Dagblad voor.Schiedam en omstreken Wordt de Augias-stal eindelijk gereinigd? - Vele vooraanstaande figuren betrokken in erfenis-roof RADIO-SEINEN VAN DE JIANS HEDTOFT Nieuwe service van de spoorwegen Bombardement van Rotterdam was niet geoorloofd Koopt op tijd uw zekerheid Rechters in Frankrijk kunnen weer de bezem hanteren Koningin Juliana Haar Zwitserland Hangbrug over de Schelde bij Antwerpen Nog geen spoor gevonden van overlevenden Klein kind in boze wereld Html Bolletje/1 DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 Prins Beinhard vertrokken Onontwarbaar kluwen Lichte tot matige w Nederlands medeleven met scheepsramp K Automatische bagage- kluizen op vijf stations Inlevering van oude zilveren rijksdaalders Minister Staf NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK mm „Militaire Spectator" slechts waarnemer Peter Townsend contra weekblad „L'Express" A'dams jongetje geloofde het niet gistermiddag is z. k. h. pan schiphol vertrok ken voor een reis van ongeveer vier weken naar enige landen in Zuid-Amerika. Z.K.H. de Prins Werd uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin en de Prinses sen Irene en MargriQt. - mms De mondaine wereld yp mm 1 HET WEER Voor morgen VORST Adoptie Mijnen in MarohJco Paulo Guillaume Duistere achtergronden (Zie vervolg pagina 5) Venetië stuurde honderd duiven als levend bewijs hieuwe am sc courant PRINS BERNHARD PER K.L.M. Hoofdpersoon uit de „Affaire Lacaze blijft in Marokko (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Gaven we gisteren een overzicht van de zaak-Le Troquer, oftewel het „schandaal der rose balletten", vandaag is er, nu de Franse justitie begonnen is de Augiasstal te reinigen, aanleiding het een en ander te zeggen over de tweede „affaire", die het publiek hier overmatig bezig houdt: de zaak.Lacaze. Is de zaak-Le Troquer een groot zedenschandaal, deze „affaire" is een poging tot roof van een miljarden-erfenis. Daarin treden personen op, die romanhelden een Balzac waardig zouden kunnen zijn, maar die in werkelijkheid door hun hoge posities in het openbare leven van de kwestie een gevaarlijke, politieke zaak hebben gemaakt. Vandaar dat deze affaire nog wel zo belangrijk is als die van de „rose balletten", alhoewel ook daarin vooraanstaande figuren en zelfs een oud.Kamer- president in optreden. Het gerechtelijk onderzoek in de kwes- tie-Lacaze is nu in de derde week, niette min is de zaak reeds vele jaren oud. Zü is bijzonder ingewikkeld. Het is moeilijk er in door te dringen en om enigszins een beeld te krijgen moet men het begin op zoeken van de draad, die tot een bijna on ontwarbaar kluwen is geworden. Op het ogenblik ziet het er in ieder geval naar uit. dat men hier weer een van die toer nooien te zien gaat krijgen, waarin men nagenoeg alle vermaarde pleiters, die Frankrijk telt. zal zien optreden. Sedert de arrestatie van een bekend industrieel, die ervan beschuldigd wordt met onwettige middelen te hebben getracht een adoptie van een kind ongeldig verklaard te krij gen. heeft reeds een half dozijn advocaten de opdracht aanvaard om hun talenten te tonen. Het begin van de draad ligt bij een in de Parijse mondaine en artistieke wereld bekende naam: Dominica JulKette Lacaze Saint Privas. een knappe vrouw die in de jaren twintig naar Parijs kwam en '"aar al spoedig toegang kreeg tot allerlei salons. Zij werd in 1905 in Milau in Zuid-Frank rijk geboren. Sloot al jong een huweliik met een industrieel uit Ton'ouse. wat een koningin Juliana is gisteravond te 19.20 van Utrecht per trein vertrokken naar ,s'aad in Zwitserland. Zij zal daar met 'Use bevriende echtparen een winter- ^ortvakantie doorbrengen van veertien <hi Sen. x,. e Belgische minister van verkeer en !)f staat seb;t«' overwegen een harig- US te laten bouwen over de Schelde bij tl| 'werpen, ter ontlas'ing van de verkeers- Deskundigen hebben uitgerekend de bouw van een hangbrug minder kosten dan het aanleggen van een y®"de tunnel, waarvan de kosten geschat rden op 900 miljoen Belgische franken. huidige tunnel bij Antwerpen kan ,®t alle verkeer verw rken. Op de spits tijdens de zomermaanden loopt het 5.178.178 '58 wordt (,"rkeer vast In 1957 gi gen getuigen door de tunnel. Voor a.' aantal op meer dan 6 miljoen geschat, dus meldt Pelga. 0 ,j Verwegcnd droog, enkele overdrijven- Wolkenvelden en hier en daar mist. v^"naciU op de meeste plaatsen matige rst> morgen overdag lichte vorst. ukke tot matige wind uit oostelijke "'Hingen. kta""sdag 4 februari: zon op 8.17, onder 17.32; an Op 5.24, onder 14.20. Het zoeken naar overlevenden van het vermiste Deense schip „Hans Hedtoft" is gisteren voortgezet onder betere weers omstandigheden en ook met iets meer hoop, nadat tot tweemaal toe radiosigna len waren opgevangen afkomstig uit het gebied van de ramp. Toch heeft men nog geen spoor van overlevenden gevonden. Wel heeft de Duitse trawler „Johannes Kruess" gisteren bericht, dat hjj een grij ze plank had gevonden, die misschien van de „Hans Hedtoft" afkomstig zou kunnen zijn. Een woordvoerder van de Canadese luchtmacht in Halifax (Nieuw-Schotland) verklaarde, dat hij de radiosignalen niet opvatte als een mogelijk teken van overle venden; er waren daarom ook geen spe ciale instructies naar de opsporingssche pen of vliegtuigen uitgegaan. De directeur van de „Groenlandse Han delmaatschappij", de rederij van de „Hans Hedtoft" deelde gisterenavond mee, dat de nasporingen vandaag zouden worden voortgezet. Gisteren was de gehe le dag intensief gezocht. De kotter van de Amerikaanse kustwacht „Campbeli" leidde bij het eerste daglicht de vaartuigen die aan het zoeken deelnemen naar 't ge bied van de ramp. Des nachts trekken de schepen zieb terug buiten 't zware pakijs, dat het gebied waar de „Hans Hedtoft" waarschijnlijk op een ijsberg is gelopen, omringt. De vliegtuigen die aan het opspo ringswerk deelnemen kunnen tien uur in de lucht blijven zonder nieuwe brandstof te nemen. Gisterenavond laat nog heeft de „Groen landse Handelmaatschappij" een offi ciële verklaring uitgegeven, waarin wordt ontkend, dat de „Hans Hedtoft" om ijs bergen te vermijden meer naar het zui den om de uiterste punt van Groenland had moeten varen. Sommige Kopenhaag- se dagbladen hadden dit nl. beweerd. In de verklaring wordt voorts opge merkt, dat het volkomen onjuist Is te sug gereren, dat het schip door vertraging een noordelijker koers heeft gevaren dan aan vankelijk was vastgesteld. „Het schip heeft geen vertraging gehad en heeft de uitge stippelde koers gevolgd", aldus de verkla ring. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J- van Aartsen, heeft een telegram gezonden aan de Deense minister van Handel en Nijverheid, waarin hij zijn me deleven uitspreekt met hen die betrokken zijn bij de ramp met de „Hans Hedtoft" NA DE ZWAKKE RADIOSE1- NEN, die vermoedelijk afkomstig zijn van een van de redding boten van het Deense schip „Hedtoft" is het zoeken in de mat ijsbergen bedekte zee voort gezet- mislukking werd. Na de echtscheiding in Parijs aangekomen trok zij daar de aan dacht van een jong kunsthandelaar en antiquair, de internationaal bekende Paul Guillaume. Dominica was bijzonder artis tiek en had een verfijnde smaak en met haar hulp zou Guillaume in korte tijd een der rijkste kunsthandelaren ter wereld worden. Men kan wel zeggen, dat Guil laume tussen de beide wereldoorlogen in van Schilders, wier werken nu met miljoe nen franken betaald worden, vrijwel ge heel het oeuvre in handen had. Hij werd bemiddelaar tussen de kunstenaars en de wereldmusea, vooral die in Amerika. Op 31 oktober 1934 vond Guillaume echter bij een ongeluk een plotselinge dood. Zijn hu welijk met Dominica was kinderloos ge bleven en aangezien zij" op huwelijkse voorwaarden waren getrouwd, kreeg de jonge weduwe slechts het vruchtgebruik van de uiterst rijke v.-rzameling schilde rijen en van het vermogen, dat Guillaume naliet. Dit vermogen bedroeg naar schatting enkele tientallen miljarden. Een testament werd echter niet gevonden. De weduwe adopteerde op advies van enige raadslie den een pasgeboren kind, waarvan de vader en moeder officieel onbekend wa ren. Volgens de Franse wettelijke bepalin gen kreeg ait adoptief kind dezelfde rech ten als was het een zoon van Paul Guil laume geweest. En om dit laatste was het, i.v.m. het vermogen dat dreigde weg te glippen, te doen. De weduwe-Guillaume, die haar grote rol 1 leef spelen in invloedrijke kunst- en industriekingen, hertrouwde in 1941 met de over de gehele wereld bekende archi tect ir. Jean Walter. Deze, zoon van een onbemiddeld predikant uit de Elzas, had zich tot een van de belangrijkste bouw meesters opgewerkt. Hij had Duitsland. Italië en Turkije bereisd en grote aan dacht besteeg aan de loodmijnen van Si- lezië. In 1926 had ir. Waller ook Marokko be zocht en de mogelijkheden, die dit land bood. Ieren kennen. Hij slaagUe er daar in een concessie te krijgen voor de bouw en exploitatie van mijnen op een terrein, in de buurt van de Algerijnse grens gelegen. Daar had hij nl. mineralen ontdekt. Hij vestigde zich er met een zoon en een werkmeester en dat trio legde de grond slag voor het weldra rijke loodmijngebied van Zellidja. Toen hij dan ook in 1941 met de rijke weduwe Guillaume huwde, was hij zelf al multimiljonair. In het drama, dat op het ogenblik voor het Franse pu bliek wordt ontrold, vormt dit mijnenbe- zit een belangrijk element. Intussen groeide het adoptief-kind van de weduwe Guiillau-me. naar haar man Paulo genaamd, op. Een prettige jeugd moet Paulo, die thans 24 jaar is, niet heb ben gehad. Toen hij 17 was ging hij al op eigen benen staan. De verhouding tot zijn stiefmoeder was toen bepaald zeer slecht. Tn een twist werd hem korte tijd nadien door haar zelf onthuld, dat zij niet zijn moeder was, doch dat hij maar een aange nomen kind was. Eenmaal op eigen benen leidde r*aulo, <j>je geen geld van ziin stief moeder kreeg, een avontuurlijk leven, dat hem tenslotte naar de parachutisten in Algerije voerde. De reden van het verkoelen van de ver houding tussen de weduwe Guillaume, thans mevrouw Walter en Paulo was zeer eenvoudig. Jaren na de dood van de kunsthandelaar was nl. het testament -re- vonden en de bepalingen daarin waren dusdanig, dat het belang van de adoptie was weggevallen. Dank zü de enorme waarde van de Zel- lid,ia-mijnen stond de familie Walter In een grote belangstelling. Allerlei perso nen, waaronder vooraanstaande politici, draaiden om haar heen. En daarmee Saa* men iets hegrijpen van de duistere achter gronden van deze zaak, waarvan het nog niet mogelijk is uit te maken tot hoever ze zich zal uitstrekken, al mag men aan nemen dat er een heel brok Noordafri- kaanse politiek verband mee houdt. Ir. Walter wac hetzelfde lot beschoren als de vorige echtgenoot van Dominica. Hij stierf een plotselinge dood tengevolge van een ongeluk. In Souppes sur Loign in de omgeving van Parijs werd deze reus uit het industrie-tijdperk bij het over steken van de straat door een auto ge grepen. Het ongeluk greep plaats in het bijzijn van mevrouw Walter en een dok ter. die huisvriend was en nu een van de voornaamste adviseur» van de weduwe Is, tezamen met enkele bekende advoca ten Ook oud-premier Edgar Faure be hoort tot die kring. EEN ZIELIG KLEIN MEISKE BRACHT VERTEDERING, ook in de harten van de strenge bewakers van de La Cabana- gevangenis te Ha vana op Cuba, toen zij aan de hand van haar moeder een be zoek kwam brengen aan haar vader, die met zeshonderd an dere gevangenen in deze gevangenis op zijn veroordeling wacht- Het kind mocht bij haar vader achter de tralies, ter wijl vader en moeder bezorgd met elkaar spraken. (Van onze Amsterdamse redactie) De Ned. Spoorwegen bieden het reizend publiek een nieuwe service, nl. bagage- klnizen. Voor de somma van één kwartje kunnen reizigers een etmaal lang van deze automaten, waarin bagage, kleding, pakjes en ook een koffer van gemiddelde grootte gemakkelijk en veilig opgeborgen kunnen worden, gebruik maken. Na 24 uur moet een kwartje worden bijgestort, na 48 uur twee kwartjes. Na 72 uur blok keert de kluis zichzelf en de bagage moet dan in het depot worden afgehaald. De installatie is dezelfde als die met veel succes hij de Duitse Spoorwegen in ge bruik is. Zij werkt elektrisch. De eerste wordt binnenkort op het Centraal Station in Amsterdam in bedrijf gesteld, terwiil men intussen ook reeds bezig is dergelijke bagagekluizen op de stations in Den Haag Utrecht, Haarlem en Arnhem aan te bren gen. Dit dienstbetoon wordt door de N.S. gelanceerd irn samenwerking met de doch- terondememiiing vam de Bossche bankiers firma F. van Lanschot. Het publiek kan straks snel zijn koffer, overtollige kle ding of Vakjes kwijt zonder dat het bij depots behoeft te wachten, terwijl maar heel weinig spoorwegpersoneel behoeft te worden ingeschakeld. Elke formaliteit Over enkele weken eindigt de inleve ringstermijn van de oude zilveren rijks daalders. Bij alle postkantoren en post stations en bij de kantoren en agentschap pen van de Ne<ierlandsche Bank N.V. be staat nog tot en met woensdag 18 febru ari a s. gelegenheid tot omwisseling van deze buiten omloop gestelde munten tegen gangbare Nederlandse betaalmiddelen. vervalt Immers. Het gebruik van de kluis is bovendien uiterst eenvoudig. Met één oogopslag kap men zien welke kluis leeg is. Heeft men de bagage erin gestopt, dan drukt men de deur van de ..safe" dicht. Pas als die deur goed gesloten'is. kan men na inworp van een kwartje de kluis op slot doen en de sleutel eruit nemen, dóe weer nodig is om de bagage o- te halen. Een mechanisme zorgt ervoor, dat door een venstertje te lezen is of de kluiis gebruik Is, of dat er moet worden bijge stort of dat de 72 uur overschreden is zodat men toch naar het depot moet. Voorlopig wordt ®P de genoemde sta tions één eenheid geplaatst, die uit twaalf kluizen van twee verschillende afmetingen bestaat. De onderste .safes" zijn 55 cm hoog, 52 cm breed en 77 cm diep; de bo venste zijn even breed en diep maar 43! 2 cm hoog. Als de proef slaagt zullen er op korte termijn meer éénheden bijkomen. (Advertentie) scheiden, mededelingen van het ministe rie tot subsidieverlening aanleidingn heb ben gegeven. Hij is daarom van mening, dat de door de heer Bakker voor het blad en zijn artikelen gegeven kwalificaties niet juist zijn en dat de internationale betrekkingen van ons land of de geest in het Neder landse leger door de inhoud der bedoelde artikelen niet kunnen zijn geschaad. m Zon op V' Zon ond*»* Minister Staf is van mening, dat het bombardement van Rotterdam in mei 1940 niet als een geoorloofde oorlogsdaad mag worden beschouwd. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Bakker (CPN) over het bekende artikel over dit bombardement in de „Militaire Spectator". Op 8 januari heb ben wij uitvoerig aandacht aan dit ar tikel besteed. Wat de besprekingen in dit blad van boeken van voormalige Duitse officieren betreft, zegt de minister van oordeel te zijn, dat in een vakblad, hetwelk de lezers een objectief inzicht dient te geven in de tot het vak behorende materie, tevens kennis dient te worden gegeven van boe ken, met welker inhoud en strekking niet iedereen zich kan verenigen. Lezing Is ook in een dergelijk geval, bij wijze van vakstudie en ter bereiking van een ver antwoorde oordeelsvorming, aanbevelens waardig. De minister licht nog toe, dat de „Mi litaire Spectator" niet anders is en be doelt te zijn dan een „waarnemer, toe schouwer, opmerker" en dat slechts de daarin opgenomen, duidelijk te onder- De Brit Pet.r Townsend heeft een rechtsvordering ingesteld tegen de direc teur van het Franse weekblad „l'Exoress" en tegen de journalist, die op 15 novem- Isr van het vorig jaar in dat blad een artikel over Townsend heeft geschreven Hij zei daarin, dat Townsend geldelijk voordeel wilde trekken uit de onthulling van bÜ7nnd*'ri-- "'n ver ziin nrivé-leven De Brit eist een symbolische schade- 1 oed'ng van één franc alsmede publl- katie van het vonnis in vijfti" bladen op kosten van beklaagden. Van die bladap moeten er 15 in Het Frans, 10 in het En- gei? 10 in het Duits of Nederlands. 10 in het Spaans of Portugees en 5 in het Itali aans verschijnen. Een Amsterdams jongetje schreef eens naar Venetië niet te geloven, dat de beroemde duiven op het niet minder beroemde San Marcoplein daar uit de handen van de toeristen eten. Het gemeentebestuur van de gondelstad vond dit zijn eer te na komen en liet daarom op het San Marcoplein honderd van de fa meuze duiven vangen en per vlieg tuig naar Amsterdam sturen. Gistermiddag vond de plechtige overdracht plaats op de kleine steentjes van de Dam. Er was ech ter een moeilijkheid. Het Amster damse jongetje had zijn kwalijke missieve niet ondertekend. Maar terwille van de publiciteit en de rad sprekende Italiaanse reporter was er snel een plaatsvervanger ge vonden: de zevenjarige Pietje de Ries. die, zenuwachtig en bijna on der de voet gelopen door de op dringende nieuwsgierige hoofdste delingen, met een zacht stemmetje via de microfoon aan het Italiaanse volk toevertrouwde „Pierre" te heten. Toen kwam de Italiaanse consul-generaal, de heer G. Con- tarlni, de honderd nog gekooide klapwiekers overdragen aan de Am sterdamse bevolking. Voorlopig zullen de vogels In „Artis" acclimatiseren" en men hoopt, dat ze in het komende voor jaar de duivenkolonie op de Dam zullen gaan versterken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1