IAATSTE BERICHTEN Nederlands eerste helikopter-dakterrein Twee doden op de weg Auto's botsten, bestuurder gedood* Een jaar voor diefstal van kistje sigaren Rademakers Metaal overweegt samen werking Verruiming bij keuze van een ziekenhuis Dorp bedreigd door aardverschuiving Kok sloeg over boom en verdronk Vissendieven lieten politieboot zinken TORNADO TROF STAD IN MISSOURI PAA op Schiphol met straalvliegtuig Meisjes geschaakt uit opvoedingsgesticht Vijfduizend gulden hoete voor belasting ontduiking Onregelmatigheden met toto-formulieren DINSDAG 10 FEBRUARI 1959 Voor fondsverzekerden Vier personen gewond Bij leeggieten van pan DE KOLENSITUATEE IN NEDERLAND In september 111 VIERT! J DINGEN PASSAGIERSSCHEPEN Man van 51 wilde 17-jarige huwen De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend de 42-jarige timmeorm»an H. F. M. K. uit de hoofdstad wegens diefstal van een kistje sigaren een gevangenisstraf van een jaar met aftrek opgelegd. Tegen deze verdachte, die de inbraak in een deurenfabriek te Naaiden aanvankelijk ontkende, had deoffioier van justitie I4 dager geleden tien maanden met aftrek •geëist Eerst nadat een politiehond bij een zgn. sorteerproef K. als de dader had aange wezen. nadat een voetafdiruk op het bureau voor het geopende raam overeen bleek te komen met die van verdachtes schoen en nadat onomstotelijk was be wezen dat de ir het bezit van verdachte aangetroffen sigaren van hetzelfde merk waren ais die, welke uit de fabriek wa ren verdwenen, bekende K. in het gebouw te zijn geweest. Hij hield echter vol. dat een andere inbreker hem voor was ge weest- Dit verweer heeft hem echter niet mogen baten. Mede met het oog op zijn strafblad, waarop vele veroordelingen vermeld stonden, heeft de rechtbank hem thans een jaar opgelegd Op de weg TerneuzenHoek. even voor bij het buurtschap De Knol, is gisteravond een motorfiets met duozitting en zijspan, die bereden werd door drie politiefunc tionarissen in een sloot terecht gekomen De wachtmeester 1ste klasse van de rijks politie te Philippine A. B. Speusens werd vrijwel op slag gedood. Waarschijnlijk is dé motor door de glad heid van de weg geslipt. De bestuurder is ernstig gewond in hel Julianaziekenhuis in Terneuzen opgeno men. De derde politieman werd licht ge wond. De 23-jarige heer Bosman uit Maara is gisteravond o-verleden. nadat hij 'S mid dags omstreeks half 5 met zijn auto te Houten tegen enige born-en was aange reden. Het 'onigevail gebeurde, toén de heer B. met zijn auto moest uitwijken voor een vrachtwagen, die links-af sloeg. De N.V. Metaalbedrijf Radcmakes over weegt, cn voert daarover reeds bespre kingen, om tot samenwerking met soort gelijke bedrijven te komen met het oog op de Euromarkt. Bij de tegenwoordige toestand met de zware fiscale lasten, aldus de directeur, ir. H. W. Beckering. wordt de zelffinan ciering een moeilijk probleem, tenzij het tempo van de nieuwe investeringen nood gedwongen, sterk wordt beperkt, wat de concur! ;ntiepositie van het bedrijf te genover de overige E.E.G.-landen weer in ongunstige zin beinvloedt. Werd tot dus ver bijna uitsluitend voor de Nederland se markt gewerkt, en dus weinig recht streeks geëxporteerd, thans is men be zig de uitvoer op te voeren en reeds met enig succes, zowel wat betreft de gieterij- produkten als de tandwielen en tandwiel kasten. Het jubilerende bedrijf (50 jaar) heeft zich gespecialiseerd op 'het maken van tandwielkasten. In de gieterij-afdeling te Klazlenaveen werken thans ca 110 mensen, terwijl -het Rotterdame bedrijf emplooi geeft aan 380 man. Krachtens K. B. zullen de verzekerden der algemene ziekenfondsen b\j gebleken noodzaak van opneming in een zieken huis mtde kunnen kiezen uit een der aca demische ziekenhuizen, ook al woont de verzekerde niet in de plaats, waar dit ziekenhuis is gevestigd, of in de naaste omgeving daarvan. De aanleiding tot deze verruiming van ziekenhuiskeuze is gelegen in de toene mende behoefte der academische zieken huizen aan meer patiënten met betrek kelijk eenvoudige ziekteverschijnselen, in het belang van het onderwijs. De ontwikkeling van het ziekenfonds wezen heeft er namelijk toe geleid, dat bij de academische ziekenhuizen in steeds sterkere mate het accent kwam te liggen op de zeer moeilijke gevallen. Krachtens de voorheen geldende bepalingen konden verzekerden ongeacht bun woonplaats, slechts voor dergelijke speciale gevallen voor fondsrekening in een academisch ziekenhui® worden opgenomen. Het academisch ziekenhuis is bij de nieuwe regeling gehouden de meerdere vervoers- en reiskosten, die van bedoelde keuze het gevolg zijn, aan het algemeen ziekenfonds te restitueren. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn de ziekenhuizen aangewezen, die ten aan zien van vorenbedoelde keuze als aca demisch ziekenhuis gelden. Op rijksweg 26 tussen Deil en Waar denburg is gisteren een bestelwagen geslipt, over de middenberm heengescho- ten en op de andere rijbaan in botsing ge komen met een personenauto. De bestuur der van de personenauto, de heer C. T. uit Den Haag, was op slag dood. Zijn vrouw en een mede-inzittende werden zeer ernstig gewond, evenals de beide inzittenden van de bestelwagen, die af komstig waren uit Bakel. De gewonden zjjn naar ziekenhuizen te 's-Hertogen- bosch en Zaltbommel overgebracht. Het dorpje Herbriggen in het zuidwes ten van Zwitserland wordt bedreigd door een enorme hoeveelheid aarde en gesteen te, die, losgemaakt door de dooi, lang zaam de helling van de Nadelhorn af komt. Het dorp. dat nog geen 150 inwo ners telt, is gedeeltelijk ontruimd. De meeste bewoners wilden aanvankelijk geen gehoor geven aan de waarschuwingen van de overheid, maar morgen vertrek ken de laatste vyf gezinnen. Vorige week woensdag is de aardver schuiving al begonnen. De snelheid, die in het begin twintig meter per dag be-, droeg, is aanzienlijk minder geworden. De massa bevindt zich nog op een kilometer afstand van het dorp. Door middel van luchtfotografie is ge bleken, dat de massa 150 meter lang rsr 30 meter breed en 15 meter hoog. Des kundigen trachten het tijdstip vast te stel len, waarop zij in het dal zal storten. Waarschijnlijk loopt slechts een gedeelte van het dorpje gevaar. Sylvia 9 in Falmouth Baai geankerd Saloum 10. 80 mijl ZW van Finisterx.e Santa Marglherita 8 van Ceuta naar Pozzuoli Schouten 9 620 mijl WZW van Kaap Laeuwm Senang 9, 25 mijl Z"W van Finisterre Sigli 6 van Melbourne naar Hollandia Slied'reoht 9, 70 mijl NW van Zarate Slamat 1-0 van Antwerpen naar Hamburg Solon 9 van Maracadbo naar Las Piedras Sont 7 van Antwerpen te Le Tréport Somimèlsdyk 9 020 mijl O va-n Kaap Race Stanislas 7 van Cacablanea naar Kenitra Statue of Liberty 10 te Suez Stella Prima 10 60 mijl NW van Kaap Ferrat Stern 9, 100 mijl N van de Burlings Straat Singapore pass 9 Kaap del Gado Spes 10 bij Ostende geankerd Stentir 10 van Fort Lifterte naar Baltimore Steven 9 te Genua Surte 10 van Rotterdam naar Kopenhagen Sandenburgh 8 van Rotterdam te Aberdeen Silvretta 9 van Gothenburg naai; Rotterdam Sonja D vertr. 10 van Goole naar Rotterdam Spoorsingel 9 van Ventspils te Sunderland TtankJh'aven I. 9 van Belawdn naar SungeU Gerong Tawali 10 te Calcutta Teiresias 9. 60 mijl NW Vati Bizerta Tern-ate 9. 25 mijl WZW van Gibraltar Tero 9 180 mijl Z van St Vincent- (CVy Teucer 9 van Algiers naar Halifax Texelstroom 9, 40 mijl NO v&n Startpoint Thelidomus 9, 220 mijl WNW van de Bermuda's Themis 9 230 mijl Z£) van Barbados Tibia 9 450 mijl O van Kaap San Rogue Tiberius 9. 200 mijl ZW van Azoren Titus 9 40 mijl WZW van Fayal Tjibodas 10 te Shanghai verwacht Tjiluwah 9 200 mijl O van Saigon Tjipanas 9 te Mozambique Telamon pass. 9 Jamaica Thallo 10 van Dubin naar Rotterdam Theodora 9 van Sete te Rotterdam Triton 10 te Porto Cabello Twin 9 in de. Humbermonding Talisse 9 van Hamburg te Amsterdam Tanikhaven 2. 7 van Pulu Bukom naar Sungel Gerong Tara 9. 110 mijl O avn. Rio Grande .do Sul Theobaldius 9 260 mijl ZW van de Bermuda's Tinda 10. 40 mijl W van Kaap de Gata Titan 8 van Ceuta te Silloth Tjimenteng 6 te Mombasa Tjin-egara 7 van Kobe Osaka Tjitjalengka 9, 470 mijl ZO van Santos Trim 9 40 mijl O van Gibraltar Thaleta| 9 te Kalamaki Thalassa 6 van Londen te Genua 1 Urmajo 9 van Duinkerken naar A j*. werpen Van Nedk 9, 80 mijl OZO van Shanghai Van Noort 9 te Singapore Van Riebeeck 9, 260 mijl ZZO van Pontianak Van Waerwijck 10 te Yokohama verwacht Vasum 9 van Mena al Ahmadi naar Portland Vivipara 9 10 mijl WNW van Djedda-h Vlist 9 240 mijl W van Lands End Vaubari 9, 150 mijl N van Finisterr e Van Brakel pass 10 Dungeness Van Heems'kerck 6 te Liagos Veendam pass 10 ls Noordbinder Virgo pass 10 de Smalls Voorwaarts 9 5 mijl O van de Tyne Waingapoe 9 van Makalla naar Muscat Westertoren 9. 110 mijl ZO van Kaap San Rogue Westkust 9 40 mijl N van Kaap Vilano Westland 10 te Montevideo Wickenburgh pass 9 Ou ess a nt Wonosari 9 van Boston te New York Wonosobo 9 van Calcutta naar Penang Waalborg 9 op rede Vlissingen Witmarsum 10 te Houston Waal pass. 10 Finisterre Westersohelde pass 10 1 s Drogden Willem Fortuin 10 van Amsterdam naar Delf zijl Woensdrecht 10 300 mijl .NO van San Salvador Wonogiri 9 te Bahrein Wi.imers 9 van Dublin te Avonmouth Westereems 9 van Aalborg naar Odense Wim 9 van Newport (Mon) te Swansea IJssel pass 9 Calais IJssel 9 van Rotterdam naar Havre Zeeland (KRL) 9 30 mijl Z van Kaap de Gata Zonne-wijik 9. 140 mijl NO van Azoren Zuiderzee (kustv pass. 9 Startpoint Zephyr 9 op de Theems geankerd Zevenbergen 9 op de Schelde geankerd Zuiderkerk 10 van Sydney naar Newcastle (NSW). Zus 9 van Aberdeen te Oxelosund Zondag verloor de 62-jarige kok J. Hoog eve en vain de coaster „Ferocia", lig gende in de Buitenhaven te Maassluis, bij het leeggooien van een pan. zijn even wicht. Hoewel de val gezien werd door de stuurman, was het door de enorme duis ternis niet mogelijk, onmiddellijk hulp te bieden. Snel werd de politie gewaar schuwd en zo kon de drenkeling toch nog voordat er tien minuten na zijn val ver lopen waren, op het droge gebracht wor den. Kunstmatige ademhaling werd toe gepast, maar nadat het slachtoffer naar het ziekenhuis in Vlaardingen was over gebracht. bleek hij reeds te zijn over leden De rechtbank te Alkmaar heeft van ochtend de broers J. en N. van der G., reep. 29 en 26 jaar oud en afkomstig uit Gnootebroek, conform de cis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Zij hadden O'P 19 juni 1958 een motorvlet van de rijkspolitie te Boven karepel weggenomen, waren daarmee de polder ingevaren en hadden het vaartuig vervolgens tot zinken gebracht door gaten in de bodem te maken. Het gold hier een snort wraakoefening ten opzichte van de politie. De broers maakten er namelijk een gewoonte van fuiken van anderen te lichten en te vissen zonder vergunning Daarvoor waren zij kort te voren door de poGiitie geverbaliseerd. Volgens opgave van het ministerie van economische zaken bedroeg de Neder landse kolenproduktie in december 1958 (voorlopige gegevens) 911.845 ton bij 23 werkdagen tegen 971.062 ton (definitief) bij 23 werkdagen in november. De totale invoer van kolen (excl. bunkermateriaaï) bedroeg in december (eveneens voorlopig) 754.252 ton tegen 612.659 ton in november. De invoer uit de Verenigde Staten beliep 310.963 (v.m. 226.501) en uit West-Duits la nd 217.411 (203.223 ton). In november kwam in totaal beschikbaar voor bin nenlands verbruik 1.138.921 ton, waarvafl voor de grootindustrie 719.481 ton en voor huisbrand en kïeinindustrie 418.540 ton.- (Advertentie) In september aanstaande zal Pan Ame rican Airways met dc Boeing 707 een viermotorig straalvliegtuig dagelijks op Schiphol verschijnen en wel op dc lijn New York-Amsterdam-Frankfurt en te rug Dit deelde vanmorgen dc heer L. L. Johnson, directeur Nederland van deze Amerikaanse luchtvaartmaatschappij mee. Hij heeft geruime tijd in New York vertoefd voor het voeren van besprekin gen met de hoofddirectie. De directie van de luchthaven Schip hol heeft reeds maatregelen genomen om de pieren van het platform tegenover de intercontinentale hal te versterken ten behoeve van het straalvliegtuig. Aan de lengte van baan 19heeft de Boeing voor het vertrek zonder maximaal startgewi ht voldoende, zodat de maatschappij met het opnemen van de diensten op Amsterdam niet behoeft te wachten op het gereed komen van de nieuwe baan 25 in I960 Per fles f 5.40 VRAAGT UW LEVERANCIER! Voor de handel: ANDRé KERSTENS N.V. TIL.BURG LOBITH, 7 februari 1Ó59 Gepasseerd nu 13 uur en bestemd voor: DUITSLAND: Lion, V. Woercom; Mariene 4, Tuilemans; St.-Antoine, Verschoor; Sperwer, Bonis; Vertrouwen, Kallenkoot; Citerna 38, v. Zanten; Eldorado 2, Poss; Hungaria, v. Brussel; Klasina 2, Hofstra; Walkure, Noorland; Wotan, Plattenschorre; Agatha Cornelia, Hulsman; Ali- ba, Herder; Amisia, Goris; Annusebka, Bakker; Avontuur, Boere; Bosnia, De Jing; Edison, v. Weelden; Eric, v. d. Vliet Faure, Stoffel; Gle- conjean, Jorens; Johanna, Sanders; Lisette, v. d, Elshout; Luctor, Riksten; Maria, Vogelaar; Nadine, Holm; Onderneming, De Korte; Over- ijsel, Robijn; Peter,- Hoferecht; Polla, Jonk stra; Rosslau, Ötto; Schwarzwald, v. d. Star; Valcava, Frehner; Vier Gebroeders, v. Gent; Wilcor, Oudshoorn; Lisa, v. d. Wiel; Rhein, De Jager; St.-Rita, Smits; Susanna, v. Giesen; Austria, Virstenbérg; DamcO 103, Olieslagers; Fendel 112, Schumacher; Jordaens, Saarloos; Vitalis, Bongers; Wilan, v. Strien; Edith I, Hen- ninge; Alger, Boersma; Alnati, De Vries; Anna, v. Gent; Arja, Vissers; Berkel, Carpentier; Ca ritas, Moren; Emanuel,, De Vries; Esnia, Zen ker; Ghislane, Krengieletak; Hermina I, Te Pest; Klaluitja I, Bpbeldijk; Louise 2, Siemann; Maria, Rasenberg; Mejo, Furman; Neska 90, Staal; Onderneming 2, De Korte; Pax, De Kor te; Phtiro, Spruijt; Rodort 4, Spijkerman; St.- Petrus Canisius, Peters; Spes, Moorcn; Ver trouwen, De Korte; Westkust, Raukema. LOBITH, 8 februari 1959 Gepasseerd voor 13 uür en bestemd voor: ROTTERDAM: Wismaria, Verheij; Aquitania, Valkenburg; Scaldia, v, Gurp; Isaria, Pols; Albisia, Jansen; Actania,. v. Deursen; Oderia, Rutjes; Res Non Verba, De Jonge; DRACH TEN: De Goede Verwachting, v. d. Wal: ZWOL LE: Rival 3, v. d. Wal;. BELGIë: Wim, Boer; Georgia, Vredenborg. Gepasseerd tussen 8 en 16 uur en bestemd voor: DUITSLAND: Krautsad, Behrmann; Mannes- mann 9, Rappinger; Mannesmann 27, Joost; Mannesmann 28, Botens; Mannesmann 31, Greu- lich. BELGIë: Burgundia, Simons; DUITSLAND: Mannesmann 3, Schlawne; Krupp 10, Fickus; Krupp 8, Hahne; Krupp 7. Kutzke; Celebes, Bekker; Rex. Kemp; Kloeck ner. 18, Kreger; Kloeckner 23, Nott; Veritas, Venema;; Insulinde, De Jager; Schwanhilde, De Haan; Mannesmann 5, Dillenberger; Wacht am Rhein 5. Hutter; Herdi, v. d. Elshout; Kloeckner 16, Holthaus; Condor. Vcagouwen; Sinus, Fatho; Breton, Ebben; Isaria. PoHs; Dubisia, v. Poele. HANS WEERT, "9 februari 1959 Gepasseerd ria 16 uur en bestemd voor: BELGIë; Albisia Hoogendoorn; Georgia, Vre denborg; Annie 1, Hovestadt: Chat. Chalon, Gelig: DUITSLAND: Dubisia, v. Poele: ROTTERDAM: Anna, Gort: Melle, Leon; GRONINGEN: Essi Nederland 63, Visser. Groote Beer, Kaapstad naar Nederland. 9, 600 mijl ONO van St.-Helena. Nieuw Amstrrdam 10 van Curagao naar Cris tobal (cruise). Noor dam, New York naar Rotterdam 9, 30 mijl ZZW van Kaap Race Oranje, Amstedamnaar Sydney, 9 van Genua Oranje Nassau, Port Limon naar Amsterdam, 9, 140 mijl Z van Jamaica Oranjestad, Georgetown naar Amsterdam, 9, 1230 mijl ONO van Martinique Sibajak, Sydney naar Rotterdam. 10 te Suez Waterman, Sydney naar Rotterdam, passeerde 9 Ouessant. Westerdam, Rotterdam naar NewYork, 9. 50 mijl W van Lands End. Willemstad, Amsterdam naar Georgetown 9. 1450 mijl WZW van Madeira. SLEEPBEDRIJF Barentsz Zee io te Maassluis. Blankenburg 8 van Delfzijl naar Rosyth Clyde 9, 570 mijl ZW van Fayal, naar Ara bische Golf. Cycloop 10 te Aden verwacht, naar Arabische Golf met bakken. Friesland 9, 80 mijl Z van Panama, naar Ma- racalbo. Hector en Zeeland 9 van Kiel naar IJmuiden. Humber 9, 430 mijl WZW van Las Palmas, naar Maracaibo met G P 10. Loire 9, 620 mijl ZO van de Brmuda's. naar Arabische Golf. Maas en Tasman Zee 9. 50 mijl ZO van The Brothers, naar Suez. Oceaan 7 van Lissabon naar Fayal. Oostzee 9. 170 mijl van Key West, naar Ara bische Golf. De 51-jarige metaaidraaier L. L. uit Amsterdam, is vanmorgen door de Arn hemse rechtbank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zeven maanden met af trek, waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Hij word.t ervan beticht een 17-jarig meisje, daj geplaatst was in een rijks opvoedingsgesticht in Nijmegen, op 3 no vember van het vorig jaar met een taxi te hebben ontvoerd. Daar het meisje ook een 16-jarige vriendin uit het gesticht met zich mee had genomen, dat tot ver bazing van de man met haar in de taxi plaats nam, werd hem schaking van twee minderjarige meisjes ten laste gelegd. L. die zich het gestichteleven.uit zijn eigen jeugd herinnerde, wilde het meisje (een vriendin van zijn stiefzoot) uit de in richting bevrijden en met haar trouwen. De officier van justitie had tegen.L. zeven maanden gevangenisstraf met af trek geëist. (Van onze correspondent) De Alkmaarse rechtbank heeft heden morgen de 52-jarige J. A. uit Wognum .veroordeeld tot een geldboete van 1 5000,- en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. A. had in de jaren 1953 en 1954 inkomsten, verkregen uit specu laties met effecten, voor de belasting verzwegen. Dc politie heeft de 40-,iarigc L. W., se cretaris van een voetbalvereniging, aan gehouden wegens onregelmatigheden met toto-formulieren. Op deze wijze had hij zich 50 weten toe te eigenen. De zaak kwam uit, toen er een prijs was geval len op een der lijsten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7