Nieuws uit stad en omtrek Lourdesavond Paters van Cadier en Keer Nieuwe zetel Bedrijfsapostolaat Ueheiifiren-hull' Schiedams historie in het kort verteld GARAGE WALDO Ijsbaan was gister middag gesloten Indrukwekkende film vol realiteit DE STEM VAN DE LEZER SZC won vijf kamp in Breda Jos van Rest pauselijk onderscheiden Dierenbescherming paraat Medische sportkeuring Brandje Contactmiddag EHBO Pracht van een huis uit eigen krachten Geslaagd Alweer een! Burgerlijke Stand Van het Kethelse T af el tennisf ront NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Van liet Land van Belofte en van allerlei ge woonten en gebruiken in de Middeleeuwen Melkdieven Dief gepakt F. J. A. Sondermeyer 40 jaar Vincentiaan Jubileum J. A. Beijer De toekomst van oucD steden Studiedagen aan de Technische Hogeschool Rotterdammer kreeg11 België onderscheiding MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 WÊi jUÊÊÊÊÊÊa m- PAGlNAj, KENAULT DEALER Recreatie of betaald vermaak Voor Herenmodes Timco nieuwe sc iiledamsciie courant De duiven in de kerktoren Gezwicht voor protesten Geschenken //V ROTTERDAM Het St.-Antoniusvarken Peter de Nachtwak'! De heer Sondermeyer (rechts) dankt de heer Van Dongen. Als een burger stierf Het krf'', te Delft f 1 benzineverbruik l-IS VKAAli'l IJfcMONn I K A TIE SINGEL 41-45 - SCHIEDAM OfficieeJ agent voor Schiedam - Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 84.155.0 (3 HJnen) De slechte toestand waarin door de mist het ijs verkeerde, werd voor het bestuur van de Schiedamse IJsvereniging gisterenmiddag aanleiding de in het re- cratiegebied uitgezette baan te sluiten. In de avonduren werd ze wel weer open gesteld maar als de dooi aanhoudt zal het weer gauw met de ijsbaan gedaan zijn. Het water is hier te diep om risico te nemen. De weleerw. pater IV. van Rest W.P. hecht zijn vader, de heer Jos van Rest, het Pro Ecclesia op. Verder op de foto pastoor v. d. Brekel. De in opdracht van de bisschop van Lourdes, mgr. Théas, door de Franse ci neast Georges Rouquier vervaardigde film „Lourdes en zijn wonderen", heeft gisterenavond in gebouw „Arcade" gro te belangstelling getrokken. Met mede werking van de plaatselijke r.-k. vrouwen organisaties werd het de Paters van Ca dier en Keer mogelijk gemaakt hier een voorstelling van dit boeiende en vaak ook ontroerende filmwerk te geven. Het genadeoord Lourdes, gezien door het oog van de nuchtere cameraman, die zich slechts van zijn ontvangen opdracht wilde kwijten en een reportage maakte van een van de vele ziekenprocessies wel ke hier jaarlijks gehouden worden. Eerlijk en onbevangen richtte hij de lens op het oude stadje waar huis aan huis han del gedreven wordt in souvenirs en de votieartikelen in een hoeveelheid, die ons katholieken en vooral andersdenkenden wat bazaarachtig aandoet, maar nu een maal in elke bedevaartplaats onontbeer lijk schijnt te zijn. De koele zakelijkheid waarmede Rouquier in den beginne zijn camera schijnt te hanteren verandert ken nelijk in interesse wanneer hij het gebeu ren rond de grot op de filmband krijgt vast te leggen. De grote omvang van de menselijke ellende en het Godsvruchtige vertrouwen dat spreekt uit de massale tot de H. Maagd gerichte smeekbeden om ge- Duizenden hebben van het onafgewerkte recreatieoord van de zoiher genoten, en zowaar geen entree behoeven te betalen. De jeugd genoot ervan alsmede de oude ren. Plotseling komt er gelegenheid, waar we twee jaren van verstoken zijn ge weest, om al de generaties te laten ge nieten, een grote plas met ijs erop, zo zagen we zondag jl., 8 februari blijde ge zichten, auto's vol opgeruimde mensen jong en oud, genoten, hoe kan het scho ner. Dit is het werk van de gemeente Schiedam, zo dacht men, had het kunnen zijn. Nu gaat men dit zowaar verhuren, licht aan laten brengen, hekken eromheen, en moet men entree betalen. Moet dat zo?? Waarom wordt dat uit de hand gegeven? GEVOLGEN: de jeugd verjaagd, zonder leiding op sloten en gevaarlijke gedeel ten, drie meisjes tegelijk, waaronder on- dergetekendes dochter, en nog meerderen door het ijs gezakt; goed afgelopen. Bovendien: weg ijspret. Ben niet van plan voor vijf kinderen 0,25 per persoon te betalen in de middag en 's avonds maar f 0,50. Is dat recreatie?? We vragen ons af, mogen we van de zo mer zonder entree te betalen, genieten van het schone? Kan er niet op een of andere manier vanwege de tekortkomin gen op financieel beleid, iets op gevonden worden. Namens honderden NATUUR-SPORTLIEFHEBBERS. nezing en verhoring, moeten hem even veel ontroerd hebben, als nu ook weer de toeschouwers in de zaal. Even suggestief als indrukwekkend werd door hem weer gegeven de zegen met het Allerheiligste, welke elke zieke afzonderlijk tijdens de grote processie ontving. Een manifestatie werd de lichtprocessie, waarbij het ge zang „Avé, Avé Maria", gezongen in alle wereldtalen, uit duizenden kelen omhoog- klonk, als een bede en lofuiting tot haar op wie de katholieke wereld hoop en ver trouwen heeft gevestigd. Rouquier is tijdens het opnemen van zijn film getuige van een dubbele gene zing. Hij keert met zijn camera terug naar het tweetal genezen vrouwen en daat haar het relaas doen van haar ziekte-gevallen en van hun zo wonderbaarlijke genezing. Tevens toont hij aan wat er allemaal ge beuren moet, alvorens de H. Kerk derge lijke genezingen als wonder kan erken nen. Deze documentaire film, die juist door dit laatste een treffende inhoud kreeg heeft op hen die haar zagen een diepe in druk gemaakt ondanks dat de oppervlak te van het geprojecteerde beeld niet in overeenstemming was met de grootte van de zaal. In het voorprogramma werd de kleuren film gedraaid „Afrika Ontwaakt" waarin de maker, de Nederlandse ontdekkingsrei ziger Dr. Regout. vertelt van zijn tocht door de Sahara van Tanger naar de Goud kust in West Afrika. In de middaguren werden twee jeugdvoorstellingen gegeven welke eveneens druk bezocht werden De Lourdesfilm werd hier slechts fragmen tarisch gedraaid terwijl een leuke teken film aan het programma was toegevoegd. Evenals s'avonds gaf de zeereerw. pater J. de Haan op beide films de nodige toe lichting. Aan het begin van de avondvoor stelling bracht pater de Haan dank aan hen die hun medewerking verleenden aan het welslagen van deze filmavond die voor het Afrikaanse missiewerk weer van zo'n grote betekenis is geweest. Advertentie I M. Ooohlod f Schiedam 81ste Jaargang No. 23910 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 8 8 15 3 POSTREKENING NR 5 8 0 8 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij oontract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELING-EN f 0J# per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe- tctong EUc woord meer 3 ct. Maxi- 60 woorden. De zwemploeg van S.Z.C. welke gis- teren heeft deelgenomen aan de vijfkamp *?.,Breda is hier als «erste geëindigd. Behalvp door ploegen van qpze stadgeno ten en Surea (Breda) werd deelgenomen door ploegen uit Rotterdam, Eindhoven en van de Belgische zwemclub „Brugge". De persoonlijke prestaties van onze Schiedamse zwemmers waren eveneens bijzonder goed en de gemaakte tijden zijn als volgt: 50 meter vlinderslag meisjes Toosje Rotteveel eerste in 37,8 sec 50 meter vrije slag jongens: Ben Voerman eerste In 30.2 sec. Bij de 200 meter school slag dames zwom Willy v. d. Lee haar eerste wedstrijd in dit nummer en ein digde als 2de achter mej. De Vos maar nog voor de sterke zwemster v. d .Ven- net in de tijd van 3.15.4. In het nummer 100 meter rugslag heren eindigde Eddy van Soest op de derde plaats in de tijd van 1.13.8. 50 meter vrije slag meisjes: 1 J. Ariaanse 32.8 en M. Prontter 33.7. 50 me ter vlinderslag jongens: 1. Andries Son- neveld 34.-. In het nummer 100 meter rugslag dames verbeterde Effa de March! haar tijd door in 1.20 te winnen (1.21.5). In het nummer 200 meter schoolslag he ren ging de overwinning naar de Belgische kampioen op dit nummer, Desmit liet 3.44.6 voor zich afdrukken. Onze stadge noot Alex de Raay deed er 3.04.8 over en werd hierdoor tweede. 50 meter rug slag meisjes: 1. Nelly Barendregt 40.5 en 2 Olga Schilperoord 41.5. 50 meter rug slag jongens leverde voor Frits Meijer een tweede plaats op in 38.9. De 100 me ter vrije slag was natuurlijk voor Cockie Gastelaars. Ze had in Breda 1.3.9. nodig. Pauline v. d. Wildt werd met 1-9.2 een uitstekende tweede. Na drieëndertig jaar lid te zijn geweest van 't college van collectanten der Haven parochie, moet de heer Jos van Rest om gezondheidsredenen deze functie neerleg gen. Dertien jaar was de heer Van Rest voorzitter van het college en de laatste tijd had hij als vice-voorzitter zitting in het bestuur. Had de heer Van Rest zijn heengaan in de laatste vergadering van het college reeds kenbaar gemaakt, gis teren na de mis van elf uur heeft men in het verenigingsgebouw aan de Lange Ha ven officieel afscheid van hem genomen. Namens kerk en parochie heeft hier pas toor v. d. Brekel Jos van Rest dank biV tuigd voor het vele, dat hij op de eerste plaats als collectant maar tevens ook op katholiek organisatorisch gebied heeft ge presteerd. Als voorzitter van „de Hanze" en van de r.-k. Schilderspatroonsvereni- fgng „St.-Lucas" en op allerlei andere ma nieren hebt gij u verdienstelijk gemaakt en uw zorgen gegeven aan de gemeen schappelijke belangen, zo zei o.m. pastoor van der Brekel. Hij deelde hem tevens me de, dat het Zijne Heiligheid de Paus be haagd had hem de onderscheiding „Pro Ecclesia - et Pontifice" te verlenen. Zelf reikte de pastoor hem het diploma uit doch liet aan de priesterzoon van de heer Van Rest de eer hém de gouden medaille op de borst te spelden. Behalve de geluk wensen van alle oud-collega's mocht de heer v. Rest nog vele geschenken in ont vangst nomen. Namens het kerkbestuur was de beer J. Bertels aanwezig, de heren A. M. Schoof en A. v. d. Water als ver tegenwoordigers van de r.-k. Midden standsbond en het Priesterstudentenfonds. De bestuursleden M. Bijl en B. C. de Raaij van „St.-Lucas" kwamen eveneens hun oud-voorzitter complimenteren. Voor de heer en mevrouw Van Rest die zich deze morgen omringd zagen door hun kinderen en kleinkinderen is deze dag een onvergetelijke geworden. Zaterdagmiddag werd er bij de die renbescherming melding gemaakt van de aanwezigheid van een aantal in nood ver kerende meerkoeten die in een groot wak in de Schie waren neergestreken. Giste renmorgen is de heer J. Kreuger er met de voederzak op uit getrokken. De koeten bleken echter verdwenen. Wel heeft de heer Kreuger in de Kethelse polders nog gezocht maar niets gevonden. Hier en daar werd voor verschillende andere vo gels wel een beetje voer gestrooid maar er is geen sprake van een noodtoestand. De dierenbescherming heeft zich ook het v lot aangetrokken van de duiven die huizen in de kerktoren van de Grote Kerk. Op last van Monumentenzorg werden verschillende galmgaten dichtgemaakt. Hierdoor kunnen de duiven niet op de zol ders komen en verkleumen daar hoog op de toren. Enkele hebben hier en daar nog kleine gaatjes gevonden om naar binnen te kruipen maar toch heeft de dierenbe scherming tegen het dichtmaken van de ze galmgaten geprotesteerd. Men heeft voorgesteld ze weer open te maken en in april de zaak opnieuw eens te bekijken. Dierenbescherming waakt dus over onze (weinige) Schiedamse duiven. In 1957 werden 1159 (986) personen ge keurd, waarvan 986 mannen en 191 vrou wen. Hiervan werden er 2 definitief en'3 personen voorlopig afgekeurd, terwijl 7 personen voorlopig werden goedgekeurd. Er werden in 1957 117 zittingen gehou den (101) en de deelnemers waren ver deeld over 37 verenigingen, alle takken van sport vertegenwoordigende. De tussen haakjes geplaatste cijfers heb ben betrekking op 1956 en de stijging van 173 keuringen, zijn hoofdzakelijk het ge volg van het feit, dat vele voetbalvereni gingen er toe zijn overgegaan tot het op richten van een afdeling pupillen. Aangezien er nog geen definitieve cij fers van de landelijke Federatie voor Me dische Sportkeuringsbureaus zijn ontvan gen, kan helaas over 1958 geen gedetail leerd overzicht aangeboden worden. Bedroeg het aantal keuringen in 1957 1159 personen, in 1958 werd dit weer over troffen, daar 1315 personen zich aan een medisch onderzoek onderwierpen. Eind december werden de boeken en beschei den door de gemeente-accountant gecon troleerd en aan de hand van zijn rapport de gemeentelijke subsidie vastgesteld. In de woning van de heer G. de L. in de Geert Reindersstraat 10b ontstond gis termorgen een schoorsteenbrandje, waar schijnlijk door de grote roetafzetting bij het stoken van eierkolen. De brandweer o.l.v. brandmeester De Jager verwijderde 'het vuur uit de schoorsteen- met een ra- moneur. Er was geen schade. Zaterdagmiddag werd in het g ebouw 't Centrum te De Lier een contactmiddag gehouden van de Kon. Ned Vereniging EHBO onder auspiciën van de afdeling De Lier voor de aangesloten afdelingen van het district Schiedam- Er namen 14 ploegen aan deel. Het te behandelen on derwerp was de botsing van twee brom fietsers, waarbij een der slachtoffers bui len bewustzijn was en de ander een ge broken been had. Het werk van de jury was in hoofdzaak het beoordelen van de behandeling en het vervoer. Met twee ploegen tegelijk werd er ge werkt onder grote belangstelling. In box 1 won Maassluis met 94 punten en de leider kreeg 48 punten. Tweede werd De Lier met 90 punten en 45 punten voor de lei ding. In box 2 werd Vlaardingen eerste me* 109 punten en de leiding 61 punten. Hier was Schiedam tweede met 107 punten en voor de leiding 58 punten. Bij de eindwed- strijd werd Maassluis eerste met 193 pun ten en 99 voor de leiding en tweede was Vlaardingen met 164 punten en 101 voor de leiding. Het bedrijfsapostolaat in Rotterdam had gisteren terecht de vlag uitgestoken. Het voor de protesten die opgingen toen ik dacht over een zeer eenvoudig pied a ter- re in het stadscentrum, omdat op de linker Maasoever en in Schiedam al zulke grote vestigingen verrezen waren." Hoofdaalmoezenier C. F. A. Geraets voelde zich in het „moederhuis", omdat Voor het examen Engelse handelscor respondentie van de Nederlandse Associa tie voor Praktijkexamens slaagde onze stadgenote mej. A. J. M. Zondag. De heer P. J. S. R. vermist zijn fiets, die hij zaterdagmiddag op slot neerzette bij het badhuis aan de Lange Haven. GEBOREN: Ida J. M., d.v. A. Boes en M. JJuson; Nico, z.v. J. van Roon en H. Timmerman; Arie L., z.v. G. J. Krui- ninger en M. A. de Christo; Marcel, z.v. G. Oolthof en G. S. Visscher; Adrianus, z.v. P. van der Have en E. Sprong; Nelly A., d.v. E. J. F. Muller en N. A. van Meerendonk; Hans, z.v. J. van Pelt en G. Glasius. OVERLEDEN: A. van der Hoeven, 81 jaar, wed. van G. C. 't Hooft; P. Hoeven, 89 jaar. Wederom -heeft een lid van de TTV „RAP", nl. A. Snijders, een mooie pres tatie geleverd, door de wisselbeker van het tafeltennistoernooi H.A.J. Schiedam in de wacht te slepen. Snijders heeft in het team, dat in de N.T.T.B. zulke mooie resultaten boekt, ook reeds de meeste wedstrijden op z'n naam gebracht. Op de 2e plaats eindigde B. v. Etten, óók een lid van RAP. Donderdag speelden de senioren tegen 21-Up in Rotterdam. Deze zeer sterk spe lende club moest met 73 het onderspit delven. RAP zet alle zeilen bij om on geslagen door deze competitie heen te komen en het ziet er naar uit, dat zij het zullen bereiken ook. Donderdag 19 januari wordt een wed strijd gespeeld tegen Nassaukade te Rot terdam, dat de 2e plaats bezet. De juniores.mochten zaterdag ook weer een overwinning behalen en wel van 64 tegen Feijenoord. Vrijdag 20 februari spelen zij tegen de jeugdleden van Xerxes uit Rotterdam. Zij zullen hard moeten werken om hiervan te winnen. mooie herenhuis aan de Mathenesscrlaan het Bedrijfsapostolaat in Rotterdam was 270 mocht gezien worden, temeer, waar vele weken lang eigen krachten een inte rieur hebben geschapen, dat, zoals de pro vinciaal van de Sociëteit van Jesus, pater dr. J. F. Westermann S.J. zei, smaakvol zonder luxe en praktisch is. Pater F. J. Bijloos S.J., superior van 't Bedrijfsapostolaat, vertelde aan de. ve le aanwezigen, die de aaneengetrokken en toch deelbare suite op de eerste ver dieping vulden, iets over het ruim elfja rig bestaan van het apostolaat in Rotter dam, toen de paters Jezuïeten de pas torie aan de Van Vollenhovenstraat zouden verlaten en een nieuw apostolaat en een nieuw huis zochten. Dit huis werd aan vankelijk aan de Heemraadssingel gevon den, maar al spoedig kon worden geruild voor het royale pand aan de Eendrachts- weg 10, beschikbaar gesteld door de dames De Groot. Toen dit pand echter in het slopings- plan voor de doortrekking van de West- blaak we,rd opgenomen, moest opnieuw worden gezocht en het was het voorrecht van de nieuwe superior, om al zeer spoe dig te slagen met het pand aan de Mathe- nesserlaan, dat tot pension had gediend, maar dat min of meer was uitgewoond. Architect Van Galen zag er echter moge lijkheden in en binnenhuis-architect C. L. W. Wirtz maakte een ontwerp voor een verbouwing en een moderninterieur. Tal van vrijwilligers uit de bedrijfskernen hebben toen zelf de handen uit de mou wen gestoken. „Er zijn hier overuren ge maakt, die menige werkgever zouden doen blozen", zei pater Bijloos en toen pater provinciaal zijn openingsrede hield, ging deze daar verder op in. Hij vertelde daarbij, als voorbeeld, hoe iemand 13 we ken achtereen trouw van zijn werk naar de Mathenesserlaan kwam en daar vlet* werken tot bedtijd toe. „Ik ben blij", zei pater provinciaal, die vóór de bijeenkomst kapel en vertrekken had ingezegend, „dat ik gezwicht ben geboren. Nu heeft het zich in de bisdom men Haarlem en Rotterdam uitgebreid over tal van huizen in Amsterdam, Zaan dam, IJmond. Delft en Den Haag en hij bood namens de 35 hier werkzame be- drijfs-aalmoezeniers de gelukwensen aan. Namens de kernen sprak de heer C. Wit- jens („moge het apstolaat zo glanzend e-n stralend werken als dit huis nu is"), namens het stichtingsbestuur de heer P. J. Spoorenberg, namens „St.-Eloy" de heer G. Bruisma („Pater Claereboets is ons vast een voorspreker geweest"), de heer L. Heijdra namens de katholieke bouwvakkers („onze kern kon de mogelijk heden niet vinden, om er persoonlijk veel aan te doen, maar we hebben een bedrag bij elkaar gebracht, dat er aan besteed kan worden") en pater J. Baeten S.J., prefect van het Schiedamse huis, die een heel on deugend speechje hield en een godslamp houder, ontworpen en uitgevoerd door de Schiedammers, toezegde. Schiedam had zich al niet onbetuigd gelaten, door een prachtig opklapbaar altaar te vervaardi gen en aan te bieden, dat kan dienen als de suite als grote kapel wordt gebruikt. Pater Bijloos dankte allen en zegde de ken B. G. Henning, die aanwezig was, alle steun toe bij de kerstening van tftt dekenaat. „Laait dit van ons een extra bij drage zijn aan „De Grote Slag". Hij nam afscheid althans als parochieherder van plebaan J. F. v. d. Gent eveneens aanwezig en zegde de nieuwe herder, mgr. G. Kerkvliet, die ook al acte de pré- sendc gaf. de mogelijke medewerking toe. „Wij zullen geen lastige parochianen zijn, maar integendeel de steun bieden, die wij kunnen verlenen". En toen werd 't tijd om het mooie huis te bekijken, een huis dat boven de bene denverdieping drie ruime etages telt waar, behalve de intieme kapel achter de suite, bijzonder geschikt voor besprekings-bij- eenkomsten, de aalmoezeniers hun kamers hebben. Passage Theater: Der Beittelstudent (s'j weekdagen 2, 8.15, zaterdag en zonda? 4.15. 7 en 9 uur, donderdagavond voorstelling Monopole Theater: Eiland der (14 jaar). Zaterdag en zondag 2, 5, werkdagen 2, 7 en 9 uur. ZONDAG: Gebouw Arcade: „Lourdes en wonderen", 1.30 en 3.10 jong^cc^!!1"' 8 u grote voorstelling. R.-K. INSTUIF, LANGE HAVEN 7f:f Een programma met klassieke wer", van Mozart enz., afgewisseld met dan® Aanvang 8 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal Wfr waargenomen door Dr. v. Buuren, Ballotsingel 72-76, tel. 69661; dr. Kloj®. Jul. van Stolbergstr. 3, tel. 69952; dr. Tuinlaan 38. tel. 66898. Apotheek: Gouka en Co, Groenelaan h, De wjjkverplcgingsdienst van het Gele Kruis zal worden waargenomen d Zr. Houbaer. Rubensplein 20A, (2x be" Het kraamcentrum door Zr. De van Bourgondiestraat 21, rdd Philips 63330. Deze diensten duren v.a. zater' middag 1 uur t.m. zondagavond 12 uUr' R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZA^ ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: UitleenhureaU Leeszaal voor volwassenen: dido.. van 1012 uur: di tm ia van 25 u 'na dl., wo., vr van 7—8 30 uur. Jeugdleeszaal: di.. do., vr. van 4 uur. j Filiaal Runstraat 1: volw.: dl. 6-3®^* uur; vr. 7—8 uur; leugd: wo. t—8 uur.rf|, Filiaal Nieuwland. Wljkgebouw Dr bautpleln (zijingang): Jeugd.' wo. uur; volw.: wo. en vr. 7-8.80 uur. Ultleenpost Emmastraat 3. ma. 78 wo en vr 7—8 30 uur. «f Ultleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 1' -12 30 uur. Ultleenpost Molensingel Noodkerk thel: di. 48 uur. DINSDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert Nesstraat 120: De Ijsman komt - Spel ?8, Eugene O'Neill, door Toneelgroep The3' o.r.v. Richard Flink; 19.30 uur. Luxor Theater, Kruiskade 30: 'n Avo^' je uit; 20.00 uur. Lunchroom Dc Bijenkorf CooleinC Industriële vormgeving. Design in the E'j lish Home Lezing door mr. J. White Kwaliteitszorg en Industrial. Vormgeving Lezing door ir. J. van 1,1 tinger, 20.00 uur. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 13 t/m I» februari Arena: Pikant verlof tn Parijs (volw.L.^ Capitol: Onderwatercommando (a.i traal; Hoe vertel ik he, mijn dochter. volw) - Clneac-AD: Gentleman Jim (14 Pi' Cineac-NRC: Actualiteiten Idoorl. voorst 1 Colosseum: He, meisje Rosemarie f5';.' volw donderdag: Tosca (14 i.) Harm"?.,: Betaald naebtlogies (ontoelaatbaar) LunJ® Thbl Uilenspiegel (14 j.) Lutusca: De ter.; keer van tv*am /i^jj ip Passage- Ketenen van de haat (18 J dam: Des Bettelstudent a.l zonder genade 118 J.) - Rex: Het comm^f (14 j Thalia: De vrouw, die twee^*fr(i ieefde (18 j) Venster: Eene in de hot^Lf' jaar (voJw.) Victoria: Ik was aan verslaafd (18 j donderdag: Les fanatM (14 jaar) Lr zijn nog Schiedammers, voor wie de naam „Laan van Belofte" niet vreemd in de oren klinkt. Hoe deze naam is ontstaan? Vermoedelijk naar een gevelsteen, welke staat af geheeld, in het boek van dr. K. Heeringa: „Beschrijving van Schiedam vóór 1600." Genoemde oud-archivaris van deze stad schrijft betreffende de ligging van ,,'t Land van Belofte" liet volgende: „In 1k^ midden van de zestiende eeuw verstond men onder de naam Lange Kerk straat hetzelfde als tegenwoordig. Maar omstreeks 1570 kwam de naam „Land van Belofte" op. Oorspronkelijk blijkt hiermee bedoeld te zijn het gebied benoorden het Broerhuis tussen de Broersvest en het kerkhuis van het Broerhuis fnu Broersveld). Op het eind van de zestiende eeuw schijnt men het oostelijk gedeelte van de Lange Kerkstraat, van de Kreupelstraat af, soms „bij St.'Sebastiaensdoelen", dan „int Land van Belofte" genoemd te hebben, totdat de laatste naam overwon". Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig «te Regelen voor het ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2-54 maand en t a .59 per per Rick Zijlstra wist beslag te leggen op de eerste plaats in het nummer 100 meter vrije slag. Zijn tijd was 1.2.9. Het slotnummer de 20 maal 50 meter vrije slag gemengd werd eveneens een Schiedamse zege in de tijd van 10.48.9. Het resultaat van dit alles is geweest, dat S.Z.C. de be schikbaar gestelde wisselbeker voorlopig voor een jaar in de prijzenkast mag opber gen. Vier Schiedamse jongens, van 7, 10, 11 en 12 jaar, zijn zaterdag door de politie aangehouden, nadat zij in de maanden januari en februari in totaal 14 flessen melk hadden gestolen van de galerijen van woningen in de Van den Tempelstraat. De jongens bekenden dat zij de melk had den opgedronken en de lege flessen had den ingeleverd. Van het statiegeld koch ten zij snoepgoed. Zij hadden ook flessen melk gestolen van de wagentjes van melkhandelaren. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is in een Schiedams warenhuis de 55-jarige Rotterdamse koopman J. M. H. aangehou den, verdacht van diefstal van een borstel en een wekker. Hij is op het hoofdbureau van politie opgesloten. In het gebouw van het Katholiek Soci aal Centrum herdacht gisteren de heer F. J. A. Sondermeyer het feit dat hij veertig jaar geleden toetrad tot de St.-Vin- centiusvereniging. Door pater W. A. Sta lenhoef S.J. werd in de huiskapel tot zij ner intentie een H. Mis opgedragen. Be halve zijn naaste familieleden waren hier bij tegenwoordig de besturen van de bij zondere raad, alsmede die van de verschil lende parochiële conferenties en dames- conferentie. Tijdens het hierna volgend ge zamenlijk ontbijt heeft de vice-president van de St.-Liduinaparochic waartoe de ju bilaris behoort, deze toegesproken. „Wij prijzen ons gelukkig", zo zei de heer C. C. van Dongen, „dat u op 14 de cember 1942 uw intrede deed in onze con ferentie". Spreker achtte het niet aan hem, na te gaan welke resultaten de ju bilaris door zijn werk als Vincentiaan hier en in Rotterdam gedurende de afgelopen veertig jaar heeft bereikt. Hij was er ech ter van overtuigd dat het er vele zijn. Het werk wordt echter niet gedaan om wille van de voor ons mensen waarneembare resultaten, maar ter liefde Gods en boven dien zijn deze resultaten dikwijls zo moei lijk te constateren. De heer Van Dongen schetste vervolgens de activiteiten van de heer Sondermeyer op ander sociaal en charitatief terrein, heni hierna dank bren gend uit naam van de conferentie en allen aan wie hij in „Christus"' naam welda den. hetzij op geestelijk, hetzij op materi eel gebied heeft bewezen. Als stoffelijk blijk van dank bood spreker de jubilaris hierna een geschenk aan. Ook mevrouw Sondermeyer werd in deze hulde betrok ken en kreeg een fraai boeket bloemen aangeboden. Tijdens de drukbezochte receptie kwam de hoogeerw. heer Kanunnik Deken R. J. Reijnen met verschillende Dastoors en parochiegeestelijken zijn gelukwensen aanbieden. Mede-Vincentianen van de ver schillende conferenties alsmede vertegen woordigers van het plaatselijke sociale en charitatieve leven gaven eveneens acte de précense. Vice-voorzitter C. C. v. Don gen van de St.-Liduinaconferentie bood de heer Sondermeyer zijn gelukwensen en tevens een geschenk aan. Tot zover dr. Heeringa. Bij onze be schrijving van het Kruisbroedersconvent noemden wij reeds het „Land van Belof te" als zijnde een van de grenzen van dit convent. Ook merkten wij op, dat een van de schuttersgilden het St.-Sebastiaansgil- de zijn Doelen had in het „Land van Be lofte" en merkten daarbij tevens op, dat de naam van de St.-Sebastiaansdoelen nog voortleeft in het Doelenhofje, dat over eni ge jaren wel uit ons stadsbeeld zal ver dwijnen. Achter deze St.-Sebastiaansdoe len liep voorheen 'n sloot waarop sommi ge erven van de Kreupelstraat uitkwamen In deze Kreupelstraat stond ook de turf schuur van de H.Geestmeesteren. De St.- Sebastiaansdoelen, welke een ingang had op de Broersvest, werd 8 mei 1588 door de kolonel en de kapiteins van de schut terij, met toestemming van de regering, verkocht aan een lijndraaier. In een van de geboorteregisters van de B.S. alhier over het jaar 1851, wordt het „Land van Belofte" als woonplaats aangegeven. Zoals wij reeds eerder opmerkten, ver toont de oudste kaart van onze stad vale groene plekken: dat zijn weilanden. Enige van deze nog niet met huizen bebouwde plekken dienden als lijnbanen, op de an dere plekken liepen de varkens, welke al lemaal geringd moesten zijn. Donderdag 19 februari a.s. hoopt de heer J. A. Beijer dag te herdenken, waar op hij 25 jaar geleden in dienst trad als agent van de N.V. Levensverzekering Maatschappij „Utrecht". De heer Beijer, die ook in de varia- branche een goede bekende is, geniet zo wel in de kring van zijn verzekerden als ook in die van zijn collega's in het as- surantiebedrijf een grote populariteit. Degenen, die hem willen komen felici teren kunnen de gehele dag terecht aait rijn woonhuis Graaf Florisstraat 87. Onder deze varkens was er echter een, dat het lievelingsvarken van de ingezete- j kaarsen nen was, nl. het St.-Anthonis-varken, zo genoemd naar de H.Antonius Abt, wiens feestdag op 17 januari valt. Dit varken moest dienen voor de. tafel van de armen. Slechts een klein gedeelte van onze stad was in die jaren bestraat en wel rondom het stadhuis ten dienste van de week markt en rondom de kerk. Eerst in 1501 werd begonnen met een algemene bestra ting, welke bij gedeelten werd uitgevoerd. Men begon van de Rotterdamse poort naar de Kruisstraat, alias de Dam. Alle bewoners van de Goystraat. alias de Hoogstraat, werden aangezegd, dat zij voor deze bestrating het nodige zand moeS- ten aanbrengen. Onder de middeleeuwse gebruiken moet ook genoemd worden de grote feestelijk heid bij de geboorte van een kind, waarbij vele belangstellenden, vrienden en bloed verwanten aanwezig waren. Om echter deze drukte et beperken, werd geordon neerd, dat bij de doop van het. kind niet meer dan tien vrouwen plus de vroed vrouw mochten aanwezig zijn. Ook dit aantal is in later jaren verminderd. Daar de woonhuizen van onze midd^ eeuwse stad grotendeels uit hout war,i opgetrokken en met riet gedekt e6\. in 1563 werd bevolen, dat alle huize„ schuren en loodsen voortaan met panf moesten worden gedekt —begrijpt f dat het brandgevaar zeer groot was. als wij reeds zagen bij de brand van p en 1494. Maatregelen ter voorkoming v' brand bezat men ten eerste in de bra® emmers van leder bereid brand*1j ken en brandladders. De spuit moest worden uitgevonden. Vervolgens bezat °''t ze stad enige nachtwachten men d«pu in dit verband aan Peter de nachtwac,pj( de vader van de maagd Liedewij ,f, in de zomer van des avonds tien uren e in de winter van af negen uren, de stf,, ten en stegen van onze stad moesten rotri gaan en om de zes huizen moest r<V pen: „Tien heit de klok, de klok heit f#",- Op dit geroep was iedere inwoner vf„, plicht de ramen te sluiten en in de V'y ter het vuur in de schouw in te rakelen en het licht, uit te doen. Om licht te ken gebruikte men in die jaren raaP°'t. in een zogenaamde „snotneus" en Het overlijden van een burger of inge zetenen stond in aller belangstelling. Door een stadsroeper werd het overlijden aan gekondigd. Was de overledene arm en geen lid van een of meer gilden, dan ont ving de omroeper vier duiten. Wanneer de aflijvige echter lid van een of meer gilden was, dan moest de omroeper dit mede uitroepen en ontving dan van elk gilde een oortje. In 1537 werd echter be paald, dat men de doden eens per dag zou overluiden en wel des morgens om acht uren. Deze ceremonie is daarna nog lang in zwang gebleven. Onze stad bezat in de middeleeuwen geen weeshuis, wel een weeskamer, aan welke was opgedragen te zorgen voor de goederen aan de wezen door hun ouders en bloedverwanters nagelaten. In het oud ste keurboek van onze stad werden enige bepalingen opgenomen betreffende de weeskinderen. Zo moesten de goederen van deze wezen beschreven worden in een zogenaamd „weeskinderboeck". om dan hii mondigverklaring dat was voor de jongens op 22-jarige en voor de meisjes op 20-jarige leeftijd van de wezen aan de hand van dit „weeskinderboeck" te kunnen worden overhandigd. De wezen werden ter opvoeding ondergebracht of bij familieleden of bij vrienden. In genoemd keurboek vinden wij ook be palingen gemaakt betreffende de nagela ten goederen van de armen van onze stad, door de H. Geestmeesters onderhouden of ondergebracht in het St.-Jacobs Gasthuis. Zo was o.a. betreffende deze arme lieden bepaald, dat zij, die van „proven" of van de H.Geest lefden, alsmede zij, die in het St.-Jacobs Gasthuis verbleven en aldaar stierven, hun nagelaten goederen, zowel roerend" als onroerende, aan de. H.Geest of het St.-Jacobs Gasthuis moesten af staan. 1, Nog een ander overoud en schoon fe- bruik uit die jaren mag hier niet verV ten worden. Bij de bediening van een z'j ke bracht de priester, vergezeld van e!\( ge dienaren met brandende kaarsen voorafgegaan door het kruis, de H.H.Sacramenten. Na de h.bediening bFj het kruis aan het voeteinde van het van de zieke staan. Wanneer de zieke r nas. bracht hij zelf het kruis terug 0%, de kerk, zo hij of zij kwam te overlijd ,j dan werd het kruis in de begrafeniss'dj, medegevoerd en na de ter-aarde-beS'. ling in de kerk teruggebracht. Bij het dV breken van epidemieën speelde dit Kr een grote rol. L. A. Ter gelegenheid van het lustrum fie „Stylos", de vereniging van bouwkundjL studenten aan de T.H. te Delft, wor° f voor studenten en oud-studenten op 5 6 maart in de afdeling Bouwkunde s diedagen gehouden over de toekomst de oude steden. Voor verschillende steden met bel3pf« rijke monumentale waarde worded kocplannen tentoongesteld, enkele den door de ontwerpers toegelicht. VoPrfj zal de heer R. Mulder, econ. drs., sprde., over de waarde van het onderzoekt1™;,, werk bij het opstellen van kompladdg, en architect A. Komter over de prof men van de hedendaagse vormgeving een oude stad. -■ In aansluiting op deze wetenschap^ lijke samenkomst wordt het lustrum t, 7 maart feestelijk gevierd met een b°° f tocht naar Dordrecht en Willemstad, zal worden gedemonstreerd hoe de sa°„ ring van oude steden kan worden bef" derd. Tijdens een bijeenkomst van de sche Vriendenkring op woensdag l1 „fi bruari j.l. heeft de Consul Generaal België te Rotterdam aan de heer A. van Dommelen de onderscheiding u' fjó reikt van Officier in de Orde van LeoP .e- II. De heer Van Dommelen is procura1 e houder van de Belgian Grain and Pr0 „o- Cy Ltd. en directeur van de Intercf" nentale Producten Handelsvereniging Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2