Over eventueel aftreden van minister nog geen beslissing Nederland op Unda-congres onderscheiden Uit alle WINDSTREKEN contacts 0 Zwendel bij verkoop van schilderijen aan Deen Amsterdamse kunsthandelaar weer op vrije voeten VROUWmKADERDAG K. V. I'. Meer vrouwen in politiek en partij Minister KI ompé eist meer zelfwerkzaamheid voor de mens Eisenhower maakt slecht nieuws persoonlijk hekend vb Nauw contact Hongaarse zag zoon na 34 jaar gezond terug Voorwaarde: £een contact met £etuigen Mgr. Holterman naar Guatemala Difterie eiste drie kinderlevens Consternatie in de Eusebiuskerk Arnhem Meeste passagiers per vliegtuig over Oceaan Prins Bernhard in Brazilië Jubileum voorzitter Katli. Grafische Bond MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 President Eisenhower heeft zaterdagmiddag bekend gemaakt, dat de ^tticrikaanst! minister van buitenlandse zaken, Dulles, weer aan kan jer lijdt. De president verklaarde dit na een bezoek aan het Walter jteed-hospitaal, waar Dulles vrijdag een operatie onderging. De minis er zal „verscheidene weken" in het ziekenhuis moeten blijven. Hij zal, 'tear de behandelende geneesheren mededeelden, niet opnieuw worden geopereerd. Men zal trachten de kwaal, waarvan de omvang nog niet v'oldoende bekend is, met bestraling bestrijden. In Washington wordt nog vernomen, dat over Dulles' toekomst als Minister van buitenlandse zaken waarschijnlijk over drie weken zal borden beslist. De artsen zijn nl. van mening, dat zij drie weken nodig sullen hebben om te kunnen vaststellen, of er een kans bestaat op een x°danig herstel, dat Dulles kan deelnemen aan de onderhandelingen •«et de Russen over de Duitse kwestie. Het staat wel vast, dat de minis- .r niet aanwezig zal zijn bij het westelijke overleg op ministerieel Uiveau in maart a.s., dat overigens normaal zal doorgaan. Op de hoogte Eén-man-politiek Eerste prijs in dramatische afdeling voor Wim Bary Boedapest l0den ete York °ort fl>l Francisco otterdam SoUsomen gelijke aehopnea. Stuttgart (West-Duitsland) Londen Moskou W ashington Rome Stockholm „Van dik hout Duizend gulden voor voetbalkenner Veranderingen Kandidaten Zijn moedertaal verleerd Pastoor door omvallende communiebank getroffen Gevaarlijke Propaganda Met zorg vervuld Open gesprek V.l.n.r. H. Exc. minister dr. M. Klompé, mej. A. Nolte, voorzit ster van „Vrouw en Partij" en de spreekster, mevr. K. Luyckx- Sleijffer, voor de aanvang van de vergadering. ifttlere mens en bet geven va» zelfwerk- poiitiak beter wonit <ten s*. De Spaanse schrijver Jose-Luis de Vi- tallonga en zijn Britse echtgenote Pris- cilla Scott-Ellis, hopen komende woens dag naar Moskou te vertrekken om daar de Russische nobelprijswinnaar Boris Pasternak te verzoeken een lezing tournee door Europa en de Verenigde Staten te maken. dulles heeft opnieuw kanker De bekendmaking van Eisenhower luid- ?e als volgt: „Ik heb zo juist minister Dul- bezocht. We hebben elkaar rustig ge broken. Naar de doktoren mij mededeel- aeh, reageert hij goed op de operatie. De ~°ktoren hebben mij ook op de hoogte Sssteld van hun constatering, dat er een .,'euw kankergezwel is. Ik hoop, dat wij uen zullen meeleven en zullen bidden, dat ?e verdere behandeling succesvol zal zijn. °or deze behandeling is het ziekteverlof de minister verlengd. Ik zal natuur- ■Ik in nauw contact met hem blijven." ®e kwaal werd ontdekt bfl het onder deken van weefsel en vocht, die tijdens e operatie uit de buikholte van de pa- 'ent waren genomen. Het is de tweede ■baal in ruim twee jaar lijd, dat Dulles ran deze ziekte lijdt. Hij hoopt op 25 fe- 'Tiari 71 jaar te worden. President Eisen hower vertelde, dat hij Dulles opgewekt 5*eft aangetroffen. De minister is zelf oiledifr op de hoogte van zijn toestand, r'aenhower en Dulles spraken elkaar een c,n half uur onder vier ogen. .De berichten over Dulles' ziekte heb- overal in het westen bewogen reac ts verwekt. Algemeen werd de wens 'gesproken, dat hij spoedig in staat zal 'jn weer aan het werk van het State ePartment deel te nemen. Dver de beslissingen, die Eisenhower nu ai nemen, staat nog niets vast. Op het J?®®hlik neemt de 67-jarige onderminister jhristian Herter Dulles' functies waar. J*erter heeft verklaard, dat de president *5 nog niet heeft gepolst over de mo eilijkheid, dat hij Dulles zal opvolgen. "Als hij daarom vraagt, zal ik zeker toe- temmen. Vice-president Nixon zei: „Ik ®nk dat het beter zal zijn, als minister olies met ziekteverlof blijft dan dat bij "treedt." (Van onze New Yorkse correspondent) Men gaat er nn in Washington onorn- 7®nden rekening mee honden, dat Dulles Ooedig zal aftreden. Weliswaar heeft hij een altijd evenwichtig man, niet gehin derd door emoties een ongelooflijk fy siek uithoudingsvermogen en bezit hij, wat men in de wandeling een taaie constitutie pleegt te noemen, maar men beseft maar al te goed de ernst van zijn kwaal. Trouwens, zelfs een man als hij kan niet ongestraft jaar in jaar uit 18 uur per dag werken, te beginnen 's morgens zes uur en te eindigen om middernacht. Als mi nister van buitenlandse zaken van de grootste en leidende mogendheid der vrije wereld heeft hij heel wat werk te ver zetten en misschien is zijn taak de meest veeleisende in de wereld. Overigens heeft Dulles zijn taak altijd extra verzwaard, door het merkwaardige arbeidssysteem, dat hij er op na houdt en dat samenhangt met zijn zeer persoonlijke opvatting van wat de plicht van een minister van bui tenlandse zaken is. Die opvatting en dat systeem wordt echter door menigeen in Washington met bezorgdheid gadegesla gen, zo niet gekritiseerd. Die kritiek houd weer verband met wat Congresleden wel als gebrek aan initiatief in Ameri- ka's buitenlandse politiek aan hem heb ben verweten. Want men meent, dat dit vooral het ge volg is van het feit, dat Dulles' inzichten zo sterk de buitenlandse politiek van Ame rika domineren, dat men bijna van een een-mans-politick kan spreken. De „New York Times" drukte het zo uit: „Minister Dulles i s praktisch de buitenlandse po litiek van de V.S." Waarmee het blad be doelde, dat zonder Dulles Amerika enigs zins ontredderd staat, daar hij nimmer als zjjn voorgangers, meer autoriteit in formulering en uitvoering van een deel der buitenlandse politiek aan zijn hel pers op het ministerie heeft gegeven. Dulles wilde alles zelf in de hand hou den en daar zagen zijn critici reeds lang een gevaar in. Tegelijkertijd maakte die opvatting van zijn taak zijn leven licha melijk enorm zwaar. Niet alleen is Dulles de voornaamste adviseur van de president op het gebied van buitenlandse zaken, maar ook de voornaamste onderhandelaal, weshalve hij gedurig op reis was (en dan niet op de hoogte met wat links en rechts in de wereld op verschillende plaatseu tegelijkertijd gebeurt en dat eveneens di rect zijn persoonlijke aandacht nodig zou hebben). Verder is hij de voornaamste au teur van redevoeringen over buitenlandse politiek en de voornaamste getuige op Capita] Hill voor Congres-commissies. Toch heeft hij vier bekwame helpers, die hem terzijde staan: Christian A. Herter en Douglas Dillon, die nu beiden als zijn eventuele opvolger worden genoemd en voorts Robert Murphy en Linvingston Merchant. President Eisenhower heeft bovendien door het Dulles-systeem veel meer aan zijn minister overgelaten dan enige van zijn voorgangers. Tevens heeft Dulles door zijn „persoonlijke diplomatie" waar mee hij de onderhandelingstaak van de Amerikaanse ambassadeurs in het bui tenland overnam, soms wel eens de indruk gewekt, alsof niets belangrijks in de we reld kon worden geregeld, tenzij door hem persoonlijk. Op het tweede internationale televisie- congres, dat van 9 tot 16 februari in Monte Carlo is gehouden door de Unda, de katholieke internationale organisatie voor radio en televisie, is de eerste prijs in de dramatische afdeling, die het vorig jaar door de V.S. is gewonnen, ditmaal toegekend aan Nederland voor de tele- recording van Max Mell's toneelspel is weer thuis. Peter Gabor, Zonof de buren erS blij met hem zijn, is de vraag. Want deze de 5.'. kleermaker van professie, en ®stijds hoofd van de Hongaarse "ttimunistische staatsveiligheidsdienst bi zullen we zeggen? roeping. Zet* twee iaar in de gevangenis ge- ten, waarheen hij zovele Hongaren ,^eft verwezen. Hij zat niet achter j tralies, omdat hij het communisme een helder ogenblik vaarwel had (AZegd, maar omdat hij destijds ver- eedelijk zijn communistisch lijfblad Ij et goed had gelezen en daardoor de s miste, toen het minder gezond was v te zeer op Stalin's opvattingen te j^ertrouwen. Enfin, mijnheer Gabor ?®eft zich in de gevangenis zó goed lAlragen. dat hij. die eerst levens dag kreeg, nu weer op de kleerma- fstafel zit. blij met een opdracht 11 de geachte clientele. t^et duurt nog wel even, maar we iu den het maar vast: op 9 maart tja' ral het zestig jaar geleden zijn, tjj het echtpaar Giessen-Majoor, Oost- h0 arsstraat 1. Leiden, in het huwelijks- tjj De stapte. De thans 84-jarige heer UirtSen i9 bele generaties land de Ijjidse mannen met schaar en mes te tjo gegaan. Met niete dan goede be- ehngen overigens; als kapper zorg- gev V Gr voor, dat de heren er keurig hipt en geschoren bijliepen. Ni Het ziet er naar uit, dat de be- j,®mde brug over de baai van San ^"ncisco, een hangbrug, tot 1964 langste ter wereld in deze soort rijn Want over de baai van New dgi'h gaat men een hangbrug ma- ijjh (niet twee etages), en 12 wegen, in 1964 gereed zal zijn. En de te gte van deze brug zal achttien me pt1 hieer zijn dan die over de Gouden te San Francisco. ev pn half kopje sinaasappelsap is lj0 h rijk aan vitamine C als een hele lt0?. niet tomatensap- U moet drie r|eples ananasvocht uitdrinken, om it^lfde hoeveelheid C-tjes binnen te nijgen als bij voornoemd half kopje l/i sasappelsap. exico City to, öSi ^et bi'na onmogelijk, r i a 's het waar. Die vis moet u is een vis. die niet zwemmen maar (Ju*1 is het waar. Die vis moet u heel roeken in de golf van Tehuante- flje' onder de Mexicaanse kust. Het <JQ t heweegt zich voort op de bodem te niet zijn vinnen loopbewegingen voP?aken terwijl de staart ook een - De meehelpt. ili^e hopen, dat we geen verontwaar- i>Se brieven krijgen van schoenfa- ■"-ich en andere nijveren. die O,,,'' met het mooie schoenmakersvak ®nig houden, maar we lazen dezer °hs iets' wat écht nog nieuw voor u*'35- Dat was namelijk het feit, net pas sinds 1850 is, dat, men bij Schoeisel onderscheid maakte tus- tog igniter- en rechterschoen. Tot dan /hvam het er echt niet op aan. «iet uw linkerbeen het bed uit- en aan de linkervoet de rech- K-?hoen deed. Want u had toen geen UCCU. VïdIH u 14 Cl VA tvzv.ll 6V.V,U '^schoen, maar alleen maar Wanneer u ooit in deze Zuid-Duitse- stad vertoeft en u krijgt de gelegen heid. dan moet u niet verzuimen een bezoek te brengen aan Herr Erwin Kienle. We weten niet. of hij een vrien delijk man is, maar zijn verzameling pendules (180 stuks), is in ieder geval de moeite van een visite overwaard. Het zijn bijna allemaal zeer oude werkstukken en zeker zal hij u wij zen op een pendule, compleet uit hout vervaardigd, uit 1724. Het geval loopt nog altijd als op de eerste dag van zijn bestaan. Een ander pronkstuk is een klok die gebouwd is in een kop van Andreas Hofer, de Oostenrijkse patriot, die het destijds in zijn eentje.- tegen een zekere Napoleon opnam. Bij elk tikje van de klok rollen de ogen van Andreas Hofer: links rechts, links rechts. De architect van de beroemde St- Paul's kathedraal in de Engelse hoofd stad, gebouwd in het begin van de acht tiende eeuw. was Christopher Wren. Toen de kathedraal voltooid was. was ook het leven van Christopher Wren bijna voltooid, want hij was toen 78 jaar. Maar die leeftijd weerhield hem niet zich iedere dag in een mandje honderd meter hoog te laten ophijsen, omdat hij de voltooiing persoonlijk wilde leiden. Vijftien tot twintig jaar gevangenis straffen kregen vijf Russen, onder wie een vrouw. Ze hadden kans gezien op de goudvelden van Irkoetsk goud te stelen Vervolgens trokken ze naar Moskou en daar was een zwarte markt voorhanden, waar ze hun buit kwijt konden. Het ging in totaal om een hoe veelheid van 1400 gram goud. Heeft u een auto? Wel, er zijn in ons land nog heel wat van uw buren of bekenden, die zo'n voertuig niet tot hun beschikking hebben. In de Ver enigde Staten is dat wel wat anders; 50.400.000 gezinnen hebben hun „car" voor de deur staan. Maar van die ruim 50 miljoen gezinnen zijn er nog 6Vs miljoen, die zelfs twee auto's tot hun beschikking hebben. De verkeersdood wordt een steeds meer voorkomende sterfteoorzaak in het Italiaanse leven. Ziehier het som bere dodencijfer der wegen: 7145 men sen kwamen in 1958 na een ongeluk op de weg, nooit meer thuis, drie pro cent meer dan het jaar daarvoor. Naar het voorbeeld van de honden van het Zwitserse Sint-Bernarduskloos- ter die voorheen in de sneeuw ver dwaalde mensen opspoorden, worden thans in Zweden een twaalftal Duitse herders in dit opsporingswerk ge oefend. Men wil met deze honden een systeem opbouwen om slachtoffers van lawines in de uitgestrekte berggebie den van Noord-Zweden zo spoedig mo gelijk te kunnen ontdekken. Bij de oefeningen bleken de honden nog geen minuut tijd nodig te hebben om kwasi- slachtoffers. die ergens in een met sneeuw gevulde bergkom van 75 bij 50 meter flink diep waren „begra ven" te vinden- Een markant verschil met de van ouds bekende Sint-Ber- nardshonden is echter, dat de Zweedse mensenredders geen miniatuur vaatje „Jeanne d'Arc", dat verleden jaar op woensdag 8 oktober in een vertaling van Jan Willem Hofstra door de KRO-televi- sie is uitgezonden. De titelrol in dit stuk, dat onder regie van Wim Bary werd opgevoerd in sa menwerking met de Toneelgroep Thea ter, werd gespeeld door Annemaric Hey- Iigers, terwijl de mannelijke hoofdrol werd vertolkt door Rob de Vries. Het diploma, dat aan de prijs is ver bonden, werd vrijdag j.l. door Prinses Gracia van Monaco uitgereikt aan de heer J. Castelijns, hoofd van de televisie afdeling, die de KRO op het Unda-con gres vertegenwoordigde. De leemte, die in de programmering van de VARA-televisie is ontstaan door de verdwijning van Tom („Dorus") Man- ders van het scherm, werd zaterdag avond op weinig bewonderenswaardige wijze opgevuld met een stokoud, intus sen klassiek kinderamusement geworden filmpje van Stan Laurel en Olivier Har dy en met een telerecording van frag menten uit het concert of zo men lie ver wil. de voorstelling die „Louis Armstrong and his AU Stars" in de nacht van 7 op 8 februari hebben gege ven in het Concertgebouw te Amster dam. Het Laurel-Hardy-filmpje „Busy Bo dies" („Van dik hout zaagt men plan ken") dateert nog uit de tijd, dat dit Amerikaanse komiekenduo zijn gooi- en smijthumor in twee-akters bedreef en nog niet met „avondvullende" hoofd films boven zijn macht had gegrepen. In zijn genre en in het licht van de tijd waarin het werd gemaakt, heeft dit filmpje ongetwijfeld zijn verdiensten, al worden de grappige planken van wel erg dik hout gezaagd, maar of het veel zin heeft, het als zaterdagavond-amuse- ment in een tv-programma te presente ren, in aanmerking genomen met het percentage kijkers, dat het al eens eer der heeft gezien, mag worden betwijfeld. De keuze van telerecording-fragmen- ten uit het optreden van Louis Arm- strong, waarbij men blijkbaar rekening had proberen te houden met de kijkers, die niet bepaald tot de „jazz-fans" be horen, was niet erg gelukkig uitgeval len. De muzikale kwaliteiten van Arm strong en zijn medewerkers, uitgezon derd misschien de pianist Billy Kyle, kwamen in deze uitzending pas op het tweede plan. Voorop stond de „show", die zich maar kwalijk leende tot een prestatie op het tv-scherm, waar de massa-psychose van een zaal voi fans ontbreekt. In „Je neemt er wat van mee", van Theo Eerdmans, die het moeilijke stiel van „quiz-master" nu wel volledig onder de knie heeft, wist de heer A. F. van Goor, die bovendien een vakantieverblijf van een week in Italië voor zijn vrouw en hemzelf aangeboden kreeg, de hoog ste prijs van duizend gulden in de wacht te slepen. Wat overigens in de verwach ting lag, want het terrein van de voet balspelregels is heel wat beperkter dan dat van, bijvoorbeeld, de kennis der zoogdieren (in een vorige uitzending) of het leven en de werken van Frederik van Eden. Op dit laatste onderwerp strandde zaterdagavond een reclamete kenaar uit Amsterdam, die in eerste in stantie de derde vraag miste. Daarente gen wist de heer M. Blokker, een slager uit Hilversum, wiens liefhebberij het vervoerswezen, met name de spoorwe gen, in Nederland ls, het „hokje" en de prijs van f 250,- te bereiken. De parmantige en slagvaardige mees ter T. J. van Leeuwen uit Scheveningen legde beslag op f 500, en alles wijst er op, dat hij over vier weken met goede kans op succes een gooi zal doen naar een yerdwbbattag xan wiosfc. Als deze sterk persoonlijke figuur zich terug moet trekken, dan is het niet on waarschijnlijk, dat op de duur aanzien lijke veranderingen in Amcrika's buiten landse politiek zullen plaats vinden, te meer daar de invloed van de democrati sche Senaatsleiders op het beleid der bui tenlandse politiek veel sterker zal wor den. Niet alleen door de grotere meer derheid der democraten in het Congres, maar vooral omdat de hoogst intelligente en op gebied van buitenlandse politiek uitstekend ingelichte senator W. Fulbright. voorzitter is geworden van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen. En dit is een van de meest belangrijke gebeurtenissen voor Amerika's buiten landse politiek: dat Fulbright voorzitter van voornoemde commissie is geworden op het ogenblik dat Dulles van het toneel schijnt te verdwijnen. De ideeën van Fulbright staan, wat de buitenlandse politiek betreft, hier en daar ongeveer diametraal tegenover die van de door hem zo vaak gekritiseerde mi nister, ofschoon hij en ook de ondere de mocraten zich bijzonder ontsteld voelen over het nieuws van zijn ziekte. Over Rood Chine zei Fulbrigt b.v.: „Wij kun nen niet altijd 600 miljoen mensen op het Chinese vasteland negeren, maar wat doen we eigenlijk om het mogelijk te maken met hen op de voor ons best mogelijke voorwaarde te onderhandelen?" Over bui tenlandse hulp ze.j Fulbright: „Wij zijn, geloof ik, te vrijgevig geweest met mili taire hulp en te gierig met economische hulpOver Amerikaanse bases: „Wij hebben Ruslands bezorgdheid over onze overzeese bases altijd behandeld als een onredelijke Sovjetobsessie. Maar wat mij betreft: ik moet toegeven, dat ik me ook geobsedeerd zou voelen door Sovjetbases in de buurt van de Caraïbische eilan den of van Mexico." Over Rusland: „Ik kan niet aanvaarden dat het niet moge lijk voor ons is om op een of andere wij ze langzamerhand een betere verstand houding met de Russen te vinden, welke tot wederzijds voordeel zou strekken." Fulbrigthts meer algemene kritiek op 't buitenlands beleid richt zich tegen de „le thargie van het Witte Huis", en wat hij „overoptimisme" Van de regering noemt t.a.v. harde realiteiten als de groeiende macht van Rood-China en de Sovjet-Unie Met Fulbright aan het roer van de Se naatscommissie, mag men verwachten, dat Amerika's buitenlandse politiek, zeker na een aftreden van Dulles, op de duur scherp onder de loep zai worden genomen eu niet alleen in kritische zin; er zal veel actiever naar geheel nieuwe en positieve initiatieven worden gezocht. Overigens bljjft het een feit, dat deze wisseling op State Department op een bijzonder on gelegen opgenblik komt. Deze abrupte wij ziging op dn moment hebben zelfs de de mocraten met zo gewild. Als minister Dulles inderdaad zijn ambt zal neerleggen, dan zijn er zes mogelijke kandidaten voor opvolging. De drie, die daarvan de minste kans hebben zijn Her- bert Hoover^ vroegere onderminister, ge neraal A. Gruenther en de voormalige Hoge Commissaris van Duitsland J. McCloy. De drie die de meeste kans ma ken zijn: H. Cabot Lodge, die in 1952 zijn Senaatszetel verloor aan de katholieke Senator Kennedy en die nu Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties is; C. Douglas Dillon, huidige onderminister voor economische zaken en C. Herter onderminister van buitenlandse zaken. Mèt Dillon zou Herter de oeste man voor de taak zijn, maar Herters ideeën komen niet zozeer met die van Dulles overeen wat het buitenlands politiek beleid van Amerika betreft.... en reeds zegt men dat zijn gezondheid niet sterk genoeg is (hij heeft een gewrichtsontsteking), het geen een beleefde manier is om hem even tueel als opvolger uit te schakelen. Dillon is een voormalig ambassadeur van Frank rijk en goed bevriend met senator Ful bright. Dillon was een Eisenhower-Re- publikein. Hij heeft een prettige persoon lijkheid en is niet alleen een goed spre ker maar kon ook goed luisteren; bo vendien verstaat hij de kunst van het bemiddelen. Wat Henry Cabot Lodge betreft: hoewel hij een Eisenhower-Republikein is, heeft hij zich door zijn wat monotone agres sieve anti-communistische houding in de Verenigde Naties, sterk met de conserva tieve republikeinen geïdentifceerd. Of het Amerika veel goed zou doen om Lodge op Dulles' plaats te krijgen, mag betwij feld worden. Lodge's fervente anti-com- munisme wordt niet geëvenaard door zijn diplomatie of tact en al heeft hij het ap plaus van de „ultra's", het is de vraag of ^ijn tekorten Amerika's buitenlandse politiek veel zouden helpen. (Van onze correspondent) Op het station in Venlo vond gis termorgen om 9 uur, toen de trein uit Duitsland binnen kwam. een blij weerzien plaats. Een oud-Hongaars moedertje van 83 jaar viel daar haar zoon K. Vicksar uiiit Hengelo, na 34 jaar van scheiding, om de hals. Even latar kon ook mevrouw A. Vicksair-Scheuten voor het eerst kennis maken met haar schoonmoe der. Het was jammer dat moeder en zoon geen woord met elkaar konden wisselen, daar hij het Hongaars ge heel was verleerd. Een in 1956 ge vluchte Hongaarse moest als tolk optreden. Per auto reisde het gezelschap naar Hengelo, waa.r de buren een feestelijke ontvangst hadden be reid. Als vijfjarige jongen kwam de heer Vicksar in Hengelo. Toen hij negen jaar was, keerde hij naar zijn moeder terug. Twee maanden ver bleef hij in Boedapest, toen was het hem duidelijk dat het in Nederland beter was. Zijn pleegouders in Hen gelo schreven, dat hij terug mocht komen Sinds 1950 ig hij Nederlan der. Nadien beeft hij zijn geboorte land niet terug gezien. De Hongaarse moeder is verdriet niet gespaard gebleven. Haar eerste man sneuvelde in de oorlog 1914-18 en haar tweede in 1940. toen de Duitsers Hongarije veroverden. Drie maanden zal het oude moede- tje in Hengelo blijven, dan moet ze we©r terug.... De aartsbisschop van Guatemala heeft de bisschop van Willemstad, mgr. Hol terman, uitgenodigd deel te nemen aan 't eerste Eucharistische congres voor Mid- den-Amerika, dat onder voorzitterschap van kardinaal Spellman, als persoonlijk vertegenwoordiger van Z.H. de Paus in Guatemala wordt gehouden. Mgr. Holter man is inmiddels naar Guatemala ver trokken. De rechtbank te Amsterdam heeft de Amsterdamse kunsthandelaar E. P., die in het begin van deze maand was gearres teerd, in verband met een schilderijen- zwendel, voorlopig vrjj gelaten. Hjj moest een borgsom van f 10.000 storten. Als voorwaarde voor de vrijlating werd ge steld, dat P. geen enkel contact mag heb ben met de twee getuigen in zjjn zaak: de 53-jarige Duitser A. Künstler uit Dussel- dorp, een antiquair of althans iemand, die zich daarvoor heeft uitgegeven en de Duitser Kohn. De raadsman van de kunsthandelaar, mr. L. P. van der Does, die hem de laat ste jaren in verscheidene zaken reeds heeft bijgestaan, had het verzoek tot op heffing van de voorlopige hechtenis inge diend. De officier van justitie, mr. H. G. van Everdingen, verzette zich hiertegen, doch de rechtbank besliste tenslotte toch (Van onze correspondent) In Delden is zaterdag het achtjarige, dochtertje van de familie de Ruyter aan difterie overleden. Het is het derde kind. dat in die gemeente slachtoffer is gewor den van deze ziekte. Thans zijn er nog vier patiëntjes in een ziekenhuis. (Van onze correspondent) Zondagmorgen tijdens de mis van 11 uur ontstond grote consternatie in de St.- Eusebiuskeck te Arnhem, toen daar tij dens het uitreiken, van de H. Communie de marmeren communiebank plotseling met een geweldige klap omviel. Pastoor Ariëns zag op eens het zware marmeren blad. dat op enkele consoles rustte op zich aan komen. Hij wilde nog achteruit springen, maar werd in die ma noeuvres gehinderd door de altaartreden. Teit gevolg was. dat hij met beide benen onder het zware blad bekneld bleef lig gen. Terstond schoten de gelovigen toe om de pastoor te bevrijden. Hij bleek pijnlijk aan beide benen gewond te zijn, met grote inspanning heeft hij toch nog de mis voortgezet. Een geneesheer constateerde na afloop enkele flinke bloeduitstortingen, welke echter met enige rust spoedig genezen zullen zijn De communiebank is medio vorig jaar, aangebracht ter gelegenheid van het eeuw feest van de parochie. Vermoedelijk is toen aan de bevestiging niet voldoende aan dacht besteed. tot schorsing van de voorlopige hechtenis. Samen hadden de Amsterdammer en de kunsthandelaar uit Dusseldorp de vorige zomer in Aalborg aan een Deense fabikant 34 achttiende-eeuwse schilderijen voor 290.000 Deense kronen (ongeveer f 150.000) verkocht. Volgens vroegere berichten ble ken deze schilderijen later niet anders dan kopieën te zijn; volgens mr. Van der Does echter zijn het echte werken van „tweede rangs achttiende eeuwse schilders". De Deense fabrikant pleegde zelfmoord, toen hij bemerkte, dat hij was beetgenomen. Künstler werd vrijwel terstond gearres teerd, doch zijn Amsterdamse compagnon wist met een Mercedes dwars door de neergelaten grensbomen van de Deens- Duitse grenspost via Duitsland naar Ne derland te ontkomen. Deze maand besloot de officier van jus titie te Amsterdam, die het dossier over deze zaak uit Denemarken had toege stuurd gekregen, aan het verzoek van de Deense justitie om een strafvervolging tegen de Amsterdammer in te stellen, te voldoen. Uitlevering aan Denemarken van een Nederlands onderdaan is in dit geval niet mogelijk, maar de officier wilde na gaan of de, feiten, waarvan verdachte in Denemarken wordt beschuldigd, ook vol gens de Nederlandse wet strafbaar zijn, hoewel ze niet in Nederland zijn gepleegd. In 1958 zjjn meer passagiers per vlieg tuig over de Noord-atlantische oceaan gegaan dan per schip. Ongeveer 1.200.000 luchtreizigers zijn van Amerika en Ca nada naar Europese landen vervoerd of omgekeerd. Daar staat tegenover, dat 960.000 personen per schip over de oceaan zijn gereisd. Het is de eerste maal in de historie, dat het aantal luchtreizigers over de Noordatlantische routes groter is dan het aantal passagiers, dat per schip de plaats van bestemming bereikte. Alleen de Pan American World Air ways en de B.O.A.C. vlogen in de laatste maanden van 1958 met straalverkeers- vliegtuigen over de Oceaan. Dit jaar even wel en voornamelijk in 1960 zal de vloot van straalverkeersvliegtuigen sterk toene men en deskundigen op luchtvaartge bied nemen aan, dat in de komende ja ren het oceaanverkeèr zich nog sterker ten gunste van het vliegtuig zal ontwikke len. (Van onze Utrechtse redacteur) Bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen is het aantal vrouwelijke raadsleden van de KVP gestegen van 56 op 90, een getal, dat gezien een totaal aantal KVP- raadsleden van 4600, door me,j. Agnes Nolte op de zaterdag in Utrecht gehouden Kaderdag voor de Vrouw in de KVP niet indrukwekkend werd genoemd. Het gaat weliswaar niet om het getal, maar om een reële invloed van de vrouw op de politiek, die zoals minister Klompé in haar rede ook zei, een eigen inbreng heeft. Niet alleen op het sociale vlak, maar op alle terreinen van het maatschap pelijke leven zal zij met de man moeten samenwerken waarbij zij de zaken anders benadert dan de man en iets meer bindends heeft. Om zfidh deze taak meer bewust te maken, had de commissie „Vrouw en Partij", welke onder voorzitterschap staat van mej. Nolte, deze bijeenkomst georga niseerd. Er was een grote opkomst en met de voorzitter van de Kath. Tweede-Kamer fractie, prof. mr. C- P. M. Romme. gaven de partijvoorzitter, mr, H. W. van Doom en verscheidene leden van het partijbe stuur blijk van belangstelling. De vrou wen willen zich, aldus mej. Nolte. in het geheel niet isoleren, maar meewerken aan de integratie wat niet wegneemt, dat zij er nu en da,n behoefte aan hebben even bij elkaar te komen en in het zicht van de verkiezingen was deze kaderdag vrij plotseling in elkaar gezet. Sprekend over het speciale accent, dat de vrouw aan de politiek kan geven, wilde onze vrouwelijke minister wel zeggen, dat haar felle aanval in Amsterdam, op de P.v.d.A. in haar eerste rede in deze ver kiezingscampagne nie< bepaald bindend was, doch daarvan gaarne uitleg gevend, betoogde zij, dat het noodzakelijk was te gen een zeker niveau van de verkiezings propaganda bij de P.v.d.A. te protesteren. Waar de bewindsvrouwe tegen op kwam, was het zeggen van misleidende en on ware dingen, hetgeen tot gevolg zou kun nen hebben, dat men in de periferie de politiek smerig gaat inden en zich daar om ongeïnteresseerd gdat afwenden. Dat kan levensgevaarlijk worden voor de de- murk dam JOU meef mee willen denken en verantwoordelijk heid dragen, wat tot dictatuur leidt. „Scherp is niet erg" aldus minister Klompé „wat ik deed was een pleidooi voor eerlijkheid en open vizier en ik had het recht als vrouw dit nadrukkelijk naar voren te brengen" (applaus). In haar rede zette zij verder uiteen, dat het in deze tijd met zijn snelle tech nische ontwikkeling vooral gaat om de mens, die zich bij de veranderde omstan digheden moet leren aanpassen. Het gaat om zijn vrijheid en geluk. Zij vroeg zich af of men zich dit in het westen, waar men vecht om de hoogte van de brandverl zekering terwij] het huis in brand staat, wel voldoende bewust is. In het oosten van Europa begrijpt men dit veel beter, al gaat men van een verkeerd beginsel uit. We moeten de waardigheid van de mens beschermen en niet vergeten, dat ondanks vele sociale voorzieningen, die er trou wens nog meer moeten zijn. de: moeilijk heden van de mens verschoven zijn van het materiële naar het geestelijke. Dit punt moet het uitgangspunt zijn op elk terrein van de politiek en deze gedachte werkte minister Klompé nader uit voor wat betreft onderwijs, woningbouw, be zitsvorming. publiekrechtelijke bedrijfs organisatie ruimteverdeling van ons land gepaard met industrialisatie. Daarhii moet rekening worden gehou den met de ontplooiingsmogeljjkheid voor zaamheid om te voorkomen, dat steeds meer komt in handen van de staat. De mi nister is met zorg vervuld, als zij ziet hoe steeds meer komt in de handen van landelijke besturen en men zich bij werk bezoeken in de periferie tegenover haar beklaagt, dat hoofdbesturen maar sche ma's opdrukken. Het gaat erom, dat de verantwoordelijkheid weer naar beneden wordi geschoven. Men heeft in de periferie het gevoel, dat men niet meer begrijpt, wat er in Den Haag aan wetgevende arbeid gebeurt. Vandaar ontstaat wel eens de indruk dat politiek vuil is wat zij in wezen niet is, maar juist een mooie opgave om de mens in staat te stellen zich te ontplooien en zijn weg naar God te vinden. Het is vluchten voor de verantwoordelijkheid te zeggen, dat men niet aan politiek doet, omdat zij vuil is of men haar niet begrijpt Bekrompen is dat sommige groepjes vrouwen die aan politiek willen doen. zich beperken tot het sociale. Het Eerste-Kamerlid. mevrouw K. LuyckxSleijffer hield een betoog onder de titel „De vrouw op de achergrond" waarin zij haar ongerustheid uitsprak over gebrek aan ervaring en uitwisseling van gedachten bij vele vrouwen, die aan politiek doen. Daarvoor ontstaat vaak me ningsverschil over traditionele en prin cipiële opvattingen, wat verwarring sticht. Mej. Nolte betoogde nog, dat waar alle vormen veranderen er ook in de politiek nog wat veranderd moet worden om meer te komen tot een gesprek, waarbij men open staat voor elkaar. Na .de verkiezingen, als het kader van de partij van onder tót boven veranderd moet worden, zal ook onder het oog gezien moeten worden, op welke wijze het beste de vrouw ingeschakeld kan worden. Blijkens mededeling van de directeur van het Partijbureau, de heer Wouter Per- quin, zal door de uitbouw van werkgroe pen deelneming aan het werk voor vrou wen aantrekkelijker gemaakt worden. De partijvoorzitter, mr. Van Doorn, achtte het om twee reden belangrijk, dat nadere aandacht besteed wordt aan het opnemen van vrouwelijke leden in verte genwoordigende lichamen en besturen van de partij. Het parlement moet een spiegel van het volk zijn en het optreden van meer vrouwen in de praktische politiek en de partij kan tot gevolg hebben, dat de De beterschap van Prins Bernhard heeft aangehouden, met h ;t gevolg, dat hij zater dag inderdaad nog zijn reis naar Brazilië heeft kunnen voortzetten. Des avonds om half negen Nederlandse tijd is hij uit Para guay op het vliegveld van Sao Paolo aan gekomen. Hij werd er welkom geheten door de gouverneur en nadat de beide volksliederen waren gespeeld, inspecteer de hij de erewacht. Hierna reed hij in de auto van de gouverneur naar het ..Palais des Champs Elysées" in de stad, dat voor de duur van zijn bezoek aan Sao Paolo tot zijn beschikking is gesteld. Later op de dag bood de gouverneur een receptie aan. Gisteren was Z.K.H. de gast bij de Ver eniging van Nederlandse veefokkers en bracht hij o.a. een bezoek aan een model boerderij van de staat. Voor vandaag stond een bezoek aan het technisch centrum van Nederlandse landbouwers op het pro gramma en verder twee recepties, een organiseerd door de Nederlandse gemeen schap in Sao Paolo, de andere door de Nederlandse consul. Morgen, voor zijn vertrek naar Rio de Janeiro, zal de Prins deelnemen aan een diner en een perscon ferentie houden. (Van onze Amsterdamse redactie) De heer W. L. de Zwag.r, voorzitter van de Ned. Kath. Grafische Bond. vier de zaterdag zijn zilveren jubileum als hoofdbestuurslid In Carlton te Amster dam hield hij een druk bezochte recep tie. Afgevaardigden van de afdelingen, vertegenwoordigers van de K.A.B. en de werkgeversorganisaties kwamen hem com plimenteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3