i MIJNWERKERS STELLEN EEN ULTIMATUM Dreigementen: uitbreiding der staking en mars naar Brussel Op Schiphol in twee weken 185 misturen als een cadeau Motorboot nationaal Voor Nederlandse missie in de Groene Hel Dulles' artsen roepen hulp in van kankerspecialist Dagblad voor Schiedam en omstreken r»** kwamen m hei geweer Koopt op tijd uw zekerheid MARIJKE MORGEN 12 JAAR ikwil Bolletje/ Buitenhuisje..,? Ook in Limburgse mijnen is situatie moeilijk Koning Boudewijn uit Sankt Anton vertrokken Amerikanen werken aan Super X-15 ■BP Gebed voor behoud van minister Dienst aan rokers Vergiftiging op een tankschip DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 voor hun plaats onder de zon j Incident in Bergen Lentezonnetje kon zich niet handhaven Worosjilof lijdt aan griep met complicaties De sjah van Perzië en zijn trouwplannen Veel zalm en kabeljauw in IJmuiden aangevoerd Zm,p NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Duitse landmijn op het strand gevonden H.K H. Prinses Marijke zal morgen haar twaalfde verjaardag vieren. Onrust in de Kempen „Geheel helder' HET WEER VOOR MORGEN AtoiVtJHJW/l RUSTIG WEER Mistrecord Traangas en water Beperking van invoer? /Va X-15 raketvliegtuig Zon onder Reeds 6 sterfgevallen nieuwe amsche courant C Wanneer voor het einde van deze week geen bevredigende oplossing is bereikt van de moeilijkheden in de Borinage en wanneer de Belgische regering op dat tijdstip geen bevredigend antwoord heeft gegeven op de eisen, die de mijnwerkers stellen, dan zullen zij een mars naar Brussel organiseren en zal van maandag a.s. af de staking worden uitgebreid tot alle kolenbekkens van België. Dit dreigement vormt het slot van een resolutie, die gisteren werd aanvaard op een protestmeeting in Quaregnon, waaraan ongeveer vijftienduizend mijnwerkers deelnamen. In de resolutie wordt o.m. gezegd, dat de mijnwerkers van de Borinage zich tegen de sluiting van de mijnen zullen blijven verzetten, zo lang er geen nieuwe industrieën zijn opgericht," die de zonder werk komende mijnwerkers kunnen opvangen. (Foto M. C. Meijboom) Het stilleggen van een aantal „goed uit geruste mijnen" wordt in strijd geacht met de belangen van het land. De stakers verklaren zich tegen de schadeloosstelling, die zij betitelen als een „aalmoes". In de resolutie wordt verder gezegd, dat de mijnwerkers hun actie zullen voortzetten tot de nationale kolenraad de genomen maatregelen heeft ingetrokken en een plan heeft opgesteld voor de modernise ring van de mijnen. Voorts eisen zij de in stelling van een parlementaire commissie, die een onderzoek moet instellen naar het gebruik van de zes miljard frank subsidie die de Belgische kolenindustrie de laatste tien jaar heeft ontvangen. Tenslotte wordt de nationale steenkolenraad verzocht met de vakbonden overleg te plegen over een nationalisatie van de mijnen. Ook in de mijnen van het Kempense bekken, waar tijdens het Afgelopen week- Nederland is nog niet van de mist af. Ondanks een bemoedigend zonnetje da gisteren op vele plaatsen in ons land len teweer tevoorschijn toverde, begon zich bij het vallen van de avond door de toe nemende koude weer een dichte nevellaag te vormen- Het dikst was deze in de om geving van Den Bosch-Tilburg, waar het zicht ook reeds eerder op de dag niet meer dan 15 tot 20 meter had bedragen. Ook in Limburg, waar 't overdag zo mooi weer was, dat de huisvrouwen al aan de schoonmaak waren gaan denken, in Gel derland en in Utrecht, ging de mist zich 's avonds verdichten en varieerde het zicht van 30 tot 100 meter. Optimistisch berichten kwamen alleen maar van de waarnemingsposten bij de Nieuwe Waterweg. Om negen uur gister- President Worosjilof van de Sovjet- Unie lijdt griep met complicaties, aldus heeft een woordvoerder van het Sovjet- ministerie van buitenlandse zaken giste ren meegedeeld. De woordvoerder kon niet zeggen of de ziekte van de president al dan niet ernstig was. V laar dingen wordt er een boerderij l^bouwd tot een gebouw voor revali- (Mie van geestelijk gestoorden. Bij ^ze verb0uwing aan de Zuidbuurtse- .,e9 is er een kannetje (zie foto) ge- p°Men, zeldzaam gaaf, en volgens de pksdienst voor oudheidkunig bo- pe'nonderzoek stammend uit de 14e g'-'-w. liet is waarschijnlijk afkomstig g' Vlaanderen. De leeszaal van het ge rente-archief heeft zich voorlopig j}).pr de vondst ontfermd en te zijner Nd zal het kannetje een plaats krijgen h.het toekomstige gemeente-museum. het verwijderen van de fundering rah de stal heeft men behalve dit j^mplaar nog andere kannetjes; vaas- en scherven gevonden. Overigens °°pt men de verbouwing in september van dit jaar gereed te hebben. Op vele plaatsen mist of laaghangcn- j de bewolking, met temperatuur om het vriespunt, midden op de dag ech ter ook opklaringsgcbieden met ma-1 ximumtemperaturen van 5 tot 10 graden. Weinig wind. Woensdag 18 februari: zon op 7.52 uur: onder 17.58 uur. Maan op 13.06 uur; onder 4.08 uur. i avond meldde Hoek van Hollad: ge heel helder. Ongelukken kwamen uiteraard weer allerwegen voor. Het spectaculairste was dat op de rijksweg Delft-Overschie. In een deel van onze edities van gisteren maakten we hiervan reeds melding. Niet minder dan veertig auto's waren daar bij verscheidene botsingen betrokken. Het begon met een vrachtauto die dwars op de weg kwam te staan. Een perso- nenauto reed er toen tegenop, waarna er zich over een lengte van één kilome ter vele botsingen voordeden. Persoon lijke ongelukken kwamen er niet voor. Schiphol ondervond weer bijzonder veel last van het slechte zicht. Om 5 uur gisterenmiddag landde daar het eerste toestel van die dag: een Convair van de Finnair uit Londen- Om zeven uur klaar de daar het zicht plotseling op; toen was het uiteraard een af- en aan vliegen van toestellen, die hier of elders stonden te wachten. Men heeft op de luchthaven een over- zich gemaakt van het antal uren, w.aar- bij het zicht minder was dan de gemid delde limieten die uit veiligheidsoverwe gingen zijn vastgesteld voor de landings procedures- In de eerste helft van deze maand zijn cr dat niet minder dan 185 geweest. In 1958 werden er gedurende de gehele maand februari 50 misturen geno teerd. In 1957 in dezelfde maand 28 uren. De afgelopen twee februariweken hebben het mistrecord in alle opzichten gebroken. Nee, dit is geen buitenhuisje voor de heer Picasso, doch de brug voor de nieuwe „Bremen", de vroegere Franse „Pasteur", die in Bremen ver bouwd wordt. Daar men voor de bouw van de brug licht metaal heeft gebruikt, weegt het gehele gevaarte slechts 2,5 ton. De nieuwe lijnboot zal, naar men hoopt, begin juli de eerste overtocht naar de nieuwe wereld maken. einde reeds betogingen werden gehouden heerst grote onrust. Gistermiddag hebben ongeveer 3000 mijnwerkers te Waterschei een protestdemonstratie gehouden. Zoals bekend wensen de Vlaamse mijnwerkers dat ook in hun gebied de werkgelegenheid wordt uitgebreid o.m. door ruimere ont ginning van de concessies en de vestiging van nevenindustrieën. Aan de betogingen werd door senatoren en kamerleden uit de streek deelgenomen. In de Borinage ïs het gisteren vrij rus tig geweest. De protestdemonstratie te Quaregnon verliep zonder incidenten, maar na afloop raakte een vijfhonderd mijnwerkers in Bergen slaags met de po litic. Zij waren opgemarcheerd naar de gevangenis om zeventien collega's, die wa ren gearresteerd te bevrijden. Zij werden door de politie opgewacht met traangas- bommen en Waterkanonnen. Gewonden vielen er niet doch een tiental betogers werd gearresteerd. De staking in de mijnen van de Borinage is algemeen, terwijl ook in andere indu strieën in Wallonig het werk stil ligt. In vrijwel alle plaatsen hebben de winkeliers zich bij de staking aangesloten en hun rolluiken laten zakken of donker papier voor hun etalages geplakt. Men ziet wei nig voetgangers op de straten en autover keer is praktisch onmogelijk vanwege de vele barricaden. Het Belgische Mafi JLe Soil" schreef gisteravond, dat de Hoge Autoriteit der Kolen en Staalgemeenschap geneigd zou zijn haar goedkeuring te hechten aan een beperking van de invoer van Nederlandse en Duitse steenkool in België teneinde hierdoor de moeilijkheden, waaronder de Belgische mijnen gebukt gaan, te vermin deren. Om tot een „regularisatie" van de in voer uit genoemde landen te komen, aldus het blad, zou de Belgische regering een beroep kunnen doen op art. 37 van het R.S.G.-verdrag waarin melding wordt ge maakt van „fundamentele en aanhoudende moeilijkheden". Men zal alleen nog moe ten weten, zo merkt het blad op, hoe Ne derland en Duitsland, die zelf te kampen hebben met de kolencrisis, over een der gelijke oplossing zullen deken. „Le Soir" laat hierop meteen volgen dat een gebrek aan begrip van de Nederlandse en Duitse partners in de K.S.G. het toepassen van drastische maatregelen met zich mee zou kunnen brengen zoals b.v. het afkondigen van de toestand van „duidelijke crisis" op grond waarvan de produktienota's voor ieder mijnbekken in de landen van de ge meenschap door de Hoge Autoriteit zou den worden vastgesteld. Tot nu toe, aldus het blad, heeft de Hoge Autoriteit alles gedaan om het nemen van een dergelijke drastische maatregel te ver hinderen, doch het is niet onmogelijk dat haar standpunt de laatste 48 uur een wij ziging heeft ondergaan. Een ding is ech ter wel zeker, zo besluit het Brusselse blad, nl. dat het uur der beslissingen thans genaderd is. Indien België niet op de hulp van de Hoge Autoriteit noch op de sympathie van zijn partners Nederland en Duitsland kan rekenen, zal het zonder twijfel zelf naar heilmiddelen moeten zoe ken. In de zitting van de Provin ciale Staten van Limburg die gisteren werd gehouden hebben Ged. Staten meegedeeld, dat zij in hun laatste bijeenkomst aan de regering het volgende telegram hebben gezonden: „De Staten van Limburg ver zoeken de regering dringend haar bijzondere aandacht te schenken aan de steeds moeilij ker wordende situatie der Lim burgse mijnindustrie, vooral als gevolg van in andere landen ge troffen maatregelen. Bescher mende maatregelen in het belang der Limburgse mijnwerkersbe volking zullen naar het inzicht der Gedeputeerde Staten op kor te termijn moeten worden ge nomen." Mr. S. Fr. Haffmans, fractie voorzitter van de K.V.P. en dr. J. Tans, voorzitter van de fractie van de P.v.d.A. in de Provinciale Staten, hebben hun instemming met dit telegram betuigd. Twee beelden uit de Borinage: links opgeworpen versperringen van grote kabelspoelen bij Frameries; rechts een spoorwagen met de noodkreet „Wij willen brood". Koning Boudewijn van België is giste renavond na een verblijf van twee weken te Sankt Anton am Arlberg uit Oosten rijk vertrokken Per auto ging hij naar Zürich en vandaar per vliegtuig naar Brussel. Prinses Charlotte, de zuster van de ko ning. blijft nog in Sankt Anton, waar in middels haar echtgenoot, erfprins Jan van Luxemburg, is aangekomen. De Sjah van Perzië heeft zijn plan om met de Italiaanse prinses Maria Ga- briella te trouwen opgegeven. Hij zal om dynastieke redenen met een Mohamme daans meisje trouwen, zo is gisteren in goedingelichte kringen in Teheran ver klaard. De Sjah zou van»een huwelijk met de katholieke prinses Gabriella, de 18-ja- rige dochter van ex-koning Umberto van Italië, hebben afgezien wegens de geloofs bezwaren, die tegen dit huwelijk bestaan. Te IJmudden worden de laatste dagen grote hoeveelheden vis. in het bijzonder zeezalm en kabeljauw aangevoerd af komstig van visgronden, die in vorige jaren door de Nederlandse vloot zelden werd bevist, ver in het noorder. van de Noordzee tot de file breedtegraad. De kwaliteit van deze vis is volgens deskun digen zeer goed. De „North American Aviation", die het X-15 raketvliegtuig bouwt, heeft een Super X-15 ontworpen, die naar men hoopi een mens zal vervoeren met een snelheid van ongeveer 30.000 gm per uur. Men verwacht zeer binnenkort de eer ste proeftocht van de gewone X-15. Met dit raketvliegtuig hopen de V.S. in de toe komst de eerste man de ruimte in te zen den en hem veilig op aarde te doen terug keren. Deze X-15 zou een snelheid van 5.750 km per uur bereiken. De Super X-15 zal worden vervaar digd van materiaal, dat tegen hitte be stand is. zoals molybdenum en colum- bium, dat pas sedert kort in voldoende hoeveelheden verkrijgbaar is. De maat schappij deelde gisteren mede, dat dit ra ketvliegtuig binnen twee jaar in gebruik zou kunnen worden gesteld ter voorberei ding van tochten naar de ruimte. De Super X-15 zou verticaal als een projectiel worden gelanceerd en zou twee of drie keer rond de aarde cirkelen la- vorens in de atmosfeer terug te keren en te landen. De Missie Verkeersmiddelen Actie (MIVAjNlie volgend jaar een kwart eeuw bestaat, zal. zoals we onlangs reds met een enkel woord meldden, namens katho liek Nederland aan de missie van de Pa ters der H. Geest in het Braziliaanse Amazonegebied een patrouille-motorboot schenken. Deze boot nu. een stalen motor schip van 9-5 bij 2.60. met een diepgang De geneesheren, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles behandelen hebben ®cn kankerspecialist, dr- Gordon Zubrod, medisch directeur van het Amerikaanse kankerinstituut, in con sult geroepen. Mm Dit werd gisteren bekend gemaakt door de woordvoerder van liet „State Depart ment", Lincoln White. White verklaarde, dat dit consult z.i. in de eerste plaats betrekking heeft op de behandeling die Dulles moet ondergaan cn niet zozeer op de ziekte zelf. Zoals bekend, willen de art sen de kanker bestrijden met bestraling. In het medisch bulletin, dat White uitgaf werd verklaard, dat dc minister in een opgewekte stemming verkeert. White verklaarde voorts Seen commen taar te hebben op een uit Londen af komstig bericht, dat de conferentie van de westelijke ministers van buitenlandse zaken, die omstreeks het midden van maart in Parijs gehouden zou worden, wellicht verschoven zou worden naar be gin april en dan in Washington i-P.v. Pa rijs gehouden zal worden. Inmiddels heeft de democratische sena tor Mike Mansfield, die lid is van de se naatscommissie voor buitenlandse zaken gisteren in de senaat het 'dee geopperd om de ministers-conferentie met de Sov jets in Washington te houden, om zodoen de in de gelegenheid te zijn rechtstreeks advies te vragen aan minister Dulles. De Senaat heeft gisteren een ogenblik stilte betracht om voor Dulles' herstel te bidden, r- van 0.75 meter, zal te zien zijn op de voor. jaarsbeurs te Utrecht en na de jaarbeurs zal 't een rondreis door Nederland maken, ook naar plaatsen, die niet aan een vaar water gelegen zijn. De boot is door de Amsterdamse scheeps bouwer T. Franse, gebouwd voor maxi mum 12 personen en is speciaal bestemd voor de vaart op de Amazone en haar zij rivieren. Zij heeft elektrische energie opwekking voor licht en ventilatie, spe ciale warmte-isolatie en diverse andere voor tropische streken noodzakelijke voor zieningen. Het zeer zware missiegebied van de Paters van de H. Geest beslaat in dat gebied een oppervlakte van 333.932 km2, bijna 40 maal zo groot als het aartsbisdom Utrecht met een inwonertal van 1 op 214 km2. (In Nederland 800 inwoners op 214 km2. Het stroomgebied van de Amazone is 5000 km lang en hier en daar 4 tot 8 km breed. Het wordt bovendien doorsne den door vele grote zijrivieren, waarvan er 17 meer dan 1500 km lang zijn. Al het verkeer moet over het water. De mis sionarissen maken bijna alleen gebruik van roeibootjes, zodat de meeste mensen, die in de wildernis leven, slechts een keer in het jaar kunnen worden bezocht. Het missiewerk staat onder leiding van de Friese bischop mgr. Jouke de Lange, die geholpen wordt door 19 paters en 7 broeders. Een tabakswinkelier in Frankfort heeft een nuttige blikvanger voor zijn zaak opgesteld in de vorm van een grote gasfles, die de voorbij gangers ongevraagd aan een vuurtje helpt. De winkelier hoeft zich weinig zorgen te maken over het verbruik van het apparaat: eenmaal per jaar vullen is ruimschoots voldoende. De eerste dag werd deze dienst aan het rokerspubliek nog eens extra aan bevolen door een charmante „bevuurster". Zes bemanningsleden van het 8.238 ton metende Noorse tankschip „Brittamsea" zijn gisteren toen het schip door het Suez- kanaal voer, door vergiftiging overleden. Negentien andere schepelingen werden in een ziekenhuis opgenomen. De tankboot was op weg van Groot- Brittannie naar Bahrein. Zaterdag is op het strand een platte Duitse landmijn gevonden en wel op de grens tussen Den Haag en Monster. De marine-opruimingsdienst uit Den Helder heeft het oorlogste.g dezelfde dag nog tot ontploffing gebracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1