t Residentie-Orkest speelde Rave!-programma „Als er geschoten moet worden zal de Sovjet Unie het moeten doen Kroesjtsjef: Sovjettroepen niet in D.D.R. om te knikkeren lil Frankrijk begon campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen Hergroepering der partijen is nog steeds niet voltooid Franse laicisten eisen national' satie van het onderwijs gw 1" IfW IF F otograferende agenten Eisenhower over kwestie Berlijn zijn Kamermeerderheid is echter voor bijzondere school PIERRE WERNEH FORMATEUR y b Voor kolenverkoop- kantoren in Ruhrgebied Japan verlaagt disconto Joseph Demarteau te Luik overleden Marie-Thérèse Fourneau briljant pianiste Ir. Manusama keerde terug uit Canada Verplaatsing tabaks- markt naar Bremen Poldercommissie wil langer blijven zitten Cg. v,la - DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 ft tin PAG IN A Eert jaar uitstel Tientallen keren per week zegt U: nu wat Vim! U wrijft of boent even en dan verdwijnt het moeilijkste vuil. Alles helder schoon! En dubbelvlug. Dat doet Super Vim. Dubbelkrach- tige Super Vim, in de nieuwe, fonkelgroene, vochtwerende bus VIM schuimt en kan niet krassen! Spreekverbod leverde veel publiciteit op Frankfurter Allgemeine over In Noord-Oost Polder De Gaullisten Persoonlijke afgunst Links kartel Niet schietend Niet als eer$ In gevo^ Meerderheid in de Ke'"^ De Luxemburgse crisis vNt r»*" UITGERUST MET FOTOTOE STEL, BELICHTINGSMETER EN STATIEF, is de Amsterdamse politie reeds enkele dagen druk in de weer met het kieken van wagens met dodelijke speerpun ten voorop. Op deze wijze wordt het overtuigend bewijs geleverd, dat op die en die dag, het gevaar lijke voorwerp nog op de auto zat. Na een oproep van de politie om binnen acht dagen met de auto op het hoofdbureau te ko men zonder het versiersel, wacht de eigenaar geen bekeuring; wel als hij na de volgende oproep met een respijt van vier dagen ook niet komt opdagen. De Bank van Japan heeft haar disconto tarief met ingang van 19 februari verlaagd van 7.300 pet. tot 6.935 pet. Dit is de der de verlaging sedert juni j-1., toen het ta rief 8.395 pet. beliep- Na drie jaar ervaring met het huidige systeem voor de verkoop van kolen uit het Ruhrge-bied namelijk in de vorm van drie verkoopkantoren is de Hoge Auto riteit tot de conclusie gekomen, dat dit systeem niet to, het gewenste doel heeft geleid. In feite is geen sprake van drie autonome verkoopmaatschappijen. Er is integendeel een verkoopsysteem gt- handhaafd. dat in strijd is met de be- palingen van het vrdrag van de EGKS. De organ satievorm zal dan ook moeten worden veranderd. Gezien de hui dige moeilijkheden op de kolenmarkt en gezien ook de noodzakelijkheid het, Ruhr- gebied in de gelegenheid te stellen produk- tie en afzet in overeenstemming te brengen s - - met het verdrag, heeft de hoge autoriteit ■'■■V besloten de drie verkoopkantoren nog ge durende een jaar te laten voortbestaan (tot 31 maart 1960). Wanneer de situatie op de kolenmarkt dan nog niet normaal is, kan een verdere verlenging met een jaar wor den overwogen. Daarna vindt geen ver lenging meer plaats. Deze beslissing gaat vergezeld van drie voorwaarden: 1. Controle ter plaatse door ambtenaren van de Hoge Autoriteit, 2. De Ruhr-verkoopkantoren en het ge meenschappelijke bureau moeten vanaf 1 april 1959 de goedkeuringsbeschikking na leven, 3. Vanaf 1 april 1959 moeten de drie verkoopkantoren de regelingen voor de handel en het eigen verbruik van de be drijven veranderen. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Gisteren is te Luik in de ouderdom van twee en zeventig jaar overleden de heer Joseph Demarteau, directeur van de katholieke „Gazette de Liègc" en een zeer bekende figuur in de Belgische perswe reld. Hij was kleinzoon van Joseph De marteau, die in 1840 de „Gazette de Licge" had gesticht. Na zijn doctoraat In de rechtsweten schappen te hebben behaald, trad Joseph Demarteau in 1906 in de redactie van de „Gazette de Liège", waar hij aanvanke lijk werkte onder leiding van zijn vader, die zijn grootvader in die functie had op gevolgd. In 191Ó, bij het overlijden van zijn va der, nam Joseph Demarteau de leiding van het blad in handen. De „Gazette de Liège" verscheen niet tijdens de Eerste en evenmin tijdens de Tweede Wereldoor log. In september 1940 werd Joseph Demar teau door de Gestapo aangehouden en in april 1941 in vrijheid gesteld. Hij schreef verscheidene boeken, waaronder ook over persaangelegenheden. Van 1944 af bestuur de hij opnieuw het katholieke Belgische blad. De overledene was oud-voorzitter van de Algemene Belgische Persfoond en van de Bond van Katholieke Journalisten van België. Hij was titularis van verscheidene hoge onderscheidingen, o.a. was hij com mandeur in de orde van de H. Gregorlus de Grote en Grootofficier van de Leo poldsorde. „De tijden veranderen en wij verande ren met hen" zei een oud wijsgeer. En dit bemerkt men maar al te duidelijk in het toonkunstig gebeuren, dat in dit tijdsbestek met welhaast ieder decen nium van smaak schijnt te wisselen. Met een thans universeel aanvaard compo nist als Ravel was het een halve eeuw zó gesteld, dat zijn muziek meer als een curiositeit dan als een creatie werd aange zien. Een groot oianist uit die tijd, de in Parijs levende Spanjaard Ricardo Vines, die de moed had toen Ravel-recitals te houden, werd van het podium afgeflo tenNu, anno 1959 zijn er velen, die zijn muziek als een overwonnen stand punt beschouwen Op een avond als gisteren, toen het Pianoconcert in G door de grote Franse pianiste Marie-Thérèse Fourneau bij het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otter- loo voorgedragen werd en tot lsot de Daphnis et Cloé-suite werd gespeeld, gaf men bovendien zich nog eens rekenschap van de evolutie die deze componist zélf heeft meegemaakt via de impressionls- tisch-getinte Daphnis-balletmuziek en de neo-classicistische schrijfwijze, waarvan het Pianoconcert in G. getuigt. Men hoort dan hoe bij eenzelfde com ponist reeds, de snelle evolutie van onz» XXe eeuwse muziekkunst zich aan hel voltrekken is en gezien dat individueel ge val, verwondert men er zich niet over dat de toonkunst in het algemeen van onzs tijd een veelheid van vormen te aanho ren geeft die een spiegelbeeld vormt van de duizelingwekkende evolutie op andere gebieden van het intellectueel leven. Doch de grote les welke men hier kon beluiste ren was, dat ondanks deze snelle wisse ling, er een blijvend muzikaal element in deze Ravel-muziek wag te horen, welke zich van jaar tot jaar meer consolideert Nu was stellig het spel van Marie- Thérèse Fourneau van dien aard, dat men bijna overtuigd moet worden van Ravels uniek scheppend vermogen, van zijn unieke vormgeving en melodische zeg gingskracht. Want daarin steekt Ravel hemelhoog boven vele andere tijdgenoten uit, dat zijn melodiek een geheel eigen macht bezit welke, teruggrijpend naar al oude tradities, toch een eigen fysionomie te aanschouwen geeft. Nu werd zoals ge zegd deze indruk sterk bevorderd door degene die men wel de ambassadrice mag noemen der Franse pianomuziek en voor al van Ravel. Haar spel Daart een won derlijk poëtisch vermogen aan een trans parante, lucide klaarheid en schittering welke door een even frêle toucher als wa- tervlugge techniek geruggesteund wordt. Daarom was het in deze interpretatié die met ingehouden adem en spanning gevolgd werd des te meer te betreuren dat deze pianiste tweemaal door geheu genstoornis gehandicapt werd. op het eind van het .eerste deel twee maten over slaand en daardoor het orkest een onze ker slot bezorgend en de tweede maal en kele maten van achtste beweging welke echter wèl door de slagvaardigheid van dirigent en orkest werden opgevangen en nauwelijks }n de zaal werden opge merkt En toch n'en déplaése deze tekortkomingen werd men opnieuw ge waar hoe de muziek zelf zich scheen los te maken van tijdsbegrenzingen, het hoogstbegerenswaardige voor scheptam- de geesten.. Wat de Daphnis-sulte betreft: dit re pertoirestuk van het Residentie-Orkest zou men na zoveel malen reeds als or kest werk te hebben beluisterd, einde lijk eens in zijn oorspronkelijke status van balletmuziek willen horen en zien Hoe lar.g nog moeten balletten evenals koren een geïsoleerd, individueel bestaan leiden, alsof deze kunsten niet één zijn in oorsprong? Marius Monnikendam. V 16-200.240 54 Het bezwaar, dat de Indonesische en Japanse ambassades in Ottawa hadden gemaakt tegen de spreekbeurt, die lr. Manusama, hoofd van de diplomatieke missie van de Republiek der Zuid-Moluk- ken begin februari zou houden in het kader van de bijeenkomst der model- V. N. te Montreal, blijkt een averechtse uitwerking te hebben gehad. Gistermorgen vertelde ir. Manusama te Den Haag, na terugkeer van zijn ver blijf in Canada, dat het spreekverbod, dat het gevolg was van de bezwaren der beide ambassades, de zaak dep Zuid-Mo- lukken veel extra publiciteit had ver leend. Er waren zelfs twee televisie-uitzen dingen in Canada gewijd aan de Zuid- Molukken, waarbij ir. Manusama beide keren in de gelegenheid was geweest zelf het woord te voeren. De bijeenkomst, waarop ir. Manusama spreken zou, was onderdeel van de ver gadering der model-V. N., belegd door alle Canadese universiteiten. Als onder werp had hij gekozen de veranderende situatie In Azië. Als motief voor het. in grijpen van de Indonesische ambassade had de vertegenwoordiger van deze am bassade aangevoerd, dat de Republiek der Zuid-Molukken geen bestaande re publiek is. Tijdens een vraaggesprek voor de radio had dezelfde Indonesiër verklaard, dat er geen enkele actie meer door de Zuid-Molukken werd gevoerd. Dat op datzelfde ogenblik Ceram werd ge bombardeerd door de Indonesische lucht- Naar aanleiding van de verplaatsing van de Indonesische tabaksmarkt van Neder land naar Bremen, schrijft de „Frankfur ter Allgemeine Zeitung": De thans contractueel vastgelegde ver plaatsing van de Europese markt voor In donesische tabak van Amsterdam en Rot terdam naar Bremen is in de Hanzestad met voldoening ontvangen, omdat hier door de betekenis van Bremen als cen trum van de Duitse importhandel voor si garentabak nog eens wordt onderstreept. Men acht het evenwel voorbarig reeds nu voorspellingen te doen over de uitwerking op de Bremer economie van de in Djakar ta getroffen regeling. Verscheidene vragen moeten nog opgehelderd worden, alvorens met de verkoop van Sumatra en Javata- bak in Bremen in volle omvang kan wor den begonnen. Of bij inschrijving naar Ne derlands voorbeeld of door tentoonstelling van monsters rechtstreeks aan belangheb benden zal worden verkocht, staat nog niet vast. Tabaksinschrijvingen zullen moeilijkheden opleveren, daar de Bremer tabakshandel hierin grote praktische erva ring heeft. Ook voor de opslag zijn de no dige voorzieningen aanwezig. Het is echter nog niet bekend welk standpunt men zal innemen tegenover de eigendomsaanspraken, die de vroeger in Indonesië werkzame Nederlandse cul- tuurondcrncmingcn ongetwijfeld zullen doen gelden. Men mag evenwel aanne men. dat een juridische structuur gevon den is, die het gevaar van een gerechte lijke uitspraak uitsluit. macht, was door de Canadese kranten Het exclusieve recht, dat de Bremer-groep dankbaar uitgebuit. Ir. Manusama heeft Tvan InHn„Ki„hc P.P.N.-Rar„ al wel spreekbeurten kunnen vervullen voor diverse andere organisaties. Tenslotte deelde lr. Manusama nog me de, dat hem uit contacten met Abon ge bleken was, dat daar grote troepencon centraties plaats vinden, als voorberei ding voor een invasie op Nieuw-Guinea. Ir. Manusama voegde hier echter aan toe, dat hij niet geloofde in een aanval op korte termijn, maar wel dat deze in elk geval komen zal. van de Indonesische P.P.N.-Baru voor de verkoop van tabak op de Europese markt heeft verworven, moet zo wordt in Bre men gezegd niet zo worden opgevat, dat deze groep een monopolie voor de handel in Indonesische tabak heeft ver kregen. De markt in Bremen staat eer der voor alle firma's open. En in dit ver band is reeds gemeld, dat ook Nederland se tabakshandelaars reeds van hun belang stelling voor een aandeel in de Bremer markt hebben doen blijken. Wanneer er geweld gebruikt moet wor den in Berlijn, dan zal het de andere par tij zyn, die het gebruikt Dit verklaarde gisterenmiddag president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie, toen hem gevraagd werd commentaar te leveren op de rede, die de Sovjet-premier Kroesjtsjef dinsdag te Toeia heeft uitgesproken en die gisteren is gepubliceerd. Kroesjtsjef zej in die rede. dat 'n luchtbrug naar Ber lijn niet getolereerd kon worden, wanneer door de Sovjet Unie de controle over de toegangswegen naar Berlijn aan Oost Duitsland zou zijn overgedragen. De ver zekeringen van de westelijke leiders dat zij een luchtbrug zullen instellen wanneer de toegangswegen naar West-Berlijn wor den afgesloten aldus Kroesjtsjef zijn zinloos, wanneer er een vredesverdrag is gesloten met één of met beide Duitslan- den. Want dan worden de souvereine rech ten van Oost Duitsland gegarandeerd door liet internationaal recht en geen schending van de grenzen te land, te wa ter of in de lucht kan worden getolereerd, aldus Kroesjtsjef. Iedere inbreuk zal re soluut worden afgeslagen. De Sovjettroe pen zijn niet in Oost Duitsland gelegerd, om te knikkeren. Het is duidelijk, zo vervolgde Kroesj tsjef, dat wanneer iemand begint te schie ten, dit een oorlog betekent. Wij wensen geen oorlog te maken en wij zijn ook niet van plan grenzen van andere landen te schenden, maar wanneer onze grenzen geschonden worden of die van onze bond- De Poldercommissie voor Algemene Belangen (een adviserend college, dat in de Noord-Oost Polder de plaats inneemt van de gemeenteraad), heeft zich in haar gisterenmiddag te Emmeloord gehouden vergadering met negen tegen zeven stem men, roet één onthouding, uitgesproken voor verlenging van haar zittingsperiode, die op 6 juli a.s. afloopt. De meerderheid verklaarde zich voor verlenging, omdat zij meent, dat de Twee de Kamer nu wel spoedig ici de gelegen heid zal worden gesteld het wetsontwerp tot indeling van de Noord-Oost-Polder in vier gemeenten te behandelen. Tijdens de discussies over deze aangelegenheid noemde de heer W. G. de Feyter (A.R.) het ondemocratisch, dat er nog steeds geen normaal gemeentelijk bestuur be staat in de polder. Mevrouw dra. J- Jonker-Smid (PvdA) zei het ondemocratisch te vinden, als door verlenging van de zittingsperiode de be volking de gelegenheid zou worden ont nomen een nieuwe poldercommissie te kiezen. Zij betoogde, dat het college zich op deze wijze belachelijk maakt en mee helpt de democratie om hals te brengen. Voor verlenging, stemden de KVP en de AR-fractie, alsmede twee van de drie CH-leden- PARIJS, dinsdag. In Frankrijk is thans de campagne ge-' opend voor de gemeenteraadsverkiezin gen, die op 8 maart aanvangen. Voor een groot deel wordt de evenredige zetelver deling toegepast. Voor de kleinere ge meenten echter is het mecrderheidsstelsel gekozen, wat dus herstemmingen noodza kelijk maakt, als bjj de eerste gelegenheid geen der kandidaten de absolute meerder heid krijgt. Na de ontzaglijke verschuivingen, die het vorig jaar in het kiezerskorps hebben plaatsgehad en hebben geleid tot de enorme meerderheid voor de Gaullistische „Unie voor de Nieuwe Republiek", poogt men natuurlijk gissingen te maken voor de aanstaande uitslag. Men stuit daarbij evenwel aanstonds op het feit, dat ge meenteraadsverkiezingen, uitgezonderd die in grote steden, zeer van plaatselijke om standigheden afhankelijk zijn. De oriën tatie van het kiezerskorps is dientenge volge moeilijker te bepalen dan bij een algemene stembusgang. Wel zijn er aan wijzingen. dat partijen, waarvan verwacht wordt dat zij op principiële gronden tot de oppositie tegen het huidige bewind gaan behoren, enig herstel tegemoet zul len gaan. Het gaat daarbij om een paar miljoen stemmen, die op grond van opportunis tische overwegingen destijds niet op de gebruikelijke formaties werden uitge bracht. Daarvoor waren toen voor de hand liggende redenen: zoals de teleurstelling om het immobilisme der Vierde Republiek en op de eerste plaats natuurlijk het in De Gaulle gestelde vertrouwen. Tussen de algemene, verkiezingen van november en de gemeenteraadsverkiezin gen van maart a.s. is zich echter een an dere, zeer aanzienlijke teleurstelling gaan ontwikkelen i.v.m. de sociale en econo mische maatregelen van het nieuwe be wind. Dat werkt vooral bij de loontrek- kenden hevig door, in het bijzonder we gens het afnemen van het gemiddeld aan tal werkuren en de aanzienlijke perso neelsinkrimpingen in de grote industrieën. Dit alles kan niet zonder invloed zijn op de 1,2 miljoen kiezers, wier stem de communistische partjj in november heeft moeten missen. Plaatselijke tussentijdse verkiezingen in de kantons b.v. tonen reeds een nog zeer klein, maar niettemin aanwijsbaar herstel van de communisti sche cijfers. Ook de houding van de grote vakbonden, die zich zonder uitzondering opmaken voor massale loonacties, zal in vloed uitoefenen. Daar staat tegenover de ontzaglijke officiële propaganda, zoals b.v. de reis van De Gaulle dezer dagen naar het zuidwesten van Frankrijk, welke ongetwijfeld groot effect sorteert. Een belangrijk verschijnsel is intussen de houding van de gaullistische UNR, die tracht te vermijden zonder meer als zo danig aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. De Unie legt zich er overal op toe, dat alle niet-communistdsche par tijen zullen samengaan en dan natuurlijk op anti-communistische leuzen. Voor dat samengaan wil men zoveel mogelijk ge meenschappelijke lijsten en afspraken laten maken, waaraan niet alleen de on- afhankelijken en de radicalen deelnemen, maar ook de MRP en de socialisten. De houding van de gaullistische Unie is bij zonder aantrekkelijk, omdat bij het wel slagen ervan de communisten worden be roofd van hun meerderheid in een groot aantal gemeenteraden een meerderheid, waarin het voornaamste deel van de com munistische macht schuilt. Het plaatselijk samengaan der partijen zal ongetwijfeld zowel bij de rechter- als bij de linkerzijde in de hand worden ge werkt, omdat vooral de kleinere partijen niet weten, waar ze op het ogenblik wat hun sterkte betreft aan toe zijn. De her groepering der partijen is nog steeds niet voltooid. Men is overtuigd, dat die eerst volledig tot stand zal kunnen komen, als de parlementaire werkzaamheden daad werkelijk en voor lange tijd zijn hervat. Sommige der oude partijen zijn nog niet over hun inwendige verdeeldheid heen. Vandaar ook het streven van verzamel- groepen, waarvan de aangeslotenen soms tot drie of vijf partijen behoren. Deze groepen nemen feitelijk een afwachtende houding aan om uit te maken in welk parlementair verband zij in de toekomst zullen gaan werken. Dit is vooral het ge val met de diverse richtingen van de oude radicale partij, die langzamerhand de weg van hereniging opgaan. Zo is er geen be letsel meer voor oud-minister-president Edgar Faure om weer zijn plaats te gaan innemen in de radicale partij, nu Mendès- France met zijn kleine aanhang die partij voorgoed heeft verlaten. Eigenaardig is ook de toestand waarin de christelijke democratie en de MRP en een groep van jonge deputes zich bevin den. Hierbij speelt de houding van oud minister-president Bidault een rol, waar op afzonderlijk de aandacht moet worden gevestigd. Het betreft een proces, dat meer door persoonlijke afgunst dan door zakelijke motieven wordt beheerst en waarvan de oplossing nog wel enige tijd op zich zal doen wachten. Bij de socialisten is de: ontwikkeling daarentegen versneld. Na de „ezelstrap" van de heer Auriol tegen de heer Guy Mollet kan het niet anders meer of het socialistische congres van deze zomer zal de oplossing verhaasten. Het is weinig zeker, dat de heer Guy Mollet de leiding van de oude partij zal kunnen behouden, nu zijn beleid van sedert de 13de mei zo sterk is gekritiseerd door invloedrijke per sonen (zoals Auriol), die zelfs zijn uitge treden. Men zal ongetwijfeld een wijziging in de partijleiding wensen om de hereni ging met de autonome socialistische partij weer mogelijk te maken. Dat betekent ook dat de socialisten in het algemeen in de oppositie zullen gaan tegen het nieuwe beleid. Ook buiten de communisten zal de hele linkerzijde een oppositiegroep van bete kenis kunnen gaan vormen, nu de nogal rode „Unie voor de Republiek" het aan stuurt op een samengaan van de Mcndès- sistcn, autonome socialisten en progressis ten.De aanwezigheid van zulk een nict- communistischc oppositie kan ook van in vloed zijn op bepaalde stromingen bjj de MRP. In de kringen van links wordt thans steeds meer het woord „kartel" gebezigd, al beseft men dat een herleefd „kartel der linksen" op parlementair terrein voorlo pig weinig macht zal kunnen uitoefenen. Men verwacht dezer dagen een uit spraak van de heer Mendès-France, waar mee hij zal pogen de leiding van zulk een kartel in handen te krijgen. Het is tenslotte ook moeilijk te zeggen wat er op het ogenblik ter rechterzijde bij de onafhankelijken omgaat. Velen in die partij maken ernstig bezwaar tegen de fi nanciële en economische politiek, die wordt gevoerd door hun partijleider, de heer Pinay, of althans tegen het beleid, dat deze op grond van de regeringsbeslui ten moet doorvoeren. Het heet. dat de po sitie van de heer Pinay in het kabinet niet precies comfortabel is. Maar deze gehele zo uiterst twijfel achtige toestand, waarin de partijen ver keren, maakt dat bij de aanstaande raadsverkiezingen en waarschijnlijk ook bij de Senaatsverkiezingen van deze zomer de plaatselijke invloeden van gro ter gewicht zullen zijn dan de verklarin gen omtrent de algemene politieke po sitie. genoten kunnen we niet onverschillig blij ven. President Eisenhower verklaarde dat het Westen zich niet schietend een weg naar Berlijn zou banen. Het Westen zou alleen maar voortgaan met het vervullen van zijn plicht tenopzichte van de bevolking van Berlijn. Wanneer dat werd verhin derd dan zou het door toedoen van iemand anders zijn, die geweld gebruikte. Eisenhower zei. dat het Westen zocht naar een rechtvaardige vrede. Maar dat zou geen werkelijkheid kunnen vorden, wanneer de twee partijen geen redelijke basis konden vinden, waarop de specifie ke problemen zouden kunnen worden op gelost. Tot het zover zou zijn had het Wes ten niets anders te doen dan proberen het beste ervan te maken. President Eisenho wer had de rede van Kroesjtsjef alleen maar in zeer verkorte vorm gelezen. Vol gens hem had Kroesjtsjef slechts gespro ken over scieten, om de westelijke mo gendheden af te houden van hun plicht. Waarnemers in Washington zijn van ning dat Eisenhower op zijn persconfer*a tie niets anders bedoelde te zeggen dat de Sovjet Unie de eerste en e0 J moet zijn. die de schuld van geweld dreiging met geweid zou moeten drag®. Dit betekent echter niet, dat het Wes'®( geweld niet met geweld zou beantw" den.. De westelijke mogendheden hebb - nu eenmaal het recht van toegang Berlijn en zijn vastbesloten dat recht handhaven. Maar het Westen zal niet eerste zijn om geweld te gebruiken. efl In Westduitse regeringskringen is i" van mening, dat de jongste verklaring van Kroesjtsjef over de kwestie Ber1^, „van dien aard zijn dat zij de pogingen tot een viermogendhedenconferentie te men in gevaar kunnen brengen". e, Een woordvoerder van de bondsre? ring betreurde gisteren de scherpe °U merkingen van Kroesjtsjef. Op de vra^, om commentaar op de rede die de jet premier in Toela heeft gehouden. aj- woordde hij, dat het Westen in zijn a> woord op de Sovjet-voonstellep i.z. B lijn juist een gematigde toon had slagen. „Het Westen heeft geen bela bij een verslechtering van de intern8'^/ nale betrekkingen," aldus de woordvo® der. jj' Functionarissen van het Franse mi" p terie van buitenlandse zaken weiger"^ gisterenavond commentaar te geven de jongste rede van Kroesjtsjef. (Van onze correspondent) Parijs, hedenmorgen Toen vandaag precies vier weken gele den de Franse premier zich uitsprak voor een oplossing van de schoolstrijd „op een voor ieder bevredigende wijze" en aan kondigde, dat inzake dit onderwerp een wetsontwerp zou worden Ingediend tijdens de komende zittingsperiode van de Ka mer. verwachtte niemand, dat de aan hang van het laicisme de strijd tegen de bijzondere school zou opgeven. Want daarvoor is het sectaisme bjj de Fran se socialisten, communisten en een klei ne groep in de Kamer achtergebleven ra dicalen te groot. Het, is thans ook weer de bekende „Li ga voor de Rechten van de Mens", die de leiding heeft genomen. Het orgaan van het neutrale onderwijs, „Action Laique'', heeft gisteren het schrijven gepubli ceerd, dat de voorzitter van de Liga, Al- bert Bayet, heeft gericht aan premier De- bré. In deze brief eist hij nationalisatie van het onderwijs. Herinnerend aan de woorden door de eerste minister in de Ka. mer uitgesproken zegt hij: „Wij hebben daaruit de conclusie getrokken, dat bin nen enkele maanden het beginsel van de wet Barangé (wet op de subsidie van het bijzonder onderwijs) niet alleen gehand haafd zal worden maar uitgebreid en ver ergerd en dat de geest van Vichy defini tief de overwinning zal behalen op wat voor ons de geest van liet verzet blijft"- Het bestuur van de Liga verklaart, dat een onderneming van dit soort zal stuiten op de eensgezinde oppositie van alle lai cisten zowel van hen, die bij het referen dum van september j.l. „ja" als van hen die „neen" hebben gezegd. Inderdaad zullen de communisten en de progre-"f, ten de strijd tegen de vrijheid van ony wijs nooit opgeven evenmin als de Fra' t socialisten. De bijzondere scholen zU ')l dus altijd verdedigd moeten worden 10;e zolang er geen volksfrontoverwinning- communisten en socialisten aan de hia e- zou brengen, plaatsvindt, is er geen fjj. vaar voor nationalisatie van het onderiv De Liga zal er zich wel bij moeten leggen, dat er hulp zal worden geb°V aan de bijzondere scholen. In het vof parlement, dat van de Vierde Repuo'j- dus. toen rechts cn links ongeveer eePfó' lijk aantal zetels hadden, heeft de mer dank zij de hulp van enkele &e ee^ tigde radicalen vele malen achtereen poging om de wet-Barangé te doen in'r ken kunnen verijdelen. In de nieuwe Kamer is het zo, d»t „|j" uitbreiding van de subsidie aan de -c' zonderc scholen hetzij direct of ind]Gif vrijwel zeker is. Driehonderd Cn t^'j.fti' Kamerleden, dus een meerderheid. bcn hun instemming betuigd met d® tie van he comitc-Lysot, dat strijdt behoud van de bijzondere scholen. I' f|i' stens kan men heftige debatten verwij ten maar het is inmiddels duidelijk je1' worden dat ook de regering graag dat de oplossing van de schoolstrijd het begin van het nieuwe schooljaar Groothertogin Charlotte van burg heeft Pierre Werner, voo; r<l lig minister van defensie, dinsdag de vorming van een nieuwe regering" vervanging van de katholiek-socialist'' coalitie, belast. ft' Bij de algemene verkiezingen van jf bruari verloor de christelijk sociale tij (katholiek) vijf zetels aan de iiber0 .j- De kamer bestaat thans uit 21 kath" ken, 17 socialisten, 11 liberalen en 3 c munisten. hen lcWl 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6