Ook Nederland dient te zorgen voor een krachtig oorlogspotentieel, ingesteld op het atoomtijdperk Collectieve bestrijding van bedrijfsongevallen SOCIALE WEGWIJZER) zijn tweede lustrum s E H T Is er een karretje bij? Nu nog niets dan mist in „Lis" Delftse deskundigen bestudeerden noodlots auto Prins Bernhard bij president Kubitschek A UW TAFELWATER Bedrijfsveiligheidsbeurs in Amsterdam ke uitkering i' JJW TAFELWATER mm Amsterdamse arts gearresteerd Bezoek stimuleren Nog meer protest tegen straal j agerslawaai DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 PAGINA 7 Rijksroetsbaan no. 1 Voor familiegebruik, in 1/1 liierschroef flessen Toelaatbaar minimum Atoompak Veilig jaarboek Onderhoudsplicht Militaire dienst Ernstig bedreigd Geen keuze Atoomoverwicht verdwenen Berlijn Nemen we als voorbeeld; Voor familie gebruik/ in i/i literschroefflessen Nederlands aandeel (Van onze verslaggever) HILLEGOM, woensdag. Onder de grauwe mistvelden liggen ze er maar kleurloos en voor wie de bollensfeer kent ook levenloos bij, de plaatsen Warmond, Lisse en Hillegom, waarlangs een rammelende bus dagelijks zijn pas sagiers van Leiden naar Haarlem vervoert. Op de sloten drijft zelfs hier en daar nog een plak ijs. Duizenden strosprietjes koesteren op de bollenvelden het ontluikende leven van tulpen, narcissen, hyacinten, blauwe druiven en korkussen. Niets wijst erop, dat die akkers over enkele weken reeds die rijk geschakeerde bloemvakken zullen dragen, waarvan duizenden uit binnen- en buitenland komen genieten. Van de bollensfeer nog niets te bespeuren dus. Toch zijn we vandaag „naar de bollen" geweest. We mochten een blik werpen in de tuin van Nederland, Keukenhof; de zon scheen er, een zwaan zwom in een helder beekje zónder ijs, alle bolbloemen waren uit hun knop gespron gen. Maar enkele minuten later stonden we weer in de mist. Want de Keukenhof die we zagen, was van celluloid en stond op het witte doek van een bioscoop in Hillegom geprojecteerd. rM-m Festiviteiten Hengelo zendt brief aan ministerie van Oorlog Perfecte harmonie :\!k V?r De vrede moet nog worden gemaakt (Van onz© militaire medewerker) „Oorlogvoeren is een dure en energieverslindende bezigheid, Voor vrede Ijveren vergt echter nog meer inspanning; moed, originaliteit en of- tervaardigheid in bjjna onvoorstelbare mate. De ontzettende inspanning van krach ten, die een oorlog betekent, kan men slechts ontgaan wanneer men onder „Vrede" een nog veel grotere krachts-- inspanning verstaat; een systeem van de meest ingewikkelde activiteiten. Ie dere andere opvatting berust op dwa ling en betekent, dat men "rede slechts ziet als de leegte, die de oorlog heeft achtergelaten zodra hjj tot het verleden behoort. Hiermede miskent men dan, dat niet alleen de oorlog maar ook de vrede een zaak is, die moet worden ge maakt, dat wil zeggen met inzet van al le menselijke krachten moet worden ge vormd." DEZE woorden genomen uit het jongste boek van dr. P. J. Bouman „Vijfstromenland Balans der Werelden" willen wi) als inleiding van dit artikel tot de onze maken. Maar hoe ziet men die vrede, waarvoor wil men de toestand van vrede gebruiken? Is deze vredesarbeid gericht op een ge meenschappelijk ideaal, gebaseerd op de christelijke levensleer met een stre ven naar een zo groot mogelijke een heid tussen de staten en volken, welke dit christelijk ideaal in hun hart dragen en die bewust trachten door noeste ar- OP 18 FEBRUARI BEGON DE VEILING VAN FIETSEN, die de Amsterdamse politie onbeheerd op straat vond. Dit is een over zicht van de karretjes, die op de kijkdag voor belangstellenden te koop werden gesteld. Na a het ernstige auto-ongeluk in okto- tü* van verleden jaar op rijksweg 13 j Ssen Delft en Rotterdam, waarbij vijf Klonen werden gedood, is aan het labo- jj 'orium voor metaalkunde der T.H. te ke °P|jracht gegeven tot he onderzoe- C n van de vraag, wat er kan zijn ge- v Urd, met de vrachtauto, die de oorvaak - h het ongeluk was geweest, omdat hij ber °öb estuurbaar was geworden. bestuurder van deze auto had ver jaard, dat een der veerbladen van de J'aarbeladen auto was gebroken en het Jttnoeden werd uitgesproken, dat dit het Jvolg zou zijn geweest van de slechte TJtand. waarin het wegdek verkeert. I, Net laboratorium voor metaalkunde ®ft dit onderzoek thans afgesloten en w resultaten doen toekomen, aan de R Ssraad te Velde-West. Deze instantie s.ad het onderzoek bevolen omdat de be rt,Murder van de vrachtauto in militaire °hst was. Gan de zijde van het laboratorium kon geen mededelingen doen omtrent de altaten van het onderzoek. B«4n, out s Bernhard is gisteren in audiëntie vangen door president Kubitschek van R^zilië. Zjj onderhielden zich in het fins. in de loop van het gesprek haal- de president herinneringen op aan bezoek aan Nederland tijdens zijn Eu- "bese reis in 1951. Hjj sprak met warmte de belangstelling, die Koningin Ju- ,'ana toen toonde voor de gang van zaken 11 Brazilië. het. onderhoud overhandigde Prins //■"nhard hem de versierselen, behorend i 'J de onderscheiding van het grootkruis 'b beid, economische en culturele ontwik keling het gestelde doel te bereiken; ie der naar eigen aard, in door de his torie of de ontwikkeling verkregen vrijheid en zelfstandigheid. Of ziet men de vrede als de rust na een oorlog, welke de gelegenheid biedt tot het ontwikkelen van economische, technische, territoriale, ruimtelijke en leerstellige macht, met als enig doel de vrije volken in hun levensleer, hun arbeid, hun economische en culturele ontwikkeling, hun vrijheid en zelfstan digheid aan te tasten met voorbij zien van de volkswil en plechtig aange gane overeenkomsten en verdragen zonder het risico van een dure en ener gieverslindende oorlog. We hebben deze twee visies op de vre de scherp naast elkaar gesteld. Het is nl. zeker geen onoprechte of ijdele taal van de Sovjet-machthebbers indien zij de wereld de vrede voorhouden, zij be doelen daarmede echter slechts de rust na de oorlog, teneinde hun communis tisch wereldprogram te kunnen verwe zenlijken zonder de dure en energie ver slindende bezigheid van een nieuwe oor log. Maar deze vredesopvatting brengt de consequentie mede van een voort durend verzet van die volken, die een andere opvatting hebben van het be grip vrede. In dit verzet ligt de kiem van een nieuwe oorlog, welke de Sovjet-macht hebbers juist willen vermijden en zij konden deze vermijden, omdat zij het oude en reeds zo dikwijls juist gebleken „si vis pacem para bellum" („wilt gij de vrede, bereidt U ten oorlog") toepas sen om hun imperialistische doeleinden te bereiken. De enorme conventionele ep nucleai re parate krachten, welke de communis tische landen hebben in stand gehouden en ontwikkeld, behoeven in dit raam niet te verwonderen Deze krachten passen geheel in de communistische vredeswil. doeleinden nimmer zullen bereiken zon der zulk een oorlog. WIJ BEHOEVEN NIET NADER UITEEN TE ZETTEN, dat dit wes terse oorlogspotentieel moet liggen op het conventionele- en het atoom-ter rein. De hoegrootheid van deze krach ten is een afwegen door de verantwoor delijke staatslieden en bevelhebbers in de bondgenootschappelijke verbanden, maar daarbij moet voorop worden ge steld dat in dit westelijk veiligheids systeem met het nog toelaatbare mini mum moet worden volstaan, een mini mum dus hetwelk nog aan de voornoem de eis: „het stellen van een risico van een dure en energie-verslindende oor log" voldoet. Immers wij zeiden het reeds, wij vrije volken wensen de vre de te gebruiken voor noeste arbeid, vrije geestelijke, economische en culturele ontwikkeling. Alle krachten besteed aan het dwingend noodzakelijke oorlogspo tentieel gaat grotendeeld voor het door ons gestelde vredesdoel verloren. Het in stand houden -in een krachtig verdedigings-ooriogs-potentieel houdt een tegenstelling in zich. Immers enerzijds moet het een streven naar het vredesdoel door veiligheid mogelijk maken, anderzijds mag dit potentieel het bereiken van dit voor ogen gestel de vredesdoel door té zware lasten niet te zeer belemmeren. Waar het toelaatbaar minimum ligt is een poli- tiek-strategische aangelegenheid en wordt niet slechts door ons, doch in gemeen overleg tussen de bondgeno ten vastgesteld. (Van onze Am.1 srdamse redactie) Van 2 t.m. 5 maart wordt in het Veilig heidsinstituut te Amsterdam voor de der de maal de tweejaarlijkse Bedrijfsveilig heidsbeurs gehouden. Voorop staat deze keer de gedachte van de collectieve orr- gevallenbestrljding. Het instituut zal de bedrijven, die geen eigen veiligheidsin specteur kunnen aanstellen, onder het <">g brengen, dat en hoe zij in samenwerking met andere bedrijven een collectieve be- drjjfsveiligheidsdienst kunnen creëren. De Amsterdamse burgemee.'er mr. G. van Hall zal op 2 maart de expositie openen. Hij zal een zogenaamde tel-zuil in werking stellen, welke, met behulp van static'lisiohe gegevens zo is gecon strueerd. dat zij eigener beweging langs elektronische weg het aantal bedrijfson gevallen registreert. Dit cijfer neemt in ons land relatief iets af. In 1954 waren er 283.000, welke een verzuim van meer dan ';wee dagen opleverden slechts deze worden door de Sociale Verzekeringsbank geregistreerd op een totaal aantal werknemers van 2li miljoen. De jaren daarna laten ziien, dat bij een toenemend aantal werknemers het aai'al ongevallen ongeveer gelijk blijft, maar met dat al gaan jaarlijks ongeveer 11 miljoen werk dagen of 3000 „man-jaren" tengevolge van bedrijfsongevallen verloren. selijke" nonchalance gaat niet zelden met onoplettendheid in de werkkring gepaard. Het aantal „bedrijfsongevallen" met do delijke afloop in het gezin is vrij hoog, namelijken 1500 per jaar evenveel als 't jaarlijkse aantal verkeersslachtoffers tegen 300 in het bedrijf. Deze situatie kan nog ongunstiger worden doordat de men sen in toenemende mate „zelf gaan doen". Een goede particuliere voorlichting, waahbij het instituut gezien zijn doelstel ling slechts zijdelings kan meewerken, kan naar twee kanten gunstig werken; voor het gezin en voor het bedrijf. 3e orde van Oranje-Nassau. j *-ater vlogen beiden per helikopter naar sRhacanga, waar de prins de eerste ,Jeh zal leggen van de nieuwe scheeps- erVl en van Verolme. Het Instituut zal nu met 'ingang van dit jaar een veiligheiietejaarboekje gaan uit geven om op grc'.ere schaal voorlichting te kunnen geven. Men hoopt, die onderne mingen ertoe te kunnen brengen het euvel van de onveiligheid bij de wortel, m.a.w. in het geizin. aan te pakken. „Hui- J'e heer G. B. te R. vraagt, welke loon- l^Randdelen in aanmerking worden geno- ij./a voor het berekenen van de tijdelijke Lu rinS krachtens de Ongevallenwet (de bering dus gedurende de eerste 6 weken »Aet ongeval). Ongevallenwet zelf geeft op die a>.r.aS alleen het formele antwoord. In V 7 lid 7 is namelijk bepaald, dat Oh ,/ijdelijke uitkering berekend wordt tL nasis van het loon, dat in de kalen- tpj ^eek voorafgaande aan 't ongeval, ge ijzeld per dag is genoten door gelijksoo t: arbeiders. wordt nu die bepaling in de prak tij gehanteerd? Allereerst wordt in de VgJste gevallen uitgegaan van het loon de getrofffene zelf. Immers, de aan b6i Setroffene het meest gelijksoortige ar- iJder is hij zelf. Zou dit tot onbillijkhe- tlji1 leiden, b.v. omdat de getroffene in is iaatste week 2 dagen ziek geweest >'j-en over die dagen geen loon of Uitke- hc.J heeft onivangen, dan wordt wel 5;loon van een gelijksoortige arbeider, hele week gewerkt heeft, genomen. V^volgens wordt alleen dan uitgegaan de kalenderweek, voorafgaande aan ongeval, indien de getroffene werk- (oR1 Is op een vast uur- of weekloon, bijkomende loonbestanddelen, zo- j overwerk, premie, nachtarbeid, enz, tiff de getroffene werkzaam op een spe- SljJk wisselend loon (tariefloon stukloon v.°ordloon e.d.) dan wordt zijn gemiddel ds van de laatste 13 weken voor het Vi/hval als basis voor de uitkering geno- }o0'- Ditzelfde gebeurt ook, als het basis- is, van de getroffene weliswaar vast W?aar dat l°on door regelmatig over- dt© n' do0r nacht- zondags-, vuile- of dij 'matige arbeid, door een tarieftoe- törtg, of een prestatiepremie of door een ie ,6 wegens ploegenarbeid gedurende W patste 13 weken een wisselend karak- ",'ag wegens ploegenarbeid gedurende patste 13 weken een wisselend karak- rj rÜgt. Ratificatie, vakantietoeslag, aandeel winst, kinderbijslag en duurtetoe- slag blijven voor de berekening van het dagloon voor de tijdelijke uitkering altijd buiten beschouwing, ook als de betaling van deze bedragen in feite heeft plaatsge had in de week of in de laatste 13 weken voor 't omgeval. Huurcotnpensatie en com pensatie A.O.W. zijn wezenlijke loonbe standdelen en die tellen wel mee. Wij kunnen de heer M. C. v. d. A. te B. mededelen, dat. hij verplicht is omaain So ciale Zaken al die inkomsten en vermo gensbestanddelen op te geven, waarnaar door die dienst gevraagd wordt. De zoon van de heer P. A. te O. heeft bijna 2 jaar in loondienst van een werkge ver gewerkt. Daarna verbleef hij voor eer ste oefening als dienstplichtige in mili taire dienst. In maart zal de diensttijd aflopen. Nu heeft zijn vroegere werk gever te kennen, gegeven, dat hij de jon gen niet weer in dienst wil nemen, om dat de werkgever zijn zoon dat werk wil laten doen ..Kan dat zo maar?", wil briefschrijver weten. Neen. dat kan zo maar niet. Artikel 5 van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen bepaalt namelijk, dat de werkgever verplicht is. om de werk nemer na beëindiging van de dienst plicht weer in de vroegere arbeidsver houding te plaatsen, uiterlijk op de twee de dag na die, waarop de werknemer zich weer bij zijn werkgever meldt. De werk nemer moet aan 2 voorwaarden voldoen; a. de 'vroegere arbeidsverhouding moet tenminste 90 dagen hebben geduurd en b. de werknemer moet zich binnen een maand na het einde van de diensttijd weer bij zijn vroegere werkgever meiden. (Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische re dactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam). Wat de beurs betreft, hier zal men 'kennis 'kunnen nemen van de verschillen de methoden en apparaten, welke de vei ligheid in het bedrijf verhogen. Er zullen o.m. atoompakiken te zien zijn. die niet be schermen tégen t'.raling maar wel tegen radiio-actieve stofdeeltjes, elektrisch hand gereedschap van 42 i.p.v. 220 volt, gehoor- bescthermers en vele typen maskers. Op 5 maart zijn buitenlandse veiligiheidsspe- cialsten op bezoek bij het instituut. Zij zullen via een siimiultaan-vertaalinstalla- tie in vier talen worden voorgelicht over d'e ontwikkeling van de bedrijfsveiligheid in Nederland. ET behoeft geen betoog dat do vrüe wereld door dit soort vredesstreven ernstig wordt be dreigd indien ook deze vrije wereld het „si vis pacem para bellum" niet voor ogen houdt. Immers zij zou zich alles moeten laten welgevallen uit vrees door verzet de oorlog te ontketenen. De in de jaren na 1945 herhaald voorgekomen aarzelingen en politieke verliespunten. waren hieraan zeker niet vreemd. Al leen een aanwezigheid van krachten, welke het aanvaarden van de strijd mo gelijk maken koste wat het wil kan het communistische blok de overtuiging geven, dat het imperialistisch doel niet kan worden bereikt zonder de niet ge wilde dure en energie-verslindende be zigheid van een oorlog. Slechts de blijvende communistische overtuiging, dat de gemeenschappelijke krachtsontwikkeling van de vrije vol ken, een niet-aflatend beletsel zal zijn voor haar doelstellingen, kan de hoop geven op de evolutie naar een wereld vrede zoals de vrije wereld die ziet. Maar zo' ver zijn wij nog lang niet. Voor 't huidige zou ieder eenzijdig po gen tot bewapenings-beperking, hoe goed wellicht ook bedoeld met voor bijzien van het »si vi? pacem para bel lum" de imperialistische vredes-voor- vechters in de kaart spelen. Vóór 1940 hebben de westerse landen deze ernsti ge fout gemaakt. Het kwam ons met de Tweede Wereldoorlog duur te staan. Concluderende kunnen we vaststel len, dat 't huidige oorlogspotentieel niet zoals voorheen in stand wordt gehou den of opgevoerd 0Ir> met kracht van wapenen territoriale wensen te bevre digen of zich met deze wapenen daar tegen te verzetten, doch om de vrede te verzekeren zij het ook met zeer verschil lend doel. De vrjje westelijke wereld dient dus ^en krachtig oorlogspotentieel op te bou wen en voorshands in stand te houden. Wij zijn er grondig van overtuigd, dat er geen oorlog zal zijn zolang de weste lijke wereld haar communistische te genstanders overtuigt, flat zulk een oor log duur en energie-verslindend zal zijn en dat zij de door hen nagestreefde R IS OP HET POLITIEK-STRA.TE- GISCHE terrein met betrekking tot de doelstellingen van de Wes terse verdediging in de achter ons liggende jaren een heftige pennestrijd gevoerd en we kunnen zeggen, dat ook nu nog de inzichten niet volledig tot elkaar zijn gekomen. In dit verband spreekt wei heel duidelijk de opmer king van mr. Josephus Jitta, secreta ris van de Algemene Verdedigingsraad. tijdens een discussie in de „Vereni ging ter beoefening van de Krijgswe tenschap" in 1956. Hij stelde toen: „Waar is gebleven het „si vis pacem para tiellum"; het is zelfs meer waar dan het ooit te voren geweest is; maar het is niet meer waar, dat dezelfde middelen, die nodig zijn om een daad werkelijke verdediging te voeren, ook alle nodig zijn, om het preventieve ef fect te sorteren. Dit geeft ons voor de eerste maai de mogelijkheid van een keuze. De preventieve werking nu is, zo al niet uitsluitend, dan toch in de allereerste plaats bij de strategische luchtmacht gelegen. Natuurlijk zijn er daarnaast ook conventionele strijdkrach ten nodig om de strategische lucht macht in staat te stellen haar opdracht uit te voeren. Maar zij zijn daarbij hulpmiddelen met een. van de stra tegische luchtmacht afgeleide waar de". De heer Josephus Jitta kende aan de conventionele strijdkrachten geen zelf standige vredes-preventie-taak toe. En hieruit blijkt wel hoezeer men nog kort geleden op een dwaalspoor was ge raakt. Gelukkig hebben de verantwoordelij ke staatslieden nimmer een keus ge daan, doch steeds het oog gericht ge houden op de preventieve waarde van beide: strategische nucleaire luchtstrijd krachten en moderne conventionele strijdkrachten. IJDENS DE UITERST zwakke pe rioden van de Westelijke landen „ot 1956, voortvloeiende uit de sterke vermindering van de westelijke zee-, land- en luchtstrijdkrachten vóór 19.nn, heeft de N.A.T.O. om de vrede te tl- waren zijn kracht gezocht en gevon den in het grote atoom-overwicht. Dé N.A.T.O. was in staat met deze atoom- dreiging. waarop de Russen toen nog onvoldoende antwoord konden geven, de vrede in westerse zin zo goed mo gelijk te handhaven en de tijd te vin den de strijdkrachten voor het voeren van een conventionele oorlog opnieuw op te bouwen. Thans liggen de kaarten echter ge heel anders. Van een atoomoverwicht aan westerse zijde is geen sprake meer; er is een evenwicht, of hef zal er spoedig zijn. Bij het ontketenen van een onbeperkte atoomstrjjd, is het thans een grote vraag, wie van de par tijen deze strijd zal doorstaan. Nie mand, West nóch Oost wenst dan ook deze strjjd en het zou uiterst bedenke lijk zjjn, het in stand houden van de vrede uitsluitend op dreiging met zulk een oorlog te baseren. Zulks wordt echter nog steeds gepropageerd met daarbij de aanbeveling tot uiterste en onverantwoordelijke beperking van de conventionele strijdkrachten. (Men den- ke hierbij aan de van Sovjet-zijde voor gestelde en ook aan westelijke zijde hier en daar gesteunde neutralisering en demilitarisering van Centraal Euro pa. Dit zou betekenen dat de NATO uitsluitend de onbeperkte atoomstrijd tot afweermaatregel zou hebben, waar toe zij slechts in uiterste nood toevlucht zou kunnen nemen d.w.z. indien het Westen door het communisme met on dergang zou worden bedreigd. Er kunnen zich evenwel conflic ten voordoen, welke zulk een reactie niet rechtvaardigen met als enig ge volg, dat voor de eisen van de tegen stander zou moeten worden gecapi tuleerd. Clausewitz. de grote leermeester van de strategische politiek of de politieke strategie, leerde ons reeds „Der poli- t'ische Zweck is kein despotische Ge- setzgeber. er musz sich der Natur des Mittels fügen und wird dadurch oft ganz verandert". Of populair ge zegd: men kan niet verder schieten dan het kanon reikt en indien men het met een geweer af kan moet men geen kanon gebruiken. Heeft men echter slechts een kanon, dat is men in zijn han delingen te zeer beperkt omdat dit mid del dikwijls niet in het politieke doel past. „Berlijn". Men mag betwijfelen of het Westen om Berlijn een on beperkte atoomoorlog zal ontketenen. Is die twijfel gerechtvaardigd, dan zou dat betekenen, dat zonder conventione le land-strijdkrachten, het westen zich bij communistische eisen of daden zou moeten neerleggen. Het zou bij protest moeten blijven. Met conventionele strijd krachten kan het Westen de zekerheid stellen, dat plaatselijk krachtige tegen maatregelen zullen worden genomen met alle gevaren van dien. De „vredelievende" Sovjet zal zelfs zulk een plaatselijk gewapend conflict zeker niet wensen en dus zijn eisen ma tigen en zeker niet tot lokale agressie overgaan. Er mag dan ook geen twijfel meer zijn. dat nèèst de afschrikkende nucleaire macht, de N.A.T.O. tevens dient te beschikken over sterke modern ge organiseerde conventionele zee-, land-, en luchtstrijdkrachten om ook op be perkt politiek-strategisch terrein de oorlogsdreiging als een realiteit te kun nen doen gelden. Teneinde alle misverstand te vermij den, merken wij nog op. dat in mo derne conventionele strijdkrachten ook de tactische atoomwapens thuisbeho- ren. Dit gebruik betekent niet meer dan een toepassing van de moderne techniek in de strijdkrachten, zoals de bewapening deze immer heeft gevolgd Uit het vorenstaande blijkt, dat de vre- desveiligheidskracht kort gezegd defensie-kracht twee politieke strate gische doelstellingen heeft nl.: 1, De verdedigingskracht gevormd door de gezamenlijke NATO-strijdkrach- ten, welke het Sovjetblok moet weer houden van daadwerkelijke agressie, of bij agressie, deze krachtig af te wijzen of te lokaliseren teneinde verdere uit breiding en het ontketenen van. of een uitgroeien tot een dure en energie-ver slindende onbeperkte atoomoorlog te voorkomen (parate militaire verdedi gingskracht). 2. Het opbouwen, onderhouden en ver sterken van krachten om indien on verhoopt onvermijdelijk de onbeperk te atoomoorlog te kunnen voeren, vol te houden en met succes te voleinden (vergeldings-, afweer- en overlevings kracht). Alleen reeds de aanwezigheid van deze macht en de wetenschap, dat de wil aanwezig is om deze macht zo nodig ook te gebruiken, zal de „vredelieven- de tegenstander weerhouden te ver te gaan. („Si vis pacem, para bellum"). WANNEER WE DEZE BEIDE doel stellingen omzetten op het Neder landse defensie-beleid, dan zien we dat doelstelling nr. 1, do parate militaire verdedigingskracht, in het raam van de NATO-verdediging mede 'tot de taak van de Nederlandse de- Eënsie behoort. We hebben overeenkom stig de beslissingen in de NATO-raad toezeggingen gedaan tot het vormen en onderhouden van parate en op zeer korte termijn mobilisabele strijdkrachten, ten einde. aan doelstelling nr. 1 van de vre destaak te kunnen medewerken Alvo rens deze toezegging te doen is na tionaal en internationaal gewikt en ge wogen; de tegenstellingen: „wens en kunnen", welke wij zojuist noemden, zijn tegen elkaar afgewogen. Het zal dui delijk zijn, dat het een eerste eis van loyaliteit tegenover de NATO is. deze- toezegging getrouw na komen zolang de economische, financiële en morele draagkracht van ons volk dit toestaat. Een eenzijdige wijziging in deze toe zegging zou ernstig afbreuk doen aan de bondgenootschappelijke samenwer- king en daarnaast het eerste doel van de NATO, de preventieve werking tot behoud van de vrede, ais door ons be doeld, ernstig in gevaar brengen W(j komen hierop straks nog terug. De deelneming aan de tweede doel stelling is voor de Nederlandse defen sie meer beperkt en ten dele passief. Het behoeft, dunkt ons, geen nader betoog meer, dat een grootscheeps ver geldings- tegenoffensief op het terrein ligt van de strategische nucleaire strijd de „thermo-nuclear deterrent", welke slechts kan worden gevoerd door de vl™n?ïgie .^zittende landen in de NATO (Amerika en Engeland). Neder- land zou hierbij slechts passief mede kunnen werken door bv, deze landen in de gelegenheid te stellen het Neder landse grondgebied mede als basis voor deze tegenaanval te gebruiken. Aan de afweerkracht dient Nederland echter ook hier actief deel te nemen, nl. door: 1. het gebruik van de strijdkrachten, welke ook in de eerste doelstelling een rol spelen; bij een voortduren van de oorlog eventueel nog versterkt; 2. het opbouwen van een militaire territoriale verdediging tegen aanslagen op het Nederlandse grondgebied van binnen of van buiten uit; 3. het opbouwen van een krachtige burgerlijke verdediging. 4. het vormen van een morele volks kracht gegrond op de Christelijke leer. teneinde de oorlogsinspanning oorlogs rampen en tegenslagen te kunnen dra gen, te kunnen doorstaan en te boven te komen totdat de tegenstander aan het eind van zijn krachten is of van verdere strijd afziet. Politiek-strategisch dient men rekening te houden met een situatie van perma nente dreiging. Zolang de Sovjet-opvat ting van het vredes-begrip bestaat, komt het onderscheid tussen tijd van oorlog en tijd van vrede te vervallen. De vrede moet nog worden gemaakt! Immers, we mogen het herhalen en be nadrukken, de communistische vredes- ambities geruggesteund door een krach tig oorlogspotentieel vormen een con stante bedreiging van de „vrede" zoals wij die zien. wensen en nastreven. De ware vrede kan slechts worden gemaakt, indien zij eveneens door een krachtig oorlogspotentieel wordt geruggesteund. De huidige defensie-conceptie moet dan ook zijn Ingesteld op het atoomtijdperk, waarin gewapende conflicten, bliksem- oorlogen kunnen zijn met of zonder ge bruik van de strategische aanvals- of vergeidings-kernwapens. Alleen strijd krachten welke zulk een bliksemoorlog kunnen voeren geven de westerse staats lieden de gelegenheid hun vredes-poli- tiek naar westers inzicht te voeren. Daar door is de defensie minder dan ooit een zaak van militairen alleen, maar van ge heel een volk, van het gehele land. De militaire verdediging zal nauw gecoör dineerd moeten zijn met de burgerlijke verdediging in ruime zin. Wij stellen ons voor de hiervoor ge noemde vier aspecten van de Neder landse defensie nog nader te belichten. KEUKENHOF viert in maart tevens catalogus, dat in verband met het tweede lustrum van Keukenhof is sa mengesteld. Eelco Leegstra heeft het voorzien van kleurrijke etsen en enkele bekende schrijvers (Antoon Coolen, mr. E. Elias, J. Werumeus Buning e.a.) le verden er de tekst voor. (Van onze Amsterdamse redactie) Vandaag is de 59-jarige Amsterdamse arts P. M. voor de officier van justitie en de rechter-commissaris in de hoofd- stad geleid. Hij was maandag jl. in 1 zijn woning gearresteerd op beschuldi ging. dat hij minstens driemaal art. 251 bis van het Wetboek van Strafrecht (abortus provocatus) heeft overtreden. Een van de slachtoffers, een 21-jarig me;s- je elders uit den lande, overleed in zijn spreekkamer aan de behandeling- De j andere twee vrouwen, 22 en 24 jaar oud. zijn inmiddels door de zedenpolitie opge- I spoord een van haar vertoefde in Pa rijs en volgens haar verklaringen vroeg M. f 500,— tot 750,— voor zijn in grijpen. i Er zijn sterke aanwijzingen, dat de arts, I die reeds eerder gevangenisstraf voor soortgelijke delicten heeft ondergaan nog meer vrouwen heeft behandeld. Hij blijft tot nu toe echter schuld ontkennen. Het stoffelijk overschot van het op 27 januari overleden meisje is opgegraven en er is sectie op verricht. M. had een normale overlijdensakte afgegeven. Het is de bedoeling,'dat dit filmpje binnenkort ln roulatie wordt gebracht om het bezoek aan de Keukenhof, dat verleden jaar een tikje is tegengeval len (487.000 tegen 600.000 in '57) te sti muleren. Het is samengesteld door een groep Duitse cineasten. De reden daar van is ons niet duidelijk geworden. Ne derland heeft zelf enikele zeer deskun dige figuren op dit gebied. Zij zouden wellicht ook iets anders hebben ge maakt dan dit Keukenhofprodukt. dat slechts een aaneenschakeling lijkt van op zich zelf bijzonder fraaie kleu rendia's. Het verband tussen deze beel den ontbreekt echter. Meer allure Meer allure heeft het gedenkboekje, Twee problemen, waarmee „Lis" (zegt men ln deze streek) steeds te kampen heeft gehad, als de Poort van Neder lands Bloementuin openstond, zijn dit jaar verdwenen. Het vond eerst een op lossing voor het parkeervraagstuk. Er zijn nu drie ruimten rond- en op hon derd meter afstand van de Keukenhof aangelegd. De bezoekers zouden daar echter weinig voordeel van ondervinden, als zij deze plaatsen niet konden berei ken en dat was het tweede probleem. Deze moeilijkheid werd opgeheven door het verbreden van de Van Lyndenweg tien van de tekeningen van Eelco Leegstra, die het gedenkboek van de tienjarige Keukenhof sieren. en het bestuur van Keukenhof verwacht nu, zelfs op de grote topdagen, het ver keer volledig te kunnen verwerken. Over' de bijzondere lustrumfestivitei ten, die men van plan is te organiseren, kon het bestuur nog weinig mededelen. De officiële opening vindt plaats op dinsdag 24 maart, maar wie haar zal verrichten staat nog niet vast. Datum en programma van de te houden Neder- landdag evenmin. De beelden die ten toongesteld zullen worden zijn gedeel telijk van Nederlandse, gedeeltelijk van Franse beeldhouwers (Rodin, Zadkine, Bourdelle e.a.) Het BBC-theaterorkest zal op 24 april een bloemenserenade op de Keukenhof brengen. Een goede raad van J. Werumeus Bu ning in het gedenkboek willen wij de lezer niet onthouden: „Als er honderd mensen, twee sup poosten en een uitleggende heer voor Rembrandts „Nachtwacht" staan, is Als men de Keukenhof het best wil zien, moet men zo vroeg mogelijk i de Drllle da schittert' En indien er een mist hangt, zoals vandaag, kunt u er beter niet heengaan. Wanneer straks echter het voorjaar be zit heeft genomen van de bollenstreek, zal het een genoegen zijn in alle vroegte over de paden van Keukenhof te dolen, waar de kunstenaar ieder jaar boom-, gras- en bloempartijen in een zo perfecte 'harmonie weet te rangschikken. De gemeente Hengelo zal een protest brief aan het ministerie van Oorlog rich ten inzake uitbreiding van het aantal op _i j j. j I de vliegbasis „Twenthe" gestationeerde daar minder van te zien, dan als menstraaljagers er met drie of vier eenzamen staat. Blijkens een mededeling van de lucht machtvoorlichtingsdienst zal op 1 april gaan, ais de prille dauw op het gras £et ™>ste s(ïuadron van Soesterberg naar schittert" Twenthe worden overgeplaatst Dit bete kent een vermeerdering van het aantal toestellen daar met 50 pet. Aangezien met name Hengelo, maar ook de andere Twent se industriesteden, reeds nu overdag en 's avonds veel hinder van het lawaai van de straaljagers ondervinden, mag worden aangenomen, dat dit in de toekomst nog erger zal worden. In de brief zal men de overheid vragen zoveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de Twentse bevolking, waarvan zeer velen in ploegendiensten werken en overdag moeten slapen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7