Kort neboekt 51 prijzen! Wie wint de laatste hoofdprijs? »Een leven lang GRATIS steeds het nieuwste Philips apparaat w PHILIPS voor alle dagen waarop u thuis uitgaat 4 Nieuwe regeling voor het weg vervoer in de E.G.K.S. Nederlandse schilderijen in Tel Aviv EEWIG HEEFT EEN GROTE SORTERING PHILIPS l J Belevenissen van een jong gezin door Jörgen Mogensen Slimme Peter en het gevonden geld i 1 ©3 PHILIPS INTELLIGENTIE-SPEL 7e EN LAATSTE RONDE VAN 20 FEBR. t/m 2 MAART 1959 LAATSTE RONDE! laatste kans op prijs of hoofdprijs! zijn leven lang gratis steeds het nieuwste Philips apparaat! mtm ATTENTIE Sterke toeneming staal- vervoer over de weg Europees beleggings fonds „Europavaler Frans-Britse onder handelingen over EEG Landbouwbureau vierde gouden bestaansfeest F NSC DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 PAGINA 8 ■■t Deze laatste ronde sluit 2 maart. Ga dus zo gauw mogelijk naar uw hande laar! Bewaar deze advertentie. De uit slagen van de vijfde, de zesde en van deze ronde worden via de radiohande) bekend gemaakt. TEL. 63144 - DAM 12-32-14 - TEL. 66231 \C 802. Kijk eens, wat ik op zolder heb gevonden! Wat wonderlijk toch, te bedenken dat er een tijd is geweest, dat ik dit dopje leuk vond. Gewoon belachelijk! Inderdaad, maar ik herinner me nog heel goed, dat ik dat destijds ook al tegen je heb gezegd! ff De woordenvloed, die Jan Mens ons in zijn roman „Goud onder gol ven" (uitg. Querido, Amsterdam) voor zet is niet zonder de draagkracht weike deze door en door Hollandse schrijver onomstotelijk duidelijk erin heeft weten te leggen. Dit verhaal speelt nu eens niet in zijn geliefd Am sterdam maar onder de uitgestrekte h"mel van het polderland. Op werke lijk indrukwekkende wijze schetst hij daarbij het beeld van de zeventiende eeuw. de eeuw van het klinkende goud. waarmee veel goeds maar ook veel kwaad werd aangericht. Hierbij geeft hij een juist getroffen milieuschilde ring. bij de karaktertekening van de beroemde Leeghwater, als achtergrond. De droogmaking van de Beemster is in deze geschiedenis belangrijk. Jai^ Mens geeft bovendien bij dit alles een' menselijk doorvoeld verslag van het leven van Leeghwater, zoals dit ons uit welke geschiedenisboek dan ook niet bekend is gemaakt. „Goud onder gol ven" is een boeiend Nederlandse, maar vooral Hollandse roman, die een gro tere laag van geïnteresseerden berei ken zal. 9 „Goochel zelf" heet de verza meling goocheltrucs, die Geert van Oorschot optekende om de lezers van dit boekje, dat werd uitgegeven bij C, A.J- van Dishoeck te Bussum, in stagt te stellen in huiselijke kring de omstan ders verbaasd te doen staan. Uiteraard mogen wij u over dit boekje niet veel verklappen. Alleen dit: dat het een prettige en waardevolle leidraad is voor allen, die zich in de vingervlug heid willen bekwamen. 9 Attilio Gatti is een Afrikakenner bij uitnemendheid. Bijna veertig jaar van zijn leven bracht hij in het zwar te werelddeel door. jagend op groot wild, met het geweer eerst, met de camera tater. Zijn jongste expeditie de dertiende, heeft hij beschreven in het boek „Het wilde, zwarte hart". (Uitg. Meulenhoff Amsterdam). Het is een vlot vertelde, goed geschreven re portage geworden, verlucht met vele foto's, die de liefhebber van reisbe schrijvingen enige zeer aangename uren bezorgen zal. 9 Bij de uitgeverij Contact te Am sterdam verscheen in de eerste reeks van 10 delen in de serie: „De onster- felijken" de roman „Eerste Liefde" van de Rus Iwan Toergenjew. uit het Russisch vertaald door Aleida G. Schot (op een uitstekende wijze). Dit niet mo derne verhaal over een eerste liefde doet door deze vertaling, ondanks de wat breedsprakerige passages, wel dadig aan. Men blijft lezen en met een zucht ten slotte slaat men de laatste bladzijde om. Toergenjew. zo beweert men, bezat niet de diepte van een Dos- tojewski of het epische talent van een Tolstoï maar zowel in lyriek als in stilistische kwaliteiten overtrof hij hen beiden. Toergenjew (18181883) vertelt in „Eerste Liefde" de geschie denis van een jonge man, die voor het eerst van zijn leven van een meisje gaat houden, een liefde die hem mee sleept en! die alles in zijn leven gaat beïnvloeden. Zijn groot avontuur wordt smartelijk verstoord door iemand uit zijn naaste omgeving. De figuren die rondom de verliefde jongeman zijn ge groepeerd. geven ons een juist beeld op de precaire en weerloze situatie waarin hij verkeert, die hij m'oet onder, gaan. maar waaruit hij vrijelijk weer te voorschijn zal komen. De jongeman zal dan deze gebeurtenissen in zijn le ven nooit vergeten, zoals wij voortaan dit verhaal nooit kunnen vergeten. 9 Ad. M. C. Stok, Zuidhollandse Uitgeverij Den Haag heeft onlangs een begin gemaak met een nieuwe serie: de Gardeniaboeken. „Eén gat in het dak" van Cilly Wethekam is een van de eerste uitgaven in deze serie en het is een boek, „romantisch als het leven zetf". zoals de uitgeverij de serie karakteriseert. Het beschrijft de we derwaardigheden van een ouderloos ge zin bestaande uit vijf kinderen die op eigen benen door het leven willen gaan. Hef is een genoeglijk amusante lec tuur. die velen bijzonder zal bevallen. Iedereen kan aan dit spel deel nemen, wanneer hij of zij tijdens de duur van deze prijsvraag een Philips radio (exclusief auto radio), bandrecorder, grammo foon, Hi-Fi of televisie-apparaat koopt. Voor elke f 100.- of deel daarvan ontvangt koper van zijn handelaar één afgestempeld deelnemings-formu- lier. Voorbeeld: u koopt een grammofoon van f 148.- en krijgt 2 formulieren. HOE ZIJN DE SPELREGELS? U ziet hiernaast 4 foto's (A, B. C en D), deels thuis, deels in de studio of elders opgenomen, en 4 afbeel dingen van resp. een televisie-apparaat, een gram mofoon, een radio en een bandrecorder (1, 2. 3 en 4). Bij elk van deze foto's behoort telkens een van de vier apparaten. Aan u de taak om door kijken en beredeneren vast te stellen, welk apparaat het best past bij welke foto. De juiste oplossing is gedeponeerd bij Notaris E. Bennink Bolt te Amsterdam en is bindend. Bovendien moet u de volgende zin aanvullen Ik vind het belangrijkste artikel voor gezelligheid en ontspanning thuis, omdat (ln maximaal 20 woorden) Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen en kent de prijzen toe. WAT ZIJN DE PRIJZEN? Ook deze laatste ronde zijn er 51 prijswinnaars, die de contante prijs van het door hen gekochte appa raat terug ontvangen. Bovendien krijgt de door de jury aangewezen beste inzender van deze ronde Dat wil zeggen: het door deze inzender gekochte apparaat wordt gedurende diens leven telkens weer door Philips omgeruild zodra een nieuw gelijkwaardig type uitkomt. HOE ZENDT U IN? Bij uw handelaar iiggen deelnemings-formulieren. Alleen door de handelaar gewaarmerkte formulieren zijn geldig. TELEVISIE 17 TX 21# A - t 7#S.-. Super-ontvanger. Diameter beeld buis 43 rm. Gemakkellf ke bediening. Ongeëvenaard sclierp en stabiel beeld. GRAMMOFOON AG 221# - f 119.-. Platenspeler op voet inclusief stof- deksel en draagbeugel. Filnregellng van ingestelde draaisnelheid. RADIO B 3 X 81 U - f 198.-. Een mooi, zeer goed A.M/FM-toestel, Vier golfgcbieden. Grammofoon* aansluiting. Verkrijgbaar ln rood, grlis en groen. J BANDRECORDER EE 3527 - f 398.-. Compleet met band en microfoon. Zuivere opname, natuurgetrouwe weergave. TELEVISIE RADIO GRAMMOFOONS BANDRECORDERS Hi-Fi APPARATUUR De toepassing van de vervoersbepalin- gen uit het verdrag van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (EGKS) ls de afgelopen jaren het onderwerp ge weest van langdurige besprekingen tussen de Hoge Autoriteit en de regeringen van Nederland België, de Duitse Bondsrepu bliek, Luxemburg, Frankrijk en Italië. Doel van het overleg met de zes lid-staten der gemeenschap was, een voor alle par tijen aanvaardbare regeling te treffen voor het voorkomen van discriminaties in het vervoer over de weg van kolen- en staalprodukten. Vooral het vervoer over de weg van staal is de laatste jaren aan zienlijk toegenomen: miljoenen tonnen staalprodukten, vooral dunne platen, wor den jaarlijks over de weg vervoerd. De Hoge Autoriteit heeft nu bij be schikking de regeringen verplicht om: 1. Hetzij zelf schalen, vrachtprijzen en tariefbepalingen te publiceren. 2. Hetzij de vervoerders te verplich ten om schalen, vrachtprijzen en tariefbepalingen te publiceren ofwel mee te delen aan de Hoge Autoriteit. Bij mededeling aan de Hoge Autori teit zal deze de meegedeelde schalen, vrachtprijzen en tariefbepalingen ter be schikking houden van verladers van kolen- en staalprodukten. De Hoge Autoriteit acht het in overeenstemming met het doel treffend functioneren van de gemeen schappelijke markt, dat de prijsschalen een speling een „vork" van 'tien pro cent in totaal bevatten. De prijsschalen worden van kracht op de dag van publi- katie, dan wel in het geval van mede deling de dag na ontvangst bij de Hoge Autoriteit. De nieuwe regeling geldt voorlopig niet voor vervoer van minder dan vijf ton of over een afstand van minder dan twintig kilometer. De invoering en controle op de naleving van de regeling is opgedra gen aan de regeringen, die op hun beurt de Hoge Autoriteit op de hoogte moeten houden. De beslissing van de Hoge Auto riteit die is genomen in haar zitting van 18 februari 1959 geldt utsluitend het wegvervoer. De Hoge Autoriteit be houdt zich het recht voor om in andere vervoerssectoren afzonderlijke regelingen te treffen. .7' Zaterdag a.s. sluit op de Zwitserse beur zen de verkoop van een eerste serie parti- cipatiebewjjzen in het internationale be leggingsfonds EUR OPA VALER". In de portefeuille van dit fonds zullen de aan delen van 31 vooraanstaande ondernemin gen in de 6 Euromarktlanden alsmede van 4 Britse ondernemingen zijn opgenomen. Het initiatief to, dit beleggingsfonds is genomen door een Zwitsers banksyndi- caat. De participatiebewijzen worden aan geboden tegen een basiskoers van 100 Zw. frank. Als Nederlandse fondsen zijn vertegen woordigd de Amsterdamse Bank, Philips Gloeilampenfabrieken, Koninklijke Olie en Unilever N.V. Verder behoren hiertoe de Westduitse maatschappijen AEG, BASF, Bad. Anilin, Deutsche Bank, Dresdner Bank, Farben Bayer, Hoechster Farben. RJhein-Stahl- werke, Rhein-Westfelden Elektr. Werke en Siemens Und Halske. Het fonds zal voorts worden belegd in de Belgische maatschappijen Arbed, Cockerill-Ougrée en de Soc. Gen. de Belgique. Als Franse bedrijven zijn in de porte feuille vertegenwoordigd de Acieries de Longwy, Banque de Paris en des Pays Bas, Ciment Lafarge Compagnie Gene rale d'Electricité, Co Francaise des Petro- les, Mioheliin, Peohiney, Rhone-Poulenc en Saint Gobain. Voor Italië zijn het de bedrijven Edison. Fiat, Italcementi, Mon- tecatini, Pirelli SPA en Snia Viscose. De 4 Britse bedrijven tenslotte zijn de Distillers Company Ltd, Imperial Chemi cal Industries, Prudential Assurance Com pany en de Shell Transport and Trading Company. Britse en Franse deskundigen zijn in Parijs besprekingen begonnen over de mogelijkheid dat Frankrijk aan Engeland enkele van de handelsvoordelen zal toe staan welke het aan zijn vijf medeleden der E.E.G. toestaat. Volgens Franse krin gen zijn voorbereidende gedachtenwisse lingen gevoerd voor deze onderhandelin gen, die enkele dagen zullen duren. Van O.E.E.S.-zijde werd verklaard, dat de andere niet tot de gemeenschappelijke markt behorende landen het resultaat van de Frans-Britse onderhandelingen zul len afwachten, alvorens zelf ernstige onderhandelingen te beginnen over de economische betrekkingen met de EEG. Met het KLM-toestel. dat eindbestem ming Curacao heeft en een tussenlanding in Zürich maakte, zijn naar Tel Aviv (ln Zurich nam de machine van de Israëli sche Luchtvaartmaatschappij „El Al" het gezelschap over) van Schiphol vertrok ken mr. H. J. Reinink directeur-generaal voor de kunsten en voor de buitenlandse culturele betrekkingen van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen en dr. A. B. de Vries directeur van het Mauritshuis te Den Haag. Zij zul len aanwezig zijn bij de opening van de tentoonstelling van werken van Neder landse schilders uit de 17e eeuw te Tel Aviv. Mr. H. J. Reinink deelde mede, dat hij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zal vertegenwoordi gen en in die functie ook het woord zal voeren bij de openingsplechtigheid in het Helena Rubinstein-paviljoen van het nieu we museum. Dr. A. B. de Vries verklaarde, dat op de tentoonstelling 56 schilderijen en 70 teke ningen te zien zijn, afkomstig uit het Rijksmuseum te Amsterdam, het Mau ritshuis Den Haag, het Museum Boy mans van Beuningen Rotterdam, het Ste delijk Museum Amsterdam, het Centraal Museum Utrecht, de Lakenhal Leiden en uit het Frans Halsmuseum te Haarlem alsmede uit enkele particuliere verzame lingen. In drie zendingen heeft de KLM. d© vorige week de kostbare verzameling naar Tel Aviv overgebracht, waarbij de conservator van het Stedelijk Museum te Amsterdam, de heer Otto Mayer als be geleider optrad. Ook zal tentoongesteld worden een verzameling 17e eeuws zilver uit het Rijksmuseum, uit het bezit van de gemeente Amsterdam en van particulieren. In Tel Aviv zullen o.m. te zien zijn vijf Rembrandt's (het portret van „Titus" en „Suzanna in het bad" uit het Maurits huis bevinden zich hierbij) en verder schil derijen van Frans Hals, Jan Steen, Jan van Goyen, Gabriel Metsu, Gerard Ter- borgh en nog enkele andere meesters uit de 17e eeuw. verder tekeningen van Rem brandt en van vele anderen. De tentoonstelling duurt tot 7 april en zal, zo deelde de Israëlische ambassadeur te Den Haag de heer Hanan Cidor, die even eens naar Israel vertrok, mede, zeer gro te belangstelling trekken. Van heinde en ver zullen belangstellenden naar Tel- Aviv komen om de tentoonstelling te be zoeken. De heer Cidor vermoedde, dat het recordcijfer van 40.000 bezoekers, die de tentoonsteling van Franse schilderijen uit de 19e eeuw enkele jaren geleden bezich tigden, zal worden overtroffen. Het landbouwbureau Wiersum te Gr O' ningen heeft gisteren zijn gouden be' staansfeest gevierd met een receptie f huize „Maas" aldaar. Directeur T. Boersma,'adjunct-directehf T. van Rooy en procuratiehouder E. Naaf- hadden vele gelukwensen in ontvangst .t? nemen, o.m. van de directeur-generaa' van de voedselvoorziening, de heer J. A- P. Franke, functionarissen van het d«' partement van Landbouw en van het Df°' dfutotscfoap, veirtegemvoordiigers van tail v^O instituten en ongamiisaties op landbou^' gebied. Schriftelijke felicitaties waren bib' nengekcmen uit vele delen van de werel#; Het bureau beeft ral. vijftien vaste verf#' genwoordigers in evenzovele landen en f België een dochteronderneming. De afgifte van kampkaarten zal rnf' ingang van 1 maart a.s. toch weer op oude voet plaatsvinden, zo deelt de AI" WB mede. Dit betekent, dat de verkl#' ring omtrent het gedrag, welke sinds 1 januari jl. ingevolge het inwerking tr#' den van de nieuwe wet bij de aanvrag# moest worden overgelegd, niet vereist zijn. Deze verklaring zal alleen noodz#' kelijk zijn voor het verkrijgen van kaf, peerpaspoorten en zgn. leiderskampkaaf ten. INKOOP - VERKOOP INRUIL 7. gebr. bandrecorders, radio's ook portables) televisie, pick ups. accordeons, camera's o.a Leica's, Rollers enz., kijkers, projectors, fümapp enz., enz NleawendUk 97 - Amsterdam Telefoon 33904 copv right QVAN 5. „Plof met je vis in de IJssel!" brulde Arend Draed- sticker. „Vooruit, vertel op! Waar is die mooie heer Peter gebleven? Als jullie het me niet gauw vertelt, sla ik jullie met ellemaat en strijkbout een roffel op jullie domme koppen!" „Maak je niet druk, kleermaker", zeiden de mannen. „Pe ter is natuurlijk naar huis gegaan. Hij woont in de buurt van Kampen en daar zul je hem natuurlijk wel kunnen vinden. Eerst naar Frankhuis en dan bij de driesprong naar links. Doe hem de groeten maar van ons en vertel hem maar, dat we ons kostelijk geamuseerd hebben". Arend Draed- sticker liep er zonder een woord te zeggen vandoor en ver dween in de richting van Frankhuis. En lopen, dat die kleermaker deed! Binnen twintig minuten was hij al aan de driesprong. Er stond daar een oude herberg, waaruit ge joel naar buiten klonk. Voor die herberg was een boe renmeid bezig met het schoon maken van de melkemmers. „Is Peter binnen?" vroeg de woeste Arend aan haar. „Jao" antwoordde ze. „Hij zit binnen een pint gerstenat te drinken. Ie kunt'm gemakkelijk herkennen, want hij hef een zwarte lappe veur zien oge". „Mooi. Die zal ik", grijnsde Arend. Hij wierp de deur van de herberg open en rende op een grote forse man af, die een zwarte lap voor zijn oog had en zijn geld zat te tellen. „Lelijke schurk! Dat zijn mijn florijnen Hier met dat geld!" schreeuwde Arend Draed- sticker en sloeg met een forse klap zijn strijkbout op de hand van de geldtellende man neer. V 'I',

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8