Dagbl ad voor Schiedam en omstreken Karamanlis: De Cyprioten zijn de enige overwinnaars in het overleg Aartsbisschop Makarios keert naar eiland terns: Diamantmarkt WERKNEMERS, WERKGEVERS EN REGERING GAAN CONFEREREN Afrekening nu ook in Frans Afrika Koudegrond-groente bracht weinig op Oud en samenwerking met de socialisten uw zekerheid Koopt op tijd l vrijdag 20 februari 1959 r SP CYPRUS NAAR RUST, C MAAR ONRUST IN AFRIKA ^Honderd procent De kolencrisis in België 452 km vice-versa Onlusten in Brazza ville duren voort Socialisten eisen nationalisatie van alle energie-industrieën Staking was niet algemeen Ook in tuinbouw overheidsgarantie? Het wachten moe Heieman H" vlot NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Gaan knipperbollen verdwijnen? Gouden naaf voor Rik van Looy Twaalf schepen in kon vooi over Waddenzee en op zandplaat gezet Neen nog geen nooit De beste oplossing - - 75 doden* 200 gewonden Stakers gaan te ver Middenstanders protesteren VOOS MORGEN WISSELEND BEWOLKT Kans op behoud vergroot IS nieuwe leaamscne courant Cyprus wordt over een jaar een onafhankelijke staat Londen hebben gisteren Groot Brittannië, Griekenland en Turkije ook de leiders van de Griekse en Turkse gemeenschappen op Cyprus een overeenkomst ondertekend, die met een aanloop van een har van het Middellandse Zee-eiland een onafhankelijke republiek ^aakt. he essentie van de overeenkomst is, aldus werd uit Britse bron ver- ll0men, dat Engeland de Grieks-Turkse overeenkomst van Ziirich heeft &eaccepteerd. Griekenland en Turkije hebben op hun beurt additionele 9rtikelen, die voornamelijk handelen over de soevereiniteit van I\nge- hnd over haar bases op het eiland, aanvaard, terwijl de leiders van 'k Griekse en Turkse Cyprioten zowel met de overeenkomst als de Additionele artikelen hebben ingestemd. he overeenkomst zou voorts instructies bevatten voor de gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, omtrent zijn taak in het komende jaar. Cyprioten stroomden samen op het kerk plein van Kyrenia, waar zij volksliede ren zongen en riepen ,,lang leve Maka rios". In de kerk werd het „Te Deum" gezongen. Voor het eerst sedert drie jaar zette radio-Afchene haar uitzending gisteren voort met een rechtstreekse uit zending van zijn correspondent in Ni cosia, waarin hij de reacties van de Cy prioten beschreef. Ook in NATO-kringen en in diploma tieke kringen op het hoofdkwartier van de V.N. sprak men zijn vreugde uit over de bereikte overeenkomst. In Athene verschenen de dagbladen met een extra-uitgave. Het publiek re ageerde kalm, omdat men al verwacht had dat overeenstemming zou worden bereikt. De oppositie in het Griekse parlement echter heeft een motie van afkeuring aangekondigd wegens het „verkeerde regeringsbeleid". Volgens welingelichte Britse kringen houdt de overeenkomst o.m. het volgen de in. Binnen een jaar zal Cyprus een onafhankelijke republiek worden Het Premier MacMillan werd in het La- 6erhuis luid toegejuicht, toen hij be- maakte, dat er een overeenkomst gesloten. Hij zei, dat Groot Brittan- A'ë de soevereiniteit over twee bases op eiland zou behouden en dat Grie kenland, Turkije en de toekomstige re publiek de onschendbaarheid daarvan *°uden waarborgen. Voorts verklaarde dat de noodtoestand op Cyprus zou ^°rden ingetrokken, hetgeen terugkeer vati de ballingen (o.a. aartsbisschop Ma karios, die verklaarde, dat hij over en kele dagen naar het eiland zou terug keren), vrijlating van gevangenen en ®en amnestie betekent. MacMillan verklaarde dat de over eenkomst van Züriöh volledig rekening ?ield met de rechten van de Griekse en ^urkse gemeenschap op Cyprus, en een iüist en eervol compromis betekende tussen de belangen van Turkije en Griekenland. De eerste, die bekend maakte, dat er l6n overeenkomst was gesloten, was de Jurkse minister van buitenlandse za- •;en Zorlu. Hij verliet Lancaster House, v'aar de besprekingen plaatsvonden ze- ventig minuten, nadat de Britse, Griek- ?e> Turkse en de beide Cypriotische de legaties voor de laatste maal bijeenge komen waren, om zich naar de „London Glinic" te begeven, waar de Turkse pre bier Menderes na het vliegtuigongeluk verPleegd wordt, om deze de overeen komst te laten tekenen. De Britse pre bier MacMillan, de Griekse premier Ka- ^manlis en de Turkse en Griekse am bassadeurs te Londen volgden de Turk se minister van buitenlandse zaken. oen even later de Griekse minister ■^veroff, die gedurende de twee weken, ^at de onderhandelingen in Zürich en Londen duurden, de voortgang der be sprekingen altijd in procenten uitdruk- naar buiten kwam en de verslagge- Vers hem vroegen commentaar te leve- Ï6«, spreidde hij zijn armen uit en zei Pet een glimlach: „Honderd procent". Aartsbisschop Makarios verklaarde, ?at hij gelukkig was met de overeen komst. En dat bleek later heel duidelijk een cocktailparty, toen hij de Griek- Se premier Karamanlis omhelsde en ste- v'g op beide wangen kuste. De leiders van de Turkse gemeenschap op Cyprus, br. Kutehuk en Rauf Denktash gaven gezamenlijk een1 communiqué uit, waar- P zij verklaarden: Wij zijn tot een °vereenkomst gekomen, die niet alleen },de twee gemeenschappen op het eiland weer tot vriendschap en samenwerking heeft gebracht, maar ook alle oorzaken van onenigheid tussen Griekenland en Turkije uit de weg heeft geruimd. De Griekse premier Karamanlis ver klaarde, dat het Cyprische volk de eni ge overwinnaars waren in de onderhan delingen die juist waren afgesloten. De vereenkomst zou de traditionele vriend schap tussen Griekenland en Groot Brittannië herstellen. Het was zijn diepe overtuiging zo vervolgde hij, dat de op lossing, die de conferentie gevonden had, de beste was, omdat het de vrij heid van het Cyprische volk veilig stel de en de weg naar grote voorspoed voor het eiland opende. Op Cyprus luidden de klokken na het bekend worden van het nieuws der overeenstemming. Honderden Grieks Cyprische volk moet zelf besluiten of het zich bij het Britse Gemenebest zal aansluiten. De nieu.ve staat zal een Cy prische president en Turkse vice-presi dent krijgen, die ieder het recht van veto hebben in belangrijke zaken, zoals bui tenlandse zaken en defensie. Iedere bevolkingsgroep op Cyprus zal een eigen parlement krijgen, maar daar boven staat een geh.ond par'ement, dat voor 70 procent uit Grieken en 30 pro cent uit Turken bestaat. Er zullen ook gescheiden gemeenteraden komen voor de vijf voornaamste: steden op Cyprus: Nicosia, Famagusta, Larnaca, Limassol en Paphos. Er zullen Griekse en Turkse garni zoenen op het eiland komen t.w. 900 Grieken en 600 Turken onder een ge meenschappelijk commando. Teder jaar zal het commando tussen Grieken en Turken worden gewisseld. De onafhan kelijkheid van Cyprus zal gegarandeerd worden door Engeland, Griekenland en Turkije. De Cyprische ministerraad zal zeven Griekse en drie Turkse Cyprioten tellen, terwijl de Turken recht hebben op een der „zware" portefeuilles. De verhouding van Griekse en Turkse Cy prioten In het ambtenarenkorps zal de zelfde zijn als die in het parlement. Maandag zullen alle details van de overeenkomst bekend worden in de par lementen van Engeland, Griekenland en Turkije. Nana Nyonwa Panytn II van Ghana flinks) en Solomon K. G. Asante hebben een bezoek gebracht aan Amsterdam ten einde- contacten ie leggen in de diamantwereld. Tijdens een receptie, welke bij een diamant- firma te Amsterdam werd gehouden teerden de heren aan burgemeester mr. G. van Hall voorgesteld. (n Moskou ivordt op het ogenblik een tentoonstelling geho>uden, die de economische vooruitgang in beeld moet brengen. Een van de inzendin gen is deze rakelpunt met natuur kundige instrumenten, die tot een hoogte van 452 km werd geschoten en vandaar met een parachute weer naar de aarde kwam. officiële balans van de slachtof- f®r» van de ncidenten te Brazzaville was e'stcravond 76 doden en bijna 200 gewon- en, van wie sommigen er erg aan toe zijn. zijn ongeveer honderd arrestaties ver acht. Het is voor de politie moeilijk de "'Ae te handhaven in de overbevolkte ^frikaanse w ijken met hun dicht net van kleine straten. Dit wordt vooral des nachts <I°°r met messen gewapende „comman d's" uitgebuit, die van huis tot huis trek om hun afrekeningen, die als werke- moordpartijen kunnen worden be ^topeld, te bedrijven. Franse troepen versterkingen, die woens. dagavond per vliegtuig uit naburige Fran se gebieden werden aangevoerd, voegden zich bij de politie. De pogingen om de orde te herstellen vonden een tijdlang steun door tropische stortbuien, die de straten leeg hielden. Bij een groots opge zette actie maakte de politie woensdag nacht een flink aantal geweren, speren, kapmessen, dolken en knuppels buit van gewapende benden, die door de straten zwierven. Gisteren hebben de Frnsen n verkenningsvliegtuig ingeschakeld, dat samenscholingen aan de grondtroepen rap porteert. In de Europese wijk van Brazzaville is het rustig. De gevechten spelen zich i n de buitenwijken af- De ongeregeldheden begonnen maandag tussen aanhangers van premier Joeloe en medestanders van de oppositieleider Opangault, nadat de volksvertegenwoordi ging de begroting voor 1959 had aanvaard. Sindsdien schijnt het politieke conflict, te zijn uitgegroeid tot een strijd tussen ver schillende stammen. Talrijke inheemsen 1 trekken weg naar rustiger oorden, - (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Werkgevers en werknemers in de Belgische steenkoolindustrie zullen zaterdag met leden van de regering aan de conferentietafel gaan zitten om te trachten tot een voor ieder bevredigende oplossing te komen van de huidige kolen- crisis. Gisteren al confereerden premier Eyskens en de minister van econo mische zaken. Van der Schueren, met delegaties van katholieke en socialis tische vakbonden. Inmiddels heeft de kamer der volksvertegenwoordigers een motie van ver trouwen in de regering aangenomen met 118 (CVP en liberalen) stemmen voor en 78 (socialisten en communisten) tegen. Er waren drie onthoudingen. Daarop maakte de socialistische oppositie in de Kamer bekend, dat zij een wets voorstel zal indienen tot nationalisatie van alle particuliere energie-indus- triën, d.w.z. kolenmijnen, gas- en elektriciteitsbedrijven en de produktie van kernenergie. Het was gisteren over het algemeen kalm in de steenkoolgebieden. In tegen stelling tot wat de socialisten gisteren morgen beweerden was de staking niet naar alle bekkens overgeslagen. De Lim burgse mijnwerkers gingen aan het werk alle anderen bleven echter thuis. Aan de staking doen ook de kantoorbedienden van de mijnbedrijven, onderwijzers, stu denten en zelfs ingenieurs en ambtenaren mee. Overigens begint de „gemeenschappe lijke actie" het comité dat de stakin gen organiseert te zien, dat som mige stakers te ver zijn gegaan. Zij keur de sabotage van het treinverkeer af. Gis terenmorgen kwam de trein uit Parijs met een uur vertraging te Brussel aan. omdat bij Framerics aan beide zijden van het station de draden van dc seininstal latie waren doorgesneden. Bij het station van Bergen had men bovendien nog de telefoondraden van het veiligheidsstelsel doorgeknipt, hetgeen betekende, dat deze plaats over geen enkele veiligheidsmetho de meer beschikte cn de verbindingen tus sen Brussel en Charleroi geheel waren verbroken. De socialistische gemeenschappelijke actie heeft naar aanleiding van deze sa botage verklaard, dat zij niet akkoord gaat met daden, die zijn gepleegd „door individuen, wier drijfveren niet zuiver zijn". De actie krijgt ook genoeg van de overal door de stakers opgeworpen barri caden, niet alleen omdat zij het verkeer belemmeren, maar vooral omdat daardoor de bevoorrading in het gedrang komt. Bo vendien vindt men de barricaden riskant in geval van brand e.d. Het is al zover gekomen, dat de socialisten, die aanvan kelijk niets gedssn hehhm om uitspa'- tïngen te voorkomen, verklaard hebben, zelf te zullen optreden om de barricaden te Joen opruimen, -Daar, wa&.' Je barri caden al zijn weggenomen, staan dichte drommen stakers langs de wegen, waar ze iedereen tegenhouden, behalve artsen, ambulances, wagens van de bevoorra- dingsdiensten. persauto's e.d. De middenstandsorganisaties van Ber gen en de Borinage hebben nu ook hun stem laten horen. Zij beweren, dat de middenstanders bij het sluiten van de mijnen in de Borinage er erger aan toe zijn dan de mijnwerkers, die steun krij gen en voor wie een andere werkkring wordt gezocht. De middenstanders daar entegen zijn op zichzelf aangewezen en zij kunnen niet op ondersteuning rekenen, wanneer hun zaak die zü soms door jaren lang hard werken hebben opgebouwd, te gronde gaat, zo werd gezegd. In de loop van de middag werd te Brus sel bekend, wat de voorzitter van de Hoge Autoriteit, de socialistische Belg Finet, op een persconferentie te Luxem burg heeft verklaard, nl. dat de Hoge Autoriteit de komende dagen besprekin gen zal gaan beginnen met de Franse, Duitse, Italiaanse, Luxemburgse en Ne derlandse regeringen over het verzoek van de Belgische regering om voor de gemeenschappelijke kolenmarkt de toe stand van „werkelijke crisis" uit te roe pen en de produktiequota van steenkolen vast te stellen. Finet voegde daaraan toe, dat het pro bleem van de vestiging van nieuwe in dustrieën in de Borinage niet binnen 24 uur kan worden opgelost, omdat men daarbij niet uit het oog verliezen mag dat er op het ogenblik een investering van 1 miljoen Belgische frank nodig is om aan slechts een arbeider werk te ver schaffen. De koude-grondgroenteteelt heeft over het algemeen een slecht jaar achter de rug. Dit is een gevolg van de overvloedi ge oogst in geheel Europa, die vooral op de verkoop van midzomerprodukten een ongunstige invloed heeft gehad. Dit zei gisteren de voorzitter van de afd. tuin bouw van het Kon. Ned. Landbouwcomité, de heer W- J. van Kampen op de alge mene vergadering in Amsterdam. Over de conserven-industrie merkte hij op, dat in tuinbouwkringen een ka- pitaalsinvesthering wordt toegejuicht, maar dat ervoor dient te worden ge waakt, dat deze industrie een te grote in vloed zal krijgen. Spreker zag fiscale voordelen in het verschiet, als het wets ontwerp tot „egalisatie van de bedrijfs winst over' drie jaren" zet worden aan genomen. Een uitvoerig punt van bespreking was het voorstel van de afdeling Langedijk Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, in het kustgebied tijdelijk krachtige tot harde wind tus sen west en noordwest. Iets lagere mid- dagtemperaturen. Zaterdag 21 febr.: zon op 7.45, onder 18 03; maan op 16.12. onder 6.17. Onder geleide van een met radar uitge ruste politieboot hebben gistermorgen twaalf schepen in konvooi een tocht over de geheel in mist gehulde Waddenzee ge waagd, van Den Helder naar Harlingen. Negen vaartuigen kwamen 's avonds in deze laatste haven aan; de andere hadden halverwege het risico niet langer aange durfd en hadden de haven van Kornwer- derzand opgezocht. Het grote konvooi was ontstaan, doordat het politievaartuig RP 21 vergunning kreeg een tankboot, die in Den Helder wachtte op het optrekken van de mist, naar Har lingen te begeleiden. De andere schepen, die reeds dagen, sommige zelfs langer dan een week, hadden gewacht op een ge legenheid, hun reis te vervolgen, sloten zich op eigen gelegenheid bij de RP 21 aan. Bij het vertrek uit Den Helder was het zicht ongeveer 500 meter, maar bij nade ring van de Friese kust bedroeg het niet meer dan 20 meter, zodat de stuurlui van de schepen zelfs het vaartuig, dat zich vlak voor hen bevond, niet meer konden zien. over de overheidsgarantie voor koude- grondprodukten. Het betrokken afdelings bestuur was nl. overtuigd van de noodza kelijkheid om ter versteviging der con currentiepositie in de aanloopperiode van de Euromarkt de prijzen van stan- daardprodukten tot een bepaalde hoogte te garanderen. Het bestuur was daar te gen, omdat naar zijn mening een garan- tiebeleid in de tuinbouw onmogelijk Is. De vergadering drong er tenslotte op aan, dat het bestuur zijn invloed zal aanwen den in gevallen waar economische bijstand noodzakelijk is. De IJmuidense bergingssleepboot „Sim- son" is er gisterenavond omstreeks half zeven in geslaagd dc Nederlandse kust vaarder „Helemar H" vlot te brengen van de rotsen bij Dunmore aan de zuid kust van Ierland. Het 800 tan metende schip werd vervolgens aan de grond ge zet op een zandplaat in de Waterford rivier. De kans op behoud van de „Hele mar H" is thans aanmerkelijk vergroot. Zoals bekend, liep het schip vorige week vrijdag op de rotsen en moest door de bemanning worden verlaten, toen de ma chinekamer volliep. De bergers van Wijsmuller zetten in de afgelopen dagen een flink deel van de la ding kunstmest overboord. Woensdagmid dag werden de toeirgiingspompen op 't ruim geplaatst en aangeslagen. Toen bleek, dat de pompen het water goed wegwerkten, ondernam de „Simson de poging om de „Helemar H" vlot te brengen. Nadat het schip op de zandplaat was gezet, gingen bergers verder met het lossen van de kunstmest. Na het duikeronderzoek zou worden getracht de gaten in de scheeps huid te dichten. Zon OP Zon onder De oranje knipperbollen bü de over steekplaatsen voor voetgangers zullen vermoedelijk weer gaan verdwijnen, be halve op die plaatsen waar men geen over steekplaats verwacht, zoals b(jv. ver bui ten de bebouwde kom. Dit werd gisteren avond meegedeeld door de heer A. G. M. Boost uit Den Haag, directeur van We gen en Verkeer van de ANWB ti)dens een causerie voor de plaatselijke afdeling van de VVV in Barneveld. Alle oversteekplaatsen zullen dan dezelf de voorrechten aan de voetgangers geven, al of niet van knipperbollen voorzien. Op alle officiële oversteekplaatsen, de zgn. zebra-paden, heeft de voetganger dan voorrang, zodra hü zich daarop bevindt. De heer Boost verwacht, dat een en an der dit jaar nog een feit zal worden, want zo zei hij, de minister maakt haast met deze plannen. De voorzitter van de VVD, prof. mr. P. 3. Oud, heeft op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij te Nijmegen op nieuw gesproken over de houding van de VVD tegenover de P.v.d.A. Hij her haalde, dat zijn partij geen voorstand ster is van een regering op brede basis en dat zij in geen geval in een kabinet wil samenwerken met de P.v.d.A. Uit dc vergadering kwam hierop de vraag, of de VVD dan nooit met dc P.v.d.A. in een regering zou willen sa menwerken. In zijn antwoord verklaarde prof. Oud toen, dat zijn „neen" van nu nog geen „nooit" voor de toekomst bete kent. Hij herinnerde in dit verband aan de uitspraak van mgr. Nolens van de r.-k. Staatspartij. Ook deze had voor de oorlog gezegd: „Neen is nog geen nooit". De Belgische renner Rik van Looy heeft tijdens een korte plechtigheid in Brussel de Gouden Naaf' ont vangen uit handen van de minister van Publieke Gezondheid en Sport, Op de foto zien we hoe Van Looy, die juist de onderscheiding in hon den heeft, door minister Mei gefeliciteerd wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1