Nieuws uit stad en omtrek Oriëntatieavond Dominicaanse Lekengemeenschap Beclame Derde cursus-avond van Katholiek Vrouwengilde Schiedams historie in het Iets over het befaamde Blauwhuis kort verteld Ueheiiffen-hul'1 Veestapel ontstond uit opbrengst gestolen graan Ouer d& HUIS voor SCOOTERS In liet politiemuseum „De ellende begon met fooien 7 Prof. mag. dr. A. Maltha O.P. oyer Dominicaanse spiritualiteit What's in a name? Katholieke Vrouwen gilde Film- en projectie onderwijs blo-scholen Burgerlijke Stand POELIER WILDHANDEL ALLE WILD EN GEVOGELTE HEERENPAD 21 (LANGS BERVOETS) H. v. d. Does kampioen 2e klas libre De duiven in de Grote Toren Fiets gestolen Bromfiets was gestolen Maakt Zoon stak vader met broodzaag Nootdorp 3000 inwoners Het gevoelsleven en de invloed van de ouders WALDO-RIJSCHOOL Man bekneld tussen eigen bestelauto en stilstaande tankwagen R.-k. EHBO St.-Liduina afd. Kethel Vraehtenmarkt Vader vergat ons mee terug te nemen Zes mannen betrokken bij graanverduistering JN S C WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 PAGINA Damivarhfpr Rijwielbewaarplaats school voor individueel onderwijs Edisonplein Tledamsclia nieuwe schiedamsche courant Vinden er weer beschutting De invloed van de ouders 6 5 6 3 7 Het was een verbeterhuis voor drankzuchtige vrouwen //V ROTTERDAM Voor Herenmodes Timco Er zouden minstens vijf gespreksavon- den nodig zijn om de volledige materie van de gisteravond in „de Kroon" door de theoloog en geestelijk schrijver prof. mag. dr. A. Maltha gehouden conferentie te analyseren. Teneinde in bredere krin gen de aandacht te vestigen op het doel en streven van de Doninicaanse gemeen schap had de afd. Schiedam van deze gemeenschap een aantal ingezetenen uit genodigd, voor wat wij zouden willen noemen, deze oriëntatieavond. Men had juist die mensen aangetrok ken welke men tot op heden in de Derde Orde mist Ingeleid door de adsplrantenlelder dei- gemeenschap, Ir. W. H. v. d. Toorn heeft prof. Maltha zijn gehoor op bijzonder boeiende wijze onderhouden over de Do minicaanse spiritualiteit van de ordele den zelf maar ook over die van de Derde Orde-leden nu, al Is er nog wel enige verwarring, het uur van dc ldken geslagen schijnt te zijn. De algemene levensoriëntatie van de Dominicaan steunend op de erfenis van de H. Vader Dominicus en bezield door de leer van de grote St.-Thomas, berust op het liefhebben volgens de waarheid Kort samengevat heeft de Dominicaanse gemeenschap, dus ook de hierbij aangeslo- (Aövertenüe) ROTTERD. DIJK 146 Shakespeare heeft het voor het eerst duidelijk en onomwonden gezegd, of schoon velen het. natuurlijk lang vóór hem gedacht en ook misschien wel gezegd heb ben. zei het dan niet zo duidelijk en onom wonden. Inderdaad, what 's in a name? Maar we hebben nu eenmaal bepaalde woorden nodig om bepaalde dingen aan te duiden. Anders komen we in de war. j Hier ter stede zijn we gelukkig nog niet; zo ver. dat we onze straten nummers ge ven. Misschien komt dat ooit en het is ook niet onmogelijk, dat we op den duur een beetje om handen zitten met namen voor onze flatgebouwen, nu we zo hoog mogelijk gaan bouwen. Naar het schijnt, hebben we. wat betreft onze sportcomplexen nog enige voorraad namen, al zijn er niet veel beroemde sport-Schiedammers. Het openluchtbad werd „Groenoord" ge doopt. naar de in de buurt liggende boerderij, die eerlang aan dc nieuwbouw tenfoffer moet vallen en aldus vereeu wigd werd. Men deelde ons indertijd mede. dat de heer Schipper, van de Plantsoenen dienst. deze benaming had uitgedacht. Nu. we zijn het er nooit mee eens geweest en zullen het er nooit mee eens zijn- De naam Groenoord vinden we even ave rechts als het feit, dat blijkens de cijfers dit recreatieoord hoofdzakelijk voor niet- Schiedammers blijkt te zijn aangelegd Wellicht zal de tijd leren, wanneer Ke- the! is volgebouwd dat de aanleg wat men noemt van een ver vooruitziende blik heeft getuigd. Onze kleinkinderen zul len ons dan wellicht dankbaar zijn. al gaan die misschien op de maan baden. Intussen hebben we weer nieuwe namen voor sportcomplexen kunnen noteren. We konden in een officieel gemeentestuk lezen, dat „de technisch adviseur van de Sportraad, ae heer J. J. Schipper. in overleg met de archivaris dezer gemeen te. zich bezonnen heeft op passende na men voor*de sportvelden langs Polder vaart en Oudedijk." Men weet het. de heer Schipper heeft ze gedoopt, respectievelijk als Harga en als Thurlede. De hele Sportraad is er naar het schijnt niet aan te pas gekomen. De volksmond had de sportvelden reeds aangeduid als „sportvelden Groenoord". Maar zo zei het officiële stuk nog. deze aanduiding lijkt ons minder juist, vanwege het openluchtbad „Groenoord'. Enfin, de gemeenteraad zal het wel goedkeuren. „What's in a name", zal men vermoedelijk zeggen. En tenslotte, on danks al het gepraat er over. blijft de bur gerij zich afzijdig houden en toont ze geen sikkepit belangstelling voor gemeentebe stuurlijke daden. Bovendien, men heeft weinig succes gehad met een soortement prijsvraag voor een naam. Nu wachten we maar af. wat de man van de plantsoenendienst ten aanzien van de naam van het. recreatieoord Kethel zal beslissen, na overleg met de gemeente archivaris. En we zullen onze oren te luisteren leggen, wanneer het desbetref fende voorstel door de gemeenteraad be handeld wordt, om na te gaan. of iemand zich er nog voor interesseert, waar die tweede naam voor de Harg, dat Thurlede vandaan komt- Overigens zijn we het er over eens, dat men niet voor elke straatnaam met diverse instanties overleg kan gaan plegen. Maar het zou toch wel aardig zijn, indien de vox populi er zo nu en dan ook eens aan te pas kwam. Er wordt al zoveel zonder meer van bo venaf of door ambtenaren bedisseld. ten leek als voornaamste taak bij te dra gen in de stabiliteit van het geloof. Het verzot zijn op God is de voornaam ste basis van het doctrinaire apostolaat van het verdedigen der waarheid waarin de formule „Contemplata aliis tradere" (het overwogene aan andere doorge ven) steeds zal domineren. Prof. Maltha behandelde uitvoerig de voornaamste onderdelen van de Dominicaanse levens oriëntatie zijnde de studie, liturgie en de kloosterlijke stijl alsmede de voornaamste deugden. Hij gaf zijn gehoor tevens een inzicht hoe 't gesteld was met de rekru tering. hierbij met voorbeelden aanto nend hoe ten opzichte van andere landen de gemeenschap in ons land bloeit. Lang durig stond de zeereerw. spr. stil bij de moderne tijdgeest, waarbij hij wist aan te voeren dat de Dominicaanse gedachten niet aangetast behoeven en kunnen wor den. De Dominicaan heeft geen haast en heeft het ook niet nodig om haast te heb ben. Zijn stelling berust op de eeuwen oude waarheid zander de werkelijkiheids- zin voor de tij'd, waarin wij leven, uX. het oog te verliezen. Uit de toes-praak van Paus Pius XII bij gelegenheid van het tweede internationa le congres van de Derde Orde van St.- Dominicus. In aug. van het vorig jaar te Rome tot de Tertiarissen gehouden, is dui delijk de typering van het Dominicaanse Ideaal naar voren gekomen. Hoewel de Dominicaanse lekengemeenschap niet overal toegang vindt ln de harten is haar invloed in de Kerk groot. Prof. Maltha gaf aan het slot van zijn conferentie enke le suggesties hoe het ideaal te versprei den. Een ervan is het te moderniseren en er een volwaardige lekengemeenschap van te maken. Er was nog gelegenheid vragen te stellen, waardoor zich interes sante discussies ontsponnen. Ir. v. d. Toorn heeft tot slot prof. Ma.' iha namens de gemeenschap dank betuigd voor zijn boeiend betoog. Het Katholiek Vrouwengilde heeft voor de eerstvolgende weken een rijk gevari eerd programma. Donderdag a.s. om 8 uur 's avonds gaat men luisteren in de bovenzaal van Café restaurant „De Amstelbron" naar de heer Fr. Moonen. directeur van de Toonkunst muziekschool, die een inleiding zal hou den over Bachs meesterwerk de Mattheus Passion. Met, platen ter Illustratie natuur lijk. Als echtgenoot of een kennis belang in deze avond stellen, dan is hij of zij van harte welkom. Bezoek aan het Stedelijk Museum op donderdag 5 maart a.s. 's avonds om 8 uur. Een jaar geleden zou men met het wengilde naar het Schiedams Museum gaan om rondgeleid te worden door de ten toonstelling van Vincent van Gogh- Door ziekte van de conservator kon dat plan onverhoeds niet doorgaan. Hij wil dat nu goed maken en heeft het gilde uitgenodigd nu een bezoek aan het museum te bren gen en ontvangt het in de sfeervolle, 18de eeuwse kapel van het oude museumge bouw en zal dan vóór de pauze, aan de hand van een prachtige reeks gekleurde lichtbeelden iets vertellen over oude en nieuwe schilderijen. In de pauze wordt koffie geserveerd. Na de pauze bezoe ken we de tentoonstelling „Ach, tijd, waar ben je gebleven", daarna de ten toonstelling „Modern Nederlands aarde werk" (van vazen tot serviezen). Aan deze avond zijn geen andere kosten verbon den dan die van het kopje koffie. 10 maart as. verkiezings-propaganda- avond met een speciale spreker over alles wat voor de vrouw in de politiek belang rijk en interessant is. Hoewel er bij de bouw van het scho lencomplex voor het buitengewoon la ger onderwijs aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan op was gerekend aan iedere school een lokaal in te richten voor film- en projectie-onderwijs is hieraan nog steeds geen uitvoering gegeven. Aangezien het toegestane krediet voor de bouw zulks niet meer toeliet, hebben B. en W. destijds de verduistering van de voor film- en projectie-onderwijs be stemde lokalen achterwege gelaten. Het zal evenwel duidelijk zijn dat de projectie bij het onderwijs aan deze leer lingen moeilijk kan worden gemist, zodat zij de raad thans voorstellen alsnog een extra-krediet beschikbaar te stellen voor de verduistering van 3 lokalen ten be drage van 1250, B. en W. delen de raad mede. dat aan de school voor individueel onderwijs aan het Edisonplein dringend behoefte bestaat aan een rijwielbergplaats. De leerlingen van deze school komen uit alle delen van de stad en het is dus verklaarbaar, dat het aantal met de fiets komende leerlin gen groter is dan bij andere scholen voor gewoon lager onderwijs. Het is mogelijk op de binnenplaats van deze school, op eenvoudige maar doeltreffende wijze, een overdekte rijwielberging te maken, die plaats zal bieden aan plm- 25 rijwielen. Zij stellen voor daarvoor een extra-kre diet toe te staan van 1400, GEBOREN: Roel, zoon van J. de Ligt en M. Schippers; Elisabeth C. B„ doch ter van A. D. C. Kok en L. D. de Jongh; Avme, dochter van W. F. Boot en R. Brunt; Caroline M., dochter van K. H. M. van Wayenburg en M. F. C. Bruns; Ron- ny, zoon van J. van de Vooren en J. Peu- te; Antonius A. F., zoon van M, Berger en J. P. Hellemons; Hester T., dochter van A. Q. C. Knijnenburg en H. Smidh. OVERLEDEN: J. C. Schilt. 83 jaar. Advertentie „Schiedam" - Tel. 62583 of tel. 2924 (K 1898) UW ADRES VOOR - Ie KWALITEIT GEGARANDEERD - Ooohlod t» V hierfam «r «nste#!»#» 81ste Jaargang No. 23917 DAM 1 SCHIEDAM TELErOON Mill POSTREKENING NR 0 4 advertenties f 0.16 per mm-hoosrte. BIJ contract ■peclale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN I OJO per man-hoogte. BH contract tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f O-Sd bij voorufU>e- tsüng Elk woord meer 2 ct, Marxi- 60 woorden. Alle akkvertentae-ordera worden atge. aloten en uitgevoerd overeenkomstig <te Regelen voor het A<tver*en*ie- weaen. ABONNEMENTEN t 7M per kwartaal, f Ui V *1 en t Nadat maandagavond nog een drietal partijen waren gespeeld, zijn gisteren avond de laatste partijen gespeeld om het persoonlijk kampioenschap 2e klas li bre in het District Schiedam van de K-N. BB. Maandagavond had van Duikeren in 30 beurten een overwinning behaald op van der Veer, die tot 125 kwamen had Bredius een gevoelige les gegeven aan de DKC-er van Rijnderhoff. Tenslotte had van der Veer zijn partij tegen Weeland in 42 beurten op zijn naam gebracht. Na de partijen van maandagavond stond van Duikeren met 8 punten uit 6 par tijen en een moyenne van 4.16 nog aan de kop. gevolgd door de DKC-er de Ko ning eveneens met 8 punten, doch met een moyenne van 3.70. Deze spelers stonden er het best voor. om het kampioenschap te veroveren, als .door de wedstrijdleider, de heer A. Snij ders niet was bekend gemaakt, dat de spe ler Verbrugge wegens ziekte zich uit het toernooi had moeten terugtrekken, en dat de reeds gespeelde partijen tegen Verbrug ge „reglementair" kwamen te vervallen. Dit gaf wel enige opschudding onder de spelers, omdat degenen, die hun par tij tegen Verbrugge hadden gewonnen, hun winstpunten moesten laten verval len. Vandaar dat de L.E.V.-speler van der Does in zijn partij tegen de DKC-er De Koning dubbel zijn best deed, om dat voornoemd besluit voor hem beteken de dat twee verliespunten voor hem kwa men te vervallen benevens een wedstrijd, waardoor zijn moyenne automatisch om hoog ging. En toch zag het er aanvanke lijk niet naar uit. dat de Koning zijn partij zou verliezen, aangezien deze spe ler na zijn beginstoot van 16. gevolgd door een van 31 reeds op 47 was geko men. en in zijn 13e beurt met 72 bijna de helft van zijn partij achter de rug had, als hij met eenzelfde succes zou blijven spelen; van der Does noteerde toen pas 57. Doch deze speler verklein de zijn achterstand, vooral toen hij in zijn 21e beurt een serie van 28 voor zich liet noteren, waardoor hij op 96 kwam tegen de Koning 101; doch twee beurten later noteerden beiden 104. Hierna passeerde van der Does zijn te genspeler, die enkele onfortuinlijke beurten maakte, en geleidelijk aan ver der achterop geraakte- In zijn 38e beurt had van der Does zijn 150 bijeen. De Koning kwam er 25 tekort. De laatste partij, die tussen van Wee land en van Rijnderhoff was van weinig belang meer; in 44 beurten was de strijd beslist in het voordeel van Weeland, waar tegenover van Rijnderhoff er 131 kon plaatsen. Onmiddelijk hierna heeft de wedstrijd leider de heer A. Snijders de nieuwe kam pioen gelukgewenst. Hij hoopte, dat deze In de gewestelijke kampioenschappen, wel ke ln Schiedam gespeeld zullen worden, alle krachten zou inspannen om ook hier de titel te behalen, memoreerde nog. dat van der Does wel enig voordeel had ge had met de uitschakeling van de gespeel de wedstrijden van Verbrugge. Hierna overhandigde spreker de nieuwe kampioen de kampioensmedaille, benevens een per soonlijk geschenk. Ook de spelers van Duikeren en de Koning, die resp. als 2e en 3e eindigden, ontvingen een aanden ken voor de door hen geleverde presta ties. In het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat bevdint zich een klein, maar interessant museum, ver deeld in een historische en een crimino logische afdeling. Hier ziet men een hoek je van de historische afdeling, waar een verzameling uniformen en wapenen uit de bezettingstijd bijeengebracht is. Een en ander werd hoofdzakelijk na de oor log in beslag genomen. De duiven van de Grote Toren, de toren van de St.-Jans of Grote Kerk, hebben er weer een schuilplaats in. De hoofdinspecteur van de Dierenbe scherming te 's-Gravewhage is naar onze stad eekomen en heeft zich persoonlijk van de situatie ter plaatse, daar hoog in de toren „op de hoogte" gesteld. Op zijn jdvies is heit gaas. waarmede de .galmga ten waren afgesloten, zodat de duiven de toren -niet meer i'n konden, een flink eind naar binnen gedrukt. Aldus werden vrij grote holten gevormd, waarin de duiven nu beschutting kunnen vinden. Van de heer A. J. van W. is de fiets ge stolen, die niet qd slot op hetStatio-nsplein stond. De heer Th. II. heeft gisteravond bij toeval, een bromfiets opgevist uit het wa ter van de Noordvest. Hij heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie en daar bleek, dat de bromfiets oP 1 februari waa gestolen i-n de Lange Kerkstraat. De eigenaar is bekend. Verdacht van poging tot doodslag op zijn 61-jarige vader heeft vanmiddag de 25-jarige straatmaker F. J- van D. voor de Rotterdamse rechtbank terecht ge staan. De vader was dronken en bij het naar bed gaan hoorde de zoon hem ruzie ma ken met moeder- „Gaat u maar in mijn bed"- had hij tegen haar gezegd. „Ik ga wel bij vader". Maar toen was zijn vader hem lastig gevallen. De zoon was kwaad geworden en in de keu'ken ging hij zijn vader met de broodzaak te lijf. Hij stak hem in de borst- maar het mes boog echter om. Toen bracht hij hem nog een snede in de hals toe. De officier van justitie- mr- J. D. de Jong, wilde rekening houden met de ver zachtende omstandigheden- Zijn eis was een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. A. Nagtegiaal- zei, dat de vader van zijn cliënt de schuld op zich genomen heeft. De situatie is thuis nu verbeterd. Hij vroeg een lichtere straf. Uitspraak over veertien dagen. Gisteren is in Nootdorp de 3000ste in woner op het bureau van de Burgerlijke Stand aangegeven. Het is de dochter van het tuindersechtpaar P. C. Sweere-J. A. de Bruyn. Het meisje is ingeschreven onder de naam Johanna Elisabeth Maria en is geboren 24 februari om 3.20 uur- Burgemeester H. C. A. M. Schöllvink heeft de vader van het heuglijke feit, dat zijn dochter de 3000 volmaakte, op de hoogte gebracht. Vorige week wees de docente mej. L. de Jong op het tijdschrift „Opvoeding", waaraan de ouders van schoolgaande kin deren zoveel steun kunnen hebben. Gisteravond circuleerden er twee boe ken, in het Wit-Gele Kruis-gebouw waar van wij graag de titels doorgeven, nl. „Het schoolkind" geschreven door zuster Gaudla, adj. directrice van het pedago gisch instituut te Nijmegen en „Spelend voor Gods aangezicht" van dr. N. Snij- ders-Oomen, Het eerste gewijd aan de psychologie van het kind vanaf het zesde leerjaar tot aan de puberteit, het tweede heeft een prachtig voorwoord van prof. dr. H. M. M. Fortmann Dit is het aantrekkelijke van deze cur sus voor ouders van schoolgaande kinde ren: mej. de Jong staat midden in de praktijk van het schoolleven en het is daarom zo prettig van haar te horen, wat er allemaal aa-n vastzit aan 'het melk drinken op schooi, het sparen en de school biecht. Vanzelfsprekend heeft zij daar niets tegen, maar heit houdt zo ontzettend veel op, het oudercomité heeft daar dan ook wel begrip voor. Vandaar dat zij met de anderen van gedachten wisselen en straks haar diensten In bet belang van de scholen zullen bewijzen. Schoolsparen. tk vind het prachtig, maar ik kan niet be grijpen. dat een klein joch van een jaar of 9 iedere week drie gulden kan sparen. Mej. de Jong wees ook op het nut van het tekenen voo-r het kind. In het begin alleen maar draaiende bewegingen, het probeert te tekenen, bij voorkeur vaak op het behang! Later komt er meer lijn in, ongelooflijk wat een fantasie sommi ge kinderen hebben en hoe zij genieten, als moeder die tekening ook prachtig vindt. Op de grote school hebben zij dan niet zoveel moeite om de letters te leren schrijven, -hun polsjes zijn al geoefend! Een moeder moet altijd tijd kunnen hebben voor haar kind, dat haar alles vertelt en dit zal blijven doen, als zij maar luisteren kan. Is er iets op school voorgevallen, dan nooit in bet bijzijn van het kind hierover uw mening geven. Praat eens rustig met de leerkracht, ge<it het kind nooit gelijk. Bega ook niet de fout (Advertentie) IN DE GESCHIEDENIS van dc mensheid ontmoet men steeds de prostitutie. Ook onze stad heeft haar gekend, en het aantal vrouwen, dat zich daarbij aan sterke drank te huiten ging, nam op een gegeven o-genblik dermate toe, dat men voor haar een inrichting moest gaan oprichten. Deze inrichting kreeg de naam van Blauwhuis. Betreffende de oorsprong van dit verbeterhuis voor vrouwen hebben wij in het Gemeente-archief de notulen van de wet geraadpleegd. De aantekeningen hebben ons betref fende het bedrinken van de vrouw en haar straf daarvoor het volgend beeld gegeven. In de jaren, dat ons land nog in oorlog was met Spanje lagen in onze stad diver se compagnieënsoldaten in garnizoen Hun vrije uren brachtén deze soldaten grotendeels door in beruchte kroegjes, welke onze stad bezat en welke ook door vrouwen, meestal jongedochters wer den bezocht. Daar werd gefeest en ge dronken. Het gedrag van sommige vrou wen wekte de ergernis op van de inwo ners en kwam aldus ter ore van de heren van de Wet. En zo lezen wij in een reso lutie van genoemde heren van 24 april 1645, dat enige vrouwen zich niet alleen bedronken, maar ook het gezelschap van de soldaten deelden. Deze vrouwen wer den door de heren van de Wet aldus ge straft: Lijsbeth Jans, de dochter van wijlen de oude tamboer, werd geordonneerd met het garnizoen te vertrekken „ende niet we der daer inne (nl. in onze stad) te eomen, op pene (-boete) van swaerdere straffe". Waarom dit garnizoen soldaten onze stad ging verlaten is ons niet bekend. Met Spanje werd eerst in 1648 vrede gesloten. Lijsbeth Jans, de moeder van bovenge noemde Lijsbeth en weduwe van de oude tamboer, werd geordonneerd „haer te ont houden vande dronck en andere niet te misleijden, op pene van te vertrecken". Griete Paters werd opgelegd het ver bod van veel te drinken en bovendien zich te onthouden „van quaet geselschap", op pene van in het Spinhuis tc worden ge steld. Dit Spinhuis was alhier gelegen op het Spinhuispad en werd omstreeks 1850 een vergaderplaats voor Evangeliepredi king en andere onderwerpen. Barber Muiserls en Susanna Goris. ook wel dronke Susannetje genoemd, werden beiden aangezegd „haer te wachten voor den dronck ende quaet geselschap" op pe ne van in het Spinhuis gesteld te worden. Uit bovenstaande bedreiging met op sluiting in het Spinhuis mogen wij beslui- nog niet in het bezit was van 'n vrouwen verbeterhuis of Blauwhuis. Nog een ande re vraag dient hier beantwoord te worden en wel, aan welke drank deze vrouwen zich bedronken. Aanvankelijk zal dit wijn of bier zijn geweest. Maar als in het be gin van de zeventiende eeuw de fabricage van „gebrande wijnen" bnnen onze stad begon, kwam ook de brandewijn in trek. In bovengenoemde resolutie van 24 april 1645 lezen wij daaromtrent het volgende: Maertgen Schapelaes, een herbergier ster of waardinne binnen onze stad werd „aengeseijt geen jonge dochters ofte jon- geluijden brandew n te tappen of te aen- tehouden, op pene van swaerder straffe". Niet alleen het Spinhuis was door het stadsbestuur als plaats van detinering van drankzuchtige vrouwen aangewezen, maar ook het St.-Jacqbs Gasthuis. Zo le zen wij ln een resólutie van de Wet van 14 augustus 1649, dat de buren van Neel- tje de Haen, die op de Vismarkt alhier woonde, bij de heren van de Wet klaag den over „het onbehoorlijk vieren en het droncken drincken" van Neeltje de Haen. Na deliberatie werd door deze heren be sloten, in conformité (is overeenkomstig) de resolutie van de Vroedschap, genoem de Neeltje de Haen te besteden in het Gasthuis cn wanneer zij dit weigerde, zou zij van de beide Armenkamers alhier geen onderhoud meer ontvangen, Nog steeds hebben wij geen antwoord gegeven op de vraag, wanneer het Blauw- huis werd gesticht en waar dit verbeter huis voor drankzuchtige vrouwen was ge legen. In een resolutie van 21 november 1649 werd door de heren van de Wet be slist, dat bovengenoemde dronken Susanna en Ariaantje Joppen in de avond naar het Blauwhuis zouden worden overge bracht. Nadien leest men in de notulen van de Wet van verscheidene gevallen van opname in dit Blauwhuis, zoals b. v. in de resolutie van 4 april 1650. Wij vonden ech ter daarbij niet vermeld, waar dit Blauw huis was gelegen, maar hopen dit later te kunnen ontdekken. Nog werd door de heren van de Wet bepaald, dat het Blauw huis van een brandladder zou worden voorzien en wel bij resolutie van 8 augus tus 1650. De bewaking van de vrouwen aldaar liet blijkbaar te wensen over, want in de vergadering van de heren van de Wet van 4 november 1651 werd gerapporteerd, dat enige gedetineerden waren uitgebroken. Hoewel de fabricatie van „gebrande wij nen" voor onze stad ten goede toekomst, had en later door de distillatie uit granen de hoofdtrafiek werd en aan velen een rijk bestaan opleverde, was het zeer te betreuren, dat jonge vrouwen niet en kel hun geld, maar zelfs de ondersteuning van de armenkamers aan Bachus gingen offeren. Wij wezen reeds hierboven op een desbetreffend voorbeeld. Niet minder frappant is het volgende: In de vergadering van de heren van de Wet van 5 oktober 1652 kwamen de Re genten van de beide Armenkamers met een klacht, welke gericht was tegen twee vrouwspersonen: Lijsbeth Everts ende moy Arïaentge, die door de respectieve Armenkamers werden onderhouden, maar haar "dagelijks „in de Brandewijn en de andere stereken dranck komen te verlo pen". Na deliberatie werd door de heren van de Wet het volgende besloten: De respectieve Armenkamers werden gemachtigd beide vrouwen op te nemen „in het Pest ofte Blauwhuijs" en aldagr „soo soober sullen werden getracteert als sij tot nooddruft alleen sullen van doen hebben ende is het mogelijk haer niet meer sal werden toegevoecht als sij sul- ken komen te winnen". Een uitzondering op deze nogal zware straf werd echter ge maakt voor „moey Ariaentge, alsoo de selve niet mogelijk is de kost te konnen winnen". Door de Regenten van beids Armenkamers zou worden onderzocht, wat „moey" Ariaentge voor dato van de Catholijken hier ter stede heeft genoten" Uit bovenstaande resolutie zijn diverse vragen te concluderen, b. v. waar het Pest of Blauwhuis stond, en of de katho lieken van onze stad een eigen armenzorg hadden. L. A. ABMA. het kind om een bagatel van school te ha len. Daarom is het zo belangrijk, dat er contact tussen u en de school is, vervolg de spr. Er zijn soms kinderen, waar je niet uit wijs kunt worden. Zij gedragen zich stoer, om zich een bepaalde houding te geven. Als de leerkracht dan zelf eens een bezoekje thuis gebracht heeft, begrijpt het meer van het kind. Let u ook niet te angstvallig op het vriendje of vriendinnetje. Soms een ruwe bolster, waarin een blanke pit zit. Dat kind neemt de goede manieren van het uwe automa tisch over. Let u echter wél op de uit spraak van het kind, verbeter het telkens. Allemaal kleine dingen, maar zo uiterst belangrijk, omdat het dan meteen goed Nederlands leert spreken. Tot slot wees mej. de Jong op de beoor deling van de rapporten. Praktisch pas in de vijfde of zesde klas kan men zeggen, of het kind later werkelijk doorleren kan. Als een goede opvoeder zult u dat zelf reeds lang gemerkt hebben, wanneer u het al jong met geld leert omgaan. Het kind boodschappen laat doen. niet met gepast geld, maar het leert rekenen. Laat u het kind meeleven in het feest op school. Laat u het die dag wat mooi* aan mogen doen. Maar laat u het feest van vader of moeder, verjaardag of brui loft ook hun feest laten worden. Zij heb ben hun slaap zo hard nodig. Verzuim hiervoor is helemaal uit den boze. Volgende week dinsdag spreekt mej. de Jong over het kind. dat op de lagere school niet mee kan en zal dan daarbij een filmpje draaien. Er is dan weer gele genheid tot vragen stellen, A] heeft u zelf geen kleine kinderen meer, misschien wordt u nog weieens grootmoeder, of kunt u anderen met uw inzicht van dienst zijn. Deze cursus voor het schoolgaande kind is de moeite waard en wij schreven vorige keer al, mej. de Jong is een geboren vertelster! Bij de veerpont op de Petroleumweg Rotterdam is gisteravond de 41 jaar oU® vishandelaar K. S. uit de ThorbecK® straat te Vlaardingen bekneld geraall tussen twee auto's die met elkaar in sing kwamen. Hij liep hierbij vrij ernstig verwondingen op aan de rechterheup en de rechterschouder en werd naar de Noletstichting in Schiedam vervoerd. Het ongeluk gebeurde op merkwaardis wijze. De vishandelaar duwde zijn kleia( bestelauto waarvan de motor het nl. ded in de richting van de veerpont. seling sloeg de motor aan, die in de eer3.^ versnelling stond. De wagen begon te T>1' den en kwam in botsing met een stilstaarj de tankauto, terwijl de man, die naast 1 auto had gelopen, beknéld raakte tuss® de voertuigen. Passage Theater: Don't go near tij. water (18 jaar) zaterdag en zondag 2, 4 J' 7 en 9.15 uur. weekdagen 2 en 8.15 uur. Monopole Theater: Jet Pilot (14 3r'. Zaterdag en "zondag 2, 5, 7, 9; werkdag® 2, 7 en 9 uur. 3 Stedelijk Museum, Hoogstraat tentoonstellingen: „Schoonheid van a r Nederlandse aardewerk; „Ach tijd. «'aap ben je gebleven"; Moderne Nederland® expressionisten, t.m. 22 maart: dageW1'" van 105 zondags van 125. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDÜINA Openingsuren: z' Hoofdgebouw Dam 8: UitleenBureaU Leeszaal voor volwassenen: dl., do- van 10—12 uur: di. t'm za van 25 uU ma., dl wo vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 4—" uur. Filiaal Rijnstraat I: volw.: dl 6 30~" uur; vr. 78 uur; leugd: wo. 26 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr bautplein (ztjlngang): Jeugd: wo 1.30-" uur; volw.; wo en vr. 7 -8 30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week. apotheek Van WestendorP Singel 81. DONDERDAG: Rotterdamse Schouwburg: Aert va Nesstraat 120: Concert door het Rott®^ dams Philharmonisch Orkest. Dir. Edua1' Flipse. Sol. Gina Bachauer, piano. Prog1' Handel. Beethoven, Franck. 20.15 uur. Groote Schouwburg Zuidplein 60: kei Pukkel; 20.00 uur. Luxor Theater, Kruiskade 30: 'n Avon"' je uit; 20.00 uur. Aula BoymansVan Beuningen, Math®^ nesserlaan 18: Leerlingenuitvoering v9. het Conservatorium. Pianovoordracld®, door leerlingen uit de klassen van "Wil1? Fens. Lilly van Spengen, Jaap Callenba® en Gert van der Steen; 20.00 uur. BIOSCOPEN Programma's van ZO t/m 36 februari Arena: Wie zonder zonde is.... la 1.) Capitol: Wapensmokkel naar Cuba (14 Centraal: Hoe verteJ ik het mijn dochter..' lontraden) Cineac-AD: Ik beken (18 maandag en dinsdag: Strangers on a tr'\ 118 J.), woensdag en donderdag: U spreekt ri uw moordenaar (18 J Cineac-NRC: Ar' liteiten (doorl. voorst.) (a 1.) ColosseO De lord, de lady en de butler (a L.): doiw'. dag: Voetstap-en ln de mi)t (vólw.) monle: Het schot tn de rug (18 Lurn'cp. From here to eternity (volw Lutusca: dag der vergelding (18 i.) Metro: (V schijnwerpers aan la I.) Passage (Scbiedajii, Don't go near the water (18 1.) Prinses: -,f. -rhilnwerpers aan (a. l.i Rex: Het pa11;, meisje (14 j Thalia: De vrouw, die maal leefde (18 J.) 't Venster: Porte Lilas (14 J i Victoria: Ketenen van de a {18 J donderdag: Marty (14 J.) zaterp zondag en woensdag: A en C en de rock 'n ia. I Advertentie I.M. Donderdag 26 febr, zal de E.H.B.O.- cursus, na een onderbreking van enige weken, weer aanvangen. De docent dr. Sterk v. d. Weg is dan weer aanwezig om zijn lessen voort te zetten. ROTTERDAM, 24 februari 1959 23 februari n.m 154 ton veevoer Kessel; 200 ton zaad Groningén; 3 x 2890 en 1950 ton kolen Dordrecht; 1000 ton kolen Amsterdam; 345 ton kolen Arnhem; 2835 ton erts Steln (3 s); 530 ton granen Lochem; 375 ton granen Enschede; 550 en 500 ton mals liggen/varen Den Bosch, 500 ton mals Sas van Gent; 80 ton mals Olde- berkoop; 170 ton kunstmest Goes; 88 ton kunst mest Groningen; 157 ton kunstmest Doetlnchem; 80 ton kunstmest Bolsward; 250 ton zemelen Weesperkarspel; 1450 ton sojabonen Liggen/va ren; 1000 ton zwave] Amsterdam; 190 ton zon- nepitschroot Weesperparspel. Totaal 62 reizen 24 februari v.m.: 135 ton mais Raalte; 400 ton mais liggen/varen Weert; 286 ton mals liggen/ varen Wanssum; 220 ton veevoer Meppel; 170 ton veevoer Almelo; 116 ton granen Stroobos; 66 ton diversen Zaanstreek. 99 (Van onze correspondent) „Wij zijn de drie zontjes van e®n Amsterdamse ingenieur; vanmor gen mochten wij met vader mee rijden naar Rotterdam, maar hij i3 vergeten ons mee terug te nemen' Dit verhaal hoorde landbouwer Uittenbogaard te Oegstgeest vaf] drie verkleumde jongetjes, die bU in de nachtelijke kou op zijn er' had aangetroffen. Hij haalde de jongetjes van omstreeks tien jaar vlug binnen. Moeder de vrouw pookte de kachel op en toen er boterhammen op tafel kwame, ble ken de knaapjes over een forffli' dabele honger te beschikken. Even later op het politiebureau kwam er een geheel ander verhak en enkele telefoontjes maakten de politie duidelijk, dat de jongens 's morgens op weg van de Schie' dam6e „Lindenhof", een jongens tehuis, naar school het avontuur hadden opgezocht. Toen het avond werd, waren zij in Oegstgeest te' rechtgekomen, waar zij van takken een hut poogden te bouwen. nacht bracht echter zoveel angs1* wekkende elementen met zich, da' de jongetjes het ln de buitenlucb' niet meer konden harden en hun toevlucht bij de boer zochten Thans zijn zij jn Schiedam terug' gekeerd. Zes verdachten, afkomstig uit Rotter dam en Schiedam, moesten zich gister morgen verantwoorden voor de recht bank te Rotterdam n verband met graandiefstallen tot een totale hoeveel heid van ongeveer 50.000 kg. De diefstal len werden gepleegd ten nadele van de Coöp. Ver. U.A. Centrale der Nederland se Verbruikscoöperaties, in de jaren 1957 én 1958. De officier van justitie noemde als hoofdverdachte de 33-jarige veehouder J. P. uiit Schiedam, die werkzaam was in de meelfabriek van de Coöperatie. P. bouwde daarnaast een veebedrijfje voor zichzelf op. Hij mocht het. afval van de fabriek meenemen en voerde hier zijn dieren mee. Dit afval verkocht hij gedeel telijk ook door aan anderen. Aan enkele mede-arbeiders, die wel eens bij het opla den van het afval hielpen gaf hij een fooitje. „En hiermee begon de ellende" zei de president van de rechtbank mr. Ch. J. Enschede. De fooien werden steeds groter en de arbeiders kregen zekere ver plichtingen aa-n hun collega P. Zij hiel pen dan ook toen deze er toe overging, behalve afval ook graan mee te nemen. Men stopte dit dan in vaten en bedekte het graan met wat afval. BEHOORLIJKE MILIEUA In totaal zou de 45 jaar oude molenaar G.B. van de veehouder f 10.000 hebben ontvangen en twee graanreinigers, de 28- jarige A.B. en de 37-jarige P.M. welf door P. bedacht met elke enige hou0 den guldens. 5; Twee veehouders uit Schiedam. u®eIi jaar oude H.P. en de twee jaar j C. v. d- B. stonden tenslotte terecht 0<~!.\eP zijn van hun coililega-veebouder g®6 graan zouden hebben gekocht. c- Alle verdachten waren, zoals de sü<den,t opmerkte afkomstig uit beboo'1 .er milieus. Alleen G.B. was al eens veroorde.eld. Hij was sinds 1930 in d' bii de meelfabriek. M. sedert 1939- ^i' J.P. was bij zijn arrestatie in het P je van 22 koeien, 10 varkens en een azjj'1 Dit alles is in beslag genomen. ,.In0 tf niets ontziende drang, zijn bedrijf °[jjd bouwen, heeft hij anderen meeges'e zei de officier van justitie. GEBREK AAN CONTR0^. De officier eiste tegen J.P. tien n1f3V' den gevangenisstraf met aftrek. y van drie maanden voorwaardelijk een proeftijd van drie jaar. Tegen eK was de eis zeven maanden met. ..ri1' waarvan drie voorwaardelijk met eens drie jaar proeftijd. „ei) B. en M. hoorden zes maanden zich eisen. waarvan drie voorwaarcle- met een proeftijd van drie jaar. Ten^Uff sprak de officier tegen de beide a<rgl>tc 0{' veehouders de eis uit van 100. gl of veertig dagen gevangenisstraf c(t waardelijk met sen proeftijd van even drie jaar. ft Van de zijde der verdedigers werd wezen op het gebrek aan controle (f fabriek. Over veertien dagen volg®1 uitspraken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2