Mr. Cals, klein van stuk, bracht iets groots tot stand Ijsblok naar Afrika WYBERT WILLY VAN HEMERT GEEFT BREILES Zijn Mammoetwet' wacht op behandeling Nog witter.» stralend wit, Nasser deelde grond uit De jongste Geschiedenisonderwij s debet aan incidenten Secretaris kardinaal Mindszenty overleden Oudste inwoonster van Leiderdorp overleden Rotterdamsche Lloyd Nieuwe parochie Interpellatie over de kolencrisis WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 HIJ IS BESLIST NIET GROOT VAN STUK. Achter de lange ministerstafel verdwijnt hij helemaal. Hij komt telkens als een duvel uit een doosje omhoog uit zijn ministerszetel om te interrumperen, wanneer een afgevaardigde iets heweert, waar hij het niet mee eens is. Zo is mi nister Cals. Hij is een van de weinige ministers die het prettig vinden om voor de Kamer hun zaken te verdedi gen. Hij wordt daar niet zenuwachtig van, hij kent zijn zaken, hij is gevat en snedig. En het politieke vak heeft hij langzamerhand wel geleerd. Eerst een korte tijd als Kamerlid. Toen vier jaar staatssecre taris en daarna zes jaar minister van Onderwijs. Jeugdbeweging Als Jezuiet vermomd „Mammoetwet" en veel meer Zo is Cals Verder werken Antisemitisme en Neo-Nazisme in West-Duitsland De Syrische landhervormingen In Hongaarse gevangenis - - Dividend 8 (v.j. 12pet Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met Hij wilde eigenlijk geen minister worden Minister Cdls zittend op een stier op weg naar de nieuwe studentenflats in Delft. Een grapje, dat hij zeer goed kon waarderen. Hij had in 1952 eigenlijk helemaal geen minister willen worden. Van huis uit was hij geen onderwijsman, al was zijn vader in Roermond, waar zij woonden, dan ook inspecteur bij het lager onderwijs. „Schoolop ziener" noemden wij dat vroeger. Hij had gedacht, dat minister Rut ten, zijn voorganger wel zou blijven, nadat hij twee weken vóór zijn aftre den in 1952 nog twee of drie wetsont werpen tot herziening van het mid delbaar onderwijs had ingediend. Maar minister Rutten kwam niet terug. Hij weigerde. Hij deed dat nog op de laatste avond, toen het kabi net zo goed als compleet was na al lerlei „troubles" en moeilijkhe den en minister Staf als informateur mede was opgetreden. Drees formeerde toen het kabinet en tenslotte werd er dan een beroep ge daan op mr. Cals, die tot dan toe staatssecretaris was geweest. De mi nisters Drees en Staf bezwoeren hem de taak van minister Rutten over te nemen, maar hij wist wat hem wachtte: de onderwijsvernieuwing. Dat zou jaren in beslag nemen. Eerst zich inwerken in deze moeilijke en uitgebreide materie en dan al die ge bieden van het onderwijs vernieu wen, in elkaar passen en nieuwe vorm geven. Geen wonder, dat hij aarzelde. Nóg een keer telefoneren met minister Rutten in Nijmegen. Maar deze weigerde opnieuw. Ook al weer begrijpr'ijk, omdat men zijn ze tel aan de Nijmeegse universiteit, waar heel zijn hart naar uitging, niet langer ken openhouden. Toen heeft hij maar ja gezegd en dezelfde avond konden minister Drees ©n minister Staf maar de Ko ningin gaan om te vertellen, dat de zaak in orde was. Het kabinet was er. wat toen in het zuiden deis lands nog algemeen aanstoot gaf moest hij zelfs naar schrik niet: Jena. Hij deed dat in een vakantiecursus. Wij waren blijkbaar toen nog niet zo voorlijk, maar vader Cals wél. Die was vooruitstrevend, hij richtte dan ook in Meerssen de eerste turn- club op. Hij was een doorzetter. Zo was ook een broer van zijn vader, die toentertijd onderwijzer wag in Amsterdam. Hij benutte zijn vrije tijd om medicijnen te studeren en hij werd ook medicus- Hij werd mijn- arts in Heerlen en men heeft daar nu nog de Dr. Calsstraat- Zo'n va der was natuurlijk streng, maar mi nister Cals erkent zelf, dat hij daar van nooit zo heel veel heeft gemerkt. Misschien omdat hij de jongste was. De enige zoon in een wereld van vrouwen. En vader was natuurlijk een beetje trots op die zoon. Hij, de jongste, moest volgens hem het voorbeeld geven, waarmee de jonge Cals het natuurlijk helemaal niet eens was. Vader speelde ook viool. Misschien heeft minister Cals daar van zijn liefde voor muziek overge houden. Met zijn jongens speelt hij blokfluit. Ze spelen wel eens samen. Ik heb er alleen niet veel tijd meer voor, zegt hij. Evenmin als voor fil men, wat ook een hobby van hem is. Maar die blokfluitliefde kan hij ook wel in de jeugdbeweging hebben op gedaan- Die jeugdbeweging had zijn hart- René Höppener, de tegenwoor dige staatasecretairis van zijn depar tement, had in Utrecht kennis ge- MEN VRAAGT ZICH AF hoe zo'n leven eigenlijk verloopt.Minister Cals kwam uit een gezin van 8 kinderen, van wie 7meisjes. Hij was de laatste, maar men kaft niet eens zeggen, dat hij de jongste was, want de laatste gezinsuitbrei ding wag een tweeling. De ene helft was minister Cals, de andere helft wéér een meisje. Dat geschiedde in 1914. Vader was begonnen als on derwijzer- Hij was toen hoofdonder wijzer geworden en tenslotte inspec teur bij het lager onderwijs. Men zegt wel eens, dat de tegen woordige j eugd niet meer kan opbren gen wat de vorige generatie kon- Dat is natuurlijk niet helemaal waar, Staatssecretaris Veldkamp bijvoor beeld, die nog tot de jongere gene ratie behoort hij is 37 heeft óók kans gezien naast zijn gewone dage lijkse arbeid zijn economische stu dies te maken en te doctoreren in de economie. Cum laude nog wel. Maar die mensen van een vroegere generatie, dat waren toch wel kna pen. Zoals dan de vader van minister Cals. Als onderwijzer behaalde hij eerst de hoofdakte en daarna de akte handenarbeid. Maar voor die akte handenarbeid moest hij van Meers sen in Limburg regelmatig naar Groningen, want daar was de enige opleiding voor deze akte. En voor de akte gymnastiek turnen en zo, maakt met de jeugdbeweging en daarover een redevoering gehouden op het „Groot College" in Roermond. Die middelbare school heette toen zo. Roermond was een typisch regenten stadje en een bisschopsstad, het was d© vroegere hoofdstad van het overkwartier van Gelre. Zo'n school waar de jongens met vernuft bijeen kwamen, moest dus wel een naam hebben die iets zei. De lagere school heette toen het „Klein college". In ieder geval: René Höppener, een eerste klas idealist, bracht hem bij de verkennerij. Minister Cals moet er nu nog om lachen. Wij wa ren met zijn achten, zegt hij. Dat was onze hele groep. Höppener was hopman en liep natuurlijk in een kor te broek. Hij werd behoorlijk nage jouwd. Toen kwam in 1932 de koningin op bezoek bij het zevende eeuwfeest van Roermonds stadsrechten. De verkenners moesten een erehaag vor men overal waar de koningin kwam Zij waren met zijn achten, dus een erehaag van tweemaal vier. En als de koningin voorbij was, dan sprong het hele spul op de fiets om weer ergens anders opnieuw een ere haag te vormen, want voor een ere haag op ieder punt waren er geen verkenners genoeg beschikbaar- Als hij peinst over die jeugdbewe ging zegt hij, dat die jeugdbeweging nooit twintig jaar hetzelfde kan blij ven- Zij moet reactie hebben. HIJ WAS DUS op het Groot Colle ge in Roermond. Mgr. Op de Coul, nu de directeur van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag was daar le raar. Later zal hij hem opvolgen als leraar in economie, staatsinrichting en het recht van het maatschappelijk Verkeer. De directeur van het gym nasium was toentertijd Dr. Goessens en als ik minister Cals nu vraag naar herinneringen uit die tijd, zegt hij: dat was een mooie tijd. Wat ik mij herinner is één zin van Dr. Goessens, toep wij iets hadden uitgehaald bij de onthulling van het Dr. Cuypers standbeeld. Die zin tekende hem he lemaal. Hij zei precies dit: „Jonge man, weet je wel, dat ik veel lust ge voel om je de toegang tot deze inrich ting te ontzeggen?" Iln 1935 laat het Groot College hem los en wordt hij student in Nijmegen. Hij vertelt daarover niet veel, maar hij is wel een dartele student geweest, want vroeger heeft hij mij al eens verteld, dat hij met een stel studenten uit de bioscoop werd ver wijderd, zullen we maar zeggen. Toch verdoet hij zijn tijd niet, want hij studeert af in 1940- Juist twee we ken nadat zijn vrouw, Truus van der Heyden, de dochter van prof. Van der Heyden, in de rechten was afge studeerd. Hij had haar leren kennen in de Se naat van het Studentencorps in 1937- 1938. Toen hij was afgestudeerd in 1940 en de Duitsers in het land waren, vroeg men hem wéér als voorzitter van de Senaat van het Studenten corps. Hij begon daar toen in de kroeg met een rede tegen de Duit sers, waartegen een student van Duitse origine overigens een fat soenlijke vent zegt minister Cals protesteerde, met het resultaat, dat deze student binnen enkele minuten op straat lag. Maar óók met het re sultaat, dat de voorzitter, de heer Cals, twee maanden in het schuurtje kwam te zitten. Maar die Duitse stu dent, die uit de soos was gesmeten had hem niet aangebracht, zegt hij nu nog. Overigens was dat in 1940 nog niet zo eng. Al die politiemannen waren nog goed en ik had een best leven, zegt hij. Ik liet alleen uit pro test mijn baard staan. Hij werd vrijgelaten met het be vel. dat hij geen redevoeringen meer mocht houden. Maar de eerste rede voering. die hij in de studentensoos hield was op de dag van zijn vrijla ting en de volgende dag werd hij in een open landauer, getrokken door vier paarden, in triomf door Nijme gen gevoerd. Dat kon nog in 1940. Dan komt zo „de gewone illegale tijd": reizen, trekken en onderdui ken. Hij volgt mgr. Op de Coul op als leraar in Roermond en komt als Jezuiet vermomd na Dolle Dinsdag terug in Nijmegen. Dat kon allemaal, omdat zijn vrouw in die oorlogsjaren zijn praktijk in Nijmegen kon waar nemen. Dat is wel leuk, zegt hij: de namen van het koninklijk huis mochten niet meer worden gebruikt. Dus de Wil- helminasingel heette toen Frederik- straat- Moest dat vermeld worden in een officieel stuk. dan schreef mijn vrouw: "Wilhelminasingel, lees: Fre- derikstraat. Cals zelf zat in die dagen dus meestal in Roermond, waar ook Re né Höppener. zijn eerste hopman woonde. René Höppener. die grote idealist, was er toen slecht aan toe. Zelf lag hij zwaar ziek jn het zieken huis en zijn vrouw zat in de gevan genis in Keulen. Allemaal herinneringen HIJ is daarna In de politiek te recht gekomen. Eerst in de Tweed© Kamer. Heel kort maar. Toen voorzitter van de Mijnindustrie en daarna staatssecretaris, belast met al dte bijzondere dingen als kunst, sport, opvoeding buiten schoolver band en wat dies meer zij. Dat had hij eigenlijk veel liever blijven doen. Maar wie bepaalt zelf voor 100 pet. zijn eigen toekomst? Men kwam in 1952 net nog één minister tekort, en toen minister Rut ten niet terug kwam vroeg men Cals. Ministers staan nu eenmaal aan kritiek bloot. Niet altijd redelijke kri tiek. Zo heeft men van minister Cals wel eens gezegd, dat hij te weinig heeft gedaan aan wetgevende ar beid. maar kijkt men het lijstje na van hetgeen minister Cals voor de verschillende takken van onderwijs reeds tot stand bracht, dan is hét niet mis. Hij heeft niet minder dan 22 wetsontwerpen, zijn departement betreffende, ingediend en intussen heeft hij gewerkt aan dat groot scheepse en allesomvattende wets ontwerp over het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, dat nu ter tafel ligt. Hij had erop aange drongen. dat er zo spoedig mogelijk een voorlopig verslag van de Kamer op deze z-g. „Mammoetwet" zou ko men. Hij had de Kamer zelfs een jaar de tijd gegeven. Tegen honderd amendementen zag hij niet op. Als het maar vóór de afloop van deze regeringsperiode in 1960 zou worden behandeld. Hij had immers de herinnering aan het z.g. „Vrijheidswetje", dat bedoel de grotere vrijheid te verlenen bij de inrichting van het onderwijs. De be doeling daarvan was °m nieuwe schooltypen van te voren mogelijk te maken en om de ontwikkeling van het onderwijs te stimuleren. De in houd van dat wetje was, dat alleen als de schoolbesturen erom zouden verzoeken, men van de wet zou kun nen afwijken. Dat „Vrijheidswetje" werd ingediend op 19 oktober 1957, maar tot nu toe heeft de vaste com missie voor onderwijs uit de Kamer er zelfs nog niet één keer over ver gaderd! Voor minister Cals was dit wetje een studie-object voor het grote wets ontwerp tof regeling van het voort gezet onderwijs, dat hij aan het. eind van verleden jaar indiende. Het is goed eens te memoreren hoeveel pogingen er sinds 1863 zijn gedaan om tot een geordend geheel van onderwijsvoorzieningen te ko men. In het kort gememoreerd zün der gelijke pogingen ondernomen door minister Kappeyne van de Coppello in 1878. door Goeman Borgesius in 1898, door dr. Abraham Ituypcr in 1903, door Heemskerck in 1913. In 1928 door minister Waszink. in 1932 door mi nister Terpstra cn in 1934 door mi nister Marchant. Voorts in 1940 door minister Bol- kestein en in 1947 door minister Gie- len, welk ontwerp evenals dat van minister Marchant echter niet bij de Kamer werd ingediend. In 1951 kwam tenslotte minister Rutten met zijn nota betreffende on derwijsvoorzieningen en met twee wetsontwerpen: één ter regeling van het voorbereidend hoger onderwijs en één ter regeling van het algemeen middelbaar onderwijs. Maar twee weken later trad hij af- Reeds deze gang van zaken gedu rende bijna een eeuw leert ons hoe moeilijk en ingewikkeld deze mate rie is en zo is het ook te begrijpen, dat enige jaren geleden alweer prof. Romme in de Kamer reeds aan drong op een achtjarige periode voor een minister van onderwijs, omdat een periode van vier jaar te kort is om een zo ingewikkelde materie te overzien en te beheersen. ALS MINISTER CALS in de Ka-' mer iets te verdedigen heeft, is het altijd een levendig schouwspel. Hij is gevat, dus interrumpeert hij herhaal delijk. soms wej eens tot ergernis van Kamerleden, die niet zo gevat zijn als hij. Zo herinneren wij ons de behande ling van het wetsontwerp tot stich ting van een tweede T.H. te Eindho ven Daarin was in art. 61 bis een bepaling opgenomen, die, naar men meende. de vrijheid van de student aantastte. Die bepaling was erin op genomen in overleg met de Delftse professoren. Zij luidde dat, een stu dent. die meer dan het dubbele van de als normaal gestelde tijd voor zijn propedeutisch examen nodig had van de Hogeschool kon worden verwij derd. maar alleen op voorstel van rector cn curatoren. De overweging was. dat iedere student het Rijk een bepaald bedrag per jaar kost en een student, die er niets van maakt, de plaats bezet van een student, die het waarschijnlijk beter zou doen. Hoe het zij, dat artikel werd eruit gestemd. Het kwam toen in de Kamer tot de uitspraak: „art. 61 bis eruit of Cals eruit". Want de Kamer was ertegen. Waarop de communist Gortzak inter rumpeerde: „kan het niet allebei?" Maar minister Cals had direct zijn antwoord klaar- „Ja. zei hij. „dat kan alleen als er persoonsverheerlij king aan vooraf is gegaan". In ieder geval art. 61 bis ging er uit en dezelfde avond direct na de vergadering van de Tweede Kamer werd minister Cals uitgenodigd door de senaat van Sanctus Virgilius in Delft. Hij ging er direct na de ver gadering heen en het moet een scho ne avond geweest zijn. LATER HEEFT hij nog eens stu dentenflats in Delft geopend. Dat ging. zoals studenten betaamt, enigs zins origineel door de minister de laatste streek verf te laten aanbren gen. Hij moest eerst door een hekje en daarna een trapje op. Mr. Cals is. niet zó groot en anders kon hij er niet bij. Maar toen hij het trapje weer afdaalde stond er als voertuig om hem verder te brengeneen stier. „Ik was doodsbang", zegt hij nu, „maar of ik wou of niet. ik moest erop. Ik deed maar net of ik hele maal niet bang was. De stier werd overigens door een groot aantal stu denten geëscorteerd. Maar hij was er nauwelijks afgestapt of de stier sloeg op hol"- Zo is Cals. MAAR NU ZIT hij met zijn „Mam moetwet'. die hij zo graag door de Kamer had willen loodsen vóór de zomer van I960. Sinds honderd jaar zijn allerlei onderwijs-ontwerpen ge strand op kabinetscrises, op het af treden van ministers en op de onwil van de Kamer om de behandeling te bevorderen van een ontwerp, waarte gen vele bezwaren waren gerezen, zodat er geen voorlopig verslag werd uitgebracht. Waarom? vraagt minister Cals. Laat men dan amendementen daar tegen indienen, maar laat men het in ieder geval behandelen. Zou hij nu niet terugkeren, dan heeft een nieuwe minister ook weer jaren nodig om zich in zulk een moei lijke materie in te werken en als hij daarmee klaar is, moet hij misschien ook weer aftreden. Zo komen we er nooit. In het belang van het onderwijs, dat met dit wetsontwerp nu eindelijk een moderne vorm zal kunnen krij gen. zou het goed zijn als minister Cals terugkeerde. Hij is al vier jaar staatssecretaris geweest en al meer dan zes jaar mi nister van Onderwijs. Zou hij na zoveel pogingen in hon derd jaar zijn nu begonnen werk niet af moeten kunnen maken. De mo gelijkheid daarvoor ligt in de uitslag van de verkiezingen. Het is te hopen dat hij zich nog vier jaar wil laten „inhuren". Frans Schneiders Onder regie van Willy van Hemert zal vanavond voor de VARA-televisie de première voor Europa plaats vinden van Robert Andersons spel „Een zomer lang" („All Summer long"). De voornaamste figuren in dit spel zijn de 13rjarige „Wilüy" en de kreupele „Don". Voor eerstgenoemde rol heeft Van Hemert in Godert van Colmjon, de jongste van het zangduo „Butterflies", een vertolker gevonden, die zelf 13 jaar oud is. Van Kerstmis af is hij reeds met Godert aan het Repeteren geweest, de laatste drie weken dagelijks met de an dere medespeJenden: Manfred de Graaf als Don, Peronne Hosang als de moeder. Jan Retèl als de vader, Betsy Smeets als de zuster. Bas ten Batenburg als haar man en Joyce Verstraete als het buur meisje. De jeugdige Godert heeft voor deze repetities vrij van de MULO-sohool ge kregen. Zijn onderwijzer vond dat geen bezwaar, omdat hij deze tijd best: kan missen. Willy van Hemert heeft grote ver wachtingen van hem. In ©Ik geval zal Godert met zijn kreupele broer Don, de enige, die hem begrijpt, de harten van de kijkers wel voor zidh weten te winnen. Daar zorgen in het stwk zijn brute opvliegende vader, zijn droefgees tige moeder en zijn domm© zuster wel voor. In het spel komt ook een scène voor, waarin Willy en Don aan het breien zijn. Hoe veelzijdig het beroep van re gisseur wel is, bewijst Willy van Hemert door, zoals men op bijgaand plaatje ziet, zelfs op dit voor mannen over het alge meen ombekende gebied aanwijzingen te geven. De Westduitse bondskanselier dr, Adenauer heeft gisteren op een bijeen komst te Bonn met de voorzitter van de Westduitse Vereniging van Slachtoffers van het Nazi-regiem, Hans Unger, ge zegd, dat de in de laatste tijd in West- Duitsland voorgevallen incidenten van anti-semitisch en neo-nazistische aard niet op de laatste plaats te wijten zijn aan tekortkomingen in het geschiedenisonder wijs op de scholen. De bondskanselier zou de regering der Westduitse staten, die verantwoordelijk zijn voor het onder wijs, wijzen op de noodzaak van verbete ring op dit terrein. De Oostenrijkse regering bestudeert een verzoek om een doorgangskamp in te richten voor de 272.000 Joden, die in de naaste toekomst uit Polen en Roemenië via Oostenrijk naar Israël zullen trekken. Dit heeft een woordvoerder van het Oos tenrijkse ministerie van binnenlands© za ken gisteren in Wenen medegedeeld. Het j vorig jaar passeerden 11-000 Joden uit Polen en Roemenië het land. Zij werden toen in hotels ondergebracht. Inmiddels heeft de Verenigde Arabisch© Republiek zich gisteren bij monde van haar onderminister van buitenlandse za ken, Khalii. gericht tot de Roemeense ge zant in Cairo. Hij zou de Roemeense diplomaat deelgenoot hebben gemaakt van de bezorgdheid der Arabieren over de toegenomen Joodse immigratie. Kha lii had gisteren voorts een onderhoud met de Oostenrijkse gezant, Heinz Standenat. Een groot blok ijs, uitgezaagd bin nen de Poolcirkel, is iii het Noorse plaatsje Mo.I-Rana, zijn tocht be gonnen naar Libreville op de eve- naar in Frans Equatoriaal Afrika. Hei ijsblok, dat ook Den Haag en j Rotterdam zal aandoen, is verpakt 1 in glaswol, dat een groot isolatie- l I vermogen heeft. Drie chauffeurs, die om beurten rijden met de vracht. 1 wagen ivaarop het blok is geladen, hopen in drie a vier weken hun bestemming te bereiken. Het ivon- derlijke transport is georganiseerd j door fabrikanten van glaswol, die het isolatievermogen van glaswol op deze wijze duidelijk hopen te ma- ken. Het blok zal in Libreville wor. j den gewogen om te zien wat het verlies onderweg is geneest. President Nasser heeft maandag te Da- mascus eigendomsbewijzen voor in totaal i 61.000 ha grond uitgedeeld aan behoeftige j Syrische boeren, zo heef, radio-Cairo gis- 1 teren meegedeeld. Ruim 2.800 gezinnen, die 6.000 mensen 1 omvatten, profiteren van deze eerste ver deling van gronden in het raam van de door Nasser aangekondigde landhervor ming, aldus het radio-station. Een sneeuwstorm, die .gisteren over Da mascus 'rrok, had tot gevolg dat president Nasser, die een bezoek brengt aan Syrië in gezelschap van de Joegoslavische presi dent Tito en de kroonprins van Jemen, een tocht door de voorsteden van Da mascus moest laten vervallen. De secretaris van kardinaal Mindszen ty, pastoor Egon Turchanyi, is op 63-ja- rige leeftijd in de gevangenis van Boeda pest overleden- Hij was pastoor te Boeda pest. Geduiende de korte dagen van vrij heid tijdens de opstand in Hongarije in 1956 benoemde kardinaal Mindszenty hem tot zijn secretaris. Pastoor Turchanyi ver bleef enige tijd met de kardinaal in de Amerikaanse legatie. Toen hij deze ver liet, werd hij gevangen genomen en voor de rechtbank geleid. Na een uitputtend proces werd hij tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Aldus het K.N.P. De familie Cals thuis. De minister en zijn kinderen spelen blokfluit en brengen een serenade aan mevrouw Cals. Van links naar rechts: Maria (11), Arnoud (13), mevrouw Cals, Marga -}A Jos (9), Egidius (15) en de minister (Van onze correspondent) Te Leiderdorp is in <je leeftijd van 101 jaar en 8 maanden overleden mevrouw N. van der VlietFilippo. Deze oudste inwoonster van deze -emeente werd daar in 1857 geboren. Toen zij trouwde trok zij naar Leiden, maar na de dood van haar man keerde zij terug naar haar ge boortedorp, waar zij tot aan haar dood sea gezonde oude dag heeft genoten. Het college van commissarissen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft besloten aan de op 20 maart a.s. te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1958 te bepalen op 8 pet in contanten. Over 1957 werd 12% pet uitgekeerd. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft °P Vrederust eau nieuwe parochie "opgericht, toegewijd aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Tot pastoor is benoemd de zeereerw. heer C. M. Schuttelaar, die verleden jaar novem ber opdracht kreeg de oprichting van deze parochie voor te bereiden. Zater dagavond heeft mgr. Bokeloh hem in de noodkerk als pastoor geïnstalleerd, De volgende week woensdag zal in de Tweede Kamer een interpellatie worden gehouden over de kolencrisis- De Tweede Kamer heeft vanmiddag het verzoek van de heer Nederhorst (PvdA) om de minis ters van Economische Zaken- Buitenland se Zaken en Sociale Zaken en Volksge zondheid daarover te mogen interpelleren toegestaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3