Zuid-Afrika's politiek draait om twee punten de „apartheid" en de republiek Huisvrouwen wensen n betereverpakking ift i i Aantal passagiers steeg tot bijna één miljoen Parket te Kassei onderzoekt klacht tegen ds. Niemöller Niemand slaagt er in mij de Bijbel uit de hand te slaan" Op Frans staal exportheffing van 4 pet.? Receptie voor corps diplomatique Informaties over kwaliteit en inhoud ONTPLOFFING TE ALDERMASTON i De Sabena in 1958 Nadelig saldo van 125 mihoen franken Tussen Kaapstad en Johannesburg 1 Verboden handel in Lotto-formulieren Nederlander dief in Zwitserland? Arnhem terrein van vele roofovervallen Jonge postbode stal enveloppen met geld Overboord geslagen en verdronken l' w.*é. Huisvrouw stak baar (krot)woning in brand ordt de zaak niet naar rechtbank verwezen? Labour-motie over defensie verworpen Jongen uit Brummen had meisje uit Baak Vonnissen in Baarlese speelclubzaken 4V2 pet. Lening 1959 Bank v. Ned. Gemeenten Houten kerk een prooi der vlammen IT V B VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 Volstrekt ongevoelig „Right or wrong, it's the Bible" Onderwijs op nationa listische leest Onoverkoombaar IN INDIA Meer beperkingen voor vreemde missionarissen In Oostenrijk gearresteerd „Neger vlees" Het forum, dat als een internationaal novum mag gelden, stond onder leiding van de heer E. Wijga van „De Bijen korf" en zowel fabrikanten als huisvrou wen namen druk aan het gesprak deel. - A Vnlte*1. heeft de zeer strijdbare „Kir- Bra«ident" van He6sen-Nassau in de Geen verwijzing? H.H. WIJDINGEN Oorzaken Grote helikopters AUDIËNTIE (Van een medewerker in Zuid-Afrika) Na de dood van Johannes Strij- dom, Zuid-Afrika's Eerste Minis ter en leider van de Nationalis tische Partij, viel er een intense spanning te constateren rondom de grote vraag, wie de opvolger in beide functies zou zyn. En toen tenslotte het bericht kwam van de verkiezing van dr. H. Ver woerd, heerste in vele kringen, zowel wit als zwart, het gevoel van: ,.alea iacta est", „nu zal het er op los gaan", d-w.z. „nu krij gen we apartheid a outrance". Het is vanzelfsprekend nog te vroeg om reeds nu een gefundeerd oor deel te geven over dr. Verwoerds kwaliteiten als staatsman. De oppo sitie-partij echter is al zeer gede cideerd in haar oordeel over dr. Ver woerd. Zij, de United Party, be stempelt hem zonder meer als een dictator en in de oppositiepers wor den voortdurend allerlei, vergelijkin gen met Hitier gemaakt. Nu schijnt dr. Verwoerds politieke houding ge durende de afgelopen wereldoorlog daartoe wel enige aanleiding gege ven te hebben. Belangrijker echter is het politieke programma van de nieuwe regeringschef. En dit draait om twee interessante punten, nl. de Republiek en de Apartheid. Heel han dig heeft dr. Verwoerd het vraag stuk van de republikeinse regerings vorm als een bengaals vuurwerk ont stoken, terwijl hij minder spectacu lair, doch des te stringenter, ach ter de rookontwikkeling van dit re publikeinse vuurwerk, zijn apart heidspolitiek uitbouwt en doorvoert. De regering, beschikkend over de absolute meerderheid in de beide Hui zen van het parlement, heeft weinig moeite met het aannemen en van kracht doen worden van haar wets voorstellen inzake verdere apartheid. Hoewel het gegons In de wereld over de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika in 'ntensiteit en extensiteit toeneemt, en kiezing tot eerste minister, waarvan dr. Verwoerd zelf zegt, dat deze is de Wij van God. Zijn dr. Verwoerds toe komstige politieke daden dan al bij voor baat door deze op Gods Wil berus tende uitverkiezing gesanctioneerd? Zulk een geluid is niét nieuw. In de ge schiedenis is deze idee bekend als „the divine right of Kings". Het is daarom moeilijk redeneren met de regerings- of nationalistische partij. Een discussie met hen over de uitleg van de Bijbel is niet mogelijk en elke discussie over apartheid loopt daarop ook dood. Nog onlangs verklaarde dr. Verwoerd, dat niemand er ooit in slagen zal hem de Bijbel uit de hand te slaan. Zo gezien beschouwen de aanhangers van de door de nation aflÓÊitisohe partij en regering voorgestane politiek elke aanval op de ze politiek als een aanval op de Bijbel. En zij laten zich daarom niet intimide ren tot mitigatie door welk tegen-ar gument van welke zijde ook. Mutatis mutandis redeneren zij: „Right or- wrong, it's the Bible". Zoals boven reeds geciteerd, wil de regering een politieke en sociale ver menging. alsmede een vermenging door huwelijk, van het blanke en niet-blanke ras voor altijd en eeuwig voorkomen. Daarom zijn een aantal wetten aange nomen en doorgevoerd, welke uitslui tend gericht zijn op het biologisch, politiek en sociaal gescheiden houden van de „Blanken" en „niet-Blanken". Dat deze wetten kritiek uitlokken en op tegenstandstuiten, daarvan is de Zuidafrikaanse regering overtuigd. Zelf toch schriift een parlementslid: „Alle volkeren hebben overtreders van de wetten en gewoonten. Ook Zuid-Afrika kent haar overtreders van onze wetten en gewoonten, welke rassenmenging ver afschuwen. Maar het volk als geheel, en de staat als zodanig door het aan vaarden en afdwingen van bindende wet ten op dat punt hebben de enige gedragslijn aanvaard welke hen kun nen rechtvaardigen in hun politiek en sociaal systeem, dat het blanke en zwar te ras apart houdt als twee niet te com bineren elementen". Natuurlük zijn dit standpunt en deze redenering zeer aanvechtbaar. De op merking. „het volk als geheel heeft de enige gedragsljjn aanvaard", name- Ijjk „door liet aanvaarden en afdwin gen van wetten op dit punt" is een kwestie van de meerderheid in het par lement en deze meerderheid is van na- tionalistischen huize en de Nationalisti sche partjj hoopt deze meerderheid in de toekomst nog te versterken door een nieuwe wet, welke onlangs is aangeno men, t.w. uitbreiding van het kiesrecht tot de 18-jarigcn. Dit toekomstige kie zerscorps, deze nationalistische „spes patriae" zal daarom ook in de juiste richting bewerkt moeten worden, het geen zal geschieden, zoals de minister van onderwas heeft aangekondigd, door het onderwijs geheel op nationalistische leest t® schoeien. Hen zich daarom wel afvraagt: „zijn in Zuid-Afrika dan niet gevoelig voor Jje wereldopinie betreffende de apart heidspolitiek", dan moet 'het antwoord hierop luiden: „neen, dat zijn ze niet". Hun standpunt is namelijk bijbels, dat tvii zeggen; regering en nationalistische Partij beroepen zich bij de verdediging van hun politiek op de Bijbel, waarin, Paar ze zeggen, duidelijk staat aange toond, dat het blanke ras de suprema tie moet hebben over het niet-blanke ras. Bovendien beschouwen zij zich als jto bewaarders en voortdragers van "et standpunt van de kolonisten van het1 Hidden van de 18e eeuw. Woordelijk heeft onlangs een lid van het parlement regeringspartij dit standpunt nog eens als volgt samengevat: „De Zuidafrikaanse rasse-houding, ontsprong aan de diepe en reële ervaring *n de aanvaarding van de onoverkoom bare ongelijkheid tussen de Europese Bantoe-volkeren in Zuid-Afrika. De ®erste immigranten bevonden deze on gelijkheid zó groot, dat het zelfs de Voor de hand liggende mogelijkheid van fysieke vereniging uitsloot, welke in die "id en in die geïsoleerde gebieden toch Henig verleidelijk aspect moet hebben geboden. De ongelijkheid, welke de blan ke kolonist afzijdig deed blijven van de ~?ntoe betrof niet slechts het fysieke jhterlijk. De tegenstellingen tussen de jank« christen en de z.warte heiden waren 'n belangrijke factor dn die eerste .'■ld, de waardering van de emotionele ^nadering door de Bantoes van het le- 1*0. zijn onderbewuste band met de ge- riHzinnige Afrikaanse tovenarij al factoren scheidden op vitale wijze o scheiden nog de blanke van de Ban- Met de fundamentele aanvaarding an d« onmogelijkheid van fysieke ver jaging tussen het blanke ras en het ^antoe-ras, was het een eenvoudig h noodzakelijk correlaat, dat sociale h Politieke vereniging eveneens werd j.'tgesloten, en de Zuidafrikaanse hou- v'Pg tegenover de rassenverhoudingen j*rkreeg zo een samenhang, welke zon- r vergelijking is in de wereld". beschouwen derhalve hun poll ek door de natuur en de Bijbel ver- door God gesteld. Zo ook de ver- Het raadgevende comité van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft een instemmend advies uitgebracht op het voorstel van de Hoge Autoriteit Frankrijk aan te bevelen een heffing op te leggen op de uitvoer van staal naar de andere landen der gemeenschap. Tot dit advies werd besloten met 22 stemmen voor, 18 stemmen tegen en twee onthou dingen. De tekst van de aanbeveling zaJ eenst kunnen wonden vastgesteld, nadat de raad van ministers is gehoord. Het raadgevend comité heeft slechts de wens te kennen gegeven, dat de Hoge Autoriteit de Franse regering aanbeveelt het prijsvoordeel te compenseren, dat het Franse staal in de E.GK.S. sedert de devaluatie van de frank heeft. De devaluatie van de Franse frank heeft naar het oordeel van het comité een ernstige storing van het even wicht op de staalmarkt veroorzaakt. Officieus wordt als compenserende maatregel gesuggereerd de invoering van een exportheffing van 4 pet., die geleide lijk daalt en na acht maanden geheel op houdt. De Fransen zijn sterk gekant tegen een exportheffing, hoewel de Hoge Autoriteit bereid is toe te staan, dat de opbrengst ervan wordt afgedragen aan de Franse staalproducenten. Volgens Reuter zien sommigen te Parijs ;n dit conflict tussen beginselen en prak tijk het begin van het einde van de kolen- en staalgemeenschap en wellicht ook van de Euromarkt. De Groningse recherche heeft een inval gedaan in de woning van een ingezetene, die verdacht werd van het verhandelen van formulieren van de Duitse Lotto-on derneming. Er werden inderdaad zulke formulieren gevonden. De papieren wer den in beslag genomen en tegen de ver dachte is proces-verbaal opgemaakt De Indiase regering heeft nieuwe be perkingen opgelegd aan de buitenlandse missionarissen in India. Geen toestem ming zal voortaan worden verleend, wan neer nieuwe missionarissen willen gaan werken onder de primitieve stammen voornamelijk in Madhya Pradsh en As sam. Het. aantal aanwezige missionarissen zal bovendien geleidelijk aan moeten worden verminderd. In India moet elke oprichting van mis sieposten en instellingen vooraf de goed keuring der regering hebben, ook wa neer het gaat om ziekenhuizen, scholen of technische instituten. De regering is geslagen. Sindsdien is hij niet teruggezien, hierbij van mening, dat ook de medische, Pogingen het lichaam op te dreggen ble- opvoedkundige en technische, activiteit ven tot dusver zonder resultaat. Men De Oostenrijkse autoriteiten hebben donderdag de Nederlander H. B., die be gin februari te Goefis in Oostenrijk werd gearresteerd en verdacht wordt van vijf inbraken in Zwitserland, en zijn vriendin E. B. overgedragen aan de Zwitserse jus titie. H. B. bleek bij zijn arrestatie in het be7 zit te zijn van ongeveer 6000 en een hoeveelheid goud en juwelen die een ver mogen waard was. Bovendien had 'hij nog ongeveer 15.000 bij een bank te Feldkirch in Oostenrijk gedeponeerd. De man liep te Goefis tegen de lamp, omdat hij zich van zijn echte naam bediende. Hij werd door Interpol gezocht. Roofovervallen zi,jn in Arnhem de af gelopen maanden aan de orde van de dag geweest. Achtereenvolgens had er een plaats OP een bejaarde boer. op het ter rein van het openluchtmuseum, op een weduwe in de Kerkstraat en op een we duwe aan het Roermondplein. In beide laatstgenoemde gevallen kon den de daders worden aangehouden. Niet het geval is dat. nog met de op de 78- jarige boer Lodewijk gepleegde roofover val. die de daders een buit van f 3000 opleverden. Naar thans eerst is bekend geworden, is in die tijd echter ook een roofoverval ge pleegd op twee bejaarde landbouwers in de buurt van Teriet. Deze mislukte echter, dank zij de onverschrokkenheid van de beide broers, waarvan de oudste 70 is en de jongste 60 is. De roofoverval had in het holst van de nacht van 20 op 21 januari plaats. Door het dak wist de indringer binnen te komen. In zijn overhaaste aftocht kon hj echter niets van zijn gading meene men en bet gelukte de politie later de man aan te bouden. Met nog een ander was hij, voordat de roofovervalpoging Werd gepleegd, al bij de landbouwers geweest en had hij stro van hen gekocht. Op een dergelijke wijze nu onder het voorwendsel mest te wil len kopen heeft de dader van de overval op boer Lodewijk eerst terrein verkend. De aangehouden Arnhemmer heeft tot dusver evenwel ontkend iets met deze roofoverval, waarbij de boer danig werd mishandeld, uitstaande te hebben. De Groningse Politie heeft een 22-jarige postbode gearresteerd, omdat hij ervan wordt verdacht reeds een jaar lang goe deren en enveloppen met geld te hebben gestolen. De postale recherche, die o.m. de arrestatie had verzocht, betrapte de post bode dezer dagen op heterdaad in het Groningse postkantoor. In het afgelopen jaar zijn verscheidene klachten binnengekomen over het niet ont vangen van gelden en goederen- Bij huis zoeking, bij de Postbode thuis, bleek ech ter de voorraad gestolen goederen veel groter dan uit de aangiften af te leiden viel. (Van onze Utrechtse redacteur) De huisvrouw heeft op het gebied van verpakking haar eisen, maar de vraag is in hoeverre de fabrikant daaraan kan voldoen. Om over en weer de meningen eens te peilen had het Ned. Verpakkingscentrum van het Instituut voor Efficiency gister middag in Utrecht een forum georgani seerd. waarbij uitgangspunt was een pre advies, flat berustte op een onderzoek naar de wensen en mogelijkheden ten opzichte van „MelkVerpakking", „Informatieve Eti kettering" en „Sluiting van Glasverpak kingen". Met opzet heeft men de etiket tering van textiel buiten beschouwing ge laten, omdat deze materie een apart onder zoek vereist- Gistermorgen is op de Noord, nabij Kinderdijk, de 40-jarige schippersknecht S.V., die zich bevond aan boord van het Duitse schip „De Gruiter 31", overboord der missionarissen de kerstening der niet- christenen tot doel heeft. Artsen, verple gend personeel, paedagogen en technici mogen alleen in India worden toegelaten en te werk gesteld, wanneer er geen in heemse krachten beschikbaar zijn. Mis sionarissen, die als arts, paedagoog of als technische kracht in India binnen willen moeten een hoge qualificatie kunnen aan tonen. Dit meldt het KNP. neemt aan, dat de heer S.V., die de Duitse nationaliteit heeft is verdronken. Dezelfde morgen is het driejarige doch tertje van de familie A. Wenderich te Al- blasserdam 'in een sloot achter het huis geraakt en verdronken. De moeder, die. toen ze het kind miste, eerst enige tijd op stras t was gaan zoeken, vond het la ter in de sloot. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Voor de producent is het niet altijd gemakkelijk de wensen van de afne mers te kennen. Een anekdote, die een lid van het forum, mevr G. C. R. Valentijn-Renseh, vertelde, illustreerde dit. Er waren voor export naar verre landen eens blikjes vlees met een af beelding van een neger voorzien: het artikel vond echter geen aftrek; men dacht dat er negervlees in de blikjes zat. Ook zijn de wensen van de huisvrouwen soms grillig, want zo hoorden we van een der dames uit de vergadering toen eens in een gezelschap huisvrouwen werd geïnformeerd naar de voorkeur voor een rode, blauwe of witte tas, gaf 90 pet de voorkeur aan de rode. Bij de mededeling dat men een der tassen ten geschenke kreeg, verkoos echter 80 pet een blauwe. het geval is waren de meningen verdeeld. Er zijn dames, die wel eens graag „gek" willen doen door meer te letten op iets moois en een eerlijke opmerking was, dat de huisvrouwen pogen verstandelijk te werk te gaan, maar zich toch onbewust door de verpakking laten leiden. Ook op de verpakking van importartike len werd de aanduiding noodzakelijk ge acht, alsook een gebruiksaanwijzing in het Nederlands. Met de aanwijzingen omtrent het gebruik moet men het de huisvrouw ook niet te moeilijk maken, want het is te veel van haar verlangd, dat zij alge braïsche formules kent. Een redelijke wens leek ons op de ver pakking van artikelen die slechts korte tijd goed kunnen blijven, die uiterste consumptiedatum te vermelden. SEDERT ZIJN INSTALLATIE TOT PRESIDENT VAN FRANK RIJK heeft De Gaulle zijn eerste receptie gehouden voor het Corps Diplomatiek. Links van hem zijn echtgenote en rechts de vrouw van de Franse minister-president Debré. De politierechter te Groningen heeft gisteren de 24-jarige huisvrouw G. H. E. uit Finsterwolde wegens brandstich ting in haar eigen (krot)woning veroor deeld tot 175 dagen gevangenisstraf mat aftrek, waarvan honderd dagen voor waardelijk met een proeftijd van dria jaar. Daarbij werd rekening gehouden met allerlei persoonlijke omstandigheden de benarde woongelegenheid en ziekte van haar zoontje. De officier van justitie had vijf maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vrouw had oip 17 november van ver leden jaar, na haar kinderen te hebben aangekleed en naar buiten te hebben gebracht, een petroleumstel leeggegoten over de schoorsteenmantel en de boel in brand gestoken. Daarna had ze de deur dichtgetrokken en was naar haar ouder» gegaan. lUik q Jfü miliMMÉiililiTi^ i' 'ifii Algemeen was men het erover eens, dat de huisvrouwen graag op de hoogte worden gesteld van kwaliteit en netto gewicht of inhoud. Vooral de „doperwtjes" kwamen daarbij in het geding. Er zijn voor wat het gewicht betreft i nog wel eens afwijkingen, doch dit bleek ook verband te houden met de appara ten, die een bepaalde hoeveelheid in de dozen of blikken strooien. Ook het uitdro gen is een factor waardoor men van de andere kant weer een goede controle heeft om te beoordelen of een bepaald artikel wel vers is- Ten aanzien van luxe verpakte chocola, waarbij een grote doos de schijn geeft, dat er meer in zit dan in werkelijkheid (Van onze correspondent) BONN, februari parket te Kassei heeft op li "ld n°8 s'eeds de aanklacht van de tegerlng tegen ds Niemöller in on- '*9, Re officier tracht vast te stel ae' of er voldoende bewijsmateriaal is bevestigen, of ds Niemöller inder. b zoals het ministerie van defensie °on meent heeft gesproken over *e,e?teuwe Westduitse leger als een „ho- "ooi voor beroepsmisdadigers". óf de eerste plaats wordt onderzocht, journalisten, die in hun kranten incident hebben geschreven, hun vtq Het aantekeningen kunnen sta- ?tla]s 18 nl- een feit' dat de verslagen, gewoonlijk, niet letterlijk overeen- v«fs^hen. De vraag is nu, in hoeverre die ^-Tjillen van belang zijn. In verband men ook bezig een aantal te horen, die de redevoering van DHer in Kassei hebben gehoord. gewezen CDU-minister van binnenlandse zaken, dr. Heinemann (die nu socialistisch afgevaardigde in de Bondsdag is) een niet minder strijdbare verdediger gevonden- (Heinemann, die destijds als protest te gen de herbewapening uit Adenauers ka binet trad. komt uit dezelfde politiek- geestelijko hoek als Niemöller). Als het tot een proces komt. zal de verdediging over twee belangrijke middelen beschik ken. Op de eerste plaats is er een band opname van Niemöllers rede, die is opge nomen voor de radiozender der Sovjet zone en nu ter beschikking van de „Kir- ohenprasident" is gesteld. En op de twee de plaats zal men het manuscript van de rede, die nu ook als brochure verschijnt, aan de rechter voorleggen. De vertegen woordigers van de aanklagende partij (het ministerie van defensie dus) zullen stel len, dat de bandopname, gezien haar nog al verdachte herkomst, zeker niet als be wijsmiddel kan worden erkend- En ook wat het manuscript betreft zal het be- wijskarakter worden betwist, vooral op de ze twee gronden: dat nl. een redenaar zich niet altijd aan zijn tekst pleegt te hou den en voorts dat dit manuscript „gere toucheerd" kan zijn. Daartegenover zal Niemöller stellen, wat hij van het begin af aan al heeft volgehouden: „In mijn voordracht, sprak ik niet algemeen van de Bundeswehr. Ik zei slechts, dat de uit rusting met atoomwapens nog erger is dan de opleiding tot de misdadigersprak- t;jken, die gedurende de tweede wereld oorlog bij de zgn. commando-troepen gebruikelijk waren". Doch zoals gezegd, de grootste beteke nis zal men ongetwijfeld hechten aan de verslagen van de journalisten en de ver klaringen van het auditorium. Aan de hand daarvan zal het parket beslissen, of de zaak naar de rechtbank verwezen wordt. Het blijft mogelijk, dat dit op grond, dat het bewijsmateriaal niet ab soluut voldoende wordt geacht, niet ge schiedt. Mogelijk zou het ministerie van defensie dit zelfs niet ongaarne zien. Zo als wij al schreven, is de aanklacht in gediend ondanks een nogal scherpe oppo sitie in de bondsregering o-l.v. minister Schroder, die een naar ons gevoelen zeer juist standpunt in deze zaak innam. Mi nister Strauss is nu ook over zijn eerste boosheid heen en verscheidenen van zijn adviseurs dringen op een bezinning aan. Aan de andere kant zal ook Niemöl- ier in de toekomst wel wat meer op zijn woorden gaan letten. En dan is de zaak, ook zonder proces, toch rond. BIJ HET BRITSE CENTRUM VOOR KERNONDERZOEK TE ALDERMASTON heeft zich een ontploffing voorgedaan, die aan twee mensen het leven heeft ge kost, terwijl er een verwondingen opliep. Bij het overladen van ex plosieven van een vrachtauto ont plofte er een deel. De vrachtauto (links) en het gebouw rechts leer den ernstig beschadigd. Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond na een debat van twee dagen over de de fensie een motie van de Labourparti) ver worpen, waarin wordt gezegd, dat de re gering er niet in is geslaagd een samen hangende en doeltreffende defensiepoli tiek te voeren. De verwerping geschied de met 297 tegen 230 stemmen. De minister van bevoorrading, Aubrey Jones, had tijdens het debat verklaard, dat Engeland binnen niet te lange tijd met de bouw van zijn eerste atoomduik boot. van het type „dreadnought" met een groot tonnage zal beginnen, Het gerechtshof te Arnhem heeft gis teren de 22-jarige landbouwersknecht H,W. W. uit Brummen bij gebrek aan bewijs vrijgesproken van de ten laste gelegde poging tot doodslag. De jongeman had kennisgemaakt met een caféhoudersdochter in Baak, zeer tot ongenoegen van de Baakse jqngeling- schap. De onenigheid ontaardde op zon dagavond 10 augustus in een gemotori seerd duel tussen beide partijen, waarbij de Baakse jongelui in een auto en de Brummenaar met zijn vrienden, even eens in een auto, charges op elkaar on dernamen. Toen de Baakse partij uit de wagen was gestapt en haar leden zich op de wegberm in veiligheid meenden te bevinden, werd een hunner door de auto aangereden- De onfortuinlijke K. R. geheten, moest met een ernstige hersen schudding in het ziekenhuis worden opge. nomen. De rechtbank te Zutphen had de Brum menaar veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf waarvan vier maanden voor waardelijk wegens poging tot doodslag en verder wegens het zonder omzien weg rijden als bestuurder na een door hem veroorzaakt ongeval. De procureur-generaal had acht maan den gevangenisstraf met aftrek wegens poging tot doodslag gerquireerd en vrij spraak gevraagd voor het tweede tenlas- te gelegde, aangezien dit na -de bewezen verklaring van het primair tenlaste geleg de van geen belang meer was. Op zaterdag 1 maart a.s. zal mgr. C- Kramer O.F.M., bisschop van Luan in China in de Minderbroederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdia kenwijding toedienen aan de fraters Da- gobert v. d. Neut. Wouter Heuft, Natalis Stolk, Edoald Remmeren, Edgar v Leimt Theotonius Blankendaal, Donald Kragt- wijk Zacheus Zweerman. Allen van de or de der Minderbroeders. Op dezelfde dag zal mgr. Kramer de diakenwijding toedienen aan frater Vita- lis Gevers van de orde der Gisteroiën- sers van de strenge observantie. Op zon dag 8 maart aan de fraters: Felix van Amelsvoort, Savio v. Woggelum, Hum- fried de Jong, Pancratius v- Eeuwijk, Egino de Koster. Fulbert Meijer. Ilde- fons Bremen, Ismael v. Velzen. Gilbrand Poot. Wybrand Jorna, Nicasius v. d Laar Folcart Hylkema, Eliseus Tijdink. Vitus Moorman, Claudianus Remmeren, Ana- cletus Brandt. Aquino v. d. Linden, Her- culanus Baars. Allen van de orde der Min derbroeders. (Van onze correspondent) Brussel, februari Op de hoogte De directeur-generaal van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft on langs een overzicht gegeven van de re sultaten over het jaar 1958. In grote lij nen komt dit hierop neer, dat ondanks een aanzienlijke stijging in het vervoer de exploitatie sloot met een nadelig sal do. In 1953, aldus de directeur-generaal, is het luchtverkeer over de gehele wereld niet zo opvallend vooruitgegaan als in de daaraan voorafgaande jaren. Terwijl het gemiddeld stijgingspercentage van de pas sagiers kilometers voor de maatschappij en, die bij de IATA aangesloten zijn in de jaren 1946 tot 1957 tussen de 16 en 25 procent per jaar bedroeg was dit percen tage in 1958 maar 5 procent. Dit in aanmerking genomen is het re srultaat van de Sabena, die een stijging van 24 procent ten opzichte van 1957 boekte, een succes. Natuurlijk heeft de Expo te Brussel daarin een groot aan deel gehad. Er werden vorig jaar door de Sabena 954638 passagiers vervoerd tegen 686.000 in 1957- Niettegenstaande deze belangrij ke stijging sloot het boekjaar af met een nadelig saldo van 125 miljoen Belgische franken. De jaren 1955, 1956 en 1957 hadden winsten opgeleverd, die het mogelijk maakten een dividend uit te keren van 6 procent. Doch deze winsten, evenals het verlies van 1958 betekenen maar weinig in verhouding tot het omzettotaal, dat 3840 miljoen Belgische franken bedraagt. De directie gaf drie oorzaken aan voor dat verlies. Op de eerste plaats de da- ling van de ladingsfactor van 72 procent in 1957 tot 69 procent in 1958, wat .een in komstenderving van 140 miljoen betekent. Voorts zijn de uitgaven gestegen, terwijl de tarieven gelijk bleven: alleen reeds aan lonen en huurkosten van materieel moest in 1958 250 miljoen meer worden betaald, den het jaar daarvoor. Op de derde plaats bleven de opbrengsten van de Afrikaanse lijnen beneden de raming. De België-Kongolijn ging met 7 procent vooruit, maar de „binnenlandse" lijnen in de Kongo toonden een teruggang van 9 procent, hetgeen toegeschreven moet worden aan een verzwakking van de eco nomische vooruitgang in de Kongo. De lijn Brussel-New York is echter in 1958 aanzienlijk vooruitgegaan. In het af gelopen jaar werden tussen Brussel en New York v.v. 58.534 passagiers vervoerd tegen 39.976 in 1957- Het aantal ton-kilo- meters steeg op die luchtlijn met 43 pro cent ten opzichte van 1957 en met 122 procent ten opzichte van 1956. Deze dienst wordt langzaamaan even belangrijk als de lijn Bmssel-Leopoldstad, die sedert lang de basis is van de Sabena- Wat het Europese net en het helicop- ternet betreft, is de omzet gestegen met 28 procent ten opzichte van 1957. Het he- likopternet, dat nog steeds een' unicum is, werpt hoe langer hoe meer resulta ten af. Maar het net kan slechts dan ren dabel worden geëxploiteerd, wanneer men de beschikking heeft over grote toestel len met twee rotors, waarmee men ook s nachts en in slecht weer kan vliegen. In het afgelopen jaar werd voorts Het maatschappelijk kapitaal van 500 op 750 miljoen gebracht. Wat het lopende boekjaar betreft werd meegedeeld, dat de maatschappij eenzelf de uitbreidingsprogramma als in 1957 zal trachten te verwezenlijken doch zonder overgegaan omdat dit zoals in 1958 gebleken is, te veel kosten met zich brengt. Men verwacht voorts een aanzien lijke verbetering van het Kongonet zowel de lijn op Brussel, als de „binnenlandse" lijnen. De Sabena kampt op het ogenblik met twee problemen: de voorbereiding op het vervoer met straalvliegtuigen en de Euro pese integratie. Wat de straalvliegtuigen betreft; de Sabena heeft vijf toestellen van het typt- Boeing 707-320 besteld, waar van de eerste eind dit jaar afgeleverd zal worden. Deze toestellen, die per stuk 325 miljoen franken kosten zijn veel groter en sneller, dan die welke nu bij de maat schappij (n gebruik zijn. Zij zullen dan ook op de lange afstandlijnen, die naar Leopoldsville en New York, worden inge zet. Wat de integratie betreft, hierover werd wemig meer gezegd dan dat deze sa menwerking noch tegen de andere Euro pese noch tegen de Amerikaanse maat schappijen gericht is- Men zal uitsluitend trachten de rentabiliteit van het lucht vervoer der landen van de Gemeenschap pelijke Markt te verhogen. (Van onze correspondent) De Bre-dasche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen de exploitanten van spe-elcü-ubs in Baarle- Nassau-Hertog. In de affaire-Benelux werd de „grote baas", de Rotterdammer H. B., veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De eis was anderhalf jaar. Zijn zaakwaarnemer, de Hagenaar J. G. werd vrijgesproken (eis zes maanden). Zijn rol was volgens de rechtbank te zeer on dergeschikt geweest. In de zaak van de Woodside-club werd de Haagse reclame-adviseur F. de K.-G. veroordeeld tot een boete van 150,- (eis zes maanden). Tenslotte werd medegedeeld, dat de Ha genaar J. M., die enige tijd geleden bij verstek tot een jaar is veroordeeld en be kend stond als exploitant van de Wood- siede inmiddels ig aangehouden en in ar rest gesteld. Zijn zaak zal later opnieuw worden behandeld. De N.V. Banik voor Nederiandeche Ge meenten deelt mede, dat zij, gebruikma kend van de bevoegdheid, voorbehouden m het proepectug van 18 februari j.J., het bedrag van die bij dat prospectus door hiaar uitgegeven 4% pet. 30-jarige obliga tielening 1959. heeft vastgesteld op 300 miljoen. Op de lening is tot een zodanig bedrag ingeschreven, dat niettemin bij de toe wijzing een aanmerkelijke reductie moet worden toegepast. In Hoornsterzwaag (Fr.) is vannacht het kerkgebouw van de geref. gemeente een prooi van het vuur geworden. Omwo nenden, die de brand hadden ontdekt, hebben de predikant, die naast de kerk woont, gewekt en ook de brandweer van Jubbega gewaarschuwd, maar toen deze arriveerde, had de brand, die in de con sistoriekamer moet zijn ontstaan, zich al over heel het houten gebouw uitgebreid, zodat er aan geen blussen meer te denken viel. Er is niets meer gered, ook niet van de bibliotheek of van het kerkelijk archief. Mgr. Ma A. Jansen, bisschop van u j Rotterdam, zal woensdag, 4 maart a.s., dat tot gehuurd mateneel moet worden geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5