Dagblad voor Schiedam en omstreken Belastingrestitutie of staatspremie bij iverknemersspaarfondsen Duitsers weer op jacht naar koffie, boter en chocolade Gas doodde moeder en vier dochters Kunstmaan weer mislukt lokte duizenden naar strand, bos en veld Werknemer en kleine spaarder mede bezitter van bedrijven Öuik in de golven Dak van overdekte ijsbaan ingestort Ontsteltenis in Tilburg Bijna vermorzeld Alleen vader aan de dood ontsnapt Dagorder MAANDAG 2 MAART 1958 POLITIEKE ACTIE VAN K.V.P? HEEFT VEEL VAN LENTEZON Winstuitkeringen vrij van lasten MNVV 9 K - Bij Venlo lukte het W erknemersspaarfondsen Afstoting van staatsbezit VOOR MORGEN AANHOUDEND ZACHT van de voorzitter van de K. V. P. nieuwe amsche courant Eerste lentezon Concreet plan van K.V.P. voor bezitsvorming (Van onze verslaggever) Ter bevordering van het sparen en de bezitsvorming hi cft de K.V.P. een nieuw plan geconcipieerd, dat vijf groepen van door de overli -id te nemen maat regelen omvat, betrekking hebbende op: de bevordering vj n winstuitkeringen aan arbeiders, ter aanwending voor duurzaam bezit; de opri hting van en deel neming aan werknemersspaarfondscn, gericht op duurzaam bezit; de verwer ving in het algemeen, door loontrekkenden en zelfstandigen van duurzaam bezit; de bevordering in het bijzonder van het bezit van een eigen huis en de bevordering in het bijzonder van effectenbezit. Prof. Romme heeft over dit concrete bezitsvormingswerk, dat de K.V.P. voor de komende parlementaire periode aan de orde stelt, mededelingen gedaan op het zaterdag in Hengelo gehouden Overijssels Appèl. lentezon, die dit weekeinde zo verlokkelijk straalde, heeft, naast dc eerste 0 "kussen, sneeuwklokjes en wat groene knopjes aan bomen en heesters, vooral ft°k de zwerflust in de harten van vele Nederlanders en buitenlanders doen "luiken. TJit het gehele land kwamen gisteravond berichten over abnormale t'i'-kte langs de wegen, opmerkelijke verkeersdichtheid bij de grensposten en J ""ze zonnende en luierende mensen aan stranden, op de heidevelden en in bossen. ït gulplaatsen als Noordwijk. Schevenin- {j"- Zandvoort, Katwijk en Hoek van Vt°lland gonsden reeds gisterenmorgen van de drukte. Zeer velen maak- bj? bet zich in zwembroek of zonnepak k aaëlijk in de stralende zon. De ter- SeO zaten al spoedig eivol. Wie geen kon krijgen maakte het zich ge melijk in het warme zand. Scheveningen was het voornamelijk biet Hagenaars. Het gevolg was, Hh ;tegen het etensuur duizenden men- t» h overvolle trams de badplaats moes- IWs Verlaten Maar ook in de bossen, in tiej,Ssanaar en Kijkduin, was het bijzon- V druk met wandelaars en zonaanbid- s-.Men zag er puffende lieden in zwa- h winterjassen naast in lichte en elegan ts toiletjes geklede dames, die er W^chijnlijk met kunst- en vliegwerk in blo-?11 geslaagd haar garderobe aan het 'e weer aan te passen. A ^e.t heeft tal van zonnenden langs kust koude rillingen bezorgd, dat fvkele dapperen een duik in de golven en zich met balspelen en zwem en in zee vermaakten. Weinig opstoppingen ^h?uar niet alleen op het strand was het Op de grote wegen in het westen Rijn bij Utrecht was het zondag- *tt0]ichappen inschakelen om de grote Ie i^'en auto's zonder ongelukken in goe- ZParien te leiden. 1 velen blijken hun zonnige zondag fliijOn Arnhem te hebben doorgebracht loonden brachten een bezoek aan de "•W6* midden van het land reden onaf- Sraare files auto's en de plezisrritjes ^ftaen vrijwel nergens door opstoppin- fji4d onderbroken. Alleen op de rotonde j>V0e Rijn bij Utrecht was het zondag- b5ad tussen vijf uur en halfzeven mis. Utrechtse verkeerspolitie moest extra ^tt.^ohappen inschakelen "cicn k/ujncu "uii ounuitiu e bosrijke streken tussen Drieber- Veluwe. I^Jk j,et grensverkeer was abnormaal S)k- In Nieuwe Schans was het nog Nr,aast talrüker dan OP normale zo- "tj, ""dagen. Duitse bezoekers probeer de,, boter, chocolade en koffie te ko- Dat was niet bijzonder eenvoudig, t pas ;n april mogen de grenswin- op „normale-zondagse-uren" open R'el werden vele café's en restau- hiOfS van hun voorraden chocolade be- maar koffie en boter waren niet W*envoudig te pakken te krijgen. Ook "e grenspost Rammelbeek bij Dene- fffj? Was bet verkeer veel drukker dan "St, aal- Ook hier bleken Duitse bezoe- de plezierrit aan enig commercieel voordeel te willen koppelen, hetgeen niet eenvoudig bleek. Anders was het daarentegen bij Ven lo. Ofschoon ook daar op zondagen de winkels thans zijn gesloten, bleken zeër veel Rijnlanders, waarschijnlijk met be hulp van caféhouders zich van de begeer de koffie, boter en chocolade te kunnen voorzien. Vaak kilometers lange autostoe ten moesten geduldig op de „Kleinver- zollungs"-werkzaamheden van de Duitse douane wachten. Het vakantie-oord Val kenburg trok voor de tijd van het jaar op merkelijk veel Duits bezoek. Niet alleen Nederland heeft overigens van het lentezonnetje genoten. Vanuit Londen, Parijs, Stockholm. Kopenha gen. Warschau Bern, Brussel, Rome en Bonn kwamen berichten over tempera turen die boven normaal lagen on ovér mensen die naar buiten (rokken. Wat het eerste punt betreft wordt als bijzondere maatregel voorgesteld, winst uitkeringen tot een bepaald maximum, welke door werknemers voor bezit van duurzame aard worden aangewend, vrij te stellen van fisca e lasten voor de werk nemer en voor de werkgever die ze voor de belasting al in mindering mag brengen vrijstellen van sociale lasten. Om de mede-eigendom van de werknemer In de produktiemiddelen te bevorderen, zou, wanneer winstuitkeringen onder me debeheer van de werknemers in de beleg gingssfeer worden gehouden, de aftrek baarheid ervan voor de vennootschaps belasting of de inkomstenbelasting moe ten Worden verruimd van 100 pet tot 125 pet- Werknemersspaarfondsen moeten naar het oordeel van de KVP worden bevor-f derd door de werkgeversbijdragen voor de werknemer vrij te stellen van fiscale lasten en ze voor de werkgever, die ze fiscaal al mag aftrekken vrij te stellen van sociale lasten, zoals dit ook is voor gesteld met bterekking tot de werkgevers bijdragen aan bouwspaarfondeen- Voorts door de werknemer voor zijn eigen inlage in een op duurzaam bezit gericht spaar fonds een belast, ingrestitutie of als hij niet in de belasting valt, een premie van staatswege te geven van 20 pet van die eigen inlage tot een bepaald maximum per jaar, dat naarmate de welvaart stijgt geleidelijk kan worden opgetrokken. Wan neer dus een werknemer met een loon van 5000 en een belastingplicht van 350 300 inlegt- zou hij een belastingrestitu tie moeten krijgen van 60. Verdient de werknemer minder of ge niet hij meer kinderaftrek en heeft hij een belastingplicht van 40, dan zou hij voor zijn inleg van bv. f 300 het bedrag van zijn belasting terug krijgen en daarenboven van staatswege een premie van t 20- Wanneer de werknemer door minder verdienste of meer kinderaftrek hele maal niet belastingplichtig is en toch bv. f 300 in een jaar in het werknemersspaar fonds inlegt, dan zou hij van staatswege een premie krijgen van 60. Legt hij min der in. bv. 100, dan krijgt hij natturlijk ook een premie van 20 pet en wel f 20- Voor „de kleine man" Voor loontrekkenden en zelfstandigen, die duurzaam bezit vormen, geeft de KVP daarenboven in het algemeen een maat regel in overweging in de geest van de zo even genoemde. Gedacht wordt hierbij aan bezitsvorming in de vorm van een eigen huis en grond (ook bv- door aflos sing van hypotheek), in een studieverze- kerinig of andere kapitaalsverzekeringen, in Nederlandse aandelen en obligaties of in een spaarsaldo voor bedragen, die ten minste vijf jaar worden aangehouden- De overheid geve dan aan de spaarder belas tingrestitutie ten belope van 20 pet van het gespaarde bedrag tot een bepaald maximum per jaar en voor zover de be lastingplicht minder bedraagt, een belas tingvrije premie van dezelfde grootte. Voor de bevordering van de eenvoud in uitvoering van een dergelijke maatregel ware te deniken aan een beroep op mede werking bv. van banken en spaarinstel- Iiragen. Omdat iedereen hier dus een zelfde vast bedrag ontvangt als belasting- restitutie of premie, betekent in het ka der van onze belastingwetgeving deze maatregel, dat hij verhoudingsgewijze gun stiger kan werken voor „de kleine man'' dan voor hem. die al over grote econo mische kracht beschikt- Neven-inkomsten De KVP stelt nog een andere algemene maatregel voor en wel dat men ook bij inkomens boven f 6900 vrijgesteld wordt van inkomstenbelasting voor 300 neven inkomsten uit arbeid, en dat men daar- naast mits men niet worden aangesla- j gen in de vermogensbelasting vrijge steld wordt van inkomstenbelasting voor I 300 neveninkomsten uit vermogen. Al deze tot nu toe genoemde nieuwe maatregelen kunnen mede dienstbaar worden gemaakt aan de verwerving en het behoud van een eigen huis en boven dien kennen we reeds sedert 1956 de re geling van minister Witte ter bevorde ring xan het eigen woningbezit- maar als bijzondere op dit doel gerichte maatregel kan dan tevens nog worden gedacht vooral als de woningmarkt een meer nor maal karakter gaat; krijgen aan de vermindering of zelfs afschaffing van het registratierecht (5 pet) bij de koop van een eigen huis en van grond daartoe. Popularisering van het effectenbezit Voor een verdere popularisering van het effectenbezit denkt de KVP aan een onderzoek naar de mogelijkheden om te bevorderen het totstandkomen van en deelnemen in beleggingsmaatschappijen met een zo breed mogelijk gespreid risico. Gedacht wordt aan kleine coupures: aan verlaging van zegelrecht en omzetbe lasting en aan vrijstelling van vennoot schapsbelasting ook voor beleggings maatschappijen, die een gevarieerd be- leggingisterrein bestrijken (aandelen, grond, hulzen, obligaties) en wel voor zo- wr de opbrengst der beleggingen door de beleggingsmaatschappij aan haar aandeel houders wordt doorgegeven- Voorts moet worden gestreefd naar de overdracht van staatsbezit aan particulier bezit. Aandelen van ondernemingen als Breedband, Hoogovens, K.L.M., die in handen van de Staat zijn. komen, althans gedeeltelijk, in aanmerking voor over dracht aan particuliere kleinbezitters, waarbij dan nog in het bijzonder te den ken valt aan een voorrang voor de werk nemers in deze ondernemingen. Aan dieze afstoting van klein staatsbezit, ten behoeve van het particulier bledmlbezit. zal voonal moeten worden gedacht, wan neer de overheid omwille van het alge meen belang eventueel nieuwe investerin gen in het bedrijfsleven gaat verrichten, waarvan de omvang en het risico te groot zij-n voor voldoende aantrekking van par ticulier kapitaal. Voor zover het 4s te overzien, belopen naar ruwe schatting de kosten van het ge hele ontvouwde plan 150 tot 200 miljoen gulden. Dit bedrag zou dus d-e overheid ten behoeve van de particuliere sector ontgaan, maar van de andere kant keren ze minstens terug in dé vorm van parti culiere besparingen, terwijl op iets lan gere termijn een stijging van de particu liere besparingen meer en mee.r het „bud gettaire offer" zal overtreffen. Men kan deze uitgave dus niet op één lijn stellen aldus prof Romme met andere over heidsuitgaven als b.v. voor defensie of cultuurtechnische werken. Het plan is als één geheel te zien, wat niet betekent, dat het onmiddellijk in zijn volle omvang tot uitvoering zou moeten komen. Het betekent wèl. dat het naar de mening van de K.V.P.. met hoge prio riteit geleidelijk behoort te worden In gevoerd en dat het als één geheel het meest de sociale rechtvaardigheid en de nationale welvaart dient Het beantwoordt aan de eis waaraan een plan voor de ver wezenlijking van een fundamenteel vraag stuk ais de bezitsvorming behoort te vol doen: nl. te zijn een plan voor geheel het volk. In Listowel. in de Canadese provincie Ontario is zaterdag het dak van een overdekte ijsbaan onder het gewicht van een dikke sneeuwlaag ingestort, hetgeen acht personen, onder wie zeven kinderen van tien tot twaalf jaar, het leven kostte- Achttien jongens en een volwas sene werden gewond. De kinderen speelden een oefenpartij ijshockey. Er bevonden zich 25 jongens en twee volwassenen op het ijs toen het dak naar beneden kwam. Sommige kin deren stikten bijna onder de sneeuw. Het dak van de ijsbaan, die vijf jaar oud is, was speciaal versterkt om een zware sneeuwlaag te kunnen dragen. De 23-jarige mevr. Shirley Griffin met haar 2-jarig zoontje en 20 maanden oude baby tussen de wrakstukken van haar kinderwagen, toen deze wagen, op het moment dat er een trein aankwam, van het per ron de rails opreed met de beide kinderen erin, sprong mevr. Griffin op de rails. Zij ivist haar kinderen en zichzelf op het perron i'n veiligheid te stellen, een seconde voordat de trein de kinderwagen verpulverde. Hoewel moeder en kinderen niet ge wond werden, moesten zij in een ziekenhuis tegen shock worden behandeld. (Van onze correspondent) In een van de volksbuurten van Tilburg zijn zaterdag een moeder en haar vier kinderen allen meisjes door gas- verstikking m het leven gekomen. De va der, die 's morgens vroeg naar zijn werk was gegaan, is de enige van het gezin, die aan de dood is ontsnapt. Omstreeks tien uur zaterdagmorgen wilde een huurincasseerder zich vervoe gen aan de achterdeur van de gemeente woning van de familie Vermeer in de Van Heemskerckstraat te Tilburg, maar reeds in de tuin bespeurde hij een door dringende gaslucht, waarop hij onmiddel lijk alarm sloeg. Een van de omwo nenden snelde toen te hulp. Hij brak het keukenraam stuk en trof de moeder van het gezin, de 30-jarige mevrouw W. Ver meer-van de Luytgaarden in nachtge waad liggend op de keukenvloer. Bewusteloos werd zij naar buiten ge dragen, maar het toepassen van kunst matige ademhaling mocht niet. meer ba ten. Toen men terstond daarop de andere ramen en deuren in het huis ging openzet ten, trof men de vier kinderen van het gezin Corrie (acht jaar). Mientje (vijf jaar), Tonny (drie jaar) en Christientje (anderhalf jaar) levenloos in hun bedjes aan. De stoffelijke overschotten zijn naar het St.-Elisabeth-ziekenhuis overgebracht. De vader had zich 's morgens om on geveer halfzeven naar zijn werk op een der wollenstoffenfabrieken begeven. Hij verklaarde, toen hem door een geestelijke het ontzettende nieuws was meegedeeld, dat hij bij het verlaten van het huis niets van gaslucht had gemerkt. Hij is thans bij zijn moeder ingetrokken. De deernis met deze man (35 jaar oud), die in en kele uren zijn gehele gezin verloor, is zeer groot. Uit het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, is gebleken, dat de slang van het gaskomfoor in de keuken was los geschoten, zodat het gas vrijelijk uit het toevoerkraantje het huis kon binnen stromen. In de woning waren alle ramen gesloten en alle deuren stonden open. De mogelijkheid wordt overwogen, dat de gasslang, die aan het einde enigszins was afgeslepen, van het kraantje is afgespron gen door de gebruikelijke kortstondige verhoging van de leidingdrvk. wanneer in Tilburg de straatverlichting wordt ge doofd. De merkwaardige constructie van het dak van de betreffende gemeentewoning, waardoor de gehele bovenverdieping schuin toelopende wanden heeft, maakte deze tot een geschikte verzamelruimte voor het naar boven stijgende gas. zodat de atmosfeer in vrij korte tijd geheel ver giftigd is kunnen worden. De moeder zou op het laatste ogenblik onraad hebben bespeurd, doch niet meer in staat zijn geweest het gevaar te be zweren. Het onderzoek naar een en ander is nog niet afgesloten. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag over wegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag 3 maart; zon op 7-24, onder lg.S uur; maan op 3.19, onder 12.15 uur, (Advertentie) HET MAG NIET. De hoge heren hebben uitgemaakt, dat ik mij op 3 maart, de dag van de grote ledenslag van de K.V.P., niet met een dagorder tot de propagandisten mag richten. Dat wil zeggen: door de radio mag ik dat niet, want dat is politieke propaganda voor de K.V.P. en die mogen wij in de laatste weken vóór de verkie zingen alleen bedrijven in de officiële politieke zendtijd. Wel, dan richt ik mij door middel van de krant tot het propagandisten- leger, dat gereed staat voor de bliksemaktie voor de ledenwerving. In een dagorder staan eigenlijk bevelen, maar bevelen kan ik u niets en wil ik u niets. Wel wil ik np u een beroep doen, een hartstochtelijk beroep: maak onze ledenslag tot een daverend succes. Maak de derde maart tot een van onze grote dagen. Er is geen partij in Nederland, die zoveel leden heeft als de katho lieke partij. Maar er moeten er nog tienduizenden bij. De velden staan wit van de oogst. De K.V.P. is de enige echte grote volks partij in ons land; de enige grote partij, die gedragen wordt door alle maatschappelijke groeperingen. En omdat dat zo is, is zij ook beter dan de andere partijen in staat te werken voor heel het volk. Naar dc 500.000 leden! Dat moet op 3 maart de besliste wil zijn van al onze duizenden propagandisten. En als wij dat werkelijk willen, dan moet het ook kunnen. U moet er voor willen sjouwen, maar ik denk, dat u er zelden lang voor behoeft te praten. Is er één partij te noemen, die zozeer als de K.V.P. kan wijzen op haar daden? En wat de toekomst betreft: wij gaan door daar kan men in Nederland op rekenen met een christelijk-sociaal beleid. Welke katholiek zou daaraan niet graag metterdaad willen mede werken? Wie lid van de K.V.P. wordt, kan meedoen, kan zijn stem doen horen en wij, de mensen van de partij-leiding en van de frakties, staan klaar om naar hen te luisteren. Ik reken op u. Nu al zeg ik u: heel hartelijk dank! A Nog steeds ligt het Zwitserse dorpje Her brig gen onder de dreiging van een enorme massa steen. Bij het dorp is nu een blokhut gebouwd, waarin vier wachters de aardverschuiving zullen observeren om bericht te kunnen geven zodra de massa, naar verivacht wordt bij het intreden van de dooi, in beweging zal komen. De foto laat zien, hoe een helikopter met materiaal vóór de houw van deze blokhut gereed staat. Op de achtergrond de beroemde Mont Cervin. Van Doorn, Partijvoorzitter Mi De Amerikaanse luchtmacht heeft za terdag getracht een kunstmaan te lan ceren van de Vandenbergbasis af aan de Amerikanse westkust ten noorden van Los Angeles. De satelliet, de eerste ..dis coverer" had ieder d-e Noord, en Zuid pool moeten gaan. Vele uren na de lancering had men nog geen radiosignaal opgevangen. De des kundigen bestuderen de gegevens van de afstandsmeter om er achter te komen wat gebeurd is met de satelliet die spe ciale apparaten bevatte om haar in haar koers te houden. Slechts in de eerste tien minuten na het lanceren werden gegevens uitgeseind, maar een woordvoerder deelde mede, dat de kunstmaan „met de juiste snel heid het juiste punt bereikte waar zij in haar baan om de aarde moest gaan". Een marineschip heeft ca. 150 km ten zuiden van de Vandenbergbasis signa len opgevangen, die mogelijk het laatste radiocontact waren. De signalen waren zo zwak, dat men daaruit opmaakt dat er iete hapert aan de zender van de kunstmaan. Het was de eerste kunstmaan in deze serie waarmee men o.m. gegevens wil verzamelen ten behoeve van de beveili ging der ruimtevaarders. Zij was bijna zes meter lang, woog ongeveer 600 kg. en bevatte ca. 18 kg. instrumenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1