>•- -KACHEL Uitvoer landbouwprodukten was vorig jaar bevredigend S.A.S.-directie heeft 650 vliegers „uitgesloten mde Vz Belevenissen van een jong gezin door Jö'rgen Mogense?! iÉ- Wie Slimme Peter en het gevonden ge n NIEUWS TREKT ALTIJD-IEDERE DAG MAART ANDREWS een prima „halfzware verstopping I qTi Zuivelexport naar waarde gedaald doch naar hoeveelheid gestegen Nieuwe Beer biJ Brielse Maas V: óók advertentie-nieuivs Israël tussen de volkeren SLAG OM ARNHEM HAD KUNNEN SLAGEN NIEUWE KLEDING W.v.d. BURG-LANGE A. VISSER ZN. in plastic pouch J Bedorven maag* en diarree J NSC MAANDAG 2 MAART 1959 PAGINA 8 v v.-\ -V-s .v; li. ii •r s/WK®-;-a: AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Zuivelprodukten Afzet van boter Scherp arbeidscotiflict in Scandinavische luchtvaart Straaltijdperk Vee en vlees T uinbouw Eierexport Totaalcijfers KERKSTRAAT 19, SCHIEDAM 66135 De krant kunt U niet missen geen dag! VAN UW LEVEN zitten uw ingewanden in de knel laxerend GEZONDHEIDSZOUT AUTOSLOPERIJ ROTTERDAM, Terbragseweg 262, Tel. 0T800-T3 86 47, na 18 uur 131623 Langdurig conflict nieuwe, pittige hnelange zich nóg gemakkelijker rollen handige pouchverpakking, bovendien het verrukkelijke aroma blijvend bewaar; f mmmmmmmmmrn* zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last. CRYSTAL-JELLY SHAMPOO U kunt nu zonder moeite afkomen van "Tliliii 811. Mijn hemel! Ga je die oude vaas weer gebruiken? Die past toch helemaal niet meer in ons interieur. Nu, er zijn hier wel dingen, die nog minder bij onze stoffering passen. V. r' 1,a mA''.'.'- VAN NIEIJWENHUYZE'S STEI.I.EN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Gr<>te Amerikaanse auto's en OPELS REKnMD 1958. v. Nleuwenhuyze's AutobedrijfAelbrechisUnöe 154, Kotterd» Telefoon 5 6.9.9.0. (3 lijnen). (Van een medewerker) Men hoort in landbouwkringen wel eens naar voren brengen dat het jaar 1958 minder gunstig voor de boer zou zijn ge weest, dan de voorgaande jaren. Dit kan natuurlijk slechts algemeen zijn bedoeld, wan. de bedrjjfsuitkomsten van de onder scheiden sectoren zijn voor 1958 nog niet bekend en het zijn zij, die de voornaam ste gegevens verschaffen om de in het voorgaande genoemde mening nader te motiveren. De resultaten van Nederlands agrari sche export in 1958 zijn echter al wel bekend en daar de grootte van de uitvoer althans naar waarde gerekend een der factoren is die de rentabiliteit van de landbouw bepaalt, kunnen de verschillen de uitvoercijfers welke hieronder worden vermeld ons een overigens zeer globale indruk geven omtrent het wel en wee van de landbouw in 1958. Beginnen wij met de zuivel. Voor de melk en zuivel is het vorige jaar in de ware zin des woords begonnen als een crisisjaar. De prijzen der zuivelprodukten daalden in het voorjaar zelfs zo sterk, dat de regering eind april moest over gaan tot een drastische verlaging van de z.g. inleveringsprijzen van boter, kaas en mager melkpoeder. In de loop van het tweede halfjaar trad er evenwel een ken tering in op de zuivelmarkt, en wel der mate dat de toestand op het eind van het jaar weliswaar niet florisant kon worden genoemd, maar toch met enig optimisme kon worden beoordeeld. Van boter werd er in 1958 per saldo 44.000 ton uitgevoerd (195736.000 ton), waarvan 29.800 ton naar Groot-Brittannië, 1227 ton naar West-Duitsland, 312 ton naar België-Luxemburg en 308 ton naar Frank rijk. Op de uitvoer naar Engeland moes ten exporttoesiagen worden toegekend. Deze liepen op tot f 2.20 per kg tot op de dag van de verlaging der inleve ringsprijzen; daarna daalden zij regelma tig tot nihil in het begin van november. Het lage exportcijfer voor België demon streert duidelijk hoe de Belgen er onder bescherming van de desbetreffende bepa lingen van het landbouwprotocol van de Benelux in zijn geslaagd een boterproduk- tie op te bouwen, die volledig in eigen behoeften vóórziet. Onze (legitieme) bo- teruitvoer naar België is kennelijk een verloren zaak. De verbetering van de afzetmogelijkhe den voor boter op de wereldmarkt in het tweede halfjaar van 1958 hebben ook de voorraden koelhulsboter sterk doen slin ken. Deze bedroegen op het eind van 1958 5.500 ton tegen 10.000 ton een jaar te voren. Men verwacht dat eerstgenoe ide voorraad bij de aanvang van het nieuwe produktieseizoen zal zijn geruimd. De uitvoer van kaas ging als gevolg van de verlaging der inleveringsprijzen ook sterk omhoog. Hij heeft in 1958 in to taal 98.000 ton bedragen (195786.00 ton)- Hiervan ging 44.744 ton naar West-Duits land (d-i. ook een flink stuk meer dan n 1957), 24.329 ton naar België en Luxem burg, 8.871 ton naar Groot-Brittannië en 2.010 ton naar Frankrijk. De totale uitvoer van gecondenseerde melk beliep in 1958 229.000 ton <1957 230.000 ton), die van melkpoeder 34.000 ton (195736.000 ton). De boter- en kaas- uitvoer zijn vooral op onze nabuurlanden gericht, de gecondenseerde melk en melkpoeder gaan in hoofdzaak naar over zeese landen, Kwantitatief gezien is de uitvoer der zuivelprodukten het vorige jaar gestegen, in waarde gerekend is hjj evenwel zeer gedaald. De totale uitvoerwaarde der zui velprodukten bedroeg nl. in 1957 f 744 miljoen en in 1958 674 miljoen. De directie van de Scandinavian Air lines System (SAS) heeft zaterdag na langdurige onderhandelingen een overeen komst getekend met de Deense en Noor se pilotenverenigingen inzake de arbeids voorwaarden. Daarentegen werd géén overeenstemming bereikt met de „Scandi navische organisatie van vliegend perso neel", waarin alle Zweedse piloten en voorts alle Zweedse navigators en een belangrijk deel van de Noorse navigators alsmede alle boordwerktuigkundigen zijn georganiseerd. Deze vereniging verwierp de voorstellen van de bemiddelingsom- missie. De directie van de SAS heeft daarop de 650 leden van deze organisatie „uitgesloten". Als resultaat daarvan moest de SAS van gistermorgen af de uitvoe ring van de dienstregeling scherp beper ken. Slechts op de Europese lijnen werd, en dan nog minder dan normaal, gevlo gen. De enige toestellen, die de SAS de lucht in kon sturen waren de 20 tweemotori- ge Convairs-Metrolopitans, waarover de maatschapnij beschikt. De 34 viermotorige vliegtuigen (DC-7c, DC- 6b en DC-6) van de maatschappij bleven aan de grond staan omdat men door de uitsluiting van de leden van de Scandinavische vereni ging van vliegend personeel niet alleen niet over voldoende piloten beschikt, maar ook geen navigators heeft, die vereist zijn voor het vliegen op de intercontinen tale lijnen, zoals naar New York, Los An geles en Tokio via de Noordpool. Inmiddels heeft de Internationale Fede ratie van Vliegers verenigingen de Noorse en Deense verenigingen gevraagd slechts de nationaal geregistreerde toestellen te bemannen. Men moet nl. weten, dat de vloot van de S.A.S. voor 2/7 geregistreerd is in Noorwegen, voor eenvoudige deel in Denemarken en voor 3/7 in Zweden. Dit zou dus betekenen, dat er van de 20 Con- viars slechts 12 beschikbaar blijven. De onderhandelingen tussen de organi saties en de SAS waren in een precair stadium gekomen in verband met het feit, dat met ingang van 1 maart de be manningen zouden beginnen met de trai ning op het tweemotorig straalvliegtuig, de Cara veile. Dit voorjaar zou de SAS de vliegtuigen met zuigermotoren op de lij nen naar het Midden-Oosten vervangen door deze toestellen. Reeds begin 1957 zijn de vliegersver enigingen begonnen het probleem van de arbeids- en salarisvoorwaarden voor het straaltijdperk op te werpen. In fe< bruari 1958 weden de onderhandelingen over deze vraagstukken geopend. Bij het begin var de besprekingen tussen de partijen werd van de zijde van de vlie gers verklaard, dat zij niet met straal vliegtuigen zouden vliegen indien geen overeenstemming zou worden bereikt ten aanzien van een collectieve regeling. De punten van geschil betreffen; 1. Een algemene en belangrijke verho ging "an de salarissen. 2. Extra verhoging van de salarissen voor hen, die dienst zullen doen op de straal verkeersvliegtuigen. 3. Vermindering van de werktijden, zo wel bij het vliegen met toestellen van het conventionele type als met. jets. 4. De samenstelling van de bemannin gen voor de straalvliegtuigen, het, z.g. crew-complement. 5. Wijziging van de zgn, quota. Bij de SAS zijn nl. bepaalde quota vastgesteld voor het vliegend personeel van Zweden, Denemarken en Noorwegen. Voornamelijk van de Zweedse organisatie wordt, wijzi ging van de quota voorgestaan en bepaal delijk ten gunste van het Zweedse deel van het vliegend personeel. De Deense en Noorse organisaties die zich refereren aan de kapitaalinvesteringen van hun landen in de SAS, zijn van oordeel, dat zowel De nemarken als Noorwegen 2/7 van de dien sten moeten bemannen en Zweden 3/7. De Zweedse organisatie houdt er een an der standpunt op na. Daar gaat men van de mening uit, dat de kwestie van de na tionaliteit bij de samenstelling van de bemanningen voor de straalvliegtuigen geen rol mag spelen, maar wel de kwestie van het aantal dienstjaren. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat het Deense vliegend personeel in het al gemeen lager ligt dan dat van de Zwe den, dit in verband met het feit, dat het vlak na de oorlog moeilijk was Deense piloten aan te werven. Voor vee en vlees ging 1958 ook me sombere vooruitzichten aan, maar nu het jaar eenmaal voorbij is, blijkt het eind resultaat, gezien de minder goede voor uitzichten, toch nog wel te zijn meegeval ien. Weliswaar is de totale waarde van onze vee- en vleesexport in 1958 ook te ruggelopen (1957 120 miljoen en 1958 392 miljoen), maar het gemiddelde beeld van de vee- en vleeshandcl in 1958 geeft achteraf reden tot tevredenheid. De prijzen waren dooreengenomen ook niet teleurstellend. De voornaamste uitvoerprodukten van deze sector zijn de ham, worst en andere vleesconserven (deze gaan voornamelijk naar Engeland en de Ver. Staten), de bacon (gaat uitsluitend naar Engeland) en het varkensvlees en spek (hetgeen in hoofdzaak voor W.-Duitsland is bestemd). De u itvoer van ham, worst en andere vleesconserven bedroeg in 1958 57.574 ton (195753.603 ton), hiervan werd 28.169 ton naar Engeland geëxporteerd en 22.938 ton West-Duitsland (met 82,4 pet.), Italië 7,9 pet.) en Frankrijk (6,2 pet.). De export waarde van de hele pluimvee- en eiersec- tor (eieren, slachtpluimvee, etc.) over schreed evenals het jaar tevoren 'li mil jard gulden; zij bedroeg in 1958 509 miljoen (1957503 miljoen). Voor tuinbouwend Nederland is 1958 een wispelturig jaar geweest. Er was het ge hele jaar een overvloed aan groenten en er is dan ook een recordhoeveeheid ver se groenten geëxporteerd. Deze hoeveel heid bedroeg in totaal 488.000 ton met een waarde van f 281. miljoen (1957 hoeveel heid 440.000 ton, waarde 273 miljoen) De fruitexport was iets hoger dan het vrij lage peil van de laatste paar jaren, doch had een veel geringere waarde; h\j bedroeg 89.000 ton ter waarde van 54 miljoen (1957 hoeveelheid 87.000 ton, waar de 73 miljoen). West-Duitsland was zo wel bij groenten als bü fruit weer verre weg dc grootste afnemer: bijna 51 pet. van onze groentenexport was voor dit land bestemd en ruim 66 pet. van onze fruitexport. Afgezien van zuive, vlees, eieren, groenten en fruit zijn pootaardappelen en bloembollen ook belangrijke uitvoerpro dukten van de Nederlandse landbouw. Beide exporten gingen in 1958 omhoog. De uitvoer van pootaardappelen bedroeg 284.000 ton en had een waarde van 70 miljoen (1957 hoeveelheid 237.000 ton, waar de 55 miljoen). De uitvoer van bloem bollen bedroeg 67.000 ton met een waar naar de Verenigde Staten. De uitvoer jde van f 202 miljoen (1957 hoeveelheid van bacon beliep 25.666 ton (1957—38.213 fi5-000 ton, waarde 195 miljoen), ton) en die van varkensvlees en spek 27.838 ton (1957—29.383 ton). De eierexport die jarenlang grote re cords vertoonde, is in 1958 nog iets op gelopen; in totaal werden er nl. 2.731 mil joen eieren uitgevoerd (1957—2.681 miljoen De voornaamste importlanden waren In totaal had dc uitvoer van alle land en tuinbomvproduktcn in 1958 een waarde van ƒ3.959 miljoen tegen ƒ3.897 mil joen in 1957). Hiervan werd aan akker- bouwproduktcn voor 1.306 miljoen uit gevoerd (1957 1.196 miljoen), aan vee- houderjjprodukten voor f 1.911 miljoen (1957 1.979 miljoen) en aan tuinbouw- produktcn voor 742 miljoen (1957 7 722 miljoen). Deze cijfers weerleggen ten aan zien van de export van agrarische pro- dukten. D.i. duidelijk de mening als zou 1958 een minder goed jaar zijn geweest dan 1957. Het eindresultaat is in het algemeen nog meegevallen. Het is ook te hopen dat de Euromarkt dit jaar meer stabili teit zal geven. Wat men van de Euro- markt mag verwachten is nog zeer vaag, maar een ding staat vast, wij zullen moe ten concurreren in kwaliteit en in prijs en daarom zal aan de opvoering van de kwaliteit alle aandacht moeten worden besteed. Tijdens het weekend over „Bestemming van staat en volk van Israël in de ge meenschap der volkeren", dat onlangs ge houden werd op de Volkshogeschool ,,Dra- kenburgh" te Baarn, bleek zoveel belang stelling voor dit thema, dat vele belang stellenden wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. Deze bijeenkomst zal daarom worden herhaald in het weekend van Palmzondag (21 en 22 maart a.s.). De ambassade van Israël zal wederom alle medewerking verlenen en een cul tureel programma verzorgen van Joodse volksdansen en volksliederen, gevolgd door een filmvertoning. De bijbelse visie op Israël zal van katholieke zijde wor den belicht door prof. dr. J. Nota S.J., terwijl rabbijn Soetendorp de sociale en religieuze aspecten van het Joodse volk van zijn standpunt belicht. De staatkun dige en economische positie van Israël zal worden besproken door de heer D. Cohen, directeur cultuur ressort Ned. Zio nistenbond De bijeenkomst wordt georganiseerd In samenwerking met de Pax Christi Bewe ging. Mr. K. van Rijckevorsel treedt als gespreksleider op. Het natuurreservaat De Beer op het eiland Rozenburg, zal door het Euro poortplan enkele wijzigingen ondergaan. De uitvoering van dit plan betekent ech ter niet dat De Beer ten dode gedoemd is, aldus de Stichting „Natuurmonument De Beer", die het reservaat beheert. Het plan-Europoort in zijn huidige vorm zal uitsluitend het noordelijk deel van De Beer aantasten. Het Groene Strand met zijn bekende broed,kolonies en een brede etroo'k oostelijk van de noord-zuid lopende verharde weg zal voorlopig onveranderd blijven. Er be staan wel plannen om een tweede mond van de Waterweg naar zee to graven en later zullen waarschijnlijk de z«i. Beerha op de Maasvlakte voor de kust worden aangelegd. Als winstpunt tegenover het verlies dat het reservaat hierdoor zal lijden, staat, dat door afdamming van de Brielse Maas ten zuidwesten van het tegenwoordige re servaat een nieuwe Beer gevormd wordt. De hier gelegen westplaat is in de afge lopen jaren hoger en groter geworden. Een groot gedeelte van deze plaat blijft bij normale vloedstand droog. De Rijks waterstaat heeft maatregelen genomen om de aanwas hier te bevorderen. Ver wacht wordt, dat hier spoedig broedplaat sen zullen ontstaan. De logeergebouwen, het paviljoen en de personeelswoningen van De Beer zullen door de Europoort van hun huidige plaats moeten verdwijnen. Zij zullen worden overgebracht naar de zuidelijke punt van De Beer, waardoor de hoofdingang in het voorjaar langs de vogelweg zal worden verlegd. Vijfendertig Britse officieren van ke' Airborne Engineer Regiment hebben za' terdag een bezoek gebracht aan Arnheo1 en omgeving, om daar de slag om Ar"' hem nog eens te bestuderen. Acht va" hen hadden op de gedenkwaardige e september 1944 zelf aan de luchtlanding"" deelgenomen, anderen waren aanwe!l' geweest bjj de invasie in Normandië. Per bus bezocht het gezelschap verschep dene punten in de omgeving van de Gf .1 derse hoofdstad. Langs de spoorlijn Wolfheze, in Heelsum, Oosterbeek. en de Rijnbrug werd halt gemaakt. De s' kaarten kwamen te voorschijn en aan b« bÜ taf' hand van een exposé van luitenant-k®! lonel I. G. Wellsted. die overigens ze niet aan de gevechten heeft deelgenome"j namen de in camouflagejacks geklede ficieren met de rode baretten de situat' van het voormalige slagveld nog eens lP ogenschouw- Onder de officieren bevond zich o.fj de brigade-generaal J. D. Frost van de, hoofdkwartier van het 44e independa^ para brogade group, die destijds als oV®"{ ste het bevel heeft gevoerd over n® bataljon, dat bijna vier etmalen lang Rijnbrug bezet hield. Als zijn persoob' lijke mening gaf hij te kennen, dat d luchtlandingen mogelijk geslaagd zoudep zijn als de parachutisten niet allen noorden, maar ook ten zuiden van Rijnbrug waren geland, zodat een beter verbinding tot stand had kunnen koniGBj ,,De laatste maanden van de oorlog z°u^ den ons dan misschien gespaars zijn 8e' bleven", zo zei hij. Met grote vreugde en dank baarheid, geven wij kennis van de geboorte van ons Zoontje en Broertje AART die bij het H. Doopsel de na men ontving van ADRIANUS PETRUS JOSEPH JAC. GOUD LENI GOUD- van Tongeren JOOST ANNE Rotterdam-1, 28 februari 1959 Bergweg 316. De maand van de lente en de JAPONNEN óók met „jasje", DEUX PIECES, ROKKEN, BLOUSES, j enz. Op kantoor en thuis, op de brommer of in de auto meer dan 1/3 van uw laven zitten uw ingewanden ln de verdrukking. Daardoor krijgt u last van harde (vaak pijnlij ke) ontlasting en blijven on verteerde voedselresten in uw lichaam achter. U raakt verstopt - geen wonder dat u zich moe en futloos voelt. U moet daarom utv spijsver tering geregeld wat helpen. Een lepeltje Andrews laxe rend Gezondheidszout, heer lijk bruisend in een glas wa ter. spoelt de ontlasting zacht en volledig uit de inge wanden weg. U ziet er dan direct veel beter uit. Andrews - onmisbaar voor mensen met een „zittend" leven. 11.65 per bus. vraagt te koop sloopauto's en lopende auto's zowel luxe als vracht bij voorkeur van 1945 tot 1 958 Steeds voorradig: Alle wielen voor vracht?" en luxe auto's. 2-wielige aanhangwagentjes en asjes voor caravan, jeep-trekhaken. Grote sortering onderdelen van vele merken personen- en vrachtauto's Nederlands grootst gesorteerdeHloperiJ ALLEEN GEVESTIGD: De directie van de SAS stelt, dat in dien alle door dc organisaties gestelde voorwaarden zouden worden ingewilligd dit zou neerkomen op een verhoging van veertig procent van de kosten, welke per jaar aan het vliegend personeel worden besteed. De president-directeur van de SAS „Ake Rusck, heeft gisteren gezegd: „Wij heb ben alle maatregelen getroffen voor een eventueel langdurig conflict". De vliegers van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij „Linjeflyf" hebben gisteren een sympathiestaking van 24 uur gehouden ten behoeve van de uitgeslo ten vliegers. „Linjeflyg" is gedeeltelijk het eigendom van de SAS voor een an der deel van enkele Zweedse dagbladen. De maatschappij onderhoudt met enke le vliegtuigen, o.a. met DC-3's verbindin gen tussen Stockholm en enkele steden in Zweden, waarbij het vervoer van dag bladen een belangrijke bron van inkom sten vormt. SAMEIM 20 wooróeo 50 ets. elk woord meer 6 ets extra tot een maximum van 60 woorden bij vooniltbetallne Personeel gevraagd Gevraagd naaisters en leerlin gen. Aanmelden Wortelboer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnen weg 310, Rotterdam. Tel. 34080. Huizen en kamers Te koop: huis voor zelfbewoning geheel is opgeknapt 6.000.-, in Schiedam. Br. onder nr. S. 2416 N.S.C., Dam 18. Logies 4.- per nacht p.p. W. de Zwijgerlaan 113, Scheveningen Tel. 551636. Wij vlechten weer Weener en biezen stoelen. Huisadres Kam perfoelielaan 10. Tel. 63492. Pak huis geopend van 2 tot 4 uur. Grofbaan 36, Schiedam. Alles op het gebied van muziek instrumenten. Van Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148. Telef. 67026. Handel en Bedrijf Zoekt u gero, zilvium of zilme- ta. Fa. Solingen heeft het. Hoog straat 52. Tel. 63143. Voor pasfoto's naar K. van Vuu- ren, Hoogstraat 106. In één dag gereed. Kredieten t.m. 4000.- voor aan koop meubelen en woningtextiel Rechtstreeks van fabriek Enor me besparing. Soepele betaling en onder uiterste geheimhouding. Vraagt vrijblijvend inl. Postbus 1083, Rotterdam Diversen Hoest? Keelpijn? Nattermann's bronchicum Elixir, helpt, lost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon 2.- bij elke dro gist. (•Xvï&S: Wat verkeerds gegeten of J gedronken, kou op maag EB I ingewanden en plotse- 5 I ling „loopt u leeg", u voelt 9 zich wea en onpasselijK: g een nare waag- en darm- 5 stoornis. ENTOSORBINË I Z - witte, aangename tablet- g I ten - bevat 6 snelwerkende 9 Igeneesmlddelendiedemaag g tot rust brengen en de in- J g gewanden zuiveren - de I Z diarree stopt. ENTOSOR- g g BINE helpt direct - u is zó R I-weer in orde en doet -weer g normaal aan alles mee. I ENTOSORBINE f 1.90. f Vi-Shine is een Crystal- Jelly Shampoo, een geheel nieuwe, ongeëvenaard® shampoo, die méér, veel meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zou verwachten. De prijs vad een tube voor vele wassifl' gen is slechts f 1.50. Rowntree N.V. Amsterdam Zó knntdeze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudig" wlizo kwijtrakenNeem eerst een week elke avond tw"e CARTERS pilletjes - 2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarn» niets meer. Want CARTERS Leverpille' tjes zorgen voor de galtoe- voer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten: maken bovendien dat de In gewanden daarna op eigen kracht regelmatig- blijven werken. Zó helpen CARTER® Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan be weging toch nog eens ver stopt raken, dan zijn een paa" CARTERS pilletjesvoldoend6 om u vlug weer op gang te helpen. Per flacon f 1.35. 1 3*ri AVON copy 14. Diezelfde avond zat de koddebeier thuis in een gemak kelijke stoel. Hij had zich gewassen, hij had een pleister op de buil op zijn hopfd geplakt, maar hij voelde zich van dat vechten zó stijf en stram, dat hij helemaal geen zin had om nu ook nog het bos in te gaan. Maar ja, als de plicht roept, dan moet je wel, nietwaar? Steunend stond hij daarom op, toen 't tijd werd om er op uit te trekken en zuchtend hing hij zijn geweer om, met stramme stijve passen door zijn kamertje schuifelend. Zijn hondje liet hij thuis, want dashondjes zijn tamelijk onge hoorzaam en hij zou er 's avonds in het donker dus waarschijn lijk meer last dan gemak van hebben. „Braaf zijn, Fikkie", beval hij het diertje, dat zijn baas vragend aankeek. „Braaf zijn, hoor, en nergens aanzitten. De baas komt gauw terug". En terwijl de koddebeier aldus afscheid nam van zijn hondje, zat de slimme Peter ook in zijn huisje en vertelde hij aan zijn vrouw Grete wat hem. die dag allemaal overkomen was. Hij had de voor de vis ontvangen florijnen op de grond gelegd, waar ze nu lagen te schitteren in het kaarslicht. „Waart gij slechts aanwezig geweest bij deze vermakelijke tonelen", zei Peter. „Het was werkelijk aandoenlijk te zien hoe blijde de domme Annemarie Draedsticker met haar viske was. Doch een nog amusanter toneel bood het tweegevecht van Arend Draedsticker en de koddebeier, hetwelk pas een einde nam> toen de koddebeier zijn musket afvuurde. Middelerwijl had ook het hondje van de koddebeier zijn aandeel in de strijd ge leverd door nu eens de een dan weer de ander een beet onder in zijn rug toe te dienen". Grete had er danig plezier in, maar het eind van het liedje was dat ze vroeg:„Moet je eigenlijk nog weg, Peter? Ik zou dan maar oppassen, want de kodde beier zal nu helemaal wel op je loeren!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8