Dagblad voor Schiedam-en-omstreken Kroesjtsjef stemt toe in een ministersconferentie Ook in Nyassaland is de noodtoestand afgekondigd Illegale noodwoning moet worden afgebroken Publikatie van katholiek sociaal program m Opgehitste dronkeman auto zaaide paniek Amerikanen lanceerden zonne-satelliet dinsdag 3 mm 195e fe Koopt op tijd uw zekerheid Een daaropvolgende topconferentie wordt niet als voorwaarde gesteld Damestas in vorm van globe Bevel van Barnevelds gemeentebestuur: Weer inwoning voor jong gezin Nederlanders in training Zorg voor kerkhof van Joden Militaire dienst in Indonesië Brits Lagerliuislid over de grens gezet „Je durft zo niet te rijden Levensgevaarlijke bravoure-rit 111 Vijfde poging na 4 mislukkingen Macallans reis heeft nogeeïi^ „straal hoop" gegeven j PIANO'S fa. J. v. URK EIND VAN DIT JAAR NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK W McMillan naar Eisenhower (Van onze redacteur) ^ï*ar wij vernemen, wordt door een groot aantal wetenschaps mensen gewerkt aan een katholiek sociaal program, waarvan eerste deel rond de jaarwisseling zal moeten verschijnen, eerste deel zal omvatten een algemene inleiding, een so- ^ale en een economische paragraaf. 't uitvoerige boekwerk zal een antwoord zijn op het verzoek, de Nederlandse bisschoppen hebben gedaan aan het Neder landse katholieke volk in hun Mandement van 1954. Het werk verricht in samenwerking met leidende figuren uit de Raad vRn Overleg van de K.V.P. Het boek zal een program bieden, dat voor de toepassing van de katholieke beginselen leiding en x'sie geeft. De gedeelten over de waarden van het internatio- ^Rle en het culturele leven zullen later volgen. Aanmeldingsplicht voor mannen en vrouwen Negen auto's beschadigd Woedend publiek 'O WW HET WEER VOOR MORGEN KOUDER Zon op Zon onder hieuwe schiedamsche courant Bij militair conflict is er een overwinnaar Rusland lieeft in nota's aan Amerika, Frankrijk en Engeland verklaard het te achten in april a.s. een topconferentie in Genève of Wenen te houden, laar indien het westen nog niet bereid is om deel te nemen aan een topeon- erentie over een vredesverdrag met Duitsland en over West-Berlijn, noemt de {ussische regering het „misschien mogelijk" een conferentie van de ministers un buitenlandse zaken van Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk, Polen en f sjecho-Slowakije op dezelfde tijd en plaats te houden. De Russische regering ^elt, dat Polen en Tsjecho-SIowakije ook aan een topconferentie zouden moeten ucclnemen als buren van Duitsland, die tot de eerste slachtoffers van het uazi- kewind behoorden. Men is het met het westen eens. dat de beide Duitslanden aan deze conferentie moeten deelnemen wanneer Duitse aangelegenheden be sproken worden Men acht het voorts dienstig de duur van een conferentie van Piinisters van buitenlandse zaken tot twee of drie maanden te beperken. "olgens Tass, dat een samenvatting van de inhoud der nota's gaf, staat hierin °Pnieuw een aantal vraagstukken genoemd, die op een topconferentie besproken gouden kunnen worden. Dc nota's vormen een antwoord op de jongste weste- 'Üke voorstellen. •En dit geldt ook voor de politiek, aldus de Britse premier. Na vervolgens te hebben gewezen op de Britse successen op technisch en we tenschappelijk gebied zei MacMillan: „Wij zijn van mening, dat de mens ook een geestelijke bestemming heeft. Elke mens moet de vrijheid hebben, die nodig is om zijn persoonlijkheid te ontwikke len. Op deze grondslag is ons politiek systeem gebouwd". In doorgaans welingelichte kringen te Bonn is gisteren gezegd, dat de Duitse bondsregering liewaarschijnlijk zal toe juichen dat de Sovjet-Unie zich bereid heeft verklaard tot het houden van een conferentie van de ministers van buiten landse zaken. Verwacht werd dat de bondsregering niet ingenomen zal zijn mt'. het Russische voorstel ook Polen en Tsjecho-Slowakije aan de conferentie te doen deelnomen. Amerikaanse functionarissen te Washington hebben gezegd, dat de nota een „straal hoop" geeft. Diplomatieke waarnemers tc Londen zijn van oordeel dat de Missische be reidheid een conferentie van de minis ters van de buitenlands zaken fe hou den, een concessie is in dc richting van het westelijke standpunt. f In Offenbach is de 20ste internatio nale ledenvarenbeurs geopend. 380 Duitse en 45 firma's uit zes Europese landen zijn op de beurs vertegen woordigd. Foto: een der inzendin gen, welke dadelijk opviel was een aardige damestas in de vorm van een globe. (Advertentie) STEMMEN VAN per keer en per abonn. Westersingel 42 Telefoon 135025 Rotterdam .De Russische regering zegt bereid te *«n met andere belanghebbende landen °ver waarborgen voor een vrij en gede militariseerd West-Berlijn te spreken, 'rrinnerend aan de Amerikaanse paraat- heidsverklaring om „alle noodzakelijke Jappen" voor handhaving van de bezet- 'Pg van West-Berlijn te doen, wijst de ^"v.iet-regering erop dat zü alles wat ,°dig is voor beantwoording van agres- Sle' tot haar beschikking heeft. Uit de volledige tekst van de nota voor Groot-Brittannië blijkt, dat de Sovjet-Unie niet als voorwaarde heeft gesteld, dat na een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken de regeringsleiders bijeenkomen. ».De Russische en Britse premiers, Kroesjtsjef en MacMillan, zijn inmiddels psteren hun slotbesprekingen over de ,nternationale toestand in het Kremlin D6pnnnor. TTiirs ®gonnen. Hun overleg duurde bijna ee uur. Kt'oesjtsjef heeft gisteravond op een ®eeptie in het Kremlin gezegd, dat hij ;Svreden js over de resultaten van de ®sprekingen met MacMillan. Zij hebben jp'eid tot verduidelijking van onze stand- ?unten en zullen nuttig zijn voor de ko pende onderhandelingen, aldus de Rus- 'sche premier. Morgen zal MacMillan aan zijn kabi- "t verslag uitbrengen. Eveneens morgen hij in Parijs overleg plegen met de Franse premier, Debré, gevolgd door een bezoek aan Adenauer. AFP verneemt uit welingelichte bron in Londen, dat het thans zeker is. dat MacMillan binnenkort ook de Amerikaan, se president Eisenhower in Washington zal bezoeken. De Britse regeringsleider heeft gister avond voor de Russische televisie ge sproken. In zijn rede legde hij er in de eerste plaats de nadruk op, dat er bij een nieuw militair conflict tussen de grote mogendheden geen overwinnaar zal zijn, en dat een dergelijk conflict noodzake- li.jkerwiize een „ramp voor allen" zal zijn HE be. °f anders donderdag zal hij een verkla- Jhg voor het parlement afleggen en jparna een kort bezoek brengen aan °°rd-Ierland. Begin volgende week zal Advertentie Het jeugdige echtpaar Brtmwcr- van Harskamp aan de Bijschoterweg in Bar- ncveld heeft gisteren de onplezierige ge volgen ondervonden van het besluit van het Barnevelds gemeentebestuur, de ille gale bouw van noodwoningen niet meer tc tolereren. Tot grote consternatie van de familie en buren togen gisterenmiddag gemeentewerklieden onder politietoezicht met breekijzers, hamers, zagen en an der gereedschap aan het werk, om de noodwoning terug te brengen tot het bouw werk, waarvoor aanvankelijk vergunning was verleend: een bergplaats op het erf van de vader van de 24-jarige timmer man W. Brouwer. Geruime tijd nadat het sloopwerk was begonnen, verleende de directeur van gemeentewerken, de heer J. W. Leu- sink, alsnog uitstel, o.m. omdat de vrouw van de timmerman in verwachting is. Donderdagmiddag echter moet de heer Brouwer zelf de bergplaats in haar oor spronkelijke toestand hebben terugge bracht. De familie zal dan weer, zoals vroeger gaan inwonen. De gemeentelijke overheid liet enige tijd oogluikend de bouw van illegale wo ningen toe, aangezien de woningnood in deze gemeente zeer groot is. Op het ogenblik zijn er in Barneveld ongeveer 25 van deze huizen. Het gemeentefoe^uur dat aan de gestage groei van dit aantal een einde wil maken, verbood daarop de bouw in officiële publiikaties. Desondanks ging men toch door. De gemeentelijke maatregel werd ge nomen om last met de provinciale overheid te vermijden. Het is nl. niet onmogelijk, dat het aantal noodwoningen wordt verrekend in het toe te wijzen bouwvolume. De 21-jarige mevrouw Brouwer vertel de gisterenmiddag, dat haar man tot twee maal toe een gemeentewoning heeft ge weigerd wegens de hoge huurprijs. Hij had in vrije uren de opslagplaats zelf omgebouwd tot een comfortabele woning, waarin het jonge gezin sinds vijf weken woonde. Het afbreken levert een schade post op van ongeveer 1 4500.-. Onze landgenoten De Graaf en Kroon, v.l.n.r., gefotografeerd tijdens een trainingsrit in Squaw Valley, waar zij onze nationale kleuren ver dedigen tijdens dc internationale schaatswedstrijden. Zij worden hier „afgeklokt" door trainer J. MacDermott. In december 1958 beloofden school kinderen uit Helmarshausen (West- Duit slaiul), dat zij zorg zouden dra gen voor het verwaarloosde joden- kerkhof in die plaats. De jongeren voegden de daad bij het woord en de actie ondervond een ivereld-echo. Burgemeester Krug, de initiatief nemer, ontving dankbrieven uit de V. S., Engeland, Frankrijk, Neder land, Cuba, Mexico, Argentinië en Israël. Op de foto: de burgemeester met enige schoolkinderen bij een joods graf. Alle Indonesische staatsburgers, man nelijke zowel als vrouwelijke, in de leef tijd van 18 tot 23 jaar, moeten zich bij de autoriteiten aanmelden voor miBtaire nooddienst, aldus is gisteren van de zgde van het Indonesische ministerie van oor log bekend gemaakt. Een woordvoerder van het leger deelde mede, dat dit be sluit 's genomen gezien de grote behoefte aan mankracht in het Indonesische leger Ongeveer vijf jaar geleden werd een dienstplichtwet door het Indonesische par lement aanvaard, doch deze wet is tot nu toe niet in werking getreden. Ook in Nyassaland is vanmorgen de noodtoestand afgekondigd. In Rhodesia, dat met Nyassaland de Centraal Afri kaanse federatie vormt is dit, zoals be kend, vorige weck reeds gebeurd. Op het zelfde ogenblik werd bekend gemaakt, dat de leiders van het Afrikaanse Natio nale Congres, een beweging voor de rech ten van de autochthone bevolking van Afrika, uit het protectoraat waren ge wezen. Ook het Britse Lagerhuislid John Sto nehaven, die een bezoek bracht aan Rho desia, is vanmorgen over de grens gezet. Het Lagerhuislid was gedurende het weekeinde tot „verboden immigrant" ver klaard en hem was een termijn opgege ven waarbinnen hij de federatie moest verlaten. Deze termijn liep vanmorgen af. Zijn aanwezigheid is aanleiding gewor den tot een conflict tussen de federale regering, die Stonehaven het land wilde uitzetten en de- gouverneur, van de fede ratie, die hem alle faciliteiten in'zijn ge bied wilde geven. De regering heeft ten slotte gewonnen en Stonehaven vanmor gen op een vliegtuig naar Tanganyika ge zet. Morgen zal het Britse Lagerhuis een motie van de Labourparty, waartoe Sto nehaven behoort, over de houding van de federale regering behandelen. 1.500 Negers, in dienst van de Italiaan se maatschappij „Impresit", die de Kari- ba-dam in de Zambesi bouwt, hebben gisteren het werk neergelegd. Zoals be kend is de vorige week een grote groep negerarbeiders in stak'ng gegaan voor hogere lonen. De staking brak toen uit na een ongeluk, waarbij 14 negers en drie blanken om het leven kwamen. De Italiaanse maatschappij bond een loons verhoging aan, waarna het werk werd her vat. Het is niet bekend, waarom de negers gisteren in staking zijn gegaan. Naar ver- lu'dt zou er echter wel verband bestaan tussen de staking van de vorige week en die van gisteren.' (Van onze verslaggever) Een spoor van beschadigde auto's, ka- potgereden fietsen, verschrikt huilende kinderen en woedende volwassenen gaf het ongeveer zevenhonderd meter lange traject aan, dat gistermiddag om vijf uur per auto werd afgelegd door een dronken, verdwaasde zeeman, die in de omgeving van de Kortenaerstraat te Rotterdam ge durende luttele minuten ravage en paniek bracht. De man, de 28-jar. G. D. P. uit Rotter dam. had met vriendjes In een café geze ten en schijnt na' vele borrels door zijn omgeving zo te zijn opgehitst, dat hij wag gelend in een grote Buick stapte, tenein de te bewijzen „dat hij nog héél goed rij den kon" Het werd een levensgevaarlijke rit. De auto reed. enkele tientallen meters na de De V. S. hebben hedenmorgen vroeg van de basis Cape Canaveral in Florida een viertrapsraket van het type „Juno" gelanceerd, met behulp waarvan men wil trachten een satelliet via een lusbeweging om de maan in een baan om de zon te brengen. Het is de vijfde Amerikaanse poging van deze soort. De vorige keren werd de maan niet bereikt. De Russen hebben intussei in januari met succes een ruimteraket gelanceerd, die nu in een baan om de zon vliegt. Twaalf minuten na de lancering van de „Juno" deelde een functionaris mee dat alle vier trappen goed hadden gewerkt. Over 34 uur kan de satelliet de maan bereiken. Binnen vier minuten na het lanceren werden in New York de radioseinen van de „Pionier Vier", zoals de officiële naam van de raket luidt, opgevangen. Later zijn de seinen van de satelliet ook opgevangen door de grote radiotelescoop te Jodrell Bank in Engeland. Als de reis van de „Pionier" volgens de plannen verloopt, zal de raket circa 34 uur na de lancering de maan passeren op een afstand van circa 16.000 km., met een snelheid van 5000 tot 6000 km. per uur. Om dit te bereiken moest de snelheid, kort na het lanceren, 40.000 km. per uur bedragen. Het officiële Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, Nasa, maakt bekend, dat dit de laatste .proef is van de serie in het kader van het geofysische jaar. De „Pionier" zonder raketmotoren weegt zes kilogram. Het is de bedoeling, dat de satelliet gegevens verstrekt over de radioactieve straling, die in twee gor dels om de aarde ligt, over kosmische straling en zonnevlekken. Duizenden mensen, die zich' op een strand in de buurt van Cap Canaveral hadden verzameld, waren er getuige van hoe de raket met donderend geweld aan vankelijk loodrecht, doch later enigszins naar het oosten afbuigend zich van de aarde losmaakte. Gedurende drie tot vier minuten bleef de witte vlam van de uit laat zichtbaar. start op de Schiedamse Singel bij de West- zeedijk reeds een wielrijder aan. botste vervolgens lirfks en rechts tegen vier ge parkeerde auto's en kwam toen, na op een haar na een spelend meisje te hebben gemist, terecht op de drukke Schiedam- sevest- Hier greep de Buick een bestelwa gen van de Maasbode, die aan de linker zijde werd ingedeukt. Vervolgens botste dij tegen een taxi. een lantaarnpaal, een kruiwagen en een muurtje. Het gevaar lijkste deel van de tocht moest echter nog komen. Op het grote plein aan de Schiedamse- vest waren tientallen kinderen aan het spelen toen de wagen met betrekkelijk grote vaart het grasveld op stoof. Gillend stoven de jongens en meisjes "aar links en naar rechts toen zij het grote, grijze gevaarte op zich af zagen komen. Dat niemand van hen werd geraakt en alleen een jongensfiets, die bij wijze van goal- paal op het gras was neergelegd, aan flar den werd gereden, mag een wonder he ten. Nóg was de tocht niet ten einde. Met een verdwaasde chauffeur achter het stuur draaide de auto de Kortenaerstraat in. waar gelukkig geen tegenverkeer na derde. Bij een poging om de Van Brakel- straat in te draaien stuitte de man echter op drie achter elkaar langs de stoeprand geparkeerde auto's en dit betekende een definitief stop. Pardoes reed de Buick te gen de achterste auto aan om daarna, ter wijl een kettingbotsing ontstond onder de geparkeerde auto's, onder luid glasgerin kel, en lawaai van scheurend ijzer tot stil stand te komen. Enkele seconden later reeds stortte het woedende publiek zich op de dronkeman. Moeders, die hadden gezien hoe haar kin deren slechts ternauwernood aan de dood waren ontkomen, de eigenaars van de be schadigde auto's, iedereen rende naar de ongelukswagen en ondanks het feit, dat enkele forse mannen de zeeman in af wachting van de komst van de politie, die intussen door wel twintig telefoontjes door omwonenden werd gealarmeerd kracht dadig tegen de volkswoede in bescher ming namen, kreeg de dronken chauffeur toch enkele rake kaakslagen. Naar men zegt, kreeg de zeeman (die geen rijbewijs bezat) het autosleuteltje van een juffrouw de eigenaresse van de wagen „om te bewijzen wat hij stomdronken in het verkeer waard was". De man is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later gevolgd door opklaringen. Matige, morgen nu en dan krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. Lagere temperatu ren overdag. Woensdag 4 maart: zon op 7.22, onder 13 23 uur. Maan op 4.11, onder 13.16 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1