De studentenactie tegen de onderwij s wi j zigingswet GESCHIEDENISLES OVER TANKVAART Amsterdams W.G. wordt academisch ziekenhuis Felle aanval in D.M.L.-affaire daad van politieke oppositie Plannen Kleine Comedie wachten op afronding I y LIJN" le O verheidsplan voor regionale toeristische politiek Ook certificaten van 100 s ï9n i sas s c Protesten in rustige sfeer Van Glück Auf tot Acmaea Eerste voordracht goedgekeurd 36000 middenstanders profiteerden van 300 miljoen nüddenstandskrediet A Nederlands emissie prospectus verschenen Na tewaterlating bij Piet Smit Jr. D.M.L.-debat komt pas na de verkiezingen Halle symfonie-orkest onder leiding van.... Danny Ivaye Schoolgebouw van een nieuw type in Assen Geen gehoor voor waarschuwende stemmen Ir. Staf op CHU- vergadering Waardering voor rapport Kamercommissie MIR gaat spreken over de kolensituatie NIEUWS TREKT ALTIJD Start in september? Verkeersverbetering in city van Arnhem Bang om gezicht te verliezen Nieuwe bureemeest van Welil benoem^ K Is Converteerbare obligatielening K.L.M NIEUWS TREKT DONDERDAG 5 MAART 1959 PAGLNAJ In Leiden In Groningen TWEEDE KAMER Meer kosten Rut'101' V A w r'ike m* .-y\ I Delta-subsidie Het middenslandshrediet Het parlement ontlast Resolutie linS' Wi X 0 tl "ttN De protest-actie van de studentenver eniging „Niops" tegen het wetsvoorstel tot verlaging van de eisen voor het afleg gen van academische examens, is gis teren rustig verlopen. In Nijmegen zijn geen colleges psycho logie gegeven De bij de actie betrokken studenten in Groningen hebben zich ge- zij van colleges zijn weggebleven Op een heel achter de actie gesteld, zonder dat protestvergadering zijn zij toegesproken door prof dr. J Th. Snijders en 2 studen ten. De andere faculteitsverenigingen aan deze rijksuniversiteit hebhen adhesie be tuigd aan de actie. Deze bijval viel de „Niops" ook in Nijmegen ten deel. met uitzondering van de vereniging „Queduo" van studenten in de pedagogie. Tn Utrecht hebben de betrokken stu denten zich in het algemeen gehouden aan de afspraken met „Niops" De landelijk voorzitter van ..Niops". de heer J. Uiien. is naar Amsterdam gereisd om over de actie te spreken met de Nederlandse stu dentenraad. Het college van vertegenwoordiging en het hoofdbestuur van de Utrechtse stu dentenfaculteiten hebben zowel aan de Eerste als aan de Tweede Kamer een adres gestuurd, waarin zij zich achter het eerder ingediend adres van 23 hooglera ren in de psychologie en de pedagogie stel len. Aan de volksvertegenwoordiging is ge vraagd het verzoekschrift van de hoog leraren „ernstig te overwegen", en te willen bevorderen „dat bij de uiteinde lijke beslissing over bet inwerking tre den van de wijzigingswet (voor toelating van onderwijzers tot academische exa mens). met het verzet in academische kringen ernstig rekening zal worden Se" houden." de hier echter aan toe. dat uit de eerste ervaring met de nieuwe kweekschool ten deze niet gunstig is geadviseerd. Niet al leen is de kweekschool te zeer primaire vakopleiding, zei prof Snijders, maar ook wordt nauwelijks selectief gewerkt Daarenboven is naar zijn mening het peil van het Ulo-onderwijs gedaald. Uit de discussies tijdens de vergadering bleek dz.t de Groningse studenten een col loquium doctum als gewenst achten. De ze toelatingseis kan, zo werd gezegd, niet als een bezwaar worden aangevoerd voor de verdere vorming van de onderwijzer (Van onze correspondent) De staking, die door de landelijke ver eniging van studenten in de psychologie was geproclameerd om te protesteren tot het toelaten van onderwijzers tot de psy chologische en pedagogische studies aan de universiteit, heeft in Leiden gisteren een onverwJcht succes gehad. In de mor genuren vonden de hoogleraren volkomen lege collegezalen Zij hebben zich in zo verre niet solidair met de studenten ver klaard door bij de aanvangstijd van ieder college in de collegezaal te verschijnen. In de middaguren was de toestand in Leiden niet zo overzichtelijk, daar de meeste colleges van de psychologen en pedagogen combinaties vormden met an dere faculteiten, voornamelijk sociolo gie De sociologen en ook de studenten aan de andere faculteiten hebben op geen en kele demonstratieve wijze blijk gegeven sympathiek te staan ten opzichte van de eendagsstaking Op de protestvergadering die de psy chologische faculteitsvereniging „Hev- mans" van de rijksuniversiteit te Gro ningen in het universiteitsgebouw heeft gehouden, heeft de voorzitter,, de heer W K B Hofstee verklaard, dat de facul teitsvereniging zich niet achter de „chao tische en wat hysterische reacties" van het Niops stelt. De colleges in Groningen zijn gisteren niet geboycot en men za! geen medewerking verlenen aan de pro testmars die velen in de gelederen van ..Niops" morgen' naar 's-Gravenhage wil len houden, aldus de heer Hofstee De Groningse faculteitsvereniging schaart zich wel achter het protest tegen het voorbijgaan van het advies van hoog leraren tn de psychologie. Op de verga dering sprak men zi"h uit voor de invoe ring van het colloquium dortum voor on derwijzers die aan rle academische exa mens willen deelnemen. De hoogleraren bben de wens hiertoe te kennen gege ven om althans „een rem of een selec tie te hebben op de toelating." Prof. dr. J Th. Snijders, hoogleraar psychologie, zei in een inleiding die hij overigens los wilde zien van elke actie dat in de 2e en 3e leerkring van de kweek schoolopleiding de vakken voornameliik op de didactiek zijn gericht ..Maar de universitaire vraagt geen vakopleiding maar algemene vorming", zo zei hij. Volgens prof. Sniiders zal de ervaring moeten uitwijzen of de vakopleiding vol doende nlgemene vorming geeft Hij voeg- Uit de vergadering van de Tweede Ka mer van gistermiddag heeft de voorzit ter mededeling gedaan van het verschij nen van het eerste deel van het verslag der Commissie Militair Aankoopbeleid en de nota van minister Staf. De minister heeft hem medegedeeld, dat hij prijs stelt op een mondelinge verantwoording in de Kamer. Als men een debat wenste, zou dit vóór de verkiezingen moeten geschie den. zodat er maar enkele dagen beschik baar zijn. Spr. doet terzake geen voor stel. De heer Bakker (CPN) zeide prijs te stel len op een debat voor de verkiezingen Hij stelde voor daartoe maandag en dins dag te vergaderen Dit voorstel werd ver wonnen met 97 tegen 5 stemmen. Bij de aanvang der vere "r heeft de voorzitter de heer Knr'enhnrst he* oud-lid der Kamer de heer Ch van den Heuvel, die dezer dagen is overleden herdacht. Hij herinnerde eraan, dat hij bij zijn 70ste verjaardag drie eigenschap pen van de heer Van den Heuvel naar voren heeft gebracht: soberheid, voor zichtigheid en barmhartigheid. Het schets te hem als een uitnemend Kamerlid. De minister-president, de heer Beel. sloot zich bij deze woorden aan namens de regering. Van de helling bi) Piet Smit jr. gleed gisteren een 18.000 tons tanker het wa ter in. Het was de derde olievaarder in de serie van vier schepen, welke de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij in op dracht heeft gegeven. Terwijl de Acmaea. genoemd naar een geslacht zeeslakken, met zijn gestroom lijnde vormen door de sleepboten naar de afhouwkade werd gebracht, begon de di recteur van de rcdcr(j, ir. L. E. J. Brou wer aan zijn les in de geschiedenis van de tankvaart, daar het dit jaar precies een eeuw geleden is, dat de olieindustrie werd geboren. Het werd een interessante les, waaruit te leren viel, dat deze energie-bron de wereld heeft veroverd met de expansie snelheid. welke de olievlek wordt toege schreven. De eerste geslaagde boring werd ver richt in 1859 in Titusville (Pennsylvania) en reeds twee jaar tater begon de ge schiedenis van de tankvaart. Het was het 224 tons scheepje Elisabeth Watts, een houten brik. die als eerste zee koos, ge laden met olie. zij het „verpakt" in houten vaten. Aan deze wijze van vervoer kleefden vele nadelen, zodat men onmiddellijk be gon te zoeken naar verbeteringen, welke werden gevonden door ijzeren tanks in te bouwen Het proto-tvpe van de huidige tanker werd reeds gebouwd in 1885 aan de Tyne. Het is een beroemd schip deze 2307 ton metende Glück Auf, waarvan de huid al dienst deed als tankwand. Sinds die tijd is de tankvloot in gewel dig tempo gegroeid. In 1900 voeren er reeds 100 olieschepen en aan het begin van de eerste wereldoorlog was dit aantal toegenomen tot 400 met een gezamenlijke tonnage van 2 miljoen ton. In 1928 werd de 10 miljoen ton bereikt, 20 miljoen in 1944 en thans bedraagt de wereldtonnage meer dan 55 miljoen ton, verdeeld over 3000 tankers. Zij vormen 25 procent van de wereld-koopvaardij vloot. Interessant is de verandering, welke in de bezitsverhoudingen plaatsvond. Voor de laatste wereldoorlog was meer dan de helft van de tankvloot in het bezit van de oliemaatschappijen, maar toen na de oor log voor andere aspecten van de olie-in dustrie enorme bedragen nodig waren, grepen de onafhankelijke reders hun kans. Thans hebben de oliemaatschappijen slechts 33 procent van de tankers in eigen dom. De Kon. Shell Groep, waaronder de vloot van de K.N.P.M. ressorteert heeft V6 gedeelte van de wereldtankvioot nodig voor het vervoer van haar produkten. Zij is nog voor een groot deel aangewezen op schepen van onafhankelijke reders Het achtste schip, dat Piet Smit jr. voor deze rederij bouwde, werd gedoopt door mevrouw C. Th. M. Steenberghe-Ausums, echtgenote van een der commissarissen van de olie-maatschappij. Ir. Brouwer greep deze gelegenheid aan om „spontaner dan in het zakelijk contact mogelijk" haar echtgenot. de oud-minister van economi sche zaken dank te zeggen- voor hetgeen deze in de afgelopen jaren voor het be drijf heeft gedaan. Gisteren is aangekondigd, dat de bekende artiest Danny Kaye het plan heeft een Engels symfonie-or kest te komen dirigeren op concer ten te Londen en Manchester. Sir John Barbirolli, de dirigent van het Halle symfonie-orkest, heeft gisteren op een persconferen tie te Londen verklaard, dat Danny Kaye „het vaste plan heeft het or kest te komen dirigeren voor het pensioenfonds van het orkest". Sir John zei, dat hij had gehoord, dat Dannv Kaye uitstekend diri geerde. „Hij kijkt niet naar de par tituur, maar hij leert het concert van grammofoonplaten.... En hij is niet de eerste dirigent, die dat doet". In Assen is gisteren de nieuwe „Lint horst Homanschool" geopend, die volgens het systeem van de industriële bouw is getrokken. De directeur van de bouwfir- ma, de heer R. Zwolsman zei bij de ope ningsplechtigheid, die o.a. door de burge meester van Assen en de commissarissen van de Koningin in Drenthe en Friesland werd bijgewoond, dat in de bouwindustrie de mening bestaat dat toepassing van de huidige bouwsystemen en vooral van de industriële bouw waarbij zo veel moge lijk onderdelen van de gebouwen pasklaar worden gemaakt in de fabriek de ach terstand in de nieuwbouw mede kan hel pen opheffen. Bij de „Linthorst Homanschool" is voor het eerst de mechanische seriebouw vol gens het Iboco-systeem toegepast. Bij de ontwikkeling daarvan is er naar gestreefd door het gebruik van geprefabriceerde on derdelen technisch en esthetisch verant woorde permanente schoolgebouwen voor kleuter- en lager onderwijs op te trekken. Bijzondere aandacht is gewijd aan ther mische en akoestische kwaliteiten, de be- spijkerbaarheid van de binnenwanden, de waterdichtheid, de brandbeveiliging en de duurzaamheid van de constructie- (Van onze Amsterdamse redactie) Amsterdam z.al de voorbereidingen om het Wilhelmina Gasthuis tot academisch ziekenhuis in te richten voortzetten en geen gevolg geven aan de dringende oproep van het raadslid dr. Sajet, ondersteund door een comité van medische hoogleraren, artsen en architecten om een compleet nieuw universitair medisch centrum te stichten aan de periferie van de stad. Noch de raad noch B. en W. konden deze brede visie opbrengen en zij voerden tot hun verontschuldiging aan, dat er geen garantie is, dat het Rijk ook inderdaad een nieuw centrum op de zelfde vlotte wgze zal subsidiëren als het nu een toezegging (van 90rl) voor de verbouw van het W.G. gegeven heeft. De leden van de Mijnindnstrieraad ziin hii»enB»*-o<*pen voor een besloten verga dering op maandag 9 maart. Tiidens deze biieenkomst zal de kolensituatie bespro ken worden. De vergadering, welke in Heerlen wordt gehouden, zal worden bij gewoond door de heer D Spierenburg vice-voorzilter van de Hoge Autoriteit. S*S4 (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit dat in september Den Haag de opening zal beleven van een nieuw theater van middelbare groot te. bestemd voor operettes, kleine opera's balletten en cabaret, dat plaats biedt aan 660 personen. Aan een vurig gekoester de wens van heel uitgaand den Haag zal hiermee tegemoet worden gekomen. De tekeningen voor het nieuwe gebouw zijn gereed Architec' dr. P. J Oud. die de supervisie heeft over de bebouwing van het Stadhoudersplantsoen waar de nieuwe Kleine Comedie zal gaan verrijzen, heeft ze goedgekeurd en ook Bouw en Woning- toezieh en de Brandweer hebben hun fiat gegeven Belangrijk zal echter zijn of van gemeentewege een door de exploi tanten gevraagde garantiesnm voor de bouwkosten zal worden verstrekt. De gemeentelijke accountants buigen zich momenteel over de aanvrage. Daarna zal een desbetreffend voorstel de Raad nog moeten passeren voor met de bouw be gonnen kan worden. Zoals bekend zal Bob de Lange Rot terdam voor Den Haag verwisselen al vas. te standplaats voor een nieuwe groep, waarin enkele leden van Rotterdams Toneel waarschijnlijk een plaats zullen vinden Hier worden de namen van Ton van Duinkerken en Ina van Faassen ge noemd Het voorlopige programma bevat 4 of 5 stukken, die gedurende 4 maan den van het jaar in de Kleine Comedie zullen worden opgevoerd Ook met de to neelgroep Arena en de jeugdballetgroep Scapino zijn contacten opgenomen even als met Theater en de toneelgroep Puck. Voor cabaret leent de nieuwe zaal zich uitstekend. De plannen voor de bouw van het thea ter. dat een semi-permanent karakter zal hebben de plaats is bestemd voor het toekomstige Museum voor het Onderwijs), werden geboren op ee Expo. De direc teur van het nieuwe gebouw, de heer J. E Ktla. was onder de indruk van de aardige kleine theaters die daar uit glas en beton waren opgetrokken. Een derge lijk aanzicht zal het nieuwe theater ook bezitten Het gebouw is 53 bij 18 meter, de zaal ls 22 meter bij 18 meter, het toneel is 22 meter breed en 10 meter diep. Voorts zijn er 6 kleedkamers, een atelier douchecel en opbergruimten. De zaal kan 660 personen bevatten, die al len oarterreplaatsen hebben Do ingang, waarboven een glazen luifel is aange bracht. komt aan de Corn de Wittlaan Tijdens de pauze kan men op balcons plaats nemen die boven de vestiaires zijn aangebracht. Tevens zijn een foyer en een groot overdekt terras, welk thea tercafé ook overdag open is. Deze zij de van het theater bevat dus een glazen uitbouw van waaruit men een goed uit zicht heeft op het Stadhoudersplantsoen Het geheel heeft- een bungalowachtig aan zien en zal geprefabriceerd worden Het ontwerp is van de architecten A. Hooft en J C. Kliin De exploitatie zal geheel in particuliere handen zijn De directie hoopt nu maar. dat de ambtelijke molen snel draait, zodat Den Haag er In het nieuwe seizoen een zo broodnodig klein theater bij heeft. De minister van Defensie, ir C. Staf. heeft gisteren op een buitengewone vergadering van de C.H.U. in Amsterdam gezegd, dat hij de felheid, waarmee meo hem in de zaak majoor K. en in de hel menaffaire heeft aangevallen, ziet als een daad van politieke oppositie. „Als de zaak zo wordt voorgesteld, dat een Kamerlid van de oppositie dr kat de bel zoo hebben aangebonden, terwijl het de minister zelf is, die de zaken aan hel rollen heeft ge bracht door de justitie te verzoeken een onderzoek naar vermeend frauduleus han delen in te stellen dan spelen motieven van politieke strijd een te grote rol". Soreker keerde zich ook tegen de kri tiek waarbij officieren en burgerambte naren verdacht worden gemaakt Het ver trouwen 'n de krijgsmacht wordt op die wijze ondermijnd. Hij zei voorts waar dering te hebben voor het rapport van de Kamercommissie over het militaire aan koopbeleid Hei be'ekent echter niet dat ik het met alles wat in het rapport staat eens ben Een van de d-ngen. drie ik niet begrijp is de grote betekenis, die daarin, wordt gehecht aan de formele onduidelijk heid in de taakomschrijving van minister en staatssecretaris". De minister, die naar hij zei met z,jn rede niet de indruk wilde wekken fou ten goed te willen praten, merkte nog op, dat in de laatste 8 jaren voor niet min der dan 5 a 6 miljard gulden aan mili taire goederen is gekocht en dat het h'erhi.i alleen voor de landmacht a' gaat om 800 9(10 artikelen „De gesignaleerde fouten betreffen slecht^ eer heel klein deel van het aankoopbeleid en de daar door veroorzaakte schade niet meer dan 1 pro mille van de gehe-le omzet". Ir Staf vestigde er ook de aandacht op. dat vrijwel alle in het rapport ge noemde feiten van voor 1956 dateren en dat voor ze o-penbaar werden gemaakt alle noodzakelijke maatregelen reeds waren genomen e „Wij hebben een Zee-, Land- en Lucht, macht met voortreffelijke wapens, een uitrusting als de beste Amerikaan-se divi sies en een voertuigenpark waarom on^e- bondgenoten ons benijden", zo besloot hij zijn rede. (Van onze correspondent) De niet gemakkelijke verkeerssituatie in de binnenstad van Arnhem zal belang rijk worden verbeterd nu de gemeente heeft besloten tot aankoop van twee wo ningen aan het Willemsplein. grenzende aan het gebouw van de Handelsonderne ming van Wyers aan het Gele Rijders plein. De twee panden zullen worden afgebroken, waardoor een 1G meter brede verbindingsweg kan worden aangelegd tus sen het Willemplein en het Jansplein. Deze weg zal worden overhuifd door de uitbreiding van de firma Wyers. die haar eerste tweede en derde verdieping van het beslaande pand over de nieuwe ver keersstraat, heeft geprojecteerd. In juni hoopt m®n de doorbraak tot stand te hebben gebracht, waarna onmid dellijk met de aanleg van de weg en de nieuwbouw van Wyers kan worden begon nen Daarenboven bleek de hoofdstad ern stig bezorgd te zijn, dat zij haar gezicht zou verliezen, indien zij voor de zoveelf-te maal op een eenmaal goedgekeurd raads besluit zou terugkomen. Amsterdam kan zich dat echt nie* permitteren, riep mevr. Van der SluisFintelman (P.v.d.A.) gis teren in de raadszitting uit en op een na alle andere fracties stemden met deze kreet hartgrondig in. De KVP maakte bij monde van mr. Elsenburg nog de restric tie, dat. mocht uit een en ander beraad tussen genoemd comité en B. en W- blij ken, dat een andere weg noodzakelijk is, in ieder geval ernstig zou moeten worden overwogen of nog de kans bestaat die weg op te gaan. De aanleiding om weer over de vraag of het W.G. wel academisch ziekenhuis moet worden te discussiëren lag in de voor dracht van B. en W. om ruim een ton uit Ke trekken voor de voorbereidingen van de bouw van een la-boratoriumvleugel voor het ziekenhuis. Mr. Van den Bergh erkende volmondig, dat hei gemeentelijke plan onder de nieuwe wettelijke regeling voor Amster dam meer zal kosten en hij schatte da', op 15 miljoen. Naast het W.G. als aca demisch ziekenhuis moet er immers een algemeen ziekenhuis ter vervanging van he, Binnen Gasthuis komen. Dat vergt een uitgave van ongeveer 35 miljoen. Indien er een nieuw academisch ziekenhuis wordt gebouwd zal het W.G. tot alge meen ziekenhuis ingericht en verbeterd moeten worden voor circa 20 miljoen. Maar. zo betoogde de wethouder, dit zijn geen omstandigheden die een andere be sluitvorming nodig maken. Dr. Sajet zei in een korte verklaring, dat hij uitvoering van hc'. raadsbesluit in strijd achtte met de belangen van de stad. haar inwoners en het medisch hoger onderwijs. Hij zou dan ook niet voorstemmen en verzocht met klem ook na aanvaarding van de voordracht een nauwkeurig onderzoek te doen instellen naar de nieuwe omstandigheden. De on zekerheden waren volgens hem groter wanneer het gemeentelijk project zou worden uitgevoerd. Voor de medische faculteit van Nijme gen zijn toch ook door het Rijk tientallen miljoenen gevoteerd, hield hij B. en W. voor. De heer Elsenburg (KVP) durfde niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen, ,dat Amsterdam straks met half afge bouwde klinieken zou: zitten, wanneer '..och tot nieuwbouw zou worden overge gaan. De ongerustheid en twijfel in be paalde kringen over de juistheid van het te nemen besluit deden hem echter B. en W. met aandrang vragen daaraan aan dacht te besteden en desgevraagd me' comité contact op te nemen. De wethouder zegde dit toe, doek rumoer onder de raadsK' vertelde, dat het comité ontstond toen hij nog niet tot het gemeentebestuur 8e had, maar wel Gedeputeerde State" p 1 verzocht het raadsbesluit niet g"e keuren en bij de regering had Se' geen medewerking te verlenen, fraaie weg", interrumpeerde de li''fl\ heer Le Cavelier en een van zijn J tiegenoten dacht, dat de „comitéhU beslist eens onderzocht moesten word „Mi Mevr. Van der Sluis—Fint^j *ev (Pv.d.A.) was ervan overtuigd dat &e f' gerustheid we-1 zal wijken, wanne"' burgerij ziet. dat het Amsterdam e is met de uitvoe^**-*» va** de Mor"" heer De Jong (VVD) wilde niet de zaak terugkomen. Hij stelde zich ledig achter he, beleid van B. en j Er volgde geen hoofdelijke stemaM' het debat. Alleen dr. Sajet en de PSP-ers vroeg en aantekening dat tegen waren. "eg. «1 t* >1 ki De hoog-frequen.t technicus Lengruesser van het observatorium te Bonn was cén van de eenf-sn. die de seinen opvingen van de Spoetnik. Daar hij zich voor het werk op het observatorium niet zo erg meer interesseerde, en volkomen in beslag ge nomen was door de aardsatelieten, namen de Amerikanen contact met hem op. In februari stichtte hij het „Instituut voor interplanetair radiocontact" en hoopt zijn uitrusting nog aanmerkelijk te kunnen uitbreiden. Bij K.B. is de hoofdcommissaris te' r retarie van de gemeente Montfoort, J Z. M. Deurvorst. benoemd tot burge1^; ter van Wehl. Hij is geboren op 1* 1923 en is rooms-katholiek. se1 k (Van onze Utrechtse redacteur) 'n zijn rede voor de Ned. Kath. Mid denstandsbond, die het kader bijeen had geroepen voor een bezinning over de toe komstige middenstandspolitiek deelde staatssecretaris dr. G Veldkamp mee. dat op het departement van economische zaken gewerkt wordt aan een plan om in navolging van een actieve industrialisatie- politiek een actieve regionale toeristische poltiek te voeren. Het gaat op de eerste plaats om een grotere opvangmogeliik- heid voor het deviezenbrengende buiten landse toerisme (270 miljoen gulden In 1958). waarvoor ook de Hiltongarantie- wet bedoeld is; op de tweede plaats een grotere mogelijkheid om ruimte te' vin den voor het nationale sociaal-toerisme; op de derde plaats om nieuwe welvaart te brengen in gebieden, die uit welvaarts- en welzijnsoogpunt in ontwikkeling zijn achtergebleven- De staatssecretaris dacht daarbij aan Friesland en bet Waddenge bied en voorts aan Zeeland, waar bepaal de nadelige gevolgen van het in ander op zicht zo duidelijk welvaartstimnlerende Deltaplan opgevangen moeten worden. Naar aanleiding van een suggestie uit de vergadering, nl van de voorzitter van de Middenstands-Deltacommissie op Wal cheren. om een extra Delta-subsidie voor de middenstand beschikbaar te stellen, be toogde dr. Veldkamp later dat het de middenstand zeker mogelijk gemaakt moet worden de belangrijke structurele veranderingen bij te houden. Het zal juist de taak van deze commissie zijn naar vo ren te brengen, wat hiervoor nodig is. Hij zei nog ondanks alle kritiek nooit een minuut spijt te hebben gehad van het instellen van een rijksmlddenstandsvoor- lichtingsdienst. Een rechtstreeks gevolg van het optreden van dr middenstands consulenten is, dat de middenstandsbelan- gen in het kader van het regionale beleid langzaamaan het accent krijgen, dat zij behoeven De komende middenstandskredietbe- schikking zal de normen voor de krediet verlening opnieuw in belangrijke mate verruimen. In totaal is er sinds 1952 aan ongeveer 36000 middenstanders gegaran deerd middenstandskrediet verleend tot een bedrag van ongeveer 300 miljoen gul den Daarvan staat thans nog ruim 100 miljoen uit. verdeeld over 14000 kredieten De overheid zal zo vervolgde de staats secretaris in onderlinge samenwerking misschien in commissieverband moe ten zoeken naar mogelijkheden tot een ue wenste uitbreiding van de raad voor het. midden- en kleinbedrijf, in de richting van alle ambachtsbedrijven, horeca en vervoer Wat het gconomische perspectief van de middenstand betreft, was dr Veldkamp van oordeel dat bij een goed gericht eco- nocisch beleid verwacht kunnen worden 'n verbetering van de regionale welvaart een handhaving van de nationale econo mische stabiliteit en een verruiming van de nationale markt tot buiten haar gren zen Tn deze verbeterde economische om standigheden zal de middenstand met gro tere economisch^ eenheden moeten wer ken, kapitaalkrachtiger moeten zijn en beter voor zijn taak toegerust. Dat, vereist veel van de middenstand en zijn privaatrechtelijke en publiekrech telijke organisaties, veel ook van het mid- denstandsbeleid van de overheid, dat daarvoor mede de voorwaarden moet scheppen. Naarmate het specifieke beleid meer wordt afgerond, zal het accent, dat nu reeds zo zwaar op het integratiebeleid rust daarop nog breder moeten gaan rusten. Daarbij zal men met het oog op tech nische. economische en sociale ontwikke ling het specifieke beleid soepel moeten houden en naar vormen moeten zoeken, waarbij zn mogelijk het parlement, mede wordt ontlast, van taken, die het te zeer drukken- De vergadering nam een resolutie aan, waarin zij haar grote voldoening uitsprak over het feit dat sedert 1952 de beharti ging van de middenstandshelangen is toe vertrouw,! aan een afzonderlijk bewinds man op regeringsniveau. De N.R.K.IM. is er zich van bewust, daf deze verworven heid slechts kon worden bereikt door de steun en medewerking van de K.V.P. en sprak als haar overtuiging uit, dat in ee„ gezonde en harmonische maatschap- pjj-structuur een zo breed mogelijke groep krachtige en gezonde midden, en kleinbe drijven dien, aanwezig te zijn Hiertoe is in het algemeen noodzakelijk dat de economische sociale en financiële politiek van de overheid mede gericht is op de bestaans- en ontwikkelingseisen van het zelfstandig midden- en kleinbedrijf. Gelet op de zich sterk wijzigende econo mische omstandigheden is daarnaast in hei bijzonder een meer doeltreffende vor ming to, ondernemer en een voorziening in de steeds grotere kapitaalbehoefte ver eist De N.R.K.M. vertrouwt, daf de K.V P. haar noodzakelijke steun e„ medewerking aan dit streven naar een gezonde en krachtige middenstand zal bljjvcn verle nen. He-t vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, het m.s. „Roltaf dam", zal een maand eerder gereed komen dan verwacht ti'fif. zodat het, zoals reeds gemeld, op 3 september a.s. zijn eerste re'j naar New York kan maken. De 38.000 ton nietende Rotterdatn die 1400 passagiers kan vervoeren, is tevens het grootste schip f"'' de Nederlandse, koopvaardijvloot. Het schip, waarvan het silhoVe welhaast zijn definitieve omlijning heeft, ligt aan de afbouwkoA van De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij le Rotterda 0 mission ie wasmngion is ingeoicy. WJM fectlve" geworden is. VermoedelijkV. «de Gisteren is een in de Nederlandse taal gestelde propectiis verschenen inzake de reeds aangekondigde introductie door emissie van 20-jarige, in gewone aan delen converteerbare „subordinated" obligaties per 1979 ten laste der Kon Luchtvaart Mij. Op woensdag 11 maart (onder voorbehoud van wijziging) zal bij een Nederlands banksvndicaat onder leiding van Pierson. Heldring Pierson en de Ncd. Handel-Mij. niet alleen de inschrijving openstaan op originele obli gaties aan toonder, groot nominaal 1000 doch ook op certificaten aan toonder van nom. 100. De certificaten worden uitgegeven dooi de N.V. Administratiekantoor opgericht door Heldring Pierson en Broekmans Effectenkantoor. De originele obligaties maken, zoals bekend, deel uit van een in New York uitgeven obligatielening, groot nom. ca. 17 miljoen. De stukken zijn voorzien van halfjaarlijkse coupons per 15 maart en 15 september, waarvan de eerste vervalt per 15 september 1959. De storting op de toegewezen obligaties en/of certificaten zal vermoedelijk dienen te geschieden op dinsdag 17 maart 1959 tegen inontvangstneming van recepissen, welke t.z.t. kosteloos, verwisselbaar zullen worden gesteld in definitieve obligaties en/of certificaten. De verhandeling van de obligaties zal te New York aanvangen nadat het „Regi stration Statement", dat op 19 februari 1959 bij de Securities Exchange Com mission te Washington is Ingedie" al maart 1959 de eerste dag der ve'^ In de Ver. Staten is het gebruik^ voorwaarden van een emissie ef,.rSï Cj te stellen kort voor de verhandelior- vangt, aldus een bericht van de R; ■11* Aangezien het gewenst leek de v.er"'^ ling in Nederland te doen beg"1 g(fL t'eu. dezelfde dag als in de Verenigd" van Amerika, resulteert uit een rf de voor Nederland ongebruikelijk thode dat de definitieve voorW» eerst bekend worden op de ee" van verhandeling. Het bedrag van hele lening, het bedrag van het introductie in Nederland bestemd,^ deeite, het rentepercentage, de koers, de datum van storting in ,p land. de boetebepaling bij vervro"? lossing en de conversiekoers zull""rtii na puhlikatie van deze gegeV" 1 New York, in Nederland op de ('f. J! inschrijving (vermoedeliik 11 ma® worden bekend gemaakt. C Pauselijke onderscheiding. De hee' Dlonisius te Culemiborg. die ruim v,^f, jaar lid van het kerk— en armibes'" van de St.-Barbaraparochie aldaar- 'j Z.H. de Paus onderscheiden met h~ pr, kruis „Pro Ecclesia et Pontifi"®,,', onderscheiding werd hem uitgere'k' pater prior D. van Erp O.E.S.A. »'l D>c t>h At

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6