Daqblad voor Schiedam en omsfreker Nasser doet felle aanval op Iraakse premier Kassein Kleuter trok kachel om; redder in vuur gedood Nederlands helikopternet in opbouw Veel succes met „Een beetje" Anders ,over' in Haastrecht Kroesjtsjef teruggekeerd naar Russische hoofdstad Lekke oliestookkachel in Utrechts café ontplofte Betogingen in Bagdad tegen de VAR Keerpunt in Nassers politiek Meisje verloor dodelijk vergif Canadese Indianen roeren zich Twee personen Brandend Westduits vrachtschip op sleeptouw licht gewond Nog deze zomer verbinding Schiphol-Zestienhoven Jordaanwater voor bevloeiing Negeb Toestand generaal Marshall beter DONDERDAG 12 MAART 1. Het zit de communisten ni erg lekker in het Oosten Ford gaat in de V. S. kleine auto bouwen Korte, hevige brand in Amsterdam China kiest 17 april een nieuwe president Volgend jaar weer in Nederland Betogingen tegen de VAR Direct hulp HET WEER VOOR MORGEN OPKLARINGEN Gewonden Communiqué Onenigheden opgelost i J nieuwe leaamscne cou Na het bekend '"orden van het grote succes van Teddy Scholten was het ten huize van Dick Schal- lies een groot feest, Dick Scit-al- liesdie met de bekroonde muziek i van „Een beetje" zwaait en zijn vrouw naast hem uiten tuin vreugde met vele vrienden en ken nissen. Voor de tweede maal heeft Nederland het Eurovisie Song Festival gewonnen. Een van blijdschap en geluk stralende Teddy Seholten, die haar zenuwen, al thans uiterlijk, meesterlijk had weten te bedwingen, mocht gisteravond in Cannes uit handen van de programmachef der Franse televisie de Grand Prix in ont vangst nemen, toen bleek, dat het door haar gezongen liedje ..Een beetje", op muziek van Dick Schallies en met tekst van Willy van Hemert, met 21 stemmen van de elf internationale juries de eerste plaats had veroverd. Een udfelag. dïe voor die kijkers en later de luisteraars miinder verras send was dan twee jaar geleden, maar waarop toch nauwelijks iemand in Ne derland. dat zijn muzikale profeten van eigen, bodefn over het algemeen minder pleegt te eren dan dde in den vreemde, had durven te hopen Het js een bijzonder spannende kamp geweest, die door de kijkers moeilijker dan de vorige malen wag te beoordelen, omdat cfe kwaliteit van het beeld (gevolg van het verschil in lijnenstelsel tussen de Franse en Nederlandse televisie, die een „vertaling'' noodzakelijk maakte) en van het geluid te wensen overlieten. Reeds direct nam het Nederlandse lied een kleine voorsprong, maar het werd epoediig ingehaald door' het Zwitserse „Ingenwoher", gezongen door Omsta Williams. Toen echter de Italiaanse jury aan de telefoon kwam en niet minder dan zeven stemmen uitbracht op „Een beetje", was het pleit eigenlijk al be slecht. Nederland kwam op de eerste plaats met een voorsprong van vijf stem men op Groo.t-Braittanndë, dat met „Sing liftte Birdie", gezongen door Peal Carr en Teddy Johnson, op die tweede plaats eindigde, met één stem verschil gevolgd door Frankrijk, dat derde werd met „Oud. oui, oui, oufii", gezongen door Jean Philippe. Een uitslag, waarmede men het wel eens kan zijn. zonder het gevaar te lopen van chauvinisme te worden he6chuldiigö, al had het de Nederlandse kijkers en luisteraars misschien niet zo heel erg teleurgesteld, als het Britse liedje de overwinning had behaald. De Nederland se jury gaf tenminste met niet minder dan vijf stemmen haar voorkeur voor deze typisch-Enigelse. gemakkelijk in het gehoor liggende en knap gearrangeerde song te kennen. Deze tweede Nederlandse overwinning op het Eurovisie Song Festival, waar aan Dolf v. d. Linden, die het orkest van de R.T.F. tijdens de nitvoering van „Een beetje" dirigeerde, een werkzaam aandeel had, heeft tot gevolg, dat de in ternationale finale het volgende jaar wederom In Nederland zal plaats vin den, waarbij dan de N.T.S. als gastvrouw zal optreden. In de Bussumse studio werd er in op perbeste stemming over de Nederlandse zege nagekaart. Sielbe v. d. Zee alfo voor zitter van de Nederlandse jury en om- roepster Karen Kraaykamp wisten Ted dy Scholten en Dolf v d. Linden aan de telefoon te krijgen om ze namens alle Nederlandse kijkens geluk te wensen met hun ..enorme" succes en ze naar hun eerste indrukken te vragen. Karen Kraaykamp, die gewoonlijk haar teksten nog al eens verhaspelt, toont zich in zulk een onvoorbereide situatie bijzonder slagvaardig. Toen na melijk werd meegedeeld, dat Willy van Hemert, die in de studio werd verwacht om als tekstschrijver in de overwinning te -delen, verstek liet gaan, omdat hij „te dol vdn gel-uk was om te komen", j merkte ze spontaan op: „Ik weet heus niet, in wat voor staat hij dan nu ver keert". V-ana-vo-nd zal het wel groot feest zijn in de Stadsschouwburg in Utrech-t. als Teddy Scholten daar weer met haar man optreedt in Bené Sleeswijks Nederlandse Revue. En voor de liefhebbers va-n populaire muziek wordt het nu afwachten, of er misschien nie-t binnenkort een grammo foonplaat uitkomt met de drie winnende Festival-liedjes, die eventueel kunnen worden aangevuld met het Italiaanse „Piove", gezongen door Domemii-co Mo- duigno. De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt, dat zij van' plan is in het mo deljaar 1960 een in de Ver. Staten ver vaardigde kleine personenauto op de markt te brengen, behoudens verande ringen op de automarkt of andere om standigheden. Egyptische ogen open esiflenf Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren voor het terst een openlijke aanval gericht tot prémier Kassem van Irak na het mis- hkken van de anti-communistische staatsgreep onder leiding van kolonel S.iawwaf. De Egyptische leider sprak van het balkon van het regeringsgebouw te amascus tot een juichende menigte. Vóór zijn rede demonstreerden 1.000 stn- °nten in de hoofdstraat van de stad en schreeuwden slogans als „weg met kassem" „weg met communisme en opportunisme". lassers toespraak c'°Or Radio-Caïro van to, werd uitgezonden en waarnemers waren mening- dat de president in zyn espraak duidelijk een keerpunt in zyn ®°litiek bekend maakte. ..Kassem, aldus Nasser, „betekent in j^.t Arabisch „Tweespaltverwekker" en j '1 doet zijn naam eer aan. De communis- .te, die in Irak de tegen ons gerichte be dingen hebben geleid, waren dezelfde door Noeri es Said (de in juli van et vorig jaar tijdens de opstand van ;tessem gedode Iraakse premier. (Red.), jb Irak zijn verdreven. U hier in Syrië ®bt hen gespijzigd en onderdak ver teaft. Zij hebben dit gebaar van u be- Otwoord met ondankbaarheid en haat". President Nasser tiet zjjn politiek zei voorts, dat het was Kassem en de In een apotheek i-n Spangen te Rotter- te-m heeft gisteravond een kind een doosje zjë-t 30 poeders afgehaald rnaa-r het doosje ^et inhoud daar-na verloren. Het gebruik deze poeders kan dodelijk zijn en tea-ro-m laat de politie te Rotterdam een teïisti-g© waarschuwing horen. Wd-e de Poeders gevonden heeft of vindt wordt jteiragehid aangeraden ze o-p een pó'iitie- Ureau te deponeren. Reeds hebben radio- dsenf; van de politie in de bu-urt van ^Pan,gen de bewoners, voorzover z-e thuis 'te-ren, ingeJich-t. communisten de kans te geven ver deeldheid te zaaien. Wij zullen vechten om ons land en het Arabische nationa lisme te beschermen, zo verklaarde hU. „Wij hebben het Syrische communis me bestreden, omdat de Syrische com munistische partij niet voor Syrië werk te, maar haar het buitenland" sche president. Door Bagdad reden gisteren vrachtau to's met „vredespartisanen", die tegen de „samenzwering" van de Verenigde Ara bische Republiek tegen Irak protesteer den. Gistermiddag waren duizenden mensen op de been om de laatste eer te bewijzen aan de communistenleider Ka- zantsji, die door de rebellen zou zijn ge dood. Het lucht, en spoorwegverkeer in Irak was gisteren weer normaal. Alleen de grensovergangen zijn nog gesloten. Na de „""revolte" van de Indianen in het reservaat bij Brandford in de Cana dese provincie Ontaria, die zich deze week van Canada hebben „afgescheiden", zijn nu ook de Irokezen van Caughnawaga bij Montreal in beweging gekomen. Hun stamhoofd heeft gisteren verklaard, dat zij de rechtspraak van de gerechtshoven in de provincie Quebec niet erkennen. richtlijnen ontving uit z'i baseren zich op een wet van koning zo besloot de Egypti- George de Derde van 1763, die de Caugh nawaga buiten de jurisdictie van deze ge rechtshoven plaatste. Een in lichterlaaie staand Westdnits vrachtschip, de „Vormann Rass" (1.000 ton), dat in de loop van de dag ter hoog te van Plymouth In brand geraakte, is gisteravond door de Britse mijnenveger „Acute" op sleeptouw genomen. Acht man van de bemanning van de „Acute"; begaven zich per helikopter aan boord van de Vormann Rass" om het vuur te bestrijden in samenwerking met de kapi-i tcin en twee bemanningsleden van het; brandende schip. De overige acht bemanningsleden van de> „Vormann Rass" werden aan boord geno-' men van de Franse trawler „Notre Dame des Anges" en naar de haven Brixham gebracht. Het uitgebrande schip zou van daag in de haven van Plymouth aanko men. Een korte maar hevige brand in een bovenhuis aan de Dapperstraat in Am sterdam-oost heeft gisteravond omstreeks negen uur het leven gekost aan de 29-ja- rige plastiekbewerker J. Bruning, die vlak om de hoek in de Pieter Vlamingstraat woont en terstond het brandende pand in ging om de bewoners te redden. Zijn gedeeltelijk verbrande lichaam werd later in het trapportaal op de derde verdieping aangetroffen. De overige bewoners konden zich via de trap en door een sprong in een vangzeil in veiligheid stellen. (Van onze - De concessie, die, zoals wij hebben ge teld, aan Aeno Contractors is gegeven, Jh met helikopters te vliegen, impliceert, Jtet alle civiele vliegvelden mogen worden logen, dat er oniregettimiatiig verkeer j^ter het buitenland maïs worden onder- "telen en dat er nieuwe la: ingert'dhit, hiervoor die M-n mogen worden ilkisluehitvaartdiienst teng heeft verleend Oirccteur B. Schreiner denkt over en- maanden te kunnen beginnen met eerste helikopterdiensten tussen Schip- te' en Zestienhoven. Ook Pernis zal mo- ??"jk een onderdeel van dit eerste net "''maken. O.a. zijn thans besprekingen j t cle grote oliemaatschappijen, die daar T-testigd zijn, gaande. De Heliport, die in „testerdam waarschijnlijk zal verrijzen in die industriegebieden van Zuid-Limburg, Groningen en Drente en het overbevolkte weeten, de bijzondere aandacht van de heer Söhreiner, dia zijn pogingen om de mogelijkheid te verkrijgen een binnen lands luchtverkeer met helikopters op te bouwen, eindelijk met succes bekrommd zag. Van de resultaten van de eerste netlij nen zaïl het afhangen in hoeverre dit ver keer zich zal kunnen uitbreiden. Jan van Galenstraat, ligt naar de op- van de heer Schreiner niet een" raai genoeg. Daarom overweegt hij in nia- f0'ging van New York drijvende plat- 0pms te construeren, zodat de toestellen het IJ kunnen liggen, u He eerste toestellen, die worden aange- v?,tet. zijn van het type Vertol 44. die yijftlen passagiers kunnen vervoeren. Zij ?"hnen ook op het water landen De tante- ten zullen liggen tussen de 25 en 35 eenit .6r kilometer. Ook de Zeeuwse eilanden te Zeeu ws ch-Vlaanderen hebben, naast Vannacht cn morgenochtend plaatse lijk mist. Morgen overdag op de meeste plaats endroog weer met op klaringen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke wind. Vrijdag 13 maart: zon op 07.01, onder 18.39: maan op 08.34, onder 23.08. De brand onstond op de tweede ver dieping van het woonhuis van de heer I. A. Vogel die op visite was geweest en terugkwam om zijn 5-jarig dochtertje naar bed te brengen. Zij trok onverwachts een petroleumkacheltje om, dat haar va der juist had aangestoken. De vlammen in de kamer werden dadelijk opgemerkt door de heer J. Reijmers,. die voor het raam van zijn 'kamer op arte hoog aan de overzijde naar buiten zat te kijken. Samen met de heer G. J. Peters, die bij hem op visite was. rende hij heit branden de huis in en bracht het dochtertje van de heer Vogel naar buiten. De heer Vogel, die eerst tevergeefs gepoogd had de brand te blussen kon eveneens via de trap de straat bereiken. De derde verdieping, die inmiddels ook vlam had gevat, bleek onbereikbaar. Het trappenhuis was reeds vol rook en vuur. Op dat moment arriveerde de brandweer. Enkele behulpzame burgers spanden een sprtngzeM, waarin d'e drie bewoners van de derde verdieping konden worden opge vangen. Mevrouw Y. van Nifterik klaagde na de sprong over pyn in haar rug. Zy is met haar 10-jarig dochtertje Martha die by de ca. 10 meter diepe val in het springzeil een kaakfractuur op liep, door de G.G.D. naar het O. L. Vr. Gasthuis overgebracht. De 65-jarige heer P. van Nifterik kwam er zonder letsel af. Hy bracht de rest van de avond by overburen door. De brandweer had het vuur binnen een kwartier bedwongen. Over Israëlisch gebied worden thans pijpleidingen van voorgespannen beton ge legd om water van de Jordaan naar de Negeb-woestyn jn het zuiden van het land te leiden. Men hoopt door ig,;iratic met Jordaanwater de mogelijkheid te scheppen voor het aanplanten van Citrus- bomen, katoen, suikerbieten cn olienoten en zo de vestiging van nieuwe industrie centra te bevorderen- Tot nog toe wordt er bevloeiïngswater maar te weinig naar de Negeb- geleid door een buisleiding vanaf de ri vier de Yarkon. De thans in aanleg zijn de leiding, van een kleine honderd kilome ter lengte en een kanaal van een kleine veertig kilometer lengte verder noord-1 waarts, zullen de bestaande leiding op' het Jordaanwater aansluiten. Men hoopt het eerste gedeelte van het project te gen 1962 gereed te hebben. De nieuwe 108-duims buizen worden te Ashkelon aan de Middellandsezeekust vervaardigd. Elk stuk van vijf meter weegt dertig ton. De buizen worden op speciale spoorwagens vervoerd en komen in sleuven in de grond te liggen. In Haastrecht gebruiken de ver, keersbrigadiertjes een andere me thode dan elders in Nederland om het verkeer tot stilstand te brengen, voor overstekende voetgangers. In- plaats van de gebruikelijke „panne, koekhebben de „Klaar-overtjes" in Haastrecht twee lichte slagbomen, voorzien van een klein stopbord. Elk der hefbomen overspant de helft van de weg. De foto geeft een beeld, van de voetgangersbeveiliging. Generaal George Marshall, de 78-jari- gc voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en geestclyke vader van het Europese Herstel Programma, is overgebracht van een hospitaal in Forti Bragg in Noord-Carolina naar een zieken huis in Washington, omdat z(jn toestand verbeterd is. Zoals bekend hecft Marshall in het be gin van dit jaar twee maal een hartaan val gehad. Gedurende verscheidene we ken is zijn toestand ernstig geweest. Marshall verblijft nu in hetzelfde zie kenhuis, waar ook minister Dulles wordt verpleegd. De nieuwe Chinese Nationale Verga dering komt op 17 april bijeen om een nieuwe president van de Chinese volks republiek te kiezen als opvolger van Mao Tse-Toeng. Aan deze nationale vergadering, de twee de sedert het bestaan van de Chinese Volksrepubliek, nemen 1.220 afgevaardig den deel, onder wie 150 vrouwen en 179 vertegenwoordigers van nationale min derheden in China en van in het buiten land wonende Chinezen. Oost-Duitsers ongerust pc Sovjelrusslsche premier Kroesj tsjef heeft vandaag Oost-Duitsland verlaten en is naar Moskou teruggekeerd na een bezoek van acht dagen aan Oost- Duitsland. Hy beëindigde gisteren zijn be sprekingen met de Oostduitse leiders en woonde een kleine ontvangst bij ter ge legenheid van de 65ste verjaardag v*n de Oostduitse premier Grotewohl. Voorts bezocht hij Russische legereenheden, die in Oost-Duitsland gelegerd zijn- In een communiqué hebben de Sov- jetrussische en Oostduitse leiders gister avond verklaard, dat zij het volledig met elkaar eens zijn over de internatio nale toestand, en dat zij het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland de beide Duitslanden of de federatie der beide Duitse staten (er werd niet meer gesproken, zbals tevoren door Kroesjtsjef van een apart vredesverdrag van de Sovjet-Unie met Oost-Duitsland. red.) van de grootste betekenis achtten. Oost- Duitsland was voorts bereid de vrije toe gang tot zowel Oost- als West-Berlijn te garanderen. Opnieuw werd de be zetting van West-Berlijn veroordeeld, waarvoor geen enkele morele of wette lijke basis meer bestond. Volgens berichten uit goede bron zou den bij de besprekingen van Kroesjtsjef met de Oostduitse leiders deze week me ningsverschillen over de politiek ten aan zien van de Westberlijnse kwestie gere geld zijn. De Oostduitsers, die een straf fere politiek dan Moskou zouden wensen, zouden zich erbij hebben neergelegd, dat inleidende besprekingen tussen de com munistische landen over een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland een maand worden uitgesteld. Premier MacMillan van Groot-Brittan- nië is vandaag naar Bonn vertrokken voor een tweedaagse conferentie met dr. Kon rad Adenauer, de Westduitse bondskanse lier, over zijn bezoek aan Moskou. De pre mier is, zoals bekend, dinsdagavond uit Pary's gekomen, waar hfl met generaal De Gaulle had gesproken. Van doorgaans welingelichte zijde te Londen wordt gemeld, dat de westelijke mogendheden willen voorstellen de confe rentie van ministers van buitenlandse za ken van Oost en West in de week tussen 10 en 17 mei te laten beginnen. Over de juis te datum zou men nog geen besluit heb ben genomen. Een lekke oliestookkachel heelt gister middag om drie uur in de keuken van een café aan de Oude Gracht te Utrecht een ontploffing veroorzaakt. De brand die hierdoor ontstond greep zo snel om zich heen, dat de vlammen binnen een kwar tier uit het dak sloegen. Toen de Utrechtse brandweer arriveerde, waren de eerste verdieping cn de begane grond al volko men uitgebrand. Men ging de vlammen met zes stralen te lijf en binnen drie kwartier waren zij gelokaliseerd. De echtgenote van de caféhouder J. B. van Luijn, was alleen met. haar zieke moe der thuis. Beiden konden het pand op tijd verlaten, evenals mevrouw De Raaf, die de verdieping boven het café bewoonde en die op het moment dat de brand uitbrak lag te slapen. Van de twee honden, die het echtpaar Van Luijn bezat wordt er nog een ver mist en men vreesit dat het dier in de vlammen is omgekomen- Uit het café konden slechts twee tafel tjes en een televisietoestel worden gered. Mevrouw De Raaf zag alleen maar kans, een sigarenkistje met geld mee te nemen op haar vlucht naar beneden. De schade is nog moeilijk te schatten, aangezien men niet weet, hoeveel geld er in kas was. Het café staat in een zeer dichtbebouw de buurt. De ramen van de huizen ernaast en er tegenover sprongen na het uitbre ken van de brand door de enorme hete- luchtstroom. De brandweer zag zich ge noodzaakt, de muren die begonnen te schroeien, te bewerken met een nevel spuit. Het huis naast het café heeftenen in allerijl ontruimd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1