Belastingdruk te zwaar voor verhoudingen Nederlandse Burgers dienen opgevoed tot maatschappelijk werk fe I herenmode-tip Adelborst no-iron-shirt Peek&Cloppenburg Katholieke jongeren in Den Haag krijgen een eigen tehuis Overgang naar grote stad voor velen zeer moeiliik Laten wij de maan en Mars schoon houden... Meer dan ooit de school een zaak van de ouders Onderwijzersprotest tegen studentenactie ■V O Geldontwaarding verder tegengaan Keukenhof trekt voorjaarspakje aan Opvangstcentrum voor migranten Is er toch leven op leve de maan Mgr. M. A. Jansen en Oudercomités ifssi Mgr. Walsh naar liet ziekenhuis Film, radio en t.v. „De Klep" gerestaureerd H.H. Wijdingen ABDIJSIROOP Mevrouw Barber liet 62 dieren in de steek UW T' SM Unicum in ons land Rotterdamse diocesane raad geïnstalleerd Expeditie naar de Emmaketen-Suriname DONDERDAG 12 MAART 1959 PAGINA 3 Hart. èn verstand Meer bevoegdheden voor pauselijke commissie „IJzeren gordijn Geen noodsprongen Nieuwe ontwerpen Als ik maar éven hoest is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is 't zó over! t V Al yi v 1 üni Geen schroom llllil;-' lillÉÉÉ II Offers als plicht In Europees verband Laatste Amerikaanse missionaris in China 's-GRAVENHAGE, 11 maart 1959. Twee begrotingen werden er vandaag in de Eerste Kamer behandeld: die van financiën en van Maatschappelijk Werk. En beide behaalden een tien. Bij de begroting van Financiën, waarvoor gisteren al algemene beschouwingen waren Behouden, had minister Zijlstra vandaag een goed antwoord op de kritiek van Tof. Wittcveen (VVD). Minister Zijlstra vindt namelijk óók, dat de belasting druk voor Nederlandse verhoudingen op het ogenblik veel le zwaar is. De mi nister van Financiën a.i. zei. dat dit natuurlijk in deze situatie niet een toezeg ging van belastingverlaging kon betekenen. Wel zal men in de toekomst alles Toet endoen om verbeteringen te brengen. öe hoge directe belastingen, zoals bijvoorbeeld de Vennootschapsbelasting, heb ben in de praktijk tot gevolg, dat de afnemers de belasting gaan betalen. Deze feiten, aldus minister Zijlstra, moeten ons tot nadenken stemmen. De conse quentie ervan is, dat naast alle claims voor andere zaken de claim voor belas tingverlaging even serieus zal moeten worden beoordeeld. En als dan niet alles tegelijk kan worden verwezenlijkt, dan zal men overal een stukje moeten afhalen, maar niet alleen de belastingclaim moeten laten vallen. Wij zullen er toch eens uit moeten komen, aldus de minister. alleen overnemen als het nodig is en dan nog maar voorlopig. Daarom moet het maatschappelijk werk zich iedere keer aanpassen aan nieuwe vraagstuk ken. Er is een arsenaal van middelen om de conjunctuur te beheersen, zo ging mi nister Zijlstra voort, maar men zal deze gemakkelijker hanteren om over een aar- ?eling in de conjunctuur heen te komen tan om de overbesteding tegen te gaan. Het gaat om de prioriteit tussen inves teringen en consumptie. Als blijkt, dat te investeringen achterblijven en Ten meende in de Kamer dat te consta teren dan zal men investeringen moe ten aantrekken, maar dan kan men die fuimte niet gebruiken voor andere doel einden. Als de consumptie achterblijft is men geneigd minder te investeren, Taar dat wil niet zeggen, dat er zon- der meer een relatie is tussen investe ringen en consumptie. Er is ook een °Pen markt en we moeten op onze export ietten. Over de bezitsvorming zei minister ^ijlstra, dat het bittere ernst is ons be- 'e'd te richten °P de waardevastheid van het geld. Dit in antwoord op wat de beer Van Campen (K.V.P.) had bepleit. IJtaar bovendien moet bet hele beleid daarvan doordrongen zijn. Men zou zelfs daaraan allerlei wensen ondergeschikt Toeten maken. De geldontwaarding Wordt minder, aldus constateerde de mi nister, maar het komende beleid zal er- °P gericht dienen te zijn die geldont waarding steeds verder te doen afne- Ten, totdat men de zekerheid van vol komen waardevast geld zal hebben ver kregen. Dan pas kan men de grondsla gen leggen voor een beleid van bezits- v°rming. De begroting van Financiën werd hierna z.h.st. aangenomen. Minister Marga Klompé verdedigde baar begroting van Maatschappelijk Werk met hart cn verstand. Zij kon ook 'o de Eerste Kamer niet nalaten te ha- Teren op wat haar beweegt: en dat is bet maatschappelijk werk geen werk te 'aten zijn van de overheid of van de par- '■culicrc organisaties alleen, maar aller eerst van de burgers zelf, die daartoe Toeten worden opgevoed. Wc beleven T, zei zij, de tweede technische revo- 'uitie het atoomtijdperk cn wij Toeten zoals bjj de eerste echnischc re- v"lutie niet opnieuw de boot missen. De verhouding tussen de mensen komt °Pnieuw in gevaar. Wij moeten de ver keringen onderkennen, namelijk deze, ^at wij in de massa zullen worden on dergedompeld óf, dat wij a's vrije men- sen in staat zijn een vrije keuze te ma ken. Daarvoor zijn maatschappelijke Voorzieningen nodig. Ook voor mensen, die in moeilijkheden "erkeren. Maar dit 's n'ef aüeen een taak van de overheid. Dit 's allereerst een taak van de burgers zelf. Zij zelf moe- 'en tot het inzicht komen, dat de ma terie alleen niet voldoende is. Een mens Toet zich gelukkig kunnen voelen. Daar voor is de maatschappelijke opbouw; om de mens te helpen weer op de been ta komen. Op alle terreinen van het maat- Rchappelijk leven moet, men zich afvra gen hoe men in alle veranderende om- ■handigheden de mens de kans kan ge- v"en zich zelf te handhaven. De overheid kan dit alleen stimuleren en moet dit Binnenkort is een pauselijk schrfjvcn te verwachten, waarin Paus Joannes XXIII aan de Pause lijke commissie voor film, radio en televisie uitgebreidere bevoegd heden cn een nieuwe juridische basis zal geven. Behalve de taken, die de pause lijke commissie reeds heeft gekre gen in de encycliek „Miranda Prorsus" van Pius XII, zal de com missie voortaan ook contact moe ten houden met de H.H. Congrega ties cn de andere bureaus der Ro meinse Curie, met de bisschoppen conferenties in de verschillende landen en met de individuele bis schoppen, voor wat betreft het ge hele gebied van film, radio en te levisie. De pauselijke commissie zal een vaste status krijgen binnen het pauselijke staatssecretariaat. De kerkelijke bestuursinstanties die nen haar advies in te winnen bij alle schikkingen en verordeningen, Welke het werkterrein der com missie raken. Ook dient de com missie op de hoogte te worden ge steld van alle besluiten, die wor den genomen. Verwacht wordt, dat de com missie door de Paus zal worden uitgebreid met assessoren en se cretarissen van de H.H. Congre gaties van het H. Officie, het Consistorie, de Oosterse Kerk, het Concilie, de Religieuzen, de Pro paganda Fide, de Seminaries en Universiteiten. De voorzitter der commissie voo-r film, radio en televisie zal elk half laar rapport dienen uit te bren gen over de verrichte werkzaam heden. Hij krijgt tevens de leiding van de Vaticaanse cinematheek, Waarin alle belangrijke cinemato grafische documenten zullen wor den bewaard. Aldus verneemt het K.N.P. van Welingelichte Vaticaanse zijde. In het licht van dit allesomvattende levensvraagstuk bezien, was de kwestie van het vakjargon, de gebruikte termi nologie van het IWaatschappelijk Werk bi'na lachwekkend. Toch hebben WIJ daarop ook wel eens kritiek gehad, om dat deze duistere terminologie leek op een ijzeren gordijn, dat de belangstelling van de buitenwereld, die dit jargon met verstond, volkomen afsloot. En zoals minister Klompé nu toch uiteenzette, is het juist DIE wereld, DIE burgerij, die het in de allereerste plaats ZELF moet doen. Daarom ging zij ook diep op deze kwestie in. Zij erkende dit bezwaar, maar zo zei zij, deze materie is nog nieuw en wij moeten ons bezinnen op de inhoud van deze be grippen, die wij met vreemde woorden aanduiden. Er zullen wijzigingen moeten komen in de terminologie, die men nu eenmaal leert o.a. op de scholen van Maatschappelijk Werk, waarmee men ver trouwd raakt en die men dan meeneemt in de dagelijkse praktijk. Dit moet alle maal groeien en samen moeten we het inhoud geven. Maar, zo menen wij, als het waar is, dat de mensen hier vooral zelf werkzaam moeten zijn, dan zullen we, naar onze smaak, toch moeten zorgen, dat we deze voor velen onbegrijpelijke terminologie zo gauw mogelijk vervangen door aan vaardbare en begrijpbare woorden. Och, alle verdere zaken kwamen er niet zozeer op aan. Wat kon minister Klompé zeggen over de taakafbakening? Natuurlijk niets. Zij gaf het juiste ant woord, dat dit aan de komende forma teur moest worden overgelaten. Als men zeide zij, maar geen noodsprongen doet, maar, dit werk uitsluitend ziet voor de mens, die moet worden gediend. Want dat is het alpha en het omega van heel haar beleid. Het ging verder over centralisatie en decentralisatie. Men moet de mensen laten zwemmen op het ogenblik, dat men meent, dat het moet, zei minister Klompé. Eh dan redden ze het meestal wel. Op zo'n ogen blik moet men durven decentraliseren. De subsidiepolitiek zag zij aldus, dat aan de vrijheid der particulieren niet mocht worden getornd én dat de subsidies eenvoudiger zouden kunnen verlopen. De heer Schipper (AR) en mevrouw Luykx (KVP) hadden het standpunt van minis ter Struycken inzakel de spijtoptanten on bevredigend genoemd. Zij meenden, dat de nieuwe regering na de verkiezingen dit benauwende probleem op andere en doeltreffender wijze zal moeten aanpak ken. Mevrouw Luykx vroeg daarbij een snellere nationalisatie van de spijtoptan ten. Begrijpelijkerwijze en heel verstan dig ging minister Klompé hierop niet in, omdat dit een zaak zal zijn van de vol gende regering. Wel deelde zij nog mede, dat het wetsontwerp „Toezicht op de bejaar dentehuizen" in ver gevorderde staat van voorbereiding was. Wat de armen wet betreft, ligt een uitgewerkt voor ontwerp klaar, maar de geest, dié hier uit spreekt, zal de maatschappij zich eerst eigen moeten maken. Ook dit ont werp zal in de zich steeds veranderen de maatschappij weer vele jaren moe ten dienen. Daarom moet de maatschap pij hieraan meewerken. De gedachten- wisseling met verschillende maatschap pelijke groepen moet dus nog plaats hebben. Wij kunnen verder nog melden, dat de volgende maand een cursus begint onder de repatrianten voor. opleiding tot on der wijzer. Men had de minister daarnaar gevraagd. Tenslotte deelde zij mede, dat het wets ontwerp tot beperking van het verhaals recht de Raad van State is gepasseerd. F. S. Toen het gemeentebestuur van Maas tricht het gebouw van de voormalige Sint Servatius Sociëteit. de zogenaamde „Klep", het vorig jaar ter beschikking stelde van de Zuid Nederlandse Opera en de benedenverdieping weer bewoon baar wer gemaakt, had niemand gedacht dat de zuidelijke opera Zo snel uitbrei ding zou eisen, dat ook de bovenverdie ping in bezit moest worden gen-omen. De laatste maand heeft het gebouw een alge hele metamorfose ondergaan. Het trappenhuis en de bovenverdie ping zijn volkomen gerestaureerd. De vormalige grote bibliotheekzaal, welke een ruïne was, is omgebouwd tot een fraaie, stijlvolle repetitie-gelegenheid. De benedenzaal is nu beschikbaar gekomen voor de ballettraining. De opera-zelf ver huisde voor haar solisten, en koorrepe tities naar boven. Het is dé bedoeling het thans geheel bedrijfsklare pand op 19 maart met enige plechtigheid officieel te openen. éÈm®*'- W;', ALS HET WEER. EN DAAR DOOR DE BLOEMENzich gun stig blijven ontwikkelen, zal het bloemenlustoord. „Keukenhof" in Lisse op 24 maart a.s. de poorten voor het publiek openen. Nu zijn er echter al aardige fleurige hoekjes te vinden, gesierd door vroege krokusjes. Op 14 maart zal mgr. A. van Oorschot, bisschop van Mbeya, in de kerk van de Norbertijnenabdij van Berne de wijding van het diaconaat toedienen aan J. M. Godschalk, L. Nabuurs, D. van, der Lans, R. Maas en P. Schoonen, fraters van de Abdij van Berne te Heeswijk. (Advei-entie) l/AKKER SIROOP In 1946 deelden gerechtelijke autoriteiten van Rugeley, in het Noord-Engelse graafschap Staf fordshire, aan mevr. Rita Barber mede, dat zij in haar uit zes ka mers bestaande woning niet meer dan twee katten en een hond mocht houden. Dezer dagen moest mevrouw Barber, In een ziekenhuis worden opgenomen. Buren hoorden al spoe dig na haar vertrek vreemde ge luiden, die de indruk wekten af komstig te zijn van een aantal in nood verkerende dieren. Politie en dierenbescherming werden gewaarschuwd waarop een onderzoek werd ingesteld. Dege nen. die hiermede belast werden, troffen in de verlaten woning vijf tig katten, vijf honden, twee ko nijnen, twee kanarievogels en nog drie andere dieren aan. De meeste beesten hadden sinds het opnemen van mevrouw Barber in het zie kenhuis, 4 at zes dagen geleden had plaats gevonden, niets meer te eten gehad. 29 katten en een hond moesten worden gedood. Op de al-gemene vergadering van de af deling Zeeuwse eilanden van de Katho lieke Onderwijzersbond, welke in Goes is gehouden, is het tot felle reacties gekomen naar aanleiding van het uit studenten kringen verrezen verzet tegen de toelating van onderwijzers tot de universiteit. Als resultaat van deze besprekingen werd' ten slotte besloten aan het Nederlandse Epis copaat, het bestuur der St.-Radboud-stich- ting, de voorzitter van de Eerste Kamer (op dezelfde tijd, dat de studenten daar hun petitie aanbieden), en de r.-k. studen tenvereniging te Nijmegen het volgende telegram te sturen: „De leden van de K.O.B. afdeling de Zeeuwse eilanden, bijeen in algemene vergadering te Goes, voelen zich gegriefd door de houding, die de studenten van de universiteiten menen te moeten aannemen, zijn van mening dat een besluit genomen door de wettige volksvertegenwoordiging uitgevoerd dient te worden, tekenen fel protest aan tegen de actie van deze stu denten, verzoeken uw invloed te gebrui ken om aan de onderwijzers recht te doen wedervaren." w.g. P. J. v. d. DRIES, voor-zitter. H. BUSé, secretaris. (Het telegram aan de r.-k. studenten vereniging van de universiteit te Nenme- gen met weglating van de laatste zin snede). ff TïfW Jv* de meest geperfectioneerde met Trub-flex-Troon uitvoering met boord uit een stuk, nood, blijft volkomen glad. 0.» exclusieve P».Cme^ shirt van knmpvrqe no iron popUn. *eS* I manchetten en m d.ver se mouwlengten, voor de loge prils (Van onze Haagse redactie) Omstreeks 1 mei zal op d-e Brouwersgracht in Den Haag het imposante gebouw met zijn spitse torentjes en hoge vensters dat eens aan de zusters Franciscanessen van Roosendaal toebehoorde, zijn poorten heropenen. Eens was hier in hel hartje van de stad dc Dienderspoort.'De stichting „Dc Poort', die is opgericht om de algehele metamorfose mogelijk te maken, heeft in haar naam iets willen bewaren van deze oude betiteling. Voor het overige is alJes wat samenhangt met deze stichting nieuw: het voormalige scholencomplex der zusters is geworden tot een modern restaurant.pension-Jeugdherherg en trefcentrum voor alle jongere katho lieken tussen de 17 en 25 jaar die in de residentie op kamers .wonen. Den Haag is de eerste stad in ons land, waar men in deze vorm een experiment heelt willen ondernemen om een greep te krijgen op die omvangrijke groep jongeren die liet huiselijk milieu missen, die vaak de grote overgang van platteland naar de grote stad hebben moeten maken en maar al le vaak bloot staan aan maatschappelijk déraillement. Hoofd-aalmoezenler P. Matthijsen die is belast met de zorg voor het jeugdwerk in het bisdom Rotterdam, speciaal onder de jonge boeren en tuinders, had reeds eerder kennis gemaakt met die jongelui d'ie door hun werk gedwongen zijn op ka mers te wonen. Bij een onderzoek dat in de jaren 19521953 plaatsvond, ontdekte men de grote nood die er bestond onder de jonge boeren en -tuinders die naar de stad waren gekomen. Hun ingroei in het grote stadsleven ging dikwijls met grote moei lijkheden gepaard, terwijl zij slechts zel den een constante huisvesting hadden. Toen zich de relegenhcid voordeed om het kapitale scholencomplex van de zus ters Fransiscanesscn te kopen heeft de in middels opgerichte stichting waarin o. m. zitting hebben mr. J. van der Vaart, de heer Th. Drcsmé, rector Ten Have, de heer en mej. J. en P. Gieseman, de heer S. Klein cn uiteraard aalmoezenier Mat- thüssen, deze gelegenheid met beide han den aangegrepen. Tussen de 5,5 en 6 ton heeft het gekost om de schoollokalen om te toveren tot fris se, modern aandoende ruimten. Nu nog wordt er --■schilderd, gemetseld en gebro ken, maar in grote lijnen kan men thans reeds zien hoe het nieuwe trefcentrum er uit zal zien. Directeur Th. van Son heeft reeds zijn intrek genomen in het gebouw evenals da huisbewaarder-kok en zijn gezin Vele mogelijkheden Gelijkvloers vindt men er een gardero be, toiletten, kantoor, ruimten voor de huismeester-kok. restaurant en keuken. Voor de pensiongasten (maximaal 40) is er een aparte eetzaal die öok als danszaal kan worden gebruikt, waar films kunnen worden vertoond en waar een t. v.-toestel kan worden geplaatst. Zelfs heeft men er een gymnastieklo kaal, dat uit het oude scholencomplex is bewaard gebleven evenals de thans gemo derniseerde kapel op de eerste etage. Op deze zelfde verdieping bevindt zich de huiskamer voor de pensiongasten. De tweede verdieping bevat gescheiden afdelingen voor mnge-ns en meisjes. Hier zijn 16 meisjes- en 20 jongenskamers ge bouwd, benevens 2 slaapzalen voor jongens en 2 voor meisjes. De kamertjes kunnen door 1 of 2 personen worden gebruikt en bevatten alle centrale verwarming. Uiteraard zijn er voldoende was- en douche-gelegenheden, ook voor de afde ling jeugdherberg. Uit de indeling van het gebouw, dat ook nog van een grote tuin is voorzien, blijkt wel, dat het alle mogelijkheden biedt als instuif, pensionverblijf, voor clubs, voor contacten, gesprekken, stu die, voor een dagje en als doorgangs huis voor bijv. jongens en meisjes die enkele dagen in Den Haag moeten zijn voor examens. 1800 jonge migranten Men krijgt een goed beeld van de sa menstelling van de migrante groep in Den Haag uit de cijfers van 1955 die als basis voor de aankoop en inrichting van het ge bouw hebben -ediend. In dat jaar waren er nl. 1800 jonge katholieken tussen 17 en 25 jaar die op kamers woonden en van bui ten Den Haag afkomstig waren. Uit N. Brabant 333, Limburg 211 en Gelderland 310. Van de jongens behoorden er 967 tot het administratief en verplegend perso neel, 412 waren arbeiders en 378 waren zonder beroep De vorming van clubs of andere groepen wil men geheel aan de jongelui zelf over laten. Men hoopt ze hier ook in contact te kunnen brengen met bestaande plaatselij ke organisaties. Met de steun van het departement van Maatschappelijk Werk, een garantie op rente en aflossing van de gemeente cn hulp van het bisdom Rotterdam is hier een werk tot stand gebracht, dat voor Ka tholiek Nederland in deze moderne vorm en op zet een unicum is. J[ nooi (Van onze Haagse redactie) „Wij kunnen zelfs niet met absolute ze kerheid zeggen, dat de maan niet van kaas „Alleen een kat'liolicke school de dames C. Dams-Schwccrs cn R. W. Brccdveld-Wesseling en de heren W. Bics- ta, dr. Jos. P. Chr. de Boer cn W. L. P. Kersbergen. In zijn rede deed de bisschop uitkomen, hoezeer het episcopaat de kwestie al ol geen oudercomité niet ziet als alleen maar biedt een behoorlijke waarborg, dat een utiliteit. Wanneer het spreekt van „dringend gewenst" wil dit meer zeggen daar een godsdienstige opvoeding, dan alleen maar nuttig of zeer nuttig. gegeven kan worden. Maar men zou de taak en ook de invloed van de katholieke school schromelijk over drijven en dit Lot grote schade van het kind, wanneer men menen zou, dat de ouders zich dus niet meer De bisschop erkende, dat er allerlc factoren zijn. die de ouders enige terug* houdendheid ingeven, b.v doordat zij ziet niet meer in het moderne onderwijs thui: voelen of omdat de kinderen in deze tijd veelal een beter en een hogere vorm van onderwijs ontvangen, dan de ouders zelf hebben genoten. Maar desalniettemin is, - V :»"T: Ti aldus d'e bisschop de school juist nu een met de godsdienstige opvoeding be- zaak van de ouders. hoeven bezin- te bruiden nmrlat de A1 betreurde mgr. Jansen het, dat nog hoeven ueziB te houden, ornaat lang niet alle scholen een ejgen 0uder- katholieke school deze zou verzor- comité bezitten, hij meende, dat de dio- gen.... Beiden moeten elkaar aan. vullen, elkaar ook helpen. Alleen al cesane Ouderraad nu reeds voldoende achtergrond bezat om te kunnen starten. „Ik verwacht van u", aldus richtte mgr. zich tot. de leden van de raad, „dat u de onder dit opzicht is een oudercomité ouders leert inzien dat de school niet al- 1 leen is een plaats, waar onderwezen wordt, maar ook en zelfs vooral een het kind moet gevormd praktisch onmisbaar. Hier worden contacten gelegd, die èn voor de ouders èn voor de sdhool vrucht baar zijn en de vruchten komen ten goede aan de kinderen". Dit z(jn enkele passages uit een forse rede, waarmede Rotterdams bisschop gisteravond in de Beatrixzaal in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de Ouderraad van zijn diocees installeerde. Deze raad bestaat uit de heren J. H. M. v. Emmerik, voorzitter, J. Polman, vice- voorzitter, J. H. M. Coenen, secretaris, F. A. M. Molkenhoer, penningmeester en mevr. M. v. d. Bruggen-Grevelink, 2de secretaresse en voorts als gewone leden plaats, waar worden tot natuurlijk zo goed mogelijk onderlegde maar vooral ook tot echte christenen. „Voor ccn deel delegeren de ouders hun rechten en plichten in de opvoeding aan dc school, maar zijn zijn er daar mee niet af. Denkt alleen maar aan de godsdienstige opvoeding. Ook al zou deze op school zo goed mogelijk worden behartigd, ze zal slechts kunnen slagen als ze aansluiting vindt bij de ouders...." Geen rechtenstrijd Tot de vele vertegenwoordigde ouder comités de zaal bleek eigenlijk te klein voor allen die gekomen waren zeide de bisschop, dat hun taak niet ligt op het bestuurlijfee vlak. „Het is niet tie bêttoe- iiiing. dat de oudercomités zich plaatsen op de stoel van bestuur en onderwijzer of leraar. Het gaat hier niet om juri dische rechten, die afgedwongen moeten worden. Echte samenwerking kan alleen geboren worden in een sfeer van wederkerig ver trouwen in de bedding van de liefde tot het kind". Tenslotte deed de bisschop uitkomen, dat men niet moest wensen, dat de over heid de oudercomités zou gaan subsidi ëren. ,,De ouders zelf dienen pro rato toch iets voor de school van hun kinderen over te hebben. Als we zien, hoe onze ouders vroeger en hoe de ouders van thans in andere landen moeten offeren voor een principieel christelijk onderwijs, dan zou het toch wel diep beschamend zyn, wan neer de ouders in ons land niet eens het bestaan én werken1 van hun eigen ouder comité kunnen financieren". Voor de hartelijk toegejuichte rede van de bisschop had de heer dr. Jos. de .Boer een toespraak gehouden, waarin hij de eenheid in de opvoeding .van gezin en school op de voorgrond stelde. Hij deed uitkomen, dat reeds sedert het bisschop pelijk mandement van 1868 de katholieken in Nederland die eenheid al hadden aan gevoeld. die thans in de Unesco als iets nieuws is voorgedragen. Hoeszeer de ouders belang hebben bij het onderwijs blijkt wel uit de reeds door prof. Idenburg onrustbarend genoemde ..sleutelmacht" van de school. „De tijd lijkt niet ver meer, dat alleen hoogleraren, fietsenfoewaarders en Kamerleden aange steld kunnen worden zonder overlegging van een door de wet geëist diploma". Dr. De Boer voorspelde, dat, bij de Europese integratie, ook terzake het on derwijs mettertijd een confrontatie zal komen van de zeer uiteenlopende onder wijsstelsels in de verschillende landen van Europa. Gevaren kunnen dan dreigen voor de religieuze eenheid in de opvoeding in ge zin en op school o.a. door „een valse eenheid van alle gezimidteo in dezeflfde school". De oudercomités kunnen ertoe bijdragen, dat de gedachte van de juiste pedagogische eenheid van gezin en school dan wordt uitgedragen tot ver buiten onze landsgrenzen. De bijeenkomst vond een vlotte leiding bij voorzitter .Van Emmerik. Volgens te Hongkong ontvangen be richten is de laatste Amerikaanse missio naris in China, mgr. James Walsh, op 2 februari van een communistische gevan genis naar een ziekenhuis in Sjanghai overgebracht. Mgr. Walsh is in oktober 1958 onder huisarrest geplaatst, en in december of ficieel gearresteerd wegens overtreding van niet nader genoemde Chinese wetten. De Chinese regering weigert inlichtin gen te geven, ondanks alle stappen van de Amerikaanse ambassadeur in War schau bij de vertegenwoordiger van Rood- China aldaar. Aldus het KNP. Op de aarde is voor elke vorm van leven water nodig. Op de maan heeft men nooit water kunnen ontdekken. Wie weet zit dit onder de oPPervIaktekorst. Bovendien kan er leven zijn dat op an dere beginselen berust dan op aarde. „Deze uitspraken zijn van dr. Peter Alexander van het Chester Beatty Re search Institute in Londen. Vandaag is in Den Haag weer een bij eenkomst begonnen voor de door de In ternational Council of Scientific Unions (ICSU) in het leven geroepen Commis sion on Space Research, ofwel COSPAR Dr. Alexander is een van de 28 deelne mers uit vele landen. Onder hen bevindt zich ook de Rus prof. E. K. Federov. COSPAR houdt zich niet bezig me,t de ra ketten en haar voortstuwing zelf, maar zij wil wel bereiken, dat er een samen werking komt van geleerden die zich be zighouden met wetenschappelijke onderzoe kingen, uitgevoerd met raketten of daar door voortgestuwde voertuigen. Een belangrijk onderwerp is. dat men ervoor wil waken, dat de maan en Mars worden „besmet". Indien raketten bepaal de onzuivere sporen van de aarde zouden overbrengen, zou men nooit op de hoogte I kunnen komen van de eigenlijke natuur van deze planeten. Aangezien volgens de S geleerden op Mars leven mogelijk wordt geacht, wenst men zich ervan te verzeke- ren, dat men niet bijv. over 50 jaar daar i leven zou aantreffen, waarvan men niet zeker weet of het van de aarde of van Mars afkomstig is. Dit „steriel" houden van raketten en van de oppervlakte ,der bereikte planeten is een probleem op zich. Indien men zover zou komen dat een raket zacht op de maan zou kunnen landen, dan zulle® on herroepelijk de uitlaatgassen de maan „at mosfeer" die mogelijk in zeer verdunde staat aanwezig is, bederven. Volgende vraag: hoe krijgt men een ra ket schoon? Gedacht is aan een behande ling met ethyieenoxyde. Bekend is. dat dan door het schijnsel van de zon het vuil dat uit de wereldruimte aan de raket zou gaan kleven, wordt vernietigd. In juli zal een expeditie naar de Emma- keten in "Suriname vertrekken, waar op 500 meter hoogte botanische, geologische en bodemkundige onderzoekingen zullen worden verricht. Deze expeditie, die onder leiding zal staan van dr. Jonkers, werd georganiseerd, omdat dc foto's van de luchtkartering aantonen, dat er in teressante gegevens zullen kunnen worden verkregen. Het zal in Suriname de eerste keer zijn, dat er een intensief onderzoek wordt in gesteld in het bergland. De Emmaketen ligt ongeveer in het midden van Suriname en heeft als hoogste punt de Hendriktop (1100 m). Een militaire patrouille zal een maand voor de expeditie vertrekken om de no dige voorbereidingen te treffen. De tocht zal tot medio oktober duren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3