Sutter, stichter van Nieuw-Helvetië 0 i Duel Popeyus- De Ruyter werd geen herhaling van barrage in Breda Siguret en Soegard verrassingen op eerste dag Nederlandse militairen hadden geen moeite met Grieken: 6—3 z DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK Tennis F» U ROL IVO ROL De Tandpasta van standing Onze dagelijkse EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN K.N.B.B.-voorzitter sprak vijf talen LEMMENS Kees Broekman vijfde op 5000 m. te Hamar Hengelsport-akademie in Langweer Loo gevaarlijkste man in de aanval Voetbalprogramma's voor het weekeinde Huidgenezing Dit jaar geen Ronde van Oostvoorne Nederl. amateurelftal versloeg ADO met 4-2 1 K" Br 1. V B DONDERDAG' 12 MAART 1959 PAGINA 4 Deen Soegard verraste Nederlands avondsucces De uitslagen Om de ijshockey titels CANADA KLOPTE RUSLAND Puistjes verdrogen door Purol-poeder MATIGE SPRINGSUCCESSEN IN DORTMUND Onbillijke maatregel van KNWU Het werkcomité in Oostvoorne, dat di' jaar voor de elfde maal de jaarlijkse wie' lerronde voor nieuwelingen en amateurs zou laten organiseren door de Rotterdam* se club De Pedaalridders, heeft hiervan moeten afzien na te hebben kennis geno men van de door de K.N.W.U. voor de maand augustus opgelegde startbeperkin' gen. VOETBALPROGRAMMA VAN DE AMATEURS Om de Vriendschapsheher BEERSCHOT—R. C. PARIS 3-0 W 4 Oplossing van gisteren Tub» 9±Z2s» door H. VöLMER - i i i 1. De iverde juli van het jaar 1839 is stralend begonnen. Cali fornia nog steeds Maxicaans bezit overigens viert Inde- pendance Day. Maar, midden onder het feest, wordt de Gou verneur weggeroepen. De hoofdstad heeft namelijk een gast ge kregen. Iemand van adel, zo te zien. Een heer. Oorect gekleed, 'n Vriendelijk, rond gezicht met onverwacht scherpe, blauwe ogen- Zwitser van geboorte. Jean Auguste Sutter. Hij voert een valse titel: oud-kapitein van de Zwitserse Garde van Charles X, Koning van Frankrijk. En met die titel gaat Sutter een ko ninkrijk veroveren. Want ook al heeft hij waarschijnlijk nooit op een slagveld gestaan en ook al lijkt hij, ondanks zijn snor en zware bakkebaarden, weinig op het type van de beroeps officier, toch weet hij door te dringen tot dè hoogste Califomi- sdhe elite. Want Sutter beschikt over aanbevelingsbrieven en introducties. Zijn tact, zijn moed en vooral zijn absolute on kreukbaarheid worden er uitvoerig in geroemd. Nog nooit heeft de Gouverneur van Californië zoveel gunstige „getuigschiften" tegelijk gezien. 2. Monterey, de hoofdstad van Californië, verdient amper die naam. Het is een dorp, een gehucht bijna met een twintigtal huizen uit leem. De rust wordt er nooit verstoord en het leven gaat er gezapig en vreedzaam zijn gang. Maar dat zoekt Sutter niet. Hij wil doordringen tot in het hart van dit land met zijn bijna bedwelmende flora. Hij wil dwars door deze Staat van de Mexicaanse Republiek stoten, iets, waar de zesduizend blanken die hier wonen, nooit aan zullen denken. Maar zal de Gouver neur daar zijn toestemming voor geven? Sutter dist de bewind voeder een wonderlijk verhaal op, maar vertelt hem niets over zijn triest leven sinds zijn geboorte te Kandarn. in de buurt van Bazel, op 23 februari 1803. 3. Zijn vader, meesterknecht in een papierfabriek, wil, dat zijn zoon in de handel gaat. Daarom laat hij hem naar een Bazelse uitgever gaan. Maar Jean-Auguste heeft nog nooit een balans onder ogen gehad en staat volslagen vreemd tegenover de boek houding. Deze eerste poging mislukt dus. En noch het baantje van klerk bij een lakenkoopman, noch het beroep van kruide nier bevallen hem. In Berthoud, op 4 oktober 1826, trouwt hij. Dank zij de steun van zijn schoonouders kan hij een lakenhan del en een ijzerwinkel openen. Maar Sutter schijnt niet voor het geluk in de wieg te zijn gelegd. Op zekere dag is zijn vennoot en compagnon met de Noorderzon vertrokken. Een gedeelte der voorraad heeft hij meegenomen. En de firma J. A. Sutter en Co. dreigt failliet te gaan. Sutter is zijn krediteuren echter voor-. Hij verzamelt al het baar geld, dat hij nog bezit, schaft zich een paspoor aan en de 13e mei 1834 verdwijnt hij. Een aanzienlijk garderobe en een stel boeken vormen zijn bagage. De politie van Bern, die hem op de hielen zit, treft alleen mevrouw Sutter en haar vijf kinderen aan, die in een gesticht terechtkomen. Zestien jaar zullen ze daar blijven. Maar van dat alles vertelt Sutter niets aan de gouverneur. HILVERSUM, woensdag. De eerste voltreffer in het vanmiddag in Hilversum begonnen Europees kampioenschap driebanden werd gescoord door de voorzitter van de K. N. B. B., dr. J. J. van Vliet, die achtereenvolgens in het Frans, Deens, Spaans, Duits en Nederlands de negen deelnemers begroette. Het maakte een voortreffelijke indruk op de buitenlanders, die naar de „Hel van Hilversumwaren gekomen. In de fraaie koepelzaal van de Karseboom was het na een uur spelen bijna niet meer om uit te houden van de hitte en allengs zag men meer en meer toeschouwers in hemds mouwen de strijd volgen. De strijd was in de eerste ronde overi gen als interessant genoeg. Niet in de partij tussen René Vingerhoedt en de Zwitserse debutant Jacques Blanc, want de Zwitser kwam nauwelijks tot het peil van een tweede-klasser en kon de con stant spelende Vingerhoedt .geen enkele tegenstand bieden. De Belg won in 59 beurten (6026). Wie zich had toegespitst op een herha ling van het spannende finaleduel in Breda tussen Herman Popeijus en Hennie de Ruyter kwam eveneens bedrogen uit. De Ruyter kon niet tot zijn normale spel komen en zag Popeijus, die slecht was gestart, na de,20ste beurt langzaam uitlo pen. In de volgende 17 beurten scoorde Popeijus 24 caramboles, die hem een be hoorlijke voorsprong opleverden (3219). Een blunder van de arbiter, die een zui vere carambole aftelde, bracht de Rotter dammer even uit zijn spel. De Ruyter pro fiteerde hiervan door met een drie en een vijf na 39 beurten weer op schootsafstand te komen (3327). Het was zijn laatste stuiptrekking- want toen Popeijus over zijn teleurstelling heen was, won de Rot terdammer onbedreigd in 76 beurten (60—51). Het vuurwerk kwam in de partijen Si guretDomingo en TiedtkeSoegard. De Franse kampioen had een voortreffelijke start (16 punten in 8 beurten), zakte daar na iets terug, maar leidde na 23 beurten toch met een verschil van 14 punten (30— 16). In de tweede helft van de partij wa ren de rollen echter omgedraaid. Domin go ging steeds beter spelen, kwam door eerst 13 punten in 6 beurten en daarna nog eens 13 punten maar nu in 5 beurten met een hoogste serie van 6 te scoren ge lijk (4646). Siguret was zijn zekerheid kwijt poedelde nu keer op keer en moest lijdzaam toezien dat Domingo in de 67e beurt de partij uitmaakte (5560)- De grootste verrassing echter was het spel van de Deense debutant Soeren Soe gard die de fantasierijke August Tiedtke op de voet bleef volgen (2420 in 30 beur ten) tot Tiedtke met IX punten in 5 beur ten na de 52ste beurt op fluweel leek te zitten (5037). Soegard die een uitstekende techniek paarde aan een gezonde vecht lust kwam terug. Toen hij met beheerst spel na de 63ste beurt 12 caramboles scoorde in 5 beurten nam hij zelfs de leiding (5254). Tot winst kwam de sympathieke Deen echter niet, want in dit geval won de routine van Tiedtke het van de nervositeit van de -nieuwkomer. Tiedtke maakte in de 78ste beurt de partij uit en Soegard miste de nastoot en bleef op 56 staan. Herman Popeijus speelde 's avonds te gen Soegard een prachtige partij. De Deen had tot de 25e beurt de leiding gehad (1917), maar daarna kwam hij een wei nig achter (2830) in 37 beurten. Nu be gon Popeijus de beslissende aanval. In de volgende vijftien beurten maakte hij liefst 27 caramboles ondermeer met series van viër en vijf en dit was de doodssteek voor Soegard, die Popeijus in de 59e beurt de partij zag beëindigen (3860). Hennie de Ruyter verraste Domingo met zeer sterk spel zonder tot hoge series te komen. De Spanjaard daarentegen scoor de vijf series van vier maar dit bleek toch niet voldoende te zijn, want toen De Ruyter in de 69e beurt de partij uit maakte bleef Domingo op 51 staan. Men zal terdege met Bernhard Siguret rekening moeten blijven houden. De Pa- rijzenaar bewees vanavond, dat zijn ne derlaag tegen Domingo toch echt een ver gissing was geweest. Met series van 5, 9 (28e beurt), 5, 4 en 7 (45e beurt) verplet terde Siguret de Duitser Tiedke (41—60) in 50 beurten. Bepaald teleurstellend was het eerste optreden van Johan Scherz, die als titel houder 's middags vrij was geweest. De Oostenrijker kon in de partij tegen Blanc geen moment het vorig jaar in Cannes behaalde kampioenschap met het alge meen gemiddelde van 0.902 waar maken De Zwitser daarentegen speelde heel wat vrijer dan tegen Vingerhoedt en capitu leerde pas in de 78e beurt. De uitslagen waren: Popeyus (Ned.) 60 76 4 0,789 De Ruyter (Ned.) 51 76 5 0,671 Siguret (Fr.) 55 67 5 0,820 Domingo (Sp.) 60 67 6 0,895 Tiedtke (Did.) 60 78 4 0,769 Soegard (Den.) 56 78 S 0.771 Vingerhoedt (Belg) 60 59 4 1.017 Blanc (Zwits.) 26 59 4 0.440 Soegard (Den.) 38 59 4 0.644 Popeyus (Ned.) 60 59 5 1.016 Rackets: Slazenger, Dunlop, Pinguin, Don nay Kleding: Stwrka, Tweka, Perry etc. Schoenen: Rupax, Rpmika, Phoenix etc Sporthuis Meent 8 (nabij Goudsesingel) Tel. 131130 IVdam Te Hamar zijn gisterenavond tweedaag se internationale schaatswedstrijden be gonnen, waaraan onze landgenoot Kees Broekman deelneemt. De 500 meter ein digde in een zege voor de Noor Schoeyen in 42,6 sec. Kees Broekman werd samen met de Australiër Putty en de Engelsman Monaghan als 14e geklasseerd in 45,2 sec. Knuit Johaninescn (Noorw.) won de 5000 meter. Hij liet een tijd van 8.18.8 afdruk ken. Monaghan werd tweede in 8.22.5, Aas (Noorw.) derde in 8.26.8, Seiersten (Noorw.) vierde in 8.27.0 en onze landge noot Kees Broekman werd vijfde in 8.31.8. Voor de finalepoule van het toernooi om de wereld- en Europese ijshockeytitels werd te Praag de belangrijkste ontmoeting CanadaRusland gespeeld. De Canadezen speelden met hun >,powerplay" de Russi sche tegenstanders met 31 van de baan. De tussenstanden waren 20 00 11. De Verenigde Staten overrompelde Fin land. Het, werd een overtuigende 103 zege. De tussenstanden waren 52 20 3—1. De Ruyter (Ned.) 60 69 3 0.869 Domingo (Spanje) 51 69 4 0.739 Tiedtke (Did.) 41 50 5 0.820 Siguret (Fr.) 60 50 9 1.200 Blanc (Zwits.) 52 78 4 0.666 Scherz (Oostenr.) 60 78 5 0.769 De stand na de eerste d sa lunidit: 1. Popeyus (Ned. 2 4 0.888 2. Vingerhoedt (Belg) 1 2 1.016 3. Scherz (Oostenr.) 1 2 0.769 4. Siguret (Fr.) 2 2 0.982 5. Domingo (Sp.) 2 2 0.816 6. Tiedtke (Did.) 2 2 0.789 7. De Ruyter (Ned.) 2 2 0.765 8. Soegard (Den.) 0 0.686 9. Blanc (Zwits.j 2 0 0.569 (Van onze sportcorrespondent). Nog maar nauwelijks is in Friesland een rapport verschenen waarin de wen selijkheid werd geuit om jn dit gewest een eigen universiteit te stichten, of de zaak is al rond, echter niet zoals de rapporteurs in de Commissie Ho ger Onderwijs hebben bedoeld. In het Friese watersportcentrum Langweer wordt namelijk nog dit voorjaar een academie voor de hengelsport geopend een instelling, die uniek is in ons land. Natuurlijke historie, vooral ten aan zien van het leven van planten en die ren aan sloot en plas, gebruik van juis te tuigage en het juiste aas, en af en toe wat visserslatijn, zijn de voornaamste vakken van het lesrooster, aldus heeft de oprichter van deze academie, de ho tellier A. Biertjens gisteren in een pers conferentie op zijn hotelschip, onthuld. Aan deze academie zal tevens een zeil- school worden verbonden en zo hoopt men een nieuwe bijdrage te leveren tot het meer watersportminded maken van het Nederlandse volk, waarvan nog slechts twee procent watersport beoe fent. De academie voor de hengelsport zal zo niet alleen een belangrijke rol kunnen spelen bij de prestaties van ben, die op doktersadvies in voor of naseizoen en kele weken aan het water doorbrengen en niets van vissen weten, maar zal via de zeilschool ook de gelederen van hen die het water minnen, vergroten. „De mogelijkheden die Friesland als watersportgebied biedt, worden nog lang niet benut. Naarmate de behoefte aan recreatiegebieden toeneemt, zal Friesland het watersportgewest bij uitstek wor den", zegt de heer Boertjens, wiens plan nen (jan ook de instemming hebben van de organisatie^ op het terrein van vreem delingenverkeer. ROTTERDAM, woensdag. Coentje Moulijn Is gedemobiliseerd en dat was aan het spel van het Neder landse militaire team wel degelijk te merken. De aanvallen misten veel van het raffinement en de verrassing, wel ke de kleine Fetfenoorder er zo vaak aan weet te geven. Maar de Grieken, de tegenstanders in deze eerste ronde om het internationale militaire voet balkampioenschap, waren niet van het formaat om het goede aanvalsspel van de Nederlandse soldaten te kunnen be vriezen. Z(j poogde het wel, met name stopper Angelopoulos, maar ondanks het vaak harde spel in de Griekse ver dediging moest men zich daar zes maal gewonnen geven. Keeper Van Pelt moest driemaal de gang naar het net maken. De Nederlanders hebben stellig niet ge ïmponeerd, doch het is zeker een ver dienste dat de ploeg er in is geslaagd constructief te voetballen. Gezien de bij- In de sectie Betaald Voetbal staan voor zondag 15 maart, de volgende Wedstrijden op het programma: ERE-DIVISIE: PSV—Rapid JC NAC—NOAD ADO—DOS DWS—Blauw Wit Sparta—Sportcl. Enschede Fortuna '54Feijenoord Elinkwijk—MVV Willem IIScheveningen Ajax—VVV EERSTE DIVISIE A: Fortuna (V.)—Volendam HelmondLéeuwarden DFCZFC WageningenBW De GraafschapEindhoven HaarlemAGOVV Limburgia—VSV SVV—Alkmaar HuidzuWerhetd Huidgezondheid Gisteren is in de West-fa,lenhalle te Dortmund het Internationaal Concours Hippique voortgezet met de Grote Prijs van Duiteland, een S A springconcours met hindernissen van 1.40 meter maximum hoogte. Acht ruiters beëindigden foutloos het parcours. Na barrage op tijd was het de Italiaan Piere D'Inzeo met „This Ex cellency" die in 40.8 see. voor Hans Günther Winkler met „Sonnenglanz" in 41.1 sec. op de eerste plaats beslag legde. Van onze landgenoten wist alleen Harry Wouters van den Oudenweyer met „Hu- bertus" zich te klasseren. Hij eindigde op de tiende plaats met 4 fouten in 43.6 sec. Wouter van den Oudeweyer met „Hu- werd met 19% fout niet geplaatst evenals Bertie Uytendaal met „Hanko" en Ebben met „Sohwarztrossel". EERSTE DIVISIE B: Rigtersbleek—Hermes Dvs HeraclesHVC StormvogelsRCH ExcelsiorSittardia VolewijckersVitesse KFCGVAV RBCHelmondia Tweede divisie A: Longa—ONA; Dosko UVS; WilhelminaDHC; Hilversum Xerxes; Zeist—EBOH. Tweede divisie B: OosterparkersGo Ahead; Be Quick—Heerenveen; Zwolse BoysPEC; Enschedese BoysZwarte- meer; RhedenVeendam; Oldenzaal NEC. zonder slechte weersomstandigheden een licht motregentje ging al in de eerste fase van de strijd over in een langdurige en vaak bijizonder hinderlijke stortbui was dat een bijizonder moeilijke opgave voor de Nederlanders. En het pleit voor hen dat zij daar tenminste ten dele in zijn geslaagd. In het bijzonder de voorhoe de heeft het de Grieken met verrassende en vaak bijzonder goede combinaties zeer lastig gemaakt. Vooral Loo (Rapid JC), Afma (Leeuwarden) en Den Engelse (ADO) hadden daarin een groot aandeel. Na 17 minuten zorgde de Rapidspeler Loo voor het eerste doelpunt. Hij sprintte tegelijk met doelman Theodorides op een doorloopbal. Juist voordat de Griek een spectaculaire redding kon verrichten tikte de Limburger de bal in het verlaten doel: 10. Nog in dezelfde minuut scoorden de Grieken de gelijkmaker uit een straf schop. Renders viel Cholevas wat hard handig in het strafschopgebied aan en de Belgische arbiter Smidts zag daar een penalty in, welke Cholevas even later onhoudbaar inschoot (11). Nog 20 minuten hielden de Grieken stand. Toén was het Loo, d>ie juist iets sneller was dan doelman Theodorides en voor een tweede doelpunt zorgde (2—1). Een toevalstreffer van Henny den Engelse een mislukte voorzet, die over de doel man heen via de verste paal in het doel caramboleerde maakte dat de Neder landers met een veilige 31 voorsprong konden gaan rusten. Toen middenvoor Ten Hoopen in de tweede minuut na de hervatting voor een vierde Nederlandse treffer zorgde, be greep men op de tribunes, dat de strijd in feite beslist was (41). Drie minuten la ter Zorgde Den Engelse ervoor, dat zelfs de enthousiaste en luidruchtige Griekse kolonie dat begreep(51). Dat Loo een bijzonder fraaie actie van Ten Hoopen met een doelpunt kon afron den (6—1) was in feite niet belangrijk meer. Evenmin, dat Loukanides in de 31e minuut met een kopbal de stand op 6—2 kop brengen. Zelfs de omstandigheid, dat aanvoerder Hans Kraay in de laatste mi nuut op de doellijn met de hand redding bracht, toen Van Pelt was gepasseerd en dat Cholevas de toegestane strafschop in een derde Grieks doelpunt omzette (6—3) bracht de gemoederen van de amper 4500 toeschouwers nauwelijks meer in beroe ring. Het Nederlandse team speelde in de vol gende opstelling: doel: Van Pelt (Feijen oord); achter: De Jong (DWS) en Kraay (DOS); midden: Van Wijk (Volewijckers), Renders (PSV) en Muller (Ajax); voor: Swart (Ajax), Den Elgetee (ADO); voor: Hoopen (Quick, HG), Alma (Leeuwarden) en Loo (Rapid JC). Oostvoorne is het namelijk niet mogelijk naar een andere datum uit te wijken eD ziet deze laatste maatregel van de KNWf- welke ifl die mate onbillijk lijkt om op de d,ag der eerste baanee nes in plaatsen, veraf gelegen van het Amsterdamse s'a" dion, het organiseren van wegwedstrijden te verbieden, een bevestiging van het feiit- dat men in KNWU-kring op geen enkele wijze pleegt rekening te houden met plaat selijke belangen. De Ronde paste tien jaar in het vaste vakantieschema. Men kwam er dikwijl geld bij tekort. maar kon het programma punt, zo attractief het eenmaal was voor de duizenden vakantiegangers, eenvoudig n-tet missen Het is die heren in Oostvoorne nu ge noeg. Men wil eenvoudig niet boksen met de KNWU. om een wielerwedstrijd te „moigen" organiseren. De ronde van Katendrecht heeft lntu«- sen wel een andere datum gekozen en we® zondag 23 augustus. Zoals in voorgaande jaren zullen tóch nieuwelingen in voorwedstrijd uitkomen. De oefenwedstrijd tussen het Neder lands amateur voetbalteam en ADO. welke gisteravond op het VUC-terrein te Den Haag is gespeeld, Is in een 43 (ruststand 31) overwinning voor d° amateurs geëindigd. Het was overigens een zeer matige ver toning, De uiterst zwakke voorhoede van de Hagenaars mei Waasdorp en Hoet ov de rechtervleugel heeft de verdediging van het amateurteam. waarin spil Van Ierland (Willem II) en rechtsback Van Bruggen (DFC) uitblonken, niet kunnen verontrusten. Doch ook de voorhoede van het amateurteam kwam zelden tot goede combinaties. Het plaatsen aan weerszijden Eet veel te wensen over. Voor de amateurs scoorden Slijkhui' (Vitesse) 2 x. Van Schljndel (SVV) en De Kieermaeker (Vitesse). De tegenpunten werden gemaakt door Schuurman (2 x) In de eerste klassen bij de amateurs staan voor zondag 15 maart, de volgende wedstrijden op het programma: Eerste klasse A: EmmaGouda; Laak kwartier—UW; OSV—VCS; De Spartaan DCG; CVV—Unitas. Eerste klasse B: Sneek— Quick '20; Esca ZAC; HengeloBorne. Eerste klasse C: Spel. Emma Brabantia VlissingenBoxtel; KimbriaHoensbroek; HeerAlliance; Spel. IreneRoermond. Horizontaal: 1. houten schoeisel, 5. kleinst deelbare deeltje 9. familielid 10- slede 11. zoals de akten getuigen (lat afk.) 12. vr. munt (afk) 13. ambtshalve (lat. afk.) 14. voegwoord 15. fr. pers. vnw- 16. de oudere (afk) 18 lidwoord 20. zang stem 22 ik (lat.) 23- vogel 24. nauw 25. kolenemmer 27. pi. in België 29. vervoer maatschappij (afk.) 30. laatst leden (afk.) 31. landbouwwerktuig 33. titel (afk.) 34. hetzelfde (afk 36. voorzetsel 37. ons in ziens (afk.) 38. pers. vnw. 40. voertuig 41. plant. Verticaal: 1. afstandsmaat (afk.) 2. zangnoot 3. meisjesnaam 4- voor 5. trans portbedrijf (afk.), 6 meubelstuk, 7. goud (fr.) 8. lengtemaat (afk.) 15. vervoer middel 17. voorschrift 18. bergplaats 19- geheel de uwe (fr- afk.) 20. grote bijl 21. thee (eng.) 26. meisjesnaam 28. huid opening 32. ijle stof 33. Spaanse titel 34. pers. vnw. 35. kindergroet 38. pers- vnw. 39. dun. Gisteren ls te Antwerpen de kwartfinale van het toernooi om de Vriendechapsbe- ker gespeeld tussen Beerschot en de Franse eerste divisie club R. C. Paris welke door de Belgen met 3—0 gewonnen werd Deze stand was reeds bij de rust bereikt. I J 9 r i 9 SO ss /t /V Si to Ji J4 '7 to J/ Jl JJ Jf J6 M Horizontaal: 1. reprise 7. nero 8 etna 10- aak 11. lid 13. gat 15. ar 16. ere 1?- r.o. 18. reden 21 ronde 24 al 25. de 26. begin 29. beemd 31. e.p. 32. ale 34. ar 35 ion 37 alk 38 u.s.a. 39 soms 41 eert 43 roteren. Verticaal: 1. rek 2. er 3. polen 4. ieder 5. st. 6. eng 7. nare 9. aard 10. aardbei 12- ir. 14 toendra 19 dag 20. eli 22. ode 23. nee 27. epos 28 naast 29 beker 30- mast 33. 1.1. 36. nor 38. urn 40. m.o 42 ee. Advertentie 35) Over Lundqvist's gedrag heb ik me niet te beklagen gehad, alleen dronk ook hij zwaar. Het werd halftwee, twee uur; wie verscheen, geen Solange. Ik maakte me werkelijk bezorgd; ik wist niet hoe ik thuis zou komen- Nog een kwartier wacht te ik, toen verzocht ik Lundqvist, Solan- ge's appartement op te bellen. Met dub- belslaande tong antwoordde hij, dat hij geen cijfer meer kon onderscheiden, zo groot als een olifant en al kon hij het wel, dan deed hij het nog niet, want voor mijn part mocht Solange naar de duivel lopen. Dus ging ik zelf, maar kreeg geen gehoor. Bij mijn terugkeer in de zaal was Lund qvist aan het afrekenen. Hij bleek een ta xi te hebben besteld en ik stapte bij hem in. Hij lag in mijn voornemen, hem geld te leen te vragen om met een wagen naar Saltsjöbaden te kunnen komen, of anders in een hotel te overnachten. Hoezeer het me ook tegen de borst stootte, ik zag geen andere uitweg. Bijna onmiddellijk viel Lundqvist in slaap. Even daarna gleed hij tegen me aan; ik dacht, dat hij wak ker was geworden en het me lastig wilde maken. Juist stopte de taxi; uit de knal, die ik had gehoord, leidde ik af, dat een band gesprongen was- Ik opende snel het portier en sprong uit de wagen. Daarbij raakte mijn voet iets, dat op de straat rol de. Zodra de taxi zich weer in beweging had gezet, raapte ik het voorwerp op: Lundqvist's portefeuille. Nu dacht ik ten minste geld te hebben om een wagen naar Saltsjöbaden te huren: de volgende dag zou ik het wel teruggeven en alles uitleg gen. U kunt mijn verbazing voorstellen: de portefeuille was leeg. En in de Orient Bar had ik toch heel duidelijk gezien, dat zij een belangrijk bedrag aan bankpapier bevatte. De rest is gauw verteld. Ik wandelde een zijstraat in, ontdekte het „Sint-Olaf" en trof er en vriende lijke nachtklerk aan, die me onderdak ver leende. Ik neem direct aan, juffrouw Karls- son, dat Lundqvist beschonken was, toen hij in de taxi stapte. Maar hii kan zeer goed om een andere reden tegen u zijn aangegleden- Lijkt het u zo onmogelijk, dat het vergif zijn werking begon te doen? Dat is een zaak, die nader dient te worden onderzocht, fetond de taxi al voor, toen u en Lundqvist de Orient Club ver lieten? Neen. Er verliep nogal wat tijd. Een minuut of tien, zou ik denken? Waar bleef u zolang? In de entrée van het gebouv Het re gende. En Lundqvist7 Hij liep op het trottoir heen en weer als ik het tenminste lopen mag nomen Later voegden zich twee heren bij hem die eveneens uit de Orient Club kwamen Zij namen hem ieder onder een airm en wandelden een eindje met hem op. Ik ken de heren niet, zou hen ook niet kunnen be- schrijven. Het hele voorval interesseerde me niets. Ik h-ed genog aan mijn eigen misère. m Toch zou dit voorval wel eens van de allergrootste betekenis kunnen zijn. Juf frouw Karlsson. Nu wat anders. Uit uw verhaal heb ik opgemaakt, dat u regel recht naar het „Sint-Olaf" bent gegaan. En ik meen mij te herinneren, hoe u zich die nacht beklaagde omdat u reeds in een paar hotels was afgewezen. Marianne glimlachte flauwtjes. —Ik wilde op uw goede hart specule ren; zó zoudt u eerder medelijden met me gevoelen, veronderstelde ik. Bent u er boos om? Niet in het minst. Ik vroeg het u al leen volledigheidshalve. Hoe minder men sen u hebben gezien, des te beter. Nu kom ik nog even op de portefeuille terug. Waarom verstopte u ze tussen het linnen van mijn valies. Ik wist geen raad. Ik kon de porte feuille onmogelijk leeg aan Lundqvist te ruggeven. Hij zou mij beschuldigen, dat ik me de inhoud had toegeëigend. Daar om verborg ik ze. En u deed het aardig secuur! Maar goed. Waar ging u de volgende morgen heen? Ik moest wandelen. Ik had geen geld Voor een tramkaartje en wist niét tót wie, ik me kon wenden, behalve tot Solange Hij sliep toen ik aan zijn appartement in het Universal kwam, maar het geluk te, zij het met moeite, hem wakker te krijgen. Na zijn excuses te hebben ge maakt, zette hij me een ontbijt voor. Volgens zijn verklaring had hij meer ge dronken dan hij kon verdragen. Hij bracht Emilia naar huls, was de hele Orient Club vergeten en reed naar zijn appartement, waar hij onmiddellijk zijn bed opzocht. Ik geloof er niets van, u? Zjj schokschouderde. Wat komt het er op aan? Hij leende mij een regenjas en hoed, gaf geld voor de reis en bestelde telefonisch een taxi om me naar het station te brengen. Door het zijhek, dat u kent, trad ik de tuin bin nen. Gelukkig had niemand mijn afwe zigheid opgemerkt; er werd me tenmin ste geen enkele vraag gedaan. In de mid dag bracht ik Solange zijn eigendommen terug. Hij vertelde, dat Lundqvist bewus teloos in een ziekenhuis was opgenomen- Zó kwam ik op de hoogte van het gebeur de en nu denkt hij me in zijn macht te hebben. Hij insinueerde tenminste, dat ik wel meer van de vergiftiging zou we ten, maar ik behoefde voor hem geen ogenblik benauwd te zijn, mits ik niet ver gat, dat de ene dienst de andere waard is De poen! Hij zal u niets in de weg leggen, daar geef ik u mijn woord op! Even namen Marianne's ogen weer een uitdrukking van angst aan U vond de portefeuille Waar is ze gebleven? Ik liet ze in een riool glijden Over tafel greep zij zijn hand II bent een schat! Zó'n vriend ont moet een vrouw maar ééns in haar leven! August kleurde tot achter zijn oren Om zich een houding te geven, zei hij no deloos luidruchtig: Ik bedenk me daar, dat het een hele tijd geleden is, sinds ik iets te eten heb gehad en dit hier lijkt me een gezellige ge legenheid! Wat zoudt u ervan zeggen, ais we eens samen gingen dineren? Marianne lachte vrolijk. Een andere keer graag! Nu moet ik heus -naar huis. Er ligt een massa corres pondentie op me te wachten en mevrouw Kalundby verlangde, dat ik er bij haar thuiskomst door zou zijn. Ik houd u aan uw belofte, .eg. Mijn hand erop. Noem mij maar Marianne. Ik heet August. Hij bracht haar tot aan de villa van de Kalundby's- Söderman gevoelde zich de gelukkigste mens ter wereld. Geen syU®" be van Marianne's uiteenzettingen trok hij in twijfel. Het onderhoud met hot meis je had hem bovendien positieve zekerheid verschaft omtrent het bestaan van rela ties tussen Solange en Lundqvist. Alle' wees erop, dat Solange in de diefstal va" het halssnoer betrokken was en hij kon zeer goed hebben getracht, Lundqvist uit de weg te ruimen. Het lezen van vele de' tectiveromans had August de overtuiging bijgebracht, dat mensen, die erop uit zijn een onaantastbaar alibi in elkaar te zet ten, bijzonder de aandacht verdienen- (Wordi vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4