Koop nog snel twee pakkén Pré en néem Y tierde OP3ÜS mee! Kasmutaties van het Riik KAMPIOENEN iJL aa dd r RADIO BLANKEN X s c Zowel budgettaire ontvangsten als betalingen liepen in 1958 terug De besten van de show-business Juwelen van Lady Docker gestolen Bromt Uw RADIO? Onovertrefbaar Sb, Mmè ZOLANG DE VOORRAAD STREKT gratis pre Aderverkalking gevolg van vetgebruik? Munitiedepot van Nato in recreatiegebied Het kanaal van Gent naar Terneuzen Luchtdiensten met helikopters Matroos viel over boord en verdronk in de Rijn J eugdige dievenbende in Arnhem opgerold Britse studenten-actie tegen academische rassenscheiding Tob niet langer, maar bel RADIO BLANKEN J MEISJES en VROUWEN Deze prachtige HUISHOUDDOEK I grote doos PELI WRIJF WAS no. 2 tijdelijk samen voor slechts DONDERDAG 12 MAART 1959 UW WAS ZO DROOG De Mol Jansen PAGINA tijdelijk een Ver strekking voorschotten Financiering tekort Concessie voor Aero Contractors N.a.v. Zuidafrikaanse ivet BORGSTELLINGSFONDSEN BESCHIKKING 1959 PASSAGE YUL BRYNNER - MARIA SCHELI CLAIRE BLOOM - LEE J. COBB DE GEBROEDERS KARAMAZOW© Stoom- Chemische Wasserij NICO NIJMAN Koop vandaag nog zo'n grote doos Peli... vooral nu u het extraatje hebt van die handige huishouddoek. Eerste kwaliteit, mevrouw! Sterk en van royaal formaatHAAST U de voor raad is beperkt! Peli brengt zonneglans in uw huis! Peli geeft met minder werk de mooiste glans, die langer blijft. n Erdal produkt dus goed! ALLEEN PELI BEVAT VLIDOSOL TEGEN HOUTWORM! LINGERIE W :A Ik en in alle 10 filialen van De Heer en Mevrouw SCHILPEROORD- HOLS WILDER Tuinlaan 40, Schiedam geven hiermede kennis van de geboorte van hun zoon PETER 12 maart 1059. Gebruik een Centrifuge Reeds vanaf f 158.- Lange Kerkstraat 66 Schiedam - Telef. 68570 A 5903 R 04 bij. aankoop van twee t) middelen op, tegen f 274 miljoen in het voorgaande jaar. Het niet op de kapitaalmarkt gedekte gedeelte van het budgettaire kasdeficit, alsmede de af'os*ing van de laatste f 100 miljoen van de boekschuld aan de Ned. Rank konden ruimschoots worden gefi nancierd met de middelen beschikbaar komende uit een netto toeneming van di verse vormen van vlottende schuld en uit de overboeking van het restant van de tegenwaarderekening ad 17 miljoen. Na uitschakeling van de invloed van bijzondere mutaties blijkt, dat uit anderen hoofde in 1957 per saldo een bedrag van 302 miljoen aan schatkistpapier werd afgelost, terwijl in 1958 netto 891 mil joen werd geplaatst (waarvan in het eerste halfjaar 722 miljoen). De-ze te gengestelde ontwikkeling vormt. een symptoom van de sterke verruiming wel ke de geldmarkt in 1958 heeft ondergaan. De aanzienlijke ontvangsten uit hoofde van netto-plaatsing van schatkistpapier en toeneming van overige kortlopende schul den, leidden tot een toeneming van de li quide middelen van het rijk in 1958 met f 441 miljoen tot f 935 miljoen TJit een door het ministerie van finan ciën samengesteld overzicht van de kas ontvangsten en -uitbetalingen van het Rijk in 1957 en lf"! blijkt o.m. dat zowel de budgettaire ontvangsten als de budgettai re betalingen in 1958 lager waren dan in 1957. De daling van de ontvangsten ma nifesteerde zich geheei bij de door en ten behoeve van het Rijk geïnde belas tingen. Deze "iepen van 1957 op 1958 terug met 254 miljoen, van 6659 tot 6405 miljoen, een teruggang welke zich in het bijzonder voordeed bij de vennootsch ->s- en inkomstenbelasting. De overige begrotingsontvangsten ver te- .den een toeneming met 143 miljoen van 699 tot 842 miljoen. Deze stijging vloeit in belangrijke mate voort uit grote re aflossingen en verhoogde rentebaten, belde uit hoofde van kaipitaalisvenstr<ekkin- gen aan staatsbedrijven. Aan de uitgavenzijde was de aflossing van zowel binnenlandse als buitenlandse langlopende staatsschuld in 1958 van de zelfde orde van grootte als in het vooraf gaande jaar met resp. f 216 (v.j. 206) en t 106 (v.j. 113) miljoen. De overige betalingen ten laste van dc begroting daalden van 1957 op 1958 met f 502 miljoen van 7874 tot 7372 miljoen. Bij de beoordelinr van deze mu tatie dient evenwel in aanmerking te worden genomen dat onder deze cate gorie van betalingen in 1957 is begrepen een bedrag van f 533 miljoen wegens door 't Rijk aan de aBnk voor Ned. Ge meenten verstrekte liquiditeitsvoorschot ten, terwijl anderzijds de integrale af lossing van deze voorschotten door de bank in 1958 op de hier besproken post in aftrek is gebracht. Na uitschakeling van de invloed van de ze bijzondere factor resulteert een geheel tegengesteld verloop, nl. een stijging van de overige budgettaire betalingen van 7.341 miljoen in 1957 tot f 7.905 miljoen in 1958. d.i. met 564 miljoen. Dit accres werd voor ca. twee derden verborzaakt door een toeneming van de subsidiever lening vla het 1 andbouw Egalisatiefonds. Deze laatste stijging was enerzijds het ge volg van een verhoging van het niveau der subsidie-uitkeringen doch daarnaast ook van een cumulatie van betalingen doordat in 1958 behalve uitkeringen over 1957 ook. bij wijze van voorschot, beta lingen op de melkprijstoeslag over 1958 werden verricht. Voorts werd in 1958 de verstrekking van voorschotten ten behoeve van de wonjng- wetbouw hervat, waarmede een bedrag van f 180 miljoen was gemoeid. Ook de De besten uit de Britse sliotv- husines" hebben tijdens een plech tigheid in het Savoyhotel in Londen het zilveren hart" gekregen als er. kenning voor hun prestaties in 1958. Het zijn v.l.n.r. Richard Attcnbo- rougli, de beste filmacteur van het jaar; Sylvia Syms, de beste film actrice; Bernard Bresslaivde meest belovende nieuweling; Max Bygraves, de show.„persoonlijkheid" van het jaar en Michael Bedgrave, de beste acteur. In Nederland is een onderzoek gaande om na te gaan of aderverkalking op jonge leeftijd een gevolg is van vetgebruik of dcficientie-verschijnsel moet worden be zien. In een ziekenhuis te Voorburg heeft een aantal artsen een twee jaar durend voorlopig onderzoek ingesteld met 50 van dergelijke patiënten. Een tweede onder zoek met een honderdtal patiënten is thans gaande. Dit vertelde ir. B. van Dam. voorzit ter van het produktschap voor zuivel, tijdens een bestuursvergadering van dit lichaam. Hij deelde voorts mede, dat aan oorspronkelijk volmaakt vetloze eetvoor- schriften zekere hoeveelheden kaas melk ei, volkorenbrood en tot 50 gram boter worden toegevoegd. Onderzocht wordt of verdere toevoegingen van eetbare vetten mogelijk zijn. Ofschoon de resultaten moedgevend zijn, kan nog niet met zeker heid worden vastgesteld- of ziekere vetten aderverkalking niet bevorderen. Ir. Van Dam beantwoordde hiermee een vraag van een der bestuursleden, die zich beklaagde over de waarschuwingen, die zowel tegen boter als tegen margarine en plantaardige oliën, worden geuit- Het betreffende onderzoek beoogt zeer zeker niet, tegenstellingen tussen diverse soorten eetbare oliën en vetten te scheppen. Mededeling is voorts gedaan, dat bij re cente besprekingen te Bonn van Deense en Nederlandse zijde is toegezegd te pogen de uitvoerprijzen van kaas naar West- Duitsland op 't voor West-Duitsland aan vaardbare niveau van jongstleden vrijdag te handhaven. Het bestuur besloot deze aangelegenheid verder in besloten, verga dering te behandelen In het zgn. Wierdense veld in de ge meente Ommen zullen twee munitiedepots van de Nato worden ingericht. Een ervan zal volgens de plannen komen op een ge deelte van een terrein, dat als recreatie gebied is aangewezen. Het Tweede- Kamerlid Zegering Hadders heeft nu aan de minister van Oorlog gevraagd of hij de combinatie recreatiegebied-munitiedepot wel juist acht en zo neen of hij dan wil bevorderen, dat deze depots niet op het bedoelde terrein zullen worden gebouwd. Als niet binnen enkele weken een defi nitief akkoord tussen Nederland en België Is gesloten over de werken aan "het Ka naal van Gent naar Terneuzen zullen de Belgische ministers weer voor onder handelingen naar Den Haag trekken, zo heeft de Belgische minister van buiten landse zaken, Wigny, woensdag in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers in Brus sel beloofd De socialist Chailmet had de kwestie van het kanaal ter sprake gebracht. Mi- evacuatië" van' Nederlanders uit Indone- nister Wigny verklaarde, dat België zich sië alsmede diverse voorzieningen ter ve r ruiming van de werkgelegenheid leidden tot additionele betalingen voor het Rijk. Tenslotte gaven de uitgaven voor enkele andere onderwerpen van overheidszorg, zoals onderwijs, opnieuw een stijging te zien. Daartegenover deed zich bij diverse uitgavenvategorieën een teruggang voor ten opzichte van 't voorgaande jaar. De militaire kasuitgaven gaven een vermin dering te zien van 1.867 miljoen in 1957 tot f 1.691 miljoen in 1958. Voor herstel van oorlog-- en watersnoodschade werd in 1958 nog slechts f 139 miljoen resp. f 11 miljoen betaald, tegen f 182 miljoen resp. 32 miljoen in 1957. Een vermindering deed zich eveneens voor ten aanzien van de uitgaven voor verkeer en waterstaat. Het in 1958 uit de begrotingsrea.lisa.tie voortvloeiende kastekort ad 447 miljoen kon voor het overgrote gedeelte worden gedekt met op de kapitaalmarkt aange trokken langlopende middelen. In totaal nam het Rijk in 1958 namelijk een bedrag van 419 miljoen aan kapitaalsmarkt- Dinsdag zijn de juwelen van Lady Norah Docker ter waarde van anderhalf miljoen gulden uit haar Rolls Royce gestolen. De wagen stond vlakbij een politiebureau te Southampton gepar keerd. Gisteren heeft dc politie in een rivier in dc onmiddellijke omgeving van de stad een leren etui, waarin een deel van de juwelen heeft gezeten, gevonden. De politie onderzoekt een theorie, dat de diefstal is voorbereid en uitgevoerd door een bende, die meer van dergelijke acties op haar naam heeft staan. Zij houdt rekening met de mogelijkheid dat de buit onmiddellijk naar het vasteland is ge voerd, waar men e,r gemakkelijker „van af" zou kunnen komen. De „interpol" is in ieder geval bjj het onderzoek inge schakeld. had moeten neerleggen bij het tracé, dat Nederland als het enig aanvaardbare be schouwt en dat. zo zei hij. ook werkelijk sommige voordelen biedt. De Belgische regering heeft zich indertijd met het plan akkoord verklaard. Nu men aan de vooravond van een de finitieve regeling staat kan de zaak niet weer in discussie worden gebracht, zoals Chailmet wenste. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Aero Sontractors te 's-Gravenhage "n gun stige beschikking gekregen op een aan vraagvoor een concessie om diensten met hefschroefvliegtuigen uit te voeren. De- ze concessie van de Kroon geeft Aero Contractors het recht met helikopters een geregeld binnenlands luchtverkeer te on- derhoudenen tevens 'n ongeregeld lucht vervoer op het buitenland. Voor het on- gereglde vervoer naar het buitenland mag uitsluitend gebruik worden gemaakt vani de douaneterreinen op vliegvelden en helihavens, die voor het binnenlands ver keer zijn aangewezen of van terreinen, waarvoor ontheffing zal kunnen worden verleend. Als voorwaarde is o.m. bepaald dat do tarieven van de diensten door de minis ter moeten goedgekeurd. Wij vernemen verder, dat in de conces sie voor het geregelde binnenlandse lucht- vervoer met hefschroefvliegtuigen de vliegvelden van Schiphol, Zestienhoven R'dam, Eelde, Beek en Hilversum zijn aangewezen alsmede de helihavens van Rotterdam Eindhoven en Maastricht. Gistermiddag is de matroos A. Smekens uit Wichelen bij Mechelen van zijn schip de „Corali", bij Lobith in de Rijn gevallen! Hij is, hoewel hem in allerijl reddings boeien werden toegeworpen, verdronken. Hij was 23 jaar oud en ongehuwd. De Grieks-Cyprische politic heeft gis teren vergeefs gewacht op het inleveren van wapens en munitie door de EOKA in gevolge de overeenkomst van Londen. Op geen enkel inleveringsdepot op Cyprus zijn wapens ingeleverd, zo is gisteravond bekendgemaakt. Op vragen van aartsbisschop Makarios antwoordde deze, dat voor zover hij wist de EOKA nog niet degenen had aangewe zen. die de wapens zouden verzamelen. De Arnhemse recherche is er in ge slaagd een reeks diefstallen op te lossen, die in de laatste maanden in de Gelderse hoofdstad zijn gepleegd. De politie kwam op het spoor van de daders door de arres tatie van de 23-jarlge S. uit Arnhem, die ook betrokken is geweest b\j de op een weduwe in de Kerkstraat in februari j.l. gepleegde roofoverval. Toen men S. nader aan de tand ging voelen, bleek, dat hij met een viertal andere jeugdige Arnhemmers een komplot vormde. Het waren de 16-jarige R. M. G„ de 18-jarige J. van de A., de 20-jarige G. H. J. en de 18-jarige T. A. Zij hebben tot dusver bekend zich aan een tiental inbraken te hebben schuldig gemaakt. Tot de buit behoorden een hoeveelheid gereedschappen ter waarde van ongeveer 400,—, die zij bij een rij wielhandelaar hebben gestolen en een be drag van ongeveer 250, dat hun in han den viel bij een inbraak in een woning, waaruit zij een geldkist meenamen. De voorzitter van de Britse Nationale Studenten Unie, Dennis Grannan, heeft een beroep gedaan op de studenten in het hele land om te protesteren tegen de Zuidafrikaanse wet, waarin rassenschei ding op de Zuidafrikaanse universiteiten wettelijk wordt geregeld. De wet zal spoe dig in het Zuidafrikaanse parlement wor den behandeld. „Het is uiterst belangrijk, dat zoveel mogelijk studenten demonstreren tegen deze verkrachting van de academische rechtvaardigheid", zo verklaarde Gran nan in zijn oproep- In de Nederlandse Staatscourant van 9 maart 1959 is een beschikking van de staatssecretaris van economische zaken afgekondigd de Borgstellingsfondsenbe- schikking 1959 die voorschriften bevat inzake de erkenning van de borgstellings- fondsen, bijdragen inzake de verliezen ge leden als gevolg van verstrekte garanties en de algemene gedragregels, welke door de erkende borgstellingsfondsen in acht moeten worden genomen. Zoals bekend is, vervullen deze borg stellingsfondsen een taak bij de verlening van kleinere middenstandskredieten onder overheidsgarantie. Tot dusver was een en ander geregeld in een aantal, reeds jarenlang toegepaste, interne richtlijnen. Thans zijn deze richt lijnen, aangepast aan de inmiddels gewij zigde omstandigheden, in een beschikking vastgelegd. Bij de uitvoering dezer be schikking is de Vereniging van Borgstel lingsfondsen voor de Middenstand in Ne derland in belangrijke mate ingeschakeld. >op Walvis aan het orgel R»gie. Richard Brooks Metrocolor m G.m SCHIEDAM TELEFOON 60563 DaG 2 EN 8.15 UUR ZAT En ZOND 2-4 15-7-915 DOnDEROaGAVOnD GEEN FILMVOORSTELLING Jppp Glaskisten voorradig, alle maten voor tuin- en zomerhuisjes. Van i Katwijk's glashandel, Lange j Kerkstraat 38. Tel. 68735. Let op het juiste adres. Speciaalzaak voor SNEL - VAKKUNDIG en BILLIJK Uitvoeren van Uw reparaties. Vooraf prijsopgaaf REMBRANDTLAAN hoek Mesdaglaan, Tel. 65734 Voor de bediening van de moderne persen andere apparaten worden gevraagd. Bedrijfskleding en koffie gratis.. Aanm. STADHOUDERSLAAN 1-9 SCHIEDAM Personeel gevraagd Gevraagd controleuse voor ja ponnen-atelier. Leeftijd liefst bo ven 25 jaar. Aanmelden Wortel- boer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, Rotterdam. Tel. 34080. Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het. Hoogstraat 52. Tel. 63143. Glasplaten, ruiten voor suitedeu ren, glas-in-lood, etalageglas, spiegels enz Loopik's glasindus trie. Boterstraat 39. Tel. 68945. Gevraagd naaisters en leerlin gen. Aanmelden Wortelboer's Confectiebedrijf, Nieuwe Binnen weg 310, Rotterdam. Tel. 34080. Handel en Bedriil Schoonmaaktijd. Stofzuigertij d. Grote collectie stofzuigers v.a. 109.- vindt u bij De Mol Jan sen, Lange Kerkstraat 66, Schie dam. Tel. 68570 Kredieten t.m. 4000.- voor aan koop meubelen en woningtextiel. Rechtstreeks van fabriek. Enor me besparing. Soepele betaling, cn onder uiterste geheimhouding Vraagt vrijblijvend inl. Postbus 1083, Rotterdam. Diversen Hoest? Keelpijn? Nattermann's Bronchicum Elixir helpt., lost taal slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon 2.- bij elke dro gist. Elk record valt, vroeg of laat nog wel te verbeteren. De feiten tonen het aan, hoewel, ergens moet die grens toch liggen. Als men de verspreiding, de lage prijs en de doelmatigheid van onze overweegt zou men echter durven vaststellen, dat op het gebied der kleine advertenties de topprestatie is bereikt gracieus romantisch vervaardigd van ENKALON, V;': onder controle van de 'Stichting Keurmerk Charmeuse' inhalotV— onderjurk met 'n weelde van kant en entredeux, in wit en in de verrukkelijke nieuwe tinten citron, seablue, cerise en flame - red I 2.'0 ~^nl?aloiC— slipje, pas. send bij de onderjurk 3.50 l^ahalonjUp0n met dezelfde rijke kant en y entredeux, even- eens in S tinten 8.'" LINGERIE BALLERINA IS VERKRIJGBAAR BIJ Rotterdam: Meent 67 Noordsingel 39 Dordtselaan 112 Groene Hilled jé 267 Burg. Baumannlaan 124 Schiedam: Oranjega/erj Vlaardingen: Gtd. Bierslcot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6