Auguslittessen van Sf. Monica brachten kwarf eeuw vreugde pioerfef? Voorjaarsbeurs van één week zakelijk bevredigend MAPRO ....zetje ruggen schrap! HET LIJK IN DE MAND „Katholiek Leger des Hei Is maar uitsluitend vrouwelijk Het staat onafwendbaar voor de deur door GEORGE BAGBY pagina? Samen God dienen Meer succes voor „Doe het zelf GORDIJNSPIRAAL Eerste zusters van Heytlmysen naar Afrika Schipper ging er met f 2000 van door Twee mannen gedood door elektrische stroom y» Miekc Apeldoornse scholier#1 krijgen tennisles TB ZATERDAG 14 MAART 1959 Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER A Let op de gele bus ujlis#'-/ !ila. lilll id. (Van onze redacteur) ,.Nu wil ic mi traen begbeven In een cleyn cloostericyn, Ende dra.ghen ewarte wiJen Ende worden een nonnekyn". Legio zjjn de middeleeuwse liederen die eindigen als het fameuze „Het daghet inden Oosten" Na een ongeluk kige liefde was het intreden in het klooster als een ingaan in de „dood aan het leven" volgend op de „wulpse ge nietingen van de wereld". Dit was een van de sombere opvattingen over het kloosterleven die haar hardnekkig le ven' hebben gerekt tot in onze super verlichte tijd toe. Het woord klooster is. zoals bekend, een afleiding van het Latijnse claustrum, dat beslotenheid betekent. Het heeft dan ook wel enige eeuwen geduurd voor als kloosterling ook kon worden beschouwd de man of vrouw die in innig contact met de wereld staat en in het bijzonder met een wereld die zich bepaald niet ka tholiek noemt. Dit- laatste type kloosterling is de Augustines van St.-Monica. De orde van deze August! ness en bestaat 19 maart 25 jaar. Een jonge orde dus, blakend van enthousiasme, geleid door mater Augus- tiina. opgericht door pater Sebastianus van Nuenen O.E.S.A. en bestaande uit meis jes en vrouwen die er haar geluk in vin den samen God te dienen. Van dit laatste hebben ze zelfs een „clublied" gemaakt. Mater Augustina was hoofdleidster van het Franoiscus Liefdewerk en lang voor het stichtingsjaar 1934 had zij er al Jaren over gedacht hoe te komen tot stichting van een kloostergemeenschap van vrouwen, die. zoals zij zelf zegt. „in haar gezinsleven, als zodanig in vriend schap, haar gelofte van armoede, maagde lijkheid en gehoorzaamheid zouden be leven ln volle rijkdom, liefde en trouw". „Vita-mixta" Van de parochie van Slnt-Augustinus In Utrecht uit begon deze kloostergemeen schap. na de verkregen goedkeuringen, haar bestatan. Contempiatief-actief, een vita mixta in de meest strikte zin, met de gemeenschap als zeer hechte binding van waaruit zij zoveel van haar vreugde putten die zUn met gulle hand om zich heen strooien. Het eeyste grote object was de befaam de Wijk C in Utrecht. Snel groeide het aantal kloosterlingen die met haar lange zwarte japon, haar vlotte sluier en, bij het koorgebed, met baar witte koorman tels, voor duizenden katholieken en niet- katholieken bekende figuren werden. „Een soort Leger des Heils, maar uit sluitend vrouwelijk", zo worden zij in het jubileumnummer van hun blad, De Stad Gods, genoemd. Het leger zwermde uit, van Utrecht naar Hilversum, naar de Warmoegierstraat ln Amsterdam, naar Sittard. naar een voormalige sigarenfa briek in Valkenswaard. waar de zusters zelf de stenen bikten, tot grote verbazing van de dorpelingen die Inmiddels echter wel gewend zijn geraakt aan de aanwe zigheid van deze bijzondere „vreemdelin gen". Zij trokken ook over de grenzen naar de armoede van Parijs. Apostolaat van snelverkeer Dag in dag uit zwerven de zusters door Nederland. Zij verkopen loten in ka zernes en in beursgebouwen, in kranten- bedrijven en fabrieken. Zij liften van de ene plaats naar de andere, steeds met tweeën. En wie eens de volledige geschie denis zou horen van dit apostolaat van het snelverkeer, zou perplex staan. Want zonder aan „zieltjeswinnerij" te doen. willen de zusters door haar werk in scho len. in kinderverblijfplaatsen, in haar zorg voor de moeders die komen uitrus ten. in haar lessen op de scholen in Am sterdam en Utrecht in haar sociaal werk en gezinshulp, door haar inzamelingsac ties ze gaan de boer op voor eten, want zij willen geen subsidie en door haar lotenverkoop, iets van haar eigen vreugde in het leven uitdragen. Woensdagavond zullen velen met mgr. Alfrink in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht de zusters ko men gelukwensen met haar geluk waarvan mater Augustina zo raak zegt: „Wij kloosterlingen maken dikwijls de fout, dat wij van de leken verlangen dat zii vatten waarin het geluk van het kloos terleven bestaat. De leken van hun kant weigeren vaak te geloven in ons geluk of maken minstens de fout dat zij te veel zien naar het offer". „Wij christenen zijn kinderen van God, maar wat wij kloosterlingen zijn, is niet aan het licht gebracht" (Advertentie) MAPRO-spiraot is sferfc en soepel en overal in huis fe gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm procfisch, eenvoudig fe be vestigen en te verwijderen. meer mogelijkheden met ned. octrooi 74341 (Van onze Utrechtse redacteur) De vandaag gesloten voorjaarsbeurs te Utrecht, die dij keer slechts een week heeft geduurd, kan zakelijk bevredigend worden genoemd. Er was buitenlands be zoek uit 43 landen, waaronder Columbia, Cyprus, Syrië, Rusland en Rhodesia. Het bezoek is zeker niet minder geweest dan vorig jaar De stemming op 12 maart maakte. dat de belangstelling op die dag mindecr was. Bijzonder tevreden over de omzet is de groep goud, zilver, uurwer ken en bijouterieën. De groep lederwaren boekte export orders naar Engeland, Frankrijk en Ca nada. De betrekkelijk korte tijd na de afgelopen winter gehouden lederwaren en kofl'erbeurs oefende in deze branche wel een minder gunstige invloed uit. In de afdefing luxe, metaal, glas, porce- lein en huishoudelijke artikelen ging de belangstelling vooral naar nouveauté's uit. Buitenlandse inkopers hebben zich bijzonder geïnteresseerd voor koelkasten en wasmachines. Een typisch verschijnsel ln de groep verwarming, kookapparatuur en sanitair was. dat de belangstelling voor kolenhaarden is gestegen. Neder landse fabrikanten van speelgoederen heb ben goede contacten met het buitenland gelegd. De tentoonstelling „Doe het zelf", die voor de fnveede maal werd gehouden, boekte büjkens het grotere aantal or ders, nog meer succes dan verleden Jaar. De betreffende fabrikanten blij ven prijs stellen op een ontmoeting met de detaillist te Utrecht. Zowel'het centrum voor de middenstand, als het huisvrouwencentrum werden geregeld druk bezocht. Het ligt in de be doeling van het Jaarbeursbestuur de stich ting van een beurs in consumptieve goe deren en in kapitaalgoederen, w.o. de vol gende maand te houden technische beurs, voort te zetten. Zij is daartoe door ruimte gebrek wel gedwongen.' De eerste vier zusters Franciscanessen van Heythuysen zijn deze week via Ro me naar Afrika vertrokken, met bestem ming Tanganyika, bisdom Rutabo. dat ln 1951 aan mgr. Rugambwa en zijn ni- heemse clerus werd toevertrouwd. Voorlo pig gaan zij naar de Witte Zusters in Ka- gondo, bisdom Bukoba, om de inheemse taal en gebruiken te leren kennen. On dertussen wordt dan het klooster in Ib- wera gebouwd. Zijn de zusters daar een maal gevestigd, dan zullen gebouwen voor ziekenverpleging en onderwijs vol gen. Twee andere zusters zullen zich over eni ge maanden bij haar voegen. Deze twee hebben hun verpleegstersdiploma in Enge land laten registreren en studeren mo menteel nog in Drogheda, Ierland, voor vroedvrouw. Het ligt in de bedoeling van de zusters, in de toekomst zoveel mogelijk inheemse krachten voor ziekenverpleging en onder wijs te vormen. Hun eerste werkterrein zal echter omvatten: kleuter- en huis- houdonderwijs. en ziekenverpleging in de ruimste zin van het woord. In het bisdom Rutabo is 'er alleen nog maar een pro testants ziekenhuis en verder doen zes Italiaanse zusters in het noorden van het bisdom iets aan verpleging en onderwijs. Voor de rechtbank te Middelburg heeft gisteren terecht gestaan de 38-jarige schipper W. B. uit Zandvoort, die ervan werd verdacht op 18 december zijn schip het Belgische motorschip „Dani", dat in de haven van Hansweert lag, in de steek te hebben gelaten, en met het aan boord aanwezige bedrag van ruim f. 2.000,-, dat aan zjjn opdrachtgever toebehoorde, naar Amsterdam te zfln vertrokken. Daar joeg hjj dit bedrag in een dag er door op f. 33.92 na. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek alsmede voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. In zijn requisitoir zei de officier, dat verdachte onder grote druk leeft met het oog op zijn huiselijke omstandighe den. de man is afkotnstig uit een arbei- dergsg„;.in, dat in veengebieden van oos telijk Nederland woonde «n hij heeft een bijzonder harde jeugd gehad. Door hard te werken wist hij vooruit te komen, doch toen hij zijn eerste schip bezat, ver speelde hij dit reeds bij de eerste reis op het IJsselmeer. Zijn eerste huwelijk strandde en thans ls er ook in zijn tweede huwelijk een echtscheidingsprocedure. Zeer waarschijnlijk heeft de schipper ten gevolge van deze moeilijkheden de vlucht genomen naar Amsterdam. Een psychia trisch rapport achtte verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar. Uitspraak in deze zaak op 25 maart. Btf de graan- en kunstmcsthandel van de firma Buys aan de Molengorzen te Standdardbuiten aün gisteren twee perso nen om het leven gekomen. Het zün de 49-jarige M. van Steen, vader van elf kinderen in de leeftijd van 3 tot 22 jaar, en J. Verhoeven uit Klundert. die pas sinds enkele weken was gehuwd. Bij het vervoeren van een kunstbleek- machine van de ene loods naar de an dere pakte deze machine een in delucht hangende elektriciteitskabel, met het ge volg, dat de stroom door de machine heenging en beide mannen trof. Zij wa ren op slag dood. Een derde persoon, de 17-jarige T. Schneidenberg uit Standdaai'dbuiten sleog tegen de grond en bleef daar bewuste loos liggen. Een oom van hem. die het ongeluk zag gebeuren had de tegen- woorejigheidvan geest de stroom uit te schakelen, zodat verdere ongelukken wer den voorkomen. Zijn neef is ter observatie naar het St-Elisabethsziekenhuis in Ou denbosch vervoerd, doch kon enkele uren later naar huls gaan. Als het lente-zonntje zo verrukke lijk bekorend én verwarmend schijnt, kijkt iedere huisvrouw heel anders.. Ja, natuurlijk volkomen in die zonnige lijn, maar haar ogr*n spieden peinzend de plafonds af, die toch wel weer geel geworden zijn. Haar ogen blijven dan op het behang rusten, och, mannen, moet ik nu nog veel zeggen, jullie voe len nu toch wel iets? Logisch, dat jullie niet direct toehap pen, maar och, het is toch maar een doodgewoon uitstel vah executie, je ont komt er tóch niet aan, al kijk en doe je nog ze neutraal. Want eenmaal in het jaar, och, mannen, zo erg is het toch ooic weer niet? Ik zal jullie eens wat leuks vertel len, als je de pé aan behangen hetb, maar veel liever schildert, jongens, de kans van je leven, want een rage is het tegenwoordig om je behang doodleuk te verven. Ja, het moet wel twéé keer hoor, soms zelfs drie, maar dat is toch geen bezwaar? Het grappige is nog wel, dat je de hele familie kunt inschake len. Dat kan trouwens ook met die moderne verf, iedereen strijkt maar een eind weg. Verstandig is wel, om in oude huizen eerst de deuren helemaal glad te maken, d.w.z. board te timme ren op die richel-parade, je reinste stofnesten en een dagelijkse ergernis voor de degelijke huisvrouw! En dan maar verven, als je er aan begint, en natuurlijk acpituleei je, zij bet met het eeuwenoude gefoeter van: allemaal onzin die schoonmaak, zeeziek word je er alleen maar van en alles is zoek! En jullie mannen denken, dat wij zo happy op de vermaledijde schoonmaak zijn, we moeten toch wel. We zijn eigen lijk beroeploos, geen partij, die kans ziet, ons een andere titel te schenken doodgewoon huisvrouw, maar je bent intussen, „manusje van alles". En dat vergeten jullie maar. Ik zal nog wat vertellen. Op het ogenblik is er in het gehele land een „Tiendaagse voor woningin richting", die duurt tot 21 maart, juist de dag, waarop de lente officieel haar intrede doet. Al deze zon van nu is louter toegift op die mist van dagen. Was wel makkelijk, als je iemand persé niet wilde zien..! Maar die tiendaagse, mannen, och daar moeten jullie toch eens naar toe. Een beete meeleven, nee, stil maar, er behoeven geen nieuwe meubelen te worden gekocht, jullie zijn altijd zo voorbarig met je conclusies. Alsof wij alleen maar erop uit zijn, om van jul lie geld te plunderen. Doch weet, als je al jaren tegen het oer-degelljke eiken of old finish gekeken hebt, dan wil je toch echt weieens wat ènders. Alles ineens, gaat natuurlijk niet, maar zo van lieverlede. Als je er eenmaal mee begint, weet je van geen ophou den, dat is ook wel plezierig. Want la ten we nu maar eerlijk zijn, de Engels man zegt heus niet voor niets: „My home is mij castle.." De tijd van om in kastelen te wonen, is voor ons beslist voorbij ,maar daar om behoeft dat voor ons nog geen re den te zijn, om ons huis niet gezellig te maken met vooral veel ruimte in de woonkamer. De grote tafel precies midden in de kamer en de 4 stoelen er solide omheen, och, die tijd is toch voorbij? Net zoals de lamp midden in de kamer, wèg met dat alles, licht punten overal, het kind op de grond moet overal kunnen spelen. De stoere man achter zijn bureau is niet afhan kelijk van de kamerverlichting. A. A. Patijn, ontwerper en binnen huis-architect schreef onlangs een aar dige brochure, waaruit ik aanhaal: „Meubelen, en interieurs uit vroeger tijdperken tonen ons soms een hah51^ nie, een maatgevoel, die i*is duid®''' maken, dat het m-ibel wel dege een grotre betekenis kan hebben, alleen als praktisch gebruiksvoof met enige esthetische waarde. Het nen kan een kunst zijn, een striktJ ordende compositie, waar de fun jöt van meubelen, ruimte en kleuren één logisch en schoon geheel 8® talliseerd zijn. In vroegere tijden K" men zulke interieur-composities stand door de nauwe samenwerk'; van decorateur, meubelmaker, be®' houwer, kunstschilders en stoffeerd^,, die stuk voor stuk virtuozen i nhun y, waren. Zij voerden de gegeven opdr3" in nauwe samenwerking met elk3 uit, strikt gebonden aan stijl en v°r en'=f van die dagen. In onze dagen ligt de situatie e zins anders: het meubel wordt 8e briceerd in grote aantallen, zonder we weten, in welk geheel het zijn p'aS zal moeten vinden, terwijl tóch dat heel uiteindelijk het oogmrek zijn. De schoonheid van het h1® 5' kan daarom niet anders dan van ee'f uiterste eenvoud zijn, geschikt om het grotere plan van het interieur genomen te worden. Dit plan kaf logisch van compositie zijn, dat tenslotte boven het functionele en persoonlijke smaak uit, aan ons scho" heidsgevoel appelleert. In de plaats van het edele hand^'ef, iisf ide' treedt men in onze tijd het orga" rend verstand, dat in het hoofd een waarlijk kunstenaar niet rni"- edel behoeft te zijn. Zijn schepp'n^e, missen de sculptuur van het handig stoken ornament, maar dragen in k11., beste vorm de kristalzuivere metr'e, van zijn abstraherend denken. Wie y bij een objectieve beschouwing hand vnn een kunstenaar willen ste''e, boven zijn verstand, indien beide d°ö' zijn inspiratie geleid worden? f De schoonheid is geen kwestie persoonlijke of locale smaakjes, m3^. een zaak, die alleen door de kunsten3', die zich hieraan ijwdt, tot leven wekt kan worden. Zijn inspiratie k' het dode hout en het leven van 3 dag hergroeperen en componeren een zuiver geheel, dat we als mense. van deze tijd met een zucht (een "c, diepe hoor!) van verademing als 011 „thuis" zullen herkennen.." Nou mannen, zijn jullie nu „scho^. maak-minded' en gaan jullie gezeI samen naar die tiendaagse toe? beslist geen vierdaagse, hoewel jjee' Tip voor de mannen bij de schoonmaak. Een nieuw zeer gezel lig bankstel. lekker warm weer en een regib1^ blaren aan je voeten in het se"0" Nijmegen..! Sterke stoere mannen, gezellig K dat zitje met dat bankstel.. Ja, 5 maar. ik zeg niets meer! Op zes nieuwe banen Begin volgende rr-atnd zullen in hetfl meentelij k reerpatie-oord MaJkene^A, ten te Apeldoorn zes tennisbanen in K bruik worden genomen, die een gezam3' lijke oppervlakte van 3500 m2 beslaan. ™y ze banen zullen aan enkele tennisverf-' gingen worden verhuurd. Voor de leer11', gen van de middelbare scholen zal JLf mentaiiy onderricht to tenmiissen wo®- gegeven om zodoende belangstel" voor deze sport te kweken. y Een maand later zal voorts een schaatsbaan worden geopend die t®vtV gebruikt zal kunnen worden voor bask f ball en volleybal. De tennisbanen zU L in de wintermaanden als ijsbanen k3' nen worden gebruikt. Hij gooide de hoorn op de haak terug. Ik keek naar de inspecteur. Hij zag wit en ik kende de uit druking in zijn ogen: hij was hels. Niets nieuws was er in het trucje en niets merkwaardigs. De po litie probeert het iedere keer, als ze te maken heeft met kinderrovers of losgeld-kunstenaars. De kinderro ver belt de ouders van het slachtoffer op om een losgeldregeling te maken. Dan worden alle pogin gen in het werk gesteld om de rover aan het lijn tje te houden, totdat de politie de plaats, waarvan gebeld wordt, opgespoord heeft en totdat de politie de misdadiger al bij de telefoon kan grijpen. Zo nu en dan gelukt dat. Meestal echter niet. Hier hadden we hetzelfde meegemaakt in een an dere versie. Het was niet nodig geweest de plaats op te sporen, dat had de politieman hun al ver teld. Eén van de mannen had hem bezig gehouden; ze hadden niet het risico genomen, dat hij zou ontsnappen. Alles was volkomen duidelijk: ze had den geen woord van zijn gehele «verhaal geloofd maar waren in colonne gekomen om hem te pak ken te nemen. De inspecteur wendde zich met een ruk naar de deur. Een van de beide wachters daar bewoog zijn revolver, zodat die gericht was op Schmitty's borst. Tussen hen in, in de deuropening stond nu de macht en de majesteit. Ik wist voldoende van ran gen in Spanje af en van hun weerslag in het uniform hoe pompeuzer hoe mooier dat ik zag, dat de twee, die nu daar stonden tot de bonzen van het korps moesten behoren. Eén van hen was in politieuniform maar met veel tierelantijnen erop, de ander was in het uniform van de Guardia Civil. Hij kenmerkte zich door extra glanzende laarzen en door de kwa liteit van zijn smetteloos .goedzittende uniform. Schmitty ging tegen hem te keer. Behandelt u zó iemand, die zijn plicht doet? Wat doet u dan wel met iemand, die buiten zijn boekje gaat? vroeg hij scherp. Niemand bekommerde zich te antwoorden. Ze wa ren bezig de bewusteloze agent naar de deur te slem pen en de twee hoge pieten stonden daar maar, on verschillig zwijgend toe te zien. Die van de Guardia Civil fluisterde iets tegen de ander. De andere deed zelfs geen moeite om te fluisteren. Borracho Americano, zei hij, dronken Amerika nen. De elegante Guardia Civil knikte. —De dronken Amerikanen zullen we maar met rust laten, oordeelde hij, en dit keer waren zijn woorden goed te verstaan. Op dat ogenblik greep Greg Neai*y in. „Diploma tieke dienst" verried heel zijn optreden. In zijn bes te gesprekstoon-tussen-twee-wereldmachten noemde hij zijn naam en zijn juiste functie op de ambassa de. Hij liet er de verklaring op volgen, dat hij for meel protesteerde tegen het vertoonde wapengeweld en dat zijn regering verontschuldigingen vergde. Als u de moeite wilt nemen mijn papieren te zien, eindigde hij, ben ik bereid ze te, tonen/ Jk had er iets om willen verwedden, dat het geen succes zou hebben en ik ben er nog niet zeker van waarom dat wel het geval was. Misschien was het de manier waarop hij het „bracht". Want inderdaad zijn Spaans was prachtig en de wijze, waarop hij zich omgaf met alle glans van het protocol moet hen tot nadenken hebben gebracht. Dronken Ameri kanen spreken gewoonlijk niet zo. De hoge Guardia Civil stapte naar binnen. Alle maal gaven ze me de kriebel, maar die ene deed mijn bloed stollen. Zijn manier van doen was me te luchthartig, tè blasé, tè zorgeloos. De man was in feite dat voelde ik wel volkomen op zijn qui vive en hij nam geen enkel risico. Hij kwam op Greg Neary af, maar zorgde er wel voor, dat hij geen moment in de vuurlijn kwam voor het ge val, dat een van zijn ondergeschikten plotseling be hoefte had gevoeld ons neer te schieten. Uw papieren wil ik wel bezien, mijnheer, zei hij. Hij sprak even foutloos Engels en met evenveel zwier als de ober in de „Keiler". Het was werke lijk Engels uit de hogeschool. Greg overhandigde hem zijn bewijsstukken. De man bestudeerde ze en gaf ze met een buiging terug, Mijnheer Neary, zei hij, ik kan u niet zeggen, hoe ik het betreur, dat u getuige hebt moeten zijn van een dusdanig onaangenaam voorval. Ik hoop, dat het u niet heeft geschokt. Greg keek hem aan met de koudste ambassade- blik, die hij kon opbrengen. Ik blijf protesteren tegen uw wapenvertoon, zei hij kortaf. U hebt volkomen gelijk. Mijn mensen zullen u geen enkele overlast bezorgen. Hij beet zijn mannen een bevel toe en de revol vers gingen terug in de holsters. Een ander bevel als een pistoolschot was be stemd voor de man, die de agent uit het vertrek wilde slepen. Die kerel moest zo spoedig mogelijk naar buiten, werd hem duidelijk gemaakt. Nu was het weer de beurt aan Schmitty. Ditmaal sprak hij tot Greg. Hij was nu weer op en top be langrijke politieautoriteit. Wilt u deze heren zeggen, zei hij, dat ik de agent heb laten roepen, omdat ik het lijk van een man verwijderd wilde hebben? Ik wacht daar nog steeds op. Weer werd een bevel geblaft. De agent was al tot de deur gesleept. Het nieuwe bevel stopte de operatie. Hij werd op de grond gelegd, waar hij als een zoutzak bleef liggen. Als ik goed keek, kon ik zijn borst zien bewegen. Dat was dan ook het enige teken van leven. De hoge Guardia Civil glimlachte. U zegt een lijk? vroeg hij. Juist, een lijk, gromde Schmitty. Neary deed alles nog steeds volgens het proto col-procédé, en ik ben er de man niet voor om te zeggen dat het onjuist is. Het had in ieder geval succes gehad en dat was reden genoeg om ermee door tè gaan. Hij vroeg de naam van de officier, en deze stelde zich voor na zich te hebben veront schuldigd,het nog niet gedaan te hebben. Hij was kolo nel Martinez. Met allé zwier die hij kon opbrengen, stelde öreg Neary hem aan inspecteur Schmidt en 'rriij yvooiv Daarbij verklaarde hij met nadruk aan de kolonel, dat de inspecteur pas in Madrid was aange komen na het congres in Parijs bijgewoond te heb ben als hoofd van zijn politieapparaat. Deze omschrij ving was nog al overdreven, maar volgens mij ver klaarbaar. Alles bijeengenomen kwam die term wel overeen met de inhoud van de brief, die Schmitty bezat, die immers ook al meegeholpen had bij de ver onderstelling, dat hij zoiets was als J. Edgar Hoo ver. Neary deed zijn werk uitstekend. Hij kreeg de gelegenheid op die brief te zinspelen en Schmitty haalde hem te voorschijn. De kolonel las hem met zorg. Hij glimlachte nog steeds, toen hij de brief terug gaf, maar de glimlach was bevroren. Hij was niet meer beminnelijk, hij was niet meer „echt". Dat bericht, dat we ontvingen over een lijk was fantastisch, was ongelooflijk, zei hij zacht jes. t Het lucht me op, zei Schmitty, de kolonel strak aankijkend, te vernemen, dat de kolonel het be richt ongelooflijk vond. Het deed me pijn te denken, dat er een dusdanig gebrek aan controle kon bestaan, dat hier in Madrid het lijk van een, man, nog wel gekleed in het uniform van het onderdeel van de kolonel, zo maar als vrachtgoed in een mand kon worden vervoerd en daarbij zelfs verkeerd kon wor den afgegeven. De kolonel trok een beetje met zijn gezicht en ik wist niet, of dat nu wel een goed teken was. Zolang hij zichzelf in bedwang had gehouden, had hij gevaarlijk geleken, onberekenbaar zelfs. Wat zou er gebeuren, als hij zichzelf niet meer onder controle had! U had volgens de ontvangen berichten het lijk in uw bagage gevonden, als ik het wel heb? vroeg hij. In deze mand, antwoordde Schmitty nietszeggend met zijn hand in de richting van het voorwerp wij zend. De kolonel stapte op de mand toe en opende het deksel. De glimlach verdween volkomen van zijn ge zicht. Het leek of de man in steen was veranderd. Slechts zijn ogen schenen te leven en ze brandden in zijn hoofd. Met een bruukse beweging pakte hij de mand en keerde hem op een zijde.Geen ge luid was er hoorbaar in het vertrek, behalve een ge smoorde zucht van de hoteleigenaar en een afkeurend gemompel van Greg Neary. Ik hoorde geen beweging van de manschappen, totdat ik ze vlak achter ons voelde. Zij keken naar de dode man en in een oog wenk waren de revolvers weer te voorschijn. Een viervoudig geklik bewees, dat ze op alles warenren voorbereid. De kolonel gaf een kort bevel en de mannen leg den de dode man op de grond. Intussen onderzocht de kolonel de nu lege mand. Hij keek naar de label, die de portier eraan had bevestigd, voordat hij het ding naar de bagageruimte had laten brengen. Bagby, las hij hardop. Cuarto 1012. Ik lees hier niets over inspecteur Schmidt. De heer Bagby, zei Schmitty stijfjes, is mijn oude vriend en collega. We zijn hier samen. Maar deze mand is dus niet van u maar van hem? Van geen van beiden, kolonel. Hij is hier per ver gissing afgeleverd. Dat heeft de agent ook bij het rapporteren verklaard. Dat rapport was onzin, snauwde de kolonel. Ik zie niet in, dat u niet zou weten, dat men een moord aan de politie moet melden. Men vraagt niet aan de politie ervoor te willen zorgen, dat een mand verwij derd wordt met een dode erin. Schmitty werd scherp. Ik heb het nog nergens meegemaakt, dat lijken in manden naar vreemdelingen werden gestuurd. De juiste procedure in zulke gevallen was me dus on bekend. Ik veronderstelde, dat de dode vervoerd had moeten worden naar bijvoorbeeld 's mans woonplaats en dat er nu iets scheef gegaan was met dat vervoer. In de Verenigde Staten had zoiets niet kunnen ge beuren. Daar worden bepaalde personen met zulk werk belast. Spanje is een beschaafd land, mijnheer, grom de de kolonel. Wij doen voor niemand onder in eer bied voor de doden. De inspecteur keek de kolonel aan. Hij keek ver volgens veelbetekenend naar de mand, door de kolo nel zo ruw op zijn zijde gekeerd. Daarna keek hij de kolonel weer aan. Hij zei niets, maar 'de Spanjaard begreep het. Hij wendde zijn blik af. Op zichzelf was dat een overwinning, maar ongelukkigerwijs wendde hij zich daarna tot mij. U moet me alle bijzonderheden vertellen, hoe deze dode in uw bezit kwam, zei hij. Dat deed ik en hij liet me zonder onderbreken uitspreken. De kolonel snoof, toen ik mijn relaas beëindigd had. Heeft u er een idee van,'wie u deze gave ge zonden heeft? vroeg hij. Ik heb jn het geheel geen idee, zei ik snel. Ik ken niemand, die ook maar enige reden zou hebben, mij dit aan te doen. Hij gaf een van zijn mannen opdracht de portier te gaan halen. Een ander moest de arme politie man weer bij zijn positieven brengen. Beide mannen salueerden en- verdwenen. De tweede man kwam al spoedig terug met een emmer water, die hij vakkun dig over het hoofd van de agent uitgoot. De arme kerel brabbelde en kreunde wat. Hij sloeg zijn ogen op en kwam langzaam overeind. Hij probeerde op te staan, wat hem al waggelend gelukte. Niemand ver roerde zich om hem te helpen. De man, die de portier moest halen, kwam terug, de doodsbenauwde man voor zzich uit duwend. De kolonel keerde me de rug toe en begon de portier te ondervragen. De angstige man begon weer de hele geschiedenis af te draaien zoals hij die mij ook al verteld had. Elk woord, dat hij en de bezorger en ik hadden gezegd, werd letterlijk herhaald. Ik was blij, dat ik alles verteld had, zodat niemand ook maar enige tegenstrijdigheid zou kunnen ontdekken. De hele zaak scheen zelfs wat meer in normale ba nen geleid te worden. De kolonel ondervroeg hem nauwkeurig en wilde met alle geweld een beschr'J' ving hebben van de man, die de mand had afge'e' verd. Maar ongelukkigerwijs hield de portier vol, da hij met op hem had gelet. Tóen moest de knecht men, die de mand naar beneden had gebracht, en f hij werd ondervraagd. De man wist nog veel mirid®' dan de portier. Hij had de dichtgebonden mand aa"' genomen en had hem naar beneden gesjouwd. V°°l hem was het niets anders geweest, dan weer een st" bagage. De kolonel slenterde terug naar de deur. Maar kon niet aannemen, dat hij het zonder meer daal'"1' zou laten en maar doodgewoon zou vertrekken, f8, deed hij ook niet. In de deuropening hield hij sr Hij draaide zijn hoofd om en gaf zijn bevelen, zond® een spier te vertrekken. Die drie blijven onder arrest, zei hij. De portiy de knecht en de Amerikaan, die zich Bagby noeb>1' De twee mannen aan de deur traden naar vor®"' De een pakte de portier beet de ander de knec"1' Zodoende resteerden de beide mannen, die zich i*1?, de politieagent hadden beziggehouden. Ze deden me d eer aan, mij gezamenlijk onder hun hoede te neme?. De kerel, die de armen van de agent zo vakkund'* had beetgenomen, deed het nu mij. De ander W° zijn revolver. Onwillekeurig week ik voor de klaR die nu onvermijdelijk scheen. Het luchtte me op merken, dat ik niet neerviel. De klap bleef acht®1' wege en ik merkte, dat het wapen ditmaal gébru'i werd om Schmitty en Greg Neary ermee op een 3 stand te houden. Ik keek Schmitty aan en hij dee hetzelfde met Neary. Greg nam de ambassadetoon weer aan: Ik sta erop, zei hij, dat u de heer Bagby °n„r mijn hoede stelt. Ik geef u de garantie van de 3" bassade, dat hij Madrid niet zal verlaten. De kolonel schudde het hoofd. Het spijt me buitengewoon, zei hij, dat ik "r, verzoek van de Amerikaanse ambassade niet in °ve-t weging kan nemen. Ik moet deze man onder arr houden, totdat hij ondervraagd is. te Dat zult u dan slechts doen onder mijn zwaa^8 protest, zei Neary met veel nadruk. Ik houd hem onder arrest, antwoordde de K°' f nel. Als het onder protest moet, dan gaat het hi®8 zo' iS Tja. ondervraging, zei Schmitty langs zijn weg. U begrijpt natuurlijk, dat ik beroepshalve d3aL in zeer geïnteresseerd ben. Mag ik weten over ke moord u hem wilt ondervragen? .p Over déze moord natuurlijk.Over de moord oy een van mijn manschappen. Schmitty keek naar het lijk. Is dit een van uw manschappen, kolonel, vf hlJ' 'rtS Dat ziet u toch wel, inspecteur, Hij draagt 0 uniform. Hij draagt het niet met ere, zou ik zo ze schamperde Schmitty. De kolonel liep rood aart Dat is aan mij om te beoordelen, bitste hÜ' Schmitty glimlachte. Deze opmerking was juist als compliment doeld voor het keurige uiterlijk en de discipline uw mannen, zei hij. Ze zien er altijd zo piekfijh gji en die uniformen staan ze als gegoten. Maar dié j5 moet er uitgezien hebben als een voddenraper- hij zó in dienst gegaan is met losgeknoopt heind tuniek. e. Het scheelde niet veel, of ik had de inspecteur 1 gebeten, dat hij maar beter zijn mond kon b°u%' Die knapen stonden op het punt me mee te nek1 (Wordt vervo. ilgd)'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4