Dagblad voor Schiedam en omstreken Verenigde Staten zijn bereid aan topconferentie deel te nemen Kroesjtsjef doet beroep op Irak en VAR geschillen bij te leggen Moskou geeft aan Bagdad dollars en technische hulp Amerikaanse regering niet achter mr. Baird Urenlang vermist Straaljager neergestort in weide bij Hilvarenbeek Koopt op tijd uw zekerheid Onderhandelen is enige mogelijkheid om kwestie-Eerlijn op te lossen 16-jarige scholier won KNVB-pool Anti-snurkmiddel 1 erbetering van drukste rijksweg ,Geen kritiek op Nederland" Landbouwers hoorden klap, maar dachten aan militaire oefening Nieuwe bouwreus Europa kent ook onderontwikkelde gebieden Fanfani's ontslag aanvaard DINSDAG 17 MAART Groie leiders spraken weer woerden van verzoening Kalf met tivee staarten Djóeanda door Kroesjtsjef uitgenodigd NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Geen millimeter Demonstratie in Cairo De revolutie HET WEER VOOR MORGEN SCHRAAL WEER I11 wolken verdwenen Zoo op Verlaten nieuwe amsche courant In een rede uitgesproken over fadio en televisie heeft president Eisenhower gisteravond zijn land genoten doen weten, dat de Ver enigde Staten bereid zijn deel te Hemen aan een topconferentie met de Sovjet-Unie over de kwesties Eerlijn en Duitsland, wanneer de ontwikkelingen dit zouden vergen. De president verklaarde. dat de V. S. ®h de kwestie Berlijn voor een keuze wa- jten gesteld Men kon drie dingen doen. "en eerste toegeven aan de Sovjet-Unie Wat betreft het afstand doen van de rech ten en verantwoordelijkheden, die ver dorven waren ten koste van de levens yan Amerikaanse en geallieerde soldaten. De tweede mogelijkheid was een oorlog •■Het staat vast", ald'Us de president. ,,dat Ooch Amerika noch het Westen een oor- °g wenst. Maar de geschiedenis heeft ons <te harde les geleerd, dat geen land me' «ucces de verschrikkingen van de oorlog heeft kunnen afwenden, wanneer hei zijn rechten prijsgaf om agressie te voor komen, „Wanneer wij sterk op ons stand- Punt Wijven staan, wordt het risico van oorlog minder", aldus de president. De derde mogelijkheid was onderhan delen. wy zün bereid te luisteren naar "ieuwe ideeën en andere voorstellen te doen. Wü zullen alles doen wat In onze tnacht ligt om serieus te onderhandelen deze onderhandelingen succesvol te •haken. Ik hoop dat wij allen met de Sov iets overeenstemming kunnen bereiken Ohitrent een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken. Wanneer er ont wikkelingen zjjn. die in de komende zo- hicr een topconferentie rechtvaardigen, dan zjjn de Verenigde Staten bereid bier kan mede te werken. Do president zei. dat men goed moest "^grijpen wat de V. S. niet konden doen. ••"Wij mogen geen vrede trachten te be werkstelligen ten koste van twee miljoen •Pensen in Berlijn. Wij kunnen het niet ?ens zijn met een permanente verdeling van Duitsland, die centraal Europa voor hHijd tot een kruitvat zou maken. Wij kunnen ge-en enkele natie toestaan inter nationale overeenkomsten te schenden. .De president, die zijn rede u-utsprak in s'jn werkkamer in het Witte Huis toonde de televisiekijkers een kaart van Duits- ja-nd. Hij wees op West-D uitetend, dat hcht gekleurd was en op Oost-Duiteland, dat met een donkerder tint was aangege- geven. Op <je kaart waren de lucihtcorrl- dors en de wegén en spoorlijnen, waar langs de Westelijke mogendheden West- Berlijn kunnen bereiken aangegeven. „On ze houding is deze" zo ging de president verder „wij zullen geen millimeter van onze verplichtingen afwijken. Wij zullen in Bij veehouder J. M. de Leeuw Zegveld (bij Woerdenis een kalf geboren, dat twee staarten heeft. Be reservestaart bevindt zich op de kop lussen de oren. ons recht van vrije toegang tot West-Ber- lij-n blijven handhaven. Wij zullen niet de eersten zijn. om die vrede te verbreken. Het zijn de Sovjets, die dreigen met ge weld om deze vrije toegang te sluiten Wij zijn bereid om deel te nemen aan iedere eerlijke onderhandelingspoging, die de bestaande rechten van iedereen en de mo gelijkheid om in vrede te leven respecte ren zal. President Eisenhower behandelde in zijn rede twee problemen. Op de eerste plaats de kwestie Berlijn en vervolgens, de defen siepolitiek van de Amerikaanse regering. Eisenhower wees beschuldigingen, dat de regering meer oog zou hebben voor een sluitende begroting dan voor een juiste defensiepolitiek van de hand als onwaar. Hij somde een lijst op van 41 geleide pro jectielen. die reeds in gebruik zijn of dit jaar nog in gebruik zullen worden ge nomen. Daar voegde hij nog een aantal andere aan toe, die nog worden ontwik keld. De raketten die ons op het ogenblik dioen duizelen, zullen de „kleine jongens" worden in het tijdperk van de gelelde projectielen, zo zei hij. Centraal Europa |worde niet een kruitvat (Van onze correspondent). Dc 16-jarige scholier Leen Jumelet uit Ovezande op Zuid-Beveland heeft zeer waarschijnlijk bjjna 25.900 ge wonnen in de voetbalpool van de KNVB. Deze jeugdige voetballer van de sportvereniging Driewegen is nl. een van de vier deelnemers die veer tien van de vijftien pooluitslagen juist voorspelde, Zy zullen, naar wordt aan genomen, de hoofdprijs van 98.000 moeten delen. Velen hebben zich afgevraagd, of de nog zeer jeugdige Leen wel deel mocht nemen aan de KNVB-toto, die immers uitsluitend openstaat voor senioren. Een woordvoerder van de KNVB kon echter aan alle twijfel een einde maken, toen hij meedeelde, dat ieder lid, geboren voor 1 augustus 1942 mag deelnemen aan de KNVB-toto. Ep Leen Jumelet Is ge boren op.... 21 juli 1942. t*rof. Vasstteff in Genua heeft een nti-snurkapparaat uitgevonden. Het l°estel bestaat uit een kleine micro. l°on, welke onder de neus van een '<snurker' wordt bevestigd. De mi Crofoon wordt door twee slangetjes v2rbondcn met de oren van de ge- duiker, zodat die, als hij begint te StlUrken, onmiddellijk zichzelf wak. dr maakt. Als dat niet helpt helpt Hiets de gemartelde huisgenoten 'Heer. Op de foto de uitvinder met zijn apparaat, Op een gisteren in het Kremlin ge houden receptie ter ere van het feit, dat tussen de Sovjet-Unie en Irak een akkoord gesloten was over economische en technische samenwerking, heeft Kroesjtsjef een beroep gedaan op Irak en de Verenigde Arabische Republiek om hun meningsverschillen bjj te leggen. Kroesjtsjef zei het te betreuren, dat na een geslaagde revolutie in Irak, de i' betrekkingen tussen de Iraakse repu bliek en de Ver. Arabische Republiek i een wending hebben genomen, die niet bjjdraagt tot eenmaking van de krachts inspanningen van de Arabieren in hun strijd voor de nationale onafhankelijk heid. President Nasser wil volgens de Russische premier Irak bjj de V.A.R. voegen. „De Sovjet-Unie heeft zich niet ge lengd en mengt zich niet in dergelijke aken. Maar het is de Sovjet-Unie niet nverschillig wat voor toestand ontstaat n een gebied, dat dicht bij haar grenzen gt", aldus Kroesjtsjef. „Wanneer de president van de V.A.R. ver het communisme of de communisten preekt, gebruikt hij de taal van de im- arialisten." De premier voegde eraan toe, at de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie n de V.A.R. geen veranderingen zullen •ndergaan. Kroesjtsjef drong er voorts bij rak en de V.A.R. op aan hun geschillen j regelen om te verhinderen, dat „im- erialisten" het conflict uitbuiten. Volgens radio-Moskou heeft de Sovjet- ïnie Irak een lening gegeven van 550 liljoen dollar tegen een rente van twee- n-een-half procent. Verder zullen de Russen de Iraki's cchnische hulp verlenen bij het opzetten /an verschillende takken van nijverheid. Deze omvatten onder andere machine- en hemische fabrieken. Ook zullen Rus sische deskundigen in Irak naar delfstof- en zoeken en een studie maken van be- /loeiing en aanleg van wegen. In Cairo is gisteren gedemonstreerd .egen Iraak en de Iraakse premier, gene- ter, die in de stad is doorgedrongen Overal op de hoeken van de straten zijn machinegeweren opgesteld, maar lang zaamaan wordt het weer rustig. De Do minicanen, die in de stad een missieschool hebben, hebben deze weer geopend. Nadat onlangs ivaarschuwingsborden waren geplaatst om snelheid te matigen is nu een begin gemaakt met grond af te graven ten behoeve van een hulpweg, die noodzakelijk is voor het verkeer, wanneer de rijksweg zelf onderhanden ivordt genomen. raai Kassem. Volgens radio-Caïro was een half miljoen mensen op de been. Velen van hen voerden speelgoedgalgen mee, waaraan ratten bengelden en brulden: „Zo hangen w(j communisten en verraders als Kassem op". De demonstranten voerden een portret van Kassem mee dat besmeurd was met rode verf en waarop geschilderd was: „De beul van Bagdad". In Irak zouden gisteren nationalistische rebellen, die gesteund werden door de Verenigde Arabische Republiek, een aan val hebben gedaan op Ramadi, dat op on- j geveer 95 kilometer ten westen van Bag dad ligt. Volgens het links georiënteerde blad „Ai Thawra" werd deze aanval ge leid door Osam Rashid Howaish, een neef van do voormalige vice-premier kolonel Aref. die ter dood is veroordeeld wegens een poging om kolonel Kassem te ver moorden. Volgens het blad zou er in Ra madi een demonstratie gehouden zijn tegen premier Kassem. fn Mosiel, het centrum van de opstand tegen Kassem verleden week, is de atmos feer nog steeds gespannen, aldus meldt een verslaggever van het persbureau Reu- Naar Tass meldt heeft premier Kroesjtsjef zpn Indonesische ambtgenoot Djoeanda uitgenodigd voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie. 5T> De Verenigde Staten hebben Nederland verzekerd, dat de opmerkingen, die aan een Amerikaanse functionaris in Indone sië worden toegeschreven, en die wor den opgevat ais kritiek jegens de Neder landers, niet de officiële politiek van Washington weergeven. Dit is gisteren be kend gemaakt door het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Het betreft hier een opmerking in Dja karta. van de Amerikaan James Baird, directeur van de „International Coope ration administration mission in Indo nesia", die, zoals bekend, in een pers- gesprek zou hebben gezegd, dat de over neming van Nederlandse eigendommen door Indonesië een „psychologische last" van de Indonesische bevolking had weg genomen. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H, van Royen. had op 19 februari het State Department bezocht, om uiting te geven aan de Nederlandse bezorgdheid over deze opmerking. Het ministerie verklaarde gisteren, dat de heer Baird categorisch ontkent de ver klaring te hebben afgelegd, die aan hem wordt toegeschreven. Hij had. zo heeft hij gezegd, commentaar gegeven op basis van achtergrond over de politiek van de vroegere Nederlandse regering in wat nu Indonesië is. maar zijn gesprek was niet bedoeld alg kritiek op die regering. I Droog en bewolkt, maar ook enkele zonnige perioden. Matige tot vrij krach tige oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 18 maart: zon op 6.50, onder 18.48: maan op 11.49, onder 2.47. Gisteravond omstreeks kwart over ze ven is op het landgoed „De Utrecht" te Esbeek onder Hilvarenbeek het wrak gevonden van een straaljager van de vliegbasis Eindhoven, die sinds kwart over twaalf gistermiddag, zoals wy reeds in een deel van onze edities hebben ver meld, werd vermist. De piloot, de 23-ja- rige ongehuwde beroepssergeant W. 'an der Doel uit Haamstede, bleek om het leven te zjjn gekomen. Het vliegtuigwrak is gevonden door de brigadecommandant van de marechaussee te Hilvarenbeek, die, na de radio-nieuwsberichten van gis teravond zes uur, was gealarmeerd door enkele boeren, die wonen in het gebied waar de jager was neergestort. Het verongelukte toestel, een Thunder- streak van de Koninkfïjke Luchtmacht, maakte deel uit van een formatie, die was opgestegen van de vliegbasis Eind hoven, om boven de Vliehorst schiet oefeningen te gaan houden. De jager was het laatst gezien, toen de formatie, een kilometer of zeven van Eindhoven, een wolkenveld binnenvloog. Toen de leider van de formatie uit de wolken kwam, was het toestel verdwenen. Omdat er nergens uit Nederland mel ding kwam van een neergestort toestel, werd aangenomen dat de Thunderstreak ergens in zee of in het IJsselmeer terecht Zon onder was gekomen. Radio-Scheveningen ver zocht daarom de scheepvaart uit te kij ken naar een wrak in de buurt van de Nederlandse kust en van het marine vliegkamp Valkenburg stegen in de loop van de middag in totaal zes Avemgeire en een Beachcraft op om het IJsselmeer de Waddenzee, de Zeeuwse stromen, de Biesbosch en de Noordzeekust af te zoe- „n- invallen van de duisternis zijn deze toer'-'Wi van ,je Marine-vlieg- biernst in de luéht gebleven, zonder ech ter iets te vinden. Eerst na de nieuwsberichten van zes uur kwam er meer klaarheid in de zaak. Twee landbouwers uit Esbeek, de heren Gerritsen en Van Dal. hoorden toen dat er een straaljager werd ver mist cn zij brachten dat in verband met een zware klap die zij 's middags even na twaalven hadden gehoord. Een t an hen had zelfs een steekvlam ge- zien, maar omdat hij dacht, dat het hier een militaire oefening betrof, had hij er geen melding van gemaakt. De landbouwers waarschuwden toen de Brigadecommandant van de marechaus see en deze vond. tezamen met hen, om ongeveer kwart over zeven het wrak van het vermiste vliegtuig, in een weide van het landgoed „De Deppel" Dit gebied ligt nogal verlaten, terwijl de vele bossen van het landgoed een ver uitzicht onmogelijk maken. Terstond werd de vliegbasis Eindho ven in kennis gesteld van de vondst en korte tijd later arriveerde de comman dant met zijn technisch personeel op de plaats van de ramp. Men constateerde, dat het toestel bijna loodrecht naar benoden moet zijn geko men en bij aanraking met de grond met een geweldige knal moet zijn ontploft. De machine heeft een grote krater in de bodem geslagen. De wrakstukken, die niet in brand zjjn gevlogen, lagen hon derden meters ver verspreid in de moe rassige weide. De stoffelijke resten van de piloot werden bij het wrak gevonden. Een commissie van onderzoek var, de vliegbasis Eindhoven zou vandaag ter plaatse een nader onderzoek instellen naar de mogelijke oorzaken vain deze pamp. 1 fn de Duitse stad München wordt op het ogenblik de bouwmachineten. toonstelling „Bauma 1959" gehou den. De foto geeft duidelijk de enorme afmetingen aan van een daar getoonde kipper, waar een kleine personenwagen bijna onder door kan rijden. „Er leven in Europa 22 miljoen mensen in gebieden, die in industrieel opzicht min der ontwikkeld zjjn". Dit verklaarde gis teren hef Nederlandse Eerste-Kamerlid, ir. H. Vos, te Wenen op een persconferen tie, na afloop van een bijeenkomst van de sociale commissie van de Raad van Euro pa. De commissie heeft voorgesteld een sub commissie op te richten voor de ontwik keling van deze „noodgebieden". Zij heeft Europa verdeeld in ruim 300 districten, elk met een bevolking van 500.000 personen en bij dit aantal waren 90 districten, die onderontwikkeld zijn Zo werd b.v. Griekenland in 12 districten verdeeld, waarvan er 11 onderontwikkeld zijn. In Ierland zijn er bij de 5 gebieden 3 onderontwikkelde, in Zuid-Italië zijn 35 onderontwikkelde gebieden en in Frank rijk 31 op een antal van 60. De Raad van Europa is van mening, dat aan deze minder ontwikkelde gebie den financiële, technische en sociale steun verleend moet worden. D ecommissie welkte dan ook een ontwerp uit, dat aan Tcommissie zal worden voor- geI.?f.d. "?zake coördinatie van de sociale pohtiek in de verschillende landen en een ontwerp voor een Europees Sociaal Hand- De nationale raad van de Italiaanse Christen-democratische party heeft gis teren de ontslagaanvrage van oud-premier Amintore Fanfanl als oartiisecretaris aanvaard. Een motie.waarin de ontslag aanvrage voor kennisgeving werd aange nomen, werd met 54 tegen 37 stemmen bij negen onthoudingen verworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1