Sutter, stichter van Nieuw-Helvetië v 1 1 Nederland staat achter tegen een punt an je Sp PSV uit degradatiezorgen Leen Jansen overklaste Duitser Dieter Wenhömer AMSTLEVEN DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK Mooie 3-1 overwinning op Italië Luck Raek verloor ook van UBTV Jo Lamers won door interventie SHS wil civiele procedure Clare Benedict schaaktoernooi Joop de Mos weer de beste tennisleraar Harry Wouters eervol tweede in Dortmund V olleybal-nederlagen van Nederlandse dames Noodmaatregelen door gebrek aan sportleraren Rijcentrum in Limburg voor katholieke ruiters Vijf BV V-bestuursleden tekenden beroep aan „BW -driemanschap werkte nog niet V B DINSDAG 17 MAART 1959 PAGINA 4 3U6NA MÖnT£kEY iaoiilillliiiiiiiiliiiiiiiiuiiiiiUiiiuiiiuuiiiiiiiuiatuiiiudiiiiiiiiimmiiuiiliUiiUiiiuiuuiUJiliiiiiiiuiiiiiilijj|i|j|||||||||j(|J||||| Overmoedig Tegen BW bestuursleden Succes voor Hilversum BUREAUVOOR PERSONEELVERZE KERING KEES BROEKMAN WERD ZEVENDE IN GEILO Gedrang in de staart Maasstad faalde weer De uitslagen door H. VöLMER 13. De Californiërs beginnen zich al enigszins schrap te houden, als Sutter weer eens aanklopt voor kredieten. Maar buitenlanders, Engelsen, Amerikanen zoeken zijn vriend schap. Want alle diplomaten zijn het erover eens, Sat wie Nieuw Helvetië bezit morgen heer en meester is over Cali- fomië, dat Mexico nooit zal kunnen houden. En Sutter werkt weer aan zijn „diploma's en titels". 197 km2 worden zijn ab soluut en onvervreemdbaar eigendom, zijn privé-bezit, zijn landgoed. Om een eventuele vijand het hoofd te bieden laat hij versterkingen om de stad leggen. Wallen en geschutsto rens omgeven Sacramento. Kazernes komen er zelfs. Dank zij die laatste veranderingen wordt de naam van de kleine kolonie gewijzigd in „Fort Nieuw-Helvetië". Don Juan Augusto heeft al militaire aspiraties. Sterke inboorlingen, intelligenter dan hun meeste stamgenoten, vormen zijn wacht, 's Nachts op geregelde tijden, melden de wachtposten luidkeels: Alles in orde. 14. Maar Sutter heeft andere zorgen dan zijn schulden aan de Russen. Hij wil zijn kolonie uitbreiden en bevolken. Om wettelijke toestemming te krijgen voor een groter gebied moet hij twaalf gezinnen in de rancho's onderbrengen. De emigranten blijven ondertussen zeldzaam. Logisch, want de grond is kurkdroog en de arbeiders schaars. 1843 en 1844 zijn twe „magere" jaren. De droogteperiode zuigt alle sappen uit de bodem en de oogst is een ramp. Maar dan eist een nieuwe gebeurtenis de aandacht op van Sutter: Texas vraagt aan de Verenigde Staten te mogen worden toegevoegd en de Mexicaanse regering is er terecht bang voor, dat Califor- nië hetzelfde wil. Geëscorteerd door Mexicaanse soldaten verschijnt een nieuwe gouverneur in Monterrey. Maar de Ca liforniërs, die bijna allen Spaans bloed in de aderen hebben, verzetten zich tegen die al te opdringerige bemoeiiingen in hun eigen zaken. De vreemdelingen steunen hen en de opstand breekt uit. Gouverneur Michel Torena zoekt bondgeno ten. En Sutter steekt hem de hand toe. Nu wordt hij tot mili tair bevelhebber met de rang van kapitein in Sacramento be noemd. Eindelijk is „captain" Sutter dus militair. 1 januari 1845 verlaat Don Juan Augusto aan het hoofd van zijn troe pen Fort Nieuw-Helvetië. Gouverneur Michel Torena jaagt de rebellen tot aan het zuiden. Sutter gaat met hem mee. Een maand duurt de achtervolging. De troepen verplaatsen zich met een „snelheid" van zeven mijl per dag. 15. De Californiërs hebben zich verschanst in Buena Venture. Stomdronken, naar de achtervolgers menen. Te gen de tijd, dat de 2on stralend opgaat, is de strijd eigenlijk al beslist. De opstandelingen vluchten in paniek. Maar, opeens groeperen ze zich weer. Ze maken rechtsomkeert en schelden de „loyalisten" de huid vol. Als ze hun uitgebreide voorraad verwensingen hebben uitgeput, nemen ze weer de benen. Sutter staat versteld van een dergelijke manier van oorlogvoeren. Hij wil de vijand achtervolgen en grondig met hem afrekenen: „Maar", zegt hij later zelf. „Dat is tegen de Mexicaanse gewoonte. Eerst moet er gegeten en gedronken worden. En dan, wel dan is het manana, morgen Pas een tweetal weken later botsen ze weer op de rebellen, bij Cahuenga, dicht bij het huidige Hollywood. Op 20 februari 1845 dreunt het kanon weer. Twee uren lang zaait de ar tillerie dood en verderf. En de balans? Een muilezel en één wiel van een kanon zijn de gezamenlijke verliezen. De strijd wordt voortgezet zonder dat er een druppeltje bloed vloeit. De zege wordt behaald na een eindeloos over een weer gepraat rond een weelderig met wijn besproeide tafel. En de Mexicanen geven zich gewonnen. Onder vrolijk schetter ende marsen trekken ze af en laten een gijzelaar achter: Ka pitein Sutter. In de Latijns-Zwitserse stad Lugano (in lentetooi) vond in he« luxueuze park hotel de opening plaats van het zesde Clare Benedicttoernooi, voor landen- schaakploegen. Hoewel tot op het laatste moment in het Nederlandse kamp nog werd gehoopt op de komst van dr. Euwe, bleek deze hoop ijdel, zodat de reserve speler, ir. H. v. Steenis werd opgesteld. De loting bracht het Nederlandse team in de eerste ronde tegen Italië. Donne-r kwam tegen Diustolisi zeer goed te staan, oefende druik uit op alle fronten, maar het werd tegen heit einde een chaotische partij met wilde verwikkelingen. De Italiaan wist in vliegende tijdnood de juiste zetten te vinden, maar daarna blunderde hij en kon meteen opgeven. Bouwmeester heeft met zwart tegen Cca- fareili een goede partij gespeeld. Eerst moest ScafaireHi een pion prijsgeven, daarna kiwam hij in moeilijldieden op de koningsvleugel en tenslotte o-vet-schreed hij in een verloren positie de tijd. De jfertij OortleverPaoli kwam niet tet een einde. Paoli, die zich Sioiliaans verde digde. wist een eindspel te bereiken met een zeer gevaarlijke vrijpion. In dat sta- diulhm offerde Cortlever een stuk voor .twee pionnen, waaronder een vrijpion. In een komimgs-Inidiiedhe partij tus sen Castaldd en Van Steemis bleef de stelling langea tijd volkomen in even wicht. Tegen het einde van de speeltijd vergiste de Nederlander zich bij een af ruil. waf; een stuk èn de partij kostte. De uitslagen uit de eerste ronde luiden: NederlandItalië 21 en 1 afg. Donner Diustolisi 10; BouwmeesterScafarelld 10; CortleverPaoli afg.; Van Steenis Castaidi 01, In de. tweede ronde stond Nederland voor een zware opgave. Weliswaar had de Spaanse ploegleider Perez vervangen door Lladio doch dit betekende ge©n noemens waardige verzwakking. Na de eerste speellhelft stond Cortlever uitstekend en zowel Donner ails Van Stee- nis hadden gezonde stellingen. Bouwmees ter wag toen reeds remise met Toran over eengekomen. Een fatale blunder van Cort lever In een prima stelling gaf de sitrijd echter een geheel ander aanzien. Donner en Van Steenis zoudem op winst moeten spelen om de wedstrijd te winnen In gelijke stellingen was dat een zeer moeilijke opgave. Beide pairtijen werden dan ook afgebroken. Een verrassend resultaat bereikte Italië tegen do Zwitserse ploeg. De stand is nog gelijk (1%1 maar de afgebroken par tij staat voor de Italianen gewonnen. Doordat Cortlever de afgebroken partij uit de eerste ronde in tweede zifting in winst wisit om te zetten, heeft Nederland met 31 van Italië gewonnen. De uitstag van de ontmoeting Duitsland Zwitserland is 31, SpanjeOostenrijk 2%—1H. De uitslagen van de tweede ronde lul den: NederlandSpanje 1 ©n 2 af gebroken partijen: DonnerPomar afg., BouwmeesterToran VzCortlever Albareidia 01, Van SteenisLlado afg. ItaliëZwitserland 1%1% en 1 afgebr partij: OostenrijkDuitsland 12 en 1 af gebroken partij. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. West-Duiteland 5 punten en 1 afgebroken partij2 Spanje 4 p. en 2 afg. pairtijen; 8. Nederland 3% p. en 2 afgebr. partijen; 4 t/m. 7 Italië. Zwitserland en Oostenrijk 2% p. en 1 afgebr. partij. In de Energiehal te Rotterdam hebben de tennisleraren om de nationale titels gespeeld. De Mos toonde zich voor de zoveelste maal heer en meester. Hii won de titels zonder één set in de vijf ronden te verliezen. In de finale speel de hij heel sterk tegen de kampioen open banen Parlevliet. Hij won met Parlevliet ook de titel in het dubbel spel. De uitslagen van de laatste ronde wa ren: Enkelspel, kwarteindstrijden: J. de Mos versl. T. Warmenhoven 61, 62; H. Hemmes versl. M. Buytelaar 6—4, 63; W. Hemmes versl. J, Schuuring 2—6, 6—0, 86; S. Parlevliet versl. Th. Dekkers 26, 75, 64; Halve eindstrijden: J. de Mos versl. H. Hemmes 6—4, 6—4; S. Parlevliet versl. W. Hemmes 6—1. 5—7, 61. Eindstrijd: J. de Mos versl. S. Par levliet 64. 6—2. 62. Dubbelspel kwarteindstrijden: J. Mul der en H. Hemmes versl. en J. van der Torre 61, 62. W. Hemmes en Buytelaar versl. Th. Dekkers en Haazeborek 62, 62. Van Beem en J. Schuuring versl. Noordhoek en Bela Simon 6—1, 6—1. J. de Mos en Parlevliet versl. Kraaikamp en de Smit 60, 61. Halve eindstrijden: Mulder en H. Hem mes versl. W. Hemmes en Buytelaar 6—0, 68, 62. De Mos en Parlevliet versl. Van Beem en J. Schuuring 60, 63. Finale: De Mos en Parlevliet versl. Mulder en H. Hemmes 86, 6—4, 46, 6—1. Het hoogtepunt van het internationale indoorooncours hippique in de uitver kochte Westfalenhalle te Dortmund was zaterdagavond het puissance springconcours. Meer dan 12.000 toe schouwers zagen hun grote favoriet Hans Guenther Winkler, Olympisch en meermalen Wereldkampioen, met zijn trouwe „Halla" dit spannende nummer winnen. Succes dus voor de Duitsers, maar ook voor de Nederlandse vertegenwoordiging. Want direct na Winkler eindigde onze landgenoot; Harry Wouters van den Oudenweyer op „Hubertus" samen met Europees springkampioen Fritz Thiiede- mann ex aequo op de tweede plaats. Drie barrages waren er nodig voor de strijd beslist was. Van de 23 ruiters waren er nog drie over: Winkler 0 ft., Woutersen en Thieidemanin beiden 4 fouten. Bertie Uytendaal had met zijn kam pioenspaard „Hanko" een weigering in bef. eerste parcours; hij werd twaalfde geplaatsit. Anton Ebben met „Schwartz- trossel" maakte 4 foutjes en kwam op de veertiende plaats. Zaterdagavond zegevierde de Italiaan Piiero d'Inzeo met „His Excellency" in een jacht,siprintooneaurs. De Hagenaar Anton Ebben met „Schwartztrossel" ein digde op de achtste plaats. Zondag werd het springnummer om de Grote Prijs van Dortmund gewonnen door mevr. Dawti Wofford, die onder de En gelse Meuren rijdt. Tweede werd Hans Guentber Winkler en derde Alfons Luetke Westhues. Harry Wouters van den Oudenweyer krwam niet in de barrage. In het eerste parcours overschreed hij met „Hubertus" de maximale rijtijd en was zodoende met tijdfout verder uitgeschakeld. Het laatste springnummer bracht de Nederlandse ruiters geen succes. Anton Ebben. Bertie Uytendaal en Harry Wou ters maakten resp. vier, negen en tiwaalf fouten; zij werden daardoor voor de ere plaatsen uitgeschakeld. In de Grand Prix de Dressage, gewon nen door de Hamburger Willy Schultheds met Doublette" voor om majoor St.- Cyr en Rosemarie Springer, bezetten onze dressuur amazones de laatste plaatsen. Tiny van Dooroe werd zevende (983 pnt.) Annie van Doorne achtste (946 punten) en mevrouw F. BenedlctusLieftinck ne gende (905 punten). Leen Jansen, de Nederlandse kampioen middengewicht, heeft gisteravond in de Rotterdamse Rivièrahal tjjdens het door Hnizenaar georganiseerde boks-gala weer eens laten zien, dat hij nog mogelijkheden in zün vuisten heeft. Overtuigend sloeg hjj de sterke Duitse halfzwaargewicht Die ter Wenhömer op punten. De Duitser. 3 kilogram zwaarder dan Jansen, staat op de Duitse lijst direct achter kampioen Schöpner geklasseerd. Desondanks ontliep Jansen de strijd niet. Hij begon onmiddellijk met een vuur werk op korte afstand in een zeer hoog tempo. Ofschoon allerminst van een pak slaag gesproken kon worden, was het toch zo, dat Jansen, wiens conditie uitstekend was en die geen kansje onbenut liet. zijn tegenstander vaak overklaste. Hij was na 6 ronden reeds vrijwel zeker van een pun- tenzege. Een wanhoopspoging van de Duitser om een k.o. te forceren eindigde bijna met zijn eigen ondergang, toen Jansen hem in ver rassende tegenaanvallen met krachtige linkse en rechtse directen vol raakte. Het Nederlandse dames-volleybalteam, dat tegen Zuid-Slavië op het nippertje met een nederlaag genoegen moest ne men, heeft ook de tweede wedstrijd in het vijflandentoernooi te Leipzig tegen Hongarjje met 32 verloren. Na vier sets 114. 159, 1015. 1015) was de stand gelijk, zodat de vijfde en laatste set de beslissing moest brengen. Met bewondering hebben die Oostduitee toeschouwers gekeken naar de Nederland se dames, bij wie de 18-jarige Gerda van Zweden. Tilly Boer en Conry Blijleven uitblonken. Het leek erop, als of onze landgenoten een overwinning zou den gaan behalen, wamt zij namen een 1411 voorsprong. Daarna kwam echter de terugslag. Punt voor punt scoorden de Hongaarse meisjes en onder bijna on dragelijke spanning wonnen zij met 1614 set en match. Voor insiders is het Neder landse dia mes. vermoeid na de uiterst zwa- dit toernooi. Ook zaterdagavond leden de Nederland se dames een nederlaag. Ditmaal tegen Oost-Duitsland: 13 (159. 515, 115, 715). De wedstrijd duurde precies een uur. De Nederlandse dames begonnen ver rassend goed, maar nadat zij de eerste set hadden gewonnen, misten zij de kracht om tegen de sterk geconcentreerd en snel spelende Duitse dames tot meer succes te komen. Ook de vierde en laatste wedstrijd ging verloren Het werd tegen Frankrijk een 0—3 score (9—15. 15—15. 14—16). Het ge brek aan goede conditie cm het gemis aan bekwame wisselspeelsters is de Ne derlandse ploeg in de ontmoeting tegen Frankrijk fataal geworden. De Neder landse dames, vermoeid na de uiterst zw re wedstrijdenreeks, maakten ditmaal ve le fouten en kregen weinig kansen op de zege. De einduitslag was: 1 Zuid-Slavië 6 pnt. setverhouding 11—7; 2 Oost-Duitsland 6 pnt. 9—7; 3 Frankrijk 4 pnt. 9—8; 4 Hon garije 4 pnt. 10—10; 5 Nederland 9 pnt. 5—12. De Duitse middengewicht Max Hainze, die in de tweede hoofdpartij tegen Jo La mers zijn geblesseerde landgenoot Bor- coskowski verving, was weinig beducht voor de befaamde k.o.-stoot van zijn te genstander. Hij trok onvervaard en in een wat overmoedige en nonchalante stijl op Lamers af. Na korte tijd bestond echter zijn voornaamste taak nog slechts in het ontvangen van vele linkse directen. Op stoten, waarvoor andere boksers al het loodje hadden moeten leggen, reageerde hij met tegenaanvallen- In de derde ron de ging hij op een korte rechtse hoek op de kaak voor negen tellen neer. Aan de ongelijke strijd maakte de scheidsrechter door zijn tussenkomst een einde. Scheveningen/Holland Sport wil een civiele procedure instellen tegen BW, teneinde een schadeloosstelling te ver kregen voor het nadeel, dat SHS thans ondervindt door het toedoen van enkele bestuursleden van de Bossche vereni ging, die by de kwestie-Lieven betrok ken waren. In overeenstemming met de reglementen zal SHS b(j de K.N.V.B. toestemming voor een dergelijke proce dure vragen. Het algemeen bestuur van SHS nam dit besluit gisteravond tijdens een spoedver gadering, welke werd gehouden naar aan leiding van de schorsing van Landman. SHS zal voorts Landman in kennis stel len van de consequenties, welke reglemen tair aan de schorsing verbonden zijn, mede ten aanzien van het contract tussen SHS en de oud-doelman van het Neder lands elftal. Het algemeen bestuur is niet van plan andere maatregelen te nemen. In het voorlopige verslag over de be groting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen hebben vele leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ge vraagd of de minister van Onderwijs» Kunsten en Wetenschappen bereid is een noodmaatregel te bevorderen in verband met het zeer ernstige tekort aan leer krachten voor de lichamelijke oefeningen. Deze noodmaatregel zou dan moeten in houden: 1. Dat afgestudeerden van het CIOS en bezitter^ van het diploma Spel en Sport bevoegd worden verklaard les te geven in lichamelijke oefening aan GLO, VGLO en ULO-seholen. 2- Dat een spoedopleiding voor LO-akte Lichamelijke Oefening in het leven wordt geroepen. Aangezien de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in het Lichamelijke Op voeding in Nederland van mening is dat slechts een grondige verandering van het instituut „Lager akte lichamelijke oefe ning" aan de gewraakte toestand een ein de zou kunnen maken- heeft zij opnieuw de aandacht van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd voor het adres en de daarbij behorende memorie van toelichting van 27 juni 1955, waarin het standpunt van de vereniging werd uiteengezet. (Van onze tafeltenniismedeiwerker) Naarmate het einde der tafeltennis competitie nadert, stijgt in alle klassen de spanning en nemen de ver rassingen in aantal toe. De versterkte degradatie die dit jaar toegepast wordt om het aantal teams in de Eredivisie weer op een normaal aantal te brengen, is daar in belangrijke mate debet aan. Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat het pleit behalve inzake de titel ook ten opzichte van de degradatie eerst in de allerlaatste wedstrijden beslist wordt. Netdilloyd en Sparta zetten het verbeten duel om de ereplaats voort met grote overwinningen. Sparta, op bezoek bij Scylla, gunde de thuisclub slechts het dubbelspel. Nog sterker kwam Nedlloyd voor de dag. Nummer vier van de rang lijst werd genadeloos met 100 gekraakt. Het uitzicht op de verwerving van de derde plaats zou daarmee voor Smash vrijwel verkeken zijn, ware het niet, dat Batswingers van een plotseling in sterk herstel van Wibo de dupe werd. Batswingers had de eerste maal de Haagse derby met duidelijke cijfers in zijn voor deel beslist. Nu kwam Wibo tot een ver diende revanche. J. Hagendoorn draaide weer op volle toeren en tegen dit spel was het Batewingeretrio niet opgewassen zelfs Hoefnagel niet. Deze overwon ech ter wel Wesselmg, voor wie zijn partners eveneens moesten capituleren. Het dub belspel gaf tenslotte de doorslag. In de vorige wedstrijden Wibo 3 Wifra ginig wegens een misverstand niet: door was de strijd tegen de degradatie het duidelijk zichtbare spook op de ach tergrond. En hier kwamen dan ook de grootste verrassingen. De hernieuwde zege van PSV op Sparta 2 is nog nor maal te noemen, al was de marge voor de Eindhovemaren ruimer dan verwacht; werd. Schep (drie maal winst) werd ech ter uitstekend gesteund door Van Hout. Deze capituleerde slechts voor Claessens. Deze en ook H. Onnes bleven de baas over Schreurs, maar daarmee waren de hoofd- (Van onze sportcorrespondent) DEN BOSCH, zaterdag Zaterdagmiddag is in het Casino in Den Bosch de algemene jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Katho lieke Bond van Landelijke Rijverenigin- gen, waarvoor een grote belangstelling bestond. ILn zijn openingswoord belichtte voor zitter dr. F. J. M. Roelvinik. de co-mman- dantencunsussen, die een groot succes werden, het internationale contact en de komende strijd op internationaal niveau diie in Limburg zal worden gehouden en waaraan zal worden deelgenomen door ruiters uit Duitsland, België en Neder land. Hij feliciteerde de afdeling Grathem, die met 205 punten opnieuw het kam pioenschap achttallen heeft behaald. Uit het jaarverslag vana secretaris mr. H. A. C. Middelweerd bleek, dat 't. leden tal, alsmede het aantal verenigingen, een kleine teruggang vertoont, hetgeen niet verontrustend, maar wel begrijpelijk is als men weet dat ongeveer 100.000 jonge boeren naar andere beroepen zijp over gegaan en het aantal kleine bedrijven met ongeveer 10.000 is verminderd. De heer Middelweerd kondigde de stichting van een rijcentrum te Weerselo (Limburg) aan. Nadat de heer Lijssen mefc zi}h pony Otto, een zeer interessante en instructieve demonstratie had gegeven volgde, voor dat werd overgegaan tot het vettenen van een film over „Het Paard" en .Het bruikbaarheidsonderzoek bij paarden,, een geanimeerde rondvraag. In Geilo In Noorwegen zijn difc week einde schaatswedstrijden gehouden, waar aan ook is deelgenomen door Kees Broek man. De voornaamste uitslagen: 500 m: 1 Hodt (Noorwegen) en Aness (Noorwegen) 43.5; 3 Aas (Noorw.) 44.4; Sogge (Noorw.) 44.6; 5 Seiersten (Noorw.) en Malkan (Noorw.) 44.9; 7 Broekman en Johannesen (Noorw.) 45.3. 5000 m: 1 Johannesen (Noorw.) 8.16.0; 2 Seieresten 8.17.7; 3 Monaghan (GB) 8.19.0 4 Aas 8.31.1; 5 Sandlholt (Noorw.) en Broekman 8.34.1. 1500 m: Aaness 2.17.0; 2 Aas 2.17.4; 3 Monaghan 2.19.8; 4 Seiersten 2.19.9; 5 Sogge 2.20.0; 6 Johannesen 2.20.3; 7 Sand- holt 2.20.8; 8 Hodfc 2.21.0; 9 Broekman 2.21.3. 3000 m: 1 Johannesen 4.33.1; 2 Monaghan 4.53.8; 3 Seiersten en Aas 4.55.6; 5 Broek man 4.56.5. In het eindklassement bezef; Johannesen de eerste plaats voor Seiersten en Aa6; Kees Broekman was zevende. stedelijke successen op. Door dit resul taat: heeft PSV de degradatiezorgen gro tendeels van zich afgeschud. Ook Quick kwam tot een goede pres tatie: een revanche op de Wibo-reserves. waarvoor voornamelijk Blom zorgde. De Hilversummer bleef op gedegen wijze on geslagen. Zijn teamgenoten Broné en Van Ham klopten Rensen en het dubbelspa' was eveneens voor Quick. Het was trouwens een beste dag voor Hilversum, want ook UBTV kwam tot de volle winst tegen Luck Raek. De Weer- tenaren kampen nu al wekenlang met een inzinking die de ploeg van een veilige plaats in de middenmoot deed afdalen naar een positie, die het onmiddellijke gevaar van degradatiewedstrijden met zich brengt. Slechts Coumans weerde zich in de zuidelijke gelederen goed. Hij bleef dan ook ongeslagen. Doch deze prestatie was op zich onvoldoende om UBTV te beletten met- de volle winst te gaan schui ven. De situatie in de onderste regionen van de Eredivisie is nu zó: Wibo 3 moet na een eenjarig verblijf in de topklasse door automatische degradatie deze klasase ver laten. UBTV heeft nog een kansje om deze automatische degradatie om te zetten in het spelen van degradatiewedstrijden. Dat zou dan in eerste instantie gaan ten koste van Luck Raek en Sparta 2 die het nog niet verder sloegen dan veertien pun ten. Doch ook deze teams hebben nog kansen om zich op te werken. De achter stand op Wifra en Quick bedraagt nl- slechts één punt. Wibo 2 kan met 17 pun ten iets ruimer ademhalen maar veilig is dit team nog niet. Voor PSV bestaan momenteel nog slechts theoretische kan sen tot het spelen van degradatiewed strijden af te zakken. Met overwinningen van het top-trio bleef de situatie in het Hoofdklasse A on gewijzigd. De grootste overwinning kwam van een volledig hersteld DTTC. Treffers had met Sprenger veel meer moeite het geen ook in het begin van de competitie reeds gebleken was. Po-vac hield Wils kracht met duidelijke cijfers op de laatste plaats. UBTV 2 en Er-tec deelden ook nu de punten. Smash 2 kwam met dezelf de cijfers (82) tot een goede revanche op Sparta 3 en Nedlloyd 2 zag zijn op merkelijke overwinningenreeks door AVGA niet tot staan gebracht. Een verrassing van de eerste orde was de nederlaag, die leider Maasstad in de Hoofdklasse B bij BSM moe^. incasseren- Daardoor is de aan het begin der tweede helft zo onaantastbaar schijnende voor sprong van Maasstad op Belcrum geheel verdwenen en heeft ook Batswingers 2 nog een kansje. Overigens neemt in deze afdeling de spanning in de onderste re gionen elke week toe. BSM verliet door zijn krachtproef ein delijk de laatste plaats op duidelijke wijze. Wifra 2 voelde het gevaar aankomen en zorgde door een goede revanche op Tref fers zich iets verder buiten schot te werken. Ook Atoom kwam tot een re vanche, waardoor de Eindhovense ploeg de laatste plaats overdeed aan tegenstan der Luok Raek 2. Docos. dat enige puntjes nog best kan gebruiken, leverde eveneens goed werk door USV een gelijk spel af te dwingen. OTTC kreeg ageen kans Belcrum weer een puntenverdleling af te dwingen, de Osse ploeg giiog in Breda kansloos t.en onder. Eredivisie: ScyllaSparta 1—9: PSV Sparta 2 7—3; Nedlloyd—Smash 10—0; Luck RaekUBTV 37; Batswingers Wibo 46; QuiokWibo 2 64. Hoofdklasse A: DTTC—MVR 10—0; UBTV 2Entac 55; PovacWilskracht 73; AVGANedlloyd 2 37; Smash 2 Sparta 3 8—2; Spren-gerTreffers 46. Hoofdklasse B: Wifra 2—Treffers 7—2; BSM—Maasstad 6—3; Belcrum—OTTC 9—1 Atoom—Luck Raek 2 7—3; USV—Docos 5—5. Tijdens de atletiekkampioenschappen van de staat Nieuw Zuid-Wales heeft de Australische Morrice Chamberlain de 440 yards gelopen in 55.8 sec. Dit betekent een evenaring van het. officiële Wereld record dat op naam staat van Mollie His- cox (Engeland) sinds augustus 1958- Ook Betty Cuthbert liep op 17 januari van dit jaar in Sydney reeds deze tijd. Of de prestatie erkend zal worden is nog twij felachtig, daar de 440 yards als een in vitatierace gelopen werd. De Belgen Rik van Steenbergen en Emi- le Severeyns hebben voor 9.000 toeschou wers een koppelwedstrijd over 100 km In de Duitslandhal te Berlijn gewonnen in 2 uren en 5 minuten. Op de twee de plaats volgden de Nederlander Gerrit Schulte en zijn ploeggenoot de Duitser Budahl op een ronde. (Van onze correspondent) Vijf bestuursleden van de Bossche voet balvereniging BW, welke naar aanleiding van de „kwestie Landman" voor geruime tijd zijn geschorst, hebben beroep bij de K.N.V.B. aangetekend Het zijn de heren Van Buel (5 jaar ge schorst). Mees (1% jaar geschorst), Sp-er- mon (5 jaar geschorst), We-ber (lH jaar geschorst) en Van Liempt (1% jaar Se' sohonst), welke na een vergadering met de commissie van goede diensten van BW. tot deze etaip zijn gekomen. 75 In tegenstelling tot de mededeling van de K.N.V.B., volgens welke het bonds- bestuur de heren mr. Minderop, C. van Hoeckel en N. S. Verbeek bereid gevon den heeft de leiding in en de verantwoor ding voor de gang van zaken in B.V.V. 1» handen te nemen (in aansluiting op de uitspraak inzake de „kwestie-Lieven"), wordt door mr. Minderop medegedeeld, dat deze conclusie in dit stadium te voor barig is. Het „driemanschap" heeft inderdaad te legrafisch het verzoek ontvangen om de leiding in en de verantwoording voor B.V.V. op zich te nemen, maar het heef' nog geen beslissing genomen. De kwestie wordt thans door de betrokken heren be studeerd. mede in verband met het feil dat drie bestuursleden van B.V.V., welke buiten de affaire stonden, nog in functie zijn en uiteraard in eerste instantie de verantwoording dragen. 39) uppström plantte de hoed vaster op zijn hoofd en kwam overeind. Hoofdbureau van politie! luidde kort af zijn bescheid. Alle.kleur ebde van Marianne's gelaat, haar handen zochten steun aan de tafel Waarvoor? Voor moord op Gunnar Lundqvist. U bent niet bij uw positieven! pro testeerde zij in een mislukte poging zich groot te houden. Hoe komt u aan zo'n krankzinnige beschuldiging? Waar bracht u de nacht van dinsdag op woensdag door? Of mèèr nauwkeurig: waar was u woensdag tussen drie en acht in de morgen? Ik., ik weiger daarop te antwoor den- O ja. Dan mee, en gauw! Of wilt u dat ik krasser optreed? Het moet u minder aangenaam lijken geboeid dit huis te verlaten! Ik., ik ga mee, zei Marianne, een snik wegslikkend. Gun me even de tijd, me te kleden. En door een venster er de spat in te zetten? Daar komt niets van in, jongeda me. Ik verlies u geen seconde uit het oog. Neem een goede raad aan en bega geen domheden. Mag ik dan eerst meneer Kalundby opbellen? Dat kan op het bureau gebeuren. Voortgemaakt! Vijf minuten later stapte Marianne Karlsson, bleek als een dode, in de tajei Uppström zette zich naast haar- Geduren de de rit stelde hij alles in het werk om het meisje aan het praten te krijgen, doch dit beantwoordde geen enkele vraag, hoe de politieman raasde en tierde. Indien U ström had gedurfd, zou hij tot straffer maatregelen zijn overgegaan; bijvoorbeeld haar vingers tussen de zijne gekneld of haar pols omgedraaid hebben. Maar hij wist, dat hij zijn boekje te buiten was ge gaan door zonder machtiging een ar restatie op ander dan Stockholms grond gebied te verrichten. Verder moest hij re kening houden met Kalundby's invloed. Hij zou ongetwijfeld hemel en aarde be wegen om het meisje op vrije voeten te krijgen. Hij stond voor Uppström vast, dat zij Gunnar Lundqvist had vergiftigd, doch tot nu toe had hij niet meer dan be trekkelijk vage aanwijzingen. Hij volgde Marianne's voobeeld en deed er het zwij gen toe. Pas toen ze het centrum van Stockholm naderden, zei hij tot de chauf feur: Stop eerst even aan het „Sint-Olaf" Je kent het, niet? Zeker. Uppström stapte niet uit, toen de auto stilhield. Hij stak zijn hoofd door %iet raampje en riep de portier. Haal Söderman, de hotel-detective! beval hij De ontbodene verscheen met bekwame spoed en wist zich goed te houden, zodra hij het onsympathieke 'uiterlijk van Upp ström gewaar werd. Jij dacht uitgeslapen te zijn, hè? be groette de inspecteur hem met leedver maak. Maar niet zo uitgeslapen als ik. Ik heb de dame achterhaald, die jij woens dagochitend vroeg binnenliet zonder haar t verplichten het nachtregister te tekenen. Kijk haar ee-ns goed aan. Is deze het niet? Stap het troittoir op, verdachte! Meer dood dan levend voldeed Marian ne aan het bevel- Verwijtend vestigde zij de grote diepblauwe ogen op Söderman. De inspecteur, zeker van zijn zaak vervolgde: Je herkent haar, niet? Of wou je beweren deze vrouw nooit eerder te heb ben gezien? Het komt niet in me op, antwoordde August ombevangen. Woensdagavond kwarn zij hier in gezelschap van de Ka lundby's om baron en barones de Bérin- guard een bezoek te brengen. Ik heb het niet over woensdagavond, ik heb het over woensdagochtend. Om drie uur 's morgens verlangde zij een ka mer in het hotel en jij gaf haar die. Met een geruststellend glimlachje zag August het meisje aan. Hoe vaak moet ik nog herhalen, in specteur, dat woensdag na middernacht geen enkele gast werd ingeschreven? i O. Je zag haar ook niet om acht uur het hotel verlaten, hè? Hoe komt u er bij! zei August. Bent u onder arrest, juffrouw Karlsson? Triomfantelijk kraaide Uppström: Aha! Dat was geen lepe zet van je, broeder! Je kent haar dus! Zeker, juffrouw Karlsson verloor woensdagavond in de hal van het hotel een tasje- Later informeerde ik bij baron de Béringuard wie de blonde jongedame met de initialen M.K. was, die hem met de Kalundby's een bezoek had gebracht. Zo kwam ik naam en adres te weten en ik zond het verloren voorwerp naar Salts- jöbaden op. Juist, gaf Marianne toe, onmiddellijk op de fantasie ingaande. Een tasje van witte zij met goud bestikt en mijn mono gram M. K. er op. Furieus beval de inspecteur haar: Terug in de taxi! En jij krijgt een zware pijp te roken, Söderman, omdat je willens en wetens het politioneel onder zoek belemmert! Zonder van Uppström's dreigement no titie te nemen, vroeg August het meisje: Kan ik wellicht iets voor u doen, juf frouw Karlsson? Ja- Wilt u zo vriendelijk zijn, me neer Kalundby op te bellen en hem me de te delen wat mij overkomen is? Ik raad je aan, niets van die aard te doen! blafte de inspecteur. Steek je neus niet verder in dit zaakje, knaap, of zo waar ik leef, je komt er zwaar geschon den uit. Loop naar de maan! gaf August hemi even vriendelijk terug. Hij wendde zich tot het meisje. Ik bel meneer Kalundby dadelijk op- Uppström hield Söderman de gebalde vuist voor: Als je het lef hebt, zul je zien, wa' ik doe! Geef die man geen antwoord, wat hij ook vraagt, juffrouw Karlsson! waar schuwde August. Dring er op aan, dat hoofdinspecteur Lund te spreken krijg'- Die weet, hoe hij met dames moet om gaan. Te woest om daar op te reageren, volgd® Uppström zijn arrestante in de taxi- Va° onder zijn oogleden gluurde hij Marianne aan. De blos was op haar wangen weef' gekeerd. Wat stelt zij zich voor? overleg de hij. De chauffeur van de taxi. waarin Lundqvist werd vergiftigd, herkende haar zonder twijfel. Verschillende andere getui gen hadden haar woensdagmorgen tussen acht en negen gezien. Dan waren er d® bezoeksters en bezoekers van de Oriën' Bar. O, zij zat in het net; er was geen ont komen aan! Na een korte stilte verzocht Marianne: Breng me naar Saltsjöbaden. U be gaat een ernstige flater, maar ik ben be reid het gebeurde door de vingers te zie»» als u doet wat ik vraag. Nors antwoordde Uppström: We gaan naar het bureau. Uit! U hoorde toch, wat meneer Söder man zei, protesteerde zij. Wilt u hem tot leugenaar maken? Hém!. De inspecteur raakte bijna i» razernij. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4