Dagblad voor Schiedam en omstreken Duizend voetangels en klemmen op weg van de informateur Communisten Amerikaans bedrijf bonwt Elten m regeren Irak Extra militaire liulp voor NATO-landen „Discover 1" uit zijn baan? Eisenhowers redevoering door het Westen enthousiast ontvangen Italië wil deelnemen aan de ministersconferentie Aller ogen zijn gericht ep nieuw regerings(bee!)d Zolang SER-advies ontbreekt geen concreet program (eis van PvdA) mogelijk Gereedschap voor olieboringen Hoog bezoek aan Belgisch Kongo Opbouw in Oostelijk Flevoland Voor 400 miljoen dollar Zendtijd voor de politieke partijen Dertig studenten van Dresdens Hogeschool gearresteerd MacMillan en Lloyd naar Canada WOENSDAG 13 MAANT 1959 KV.P.-voorkeur: Brede basis Nieuwe methode voor opsporen van tumors HONDERDEN TELEGRAMMEN Groei der bevolking N is een apparaat, vervaardigd door Wachten lot mei Smalle basis zonder P. v. d. A. k, Nieuw schema ivordt opgesteld Frankrijk Sovjet-Unie Duitsland Hoofd koel houden Italië wil meepraten Bijna al weer 300.000 boven de elf miljoen HET WEER VOOR MORGEN OOSTELIJKE WIND nieuwe schiedamsche courant Keuze uit vier stoelen voor de regering het zaO zeker geen vier maanden mogen duren, voordat een kabinet, hoe dan ook, is geformeerd. Prof. Beel heeft a] deze mogelijk heden nu twee dagen bestudeerd. In de komende dagen zal hij ze nu gaan aftasten, waarschijnlijk op de wijze van afstrepen, totdat tenslotte de enige mogelijkheid overblijft voor de toe komstige kabinetsformateur. Het is te hopen, dat hij zo werkt, dat alles onderzocht zijnde de eerst aange wezen formateur niets anders kan doen dan slagen. 's-GRAVENHAGE, 18 maart 1959. (Van onze parlementaire redacteur) Uizend voetangels en klemmen liggen er op de weg van de informateur prof. eel. In de twee afgelopen dagen, toen hij bezig was zich te oriënteren in de politieke problemen, waarmee hij nu te maken zal krijgen, gonsde het in Den 'aag begrijpelijkerwijze van meningen en veronderstellingen. >t de socialistische pers is het duidelijk, dat men het in die kringen niet hele maal eens is met de aanwijzing van prof. Beel als informateur, men had daar 'cver een opdracht gezien aan prof. Romme of prof. Oud, kennelijk om dan te •tonen juichen over de mislukking van hun poging. Wei erkent men in socia 'Vische kring, dat de aanwijzing van een formateur tot tijdverlies had kunnen "'den, omdat de kans groot was, dat hij toch niet zou slagen. *toe staat het echter m andere kringen? e veel mogelijkheden ziet men daar voor formateur n-iet.. En dus acht men het jV'S't, dat er eerst een informabieopdracht gegeven. De gedachte, waarnaar de K.V.P. uM- jpBt. ]s voldoende bekend. Prof Romme er. na de crisis to december en tij- de verkiezingscampagne nooit twijfel r laten bestaan. d«t hij hoopte de PvdA v«er to de regering te zien terugkeren. K.V.P zou primair aldus verneemt nu, liefst een brede basis zien. par- Jhentair of extra-parlementair. 2o dit onmogelijk zou blijken, dam zou biets anders overblijven da,n een smalle dat wil zeggen een regering van de vd.A. met de K.V.P ^laar in beide gevallen staat één ding Vast en dat is: dat de P.v.d.A. alleen zal /'"en meewerken aan een parlementair .^binet. De herrie is immers in de Twee e Kamer begonnen, toen de heer Burger «e andere regeringspartijen zich niet Ofi Vi verweet, dat zich niet hielden aan het regerings- °Sram, waarop van de andere zijde er<l betoogd, dat men zich bij de forma- daarop niet had vastgelegd. 'ntussen zit men nu met het feit, dat er l>08 geen SER-advies is over de huren 5,1 de subsidies en dat er dus eigenlijk er in dat geval van medewerking van P.v.d.A. geen sprake zal zijn. de geen concreet program is te maken indien er geen concreet program is, 'h er ook geen sprake zijn van een par- ^toentaire binding. Zodat, wanneer de 'v-d.A. een parlementaire binding eist, Dre gedachte komt dan op, waarom men niet zou wachten tot de datum van 1 mei, waaroo het SER-advies zou zijn beloofd. Ten eerste staat die datum natuurlijk geenszins vast. Maar tweedons kan men de kabinetsformatie toch moeilijk bevrie zen totdat de SER zijn advies heeft uit gebracht. Dan zou pas daarna de formatie een aanvang kunnen nemen met de be studering van het SER-advies, het opma ken van het program en alles wat daar tenslotte nog achteraan komt Dan zou het wel eens juni of juli of nog later! kunnen worden, voordat een nieuwe re gering zou zijn gevormd. Met de herinnering aan de smadelijke formatie va,n 1956. die n,iet minder dan vier maanden duurde moet dit nu in ieder geval worden voorkomen. Formeert men echter zooder een SER- advies, dan kan men niet verder komen dan tot een aantal richtlijnen. Mogelijkhe den daarvoor zijn wel aanwezig, maar ook dan komt weer de moeilijkheid, dat de PvdA niet zal willen meeregeren op richt lijnen zonder binding aan de fracties. Een brede-basiskabtoet met, de P.v.d.A. par lementair of extra-parlementair lijkt dus wel uitgesloten, evenals een emalile- basiskabinet. Dc naastbijliggende mogelijkheid is dan een kabinet op smalle basis, een christelijk kabinet aangevuld met enkele liberale figuren, onder katholieke leiding en los staande van de fracties in de Kamer. Men vraagt zich in politieke kringen af. waarom dat geen kabinet van de drie rechtse partijen zou kunnen zijn met nor male deelneming van de VVD In recht se knngen echter ziet men natuurlijk liever niet een oppositie van alleen de P.v.d.A. En bovendien wij schreven dat reeds eerder zal de VVD zeker niet willen meewerken aan de totstandkoming van een algemene binderbijslagverzeke- ring, die de K.V.P als nummer een op haar programma heeft gezet. Zelfs nog tijdens de verkiezingen. Voor een rechts kabinet van alleen de christelijke partijen is de basis precies te smal Aangevuld met enige buiten de partij staande liberale figuren zou dit mo gelijk zijn In dat geval zou een formateur een programma kunnen opstellen en dit toezenden aa>n de fractieleiders om te ho ren wat zij ervan denken. Maar daarmee zou het contact met de fractieleiders dan ook zijn afgelopen. Men gaat daarna op dat program regeren en de Kamer moet dan maar weten wat zij doet. Het is meer gebeurd to de parlementaire historie, dat een regering op deze grondslag begon en tot de Kamer zei: als je iets beters weet, stuur ons dan maar naar huis. Tenslotte heeft men dan ook nog ck moeilijkheden in de rolbezetting in de so ciaal-economische sector. De KVP zal er niet veel voor voelen nog langer buiten deze sector te worden gelaten. Ze zal toch zeker een van de drie daaronder val lende departementen, t.w. Economische Zaken. Sociale Zaken en financiën, willen bezetten. Zij za] van de andere kant prof. Zijlstra geen stok tussen de benen willen steken Hij heeft zich een knap minister getoond en als hij zou willen terugkeren, zal men van KVP-zijde daaraan zeker niets in de weg leggen. Financiën is niet direct zo erg begerenswaardig. Liever zal men Sociale Zaken weer bezetten. Als de socialisten nu eenmaal niet meedoen, kan dat. En als het met enige liberale aanwas ook niet zou lukken. dan zou men 't onzes inziens moeten proberen met een rechts kabinet onder de leuze ais het je niiet bevalt, stuur je oos maar naar huis. Maar Volgens te Cairo verschijnende bladen heeft een communistisch „schaduwkabi net" de macht van de Iraakse regering overgenomen. Het semi-officlëlc blad „Al Achbar schrijft, dat premier Kassem nog slechts dc besluiten van het schaduwkabinet offi cieel mag ondertekenen- Het kabinet zou it negen leden bestaan, onder leiding van de secretaris van de communistische par tij, Abdel Kader Ismail. Kassem heeft een einde gemaakt aan het werk van de Egyptische commissie voor landbouwhervorming, die in Irak is. Hij heeft via de Iraakse delegatie, die in Moskou een overeenkomst over economi sche en technische samenwerking heeft gesloten, Sovjet-deskundigen uitgenodigd om in Irak de communistische metho den voor het collectieve boerenbedrijf toe te passen, aldus het Egyptische blad. De Soedan heeft de Arabische Liga ver zocht te bemiddelen in de huidige tegen stelling tussen Irak en de Verenigde Ara bische Republiek. Soedan is lid van de Arabische Liga. Tivee illustraties van het. bezoek van koning Leopold van België en prin. ses Liliane aan Belgisch Kongo. Op de linker foto krijgt prinses Liliane in Stanleyville bloemen van een blank en. een negermeisje. Rechts: de koning drukt de hand van de voorzitter der vereniging van oud- strijders. De presidentiële commissie voor hulp aan het buitenland heeft gisteren presi dent Eisenhower geadviseerd het voorge stelde bedrag voor hulp aan het buiten land ten bedrage van 3930 miljoen dollar met nog eens 400 miljoen dollar te verho gen, voornamelijk om de NATO-landen in staat te stellen geleide projectielen en straalvliegtuigen aan te kopen. De com missie drong er ook op aan de leningen aan de onderontwikkelde landen voor eco nomische ontwikkeling met minstens 1 miljard dollar te verhogen te beginnen bij juli 1960. De commissie, die uit de twee vertegen woordigers van de twee partijen is sa mengesteld, drong er in een voorlopig verslag bij de president op aan de hulp aan het buitenland vast te stellen voor lange termijn. „Wij zijn van mening" al dus het rapport, „dat het programma voor hulp aan het buitenland essentieel is ?et Moskouse instituut voor natuur- 'lndige onderzoekingen, dat dient l"or het opsporen van tumors in de '"i~scnen en in andere delen van het Ui l,'haam. De werking van het appa. '"at berust op het feit, dat radio- '"Hve prepara-ten zich concentreren aangetaste weefsels van het men- S*lijk lichaam. Het toestel geeft die ''taatsen van verhoogde radioactivi. '"h, bereikt door een injectie, aan en h'jst daarmee zeer nauwkeurig de plaats van fle tumors aan. Op het industrieterrein aan de Roosen- daalseweg te Etten hebben de burgemees ter van Etten en Leur, de heer J. God- waldt, en de vice-president van de Byron- Jackson N.V. uit Los Angeles, de heer W. Martin, gisteren de eerste spaden in de grond gezet voor de bouw van een nieuwe fabriek voor deze N.V. In de aula van een der nieuwe bedrijven op het Ettense industrieterrein getuigde de burgemeester van de vreugde van ge meente en provincie over de vestiging van dit metaalbedrijf. Byron-Jackson zal in Etten gere Ischappen voor olieboringen gaan vervaardigen. De vice-president van de Amerikaanse N.V. zei in een rede, dat zijn bedrijf, in vier groepen verdeeld, negen fabrieken in Amerika en Canada heeft. In Etten komt de tiende de eerste buiten het Ameri kaanse continent. Dc heer Martin zette uiteen, waarom een bedrijf in Etten wordt begonnen. Bij de huidige marktsituatie in de olie-indus trie is er een toenemende noodzaak om betaling in zachte valuta te aanvaarden. Dit betekent, dat de produkten dus bui ten Amerika moeten worden gemaakt. Men kwam naar Nederland in de eerste plaats, omdat de voornaamste verkoop centra van olieboringsgereedschappen in ons land zijn gevestigd; in de tweede plaats vanwege dc stabiliteit van onze economie; |n de derde plaats door de hartelijkheid van onze bevolking en in de vierde plaats, omdat Nederlanders uit stekende verkopers zijn. In Etten zullen zeventig arbeiders, meest vaklui in de metaalsector, te werk kunnen worden gesteld. In vijf jaar tijd wil men de gehele fabriek op topcapaci teit hebben gebracht, waarna uitbreiding kan volgen, waarvoor de nodige grond in optie is genomen. Nu reeds is men voor op het bouwschema. Op 1 augustus gaat de fabriek, die wordt gebouwd naar ontwerp van archi tect Heederik. in bedriif en enkele maan den later volgt de officiële opening. De heer Martin was vol lof over de inrich ting van de lagere technische scholen in ons land en over de wijze, waarop deze scholen de jeugd opleiden tot vakmensen. Hij zag voor zijn bedrijf in ons land gro te mogelijkheden. Zoals bekend, is on 1 januari 1958 door de staatssecretaris van O. K. en W. een voorlopige regeling getroffen waarbij aan democratische politieke partijen, die zulks wensen een vaste radio-zendtijd van 10 minuten per 14 da.gen is toegekend. Deze voorlopige regeling werd opgesdhort ge durende een periode van drie weken vóór de verkiezingen. Als gevolg van het feit. dat thans meer politieke partijen dan voorheen in aan merking komen voor toekenning van ra dio-zendtijd dient de voorlopige regeling in een nieuw schema te worden vastge legd. In afwachting van de vaststelling hier van is conform de bestaande regeling thans zendtijd toegekend aan: VVD Hilversum 2: 20 maart van 19.20— 19.30 uur; A.R Hilversum 2: 26 maart van 19.5020.00 uur; P.v.d A. Hilversum 1: 30 maart van 18.15—18.25 uur; PSP Hilver sum 1: 30 maart van 18.1518.25 uur; KVP Hilversum 2; 31 maart van 18.20—18.30 uur en CHU Hilversum 1: 2 april van 19.5" 20.00 uur. Ongeveer dertig studenten van de tech nische hogeschool te Dresden in Oost- Duitsland zijn gearresteerd, omdat zij van plan waren een Duitse staat naar Joegoslavisch voorbeeld te vormen. Dit zou een Oostduitse communistische func tionaris In het weekeinde oP een districts conferentie van de partij hebben meege deeld. Het anti-communistische voorlichtings bureau „West", dat dit gisteren in West- Berlijn meldde, zei verder, dat de stu denten in de nabije toekomst zullen wor den berecht. Drie hoogleraren van de ho geschool werden ervan beschuldigd de „geestelijke vaders" van de groep te zijn. De studenten zouden zich onder meer hebben uitgesproken voor vrijheid van meningsuiting en de vrijheid om van de ene universiteit of hogeschool naar de an dere over te gaan. IN NEDERLANDS NIEUWE OOSTELIJK FLEVOLAND wordt, nu het winterweer voorbij is, hard gewerkt aan de opbouw van kunst werken, boerderij e.d. en aan het in cultuur brengen van de grond. Boven: De bijna voltooide nieuwe sluis bij Ketelhaven. Onder: De basaltblokken van de nu nutteloos geworden zeewering van de IJssel- meerdijk, worden opgeruimd. voor onze eigen veiligheid en die van de vrije wereld en wij zijn ervan overtuigd, dat wij in hetgeen noodzakelijk is, kunnen voorzien. Wij kunnen ons echter niet de kosten en risico's veroorloven, die ver bonden zijn aan een afschaffen of ver zwakken van het wederzijdse veiligheids programma. Wij zijn ervan overtuigd, dat er zich geen vermindering heeft voorge daan van de communistische dreiging", aldus het rapport. „In feite is de militai re. politieke en economische druk van het Sovjet-Chinese blok groter geworden. Dit blijkt uit de wapenleveranties en de agres sieve propaganda speciaal gericht tegen de economische zwakkere gebieden van de wereld. Ontegenzeglijk wordt de com munistische militaire kracht steeds gro ter De aanval op Quemoi de bedreigin gen met vernietiging door kernwapens en het gepraat over een eventuele oorlog over West Berlijn geven daarvoor het be wijs". De „Discover", eerste Amerikaanse kunstmaan, die zich in een baan over de polen om de aarde bewoog, is niet langer in zijn baan. Dit moet worden aan genomen op grond van het feit, dat de radiostations, die de kunstmaan op haar weg volgen, geen radiosignalen meer op vangen. zo verklaarde gisteren Roy John son, het hoofd van het Amerikaanse bu reau voor gespecialiseerd researchwerk. De -Discover I" werd vorige maand van de luchtbasis Vandentoug in Caü- fomië gelanceerd. Premier MacMillan van Groot-Brittan- nië en de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zijn hedenmorgen vroeg naar Ottawa vertrokken. Sellwyn Lloyd zei voor zijn vertrek tegen verslaggevers, dat hij geen reden rede heeft om te geloven dat MacMillan en hij in Washington koel zullen worden ontvangen. Beide staatslieden zouden vandaag be sprekingen voeren met premier Diefen- baker van Canada en daarna naar Was hington doorreizen. Zij zullen vier dagen in Washington blijven. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, heeft gisteren meegedeeld, dat de redevoering, die president Eisenhower maandagavond voor de radio en televisie heeft gehouden en waarin hp verkondig de, dat de Verenigde Staten bereid waren aan een topconferentie deel te nemen in dien de ontwikkelingen daartoe aanlei ding gaven, door het Amerikaanse volk met groot enthousiasme was ontvangen. Bij dc ochtendpost waren al 500 tot 700 telegrammen besteld met gelukwensen. ,Ook verschillende senatoren toonden zich verheugd over de redevoering. Sena tor John Sparkman zei: „Ik ben blij dat de president de weg voor een topconfe rentie heeft opengelaten. Over het alge meen ben ik van mening dat men moet blijven praten tot aan het eind van de wereld, wanneer men daardoor een oor log voorkomen kan. De democraat Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken, verklaarde ingenomen te zijn met Eisenhowers rede, maar hij bepleitte een „soepelere en meer realistischer houding van de Amerikaanse regering tegenover de bijeenroeping van een topconferentie". Hij was van oordeel, dat men niet te strak mag vasthouden aan de voorwaarde, dat topbesprekingen vooraf moeten zijn gegaan aan succesvol overleg op lager niveau. Britse autoriteiten in Londen verklaar den, dat Eisenhowers redevoering een zeer duidelijke uiteenzetting was van de hou ding der Westelijke mogendheden. Er was geen enkel verschil tussen de Britse en Amerikaanse opinie zoals die door de president tot uitdrukking was gebracht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken noemde Eisenhowers toespraak „volkomen bevre digend". Hij weigerde echter iets te zeggen over Frankrijks houding ten aanzien van een gedachtenwisseling tussen Oost en West. Wel zei hij, dat president De Gaulle binnenkort op 25 of 26 maart een persconferentie over buitenlandse aange legenheden zal Houden en dat men daar op zal moeten wachten. Radio-Moskou heeft gisteravond in een commentaar op de toespraak gezegd, dat Eisenhower de Russen heeft verweten in breuk te maken op de akkoorden over Berlijn. Deze overeenkomsten zijn echter reeds geruime tijd niet meer van kracht. Zij zijn door de Verenigde Staten en de andere Westelijke mogendheden ver scheurd, zo meende de Russische zender. Ook in Westduitse regeringskringen en in West-Berlijn was men ingenomen met Eisenhowers rede. In officiële kringen te Bonn werd gisteravond gezegd, dat de rede een grote bijdrage was tot de ver sterking van de Westelijke politiek. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, verklaarde, dat Eisenhowers uitspraken „onze overtuiging bevestigen, dat we wer kelijk op onze Amerikaanse vrienden kunnen vertrouwen". Volgens Adenauer zou een topconferen tie vrjj tong kunnen duren en wellicht onderbroken worden, terwijl speciale commissies van experts diverse onder werpen nadre uitwerken. Adenauer voor spelde een lange periode van onrust en spanning, een periode, die echter niet zonder hoop zou zfln. De volkeren van de vrije wereld moesten hun hoofd koel hou den en hun regeringen steunen. Inmiddels heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Peila de Britse regering laten weten, dat Italië van oor deel is, dat het moet deelnemen aan een conferentie van ministers van buitenland se zaken van Oost en West. Minister Peila zou dit, naar van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, te berde hebben gebracht bü besprekingen met premier MacMillan en minister van buitenlandse zaken Lloyd. Volgens het CBS bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari jl. 5194 tegen verleden jaar 5349. Het aantal levendgeborenen 20178 (v.j. 19772) en het aantal overledenen 7839 (v.j. 8462). Het aantal immigranten was in januari jl. 2750 (v.j. 8328) en het aantal emigranten 4548 (v.j. 4673). Het aantal inwoners van ons land bedrieg op 1 februari jl. 11.288.480. Over het algemeen veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 19 maart: zon op 6.4S. onder 18.30: maan op 12.47, onder 3.32.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1