Dagblad voor Schiedam en omstreken Kroesjtsjef aanvaardt voorstel voordat hem nota overhandigd is Ministersconferentie: 11 mei MacMillan in Washington Eindadvies prof. Beel woensdag verwacht Resultaten geheime kern proeven zeer waardevol Inbrekers veroorzaken verwoestend vuur op Verolmewerf aan De Noord Vakbeweging moet niet meewerken aan inflatie-bevorderende maatregelen Na poging om met snijbranderj f de brandkast te openen Drukke dag voor informateur Nieuw contact met fractieleiders? Onderminister Quarles: Afweermiddel tegen geleide projectielen? Paus Joannes vierde zijn naamfeest CNV-conferentie over bezitsvorming VRIJDAG 20 MAART 1959 CNV-ers bestudeerden ernstig de bezitsvorming der K¥P Westelijk recht erkend Een nieuwe lente een nieuw Kabinet Venus kaatste radar signaal terug Prins Bernlmrd naar de Verenigde Staten Levensverzekering minst aantrekkelijke object van bezitsvorming Luxemburgse regering Walter Ulbricht heeft bankrekening in V. S. liiieJlilnPi HET WEER VOOR MORGEN OOSTELIJKE WIND Niemand verliest Raketprogramma gaat door Atlas mislukte Zonder journalisten In 2\2 minuut Inflatie en bezitsvorming Levensverzekering binden aan prijsindex Ongeluk of opzet - Een beeld van de ravage, welke twee inbrekers veroorzaakten op de werf van Verolme in Alblasserdam. On. der de brandkast, waarvan reeds één huid met de snijbrander door boord was. ai> iïr5» ,"S nieuwe amsche courant Informateur prof. Beel, heeft dón. derdag achtereenvolgens bezoek ont vangen van de heren Oud, Bruins Slot en Tilanus. De eerste twee kwa men ivandelend, de laatste op de traditionele fiets naar het ministerie van Algemene Zaken, waar de l>c. sprekingen werden gehouden. Premier MacMillan van Engelana is uit Ottawa in Washington aangekomen voor besprekingen met president Eisenhower- Hij werd op het vliegveld begroet door vice-president Nixon. Eisenhower en MacMillan zullen bun con ferentie dit weekeinde houden in een ver blijf in de bergen,- op een afstand van 40 km van Gettysburg, waar de president een; boerderij heeft. De bewaking van het conferentieoord doét aan oorlogstijd den ken. De weg 'er Heen is slecht en bochtig. Menkan er het best per helikopter ko men, Eisenhower en MacMillan zouden heden voordat zij naar het conferentieoord vertrekken, een bespreking met minister van buitenlandse zaken Dulles hebben. Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht en mor genochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 21 maart: zon op 6.43, onder 18.53; maan op 15.01, onder 4.46. 'S GRAVENHAGE. 20 maart 1959 (Van onze parlementaire redacteur) De informateur prof. Beel heeft gisteren wel een bijzonder drukke dag gehad, 's Morgens heeft hij anderhalf uur lang geconfereerd met de fractieleider van de V.V.D.. prof. Oud. Daarna heeft hij in de Trèveszaal de ministeraad gepresideerd. vervolgens te confereren met dr. Bruins Slot, fractievoorzitter van de A.R. welke conferentie eveneens anderhalf uur in beslag nam, en met dr. Tilanus, fractie- voorziter van de CHU met wie hij zelf» twéé uur sprak. Vandaag zou de Informateur de hel» dag, waarschijnlijk ook nog de avond, be steden .aan dgbestudering .van de stand punten. die naar voren zijn gekomen la de gesprekken met de fractievoorzitters over de vraagstukken, die zich voordoen. Prof. Beel verwacht, dat de besprekin gen, welke hij tot nu toe heeft gevoerd, hem aanleiding zullen geven tot .een her nieuwd contact met verscheidene, zo niet alle fractieleiders, die hem hébben be zocht. Hij heeft nog geen beslissing ge nomen over het juiste tijdstip, waarop deze gesprekken zullen plaats hebben. Wel hoopt prof. Beel met de voorbe reiding van zijn advies de arbeidstermiin, die hij zich had gesteld, niet te hoeven overschrijden. Hij heeft berekend, dat hjj ongeveer tien dagen, nadat hïi met zijn taak is begonnen, dus de volgende week woensdag, klaar zal zijn met zijn eind advies aan H.M. de Koningin. Hieruit kan dan een te benoemen for mateur voldoende gegevens putten voor zijn taak. Verwacht wordt, dat de Konin gin wel spoedig, nadat zij het eindadvies van prof. Beel zal hebben ontvangen, een formateur zal aanwijzen. De Russische partij- en regeringsleider Nikita Kroesjtsjef, heeft gisteren een persconferentie de tweede van zijn loopbaan als premier gehouden over de Duitse kwestie. De conferentie vond plaats in het Kremlin en werd bijgewoond door 500 journalisten uit Oost en West Er heerste een opvallend milde en pret tige sfeer. Kroesjtsjef zei, dat de Sovjet-Unie het (overigens nog niet officieel geformu leerde!) westelijke voorstel voor een confearentie van ministers van buiten landse zaken op 11 mei a.s. aanvaardt. Toch zou Kroesjtsjef een topconferentie, voorafgaande aan een ministersconferentie, prefereren. Voorts zei hij opnieuw het nodig te achten met alle oude- vijanden van Hitier-Duitsland over een vre desverdrag te beraadslagen. belangen te schaden. Tenslotte zal nie mand iets van een Duits vredesverdrag verliezen of van een West-Berlijn. dat be vrijd is van de bezettingstroepen". Kroesjtsjef verzekerde, dat Rusland zijn uiterste best zal doen om een bijeen komst tot een succes te maken. Hij gaf ook te kennen bereid te zijn Adenauer te ontmoeten „indien dat de zaak van de vrede zou dienen". Kroesjtsjef betitelde Adenauer als „een jonge vechthaan, die zijn eigen kracht niet juist berekend heeft". Rusland erkent het wettelijke recht van de westelijken op het houden van bezet tingstroepen in W.-Berlijn, maar na veer tien jaar mocht er wei eens een vredes verdrag tot stand komen. Hij verzekerde de westelijken een vreedzame bespreking van de kwestie West-Berlijn voor te staan en de gedachte van een ultimatum uit te bannen. Wat deze datum, 27 mei, betreft, zei hij „Op die datum zullen we geen politieke actie ondernemen tenzij het Westen wei gert onze voorstellen te overwegen. Ik ben er echter van overtuigd, dat de conferen tie van ministers van buitenlandse zaken evenals een topconferentie zullen plaats hebben De staatshoofden zullen stellig voldoende wijs zijn om een regeling te be reiken. Als we niet tot een vredesverdrag met Duitsland komen zullen wij er een sluiten met Oostduitsers Dan zullen de, Russische troepen waarschijnlijk niet uit Oost-Duitsland wegtrekken. „Als de westelijken verstandige voorstel len hebben te doen zijn wij bereid ze ge lijk met onze eigen te overwegen. Wij hebben voorstellen gedaan. Nu !s de beurt aan 't Westen. Wij zullen onze uiterste besi doen om 'n bijeenkomst tot 'n succes te maken. De Sovjet-regering heeft haar voorstellen over 't vredesverdrag gedaan zonder enig voordeel te zoeken ten koste van de andere kant of te trachten iemands Hoge autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van defensie hebben gisteren bekendgemaakt, dat de kernproeven, die vorig jaar op grote hoogte boven het zui den van de Atlantische Oceaan zijn geno men, waardevolle gegevens hebben ver schaft voor de ontwikkeling van geleide projectielen geschikt voor afweer van ge leide projectielen. Donald Quarles, plaatsvervangend minister van defensie zei, dat de proeven gegevens hadden verstrekt over de om standigheden in de ruimte, die bijzonder belangrijk waren voor de militaire we tenschap. Maar hij en ook andere defen- sieautoriteiien weigerden mee te delen wat nu precies de belangrijke gegevens waren of welke wetenschappelijke resul taten waren bereikt. Zoals bekend heeft gisteren de New Y°ifk- Times melding gemaakt van deze geheime proeven, die vanaf een schip ge nomen waren- Onderminister Quarles u i 0ntpl°fiïn8en van zeer gering gehalte waren, minder dan twintig kilo- ton. De resultaten van de proeven waren waardevol, aldus Quarles maar hij wei gerde te zeggen of de proeven bedoeld waren om een elektronisch veld rond de aarde te leggen zoals New York Times had verondersteld. Uit andere bronnen, buiten het ministerie van defensie, werd verklaard, dat een elektronisch „schild" veroorzaakt door kernontploffingen op gro te hoogte een aanval met geleide projec tielen kon afslaan. Maar volgens Quarles bleef het programma voor de ontwikke ling van de Nike-Zeus raket tegen geleide projectielen onveranderd doorgaan. Er bestond overigens wel verband tussen de wetenschappelijke waarnemingen tenge volge van de kernproeven en wetenschap volgens welke de anti-geleide-projectielen. raketten worden gefabriceerd. De democratische senator Clinton An derson heeft in een schrijven aan het ministerie van defensie geprotesteerd te gen het openbaar maken van bijzonder heden over geheime kernontploffingen. Een inter-continentale raket van het type „Atlas" uitgerust met een nieuw ty pe neus. die woensdag was gelanceerd ls op ongeveer 1150 km van de lanceerplaats in de Atlantische Oceaan terecht geko men. De bedoeling was. dat het projectiel een afstand van ongeveer 8000 kilometer zou afleggen. Op de vraag van een verslaggever of de Russische eis voor pariteit op een minis tersconferentie ook geldt voor een topcon ferentie, antwoordde Kroesjtsjef: „Ik ge loof dat deze vraag niet op een perscon ferentie thuis hoort. Laat ons hierover discuteren met regeringsleiders zonder deelneming van journalisten". Ook op een vraag over de mogelijkheid van meer agendapunten voor 'n ministersconferen tie dan alleen Duitsland en West-Berlijn beantwoordde de Rus ontwijkend. Over Nasser oordeelde hij: „Nasser is een jonge president en impulsief Hij wil te veel hooi op zijn vork nemen Als ik ondanks ons standpunt o-m ons niet met de binnenlandse aangelegenheden van ande ren te bemoeien, op Nassers jongste aan vallen op de communisten heb gereageerd was dat om als communist het communis me te verdedigen" In Londense kringen werd erop gewe zen. dat Kroesjtsjef het recht van de wes telijke mogendheden, troepen in West- Berlijn te hebben, heeft erkend al voegde hij eraan toe, dat thans de tüd gekomen is een einde te maken aan dit recht. Het radarstation van het Lincolnlabora. torium te Westford in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft in februari 1958 een radarsignaal naar de planeet Venus gezonden dat teruggekaatst is naar de aarde, zo is door dit laboratorium bekend gemaakt. Men heef» echter een jaar nodig Sehad om de gegevens nauwkeurig te verifiëren. Zo heeft men nu met grote zekerheid kunnen vaststellen, dat Venus zich op 93 miljoen kilometer van d-- aarde bevindt. Het radarsignaal had circa 2% minuut nodig om Venus te bereiken. Paus Joannes, wiens tweede naam Gul- seppe is. heep* gisteren zyn naamfeest ge vierd. Hij begon de dag met een h.inis in de Zaal der Zegeningen voor de gemeen te-arbeiders van Rome. Om 12 uur nam de Paus de gelukwensen van de kardina len in ontvangst en later op de middag gaf hij ren bijzondere audiëntie aan 4500 zieken in de Sint-Pleter. In de loop van de middag waren de zie ken naar de basiliek vervoerd door 250 auto's, die beschikbaar waren gesteld door de bevolking van Rome. Tachtig taxi chauffeurs hadden hun wekelijkse halve vrije dag opgeofferd om de zieken te kun nen rijden, terwijl het Italiaanse Rode Kruis en het ministerie van defensie twin tig ziekenauto's ter beschikking hadden gesteld. Gezeten op de sedes gestetoria kwam de Paus de basiliek binnen. Toen hij op zijn troon gezeten was. droeg men die zwaar zieken tot vlak voor zijn voeten, die na mens alle aanwezigen de Paus de belofte deden om hun lijden te offeren voor zijn drie grote plannen: het algemeen conci lie. de diocesane svnode van Rome en de herziening van het kerkelijk recht. Paus Joannes riep de zieken op om hun lijden te offeren voor de eenheid van de Kerk en de vrede in de wereld. Daarna begaf hij zich alleen onder de zieken en onderhield zich met velen van hen. Z.K H. de Prins der Nederlanden zal op 11 april voor een kort bezo naar de Verenigde Staten van Amerina vertrek ken. Na enkele vliegtuigfabrieken in Ca- iifornië te hebben bezocht, zal hij een deel van het in Las Vegas (Nevada) te hou den eenste „World congress offhght" bij wonen. (Van onze Verslaggever) Om half vier vannacht zag de portier van de Verolme-werf te Alblasserdam een lichtschijnsel in het kantoor, waar zich de brandkast bevond. Toen hjj dichterbij sloop zag hjj twee mannen voor de kluis staan. Eén van hen droeg een masker en de ander een kalotje op het hoofd De portier maakte alarm, waarschuwde vervolgens de directeur van de werf, ir. Van Heel, die nabij de werf woont. Gezamenlijk gingen zjj terug naar het kantoor, maar bij hun nadering zagen zjj reeds vlammen spelen achter de ruiten. De inbrekers hadden waarschijnlijk met een snijbrander een fel vuur veroorzaakt, waartegen zestien stralen water een half uur later vergeefs vochten. De houten kantoren brandden voor driekwart volkomen af. De inbrekers hadden het kennelijk ge munt op de minimaal tachtigduizend gul den in de kluis. Het geld was gisteren aangekomen voor het uitbetalen van de salarissen, dat vandaag zou geschieden. Vanmorgen hebben de brandweerlieden de kluis onder de verkoolde en verbrande spanten vandaan gehaald. Rond het slot was met een krijtje een kringetje ge trokken. De eerste stalen huid van de kast was reeds weggebrand. De salarissen voor de 700 man personeel zaten nog in kluis. Tevens vond de brandweer twee zuurstofflessen, welke behoren bij een snijbrander. (Van onze verslaggever) WjJ spreken in minder absolute termen over de waarde en betekenis van de be zitsvorming dan in Katholieke Kring ge bruikelijk Is, zo concludeerde de C.N.V. voorzitter, de heer Rnppert. aan het einde van de studieconferentie, welke het C.N.V. gisteren aan het probleem van de bezits vorming heeft gewifd. In de discussie hierover was van bepaalde zjjde gewaar schuwd tegen de materialistische tendens, die met bezitsvorming gepaard kan gaan. i ^.e conferentie waE begonnen met een korte inleiding van dr. Albeda over bezits vorming en eigen woningbezit. De Inleider achtte de eigen woning het meest aan trekkelijke object van bezitsvorming. De heer G. Lenderink behandelde de bezitsvorming door verzekering waarbij het betoog zich toeaplitete op de levens verzekering. Als voordelen hiervan noem de de inleider o.a. het element van ge- «taigep flggen (rmé&Mw pnamlelyrta- ling) en de geringe onteparingamogelljk- heid. daar afkoop nadelig is voor de ver zekerde. Hiertegenover etaat echter een nadeel, dat met het voortschrijden der kruipende inflatie steeds groter wordt, tiet bezit van een levensverzekering biedt nt geen waarborgen tegen de geldont waarding De inleider, zelf directeur van een levensverzekeringmaatschappij, er kende. dat hier iets tegen gedaan moet worden. De heer Ruppert zag in deze geldont waarding een motief om de bezitsvorming .«a.,la£ bevord<*ren Dit is onnodig in verband met de groeiende behoefte aan ~."a",eTld kapitaal. Het C.N.V. fe al enige tiJd bezig met de voorbereiding van ff" beleggingsmaatschappij Men huÏÏ ™erb|J echter op twee grote rnoei- risico-spreiding en de acqui sitie. Men hoopt desondanks binnenkort tot een beslissing te kunnen komen. verband met de voortschrijdende geldontwaarding, wees de heer Stoetho ven voorzitter der christelijke beambten- oond, in de discussie de vakbeweging op haar plicht zelf niet mee te werken aan maatregelen, die Inflatie bevorderen. Be heer Nunen, penningmeester van de 1 christelijke grafische hcdrjjfsbond, liet zich in dezelfde geest uit. De sterkste in flatoire factor Is de eenzijdige gerichtheid van de vakbeweging op het verkrijgen van loonronden. We moeten ons in de toekomst veel meer richten oD het doen deelnemen van de arbeiders in de eigen dom van de prodnkfiem'rldelen. aldus deze vakbondsbestuurder. Tevens dient de overheid het sparen te bevorderen via br iastingfaciiiteiten. zo meende hii. waar bij hij verwees naar het K.V.P.-plan in zake de bezitsvorming. Gezien het feit van die geldontwaarding achtte de heer Harthoorn de levensver zekering het minst aantrekkelijke object van bezitsvorming, tenzij rr.en bij de le vensverzekering de premie zowel als d« uitkering bindt aan de loonindex De heer i Lenderink voelde wei] iets voor deze sug gestie. maar zou da-n een binding aan de orris-index prefereren, daar in de loon index ook een element van welvaartsstij ging meespeelt. Het Nederlandse levens- verzekeringsbedrijf heeft de grootse taak de polis va-n 1 evensverzekerjr»? tot gameer - <*n A- *>1' - dertandse gezinnen te bereiken die vol gens de staatscommissie bc./.:rssp rei ding In 1955 slechts in het bezit waren van z.g. beg-rateodspodissen. Men vraagt zich af of de inbrekers na het alarm zo geschrokken zijn, dat zij de brander hebben laten vallen, maar tevens sluit, men de mogelijkheid niet uit, dat de onverlaten met opzet het vuur hebben veroorzaakt om de aandacht van de ach tervolgers af te leiden. Grote hoeveelheden administratieve ge gevens van deze Verolme-vestiging aan de rivier De Noord, een voorzetting van de j werf van Jan Smit, gingen verloren. Over de omvang van de schade valt nog niets te zeggen. Het bedrijf ondervindt door het uitvallen van het administratieve apparaat enige vertraging. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft het onderzoek naar de daders reeds in gezet. Het werk met een politiehond heeft geen enkel resultaat gehad. Niet temin meent de Rijkspolitie reeds enkele sporen te hebben gevonden, welke zou den kunnen leiden tot enkele arrestaties. van gis- De nieuwe Luxemburgse regering de christen-democraat Werner heeft teren met 31 stemmen tegen 19 het ver trouwen van het parlement gekregen Er l was eén onthouding, namelijk van de voor zifter, oud-premier Bech. De voorstemmers waren de christen-de- mociaten en de liberalen- De socialisten en communisten stemden tegen. O Een voormalige agent van Russische geheime dienst tegenover een commissie uit het Amerikaanse Congres verklaard, dat Walter Ulbricht, de Oost- duitse communistische leider de V.S. een bankrekening geopend. Hij had dit gedaan via verwanten in de V.S. De voormalige Russische agent Pjotr Derjabin, deelde mee, het Sovjet-ministerie voor staatsveiligheid een speciale deling heeft voor gegevens Ulbricht en andere Oostduitse functionarissen. In de stukken betreffende de partijleiderstond, dat hij geld op een Amerikaanse Bank had laten zetten, „voor het geval er iets in Oost-Duitsland zou gebeuren." Derjabin zei ook, dat de Russi sche geheime politie „op alle communistische leiders in de ge hele wereld let." de heeft in Beeft dat de af- over

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1