Rechts kabinet (met liberalen) schijnt in verschiet te liggen Prof. Zijlstra als minister president genoemd Indonesië liet f Schmidt Vrij Verrassing met de nominatie voor voorzitter Tweede Kamer Arabieren hebben spel door Nasser luidt strijd tegen rood imperialisme in Kan het nog (goodwill Duw-eenheid van eigen bodem Tweede sneltrein op de Rijn Raketten-bataljons Dagblad voor Schiedam en omstreken Koopt op tijd uw zekerheid Motorduivel( tje) Na stap van mr. Burger de PvdA uitgeschakeld Honest Johns voor West-Duitsland Opsteller 7-jaren plan gedegradeerd Wij dulden geen inmenging van Rusland in onze binnenlandse aangelegenheden Alle nieuwe Kamer leden toegelaten NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 21 MAART 1959 Verrassende wending in de vorming van nieuwe regering Wat nu? Premier-bespiegelingen Voorzitter en zijn plaats vervanger Lesje voor P.v.d.A. Liquidatie Kritiek Tot de laatste druppel BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED HET WEER VOOR MORGEN OPKLARINGEN Niet wachten Zon op Zon onder IN SOVJET-UNIE PvdA voor oppositie-taak? DR. L. G. KORTENHORST is gistermiddag herkozen tot voorzitter van de Tweede KamerHier ivordt hij gelukgewenst door prof. Oud. 'S-GRAVENHAGE, 21 maart 1959 (Van onze parlementaire redacteur) De brief van de heer Burger, waarin hjj aan de andere fractievoorzitters me dedeelde, dat de PvdA bü de stemming Voor de nominatie voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer de heer Kortcdhorst zou passeren, omdat hij „ge brek aan onpartijdigheid" zou hebben ge toond. heeft als een boemerang gewerkt. Ör. Kortcnhorst is wel gekozen, maar de beer Bommer van de PvdA is gewipt, toen bet erop aankwam de kandidaat voor tweede voorzitter te kiezen. Men heeft na het bekend worden van de brief van de heer Burger in die hoek de mening horen verkondigen, dat die houding ten opzichte van dr. Kortenhorsf hiets t.e maken had met de kabineteforma tie of een eventuele samenwerking met de KVP in de regering. Het lijkt ons ech ter twijfelachtig of de PvdA dat nu nog zal volhouden. Zakelijk heeft de kwestie natuurlijk niets met de kabinetsformatie te maken, maar de sfeer is er toch zeker niet door verbeterd Het is misschien te sterk om te zeggen dat het tafellaken tussen PvdA en KVP nu radicaal is door gesneden, maar zo'n beetje de reactie ken nende van de heer Buirgerdie meer last heeft van zijn temperament dan van zijn Politieke inzicht, lijkt het ons toch niet Uitgesloten, dat die reactie nu zal getuigen van zin tot toenadering. In politieke kringen gaan daarom steeds toeer stemmen op. diie het houden bij een fochtse coalitie, aangevuld met enige los staande liberale figuren. Van de VVD is talmens bekend. d>at zij zich niet wenst te binden aan een schriftelijk program. Ook een kabinet zónder binding met de fraobies i6 volgens prof. Oud een parle mentair kabinet. Hij heeft dat uit en te na verkondigd. De algemene opvatting is dat echter Zulk een kabinet wordt algemeen P€Sdhouwd al® extra-parlementair. Maar u1?® dat ook zij, een rechtse coalitie zij ^t met wat liberale figuren zal het, vormt zij dan geen minderheid, maar geen meerderheid, moeilijk afkunnen Zonder een vast program. En daar wil Prof, Oud, die intussen misschien ook nog tve! liever de banden zal willen vrij faou- usn. niet van weten. Op het ogenblik is er van de consulta ties van prof Beel met dat al niets te 2oggen. Zoals wij gisteren in een deel van Jnze editie nog konden melden, is de in formateur beaig de uitslag van ail die ge- oprekken te bestuderen dn hij heeft me degedeeld, dat dit hem waarschijnlijk fianleiding zal geven tot het leggen van nieuwe contacten met meer zo niet alle fractie voo rzitters Pa6 daarna zal hij zijn eindrapport voor de Koningin kunnen opstellen en dat zal d'Us niet voor de volgende week woensdag Zijn. overeenkomstig het tijdschema, dat hij zich had voorgesteld. Het gaat er nu maar om hoe dat vol gende contact zal zijn. Zal hij opnduew alle fractievoorzitters ontvangen? Dan zal foen daarvan nóg niets wijzer worden. Ontvangt hij ze niet alle, dan zal reeds in j het laten vallen van dén hunner een ze-1 here aanwijzing liggen. Als hij bijvoorbeeld niet meer zou con fereren met mir. Burger, zou daarin een aanwijzing kunnen liggen, dat prof. Beel, koerst in de richting van een rechtse coalitie. Daarnaast echter kunnen er nog andere aanwijziogspunten zijn En wel deze of hil de fractievoorzitters alle apart zal ontvangen of gezamenlijk, zoalg dr. Drees deed in 1956 En dan gaat het erom, wie verder bij dit gezamenlijke gesprek aanwezig zuilen zijn. Prof. Beel kon vandaag nog niet zeggen, wanneeT hij dat nieuwe contact zou gaaii opnemen. Intussen gaan de geeaebten ln politieke kringen reeds verder. Uitgaande van de gedachte, dat het we] zal uitdraaien op een rechte kabinet aangevuld met enige los staande liberale vakminietere. denkt men er nu al aan. wie in dat geval als ninister-president zal moeten optreden. Het zal een man moeten zyn met een grote dosis politieke ervaring. Voor een constellatie als deze zal prof. Rom- me. die altijd nog een samenwerking mét de P.v.d.A. als de meest gewenste heeft gezien, er niet veel voor voelen als minister-president op te treden. En zo hoort men dan nu reeds hier en daar de naam van minister Zijlstra noemen, omdat ook prof. Beel zich niet beschikbaar schijnt te willen stellen. Prof. Zijlstra is een knap econoom. Hij heeft zich ook een knap politicus getoond Hij zal, ook als minister-president, het debat jin de Kamer aan kunnen. Hij heeft uitgesproken denkbeelden over de gang van zaken im de 'sociaal-economische sec tor en weet hoe hij een regerimgeprogram moet doorvoerem Maar de aanwijzing van een formateur zal pas geschieden, nadat dr. Beel zijn eindrapport a«o de Koningin heeft uitge bracht. doch verwonderd zal men toch j naar onze mening niet moeten zijn als dan Z iris tra uit de bus zou komen Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen, is de Neder, lander Schmidt, die sedert eind 1953 in Indonesië in gevangenschap is gehouden, vrijgelaten en uit Indo nesië vertrokken. Getooid met een levensgrote val. helm buigt de zevenjarige Billy Baruch zich hier over het stuur van ijn miniatuur-motorfietsje, dat zijn vader uit Failsworth voor hem heeft gebouwd. Het motorfietsje is geen speelgoed, het heeft een 90 cc mo tortje met één versnelling en kan een vijftig km per uur halen. Kleine Billy zal een stap zetten op de iveg naar de faam van zijn vader, als hij op Goede Vrijdag in het Oulton Park te Cheshire, voor het begin van scramble.wedstrijden voor profs, een demonstratie mag geven. hi een café in de Duitse stad Stutt gart is dit nieuwe apparaat, de »Alcolex", aangebracht. Als auto. Viobilisten via diverse knopjes aan het toestel hebben doorgegeven hoe veel en wat zij in het café hebben gedronken, behoeven zij alleen nog "iaar vijftig pfennig in een gleuf te Werpen om van de „Alcolex" langs Viechanische weg antwoord te krij gen op de vraag, of zij nog in staat zijn een auto te besturen en hoe hoog liet alcoholgehalte in hun bloed is. 's-GRAVENHAGE, 20 maart 1959 Er stonden slechts twee zaken op de agenda van de Tweede Kamer van he denmiddag. Dat was het onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuwgekozen leden en het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap. Men weet, dat ten aanzien van die ge loofsbrieven het Gereformeerd Politiek Verbond verscheidene bezwaren had in gebracht tegen de werkwijze op verschil lende stembureaus in Amsterdam, Delft en Groningen. De heer Zegering Haddcrs (VVD) was voorzitter van de commissie van onder zoek en deze commissie bleek haar taak uiterst nauwkeurig te hebben opgevat. Hij had voor het voorlezen van het proces verbaal dienaangaande niet minder dan ruim een half uur nodig. Het ging om een verschil van 25 stem men in Amsterdam, die naar uiteindelijk bleek op de CPN zouden zijn uitgebracht óf oP de Brug het is ons oritgaan maar het maakte allemaal geen verschil. De commissie was eenparig tot de con clusie gekomen, dat er onvoldoende grond was voor een nieuwe telling en dus zeker voor een nieuwe stemming in enkele steimdistricten. Het ene biljet dat uit een stembus was gekomen en in die van een der stembureaus was gedeponeerd, kon zeker geen verschil uitmaken in de eind uitslag. Men besloot dus tot toelating van alle benoemde leden die daarna de drie bij de Grondwet vereiste eden of beloften aflegden. Zo zag men dan nu allerlei excellenties in de Tweede Kamer. Daar waren dr. Marga Klompé, minister Cals en de staatssecretarissen Moorman en Sohtnel- zer. Maar daar waren nu ook de oud- ministers Suurhioff Samkalden Hafstra en Vondeling Voor het eerst sinds veer tien jaar was dr. Drees niet meer aan wezig, eigenlijk een gemis. Met nog enkele nieuwbenoemde leden was ook minister Luns niet aanwezig. Hij werd dus niet geïnstalleerd. Hij had ook geen geloofsbrieven ingestuurd. Maar hij za] wel weer ergens in Amerika of op Haïti hebben gezeten. Het tweede punt was dan het opmaken van een nominatie voor het voorzitter- schap van de Kamer Er komen op die nominatie drie namen te staan, van wie de Koningin nummer een benoem+ tot voorzitter, nummer twee tot tweede en nummer drie tot derde voorzitter. En daarbij is het traditie, dat uit de grootste Partij d? voorzitter wordt gekozen, uit de Partij volgend in sterkte de tweede voorzitter en uit de daarop volgende de derde. Een enkele maai werd hierop om bijzon dere redenen een uitzondering gemaakt. Z0 was nu tot nu toe sinds elf jaar dr. Kortenhorst voorzitter van de Kamer al was de KVP de laatste laren niet meer de grootste partij. Dat was om het oer- soonlijk aanzien welke de heer Korten horst zich als voorzitter had verworven. Dezer dagen hebben wij reeds uit de doeken gedaan dat er deze keer een ver wikkeling is gekomen. De P.v.d.A. heeft nl. bij geschrift van de heer Burger en andere fractievoorzit ters kond gedaan, dat men daar dr. Kor tenhorst niet meer wenst, omdat men hem ..gebrek aan onpartijdigheid" ver wijt. Men heeft dat uitvoerig kunnen le zen in ons blad. Toen nu vanmiddag de keuze van een voorzitter aan de orde was. achtte prof. Romme het nodig, die brief van de heer Burger voor te lezen, omdat hii het. voor de geschiedenis goed achtte dat deze in de Handelingen van de Kamer zou wor den opgenomen. Hij deed dit zonder enig verder com mentaar. En de stemmingen begonnen dus, daar ook de socialisten gelukkig hier niet op ingingen. Het resultaat was dat van de 140 uit gebrachte geldige stemmen dr. Korten horst er 95 kreeg en de heer Fens (KVP) 45, kennelijk dus alle stemmen van de P.v.d.A. Verschil maakte dat niet. Dr. Korten- horst was met een ruime meerderheid ge- kozen en kwam dus al<s nummer één op de voordracht. Nu is het, zoals gezegd, traditie, dat de tweede voorzitter wordt gekozen uit de tweede grote partij. Tot nu toe was dat de heer Bommer van de P.v.d.A. Nie mand heeft iets te>gen de heer Bommer. Hij heeft zelfs dr. Kortenhorst bij ziekte en afwezigheid op voortreffelijke wijze vervangen. Maar de KVP meende, dat de P.v.d.A. een lesje moest hebben en dus kwam prof. Romme vóór de tweede stem ming verklaren, dat hij er behoefte aan had de motieven mede te delen, die de KVP zouden leiden bij deze stemming. Hii zeide dan. te menen, dat de Kamer er verstandig aan zou doen, als tweede voorzitter niej een persoon te nemen, die van oordeel is, dat de eerste voorzitter die hij straks moet gaan vervangen niet op die zetel thuis hoort wegens een beweerd gebrek aan onpartijdigheid. Het resultaat van die tweede stemming was hierdoor, dat niet een lid van de P.v.d.A. als tweede voor de nominatie werd gekozen, maar een van de VVD, namelijk de heer Korthals en wel met 81 stemmen. De heer Bommer verkreeg 54 stemmen, kennelijk van de P.v.d.A. en van de communisten. Als derde werd daarna met 84 stemmen de heer Roosjen gekozen van de AR- fractie. die thans ook derde voorzitter was. Toen werden 44 ongedige stemmen uitgebracht, de stemmen van de P.v.d.A. De stemming tussen dt P.v.d.A. en de KVP is er intussen daarmee niet pret tiger op geworden. F. S. President Nasser heeft gisteren in een redevoering te Damascus gezegd, dat de Verenigde Arabische Republiek onder geen enkele omstandigheid in menging van Kroesjtsjef in de binnen landse aangelegenheden zou dulden. „Wanneer Kroesjtsjef op dit ogenblik", aldus Nasser, ,,zou opstaan om een kleine groep in ons land, die afwijkt van de eensgezindheid in onze natie, te beschermen, onder het mom, dat hij het communisme als ideologie verde digt, dan zullen we hem vertellen, dat wij dat niet beschouwen als een verde diging van het communisme als ideo logie, maar als een inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden". „Nadat wij", zo ging Nasser verder, „de strijd tegen het imperialisme en zijn agenten hebben gewonnen, staan we voor een andere strijd, de strijd tegen het communisme en tegen de dreiging om een satellietstaat te wor den". Wij zullen het communisme kunnen vernietigen, zoals wij het imperialisme hebben vernietigd. Er zal geen nieuw imperialisme komen nu wij het wes terse imperialisme van ons hebben af geschud. Onder geen beding zullen wij toe staan, dat een groep dissidenten werkt voor een buitenlandse macht of een buitenlandse communistische partij. Het is onmogelijk om de verdediging van deze groep door de premier van een buitenlandse mogendheid te dul den. Wij mengen ons niet in de binnen landse aangelegenheden van Rusland, en wij steunen een bepaalde Russische groep niet tegen een andere. Sprekend over Irak verklaarde Nasser, dat wanneer daar een com munistische staat werd gegrondvest „deze staat alle nationalistische ele menten zou vernietigen of liqui deren, zoals zij het noemen om een terroristische dictatorschap en een satellietstaat te vestigen, onder welk bewind men geen wil meer zou hebben, doch alleen het wereldcom munisme volgen kon waarvan de or ders zouden uitgaan." Evenals donderdag de Egyptische radio ernstige kritiek op Kroesjtsjef heeft laten horen, zo deden gisteren de Syrische bladen. Het gezegde van Kroesjtsjef, dat hij slechts de commu nistische doctrine wilde verdedigen, noemden zij kortweg onverdedigbaar. Nasser, aldus het blad „Al Wahd", had nooit de communistische doctrine aan gevallen maar zich alleen tegen het verraad van de Syrische communisti sche parten teweer gesteld, die kom- plotten smeedde tegen de Arabische eenheid. Voorts meldden de Syrische bladen dat Iraakse stamleden troepen hebben geformeerd om „tot de laatste druvpel bloed te vechten tegen premier Kis- sems communistische regiem". De sjeiks van drie stammen zouden een gemeenschappelijk commando hebben opgericht om hun strijd te coördineren. Deze sjeiks zouden de beschikking hebben over 71000 krijgers. Een ander blad meldde, dat veel Iraakse families naar Koeweit waren gevlucht om aan de „communistische terreur" te ont komen. In Tripoli in Lybië heeft de politie van traangas gebruik moeten maken om anti-communistische demonstraties de kop in te drukken. Er werden bij charges enkele personen gewond. De Sovjet-ambassade werd bewaakt. HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN De Duitse Bondsrepubliek zal op 1 april beginnen met de vorming van haar eerste legereenheid die atoomwapens kan afvu ren, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren te Bonn meegedeeld. De eenheid, een batal jon uitgerust met „Honest John"-raketten, zal tegen het einde van dit jaar paraat zijn. De „Honest Johns" hebben een reik wijdte van 25 kilometer. Er zullen negen van dit soort bataljons worden gevormd. De Bondsrepubliek heeft reeds 288 „Honest Johns" besteld en 56 lanceerinrich tingen. De raketten kunnen worden voorzien van een conventionele lading waardoor zij dezelfde uitwerking hebben als een bom van 500 kilogram, of met een atoomlading waarvan de uitwerking geheim wordt ge houden, aldus de Duitse woordvoerder. De atoomladingen van Westduitse wa pens worden in vredestijd onder Ameri kaans beheer gehouden. (Van onze verslaggever) Bij de werf Piet Hein te Bolnes zal maandag de kiel worden gelegd voor de eerste Nederlandse duwboot. De bouw geschiedt in opdracht van de Neder- landsche Rjjnvaartvereeniging te Rot terdam, die met deze bestelling te ken nen geeft, dat zjj het experimentele stadium van de duwvaart op de Rqn als verleden tijd beschouwt. Zoals bekend vaart er sinds oktober 1957 één doweemheid op de Rijn, Het is de Wasserbüffel die zijn ontstaan dankt aan het initiatief van twee Duitse en twee Nederlandse ondernemingen, waaronder de Rijnvaartvereeniging. Anderhalf laar loopt deze eenheid ononderbroken van Rotterdam naar de Ruhr met de regel maat van een sneltrein. De drie grote voordelen, te weten goed koop en snel transport van massagoederen een besparing op het personeel en geringe bouwkosten van de eenheid in vergelij king met de Rijnschepen. bleken inder daad in de praktijk realiseerbaar. De Nederlandsche Rijnvaartvereeniging gaat nu voor de tweede duweenheid zor gen. Hoewel deze duwboot ook niet meer dan vier bakken iegelijk zal transporteren, worden er in Bolnes acht bakken ge bouwd. Men zal namelük in de plaats van aankomst tijdverlies vermijden wanneer de vier volle bakken afgekoppeld kun nen worden en met de vier gereedliggen de bakken direct de terugtocht kan wor den aanvaard. De nieuwe duweenheid zal eveneens ge noemd worden naar een waterdier. Het motorvermogen wordt 1260 pk. De bakken worden 64 meter lang en 9.20 meter breed. Aanvankelijk enkele buien; morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen overdag. Zondag 22 maart: zon op 6.41, onder 18.55: maan op 16.15, onder 5.18. Maandag 23 maart zon op 6.38, onder 18 56' maan op 17.32, onder 5.47, De Russische vice-premier Kosygin is benoemd tot voorzitter van de staatsplan commissie als opvolger van vice-premier Koezmin, aldus heeft Tass gisterenavond gemeld. Koezmin is tot voorzitter van de raad voor natuurwetenschappen en economie benoemd. Hij blijft minister, maar moet zijn post als vice-premier neerleggen. De 54-jarige Kosygin wordt in het Wes ten beschouwd als een felle stalinist. Koezmin, die 49 jaar is, was onder meer verantwoordelijk voor het opstellen van het zevenjarenplan 1959—1965, dat volgens premier Kroesjtsjef de Sovjet-economie volkomen zal hervormen. nieuwe amscne courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1