Sutter, stichter van Nieuw-Helvetië t Ook Nederlandse kwekers vonden hun „Singapore" Middenstandsbonden wensen aanvulling ontwerp-prijzenwet Rotterdamse Graanmarkt Alphen (N.-Br. jaar m mei DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK v r. Britse invoerrechten verhoogd 'M >>v' 4>^iu. qd NA DE KLM Sociale onrust in Frankrijk neemt toe Olie in de Noordzee? Landbouwproduktie in de OEES 30 gestegen Philips verwerft belang in Rudolf Blik Subsidie voor hulpkerk in Bergen op Zoom Failliete aannemer ging „aan de boemel" Man bedreigde zijn vader met een stoel S.E.R.-advies dient opgevolgd te worden Zoetermeer wil Haagse agglomeratie opvangen Ladder viel omglazen wassers gewond Geschenk aan St.-Willibrord Drs. F. v. d. Laan naar Landbouw-departement Was redactionele noot beledigend ZATERDAG 21 MAART 1959 PAGINA 6 tiiillliiiliiiiiuiiiiiiiiiKiuuuiauuiUiiuiiiiiuuuiuiituiuimiiiiiuiiiiiiUUiUlllllUiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiljlJIjjijllIJljliillllll] door H. VöLMER t 1. „Mocht de mens ooit als koning van de schepping ont troond worden dan zullen de insecten aan de macht komen" noteerde Maurice Maeterlinck, toen hij het leven der bijen bestudeerde en hun geheimen poogde te doorgronden. En toch was de bij het enige insect, dat met het „gevaarlijkste aller roofdieren" een soort wapenstilstand aanging. Al in het grijs verleden werden de bijen door de mens beschermd; de honing was daarvan de zoete reden. Tegenwoordig is dit insect uit onze samenleving niet meer weg te denken. Zelfs Ministéries van oorlogvoerende landen deden een beroep op de bijen. Immers de gouden was wordt gebruikt voor het wa terdicht maken van vliegtuigen, van granaten en kanonnen. Rusland probeert een nieuw bijenras te kweken, dat zich maar op één soort bloemen specialiseert. Britse geleerden willen het zoemen „ontcijferen"- en elke vrouw droomt van Koninginne-gelei, die haar jeugd en schoonheid moet schen ken. 2. De bij schijnt zich van dit alles maar bitter weinig aan te trekken. Het enige wat haar interesseert is het werk, dat „gedaan dient te worden". Zij zwoegt en slooft vanaf haar prille jeugd tot ze er bij neervalt. Haar leven is kort. In de lente en de zomer de drukste tijd wordt ze zel den ouder dan 5 weken. Het bestaan van een werkbij kan men in drie periodes verdelen: de eerste tijd houdt ze zich „binnenshuis" bezig en wel met het sschoonhouden van de cellen en.nietsdoen. Daarna verpleegt zij het broed. In de tweede periode wordt evenveel aandacht besteed aan de was-produktie, het opslaan en verdelen van de honing, als San wachtdienst en orientatievluohten. Tenslotte begint ze stuifmeel en honing te halen. Dan ligt het terrein van haar werkzaamheden buiten de korf tot aan haar dood. Dit alles staat in nauw verband met het bijenlichaam. Als de speek selklieren zich ontwikkelen speelt ze „kinderve#zorgster" tot die klieren opdrogen. Hetzelfde geldt voor de wasaf- scheiding. 3. Is een werkbij 20 dagen oud dan gaat ze honing of stuif meel halen. Ze kan en wil echter beide doen. Maar ze is bijvoorbeeld met stuifmeel begonnen, dan gaat ze daar mee door zolang het mogelijk is. Gewoonlijk zijn het dus de zelfde bijen die honing halen. Een korf heeft nu eenmaal veel van een moderne fabriek, waar het werk „onderver deeld" wordt. Het stuifmeel (dat als „kindervoedsel" ge bruikt wordt) wordt in korfjes gedaan, d.w.z. tot klompjes samengebald en aan de achterpoten vastgeplakt. Zo „aan gekleed" keert de „stuifmeelhaalster" naar de korf terug. Daar wordt alles in vaten opgeslagen. Altijd worden stuif meel en honing apart opgeborgen. Pas als er behoefte aan bestaat in de winter of bij slecht weer wordt de voor raad aangesproken. Ontsteltenis en verontwaardigds heer sen in Aalsmeerse kwekerskringen over het besluit van de Britse regering (Board of Trade), waarbij het invoerrecht op anjers, rozen en anemonen per IS maart met de helft wordt verhoogd. Dit spe cifieke invoerrecht bedraagt thans onge veer f 1,35 per Engels Pound van ruim 450 gram. Het verhoogde invoerrecht maakt de bloemen voor de Engelse huisvrouw waar schijnlijk nog duurder dan ze al zijn. Of de Nederlandse kwekers zullen dit recht door lagere prijzen moeten gaan dragen, aldus verklaarde mr. P. W. H. Zwahlen, secretaris van de Ver. de Ned. Bloemiste rij tijdens een persconferentie in Aals meer. „Na de K.L.M. hebben nu de Ne derlandse kwekers hun Singapore ge vonden", zo verklaarde hij bitter. De verhoging is ongetwijfeld te danken aan het schrijven van de „National Far mers Union", de centrale Britse boeren- organisatie. Het Nederlandse produkt is voor de consument goedkoper dan het produkt van de Britse kwekers. Er is geen noemenswaardig verschil in produktiekos- ten, maar het afzetsysteem, met name in het hart van Londen, is zo kostbaar en ondoelmatig, dat de Britse kweker amper aan zijn trekken komt. De coöperatieve afzetkosten komen te Aalsmeer op zeven procent van de totale omzet, die te Londen op bijna dertig pro cent, terwijl daar door het ontbraken van enige samenwerking, de dagprijzen op vrij duistere wijze tot stand komen. Of schoon de Britse regering dezer dagen 7,5 miljoen Pond Sterling voor de verbetering van produktie en afzet beschikbaar stelde, vermindert zij de prikkel van mededin ging door verhoging van het toch al zwaar drukkende invoerrecht „Moet die zeven en een half miljoen misschien op het Nederlandse produkt" worden terug verdiend?" zo vroeg de heer Maarse zich af. Mr. Zwahlen verklaarde, dat de verho ging van het invoerrecht in flagrante strijd is met de bepalingen van de GATT- overeenkomst (de internationale douane- en tarievcnovereenkomst van Genève). Engeland is na Duitsland de grootste af nemer van anjers en rozen. Indien de af zet naar Engeland in ernstige mate terug loopt, dan lopen de Nederlandse kwekers gevaar, dat zjj hun gemiddelde kostprijs niet zullen halen. Veel mogelijkheden tot vergroting van (Van onze Parijse correspondent) De eoctWe toestand in Franikirijk ver slechtert snel. Gisteren zijn de 12.000 Pa- rijse taxichauffeurs voor vierentwintig uur in staking gegaan. Bovendien staakt het personeel van de radio en de televi sie eveneens voor vierentwintig uur. Te Nantes ondernemen tienduizend leden der christelijke eta communistische vakbonden een manifestatie tegen aangezegde ont slagen. die zij als het gevolg beschouwen va,n de regeringsmaatregelen. Indien de acties voor loonsverhoging een verontrus tende omvang zouden aannemen, zullen zij 'hun invloed op de regering niet missen. De meerderheid vreest, niet bij machte te zijn om een daadwerkelijke invloed uit te oefenen op de nieuwe bepalingen van de Grondwet. De eerste minister heeft daarom zich genoodzaakt gezien, teneinde de Kamerleden enigszins gerust te stel len. mede te delen, dat de regering voor nemens is de parlementsleden meer on middellijk op de hoogte te houden en ze de gelegenheid te geven tot meer direct contact om daardoor een medewerking mogelijk te maken in de tijden, dat het parlement geen zitting houdt. Dinsdag a.s. zullen ook de Parijse metro- en busdiensten komen stil te liggen. De vakbonden hebben besloten, ook in deze sector een staking uit te roepen. Seismisch onderzoek begint vandaag Ter bepaling van een gunstige plaats voor een. eventuele experimentele boring in zee zal vandaag een aanvang worden gemaakt met een seismisch onderzoek in het concessiegebied van de Nederlandse Aardolie Maatschappij voor de Zuidhol landse kust. Het eigenlijke seismische on derzoek zal met behulp van een in Gro ningen gehuurd kustvaartuig en twee schepen van Van don Tak's bergingsbe drijf worden uitgevoerd door een gespecia liseerde Duitse firma, die ditzelfde werk, maar dan te land, reeds jaren voor de N.A.M. verricht en ook reeds elders zee- werk heeft uitgevoerd. Elke dag zullen de seismogrammen door een der vaartuigen aan land worden ge bracht voor bestudering door de deskun digen van de maatschappij. Het onderzoek zal verscheidene weken duren. Eerst daarna zal omtrent de opportuniteit van een boring worden beslist- onze afzet van rozen en anjers naar an dere markten zijn er niet. De vereniging heeft zich namens de voor de uitvoer werkende kwekers gis teren telegrafisch tot de minister-presi dent en tot de ministers van Landbouw en Economische Zaken gewend met het dringende verzoek stappen bij het GATT tegen de nieuwe Engelse invoerrechten te nemen. De Nederlandse kamer van koophandel te Londen heeft tegenover het Engelse ministerie van handel haar bezorgdheid uitgesproken over de verhoging van het invoerrecht op anjers, rozen en anemo nen. Volgens de kamer zal dit van ern stige invloed zijn op de invoer van die bloemen uit Nederland. In haar schrijven wees de kamer erop, dat de omstandigheden waaronder de produktie van snijbloemen geschiedt, in beide landen gelijk zijn en dat de kost prijs niet veel uiteen zal lopen. De extra handicap van het verhoogde invoerrecht zal daarom zeker een ernstige afneming veroorzaken van de export van anjers en rozen uit Nederland naar Engeland, die al zo lange jaren plaatsvindt. Blijkens door de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (OEES) gepubliceerde cijfers is de landbouwpro- duktie in de 17 OEES-landen de afgelopen 10 jaar met 30 procent toegenomen. Tien jaar geleden lag de produktie op het voor oorlogse niveau. In de laatste 10 jaar is de arbeidsproduktiviteit in de landbouw met 60 pet. toegenomen, terwijl de arbeids krachten in diezelfde periode met 20 pro cent afnamen. De directie van de Elektrische Appara ten- en Metaalwarenfabrieken Rudolf Blik N.V. te Den Haag, deelt mede dat de deel neming in het kapitaal van de vennoot schap, die door een institutioneel belegger werd gehouden, in handen van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindho ven is overgegaan. In de samenstelling van de huidige directie zal geen verande ring worden gebracht, noch in het huidi ge fabrikatieprogramma. In de snel groeiende parochie van O. L. Vrouw van Lourdes te Bergen op Zoom bestaat behoefte aan een hulpkerk. Plan nen tot de bouw hiervan zijn reeds ont worpen. De hulpkerk, welige ruimte zal bieden aan 650 personen, Is begroot op f 175.000. Aan het gemeentebestuur ls verzocht hierin een bijdrage te verlenen van 20 pet, waartoe B. en W. een voorstel aan de raad hebben gedaan. Hieraan wordt echter de voorwaarde verbonden, dat de subsidie zal moeten worden terugbetaald, indien de hulpkerk binnen dertig jaar wordt vsr- vangen door een kerk of indien subsidie door het rijk wordt verleend. De 57-jarige aannemer J. ït„ wonende in Hendrik Ido Ambacht en thans gede tineerd te Dordrecht, zou in cafés, speel huizen en nachtclubs in Nederland en Bel gië voor een bedrag van f 24.000 hebben verteerd, terwijl hy reeds in staat van faillissement verkeerde. Bovendien zou hy een bedrag van f 1500 aan zyn boedel heb ben onttrokken en ten derde zou hij voor de fiscus een bedrag van f 3149 aan in komsten hebben verzwegen. De officier van justitie bij de Dordtse rechtbank waarvoor de /aannemer giste renmiddag terechtstond, vond dat verdach te in alle opzichten volkomen fout was geweest. Hij vond echter dat R. bofte, omdat het hem, zoals hij zeide, onmogelijk was uit de verwarde situatie rond ver dachte het wettig en overtuigend bewijs van de „boemelarij" te leveren. Voor dit onderdeel van de tenlastelegging eiste hij dan ook vrijspraak. voor het onttrekken van middelen aan zijn failliete boedel requireerde hij 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd en ondertoezichtstelling, voor de belastingontduiking 1 maand ge vangenisstraf. De verdachte verklaarde, dat hij, zoals hij zelf eerst had verklaard, helemaal geen f 24.000 in speelhuizen en dergelijke had opgemaakt, maar dat hij dit geld had gebruikt om een geldschieter te vreden te stellen, die hij met het oog op een mogelijk faillissement, buiten spel wilde zetten. Daarom had hij maar gezegd dat hij aan de boemel was geweest. De rechtbank zal vrijdag 3 april uit spraak doen. Voor de politierechter te Breda moest gisteren terechtstaan de arbeider W.S- uit Oudenbosch, die op 8 maart jl. zyn vader met. doodslag heeft bedreigd en daarna onder dusdanige Invloed van sterke drank achter het stuur van een autobus ls gaan zitten, dat hy dit voertuig niet meer naar behoren kon besturen. De man had onder het roepen van niet mis te verstane bedreigingen zijn vader met een stoel belaagd. Later verklaarde hij, dat hij zijn vader zou hebben gedood, als men niet tussenbeiden was gekomen. Op de zitting verklaarde hij -zich van dit alles inets meer te kunnen herinneren. Wegens bedreiging met doodslag en over treding van artikel 26 van de Wegenver keerswet eiste de officier van justitie vier maanden gevangenisstraf en drie jaar in trekking van het rijbewijs. Na het pleidooi van de verdediger, mr. Houben uit Breda, die aandrong op cle mentie, werd de straf drie maanden ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De comissie van overleg van Midden- standsvakcentralen, waarin verenigd de Christelijke Middenstandsbond, de Konink- lqke Nederlandse Middenstandsbond en dg Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend over het ontwerp-pry'zenwct, In dit schrij ven dringen de drie bonden er op aan, dat alsnog in de wet wordt voorgeschre ven. dat overeenkomstig een SER- advies terzake, dat door de regering niet is gevolgd de regering vóór het uit vaardigen van beslissingen een commis sie van objectieve deskundigen hoort. Het bevreemdt de bonden, dat de rege- De gemeenteraad van Zoetermeer heeft gisteren in openbare vergadering met algemene stemmen besloten een adres aan de Tweede Kamer te sturen, waarin als bijdrage tot oplossing van het weste lijke ruimteprobleem een uitgroei van de gemeente van rond 8000 inwoners tot 40.000 wordt aangegeven. Zoetermeer wil voor alles een eigen zelfstandige ontwikkeling en meent dit nu te kunnen bereiken door een belangrij ke bijdrage te leveren t'ot het overbodig maken of uitstellen van het stichten van een satellietstad. Ten minste 25.000 in woners uit de Haagse agglomeratie kun nen in Zoetermeer een gunstig gelegen en goed geoutilleerd woonoord vinden en een aldus uitgebreide gemeente laat toch de mogelijkheid voor het stichten vain „Wilsveen" zowel ate van „Reijens" geheel open, aldus het adres. Twee glazenwassers, de 52-jarige T. van den Oever en de 50-jarige J. Lokven zijn gisterenmiddag ernstig gewond geraakt, toen de ladderwagen, waarop zij stonden omviel. Zij waren bezig de ramen te wassen van een groot warenhuis aan de Grote Markt straat in Den Haag. De ladder viel op de bovenleiding yan de tram, waardoor zij over tientallen meters werd vernield. Het tramverkeer ondervond meer dan een uur stagnatie en vele lijnen moesten worden omgelegd. De glazenwassers zijn naar het ziekenhuis overgebracht. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars, Rotterdam) De vraag naar maïs, gerst, haver en milo bleef deze week bevredigd, zodat vooral van de eerder ingeklaarde partijen haver en in mindere mate ook van de gerst veel in de consumptie is verdwenen. Toch is de druk vooral van gerst nog niet voorbii ofschoon afgevens voor verder- weg zijnd goed fikse premies vragen. In tussen kwam Noord-Amerika tegen zeer lage prijzen aan de markt met 3 barley mei/juni en verderop waardoor de hoop op verlaging der rechten de bodem werd Dertien kilometer ruw geplaveide kronkelwegen leiden uit Tilburg zuid waarts naar het kleine dorp Alphen, dat van 3 mei tot 8 juni met feeste- ïyk vertoon 1250 jaar cul tuurhistorie zal herden- ke(i. Deze landeiyke, voornameiyk agrarische gemeente met haar 2500 inwoners bestaat tezamen met de nog kleinere zus- tergemeentc Riel een op pervlakte van 5687 ha, waarvan 2100 ha bestaat uit bos en heide. Aan de hand van talrij ke vondsten is bekend ge worden, dat Alphen reeds eeuwen voor Christus' ge boorte een continue be woning heeft gekend. De naam „Alphen" verscheen op 21 mei 709 voor het eerst in de geschiedenis toen zekere Aengllbert „een edele en vrije Frank" aan het einde van 'zijn leven met een schenkings akte (nog bewaard In de Landesbibliotheek van Gotha in Oost-Duitsland) zijn bezittingen in Alf- heim aan St.-Wilibrord schonk. Deze schenking omvatten boerderijen en gronden, die tezamen het grondgebied uitmaakten van Alphen, Chaam en Riel. Van 709 tot 739 was Alphen persoonlijk bezit van St.-Willibrord en werd daarna bij testa ment overgedaan aan de abdij van Echternach. Omstreeks 1200 werd het dorp deel van het gebied van de heren van Breda. Na 1450 kwam het in de Baronie, waarvan het aanvankelijk met Chaam en Baarle één heerlijk heid uitmaakte. H.M. de Koningin der Nederlan den is nog steeds „yrou- we van Alphen". De gemeente is niet steeds ongeschonden uit de woelingen der tijden te voorschijn gekomen. Plun deringen, brandstichting en de .zwarte dood' brach ten de bevolking meerma len op de rand van de on dergang. Vele van deze histori sche gebeurtenissen zullen tijdens de feestviering in mei worden uitgebeeld in een historische optocht, waarin eenvijfde van de bevolking, onder regie van Luc. van Hoek zal meewerken. Een ander hoogtepunt van de feeste lijke dagen tussen 3 mei en 7 juni zal de opvoe ring zijn van een speciaal geschreven toneelspel „Alphen deel van God", waarin de historie en de vele sagen uit deze streek met elkaar verweven, het rijke verleden oproepen. Pastoor W. J. C. Blnck, die ondanks zün 76 jaren nog altyd actief deelneemt aan de opgravingen in de naby gelegen Merovingi- sche grafvelden, zal ty- dens deze dagen zyn gou den priesterfeest vieren. In het voormalige Ned. hervormde kerkje, dat thans is gerestaureerd en ingericht als streekmuse um voor oudheidkunde, zal van 13 mei tot 1 okto ber de tentoonstelling „Merovinglsche opgravin gen" te zien zyn. ingeslagen en men integendeel met de mogelijkheid van een nieuwe verhoging, rekening gaat houden. Intussen is heden gerst van Noord-Amerika hoger, naar het Schijnt op een verlaging der exportsub sidie der CCC. MAIS. Goede vraag voor platamais en yello mais in alle posities. Na de hoge dekiktngsprijzen der shippers voor maart Platamais konden zioh echter de zeer grote premies voor verweg stomende mais niet geheel houden terwijl Intussen ook enige aandieningen van maart mais de gemoederen kalmeerden. In Yellow mais bestond geregeld goede vraag naar sto mend goed en daar hiervan niet veel aan wezig is konden de, premies zioh gemak kelijk houden. Voor april heeft zioh in tussen ook reeds een premie ontwikkeld tegenover mei en juni afl„ terwijl op het najaar hier te lande nog weinig wordt ondernomen. GERST. In stomende gerst van alle soorten betere vraag, terwijl voorbijgaand mei/juni en juni/juli zeer laag zijn gedaan. In de Pacific soorten werden door het buitenland de volle transito vraagprijzen ingewilligd, doch hier hebben wij nog een zekere dispariteit tussen ingeklaard en transito te verwerken. Platagerst alleen voor Duitsland van belang. HAVER. Meer attentie voor loco en stomende haver, waardoor de dispariteit kleiner geworden is. Op aflading werd door het buitenland tegen de volle vraag prijzen van Noord-Amerika gekocht ter wijl hier de restanten van eerder ge fixeerd goed worden opgeruimd. Plata- haver eerqer nog interesse voor terugloop der maartcontracten en geen vooruitzich ten op aanbod van die zijde. Russische haver loco bracht wat betere prijzen op. MILO. millet en Granlfero. Milo bleef ook deze week een zeer stabiel artikel bij voortdurende vraag naar stomend als mede april, mei, juni en juli aflading. Millet en granifero gemakkelijker ge stemd, enige posten stomende millet, eer der ingeklaard, werden iets onder ship- perspriizen geplaatst. ROGGE. De rogigehandei wordt nog steeds beheerst door goedkoop aanbod van Duitse rogge, waardoor zaken in Am. rogge op basis der Amerikaanse pril zen geheel onmogelijk zijn en houders ge dwongen worden belangrijk onder de vraagprijzen te verkopen. Toch wordt na tuurlijk het, aanbod van Ingeklaarde Am. rogge dagelijks kleiner zodat wij op een andere basis zullen moeten komen. INLANDSE GRANEN. Vooral haver was deze week vaster gestemd, nadat reeds dinsdag de Groningse markt een kleine verbetering te zien gaf. Ook rogge beter, terwijl gerst op dezelfde basis bleef hangen. ring nu nog steeds de bevoegdheden, zo als die zijn vastgesteld in de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939, wenst te blijven hanteren. De brief aan de Tweede Kamer zegt, dat de bevoegheden van de rege ring in de prijsopdrijvings- en hamster- wet 1939 werden beperkt tot situaties, waarin sprake is van oorlog, oorlogsge vaar en andere buitengewone omstandig heden. Naar het oordeel van de commis sie van overleg zijn er thans geen rede nen om de bevoegdheden van de regering uit te breiden, zeker niet als men bedenkt hoe grote bevoegdheden de regering nu reeds bezet (krachtens de wet economi sche mededinging). Over de ontwikkeling in het kader van de Euromarkt die de concurrentie zal vergroten en die voor de individuele on dernemers beslissingen inzake de prijs vorming nog meer noodzakelijk zal maker:, wordt met geen woord gesproken. Over eenkomstig het advies van de sociaal eco nomische raad Wenst de commissie van overleg dat de regering voor het uit vaardigen van beslissingen, een commis sie van objectieve deskundigen hoort. Wanneer 'in 's lands belang snel gehan deld dient te worden, zouden zoals ook de SER voorstelt maatregelen geno men kunnen worden, die drie maanden rechtskracht bezitten, binnen welke ter mijn bedoelde commissie gehoord kan worden. In de commissie is het ook mo gelijk de gehele bedrijfskolom in de be sprekingen te betrekken. Wanneer tussen commissie en regering overeenstemming bestaat, zouden de middenstandsbonden bekrachtiging bij de wet willen bepleiten, overeenkomstig het oordeel van een deel van de SER In het algemeen zou de werkingsduur van de maatregelen tot een jaar beperkt dienen te worden- De drie middenstandsbonden bepleiten voorts, dat de bevoegdheid tot inzage van boeken er bescheiden aan positieve nor men gebonden dient te worden. Voor bestudering vrijhandelszone Drs. A. F. van der Laan te Zwolle, plano loog by de Prov. Planoolgische Dienst en lid van de gemeenteraadsfractie voor de K.V.P., heeft met ingang van 1. april een functie aanvaard by het departement van Landbouw. Hy zal zich gaan bezighouden met de bestudering van de consequenties en de mogeiykhedcn voor ons land van de Euromarkt en de Vryhandelszone. Sinds 1955 was hij bij de planologische dienst, In welke tijd hij zich voornamelijk bezig hield met het samenstellen van het streekplan Zwolle-Kampen, het provinciale wegennet, de Zuiderzeestraatweg en de kwestie „Het Westen en Overig-Neder land". De K.V.P.-fractie verliest in hem een deskundig lid. Drs. Van der Laan was lid van de buiten landse commissie van de K.V.P. Hij stu deerde o.m. aan de universiteit te Saar- br cken en het Europacollege te Brug ge. In de raad wordt hij opgevolgd door de N §r Brinker, een employé van de Hoofdredacteur voor de rechter De officier van justitie by de rechtbank te Amsterdam heeft gisterenmiddag tegen de hoofdredacteur van Het Vry'e Vo'k terzake van eenvoudige belediging een boete van f 25 subsidiair vijf dagen hech tenis geëist. De lijstaanvoerder van de Pacifistisch So cialistische Party bij de Amsterdamse ge meenteraadsverkiezingen, de heer A. A. Redeker, had zich door een van redactie- wege toegevoegde noot in een verslag over een landdag van Nieuwe Koers (waarin zqn naam werd genoemd) beledigd ge voeld. Hy diende tegen de hoofdredacteur een klacht in by de justitie met het ver zoek een strafvervolging tegen hem in te stellen. In genoemd verslag, dat op 16 mei van verleden jaar in de krant had gestaan, was achter een citaat uit het openings woord van de voorzitter van Nieuwe Koers „Ik daag Ad Redeker uit in het openbaar mee te^ delen, waarom hij Nieuwe Koers verliet de volgende noot door de redac tie geplaatst: „De heer Redeker heeft in dertijd zijn penningmeestersfunctie in de Nieuwe Koers moeten neerleggen in ver band met financiële onregelmatigheden"- ','EjP dergelijke uitlating is zonder meer beledigend. Als op grond daarvan de jus titie een onderzoek zou instellen, zoudt n zich beroepen op uw journalistieke be roepsgeheim", merkte de president mr. J- Coninck Liefsting op. Tegenover de politie had de hoofdre dacteur verklaard, dat hij met de bewus te toevoeging heeft gemeend in het open baar belang te handelen. Hij verzocht gisteren ter zitting tot bewijs van het feit te worden toegelaten. Dit verzoek kon ech ter, zo deelde de president mee, niet wor den ingewilligd, aangezien het hier geen smaad betrof, maar een eenvoudige be le diging. In zijn requisitoir zei de officier o.m-: „De bewuste passage suggereert, dat de heer Redeker financieel onbetrouwbaar i* en daardoor werd gedwongen zijn functie neer te leggen. Dit is beledigend. Dooi aan te dringen op het leveren van he" bewijs erkent men het beledigend karak ter. De hoofdredacteur heeft heel goed bi grepen, dat deze passage een smet werp4 op de naam van de heer Redeker", aldu5 de officier. Uitspraak 3 april. 43) Uitstekend. Zij deed het niet. Aange zien je een kostelijke toddy versmaadt, zul je misschien zo vriendelijk willen zijn, op te krassen en mij met mijn overpein zingen alleen te laten- - Söderman strekte de handen uit, het gezicht van pijn vertrokken. Ik heb me als een lomperd aangesteld, bekende hij op bedrukte toon, u bent haaf enige kans. Breng de zaak voor haar in het reine, me neer Svartan! Anders Svartan kwam overeind en klop. te hem bemoedigend op de schouders. Als zij onschuldig is, zullen jij en ik het bewijzen, beste kerel. Goede avond. Denk er om, van nu af aan is het parool: ogen open en mondje toe! XVIII. Epistel voor je, Söderman, zei Lars Folmer met loerende blik. zodra August in het „Sint-Olaf" terug was. Ik ben een boon als ik snap, wat de vrouwen'toch wel in je zien! Bedoel je, dat een dame het briefje voor me achterliet? Folmer knikte. Een blondine- Zij wachtte een poos vergeefs, schreef toen dit kattebelletje en verzocht me, het jou ter hand te stel len als je kwam. Je moet werkelijk beter aan je afspraken denken, amice. Vrou wen nemen het een man doorgaans erg kwalijk,, wanneer hij haar'voor niets laat wachten. August keerde de klerk de rug toe en ritste de enveloppe open. Van Marianne Karlsson, zoals hij wel had verwacht! In haar nood klopte zij wederom bij hem aan! Al zou de onderste steen boven moe ten komen, hij hielp haar er doorheen! Het briefje bevatte slechts enkele regels: Beste August. Bewijs me een dienst en kom zo gauw je kunt naar Ber- nadottestraat 43. Neem een taxi. Ik heb dringend je raad nodig. M. K- Ik moet zonder uitstel weg! zei August opgewonden. Folmer grinnikte. Heel veel tijd besteed je niet aan het welzijn van het „Sint-Olaf"! Je bent me de hotel-detective wel! Söderman hoorde het niet, was de draai deuren al door. Zijn gedachten waren bij Marianne Karlsson; zij moest zo spoedig mogelijk Stockholm uit. Een meisje als zij viel al te zeer op. Maar wat kon hij doen? Waarheen zou hij met haar gaan? Natuur, lijk was in geen velden of wegen een taxi te bekennen, nu hij een dergelijk vehikel zo hard nodig had. Hij vroeg een politie agent, waar hij de Bernadottestraat kon vinden en vernam, dat zij in een oostelij ke buitenwijk van de stad lag. August liep met stevige passen in de aangegeven rich ting. onderwijl naar een taxi speurend- Hij hoorde zich bij de naam roepen, sloeg er geen acht op. Enige seconden later gleed vlak vóór hem een auto langs de trottoirband. Nog eer hij stilstond werd een portier opengerukt en de man, die August minder dan iemand ter wereld kon uitstaan, sprong op straat; inspecteur Uppström! Hedaar! blafte hij, ik moet je spre ken! Hij betaalde de chauffeur, terwijl August ongeduldig wachtte. Ik was op weg naar het „Sint-Olaf" en merk, dat zij ze daar het nakijken hebt gegeven. Wie zit jou op de hielen? Niemand. Waarom dan zo'n haast? Het zijn jouw zaken niet. Dan maak ik ze tot de mijne. Van het eerste ogenblik af heb ik jou verdacht, broeder. Hoeveel van Lundqvist's duiten werden in jouw vestzakje overgeheveld! Ik snap niet, wat je bedoelt- En of! Jij en dat dametje zijn dikke maatjes. Jullie weten, waar Abraham de mosterd haalt. Ik heb nu genoeg smoes jes geslikt. Kort en bondig, je geeft me haar adres! Is dat tot nader order niet het hoofd bureau van politie? Je leverde haar daar toch af? Zoiets zei je tenminste, toen je die visite aan het „Sint-Olaf" afstak. Zij is in het hotel teruggeweest, na dat de idioten haar op vrije voeten had den gesteld, om jou te spreken. Sta daar niet, alsof ik Grieks tegep je praat! Nu waar hangt zij uit? Mij onbekend. Komaan, dan gaan we samen eens een ritje maken naar het bureau! Ik wil wedden, dat ik je wel murw krijg! Je hoort toch wat ik zeg? protes teerde August vertwijfeld. Ik ken juffrouvy Karlsson. amper. En ik heb waarachtig wel iets anders te doen dan met jou uit rijden te gaan! Uppström kwam een stap nader en stak zijn vierkante kin vooruit. Geen verdere pourparlers; mee! Met een kracht, waarover Söderman zelf zich verbaasde, kwam zijn vuist tegen Uppström's voorhoofd terecht, precies bo ven de neus- De inspecteur tolde achter uit, zocht te'vergeefs steun aan een lan taarnpaal en smakte in de goot. August rende wat hij kon. Hij vernam kreten: Houdt hem! Houdt de dief! Kriskras snelde hij door straten en zij straten. Na tien minuten was hij buiten adem. Hij zag om zich heen: de achtervol gers waren blijkbaar het spoor bijster ge raakt. Kalmer zette hij zijn weg in ooste lijke richting voort. De route voert langs een standplaats van taxi's. Söderman stap te in de voorste wagen en gaf de chauf feur order, hem naar de BernadottestraaJ te rijden. Zijn eerste reactie was een grinniken van voldoening: de vuistslag, die Upp ström had gevloerd, mocht er geweest zijn! Bezorgdheid joeg echter aldra zijn plezier op de vlucht. Hij had een ambte naar van politie in de rechtmatige uitoefe ning van functie aangevallen- Daar kree hij een zware pijp voor te roken. Marian ne en bij voeren nu in hetzelfde schuitje: beiden moesten zij buiten bereik van de wet zien te blijven. Achteraf gevoelde hij er spijt over Uppström de opstopper te hebben verkocht, maar de inspecteur had hem er toe gebracht. Marianne Karls son verkeerde in nood. Uppström zou hem waarschijnlijk hebben ingesloten: het be tekende, dat Marianne zonder hulp bleef en hem er van zou verdenken, met goed kope woorden te schermen, maar haar In de steek laten, wanneer het op daden aan kwam. Neen, hij had niet anders kunnen handelen! Hij moest Marianne spreken, met haar overleggen, wat zij zouden doen. Mogelijk was de beste oplossing, Svar tan in vertrouwen te nemen. Svartan zou haar zuiveren van de blaam, die op haar rustte, zo zij onschuldig bleek te zijn. Het geen natuurlijk het geval was, dat stond voor August als een paal boven water- De taxi hield stil voor een huis met hoge stoep; er onder was een buiten dienst gestelde garage. Na met de chauffeur te hebben afgerekend, beklom August de treden hij telde er tien en drukte het schelknopje in. De deur werd geopehd, doch niemand vertoonde zich. Bezorgd informeerde hij: Ik ben hier toch Bernadottestraat 43? Ja zeker, antwoordde een vouwen- stem. Er viel hem een pak van het hart. Wilt u zo goed zijn juffrouw Karlsson mee te delen, dat Söderman er is? Sluit de deur en kom hier op aan! Wacht even! Een lucifer werd afgestre ken. Denk er om, u moet twee treden op. Er schijnt een mankement aan het gang licht te zijn. Ziezo u bent er! Het was aardedonker en August kon de vrouw, die tot hem had gesproken, niet onderscheiden; iets in de stem kwam hem echter bekend voor. Zij wierp de deur va»1 'n kamer open en Söderman had niet laf1' ger voor iemand anders ogen of gedacb' ten dan voor Marianne Karlsson. -H«' meisje zat aan tafel- Onmiddellijk sprons ze overeind. Neem je in acht! gilde zij. Hij draaide zich op de linkefhiel om e"1 ontging, door bliksemsnel te bukken de slag met 'n ploertendoder, die op zijnach' terhoofd was gemunt. De vuist, waarme® inspecteur Uppström kennis had gemaal; deed ook thans haar werk onberispelijk zij trof de laffe onverlaat in de hartstreek en de grond dreunde, toen hij als een ge velde os neerviel. Doe het beter! bitste de vrouw in - deuropening. Jullie worden niet voor «e klungel betaald! August keek haar aan. Zy was gezet en grijs. Meteen herkende hy de furie: eee' vrouw Hangö, alias mevrouw KlausC' alias Signe Hansen. De vrouw, had ha®1 doel bereikt: een moment zijn aandacn af te leiden. En dat moment besliste. &etl kerel sprong hem op de nek, de spro?s ging van een doffe slag vergezeld In z«f} volle lengte tuimelde August voorover. deed nog een poging op de been te komen* een tweede formidabele slag daalde op e'} schedel neer, en toen werd alles nacht hem heen- Een derde bandiet haalde een te .voorschijn. de pisto orn ld - Ik zal die vervloekte pottenkijker zuP Jjgj-n O; ffi - ".iviuchk puuenaijKei - vet geven, dreigde hij, de haan spannen Ja, ja, Brorr! krijste de vrouw inag ons geen stoobreed meer in de leggen! Een vlakke stem commandeerde: Niets daarvan! Hoe dikwijls moet herhalen, dat alleen in uiterste noodza yjeê iK iak geschoten wordt? Doe 'weg'dïe'blaffer! Klausen was binnengekomen, overjas aa hoed op. Er zit een geluiddemper op baas! vef" zekerde de boef, die met Brorr was aan gesproken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6