10e Keukenhof in alle soberheid opengesteld f Grammof oonplatenf irma zat zonder platen Rijksregeling voor toelating en uitzetting Nederlanders (sociale wegwijzer) fóös content Paasvuur in Twente ESIPgf Er zat geen muziek in Liberty Verdediger zaak in opbouw Hoorspel-experiment van Léon Porei lJaus voor KRO-radio LENTEREGEN voor Kapsel Berlijnse dames Schoonste periode 20 april-10 mei Letterkundige opdracht Het boek van dr. Louis Knuvelder Televisietoren door bliksem getroffen gevangenis Een jaar voor roekeloos rijden Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Dag- m nachtcrème in 1 tube Influenza-infectie op „vleugelen van de wind Mij. Scheveningen HET POSTKA TOOR UW SPAARBANK 100 miljoen voor onder ontwikkelde gebieden Overleg met Suriname en Antillen: Dure plicht: duizend haringen naar Faan V li WOENSDAG 25 MAART 1?59 PAGINA 3 Hollands bollenseizoen weer geopend Langzaam aan Franse beelden Met zorg bereid! Nescafe normaal - coffeïnevrij - espresso" Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! ui? i .v.), 3:AA, HORMOONCRÈME II 3A.< A? 'Al3;iA|g|:il f 2,90 Deze schoonheidsbehandeling thuis maakt en houdt uw huid jong PORNOGRAFISCHE BOEKEN IN BESLAG GENOMEN Uit de beste koffiebonen! He&*A*e normaal - coffeïnevrij - espress^ I' H tf&uté&éz tékzc fee#,. 125 miljoen minder dan Eisenhower had gevraagd Filinprocedure IJSSAftSVPS GesubIimeCTde werkelijkheid Geen geld In ophouw Zeven van de negen Huishouding en praktijk Ziekenfonds AOW-premie Vakantietoeslag (Vun onze verslaggever Met de openstelling van Keukenhof, de bloembollenlusttuin van Holland, is het seizoen der tulpen, hyacinten, narcissen en crocussen geopend. Doordal de grote stimulator cn energieke voorzitter van Keuken, hof, de heer T. M. H. van Waveren, zeer ernstig aiek is geworden, is deze opening zonder enige officiële formaliteiten geschied. Ook minister Struycken is niet hij de openstelling aanwezig geweest. In een verklaring, die de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf gisteren aflegde, memoreerde deze, dat Keukenhof haar ontstaan eu bloei goeddeels te danken heeft aan haar voorzitter. Vanwege zijn ziekte is deze tiende tentoonstelling dan ook in alle soberheid geopend. niet De Keukenhof zelf had gisteren nog veel aan bloemenschoon te bieden, velden aan krokussen in gele, paarse en witte kleuren en enkele narcissenbedden waren de voorboden van het schoons, dat naar schatting van 1 april af- te zien zal zijn. De narcissen zullen, naar berekening dér deskundigen van begin tot half april in bloei staan, de hyacinten en vroege tul pen van 10 tot eind april en de late tul pen in de derde week van april tot half mei. Zo zal de Keukenhof in de periode Van 20 april tot 10 mei op haar schoonst zijn. In deze periode vallen ook de vele eve nementen. Op 25 april zal het bloemencorso Bioe- menparadijs 1959 langs een 17 km lange route trekken, terwijl in de corsoweek zelf de bloemenmozaïeken in volle glorie zullen prijken. Ook de bollengemeenten afzonderlijk hebben een rijk programma opgesteld. In Hillegom wordt o.m. de Keukenhof- sterrit gehouden en in Lisse de expositie Hollands Glorie 1959, waarop men o.a. een groots waterorgel met 1500 fonteinen kan zien werken. Op 2 mei zal hier het alleraardigste kindercorso plaats vinden. Noordwijk biedt natuurlijk zijn traditio nele tulpenrally, Sassenheim een tentoon stelling: Oud-Sasscnheim, Warmond een kindercorso op Koninginnedag en natuur lijk zijn er in alle dorpen bloemenmoza- iekwedstrijden. De aloude bollenroute zal door de ANWB worden uitgezet, vanaf Ypenburg. Evenmin als andere jaren, zal men zich echter illusies behoeven te maken, dat men de bollenstreek snel door kan rijden. Bollendeskundigcn hebben echter uitge maakt. dat een snelheid van ongeveer 20 km de wetenschappelijk meest verant woorde wjjze is om de bollenvelden goed 'n zich op te nemen De verkeerspolitie zal weer op volle kracht aanwezig zijn om het in de war Seraakte verkeer in rechte banen te lei den en ook op andere wijze de moeilijk heden, veroorzaakt door de smalle wegen, het hoofd te bieden. Nog zijn er in Keukenhof slechts kro kussen en wat narcissen te zien, maar in de kassen kan men reeds genieten van Vee] schoons. In het Paviljoen wordt een kleine expositie gehouden van schilder- Werken over Keukenhof van Eelco Leeg- stra. Een grote attractie vormen de zorg vuldig geplaatste beeldhouwwerken van Franse meesters op de Keukenhofterrei nen. Bijzonder imposant b.v. is de Liggen de figuur van de hand van Henry Moore, voorts de grandioze Balzac en Lopende Mannenfiguur van Auguste Rodin. Dan zijn er nog werken van Despaiau, Bour- delle, Gargallo, Laurens, Maillol, Lip- schitz, Schalier, Couzijn en Volten. Met veel spanning wordt uitgezien naar de komst van Maria Meneghini Callas. Men hoopt, in samenwerking met het Hol land Festivalbestuur, haar voor de Keu kenhof te strikken. Verder zal het B.B.C. concerten-orchestre optreden. Op 23 april wordt ook nog een Nederlanddag gehouden. De letterkundige Paul Rodenko is ge reed gekomen met de hem door de staats secretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen verleende opdracht tot het schrijven van 'een gedichtenbundel, aldus een bekendmaking van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het bij de uitgeversmaatschappij Pax te 's-Gravenhage verschenen boek van dr. Louis Knuvelder over de verschijningen van de Vrouwe van alle Volkeren te Am sterdam is in het gisteren door ons gepu bliceerde artikel ten onrechte aanbevolen. Aangezien dit boek handelt over verschij ningen en een daaraan verbonden nieuwe devotie tot de H. Maagd als de Vrouwe van alle Volkeren, moet het volgens de bepalingen van het kerkelijk recht voor zien zijn van een zgn. „imprimatur". Dit „imprimatur" nu heeft het boek niet ver kregen en daarom moet het eveneens vol gens de kerkelijke bepalingen beschouwd worden als een verboden boek. Het „imprimatur" is geweigerd, omdat de zaak is onderworpen aan het oordeel van de Congregatie van het H. Officie te Rome, die voor deze zaken de hoogste autoriteit is. Deze Congregatie, die van de zaak geheel op de hoogte is, heeft reeds meerdere malen haar standpunt bepaald. Zij staat afwijzend tegenover de bovenna tuurlijke oorsprong van de visioenen en noemt deze „pseudo visiones" d.w.z. schij.nvisioenen. Wij dienen ons te houden aan de zienswijze van deze hoge kerke lijke instantie. Wij mogen dit boek dus niet aanbevelen. televisietoren van Markelo is gis teravond door blikseminslag even buiten# werking gesteld. Tegen 10 uur verdwenen beeld en geluid van de televisietoestellen van de kijkers in bet oosten van het land. Na 2 minuten kon door provisorisch in grijpen de uitzending wat het beeld be treft weer doorgaan. 20 minuten later kwam ook het geluid weer normaal door. Uit Markelo vernamen wij dat de bliksem daar enkele malen is ingeslagen. De scha de is niet zeer groot. Men hoopt vandaag de t'v-zender weer volledig in gebruik te 'kunnen nemen. De vechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de stratenmaker J. T. uit Someren ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar intrek king van het rijbewijs. Hij had op 10 maart terecht gestaan wegens het feit, dat hi.j bij een snelheidsrace langs de Kanaaldijk te Someren zo roekeloos zou hebben gereden, dat hij bij een aanrijding de dood van twee bromfietsers veroor zaakt heeft. De officier van justitie eiste toen een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van rij bevoegdheid. Adv#>n«>ntl« K «oonocttW..vMWWNHSSSSieb .4DSK 3'-"' ,y Haar dagelijkse schoonheidsbehandeling Endocil Hormooncrème! Een geheel nieuwe, wonderbaarlijke dag- en nachtcrème op neten- schappelijke basis. Endocil Hormooncrème stimuleert het hernieuwingsproces van de huidcellen. Daardoor geeft Endocil Hor mooncrème u van binnenuit uw natuurlijke, bekoorlijke teint weer. Gebruik vanaf morgen elke dag Endocil Hormooncrème! Kijk in de spiegelen hoor het van anderen u wordt elke dag jonger en mooier! Organon heeft een wereldnaam op hormoongebied. Er zijn vele hormonen met tal van werkin gen. Van het Endocil-hormoon heeftOrganon wetenschappelijk vastgesteld, dat het uitsluitend in de huid werkzaam is. Daar alleen oefent Endocil zijn heil zame, verjongende werking uit. 1 ORGANON Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde gisteren de heer J. H. Hemmes aldaar tot doctor in de' geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „De overleving van micro-organismen in lucht". De heer Hemmes bepaalde van een groot aantal bacteriën de overlevings- duur in lucht bij verschillende tempera turen en vochtigheid en vergeleek de re sultaten met de seizoenfrequentie van in fectieziekten die door deze bacteriën wor den veroorzaakt. Voor de bestudeerde infectieziekten bleek het verband gering te zijn, waaruit naar zijn mening, zou volgen, dat de be smetting op afstand door zuivere lucht- infectie bij deze ziekten een geringe be tekenis heeft. De besmetting zal, volgens hem, hier veel meer door contact via stof, kleren en andere dode voorwerpen en verder van hand tot hand worden over gedragen. Hij bestudeerde ook de overleving van het influenza-virus en hierbij vond hij wél een duidelijk verband tussen de sei zoen-frequentie en de overlevingskans bij de voor dat seizoen karakteristieke tem peratuur en vochtigheid binnenshuis. Luchtinfectie op afstand speelt zijns in ziens, bij influenza zeker een grote rol. Promotor was prof. dr. K. C. Winkler. De Exploitatie Mij Scheveningen stelt over 1958 een dividend van 9 (v.j. 8) pet voor. De Mij Zeebad Scheveningen zal aan deelhouders voorstellen het dividend over 1958 te bepalen op 7 (v.j. 8) pet. IN SOMMIGE PLAATSEN IN TWENTE bestaat nog de oude ge woonte om mét Pasen een Paas vuur te ontsteken. Weken van te voren wordt vooral door de jeugd -het hout bijeengebracht. Enige dagen voor Pasen wordt het Paasvuur aangelegd; op een der Paasdagen wordt het vuur 's avonds ontstoken. De Bussumse poplitie heeft ca. 200 boe ken in beslag genomen, die als pornogra fisch moeten worden aangemerkt. Een deel der boeken is in beslag genomen in een particuliere leesbibliotheek, die ze tegen een speciaal tarief uitleende; een ander deel bij personen, die de boeken hadden geleend. „De recherche te Rotterdam wordt ge regeld opgebeif] door mensen, die op advertenties zijn ingegaan, en willen weten waar hun geld gebleven is. Zo is deze zaak aan het rollen gekomen", aldus verklaarde een rechercheur van de Rotterdamse politie. als getuige voor de rechtbank. Terecht stonden de 23-jarige handelaar W, de H. en zijn oom, de 46-jarige broodbezorger J. P. uit Rot terdam, verdacht van oplichting, sub sidiair verduistering. De zaak tegen de derde medeverdachte, de 21-jarige student A. W. uit Rotterdam dier de (nog) niet. omdat hij een bezwaar schrift tegen de dagvaarding had inge diend. Verdac!|>en hadden eind vorig en be gin dit jaar een advertentie geplaatst in een radioprogrammablacwaarin zij 33- toeren grammofoonplaten voor 8.- en 78-toeren platen voor 1.50 per stuk te koop aanboden. Het geld moest per giro overgemaakt worden ten name van de handelsonderneming „Liberty". Ver- Hel Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren 100 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor het speciale fonds voor ontwikkeling van onderontwik kelde bieden. Zoals bekend, heeft pre sident Eisenhower voor dit doel 225 mil joen dollar gevraagd. De hulp is be doeld als aanvulling voor de rest van dit financiële jaar. dat op 30 juni eindigt. De aanvullingswet gaat nu naar de Se naat, waar het. naar verwacht wordt, een betere ontvangst zal krijgen dan in het Huis. Dit is een gevolg van de tra ditioneel welwillender, houding van de Se naat tegenover hulp aan onderontwikkel de gebieden. De uitdaging van het onmogelijke De uitdaging van liet onmogelijke. ttlcVlSIG De reportage-afdeling van de K.R.O. Dit is, naar Léon Pove] gisteren tijdens een bijeenkomst in de KRO- verzorgt in een directe lijnverbinding met studio te Hilversum bekende, we] de eerste en voornaamste aanleiding pa7se j^LnTx^rkaszSa^vo^d geweest, zich te wagen aan liet hoorspel-experiment, waarmee de Neder- om 8 uur tot de wereld richt. Hierbfj landsc luisteraars binnenkort kennis zullen maken. Dit èn het zoeken heeffc zö de medewerking van de Neder- Iandse spreker van Radio Vaticana, pater v. d. Kroft S.J., die de Nederlandse ver taling van de Paustoespraak geeft. T*e Eerste Kamer heeft gistermiddag de -,egroting van Zaken Overzee, Nieuw- 'linea 1956, 1957 cn 1958 en van de jChcepswerf Konijnenburg te Manokwari luider hoofdelijke stemming aangenomen. v 'bister Helders deelde naar aanleiding jj een aantal vragen, die hem door H amcrlcden waren gesteld, mee, dat over ,|C toelating en uitzetting van Nederlan ds in de rijksdelen al overleg met Su- n"ame en Antillen is gepleegd. De ge- y chtcn gaan ui« naar een rijksregeling, de zijde der beide rijksdelen zijn ch bezwaren naar voren gekomen. Ov k sr de onderlinge samenwerking zei de ivindsman in antwoord op vragen van v heer De Dreu (PvdA), dat de bezoeken y 1 de Surinaamse en Antillaanse minis- v1'8 een basis voor een 'geologisch onder- o.m. hadden geleid tot het vinden t^k in Suriname. De Surinaamse minis- <3 s hebben voorts een oplossing gevon- j| jj voor de tijdelijke liquiditeitsmoeilijk- er>. die naar mag worden aangenomen ^.Vj'edigend voor hun land zal zijn. De tuilen zullen in Nederland een obliga- j3?ning van 38 miljoen plaatsen. de Antillen wordt op het ogenblik I, Grieg gepleegd over eventuele verdere ®t>en bij de Amerikaanse re^perjjig in verband met de beperking van de olie- tnvoer. In overleg met de gouverneur heeft de status van de ambtenaren in Nieuw- Guinea de volle aandacht. Er bestaat vol gens minister Helders geen bezwaar tegen uitzending van personeel naar dit ge biedsdeel op „kortverband-contract'' (waarover de heer Derksen (KVP) een vraag had gesteld) maar als het mogelijk is neemt men het in vaste dienst aan. De door de gouverneur in Nieuw-Guinea in gestelde commissie zal géheel los wer ken van hetgeen in het vroegere Ned. Indië (met a, b en c schalen) regel was Het was de heer Dc Dreu die voor een dergelijke „hopeloze toestand" in Nieuw- Guinea waarschuwde. De lieer Derksen (KVP) had tevoren opgemerkt, dat zijn fractie niet geluk kig was met het uitstel van dc bespre kingen over het Nicuw-Guinca-belcid. De economische cn internationale ont wikkeling vragen volgens hem dringend om een spoedige behandeling. De vergadering werd begonnen met de indeling in afdelingen en de benoeming van de leden der commissies voor de duur van de buitengewone zitting 1959. Op voorstel van de voorzitter bleef de samen stelling van de commissie ongewijzigd. naar nieuwe, eigen wegen en vormen die, zoals programmaleider Toon Rammelt zei, de radio een kans zullen geven, zich tegenover de steeds meer veld winnende televisie, staande te houden. Op het hoogfeest van Pasen verzorgt de Jarenlangheefl roman Pie.l Piper" Nevil Shn.e erge», in een Sg"™", "Sn sluidio-la gelegen, ben boeiend verhaal voor een hoorspel, misschien. Maar Urbi et Orbi, die de Paus om 12 uur er speelden zeven kinderen een belangrijke rol in en zoveel kinderen s midda§s uitspreekt. De K.RU), begint altijd het zwakke punt in een hoorspel? Onmogelijk! Met zijn bewertoiing van Shutes roman, die hij tot titel gaf: „Wie gaat er mee naar Engeland varen?" heeft Leon Povel willen bewijzen. <ja.t het onmogelijke, al thans bij de radio. mogelijk is. Verstaat men onder dat mogelijke, om kinderstemmen irn bepaalde dramatische situaties volkomen natuurlijk via de luidspreker te reproduceren, dan kan het experiment, van Pove] geslaagd worden genoemd. Verlangt men daarentegen, dat die kinderen in hun naïeve onbere kenbaarheid het middelpunt vormen van een handeling, die zelfs maar aan de elementaire e-isen van de dramaturgie voldoet, dan kunnen wij, na het aanho ren van één der acht delen, elk met een duur van drie kwartier, waaruit dit ex perimentele hoorsipe] bestaat, bij de mo gelijkheid van een welslagen voorlopig nog slechts een vraagteken plaatsen, In zijn roman verhaalt Shute van een Engelsman op leeftijd, die zijn vakantie aan de Frans-Zwitserse grens afbreekt, omdat de militaire toestand in juni 1940 hachelijk begint te worden. Hij neemt twee kinderen van een bevriende relatie mee naar Engeland, maar op zijn lange tocht dwars door Frankrijk worden het er geleidelijk aan zeven. Bij de samenstelling van zijn experi ment eie spel. waarover We reeds enkele maanden geleden iets schreven, heeft Leon Povel gebruik trachten,te maken van heit geluid, zoals een filmregisseur gebruik maakt van het beeld. Daartoe werd naar de roman van Shute een soort fmnrnvicr>r*»n „geluidsboek" misschien wel het beste te vergelijken met het, draaiboek van de filmer samengesteld waarin het ver- haai werd verdeeld in een groot aantal korte scènes, die door een verteller (Po vel zelf) aan elkaar worden gepraat. Die scènes, willekeurig op tijd volgorde, plaats en handeling op de geluidsband vastgelegd, werden later In en aan el kaar gemonteerd. gen in een bepaalde richting kon leiden en doen beëindigen op een moment, dat hem gewenst voorkwam. Zonder de kin deren aan een bepaalde tekst te binden, maar geheel uitgaande van het gegeven, heeft hij ze in de vereiste situaties ge plaatst, na een bepaalde scène en het verloop ervan tevoren zo uitvoerig mo gelijk met hen te hebben besproken. Hun reacties werden daarna met een draag bare apparatuur opgenomen Gaandeweg werden de opgaven moeilijker, totdat hele scènes konden worden gespeeld, waarbij de kinderen niettemin zichzelf bleven, zich op hun eigen wijze uitdruk ten en soms volledig in de hun toebe deelde rol opgingen. Van opnamen in het haar uitzending om 11.55 uur. Pater Van der Kroft spreekt een kort inleidend woord. Voor de K.R.O.-televisie kunnen wij een rechtstreekse uitzending zien van de zegen Urbi et Orbi. De K.R.O. neemt deze met andere Europese televisie stations over van de Italiaanse televisie. De uitzending duurt van 11.50 tot 12.15 uur. Commentator is Jan Dijkgraaf uit Rome. van deze laatsten missen beknoptheid, directheid en geladenheid. De acteurs maken overvloedige opmerkingen, ver vallen vaak in herhalingen en geven de indruk, dat zij zich meer bezinnen op datgene, wat ze zullen moeten gaan zeg gen dan hoe zij iets zegigen. scheidene mensen zijn hierop ingegaan evenals op advertenties, waarin de ver dachten bijverdienste aanboden. Gegadig den moesten daarvoor een waarborgsom van 250 storten. Ze zouden dan gram mofoonplaten thuis moeten verpakken. De bedoeling van de verdachten De H. en W. zou zijn een oude zaak over te nemen en daar een postorderbedrijf in grammofoonplaten van te maken. Er was geen geld om deze zaak te be ginnen en grammofoonplaten waren er evenmin, zo bleek ter zitting. Bovendien noemde de president, mr. Ch. J. Ensche de. de financiële opzet onzin. De verdachten zeidten geprobeerd te heb ben aan goedkope grammofoonplaten te komen. Verder zeiden ze. d®t W. hun ver zekerd had met f 30.000 op de proppen te zullen komen, hetgeen niet gebeurd was. De Officier van Justitie, mr. J. de Jong, achtte oplichting bewezen en eiste tegen j de H. acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht, en tegen I P. zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met proeftijd en toezicht. „Er was geen sprake van een bestaan de zaak. maar een in opbouw", aldus de verdediger van De H. mr. S. Ivens „Men io zelfs op kantoorruimte en platen uitgeweest en het geld dat binnenkwam is besteed aan kosten voor de zaak. zoals het huren van een auto. een schrijfma chine en adverteren", zei hij. De raads man meende dat men niet de bedoeling heeft gehad de mensen op te lichten en vroeg vrijspraak. Mr W. F. van Solinge vroeg dit voor P, met onmiddellijke invrijheidstelling. Dit stond de rechtbank toe. Over veer tien dagen volgen de uitspraken. (Van onze weerkundige medewerker) Het was gisteren in ons land, een mooie, warme lentedag, waarbij de I temperaturen in Brabant en Limburg al tot 20° C stegen. Alleen in Gronin- gen kwam de zon niet door de wolken laag heen, zodat de temperatuur daar niet hoger dan 10° C kwam, tegen 18° C in het westen van ons land. In de namiddag bereikten ons verspreide on weersbuien. Vandaag lagen wij in zeer vochtige lucht, met nu en dan regen en nog een vrij hoge temperatuur. Een de pressie ten zuiden van Ierland blijft ook in de komende dagen zachte lucht naar ons land voeren, waarmee zich ook enkele regenbuien naar West- Europa bewegen. De voogden van het St.-Geertruidagast- huis te Groningen hebben weer voldaan aan de verplichting haringen naar Faan te brengen. Faan is een klein plaatsje onder Niekerk (Gr.). Hier ziin de harin gen duizend in totaal uitgereikt on der de bevolking. Daarmee zijn 16 grazen land te Faan, die in 1476 aan het Groningse gasthuis zijn geschonken weer voor een jaar veilig gesteld. Al was het in vroeger tijden een min of meer dure plicht deze levering van een ton haringen, de voogden voldoen aan deze legendarische verplichting te genwoordig meer uit traditie en folklore. Bijna al die 483 jaren lang is aan de haring-leverplicht voldaan, met uitzonde ring van de Franse tijd en de Duitse be zetting. toen geld werd gezonden, omdat men niet aan haringen kon komen. DE BERLIJNSE KAPPER SAI LER heeft voor de Berlijnse vrou wen een eigen kapsel ontworpen waarmee zij bij mooi weer met Pasen kunnen pronken in een zo fel omstreden stad. en auto- en treiimritjes tot bezoeken aan het Noordzeestrand, een legerkamp en Schiphol en zelfs tot een tocht op het IJsseimeer in november bij wind kracht 7% in een echte viskotter. Het merkwaardige daarbij was dat in verre weg de meeste gevallen de eerste op nam,» a] direct „raak" was. Povel. die de gelukkige vad-er is van negen kinderen, heeft aan zeven hunner, in leeftijd variërend tussen 3 en 16 jaar, een ro<l in zijn spel toebedeeld. Ais regis seur was hij de enige, die het verloop ervan in zijn hoofd had en die de diialo- Met de volwassen acteurs, wier me ningen over dit experiment eerst ver deeld waren, maar die zich later in meerderheid gewonnen gaven werd de zelfde methode gevolgd. Ook hier geen geschreven tekst of dialogen, maar uit sluitend aanwijzingen van de regisseur in een uitvoerige gedachtenwisseling. gevolgd door improvisaties. Het onverwachte gevolg van deze methode, te oordelen althans naar het gedeelte, dat wij beluisterden is. dat het „spel" van de kinderen evenals met betrekking tot dé film zou men in dit geval mischien juister van geregistreer de spontane reacties kunnen spreken natuurlijker lijkt dan dat van de vol wassenen. De geïmproviseerde dialogen Noch een toneelstuk noch een film of een hoorspel, mag de werkelijkheid zonder meer weergeven, wil het Iets anders zijn dan een zielloze reproduktie. Door de kunstenaar moet een nieuwe gesublimeerde en gedramatiseerde wer kelijkheid worden geschapen. Die eis heef» Povel in zijn geestdrift over de ontdekkiogen. die hij tijdens zijn experi ment deed en over de ongedachte reali teit, die hij in kinderscènes bereikte, over het hoofd gezien, toen hti ook ziin volwassen spelers liet improviseren. Het is immers maar aan heel weinigen gegeven, voor de vuist weg een verant woorde tekst te produceren. De onvol komenheid van die tekst wordt nog ge accentueerd door de verteller, die de veie scènes telkens onderbreekt om de draad van het verhaal weer op te vatten en deze verder uit te spinnen. Van een dramatische werking is dan ook geen sprake, ondanks de soms hartveroveren- de spontaneïteit van de kinderstemmen in het gedeelte van het spel. dat we hoorden. Wat intussen niet zeggen wil, dat een herhaling van dit experiment bij voorbaat tot mislukking zou zijn ge doemd. Van een meer evenwichtig en doordacht gebruik der middelen en van een doeltreffende montage, die de ziel is van de ware film en die ook in een hoorspel een belangrijke, tot nog toe misschien te veel verwaarloosde rol .kan spelen, mag in de toekomst nog veel worden verwacht. Mits uit de thans op gedane ervaringen een les wordt ge trokken en het heil niet uitsluitend wordt gezocht in het zov.eel mogelijk be naderen van de- werkelijkheid. De heer A. J„ arts te B.. heeft 2 werk sters in dienst. Zij werken beiden op 4 dagen per week. Voor 55 pet. werken zij in de privé huishouding en voor de overh- ge 45 pet. in de praktijkruimten van briefschrijver. De eerste vraag luidt: „Moet voor deze werksters ieder kwartaal loonbelasting en AO W-premie betaald worden?" Het antwoord: in ieder geval is het loon van de werksters onderworpen aan loonbelasting. Bovendien is het loon be lastbaar voor de AOW, indien de werk sters tenminste 15 jaar en nog geen 65 jaar oud zijn. De op het loon in te hou den bedragen aan belasting en premie kunnen worden afgelezen uit een tabel, die bij de belastingen verkrijgbaar is. De belastingen verstrekken bovendien „loon- belastingkaarten voor huispersoneel". Die kaarten moeten ingevuld worden afgele verd bij de belastingen tegelijk met de afdracht van de ingehouden gelden. De tweede vraag: „Ik heb voor de werk sters steeds weekzegels op de rentekaart geplakt. Maar ik kan feitelijk volstaan met dagzegels. De rentekaarten zijn daar toe echter niet ingericht. Hoe moet ik han delen?" De bepalingen omtrent week- en dag- zegels houden in. dat, wanneer de waarde van het aantal te plakken dagzegels de waarde van een weekzegel evenaart of overschrijdt, volstaan kan worden met het plakken van een weekzegel. Indien u dagzegels zou plakken, dan zou u voor iedere werkster per week 4 dagzegels moeten plakken a ten hoogste 0,13, hetgeen neerkomt op 0,52 per werkster per week. En de duurste weekzegel voor vrouwelijk personeel in het algemeen kost 0,50. Wij adviseren u daarom weekze gels te blijven plakken. Dat is niet alleen voordeliger, maar administratief ook een voudiger. Wilt u toch dagzegels'plakken, dan kunt u hij de Raad van Arbeid in legvellen voor de rentekaarten aanvra gen. De derde vraag: „Door de Bedrijfs vereniging voor de Gezondheid is mij ieder jaar een nota gezonden voor heffin gen wegens sociale lasten. Ben ik deze wei verschuldigd? Ik meen toch van niet?" Gezien het feit. dat uw werksters in hoofdzaak (55 pet.) werkzaam zijn in uw privé-huishouding, vallen zij niet onder de bepalingen van de Werkloosheidswet en de Kinderbijslagwet. Zij zijn echter wel verplicht verzekerd krachtens de Ziekte wet en het Ziekenfondsenbesluit. En wei omdat de werksters een gedeelte hoe groot of klein dat gedeelte is doet niet terzake van hun werktijd besteden aan uw praktijkruimten. U bent dus premie Ziektewet, en Ziekenfonds aan de Bedrijfs vereniging verschuldigd. Van de premie Ziektewet mag (dus geen verplichting) u 1 pet. op het loon inhouden, van de pre mie Ziekenfonds moet u 2,25 pet. inhou den. Voorts dient u de werksters perio diek een verklaring te verstrekken, dat zij bij u in loondienst zijn. Deze verklaring moeten zij overhandigen aan de bode von het ziekenfonds. Wij delen mevr. H. K. te R. mede. dat het ziekenfonds, wat. de verzekering van haar zoon betreft, juist gehandeld heeft. De heer H. te B. geniet loon uit arbeid Daarnaast heeft hij vermogen. Voor het laatste ontving hij de maximumaanslag in de AOW-premie. Bovendien houdt zi.in werkgever AOW-premie van zijn salaris in. „Op deze manier betaal ik dubbel" zo schrijft hij. Uw werkgever is in Ieder geval ver- plicht om de prernie op uw salaris in te houden. Wij adviseren u deze kwestie voor te leggen aan de belastingen, met het verzoek een voor beide partijen be vredigende regeling te willen treffen. Overigens behoeft u niet bevreesd te zijn, dat u uiteindelijk meer dan het maximale premiebedrag (voor 1959 ƒ502,-) zulT be talen. De vraag van de heer L. J. K. te R. betreffende vakantietoeslag behoort, niet tot het terrein van de sociale verzekering. U moet hiervoor de c.a.o. raadplegen en zo nodig uw vakorganisatie inschakelen. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal-economische redac tie, Kortenaerstraat 1, te Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3