Dagb V.V.D. waant zich op en kan nu eisen gaan Bij deelnemen aan kabinet zetelverdeling: 6-3-2-2 fluweel stellen Rode Indianen op oorlogspad Faas-Zaterdag Drie Amerikaanse corres pondenten over Iraakse grens gezet Communisten onderdrukten opstand in Tibetaanse hoofdstad volledis: 12 dagen onder ijs Zon en regen met de Paasdagen ad voor Schiedam en omstreken Prij sverlaging van Limburgse kolen pp rr~Z 1 I Alleen zaken mei een formateur Kroesjtsjef sprak met Hammarskjoeld -Lang genoeg Irak geweest 300.000 Chinezen op strategische punten in het hele land opgesteld LEVENSVERZEKERING-BANK De Brabantse commfssariis studeren met ds Paasdr ZATERDAG 28 MAART 1359 Gevoelige straf voor dronken automobilist Verdrag met China „opgezegd" Nieuw record van de atoomduikboot „Skate Het beste brood voor Prins Bernhard BERICHT Tweede Paasdag NATIONALE AUTO-HOTEL „Rotterdam1" Petitie aan de V. DJ. Nog is de stilte Gods volkomen en boven onsontbladerd, staat het vruchtbaar hout: de Boom der boornen omhangen met een dageraad. De rijp hangt in de meidoornhagen de wachters waken bij het Graf; maar ons geloof zal vruchten dragen, groen loover reeds draagt onze staf. De duiven dalen naar de beken, een kleine vrouw verlaat haar huis en schouwt den hemel en het Teeken en teekent zich met Christus' Kruis. Als gij de krekels in de grassen, het jong hoort piepen in de schaal, zal u zijn heerlijkheid verrassen want maatloos is zijn zegepraal. JAC. SCHREURS zal ons blad piet verschijnen. DE DIRECTIE. HET WEER VOOR MORGEN VERANDERLIJK nieuwe schiedamsche courant Prof. De Quay formateur? 's-GRAVENHAGE, 28 maart 1959 (Van onze parlementaire redacteur). Gisteren, Goede Vrijdag, heeft men zó men al heeft gewacht tevergeefs Sewacht oj> een nieuwe stap van H.M. de Koningin na haar verzoek aan oud- minister Van den Brink van donderdag. Wg suggereerden gisteren reeds, dat het nu wel zaterdag zou worden, voor de Koningin een nieuwe formateur zou aanzoeken, omdat zij de Goede Vrqdag daarvoor niet zou willen gebruiken. Wanneer u dit onder ogen krijgt, zal de Koningin waarschijnlijk een forma teur hebben aangewezen en wij hebben reeds geschreven, dat de man op wie men nu rekent prof. De Quay, de commissaris van Brabant is. Vanavond zult u wel weten, of deze prognose juist is geweest. voor een is aange Maar al heeft de formatie dan .>.k een dag stilgestaan, de politieke ge sprekken gingen door. Allerwegen kan men vernemen, dat de V.V.D. zich op fluweel waant, om dat van een zuiver rechtse coalitie der drie christelijke partijen alléén niets ban komen, daar de C.H.U. deze basis té smal vindt en men dus rechts kabinet noodzakelijk Wezen op de V.V.D. Deze kan nu dus baar eisen gaan stellen Prof. Oud schijn! reeds te hebben ver klaard, dut hij alleen zaken wil doen met oen formateur en niet met een informs teur en in zijn kringen is er bij deelne ming van de V V D. reeds een formule op gesteld voor de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. Deze formule zou luiden: 6-3-2-2. Dat wil zeggen, dat men in VVD- knngen zou denken aan zes katholieke ministers, drie liberalen, twee A.R. en twee C.H.-mini6ters. En daarbij zou de V.V.D. dan nog als tweede grootste rege ringspartij het viee-ministerpresidentsenap voor zich opeisen. Wij schreven gieteren reeds, dat dit al leen mogelijk zou zijn, indien de minister- President een lid van de K V P. zou zijn In dat geval zou het verlangen van de V.V.D. zeker gerechtvaardigd zijn. Maar dat is op dit ogenblik nog nie.t te zeggen. Intussen doen reeds diverse namen van V.V.D.-leden de ronde, die in aanmerking zouden komen voor ec.i ministerszetel. Daar is allereerst mr. Van Riel, lid van de Eerste Kamer, gedepu teerde van Zuid-Holland en vice-voor- zitter van de partij, die men ernstig noemt als minister van Financiën óf.... van Oorlog. Hij is van zijn vak finan cier, maar in de Eerste Kamer heeft hij zich ook intensief beziggehouden met zaken, de defensie betreffende. Daar is dan voorts de heer Korthals, die zich in de Tweede Kamer reeds sinds iaren met de defensie bemoeit, maar die men ook tipt voor Verkeer en Waterstaat. Hpt hangt natuurlijk allemaal af van de kwaliteiten van de persoon, die men 'wil aantrekken en van de zetels, die iedere partij voor zich opeist. Komt het tot een rechts kabinet, dan stelt men zich er nu reeds op in, dat minister Cals wel zal te rugkeren op Onderwijs, omdat hij zijn Mammoetwet zal willen afwerken. Men zegt, dat in dat geval minister Aartsen naar Volkshuisvesting zal verhuizen, om dat minister Witte niet zou willen terug komen. Voor Financiën wordt óók de naam genoemd van de heer Van Kampen (KVP). lid van de Eerste Kamer. En zo waren de geruchten maar rond. Het zal echter allemaal afhangen van de persoon van de formateur, die de Koningin nu op het oog heeft en die- in de loop van vandaag wel bekend zat worden. Deze zal dan de Paasdagen kunnen besteden aan het bestuderen van het rapport-Beel. Is de V.V.D. in 's lands belang bereid tot medewerking, dan zal de formatie In de Amerikaanse slaat Wisconsin heeft de ergste sneeuwstorm sinds 39 jaar gewoed. De sneeuiv is hier en daar opgewaaid tot een hoogte van meer dan zes meter. Op sommige plaatsen is de vorst drie meter diep de grond ingedrongen. De brievenbus van mej. Lotty Snow in Dutch Hollow geeft de exclusieve naam wel cachet aan het geheel. ,,Tass" meldt, dat de Sovjetrussische lirc- hiier en eerste partijsecretaris, Nikita Kroesjtsjef, gisteren te Sotsji. een bad plaats aan de Zwarte Zee. besprekingen heeft gevoerd met de secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld Hammarskjoeld. die een wereldreis heeft gemaakt, zal morgen per vliegtuig Uit Moskou naar New York terugkeren Het initiatief voor de ontmoeting met Kroesjtsjef was van Hammarskjoeld uit gegaan. niet lang behoeven te duren. Of de for mateur zou eerst nog weer een poging moeten doen om ook de P.v.d.A. tot mede-regeren te bewegen. Lukt dat niet en stelt de V.V.D. haar eisen te hoog, dan Is het einde van de kabinets formatie voorlopig neg niet in zicht. De rode Indianen in Noord-Amerika zijn weer op het ..oorlogspad". Dit keer dreigen z.ij een Verenigde Indiaanse Re- bliek te vormen De opperhoofden van verschillende stammen zijn (hans bijeen in de Ever glades in Florida het moerassige ach terland van de Seminolcn, die beweren, dat zij nog nooit door de blanken zijn verslagen Daar werken zij aan een Plan de campagne. Opperhoofd Dolle Beer" die in maart een demonstratie van Indianen bij het Witte Huis te Washington leidde en die ook deelnam aan de korte „opstand" van Canadese Indianen tegen het blanke ge zag in Brantford. Ontario, zou per mo derne auto tihans op weg zijn van Washing ton naar een bijeenkomst, die de Semino- len morgen op een veertigtal kilometers ten westen van Miamu zullen houden. Zij hopen een verbond te sluiten (waar aan Indianenstammen van geheel Noord- Amerika „die hun vrijheid, volk en land willen beschermen", kunnen deelnemen), dat de Verenigde Indiaanse Republiek zal vestigen. Volgens een bekendmaking van opper hoofden van de Seminolcn zal een van de belangrijkste punten, die tijdens de ko mende conferentie besproken zullen wor den de vraag zijn of stappen bij de Ver- ^nlirde Naties moeten worden onderno men. De prijzen van Limburgse eierbri- ketten, cokes en industriekolen worden verlaagd, zo deelt de voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen mee. Met ingang van woensdag 1 april a.s. gaan de prijzen voor eierbriketten en klei ne cokes omlaag met 4.- 5.- per ton. Dit betekent een daling voor deze huis brandsoorten met 5 tot I pet. De prijzen van de antracietkolen onder gaan weinig verandering. In de onderlinge prijsverhoudingen wordt slechts een ge ringe correctie aangebracht. De prijzen van de industriekolen, gel dende voor het kolenjaar 1959 - 1960, wer den reeds per 1 januari j.I. herzien. Voor enkele soorten worden deze prijzen in gaande 1 april a.s, met 1 a 2 verder verlaagd. Een maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid mo torrijtuigen te besturen heeft de officier van justitie te Zutphen geëist in de straf zaak tegen de Rotterdammer R.. die te Apeldoorn een auto heeft bestuurd, ter wijl hij dronken was. De politierechter heeft de man veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf en twee jaar intrek king van het rijbewijs. D. moest terecht staan wegens twee misdrijven, namelijk het besturen van een auto onder invloed en het doorrijden na een aanrijding. Dit Is gebeurd ob 11 fe bruari j. 1. D., die volgens zijn eigen ver klaring drie cognacjes en vijf glazen bier op had. veroorzaakte achtereenvolgens drie aanrijdingen. De derde botsing had plaats op de Amersfoortseweg waar de man tegen een V. A. D.-bus met militai ren botste. De politie trof hem naderhand aan op een parkeerplaats, drie kilometer voorbij de plaats van de botsing. D. was toen bezig zijn roes uit te slapen. Irak heeft drie Amerikaanse correspon denten uit het land Sezet. Larry Collins van „United Press International", Win- Advertentie Mariniersweg 257-259 Pannekoekstr. U0-i?(! Telef. 01800 - 11.33 45 Enige interessante occasions r*i NoI»rdoosteinrt?nWbf-ar gefhte berichten, die gisteravond te Kalimpong, in bótenTn Tiw Z,J" ontvanKen- hebben de communistisch-Chinese autori- \TZ in hlnlCC? TSfa"d' waarbi' de opstandelingen poogden de hoofdstad A krijgen, volledig onderdrukt. In Lhasa is een nachtelijk ingesteld. De stad wordt thans door een nachtelijk een militaire commissie uitgangsverbod bestuurd. De Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, is, met twintig medewerkers, onder wie zes """'sters, uit Lhasa ontsnapt. Hij zou zich op het ogenblik onder de opstandige Khamba s bevinden. De Chinezen hebben doen omroepen, dat de Dalai Lama mets van hen heeft te vrezen. Zijn „verblinde raadgevers" zullen echter streng worden gestraft, aldus de Chinese bekendmaking. Volgens een voorzichtige schatting zijn meer dan tweeduizend Tibetanen om het leven gekomen in de drie dagen, die de opstand heeft geduurd. e coaster „Bierum" die gisteren in de haven van llarlingen is gekapseisd. 'ladut hij reeds nas scheef getrokken in de kabels, ten gevolge van een abnormaal hoge waterstand. Op 12 maart jl. werd op een openbare btieenkomst te Lhasa het ChineesTi betaanse verdrag van 1951 door de Tibeta. ncn „opgezegd". Volgens dit verdrag heeft ljbet regionale autonomie, terwijl China de buitenlandse en defensie-aangelegen heden verzorgt. Volgens te Kalimpong ontvangen be richten zijn de Chinezen thans op allee voorbereid. 300.000 Chinese militairen zouden de strategische punten In het ge hele land bezetten. In berichten uit S.iigatse wordt gezegd dat de Pantsjen Lama de door de Chi nezen gesteunde wereldlijke leider, moeilijkheden met de Chinese autori teiten hoeft gehad. De onmiddellijke oorzaak daarvan zo-u ziin geweest dat de Pantsjen Lama onderdak zou hebben verleend aan enige opstandelingen uit Oost-Tibet en zou hebben geweigerd deze uit te leveren ondanks Chinese verzoeken en bevelen Er ziin geen ver dere bijzonderheden bekend De Indiase socialistische leider Naraian heeft als zijn mening te kennen gegeven dat India. hoewel het ..terecht met China °a'van vriendschap is verbon den duidelijk moet verklaren dat Tibet net slachtoffer van agressie is en dat an de vrijheid van een zwakke natie fs toe1geeSrachat"htiSe bUUrSta3t de nek8la* bese|nnfali0naHst'-h C,1'"esp "'Kering heeft -TT hl,,p te renden naar anti communistische elementen in Tijbet om hen op deze manier te helpen bii hun striid tegen de communistisch-Chinese strijdkrachten, aldus is van welingelichte rijde te Taipeh vernomen. De nationalistische minister-president. Tsien Tsjeng. zei donderdagavond dat de regereig nauw contact onderhoudt me» anti-communistische oganisaties, niet al leen in Tibet maar ook in Chinese pro vincies. De hulp, die de nationalistische rege ring aan de anti-communisten op het vas teland zal zenden, zal Wapens munitie, communicatiemiddelen medicijnen en militair personeel omvatten. Zes Boeddhistische Lama's in saffraan gele en donkerrode mantels met kaalge schoren hoofden en Mongools uiterlijk, hebben gisteren als vertegenwoordigers van de gemeenschap der Kalmoeks in de V-S. aan een functionaris van de V.N. een petitie overhandigd, waarin de internati onale organisatie wordt verzocht onmid dellijk een einde te maken aan de „bloe dige terreur" van de Chinezen in Tibet cn de heiligheid van de Dalai Lama te doen eerbiedigen. ston Bv-fette van „Columbia Broadcas ting System" en William Mchale van de tijdschriften „Time" en „Life" kregen don derdag aanzegging binnen twaalf uur het land te verlaten met a.!s enige medede ling. d^t zij „lang genoeg" in Irak waren geweest. I it heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie \ran buiten landse zaken meegedeeld. Burdette zei gieteren dat Irak ten min ste 156 tanks van de Sovjet-Unie heeft ont vangen. alsmede ander militair materiaal, waarender antl-tank-kanonnenpantser wagens voor tnoepenvervoer en geweren. In een venslag. dat door de C. B. S. te New York werd uitgezonden, zei Burdet te, die inmiddels in Beiroet is aangekomen, dat men onlangs voor het eerst Iraakse soldaten Russische machinepistolen zag dragen. „Technici van het Britse leger, die het Iraakse leger plachten op te leiden, zijn uit hun kwartieren even ten zuiden van Bagdad getrokken en technici van 't Rus sische leger, misschien een honderdtal, zijn in hun plaats gekomen. Op het land ten noorden van Bagdad, meer naar de Perzische grens, oefent Sovjet-personeel de Iraakse militairen reeds in het schie ten en in het onderhoud van materiaal", aldus de correspondent. De Amerikaanse marine heeft gisteren bekendgemaakt, dat de atoomduikboot .Skate" op een nieuwe reis onder de lis- kap van de Noordpool de bestaande tijds- cn afstandrecords heeff gebroken, door ongeveer twaalf dagen onder het Hs te blijven en bijna 5 000 km af te leggen. De tocht was begonnen in de duikboot- basis New London in Connecticut. „Skate" was "en maa' aaa de op- Pervlakte gekomen na gaten in het ijs te hebben gebroken. Precies op de plaats van de Noordpool was het vaartuig ook boven gekomen. Daar had men op 17 maan de as vap de Australische ontdekkingsrei- ziger Sir Hubert Wilkins overeenkom stig diens laatste wil uitgestrooid. Sir Hubert Wilkens, die in december jl overleed, heeft indertijd reizen naar zo wel het Noordpool- als het Zuidpoolge bied gemaakt Een poging van hem om 28 jaar geleden met een duikboot .Nauti lus" onder de ijskap van de Noordpool door te varen, mislukte Volgens de bekendmaking van de Amerikaanse marine toont deze reis van de „Skate" aan dat het vaartuig in staaf is op elk tijdstip van het Jaat in de Poolstreken te opereren De duikboot wordt te New London te rugverwacht op zes april Het zal dan pre cies vijftig jaar geleden zijn. dat admi raal Robert Peary de Noordpool ontdekte (Van onze weerkundige medêwerker) temperatuur 117recorlhoZ "Z Z0Jarnj worden al° tien jaar ereledentoen de wind bovendeN'oordzZ 77 st°™depressie aangekomen, waardoor de wma ooven de Noordzee en langs de kust morgen wat sterker wordt - Zaterdag 2 mei zal Prins Bernhard op boestdijk een collectie brood in ontvangst nemen, die namens de 25 jaar bestaande cursistenvereniging van de Zwolse bak kersvakschool wordt aangeboden. Ter ge legenheid van dit jubileum organiseert de vereniging nationale vakwedstrijden; de beste inzending brood zal aan de Prins worden geoffreerd. Maandag 30 maart a.s. Vannacht kouder, morgen overdag toenemende bewolking, later ge volgd door enige regen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Zondag 29 maart: zon op 06.24, onder 19 U7 uur; maan op 00.05, onder 09.17 uur. Maandag 30 maart: zon op 06 22 onder 19 na uur: maan op 01.11, onder 10.10 uur Zon onder regen en veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1