Verregende Pasen in Rome Kleumende pel lang op pauseli jke zegen wachten grims moesten Fel protest in Indonesië tegen vrijlating Schmidt Koopt op tijd uw zekerheid Dagblad voor Schiedam en "omstreken Raketbases in Noord-Italië De farceur Ps ojjR eill VHI1 basis "--r "I en partijbinding luchttechniek H. Vader over duurzame vrede De salarissen van het N.S.-personeel Terry is er van af! „Begrijpelijk docli niet gerechtvaardigd"' m NATIONALE 2°" »J» LEVENSVERZEKERING-BANK DINSDAG 31 MAART 1959 Formateur staat eerste weken nog voor doornige problemen Nederlandse auto botste in Zweden „IK WIL SNEL WERKEN" Zichtbaar vermoeid Onmiddellijk leeg r>,' HET WEER VOOR MORGEN .i'SUi'tVAlW/i BEWOLKT Nog geen overeenstemming inzake nieuwe uitkering Wat met de socialisten? Minderheidsregering Zeven mensen gewond Niet naar Plein 1813 (Van onze correspondent ROME, maandagavond. Het Paasfeest is voor de Romeinen het hoogtepunt van het jaar. En van dit eerste Paasfeest van Paus Joannes verwachtte men wonderen. Het is echter een totale mislukking geworden. Te beginnen met het weer en te eindigen met de ongehoord slechte organisatie. We kunnen kort zijn: het stroomde van de regen en hef Sint Pietersplein bood een droevige aan blik: een zee van parapluus en van kleumende en rillende mensen. De plechtige Pausmis was om tien uur begonnen in de Sint Pieter, maar men had kennelijk verkeerd gerekend, want in plaats van precies twaalf uur zoals de traditie wil kon de Paus pas om vijf over één op het balkon verschijnen 0111 aan een ongeduldige, volkomen verkleumde massa van doornat geregende mensen zijn plechtige zegen Urbi et Orbi te verlenen. Het was een grote teleurstelling voor vele tienduizenden, want juist nu had de toeloop van toeristen en pelgrims elk vroe ger record gebroken. Op het Sint-Pieters plein hoorde men nauwelijks nog Italiaans spreken; de Romeinen blijven immers thuis als het regent. Het was misschien de meest cosmopolitische menigte, die in de laatste jaren bijeen is geweest. Jn juist daarom was het zo jammer, dat het noodweer en het lange wachten de stemming bedierven. De Heilige Vader had zaterdagavond zijn Paasboodschap voor de radio uitge sproken een van de vele nieuwighe den van deze nieuwe paus. Men wist dus. dat hij zondagmorgen op het balkon al leen de plechtige zegen zou geven Maar tijdens de pontificale Mis in de Sint-Pie- ter sprak de Paus van de troon af een Paashomilie uit in het Latijn dus in zijn hoogste functie van hoofd der Kerk. En dit kwam als een volkomen verras sing vc - Iedereen. En daarom duurde de plechtigheid zoveel langer dan voor zien was. Toch was het enthousiasme van de me nigte enorm groot en de Paus zelf ver baasde zich zichtbaar over het feit, dat er zjéh ondanks het hondenweer, zoveel mensen op het Sint-Pietersplein bevon den. Hij groette op zijn eigen wijze, ge moedelijk en vaderlijk. En de prefect van de pauselijke ceremonie, mgr. Dante, had moeite om het gejuich van de doodver moeide, half bevroren massa te bezweren. De paus zelf was overigens zichtbaar ver moeid van de urenlange plechtigheid in de Sint-Pieter. Toen de H. Vader de zegen had gege ven, liep het Sint-Pietersplein onmiddel lijk leeg. Zelfs het luiden van de grote klok van de basiliek, die in gewone om standigheden een onweerstaanbare attrac tie pleegt te vormen, kon nu de menig te niet vasthouden. Iedereen was koud en moe en iedereen wilde zo gauw mogelijk naar huis. En tenslotte, ook de Tweede Paasdag, die door de Romeinen als een traditioneel familiefeest pleegt te worden gevierd, is verdronken in de rege n En zo is dit hoog feest maar voorbijgegaan in een vreemde stemming van teleurstelling. Nooit tevo ren waren zoveel vreemdelingen in Rome en in geen jaren was het weer zó misera bel. In zijn Paasböütfschap heeft paus Joan nes gebeden voor een duurzame vrede ond'r de volkeren, welke nog steeds ver ontrust worden door de donkere wolken, die herhaaldelijk de horizon verduisteren Bij dit gebed dacht de paus, die Zijn Paasboodschap via de Vatikaanse radio uitsprak, ook aan de christelijke staats lieden. „Opdat hun hoge roeping hen niet tot scheidsrechters maar tot bescher mers der volkeren maakt". De staatslie den, zo zei hij, zijn verplicht de eer bied voor de fundamentele rechten van de menselijke persoonlijkheid veilig te stel len. Paus Joannes bad verder voor dege nen. die nog steeds lijden onder de gevol gen van de laatste oorlog, vooral voor hen, die van hun gezin, hun vaderland of zelfs van hun vrijheid zijn beroofd. Zij vor men een levend en menselijk getuigenis van het kwaad, dat de mensen trof. om dat het hun aan de ware vrede en zijn vruchten ontbrak. Het gebed van de pauselijke paasbood schap omvatte bijzonder ook de priesters, de jeugd, het christelijke gezin, de leer krachten en leerlingen, de arbeiders en de zieken. Terry Dene, het zorgenkind van het Engelse leger, is op medische gron. den af gezwaaid, hetgeen voor hem zelf en zijn meerderen vast heel wat hoofdpijn en misère minder zal be tekenen. De foto toont de rock.en roll-zanger, die in het hospitaal, sinds de tweede dag, dat hij onder dienst kwam, ernstig aan een „emotionele crisisheeft geleden, samen met zijn vrouiv, de zangeres Edna Savage, op het Eeuston-station te Londen, waar een heerlijk koel ijsje werd gekocht. In Zijn boodschap wees de paus er ver der op, ffoe het Paasfeest en de Verrijze nis van Christus een bewijs voor de on vergankelijkheid der Kerk zijn. In de loop der eeuwen zijn er steeds weer vijanden opgestaan, die de Kerk wilden begraven en haar dood vieren. Maar zoals Haar Stichter is ook de Kerk steeds weer ver rezen. aan allen vergiffenis schenkend en toevlucht van vrede veiligstellend voor de nederigen, de armen, de lijdenden, de mensen van goede wil. De boodschap van het Paasfeest bete kent ook voor iedere christen persoonlijk dood en opstanding. Het Christendom is niet een aaneenschakeling van sombere teleurstellingen, zoals de ongelovigen zeg gen, maar veeleer vrede, vreugde en lief de. Het is een leven, dat zich voortdu rend vernieuwt, zoals de natuur in bet begin van de lente. De bron van deze vreugde ligt in Jeus Christus de Verrre- zene. Christus maakt de mensen vrij van slavernij der zonde en nodigt ze uit met Hem een nieuw schepsel te zijn in ver wachting van de eeuwige zaligheid. Met bijzondere hartelijkheid herdacht paus Joannes XXIII het Bulgaarse volk. in welkii midden hij van 1925 tot 1934 „de rustigste jaren van Zijn leven had door gebracht in wederzijdse achting en chris telijke broederlijkheid". De uitspraak van het Indonesische ge rechtshof om het vonnis van levenslange gevangenisstraf in eerste aanleg uitge sproken tegen de heer H. Schmidt te wij zigen, met als gevolg, dat hjj dezer dagen is vrijgelaten, heeft in Indonesië hevig protest opgeroepen. In Djakarta en in an dere steden zijn massa-demonstraties ge houden en de president van het hof, raden Tjitrosoedjibjo, is telefonisch met moord aanslagen op zijn persoon bedreigd. Toenemende bewolking met later hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Woensdag 1 april: zon op 6.18, onder 19 12 uur; maan op 2.55, onder 12.14 uur. Zon op Naar het persbureau Antara meldt heeft hij verklaard, dat hij de reactie te gen het vonnis van het hof begrijpt, doch dat hij deze niet gerechtvaardigd acht. Hij is bereid, indien nodig, zowel voor de re gering als aan het publiek de stukken van het geding in hoger beroep verkrijgbaar te stellen. Op een bijeenkomst van „Morele Her bewapening" te Caux in Zwitserland waaraan personen uit 43 landen deelna men, heeft Soedjoko Hoedyonoto, eerrie secretaris van de Indonesische diploma tieke missie in Dep Haag, gezegd, dat de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië juist zo zijn, als die tussen Engeland en Cyprus enige maanden geiden waren „Als eeïï moeilijk probleem als het Cy prische kan worden opgelost", zei hii, „moet er naar mijn overtuiging ook een oplossing kunnen worden gevonden voor de moeilijkheden tussen Indonesië en fle- derland". Tussen de drie vakorganisaties en de di rectie van de N.S. zijn nog steeds on derhandelingen gaande over de vorm, waarin aan het spoorwegpersoneel alsr-op een uitkering kan worden gedaan boven de 3 pet. loonsverhoging, die verleden jaar zomer is toegekend, terwijl 5 pet. was gevraagd. Gedacht wordt aan een prestatiebeloning of waarderiner,premie, waarover echter nog steeds wordt gestu deerd. De drie vakorganisaties hebben daar over een van de laatste tien dagen met hun kader een intern beraad gehouden. Er is echter met de directie van de N S. over geen enkel voorstel al overeenstem ming verkregen zodat bepaald? pub'lika- fies. dat het college van Rijksbemidde- laars reeds zijn goedkeuring zou hebben verleend aan een bepaalde verdeling van een bedrag uit te keren als prestatieloon, volgens onze inlichtingen als onjuist moeten wonden aangemerkt. nieuwe seniedamsche,courant Het Amerikaanse ministerie van bui- tenlaiiil.se zaken heeft gisteren meegedeeld dat er vorige week te Rome een akkoord tussen de Italiaanse regering e.n de Ame- I rikaanse ambassadeur aldaar is getekend waarbij wordt bepaald dat er in Italic lan- ceerinstallatics voor .lupiter-raketten met middelgrote reikwijdte zullen worden ge bouwd. Dc raketten zullen van een kern- lading kunnen worden voorzien. Over het aantal raketten, dat naar Italië zal wor den gebracht, |s niets meegedeeld. Dc kernladingen blijven onder beheer van de Amerikaanse opperbevelhebber van de NATO in Europa. Italië is na Engeland het tweede land dat dergelijke lanccerbases op zijn gebied toelaat. Volgens diplomatieke kringen te Wa?" hington zullen dc bases in Noord-Italië worden aangelegd. Voor hot gebruik van de raketten en de kernladingon is de toe stemming van de Italiaanse regering en de NATO nodig. Volgens het Ameri kaans-Britse akkoord over de statione- ring van Thor-raketten met middelgrote 1 reikwijdte ia Gr.-Brittannië is alléén de toestemming der twee regeringen noodza kelijk. Prof. De Quay begon heden aan formatie Prof, ar. De Quaydie van H. M, de afstand te bewaren met de minister-pre sident van het huidige interimkabinet". Wel zeide prof. De Quay, dat zijn eer ste gang hedenmorgen bij aankomst in Den Haag zou zijn naar Plein 1813. Maar alleen om daar te vernemen van waar hjj zal gaan formeren. Prof. De Quay wil dus snel werken. Toch heeft hij reeds laten weten, dat hij minstens twee weken voor zijn werk nodig zal hebben. De vraag is of hij na de bestudering der dos siers meteen in rechtse richting zal koer sen en geen enkele poging meer zal doen om de socialisten tot medewerking te be wegen. Ook al zou de kans op succes nog zo kieiü zijn, dan kan het toch goed zijn voor de historie vast te leggen, welke eisen de socialisten stellen en aan welke van die eisen niet kon worden tegemoet gekomen. Zou het echter opnieuw tot een samen werking komen tussen PvdA en KVP dan kan men er zeker van z .1, dat de AR en de VVD buiten spel staan- De uitlatingen van de heren Bruins Slot en Oud laten daarover weinig twijfel bestaan. Men zou dan hoogstens een dik vraagteken kun nen zetten achter de CHU. Maar ook deze zou er tenslotte toch wel buiten blijven, omdat de PvdA een sterke binding van het program aan de fractie* wenst, iets waarvan de heer Tilanus niets wil weten. Het zou dan dus toch weer neerkomen op een smalle basis Maar dan had even goed een uitgesproken politieke figuur formateur van het nieuwe kabinet kun nen worden. Nu dat niet is geschied, ligt de oppositie van de PvdA vlak achter de deur en zal er dus worden gezocht naar een samengaan van de drie rechtse chris telijke partijen me( de VVD. Bjj Graenna in Zuid-Zweden zijn zondag een Zweedse en een Nederlandse auto met elkaar in botsing gekomen. Zeven personen werden hierbij gewond, onder wie drie inzittenden van de Nederlandse wagen: de dames Syrraan Vildan en Ca- libe Susmosoglo, behorende tot de Turkse ambassade in Den Haag en mej. Muazzes Turac uit Istanboel. Zjj ziju overgebracht naar een ziekenhuis in Jönköping. Hun toestand is niet ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen de Neder landse wagen, bestuurd door een Turkse arts, bij het passeren van een andere auto op dê verkeerde weghelft kwam en op een .tegenliggèr botste. Van onze parlementaire redacteur 's-GRAVENHAGE, 31 maart 1959. De laatste voorspelling, <Re wij in verband met de oplossing van de kabinetscrisis in ons vorige overzicht konden doen, was, dat de taak van formateur wel aan prof. De Quay, de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant op de schouders zou worden gelegd. Inderdaad is dit zaterdag officieel gebeurd en daarbij heeft de heer De Quay voor zijn opdracht ongeveer dezelfde formulering gekregen als de Koningin aan prof. Beel had gegeven voor diens infonnatie.opdraoht, nl. nu: de vor ming var, een kabinet, dat mag rekenen op een vruchtbare samenwerking met de Volksvertegenwoordiging. Zoals gebruikelijk heeft hij verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. De beide Paasdagen heeft Prot- De Quay gebruikt om het lijvige dossier, dat prof. Beel bij de Koningin had achterge laten, te bestuderen. Hij heeft dit niet thuis gedaan, maar in zijn werkkamer op de provinciale griffie van Noord-Brabant in Den Bosch, waar het. zoals overal, stil was tijdens de Paasdagen en waar hij zich dus rustig aan zijn arbeid kon wij den. In Den Haag verluidde, dat hij van daag om half twaalf naar Den Haag zou komen, om zijn formatiearbeid aan te vatten. Wij hebben daarin aanleiding ge vonden tot een kort telefonisch gesprek met de nieuwe formateur, die ons vrien delijk te woord stond, maar natuurlijk niet veel kon zeggen- Veel mensen van verschillende richting hebben mij al opgebeld, zcide de forma teur ons, omdat zjj het nodig vonden be paalde problemen, waarmee ik te maken zal krijgen, nader toe te lichten. Maar als ik daarop zou moeten ingaan, 7,0 zeide hii. dan zou ik over vier maanden nog niet klaar zijn met de kabinetsformatie en voegde hij daaraan toe: -,Ik wil snel werken". Voor zijn voorbereidende arbeid denkt hij ongeveer twee weken nodig te hebben, zodat hij pas daarna aan II.M. zal kunnen mededelen of hü de formatieop dracht kan aanvaarden. Prof. De Quay deelde ons ook mede, dat hij voor zijn formatie niet zal gaan zete len op het ministerie van Algemene Za ken van ^de minister-president op het Plein 1813- „Ik ga ergens anders zitten", zei hij, „maar ik weet nog niet waar. Ik acht het belangrijk een duidelijke schei ding te maken tussen formateur en in formateur. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ik het advies van prof. Beel niet eens nodig zal hebben, maar het zal toch beter zijn, om niet daar te zetelen, ook al om de Wij hebbenal eerder geschreven, dat de VVD hiér ëen sleutelpositie inneemt en dat het van haar eisen afhangt, of het zover zal komen Zo niet,.dan is een meer derheidsregering niet wel mogelijk even min als een regering van de drie christe lijke partijen, omdat de CHU deze basis te smal acht. Het is hekend. dat en de AR en de KVP desnoods genoegen zouden nemen met een minderheidskabinet van deze beide par tijen, dat dan beurtelings op liberale en socialistische steUn zou moeten rekenen- Men redeneert aldus: dan weet men in de Kamer tenminste duidelijk, dat men met een minderheidskabinet te doen heeft en bevalt het haar niet, dan moet zij maar de verantwoordelijkheid op zich nemen dit kabinet naar huis te sturen. Er is nog iets anders. De gedachten in politieke kringen gaan momenteel ook uit naar een speciaal bureau voor de voor lichting. In de meeste an-dere landen is er zelfs een minister van Voorlichting. Hier bestaat niets dienaangaande. Forma teur De Quay zou daarover zijn gedachten eens kunnen laten gaan. Het minste zou zijn een staatssecretariaat voor de voor lichting, ressorterend onder het ministerie van O-, K. en W. en omvattende pers, radio en televisie. Laat men het einde lijk eens overwegen wij persoonlijk hebben fn 1950 reeds aangedrongen o.m. op een pershuis in Den Haag, wat alle land-en hebben, alleen Nederland niet. De allerbeste propaganda verwaar loost men hier. Daar heeft men geen geld voor. Maar dit zijn allemaal nog weer veronderstellingen- In Amsterdam zakte een kraanwagen bij het afbreken van een brug aan de Westerdoksdijk met een bruggedeelte in het water. Een overzicht van de moeilijke en vreemde situatie. W\ m MACHINEFABRIEK KIEKENS N.V. LANDSMEER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1