Wolken aan Paashemel hielden de toeristen niet buiten de grenzen In de oostelijke provincies drukker dan verleden jaar Eerste zending Indonesische tabak spoedig in Bremen op nders lip! Triest regenbeeld uil Rome contact* Niels mee Ie maken" i •hMpl&it: kóge kwaliteit lage PeektCloppenburg in premiere v r> Op elke vijf buitenlanders vier Duitsers mm Parapluies en open plekken op het St.-Pietersplein looS, Rotterdams Toneel gaf Nederland is hel eens met Amerika Weinig Amerikanen Juridische adviseurs van Nederlandse ondernemingen staan tot actie gereed Het EEG'beleid voor granen Meer-prijs" voor tarwe kan leiden tot lagere prijs voor voedergranen Engeland remt invoer van an jers en rozen Steunbomieii opgediept uit oude rommel Zonnige pantoffel parade in Maastrich t Pistoolschot joeg nozems op de vlucht Jongedame roofde offerblokken leeg In Susteren „tegen de lamp" Veerboot Gorinclicm- Sleeuwijk vaart weer Ambassadeur Turkije opent Liimaeushof De salarissen van de kleuterleidsters Onderwijscongregaties congresseren in Nijmegen Prof. Groeneveld op audiëntie bij de Paus prijzen DINSDAG 31 MAART 1959 PAGINA 3 Amsterdam „vol" „F an fare"-propaganda Sneeuw in Zweden Amalturgidsen waren af Discriminatie Geen uitbreiding binnen de E.E.G. Geen weg terug Nederlandse regering tekent protest aan m en zure ragout Jonge inbreker met moeite gearresteerd Georganiseerd overleg akkoord met verhoging Internationaal etherforum 11 Finland bij Eurovisie Mr. Luns in New York Over kwestie Berlijn 'n Jeugdige vliegenier in een Hawker Hunter WINDJACKET DENIMPANTALON SHORTS Li/'etefómodeoieatceS - O tcp/AejtcUies Van onze verslaggever) Voor Pasen 1939 waren de verwachtingen niet zo bijster hoog gespannen. Afgezien van het feit, dat het bolienseizoen nog niet is begonnen, waren ook de weerverwachiingeii nogal somber. Desondanks heeft het buitenlands bezoek aan ons land bewezen, dat de Duitsers, Belgen, Fransen en Scandi. naviërs er met de Paasdagen „uit willen zijn, en dat zij er zicb door regen, koelte noch bloemloze bollenvelden van laten weerhouden ons land binnen trekken. Het staal nu wel vast, dat het vooral de Duitsers zijn, die aan „onze" Paasdagen een toeristisch gevuld karakter zullen blijven geven. Zij vormen een solide basis voor prognoses. Ditmaal waren vier van de vijf toeristen die onze grenzen overt rokken, Duitsers. Vooral de oostelijke provincies hebben hiervan zelfs nog meer dan vorige jan n kunnen profiteren. Arnhem, Twenthe, Zuid-Limburg en de stad Groningen kregen tienduizenden Duitsers te verwerken. kille wind en in Zweden sneeuwstor men een ware uittocht veroorzaakt. Zeer vele Engelsen hebben het afge lopen weekeinde oo het .vasteland" door gebracht. In de Belgische kustplaatsen waren zij onder de vreemdelingen het hoogst In aantal en in Parijs waren er onder de 31.000 mensen die in de paas dagen de Eifeltoren bezochten zeer veel Britten. De marechaussee van de grensposten constateerde, dat er iets minder drukte was dan tijdens de paasdagen van verle den jaar, toen de weersomstandigheden ook niet zo gunstig waren. De loigies- informatiediensten geven hiervan een weerslag te zien: 500 personen werden het afgelopen weekeinde in Den Haag door deze dienst geholpen tegen 800 in 1958. Amsterdam telde er 3000. evenals verle den jaar en Rotterdam 1000. hetgeen hier een vooruitgang van tien procent ten op zichte van 1958 betekende. De Duitsers kwamen vooral op Goede Vrijdag in groten getale langs de oostelijke grensposten; in het zuiden zag men op eerste paasdag veel Fransen en Belgen langs grenswe- gen trekken. Groningen telde weer vee] Scandina vische gasten en in Arnhem zag men vele Engelse militairen, die op verlof waren uit Duitsland. Wat in deze laatste stad evenals op enkele andere plaatsen opviel, was dat er bijzonder weinig Amerikaanse militairen waren, die hier hun paasdagen kwamen doorbrengen. De hotels en pensions in Amsterdam waren op Goede Vrijdag reeds volgeboekt zodat men gasten moest onderbrengen bij particulieren of in hotels buiten de stad. Artis kreeg In totaal 6000 „aapjeskijkers Het Rijksmuseum trok 6800 bezoekers uit Frankrijk. Engeland, Duitsland en oök uit Nederland. Uiteraard was Rembrandt de grote favoriet. Voor de expositie „Bode wijk Napoleon" was maar zeer matige belangstelling. Behalve op tweede paas dag hebben de hoofdstedelijke rondvaart boten het behoorlijk druk gehad. Ook Schiphol heeft een groot aantal belang stellenden getrokken. Den Haag en Sc-heveningen zaten zon dagavond vol. Tijdens de zonnige uren, die vooral op eerste Paasdag voorkwa men, zaten de terrasjes op en om de boule vard vol. Madurodam kreeg 23.500 bezoe kers tegen 21.000 in 1958. Arnhem was za terdag ook geheel „uitverkocht". Vele Duitsers moesten bij particulieren worden ondergebracht. Velen van onze ooster buren hebben hun paasdagen benut om plaatsen te reserveren voor een verblijf tijdens de grote vakantie. Ook op de Waddeneilanden was dat te merken. De film „Fanfare" heeft Giethoorn kennelijk in roem doen stijgen, getuige een zwellende toeristenstroom, onder wie Belgen Fransen Duitsers. Engelsen en Scandinaviërs. Druk gepunterd werd er overigens nog niet. In de bollenstreek was het niet zo vol. „Keukenhof" telde in vier _dagen 3a.ooo bezoekers, tegen 40.000 in 1958 en er wa ren nog maar weinig auto's met narcis- semslintgers behangen. Langs de wegen was het op Goede Vrij dag het drukst. Er waren opvallend min der autobussen, maar meer particuliere auto's onderweg. Hieraan zal het feit wel niet vreemd zijn. dat de Duitsers vrijwel zonder auto-papieren de grens over kun nen. Toch heeft de Rotterdamse VVV het nog druk gehad met een bus vol Duitsers, die panne kreeg. Er werd snel een bus van de HET gehuurd zodat de Rotter damse trip toch doorgang k-on vinden, terwijl het defecte voertuig werd gere pareerd Al met al zij" insiders het er wel over eens: Wij zijn tevreden over Pasen 1959, ook al is de tweede dag een beetje verregend. Ook in het buitenland hebben de paas dagen, ondanks regen, dreigende wolken. In de Parijse straten stonden honder den auto's geparkeerd om de toeristen op de avond van de tweede paasdag naar huis te brengen. De. politie liet een waarschuwing uitgaan, dat de natte we gen en straten groot slipgevaar ople verden. Ondanks deze waarschuwing zijn in Frankrijk dertig mensen in het afgelopen weekeinde ten gevolge van een verkeersongeluk om het leven ge komen. De hotels en pensions oP de Zwitserse bergen herbergden duizenden winter- sportliefhebbers, die de laatste kans om te sikiën in diit seizoen nog wilden benut ten hoe hard het ook regende. Oslo telde in de paasdagen slechts de helft van zijn aantal inwoners. De andere helft bevond zich op de bergen in Zuid- en Centraal- Noorwegen. De paasdagen van vele Zwe den zijn bedorven door plotselinge sneeuwstormen, die ook talrijke verkeers ongelukken veroorzaakten. Twaalf men sen verloren daardoor het afgelopen weekeinde het leven Ondanks de regen die bij bakken uit de hemel viel. hebben toch duizenden Italianen hun traditionele paasuitstapje gemaakt. In Rome waren 150.000 pelgrims die daar de kerkelijke plechtigheden van de Goede Week en Pasen hebben bijge woond. Ook in Washington was het koud en nat. Het traditionele eieren zoeken op de grasvelden van het Witte Huis, de ambts woning van president Eisenhower, werd afgelast, omdat men vreesde dat de kin deren kou zouden vatten. Loden en introducés van de Neder landse Amateurgidsenibond B.B.T.B.B.A. hebben gedurende de paasdagen in 1106 gevallen hulp verleend aan buitenlandse bezoekers van ons land. Hoewel de meesten uit Duitsland. En geland, België en Frankrijk kwamen, werd toch ook assistentie verleend aan Grieken. Iraqui. Filippino's. Arabieren, Brazilianen, Mexicanen. Columbianen. Perzen, Maleiers, Japanners. Polen en Hongaren. De eerste zending tabak, afkomstig van onlangs door de Indonesische regering genationaliseerd verklaarde Nederlandse ondernemingen, wordt spoedig te Bremen verwacht. Met enige spanning, maar be paald niet zonder vertrouwen in de af loop. ziet men thans in Nederlandse on dernemerskringen de wettelijke acties te gemoet, welke, zoals aangekondigd, door Nederlandse firma's bij Duitse gerechts hoven zullen worden ondernomen, tegen de verkoop van de produkten van hun ondernemingen, waarvan zij de nationa lisatie als onrechtmatig hebben veroor deeld. Over de aard van hun acties wen sen de .juridische adviseurs van de be trokken firma's echter vooralsnog geen mededelingen tc doen. In het midden van de vorige maand werd te Djakarta de overeenkomst gete kend, waarbij de exclusieve rechten op de afzet in Europa van in Indonesië ge produceerde tabak werden toegekend aan vier W'estduitse tabaksfirma's. "Vrijwel te gelijkerheid kondigde de Indonesische re gering de nationalisatie af van alle grote Nederlandse cultuurondernemingen. De leider van de Westdiuiiitse handel s- delegatie, welke met de Indonesische re gering besprekingen voerde over de ver plaatsing van de markt voor Indonesische tabalk van Amsterdam naar Bremen, had mmiiid'deiis. blijkens berichten uit Djakar ta. namelijk verklaard, dat de Westduitse firma's alleen tabak wilden ontvangen van genationaliseerde «n niet van „over genomen" Nederlandse ondernemingen. De Nederlandse firmanten hebben er in tussen geen twijfel aan doen bestaan, dat naar hun mening de „nationalisatie" van hun bedrijven in Indonesië niets wijzigt aan hun juridische aanspraken op hun produkten. Bij monde van de voorzitter van dc ondernemersraad voor Indonesië, J. van Oldcnborgh. hebben zij ver klaard de wet op de Nationalisatie in strijd met het volkenrecht te achten, aan gezien zjj uitsluitend tegen Nederlandse bedrijven is gericht en dus duidelijk dis criminerend is. De Nederlandse ondernemers weten dat zij in deze opvatting de Nederlandse rege ring aan huin zijde vinden. De proitestno'fca. welke in het begin van deze maand door de Nederlandse diplomat! eike vertegen woordiging te Djakarta aan de Indonesi sche regering werd overhandigd, laat daaraan geen twijfel bestaan, In kringen van Nederlandse onderne mers wijst men erop. dat alleen tot natio nalisatie van de Nederlandse bedrijven is besloten „in het kader van de strijd om West Iriian", zoals de regering bij de be- De werkgroep integratie van het land bouwschap heeft een studie gepubliceerd inzake het prijsbeleid voor granen en ver- edelingsprodukten in dc E.E.G. Verschillende argumenten, aldus deze studie, pleiten voor een „meer-prijs'' voor tarwe tcn opzichte van voedergranen. Tarwe is als „marktgewas" relatief van grotere betekenis voor de inkomsten van de boer dan gerst, mais of haver. Een meerprijs van tarwe kan leiden tot iets lagere É.E.G.-prijzen voor voedergranen, hetgeen van belang is voor de gehele ver- edelingsproduktie. Bovendien kan bij een laag prijsniveau voor voedergranen bestaande handel tussen de E E.G.-landen en de rest van de wereld gehandhaafd blijven. Repercussies in derde landen kunnen dan vermeden worden. Inkrimping van de bestaande E.E.G.-invoer kan bovendien gevaarlijk worden voor de gewenste realisatie van de voedergraanprijs en voor restitutie bij itvoer van veredelingsprodukten naar der de landen. Op deze gronden acht men be houd van een groot deel van het bouwland areaal voor de tarweteelt, gewenst. Tarwe zal zo veel mogelijk voor brood bereiding gereserveerd dienen te blijven. Daarbij is een prijzenstelsel naar kwaliteit onontbeerlijk evenals een zo spoedig moge lijk te coördineren menggebod van E.E.G.- tarwe met in te voeren tarwe. De werkgroep meent, dat ten gevolge van het gemeenschappelijke buitentarief van de E.E.G. de broodprijs in Nederland zal moeten stijgen. Van het gemeenschap pelijke landbouwbeleid en te stellen prijzen zal'afhangen of de broodprijs ook tenge volge hiervan .verder zal moeten stijgen, Op het punt van voedergranen en ver edelingsprodukten merkt de werkgroep o.a. nog op. dat. ons land belang heeft bij lage voedergraanprijzen met variabele toeslagen voor de boer om tot het gewen ste inkomen te geraken. Uitbreiding van de voedergraanteelt in de E.E.G. wordt verwerpelijk geacht, omdat, daardoor de veredelingsproduktie voor landen buiten de E.E.G. geremd zou worden en een res titutie-systeem waarschijnlijk eveneens. Hierdoor zouden de Nederlandse varkens- en pluimveehouders in een onmogelijke positie komen, ook ten aanzien van leve ranties binnen de E.E.G. Zulks mede, in dien de partners zouden doorgaan met in voerbeperkingen voor veredelde produk ten enerzijds en met speciale bescher ming van de eigen veredelingsproduktie anderzijds. De werkgroep concludeert, dat over gang naar een gemeenschappelijk graan beleid en graanprijsniveau met eventuele afschaffing van restituties bij uitvoer naar E.E.G.-landen gekoppeld zal moeten wor den aan gelijkmatige beëindiging van na tionale beschermingen van veredelings produktie. Binnen de E.E.G. zal de veehouderij een preferentie moeten krijgen boven uit buiten de gemeenschap te importeren vee- houderij-produkten ter compensatie van de uit de bescherming der voedergranen voortkomende nadelen. handeling vam het wetsontwerp stelde. Het is dit dlscrimiiinieriende kairafcter met de sjbipuilewng. dat de schadeloosstelling, vol gen® een onbekende procedure vast te stellen door een door de Indonesische re gering te •benoemen commissie, pas zal geschieden na een voor Indonesië bevre digende oplossing van een politiek conflict tussen de Staat Indonesië en de Staat Ne derland waartegen' Nederland, zijn re gering en de bedrijven, die in Indonesië werkzaam waren en ten dele nog zijn, stelling nemen. De Indonesische regering heeft verder nog verklaard, dat de betaling van schade loosstelling op zodanige wijze zal ge schieden, dat zij de financiën en de staats lasten neet zal bezwaren en dat zij geen kapiitaalsvluchit zal betekenen. De ondernemers tékenen daarbij aan, dat de waarde van de Nederlandse bedrij ven in Indonesië eind 1957 op bijna 6 mil liard gulden word geschat. Men wijst ©r verder op, dat véle in het afgelopen jaar uit Indonesië gerepatrieer de Nederlanders, die getuigen waren van de Indonesische We©t-Iri®n campagne, van mening zijn, dat een nationalisatie van Nederlandse eigendommen bepaald niet in het voornemen van de Indonesische over heid lag, toen zij deze campagne begon aan de vooravond van de debatten in de Ver Naties over Nieuw-Guinea. Voorts dat de West-Irian actie, waarvan de over neming der bedrijven het hoogtepunt vormde, in eerste aanleg uitsluitend be doeld was als een politiek dwangmiddel. Volgens de directeur van de regerings dienst voor overgenomen Nederlandse landbouwbedrijven, Tjokrosoeseno, waren de maatregelen tegen de Nederlandse be drijven aanvankelijk van voorlopige aard Gehoopt werd dat de Nederlandse rege ring zou schrikken en haar politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea zou herzien. Aangezien Nederland echter halsstarrig bleef, veranderde de voorlopige overne ming in een permanente, zodat het nu niet meer mogelijk zou zijn bedrijven aan de Nederlandse eigenaren terug te geven, ook al zou Nederland Nieuw-Guinea aan Indo nesië afstaan, aldus Tjokrosoeseno. De Nederlandse regering heeft bij de Engelse regering en bij de GATT protest aangetekend tegen de jongste Engelse in. voerbelemmeringen voor anjers en rozen door verhoging van het tarief met 50 Pro" cent. Dit meldt het Landbouwschap naar aanleiding van een bespreking met de minister van Landbouw a.i. Meegedeeld is dat inzake het graanbe leid in de EEG een zeer nauwe samen werking tussen de minister en het be drijfsleven op zeer hoge prijs wordt ge steld. De minister wi] daarbij vooral de veehouderijbelangen in het oog houden. De minister blijkt, volgens mededeling van het Landbouwschap, van mening te zijn, daj het zogenaamde „prijstraject" waarbij geen wijziging van monopolie heffingen op voedergranen kan plaats hebben, niet ongewijzigd kan worden ge handhaafd. Het Landbouwschap heeft zich, in tegenstelling tot de commissie- Blink, uitgesproken tegen lagere vaste heffingen bij vrij aanzienlijke prijsver schillen op de wereldmarkt. Het Landbouwschap meldt, dat de mi nister van Landbouw a.i. de kwestie van de omzetbelasting op boter met zijn ambtgenoot van Financiën zal opnemen. Een studie zal worden gemaakt van de mogelijkheden om voorschotten te verle nen op de aangekondigde roggetoeslag voor graantelers op lichte gronden in verband met liquiditeitsmoeilijkheden in die bedrijven. In Nijmegen zijn enige jongelui tegen de lamp gelopen, die „steunbonnen" te koop aaniboden van de katholieke univer siteit. Zij belden o.m. aan bij een politie man, die argwaan kreeg. De jongens zet ten het toen op een lopen, maar werden snel achterhaald. Het bleek, dat zij in op geruimd papier de oude steunbonnen voor de universiteit hadden opgediept. Zij wa ren daar een handeltje in begonnen. Chief Whip IN HET uiterste zuiden van ons land, is de zon. speciaal op eerste paasdag, eng welwillend geweest en op het Maastricht se Vrijthof waren zondagmorgen na de Heilige Missen de terrasjes dan ook over vol. Bij een welhaast zomerse tempera tuur bonden de burgers genieten van een ouderwetse pantoffelparade want jon® en oud flaneerde „OP r.'n paasbest" onder de bomen van het Vrijthof, van oudsher de uitgelezen plaats om elkander de nieuwe „pekskes" en „kleidsjes" te laten zien. Ook de Duitse en Beilgisehe mode ont brak niet op deze traditionele openlucht show en tegen half drie. toen de Maas trichtenaren naar huis waren getrokken om te gaan eten. hoorde men op de ter rasjes vrijwel uitsluitend „buitenlands" spreken. HET PAASDINER heeft intussen voor vele Maastrichtenaren nogal wat moei lijkheden opgeleverd, aangezien een veel gelezen weekblad, dat er prijs op stelt zijn lezers zo af en toe te verrassen, dit keer een exclusief recept had gepubliceerd dat door een bekende Maastrichtse maïtre-de-cuisine voor dit paasfeest was uitgedacht. Of de maitre zich bij het sa menstellen van dit recept heeft vergist, of dat de zetter van het weekblad een fout heeft begaan, het is nog steeds geen uit gemaakte zaak, maar vast staat, dat de champignonsragoüt vervaardigd volgens het gepubliceerde recept, een nogal zurig smakend fiascootje werd. Het eerste slachtoffer, dat met verontwaardigde stem dit resultaat aan de maitre mededeelde werd terstond uitgenodigd in het restau rant van de maitre om op rekening van de maitre van een nieuw, beter smakend paasdiner te kunnen genieten. Nu is Maastricht wat vocale communicatie be treft een echte provinciestad en het nieuws was dus gauw .rond". Plotseling bleken zeer velen hun vertrouwen in het recept op zurige wijze beschaamd te hebben gezien en men deelde dit met hongerige stemmen via de telefoon aan de maitre mee. Maar deize rook lont en ging er a] spoedig toe - over de klagers vriendelijk en meelevend zijn verontschul diging aan te bieden om hun vervolgens veel succes toe te wensen bij de berei ding van een ander menu. „Het was een foutje van de zetter", zei hij er nog bij en toen bleek dat die zetter geen telefoon had. ziin de werkelijk gedupeerde klagers maar paas-eieren gain eten Twee rechercheurs hebben gisternacht op de Nieuwendijk te Amsterdam, dc 22-jarige M. J. van II. aangehouden, die ervan wordt verdacht met drie andere jongens in enkele weken driemaal te heb ben ingebroken in een radiowinkel aan de Meeuwenlaan aldaar. Zijn drie kameraden zijn reeds eerder gearresteerd en naar het Huis van Be waring overgebracht. De aanhouding van Van H. verliep niet zonder moeite, want een groepje opgeschoten jongens kwam hem te hulp. toen de rechercheurs hem wilden grijpen. Er volgde zelfs een korte vechtpartij, waarbij de politiemannen in een zijsteegje van de Nieuwendijk in het nauw werden gebracht. Een waarschu wingsschot uit een dienstpistool bracht echter uitkomst. Van H.'s „assistenten" kozen het hazepad en de arrestant zelf gaf zich na een heftige worsteling tenslotte gewonnen. De rechercheurs waren te zamen met een inspecteur van het hoofdbureau op pad gegaan, nadat zij een tip hadden gekregen dat Van H. in een dansgelegen heid op de Nieuwendijk was. Hij zou met andere jongens op verscheidene plaatsen in de hoofdstad hebben ingebroken. Uit de radiozaak in de Meeuwenlaan zou hij enkele radiotoestellen en scheerapparaten hebben gestolen. Te Susteren is de 24-jarige mejuffrouw A. S. uit Kessel aangehouden, die heeft bekend in een kerk te Susteren, maar ook in diverse andere plaatsen, offerblokken te hebben gelicht. Zij is ingesloten en zal voor de officier van justitie te Maastricht worden voorgeleid. De dievegge liep tegen de lamp, toen zij te Susteren buiten een kerkgebouw het meegenomen offerblok ledigde. Er be vond zich 55.06 in, hetgeen een bij zonder groot bedrag was. want meestal bedroeg de buit. niet meer dan drie a ze ven gulden. Bij mej. S. thuis vond men nog een offerblok. Met ingang Eerste Paasdag vaart de veerdienst GorinchemSleeuwijk weer normaal; de grote veerboot „Gorinchem V" die op 16 maart voo reparatie uit de vaart moest worden genomen, is thans weer in gebruik. De gesteld beperkin gen ten aanzien van het verkeer zijn op geheven. Op woensdagmiddag 8 april om half drie zal de ambassadeur van Turkije in Ne derland, de heer S. F. Ai-bel. de opening van het Linnaeushof voor het seizoen 1959 verrichten. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is in vergadering bijeen geweest onder leiding van de voorzitter, prof. mr. N. van Esveld. Zij verenigde zich met een voorstel tot verhoging van de salarissen der kleuter leidsters in het kader van de zgn. 1 april- maatregel; voorts met een ontwerp-be- sluit tot wijziging van het hoofdstuk „dis ciplinaire straffen" in het algemeen rijks ambtenarenreglement en tenslotte met een ontwerp-beschikikinig inzake het be grip „diensttijd". Bij de behandeling van een ontwerp besluit houdende een regeling voor de toe lage aan onderwijzers en leidsters, onder wier toezicht, en leiding aan lagere scho len en kleuterscholen de oefening in de praktijk van het lesgeven en de vorming in de scholen geschiedt, refereerde de personeeldelegatie zich aan het standpunt, dat de onderwijzersorganisaties hierom trent innamen in de overlegcommissies voor het onderwijzend personeel bij het lager en het kleuteronderwijs. Zij verenig de zich mitsdien met de voorgestelde toe lageregeling voor de vorming, doch stem de niet in met het voorstel tot regeling van de beloning bij praktische oefening. De zegen Urbi et Orbi. die Paus Joannes XXIII voor de eersle maal bij gelegenheid van het hoogfeest van Pa sen schonk en waarvan de Nederland se Televisie Stichting via het Eurovi- sienet een rechtstreekse beeldreportage gaf, droeg ditmaal een minder feeste lijk karakter dan vorige jaren. Het regende oP eerste Paasdag in het anders zo zonnige Rome en die regen bleek voor de verwende Romeinen aan leiding om in veel minder groten getale naar het St.-Pietersplein te trekken, zo dat er thans open plekken en parapluies te zien waren, waar ander® een vasl- aaneengesloten mensenmassa juichend en wuivend het ogenblik afwacht, waar op de H. Vader op de loggia verschijnt om de plechtige zegen te geven. Deze uitzending uit Rome. waarbij Jan Dijkgraaf het commentaar sprak, was overigens de enige „levende" uit zending van de Nederlandse televisie. Het programma op de avond van de eerste Paasdag werd ingeleid met een drietal filmdocumentaires die op zichzelf haar verdiensten hadden, want men had enkele van de beste films gekozen, die in het afgelopen jaar waren uitge zonden. Maar of een dergelijk „film overzicht" bij uitstek geschikt is voor vertoning bij gelegenheid van het Paas feest. mag worden betwijfeld. De rest van de avond werd gevuld met een tele- recording van een op 6 maart jl. door het Groot Symfonisch orkest van het N.I.R. gegeven concert, op welks mu zikale kwaliteiten we niet willen af dingen, maar dat even goed zou hebben geklonken via de radio. Ook gisteravond kregen de kijkers te levisie uit de tweede hand. of liever derde: een relais van een door middel van telerecording door de Duitse tele visie gegeven herhaling van een uitzen ding van „Figaros Hochzeit" van Mo zart op 25 december 1956. Het ziet er op papier bijna even Inge wikkeld uit als het in werkelijkheid is. Dat er via al die schijven wel het een en ander aan beeldkwaliteit verloren ging. spreekt vanzelf. Met het geluid had men kennelijk minder last, want dit kwam prachtig door. Maar toch me nen we. dat een uitzending van 18.25 uur (met de instructie en inleiding van Hans Kerkhoff mee) tot ruim half elf wel zeer veel van de aandacht en het concentratievermogen der kijkers werd gevergd. Voor het eerst in de geschiedenis van j de radio zal een auditorium rechtstreeks j vragen kunnen stellen aan een groep sprekers, die zich vele duizenden kilo- i meters van elkander verwijderd, ieder I in zijn eigen land, zullen bevinden. j Dit nieuwe programma, een soort j etherforum, za] onder de titel „Asking the world" eenmaal per maand op zon dag in de „Home Service" van de BBC worden uitgezonden. Als forumleden zullen aan het eerste programma op zondag 5 april a.s. deelnemen C. P. Snow geleerde en schrijver te Londen, pater Paul Ruys, hoogleraar in het internationaal recht te Brussel Gunnar Hechscher, hoogle raar in de politieke wetenschappen te Stockholm en Norman Podhoretz. jour nalist en hoofdredacteur te New York. Het auditorium zal hoofdzakelijk uit studenten van de Londense universiteit bestaan. Als een ziektebeeld van de „geestelijke mazelen" karakteriseerde Pini Dekkers het blijspel van Jeremy Kingston „No concern of mine", dat hij heeft geregis seerd en vertaald en zaterdagavond in de Rotterdamse Schouwburg in première heeft gebracht. Onder de titel „Niets mee te maken" z.onder met een stevige dramatische draad voor de dag te komen een werkelijke oplossing is eigenlijk in het stuk niet te vinden confronteert de auteur ons met situaties onder de hiudige jonige genera tie. zoals hij die ziet. een jonge generatie die misschien uit het lood is geslagen maar in ieder geval worstelt „met de maatschappij, met elkaar en met. zich zelf", om verklarende woorden van de vertaler-regisseur te gebruiken. Waar schijnlijk worstelen de jongelui wel het meest met zichzelf. Twee leerlingen van de Londense toneelschool hebben van een souterrain een kamer met badgelegen heid gehuurd. Het zijn Jacky Durrant (Lies Franken) en haar broer Lee (Hans Croiset), twee „opgewonden standjes". De jonge cafetariabediende en tot nu toe mislukte schrijver Bernard Ross (Pim Dikkers) is op een goede dag daar in huis gehaald, hetgeen nogal moeilijkhe den is gaan opleveren met de slaapgele genheid. Dit laatste levert paniekstem mingen op in de nacht, waarin het stuk een aanvang neemt, vooral nu Jacky's vriendin Diana Keith (Marlies van Alc- maer) met een ergens opgeduikelde ma troos Ray Dennis (Pieter Lutz) ook nog onderdak komt zoeken en de medisch stu dent Hugh Woodward (John Lanting) Jacky komt opzoeken, die hij zo pas op een fuifje heeft Ieren kennen. Een en an der geeft aanleiding tot veel grappige en toch in wezen onschuldige gebeurtenissen, maar allengs tot nog veel meer explo sies. die een climax vinden in de onver wachte verschijning van Tante Lawrance (Joekie Broedelet) en een dramatisch hoogtepunt in het. déraillement het ple gen van een inbraak van Lee. Deze gaat zich na een heftige scene een mislukke ling voelen en komt ertoe, als hij alleen is, de gaskraan open te zetten. Maar de zelfmoord gaat niet door. Hij wordt nog bijtijds gered door de plotseling weer ongedoken medisch student. Ten slotte blijft eigenlijk alles bij het oude en gaat het leven van alledag verder, met dit ver schil dat de jonge schrijver en Jacky el kaar in de liefde gaan vinden. Er is in de zaal veel gelachen om de grappige stuaties en de inslaande opmerkingen, maar ook is men enige ogenblikken stil geweest bij de dreigende traiek van een jongensleven. Een uitverkocht huis heeft na afloop niet alleen spelers en regisseur met warm en langdurige applaus dank gebracht, maar ook de auteur, die voor deze ge legenheid uit Engeland was overgekomen. Het decor was van Jan Prent. Van morgen af zal ook Finland zijn aangesloten bij Eurovisie, het Europese televisienet. Het. televisiespel „Pension Hommeles" wordt, zoals gemeld, definitief beëin digd. Zondag a.s. zal dit spel waarvan in de loop van twee jaar zestien afle veringen zijn uitgezonden, voor he; laatst op het scherm te zien zijn. Annie M. G. Schmidt heeft intussen met de VARA-televisie nieuwe plannen besproken, als gevolg waarvan enige op zichzelf staande tv-spelen in voor bereiding zijn. Zaterdag is aan boord van liet Franse passagiersschip „Flandre" te New Yorl aangekomen de Nederlandse minister vaE Buitenlandse Zaken mr. Luns. Hq zal de ze week als voorzitter de bijeenkomst van de NATO-raad leiden. Na aankomst verklaarde hij. dat de Ne derlandse regering: „De Amerikaanse denkbeelden aangaande de positie van Berlijn, de beirekkingen tussen Oost er. West en het Duitse vraagstuk krachtig steunt". Met dc Westduitse minister von Bren- tano, die de overtocht ook aan boord var dc „Flandre" had gemaakt, had ministei Luns uitvoerig over bovengenoemde kwes ties van gedachten gewisseld. Het was gebleken, dat zjj het hierover volledig eens waren. Veertien onderwijscongregaties van Fraters en Broeders houden 4 en 5 april in „Ons Erf" te Nijmegen haar derde z.g. ju. venaatscongres om samen met deskundi ge leken problemen van onderwijs en op voeding in de internaten te bespreken. 7 fraters en broeders nemen eraan deel. Mej. M. van Maekeienberg, dr. J. Volle- bergh, psycholoog en Theo van Steen, di recteur van „Ons Erf" houden voordrach ten. Discussiepunten zijn onder meer he'. zelfbestuur in de internaten, vrijetijdsbe steding, groepswerk, verwaarlozing var het affectenleven in het verleden, hef vermijden van overdreven stoere o' verwijfde vormen enz. Het einde van de eerste dag wordt ge vormd door een forum van huisvaders er. -moeders. De rector-magnificus van de universi teit te Nijmegen, prof. dr. G. W. Groene veld, is gisteren naar Rome vertrokken, voor een audiëntie bij Paus Joannes, die morgen zal worden gehouden. Zijne Heiligheid zal dan de rectorer magnifici van katholieke universiteiten ontvangen, waarbij hij belangrijke mede delingen zou doen over het bijzondere hoger onderwijs over de hele wereld. Een stoer model met dubbele sluiting, prima waterafstotende poplin in moderne kleuren 6 jaar IJzersterk, twee achterzakken met rits. vlot streepdessin 6 jaar PRAIRIE-AANBIEDING Oersterk, modern gestreept, met twee rits-achterzakken 6 jaar Alle artikelen met kleine stijging per maat Hi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3