Op veelvuldig verzoek Radion BADHANDDOEK-AANBIEDING verlengd tot 31 juli 1959 De wereld der bijen PUZZEL Huisvrouwen naar de volkshogeschool Minder overheidssteun voor de Engelse landbouw in 1958/59 DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK II Onze dagelijkse Drie nouveautés op Geerlingshof VRAAG UW LEVERANCIER ON EEN EXTRA SPAARKAART Britten bouiven atoom- duik-vrachtschip" Jongen verdronken Acht auto's botsten bij Zaltbommel Gekapseisde „Bierum weer overeind gezet Naess Tern bij Heusden te water gelaten Dijk moest worden omgelegd Procluktie handhaaft zich op hoog niveau Boerderijtje van Prinses Wilhelmina afgebrand MEER DAN 17.000 BEZOEKERS DE KLERKeZN Amerikanen komen filmen in Veere en Rotterdam Vrijheid was slechts één nacht lang V B DINSDAG 31 MAART 1959 PAGINA 4 ^!lllt|l!l',l',llll!!llll!llll!llllll!l!l[(l!lll!!(fl|^!!IPII!l!!l|||l!l!l|l!!!!!ll[!l!lll!l|||[!|||||III|!||||||!!|!!!ll||||ïl!(|(!^l'," Oplossing van zaterdag Processies Naar Italië Het huis van de zeven vliegen' VAN HOUTEN cacao door H. VöLMER 22. De mens drijft niet alleen handel in apiserium, honing maar ook in koninginnen. Hoe dikwijls gebeurde het niet, dat een bijenvolk haar koningin verloorEen imker uit Alabama doet eigenlijk niets anders dan bijenkoninginnen kweken en deze aan zijn klanten in Europa en Azië verzen den. Jaarlijks zet hij 55.000 van deze „staatshoofden" af. Het wonderlijke is dat ze kunstmatig bevrucht worden en bij hun aankomst in de korf onmiddellijk aan het eieren leggen gaan. De gevaarlijke bruidsvlucht heeft in zo'n geval niet plaats. - _V' if: 23. De bijen die in de loop der eeuwen een bijna vol maakte staat opbouwden, worden nu het slachtoffer van sociale experimenten. In Rusland willen de imkers hun ho ning tot een ongehoorde zuiverheid opvoeren. Daarom kwa men de Russische bijenkenners op het lumineuze idee om he le bijenvolkeren „af te richten" op één soort bloemen. De Witte Klaver scheen daarvoor het meest geschikt. Twee duizend bij en volkeren werden geisoleerd en uitsluitend met witte klaver gevoed. Na enkele jaren werden zij vrijgela ten en inderdaad leek de witte klaver hun voorkeur te ge nieten. De proef scheen gelukt. De staat bemoeide zich er mee en alles werd wettelijk geregeldTot de gevangen en geïsoleerde bijen gingen „zwermen" en ontsnapten 24. Er is zelfs een Amerikaanse imker, die bijen „ver huurd". Een telefoontje en hij stuurt 20 a 30 volkeren. Enkele dagen later komen de bijen aan en nog enkele dagen later komt de rekening. Het zijn voornamelijk de eigenaars van geweldige boomgaarden, die bijen „huren". Immers de bijen die op honing en stuifmeel uitvliegen, bestuiven daar door de bloeiende fruitbomen en hoe meer bijen er in hun omgeving „werken" hoe beter de fruitoogst is. Meestal wor den de bijen per vliegtuig naar de plaats van bestemming gebracht. Onnodig te zeggen, dat de piloten in het begin weigerden op te stijgen. Tenslotte lieten ze zich toch over tuigen, maar niet voor een masker en handschoenen te heb ben aangetrokken. Naar te Londen wordt vernomen, zal er in Engel nd een duikvrachtschip van 50.000 ton worden gebouwd, dat met be hulp van kernenergie zal worden voort bewogen. Het vaartuig dat bestemd is voor de vaart op Canada en onder het ijs van de Hudsombaai zal kunnen doorvaren, zal ongeveer 200 miljoen gulden kosten en tegen 1967. wordaa voltooid, Het wordt 180 meter lang en zal met een snelheid van 25 knopen gemiddeld op een diepte van 90 meter varen. Het vaartuig krijgt de naam „Moby Dick". De kernmotor zal een vermogen kun nen ontwikkelen van 75.000 pk en slechts om het anderhalve jaar nieuwe brandstof nodig hebben. Er zullen ook motoren van het conventionele type worden inge bouwd. Het schip zal in het bijzonder ijzererts uit Noord-Canada naar, Engeland moeten brengen, Op de middag van de Eerste Paasdag is de zevenjarige Albert Steinhart bij het spelen in het water van de Houtmankade te Amsterdam geraakt en verdronken. Eerst na een uur dreggen slaagde de po litie erin het stoffelijk overschot van de jongen uit het water op te halen. De rijkspolitie te Zwollerspel heeft zaterdag, alsook Eerste en Tweede Paas dag voortdurend in het Almelose Kanaal bij Laag-Zuthem gedregd naar de 46- jarige ongehuwde C. Scholten. Deze fiet ste vrijdagavond naar een boerderij in de omgeving om paaseieren te kopen, maar hij keerde niet terug. Zaterdagochtend vonden buren zijn fiets half in het Al melose Kanaal liggen en zijn pet dreef op het water. Het dreggen is tot nu toe zonder resultaat gebleven, maar het zou vandaag worden voortgezet. Acht personenauto's waren gisteravond betrokken bij een kettingbotsing op de rijksweg Utrecht's-Hertogenbosch, aan de voet van de Waalbrug bij Zaltbommel. Hier gaat de dubbelbaansweg over in een enkelbaansweg en doordat een per sonenauto plotseling sterk afremde, schoven in totaal acht wagens met flinke snelheid op elkaar. Hoewel ze alle zodanig werden beschadigd, dat ze moes ten worden weggesleept, werden slechts enkele van de inzittenden licht gewond. Zij werden in het ziekenhuis te Zaltbom mel behandeld. De donderdagavond in de haven van Harlingen gekapseisde kustvaarder „Bie rum" is natuurlijk met aan de overkant van de haven opgestelde lieren in de normale stand teruggebracht. Het schip ligt nu aan de grond met het dek onge veer gelijk met de waterspiegel. In het gangboord werd het stoffelijk overschot van de vermiste matroos, de 25-jarige P. Hamsma uit Grootegast, ge vonden onder de motor en takelage van de laadinrichting. Bij het kapseizen van het schip was deze van het dek in het gangboord geschoven juist op het mo ment, dat de matroos passeerde om te trachten nog de loopplank te bereiken. Horizontaal: 1 ruim. 4 kJeed, 8 paar 11 «t. 12 af. 13 Eem, 14 pi 15 le, 16 taag. 17 anker. 19 neon, 20 Elei, 22 lood, 25 dra, 26 est. 28 pan. 31 ret, 33 kg., 35 pa, 36 oma, 28 aren. 39 eiinde, 40 rook. 41 de, 42 e.p., 44 ha, 46 geld, 48 alile, 50 c.i., 51 kaal, 53 dun, 55 ergo, 57 L.S.K., 58 is, 60 Uk., 61 arm, 63 kr64 in. 05 rij, 66 ja, 67 roe, 69 a.p., 71 n.m., 73 rat, 75 krot, 77 dop, 79 Aida, 81 se. 82 polo, 84 kwal, 86 l.d„ 89 li. 91 ir., 93 Obto. 95 ecole 96 zaal, 98 een, 99 N.S.. 100 le, 1Ö2 alt, 103 aiga, 105 Ida, 107 ver, 110 erts, 112 naad, 115 koor. 116 eland, 118 Emma, 120 o.o.. 121 sg, 122 AIS, 123 nl„ 124 a.-g., 125 krat, 126 ampel, 127 elke. Verticaal: 1 rot, 2. Utah, 3 mager, 5 lente; 6. eek. 7 emelit, 8 pinda. 9 aloë. 10 ren. 17 as, 18 r.o.. 21 lak, 23 opa, 24 krach, 25 dïer. 27 sinlt, 29 noot, 30 lakei, 32 er, 34 geel. 35 Peel. 37 m.o., 41 Delii; 43 plek. 45 aks, 46 ga, 47 d.d., 48 An, 49 er, 50 Cor, 52 akker, 54 uk, 56 gaard, 57 lor, 59 sip. 60 lijn. 62 mot, 68 oke, 69 Atot, 70 no, 72 maar. 74 aal, 76 op, 77 d'O, 78 p.k„ 80 ill, 81 stoep. 83 lies, 85 wiel. 87 Deliba, 88 Etna, 90 rood, 92 gaar, 94 te, 97 al, 99 nar, 101 Eva, 104 gerst, 105 Mam, 106 Annde, 108 edele, 109 moor. 111 te, 113 ad, 114 smak. 115 kok, 117 alp 119 age. Zaterdag is bij de Verelme-scheepswerf te Heusden het 19.900 ton d.w. metende motortankschip „Naess Tern", in aan bouw voor de Naess Shipping Company te New York, te water gelaten. De doop plechtigheid werd verricht door mej. Ju lienne M. Michel. Om dit 170 meter lange schip veilig in de 160 meter brede Maas te krijgen heeft men eerst de tegenover de werf gelegen rivierdijk moeten verleggen en een inham in de rivier moeten graven. Na de doop sprak vice-admiraal b.d. De Booy, die de heer Verolme vertegen woordigde, zijn vreugde uit over de vlotte bouw en voorspoedige tewaterlating van de „Naess Tern", de derde twintigduizend tons tanker, die hier in ruim één jaar is gebouwd. Hij bood de doopster een stel diamanten aan. De heer Rijke, directeur van de Heusdense scheepswerf, sprak een dankwoord tot het personeel. De rijkswa terstaat, die bij de plechtigheid werd ver tegenwoordigd door ir. Fabius, dankte hij voor de verleende faciliteiten. Hier na sprak nog de reder, de heer Carling Naess. Na de tewaterlating werd op de vrijge komen helling een sectie gelegd voor een te bouwen dok, geschikt voor schepen van 4000 ton, voor de Verolme dok- en scheepsbouwmaatschappij te Rozenburg. (Van onze correspondent) Het voorjaars- en zomerprogramma van de Limburgse volkshogeschool Geer lingshof te Valkenburg introduceert een drietal nouveautés, die in de komende maanden min of meer bij wijze van expe riment zullen worden gerealiseerd. De eerste daarvan is een special^ week voor Nederlandse huisvrouwen, te houden van maandag 20 tot en met zaterdag 25 april in het riante kasteel Chaloen. Het cursus schema is zo opgesteld, dat leerzame in- en bevrijdende ontspanning gelijkelijk aan hun trekken komen. Een zestal inleidin gen over gevarieerde onderwerpen als woninginrichting en protestantisme, be roepskeuze en godsdienstbeleving staan op het programma naast wandelingen in de omgeving, een excursie naar een Maas trichtse porseleinfabriek en beoefening van handenarbeid als ideale vorm van huiselijke vrijetijdsbesteding. De ietwat bange vraag, die directeur De overheidssteun aan de Engelse land bouw wordt voor het jaar 1958-59 geschat op 248 miljoen of 36 miljoen minder dan voor het vorige jaar, aldus heeft het Engelse ministerie van landbouw bekend gemaakt. Hieraan werd in het jaarlijkse over zicht van de landbouwgaranties, dat als witboek werd gepubliceerd, toegevoegd, dat de financiële steun aan de landbouw voor de Enr Jse belastingbetaler een zwa re last blijft en dat in het ruimere belang van de nationale economie en van de in ternationale betrekkingen, in het bijzo der met het Gemenebest, de afhankelijk heid van de landbouw van steun zo gering mogelijk gehouden moet worden. In het overzicht wordt verder medege- deel, dat de netto agrarische produktie in Engeland gehandhaafd wordt op het hoge niveau van de afgelopen 2 jaar en dat er vor 1958-59 een produktie voor speld wordt, die 61 pet. groter is dan voor de oorlog. Verwacht wordt, dat de invoer van vee voeder met 600.000 ton zal toenemen tot 6.1 miljoen ton, waarvan de kosten in 1958-59 ongeveer 140 miljoen zullen be dragen. Een ander verontrustend feit Is de voortgezette toeneming van de eierproduk- ti-e, ondanks de prij- lalingen. (Van onze correspondent). Gisteravond tegen half zeven is een oud boerderijtje, gelegen tegen de bos rand te Hoog Soeren en eigendom van Prinses Wilhelmina, door een felle brand totaal verwoest. De brand ontstond na een explosie in de schoorsteen van het oude bouwsel. Mede doordat het dak van riet, was, greep het vuur snel om zich heen, waartegen de brandweren van Hoog Soeren en Apeldoorn machteloos stonden. Het. boerderijtje werd bewoond door de familie Bloemendaal. Met hulp van de buren kon slechts een gedeelte van het meubilair in veiligheid worden gebracht. Volgens het overzicht moet de landbouw in het bijzonder streven naar: 1. Het meer bouwen op in het binnen land geproduceerd veevoeder. 2. Produktie van meer rundvlees van de door de markt gevraagde kwaliteit. 3. Verlaging der kosten van de lammer- produktie met het oog op de marktvoor- uitzlchten. 4. Verdere verlaging der produktiekos- ten van varkensvlees en nieuwe inspannin gen om ln de behoeften van de markt te voorzien en 5. Produktie van minder eieren dan op het ogenblik in het vooruitzicht ligt. De regering heeft de garantieprijzen voor hoornvee, varkens, schapen en sui kerbieten onveranderd gelaten, doch die voor eieren en wol iets verlaagd. Advertentie. bezochten gisteren onze Paastentoon- stelling. Een overstelpend bezoek, dat ons, teneinde een te grote drukte te voorkomen, genoodzaakt heeft enige malen tijdelijk onze deuren te sluiten. Alle kijkers waren zonder uitzondering verrukt over onze grootse meubel- en bloemenshow. Mocht het wachten U te lang hebben geduurd of de drukte voor U een be letsel zijn geweest om onze show te bekijken, dan nodigen wij U alsnog uit, een dezer dagen en dan onder rustiger omstandigheden een wandeling te ma ken door onze sprookjestuin. Onze Paastentoonstelling duurt tot a.s. zaterdag. BINNENWEG Fons Erens en zijn staf z'ch stellen, is: zullen we ons kasteel vol krijgen die week? De beslommeringen van de Nederlandse huisvrouw zijn nu eenmaal zo talrijk en zo over dag en nacht verdeeld, dat zij in huis nauwelijks gemist kan worden. Zij ho pen er het beste van. Tot nu toe ontvingen zij in hun kasteel Chaloen en hun villa te Houthem representanten van vrijwel alle maatschappelijke groepen: arbeiders en studenten, leraren en federalistische in tellectuelen, boeren en jongeren velerlei. Alleen moeder de vrouw was er nooit bij. Dne is altijd thuis, in de keuken en bij de kinderen. Maar daarom heeft juist zij het nodig er eens uit te breken om haar gees telijke horizon wat breder te maken en eens rustig op verhaal te komen. Propaganda voor de experimentele vrouwenweek wordt gemaakt via de katho lieke vrouwenorganisaties K.A.V., Boerin- nenboird van de K.N.B..T.B. en Vrouwen gilde. Op die manier hoopt men te berei ken. dat er contact ontstaat tussen ver schillende maaschappelijke groepen. In het verleden is meermalen gebleken, dat deze kant van het volkshogeschoowlerk niet de mdnst belangrijke is. Op Limburgse jongeren van stad en dorp is een week-end gericht, dat eind juni in Geerlingshof zal worden gehouden. Dat zal gaan over processieversieringen, eens deels zoals ze in de praktijk blijken te zijn, anderdeels zoals ze zouden kunnen en moeten zijn. De Sacramentsprocessies, die in alle Limburgse parochies één of tweemaal per jaar uittrekken, zijn hier en daar geworden tot manifestaties, die om het zacht te zeggen niet van wan- smaikedijikheiden zijn vrij te pleiten. De Cul. turele Raad Limburg heeft deze zaak en kele jaren gelden al eens aangesneden en in samenwerkkig met het bisdom Roer- mon een rapport laten opstellen. De lei ding van de volkshogeschool wil nu een begin maken met het „restauratiewerk". De derde nieuwigheid is een cursus voor vakantiegangers, ook al weer afge stemd op de praktische behoeften. Iedere Nederlander kan momenteel in zijn onmid dellijke omgeving mensen signaleren, die grote zomerre'zen maken naar verre landen, maar bij terugkomst nauwelijks iets hebben opgestoken van wat het verre land van hun keuze te bieden heeft. Dat komt voor een groot deel doordat de voor bereiding van de reis is blijven steken bij de zorg voor deviezen en zonnejurken. Hooguit gaat er een populaire reisgids mee in de koffer, die vaak ook nog onge lezen mee terug komt op naderhand pas wordt ingezien. Nu Italië als vakantieland bij de Neder landers wel zeer en vogue is. biedt de Limburgse volkshogeschool aan aspirant- Italiëreizigers de kans een week lang praktische en theoretische kennis op te doe® over het land dat zij gaan bezoeken. Het meest Noord-Hollanders! Natuurlijk prijken de beproefde cursus sen voor bedrflfskader, werkende meisjes, amateurfotografen, huismusici, handen arbeiders en wat dies meer zij, ook op het volkshogeschool. Over het slagen daarvan maken Fons Erens en zijn mensen zich echt geen zorgen meer. Meer dan tien jaar ervaring hebben hun geleerd, dat zij over belangstelling geen klagen hebben. Alleen hopen zij al jaren tevergeefs, dat de Limburgers zelf de weg naar de Lim burgse volkshogeschool eindelijk gaan ont dekken. Het jaarverslag over 1958, dat de zer dagen gereed kwam, leert, dat de meeste cursisten verleden jaar afkom stig waren uit de provincie Noord-Hol land. Op Geerlingshof in Valkenburg vindt men dat vleiend en teleurstellend tevens. (Van onze correspondent) Een uit ongeveer vijftig mensen be staande Amerikaanse filmploeg zal in de eerste week van mei in Veere opnamen maken voor de film „The House of the Seven Flys" (Het huis van de zeven vlie gen), welke door de Amerikaanse maat schappij Metro Goldwyn Mayer in pro duktie zal worden genomen. De film zal gebaseerd zijn op de gelijknamige Ameri kaanse roman, die speelt aan het einde van de tweede wereldoorlog. In een klein hoofdkwartier hebben de Duitsers bij hun terugkeer een diamanten- schat achtergelaten, die zij uiteraard, als de rust in het omstreden gebied is weer gekeerd, trachten op te halen. De filmproducenten hadden voor dit hoofdkwartier gedacht aan een aan twee zijden over water te benaderen boerderij, of gebouw, hetgeen men in Veere meent te hebben gevonden. De samenwerkende Engelse en Nederlandse politiediensten zijn volgens het filmverhaal van het dia mantgeheim op de hoogte gekomen en als de Duitsers het gebouw met de diamanten aan de ene kant verlaten, betreedt een Engelse detective het gebouw aan de an dere zijde. De opname van deze episode zal in Veere worden gemaakt. Zo zal daar in het havengebied de aankomst (met een bootje) van de Engelse detective worden gefilmd. Ook de aftocht van de Duitsers, die met het bootje omkomen. De buitenopnamen van „The House of the Seven Flys" worden behalve in Veere ook in Rotterdam gemaakt. De film wordt hoofdzakelijk door Amerikaanse acteurs gespeeld. De mannelijke hoofdrol is in handen van Robert Taylor, de vrouwe lijke zal worden vervuld door een jonge actrice van Franse origine. De regisseur, David E. Rose, komt reeds in april naar Nederland. Vrijdagavond Is een jongeman uit Wau- bacih, die in 't huis van bewaring te Maas. tricht in voorarrest zat, omdat hij wordt verdacht van een kleine diefstal, ontsnapt. Hij had zich door een smal raampje van zijn cel gewrongen en is via een bouw- steiger en de tuin van het gerechtsge bouw in vrijheid geraakt. Reeds de volgende morgen echter is hij ten huize van zijn ouders te Waubach door de rijkspolitie aangehouden en naar Maas tricht teruggebracht. De jongen had in Maastricht een onbeheerde bromfiets ge stolen en was daarmede terstond naar huis gereden. Advertentie. U vergat het, maar nu vergeet U het niet meerl Als U weet dat cacao* kal meert een gezonde slaap bevordert niet dik maakt een verrukkelijke smaak en een rijk aroma heeft, maakt U er voortaan een goede drinkgewoonte van. Eis de beste van Houten cacao. 50). Jongedame, zei Svartan, ik mag de snuiter, op wie u uw keus liet vallen, drommels graag. Hij is een prima vecht jas, als het er op aankomt, en weet in de kritiekste situatie zijn hersens te ge bruiken. Om u de waarheid te zeggen, ver dacht ik u er van. de moordaanslag op Gunnar Lundqvist te hebben gepleegd. Ik meende, dat u één lijn trok met de Bérin- guard. Solange en Deschamps Zodra ik u zag, was ik lang zo zeker niet meer van mijn zaak, al pleitten de omstandig heden geenszins in uw voordeel. Onze vriend August heeft echter geen seconde aan uw onschuld getwijfeld, schitte rend voorbeeld van toewijding! Liefde heet blind, In dit geval was zij verbazend scherp van gezicht. Ik ben u zowel als August innig dankbaar, verzekerde Marianne eenvou dig- Mooi zo. Ik beweer nimmer, dat het gelijk voor honderd procent aan mijn zijde is. Met betrekking tot een misdaad vorm ik me een theorie, ga te werk alsof zij op feiten berust en wijzig haar naar de stand van zaken. Ditmaal werd het mij echter niet mak kelijk gemaakt. Ik ging van de veronder stelling uit, met één partij te doen te hebben, voor wier rekening beide misda den kwamen: de aanslag op Gunnar Lund qvist en de diefstal van het halssnoer. Daarbij liep ik telkens vast. reden waar om het niet anders kon. of er waren twéé partijen aan het werk geweest. Twee partijen, onafhankelijk van elkaar en toch met elkaar in verband staand. Ik zou nooit tot deze gevolgtrekking zijn gekomen, wanneer niet het halssnoer uit het étui was genomen en dit, doch nu met waardeloze rommel gevuld, weer in de brandkast was gedeponeerd. Had ik met één combinatie te maken, waar toe dan al die poespas? De vraag bleef: in welk opzicht bestond verband tus sen twee groepen, die hetzelfde doel na streefden, dus elkaar het licht ln de ogen niet gunden? Bij stukjes en beetjes vond ik de oplossing: Solange was de scha kel. Waren de voorbereidende maatre gelen aan een handiger knaap opgedra gen, dan was naar alle waarschijnlijk heid de boel heel anders gelopen, ik be hoef wel niet te zeggen, dat het mij vol komen naar de zin is zoals de boel nu marcheerde. Hoewel nagenoeg alle feiten jou bekend zijn, Söderman, zal ik ter wille van juf frouw Karlsson een kort résumé geven- Baron de Béringuard zat op zwart zaad; noch van zijn vrouw, noch van zijn schoon vader had hij financiële hulp te verwach ten. Als laatste redmiddel greep hij naar het befaamde halssnoer, dat geruime tijd in de familie was geweest. Weliswaar had hij de eigendomsrechten aan zijn vrouw moeten overdragen. De reis naar Stockholm werd met geen ander doel on dernomen. dan het halssnoer zogenaamd te laten verdwijnen en de verzekerings som van acht miljoen franks uitgekeerd te krijgen Wanneer de Béringuard schoon schip bij Victor Deschamps had gemaakt, zou deze met het sieraad naar Buenos Aires gaan en het er voor vijf miljoen franks aan een liefhebber van de hand doen. Dertien miljoen franks; ware de toeleg gelukt dan kon de oplichtersfirma met recht zeggen, om de drommel niet kwaad geboerd te hebben! Victor Deschamps heeft de Béringuard ongenadig de jas uitgeveegd, omdat deze Lars Folmer, de hotelklerk het halssnoer liet bewonderen, alvorens het in depot te geven en daarmee diens hebzucht opwek te. Ik voor mij acht het van geen beteke nis. daar Folmer reeds alles wist omtrent het waardevolle voorwerp, dat vandaag of morgen zou worden gedeponeerd. De beslissende fout was al gemaakt Hoe een anders zo uitgeslapen rakker als Victor Deschamps er zijn goedkeuring aan kon hechten is me een raadsel; blijkbaar gaat hij bij het klimmen der jaren er in schran derheid niet *>P vooruit. Had ik het zaakje in elkaar moeten schroeven dan had ik het halssnoer in bewaring gegeven en eerst daarna een inbreker opgesnord. Wat deed het er toe, of de diefstal drie, vier. vijf dagen na aankomst van het adellijk echtpaar in het „Sint-Olaf" plaats vond? Nu wilde men het heet van de naald doen en daardoor werd alles enige tijd van te voren bedisseld. Zó kreeg Klausen gele genheid. zich met Gunnar Lundqvist, de heler in verbinding te stellen. Klausen snapte, dat uit het zaakje véél meer viel te kloppen. dan de vijfduizend kronen, die hij van de Béringuard voor bet karwei zou ontvangen. Ook hij ging evenwel aan het verkopen van de huid eer de beer ge schoten was, en hield er geen rekening mee, dat Lundqvist aanvechting zou kun nen gevoelen, het zaakje op eigen gelegen heid te exploiteren. Had Klausen gewacht tot het halssnoer in zijn bezit was en zich daarna met Lundqvist verstaan, dan was er voor hem geen aanleiding geweest de heler uit de weg te ruimen Wat Klausen niet makkelijk wordt bewezen, onderbrak Söderman. Misschien makkelijker dan je ver moedt- Klausen naar de burgerlijke stand Ennar Kristensen. een Deen is de bewuste nacht van dinsdag op woens dag in de Orient .Club geweest en zowel door bezoekers als kelners pertinent her kend. Vast staat ook, dat hij bijna tegelijk met Lundqvist vertrok. Het signalement van de man. die hem gezelschap hield en een onbekende in dit milieu was komt, in zeer veel opzichten met dat van Lars Fol mer overeen. Klausen en de hotelklerk waren zonder twijfel de beide personen, die Lundqvist onder de arm namen toen hij stevig aangeschoten op de bestelde taxi wachtte. Waarschijnlijk verkeerde Folmr in onwetendheid omtrent Klausens voornemens ten opzichte van Lundqvist en is hem eerst later een licht opgegaan wat dan een der redenen zou zijn geweest voor Klausen ook zijn medewerker uit de weg te ruimen. Je zult zeggen: Allemaal slechts aanwij zingen en je hebt gelijk. Een huiszoeking leidde evenwel tot de vondst van enige injectienaalden. De politie onderzoekt nu. vanwaar het vergif kan betrokken zijn en zij heeft er al de tijd toe. want vooreerst komt Klausen niet vrij. De inbraak in het „Sint-Olaf" valt niet te loochenen. Verder heeft hij het nodige te goed wegens vrij heidsberoving. mishandeling en bedrei ging met de dood ten opzichte van juf frouw Karlsson en jou. Dan de schietpar tij op de Zwarte Hoeve. Neen, het zal nog lang duren eer Klausen weer in het zon netje kuiert, indien het ooit gebeurt. Als hem de moord op Gunnar Lund qvist kan worden bewezen, krijgt ook So lange een stevige duw wegens aansporing er toe. Spreekt van zelf. Beiden ontkennen dan ook hardnekkig, er iets mee uitstaan de te hebben. In zekere zin voor Solange een hard gelag, want je begrijpt dat hij niet bijster te spreken is over de poets, die Klausen hem bakte met het etui. Na tuurlijk weet Solange er wel degelijk alles van- Dèórom het diner in Royal, het be zoek aan een variété, dansgelegenheden en tot slot de Orient Club. Lundqvist moest dronken worden gevoerd om Klau sen het werk te vergemakkelijken. Solan ge krijgt in ieder geval zijn portie voor medeplichtigheid aan de inbraak in bet .Sint-Olaf'. Zweedse rechters laten niet met zich sollen. Al ontbreken de bewijzen voor Solanges aandeel in de moord op Lundqvist. aanwijzingen zijn er ook hier bij de vleet en om die reden zullen zij hem voor zijn nachtelijk bezoek aan bet hotel met alle genoegen de volle portie geven. Paula Kalarne heeft de wijste partij ge kozen en alles ruiterlijk bekend, hetgeen ongetwijfeld van gunstige invloed bij de bepaling van de strafmaat zal wezen. Dan hebben we onze vrienden de Béringuard en Deschamps. Volgens hoofdinspecteur Lund zal 't voor hen wel bij een uitwijzing blijven en de waarschuwing, nooit meer een voet op Zweedse bodem te zetten, daar zij anders allesbehalve gelukkig zul len bliiken te zijn Zeer zeker kan mijn maatschappij 'n aanklacht tegen de Bérin guard indienen wegens poging tot op lichting. maar daarmee Heeft zij 'de twee honderdduizend franks niet terug, die zij uitloofde voor het opsporen van het hals snoer. Van de baron valt niets te halen: pluk eens veren van een kikvors! Zij wordt nu op andere wijze schadeloos ge steld. Svartan lachte zachtjes. En die andere wijze is? informeerde Söderman, daar een nadere verklaring ziich liet wachten. De polis van de Béringuard is ver vallen verklaard, waar vaststaat, dat de eigendomsrechten aan de barones behoren. Zij was onmiddellijk bereid een verzeke ring op eigen naam te sluiten en de pre mie is van die aard, dat de door de maat schappij gemaakte kosten er spoedig uit zijn. Al lapte de Béringuard er een groot deel van haar vermogen door. zijn vrouw blijkt toch nog een aardig appeltje voor de dorst, te hebben. Ik stond evenwel niet graag in de schoenen van meneer de ba ron! Tot nu toe gaf zü hem een behoorlijke maandelijkse toelage, maar daar is voor goed een einde aan gekomen. In het ver volg ontvangt hij kost en inwoning, zei ze. voor de rest geen centime- Wel, hij heeft het er naar gemaakt! Maar hij hielp zijn vrouw óók van haar overige sieraden af! Gaat dat zo maar? Op verzoek van de barones wordt er geen werk van gemaakt; ze zijn trouwens terecht Solange verkocht ze in opdracht van de Béringuard en kreeg er veertig duizend kronen op. Uit eigen zak paste Deschamps tienduizend bij, daar vijftigdui zend Paula Kalarne's prijs was. De opko per verklaart niet te hebben geweten, dat de sieraden van diefstal afkomstig zouden zijn. Desondanks werd hij gedwongen ze af te geven en hij mag nu in een cel zijn zonden bepeinzen. Söderman zei Op een avond zat niet Louise Hansen, maar Paula Kalarne in de sigarettenkiosk van het „Sint-Olaf'. Zij troonde mij mee naar de Maxim Bar. Ik snap, dat Lars Folmer er de hand in had, Was Louise Hansen óók in het. complot? Ik heb haar na die avond niet meer ge zien. Neen. Zij is nog niet hersteld. Louise Hansen kreeg om zes uur een beker melk bij de boterham. Het gelukte Folmer. er een verdovend middel in te doen: het zal hem wel door Klausen zijn verstrekt. Na een poosje gevoelde Louise zich ziek en ging naar huis. Paula Kalarne nam haar plaats in. Svartan raadpleegde zijn polshorloge. Het loopt zoetjesaan naar dinextijd- Hoe zoudt u denken over een cocktail vooraf iuffrouw Karlsson? Ik? Marianne lachte. Uitstekend! Stap voor deze speciale gelegenheid eens over je onthouders-principes heen, Söderman! Per slot van rekening ben jij toch het dubbele feestvarken! August schudde het hoofd. Waar het principes geldt, doe Ik niet aan marchanderen, ook al ben ik deze avond het lijdend .voorwerp! Het lijdend voorwerp, hoort u dat. juffrouw Karlsson? Svartan grinnikte. Hij verovert stormenderhand een van de liefste meisjes van Zweden, incas seert alsof het dagelijks werk is een che que ter grote van tweehonderd duizend franks en beklaagt zich nog! Had ik, na ongezien toehoorder te zijn geweest van het onderhoud tussen Solange en Pau. la Kalarne, subiet drie ferme knapen naar de Zwarte Hoeve gezonden, en geen twee, dan was het de vraag gebleven, of mijn maatschappij de aderlating had onder gaan. Maar ze kan tegen een stootje en onder toezicht van mevrouw Marianne Sö- dermann geboren Karlsson zul je er onge twijfeld een nuttig gebruik van maken. Ik geef je de raad het bedrag niet in kronen om te zetten. Niet? Ik heb anders al uitgerekend, hoeveel ik er in Zweeds geld voor krijg. Je doet in Parijs meer met tweehon derd duizend franks, dan hier met om en nabij veertig duizend kronen. Zou het u lijken, juffrouw Karlsson. in Parijs de ten ten op te slaan? Heerlijk! Marianne klapte in de handen. Wel. dat is dan voor elkaar. Hola! protesteerde August. Ik heb óók stem in het kapittel! In een verstandig huwelijk geeft de vrouw de toon aan, kijk maar naar de Bé- ringuards! De zaak is deze: ik ben erg op mijn gemak gesteld en als chef van het controlebureau voor Europa van de inter nationale verzekeringsmaatschappij Lin coln wil er af en toe wel wat werk aan de winkel zijn. Niet bevorderlijk voor mijn rust. Ik heb dan ook reeds eniige tijd het voornemen, me een vertrouwd assistent aan te schaffen, die later mijn werk zou kunnen voortzetten, als voor mij de pensi oengerechtigde leeftijd ig aangebroken zalig vooruitzicht! Het toeval deed m« in Stockholm tegen Söderman aanlopen. Het puikje aller assistenten. August gichelde. Laat je niets op de mouw spelden, Marianne! Mannen, die voorgeven, zo op hun gemak gesteld te zijn, ontpoppen zich in de regel als de uithuizigste wezens! Ik heb het aan mijnheer Svartan gemerkt! Vonnis me niet naar die éne afdwa ling. jongeman! Maar alle gekheid op een stokje- Voel je wat voor het idee? Wat? protesteerde Söderman met klem. Geestdriftig voegde hij er aan toe: „Alles! Dan zie ik een verschiet van vredige rust zich voor me openen! Svartan kwam overeind. Ik weet niet, hoe het met jullie Js ge steld. maar ik begin trek te krijgen, kin deren! Naar de eetzaal! En al gaat August op zijn hoofd staan, minstens een glas panje drinkt hij met on* mee. Marianne of wij laten hem hier en reizen samen naar de lichtstad! EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4