m .Goed Kamp1959 geopend Nederlandse Missieweek Een poes voor beha het werk maart Jan gaat naar Amerika VLAER&KOL j Eurofondsen dragen mee aan de voortschrijdende hausse Dubbele ©één Verborgen schatten van een woud Achtbaan DOKma lui. i 15 17 19 18 20 21 TECHNISCHE GOEDEREN Peperdure caravan of simpele tent In de week vóór Pinksteren Illegale actie voor amnestie Converteerbare aandelen als novum AMAZONE GEBIED Aspir ant- gan gster in kraag gevat Jongen van zestien Ford hervat betaling van dividend met 6 pet. PERSOONLIJKE AANDACHT schenkt U l anno 1691 9 De beurs van 31 maart-4 april Stichting van de Arbeid inwonend bij de S E.R. Wereldbank leent in W est-Duitsland V B ZATERDAG 4 APRIL 1959 PAGINA 11 ZONDAG april woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan Spanje Ongeluke met heftruck Ook de andere arbeider overleden Bankiers voor generaties van zakenlieden en beleggers Voor al Uw financiële belangen VRIJDAG WOENSDAG APRIL DONDERDAG APRIL VRIJDAG APRIL APRIL ZATERDAG APRIL MAANDAG APRIL DINSDAG APRIL WOENSDAG DONDERDAG APRIL APRIL INDUSTRIEAlgemene machinebouw, w.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrichters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. .Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en lialfr fabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de houtindustrie- Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: Cascobouw: Ijzer, staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatieapparatuur: Stuurmachines, nautische ihstrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveiligingsmateriaal, reddingsmateriaal, enz. Eaad- geréi5 Dekwerktuigen, lieren, kaapstanders, e.d., laadbomen. Technische voorzieningen: Hiüpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot keukeninstallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e.a. conserverings- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties en voorlicht tingsdiensten: Diversen. (Van onze Haagse redactie) Tien jaar geleden werd de verkoop van tenten voor het eerst na de oorlog in Nederland vrijgegeven. Tien jaar zijn voorbijgegaan en het kamperen wordt nu op velerlei wijzen beoefend. Waar ligt de grens? Mag de man die met een caravan van zeventiendui zend gulden achter zijn auto op vakan tie gaat, zich nog een kampeerder noe men? Een vergelijking tussen hem en de jongen die met een klein tentje, een primus en wat pannetjes gaat kampe ren. valt vreemd uit. Beiden zullen op Goed Kamp 1959, de tentoonstelling van de A.N.W.B. die vrijdag in de Hout- rusthallen in Den Haag door jhr. mr. A. Feith, burgemeester van Voorburg en voorzitter van de stichting Recreatie werd geopend, alles van hun gading vinden. Deze tentoonstelling is de zevende in de reeks. Elk jaar is er meer ruimte nodig dit jaar werd er een grote tent voor caravans opgericht en elk jaar komen er meer mensen. Dit jaar duurt de tentoonstelling van 3 tot en met 7 april, een dag langer dan vorig jaar. Dit om het Dezoek meer te spreiden. Goed Kamp geeft een volledig inzicht in de mogelijkheden die de buitensport- handel en de industrie op het gebied van kamperen en het kampeerwagen- toerisme hebben te bieden! Sinds enkele jaren is Goed Kamp de grootste expo sitie op kampeergebied in Europa. Inderdaad is er op de tentoonstelling een super-caravan te zien die zeven tienduizend gulden kost. Maar er zijn ook eenvoudige tenten van vijfenzes- tig tot honderd gulden. Voor het eerst liefhebbers zeer veel. worden de Franse caravans in Neder land getoond. Men heeft ze door de val van de franc kunnen invoeren. Ze heb ben grote ramen en zijn in prijs iets la ger dan de Nederlandse en iets hoger dan de Engelse caravans. Kunststoffen als plastic zijn bü tenten diverse malen toegepast. Er is een bin- nentent van textiel met een dubbel bui tendak van plastic. In de kunststoffen zit wat tenten betreft beslist toekomst, zo is de mening van deskundigen. Maar wie heeft er het geld om proefkonijn te zijn? De vestingtent" beschikt over een soort van torentje voor de ventila tie. Handig is de tent met een scheer- lijnloze ingang. Wat te denken van de caravan die in enkele ogenblikken tweemaal zo groot is. Op kogellagers trekt men de verdubbeling van opzij naar buiten. Zo heeft men een ruim zit- en een ruim slaapvertrek. Op Goed Kamp ziet men een jong echtpaar in tien minuten eer complete gezinstent opzetten. Men ziet een licht gewicht tent van tweeëntwintighonderd gram spun nijlon. Men ziet kampeer- meubelen van de stichting de sociale werkplaats in Alkmaar, een veldbed met telescopische vering en bestelwa gens die van binnen tot kampeerwagen zjjn omgebouwd. Goed werk zal het pop pen- en filmtheater ,,In de vreemde ajuin" doen. Er wordt met poppen ge speeld om goede vakantiemogeljikheden o.m. namens de stichting recreatie, aan te duiden. De poppenspeler Flip Wafel bakker doet dat elk uur. Eveneens om het uur wordt de film ..Vrij Buiten" vertoond. Goed Kamp 1959 biedt de De verboden Baskische partij heeft in de Spaanse stad San Sebastian een actie voor amnestie ten behoeve van politieke gevangenen ontketend. Overal in de stad zijn aanplakbiljetten versche nen waarin de bevolking wordt opge roepen in verzoekschriften vrijlating van de duizenden politieke gevangenen te eisen. De biljetten werden zelfs op openbare gebouwen als het postkantoor aangetroffen. Ook de tienduizenden die voor Franco naar het buitenland zijn gevlucht moeten kunnen terugkeren, zo wordt op de pamfletten betoogd. De pamfletten roepen de Spanjaarden op hun instemming met de actie te be tuigen door het schrijven, kalken, schil deren etc. van ,,a" van „amnestia" op muren en gebouwen. De actie houdt kennelijk verband met het feit dat Span je woensdag de twintigste verjaardag van de overwinning van Franco vier de. Eerder deze week ontving de Spaan se minister van justitie, Antonio Itur- mendi, een verzoekschrift van onge veer 4.000 personen om vrijlating van de gevangenen. De ondertekenaars zijn overwegend verwanten van de 500 po litieke gevangenen. Het Nederlandse Episcopaat heeft be sloten de Indische missieweek, Aie ieder jaar in de week vóór Pinksteren wordt gehouden, om te zetten in een Neder landse missieweek. Doel ervan is het geven van geestelijke en stoffelijke steun aan de Nederlandse missionaris sen. Het Episcopaat heeft deze beslis sing genomen vanwege de sterk gewij zigde situatie in de missïewereld. De vroeger verplichte oratio impera- ta onder de H. Mis komt te vervallen. Het gebed: „Kom H. Geest" enz. en het schietgebed: „O, Maria, Konin gin der Apostelen, bescherm onze Ne derlandse missionarissen", komen in de plaats van de gewone gebeden na de H. Mis. De gelovigen wordt aanbevolen deel te nemen aan de H. Mis in die Week, H. Communie en Rozenhoedje., De religieuzen zullen eengebedsuur mo gen houden waaronder het Allerheilig ste mag worden uitgesteld. De gelovigen wordt de gelegenheid geboden een offer te brengen. Dit kan geschieden door het plaatsen van een offerbus of het houden van een kerkcollecte op tweede Pinksterdag. Ook in seminaries, internaten en pensions, gestichten en ziekenhuizen wordt deze geldinzameling gehouden. De gelden zullen op de gebruikelijke wjjze aan eigen bisdom worden over gemaakt, met duidelijke vermelding: Nederlandse missieweek. Het Nederlands Episcopaat heeft een Werkcomité benoemd, dat tot taak heeft ieder jaar deze week te stimule ren óp daartoe geëigende wijze en aan het Episcopaat een voorstel in te dienen over de bestemming der inge- Zoals bekend zijn donderdag te Rot terdam twee arbeiders, die op een vork heftruck waren geklommen om naar Vogelnestjes te kijken, van het voertuig afgevallen, ten gevolge waarvan een van hen, de 29-jarige G. Littel het leven verloor. De andere man, de 28-jarige S. Van den Oever, die zwaar gewond in een ziekenhuis werd opgenomen, is gis termiddag eveneens gestorven. zamelde gelden en de overmaking van deze geiden te verzorgen. Ieder jaar brengt het comité verslag uit over zijn werkzaamheden aan het Episcopaat, aan wie de rekening en verantwoording ook ter goedkeuring wordt voorgelegd. In het werkcomité hebben zitting: mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselijke Priester Missiebond, mgr. drs. J. C. V. Over- beek, nationaal secretaris, mgr. A. de Wit, nationaal penningmeester, de pa- ters-provincialen A. Blommaert CSSP en dr. G. de Gier MSC, leden van het nationaal bestuur. Indien zulks wense lijk blijkt, kan het Episcopaat nog an deren in het comité benoemen. De werkzaamheden zullen geschieden op het nationaal bureau van de Pause- Nijmeegse politie heeft een J 16-jarige jongeman ingerekend, die de laatste tijddruk bezig is geweest zich op te werken tot een beginnend gangster. Hij heeft het be staan een schriftelijke oproep van de politie om zijn fiets aan het bureau af te halen, te vervalsen tot een ver gunning voor het dragen van vuur wapens. De politie wist dit staaltje van koudbloedigheid te achterhalen, toen zij het verdacht begon te vinden dat de jongen zijn fiets de fiets liet en niet kwam opdagen. Bij onderzoek bleek de jongen in het Goffert-stadion in een holletje een Frans pistool, een portefeuille met geld en vier valse cheques te hebben verborgen. Hij bezat zelfs een vervalst spoorwegabonnement, dat hij had gestolen van een inwoonster van Nijmegen. De valse cheques, elk ter waarde van 2.000.uitgescnreven aan toon der ten nadele van zijn vroegere pa troon, had hij nog niet geïnd. i-iv.vA->r.vnr»y O, zei mevrouw In-de-Puntjes, mijn nieuwe hulp in de huishouding is ge weldig. Mijn hele huis glimt en glanst. Alles is schoon tot zelfs het richeltje achter het fornuis. Fijn, zeiden de vriendinnen. Gefeli citeerd hoor! Ondertussen stond Bernadien, zo heet te het nieuwe meisje, haar hoogste lied te zingen. Ze zong zo aard, dat het schalde m de schoongewreven kamers. Bernadien, zei mevrouw In-de-Puntjes, zing niet zo hard! Maar mevrouw, zei Bernadien, als ik niet zing, kan ik niet werken. Dan moet je het maar proberen, zei mevrouw In-de-Puntjes. Maar Bernadien legde haar spons en zemelap neer en zei: mevrouw dan ga ik maar. Ik werk voor mijn éigen ple zier. En als ik niet zingen mag, dan is voor fflO de pret eraf. Dag mevrouw. Tot ziens mevrouw. Daar stond mevrouw In-de-Puntjes. De nieuwe hulp jn de huishouding was weg. Ik weet me geen raad, zei ze te gen haar vriendinnen. Er is niets meer in mijn huis, wat nog glimt of glanst. Alles is vuil, tot zelfs het richeltje ach ter het fornuis. O, wat jammer, zeiden de vriendin nen. Dat spvjt ons wel hoor. Tiereliere tombola. Jan gaat naar Amerika. Jantje Koen wil emigreren, daarom moet hij Engels leren. Ja is yes, en nee is no, En de restdat leer je zó. Tiereliere tombola. Ginder in Amerika gaat hij eerst met kranten venten. Zo verdien je gauw wat centen. 't Is eenvoudig. Okido. Iedereen begint daar zo- Tiereliere tombola als hij in Amerika rijk geworden is van 't sjouwen, gaat hij zeepfabrieken bouwen. En hij komt. in 't parlement. Ja, hij wordt nog president! Tiereliere tombola. Jan gaat naar Amerika. 't Zal nog wel een poosje duren, maar dan zal hij kaartjes sturen, met de groeten en een zoen van de President ,Jan Koen". VERA WITTE Het bestuur van de Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Amsterdam heeft besloten aan aandeelhouders voor IHV» l te stellen het jaardividend voor 1958 te lyke Priester Missiebond, Laan Copes bepalen op 6 procent. Over 1959 werd van Cattenburch 127 te Den Haag. I het dividend gepasseerd. Advertentie Deviezenbank 55 ROTTERDAM I 2e Westewagenhof l - telefoon 127493-135996 p UTRECHT telefoon 26351 BILTHOVEN telefoon 2571-2572 De Amsterdamse effectenbeurs heeft 2>ch in de afgelopen week gekenmerkt door een typische haussestemming. Twee fondsen vooral hebben daarbij een leidende rol gespeeld: Philips en Unilever. Beide aandelen hebben in deze slechts vier dagen tellende beursweek namelijk een avance van circa 35 punten °P hun naam geschreven. Aandelen Koninklijke Petroleum zijn tezeifder tijd slechts ƒ2,40, of 12 punten volgens de oude noteringswijze in koers gestegen on AKU moest zich met een winst van 6 punten tevreden stellen. KLM, als laatste fonds uit de internationale groep, Was echter weer zeer vast, want dit aandeel ging 6.60 omhoog, hetgeen althans relatief een belangrijke stijging betekent. Het meest markante van de markt ontwikkeling was dat de belangstelling 2jch aanvankelijk vooral op Philips richtte, terwijl deze haar glorie op de laatste beursdag geheel aan Unilever Hoest afstaan. Mogelijk speelde enige vermoeidheid het electrofonds na de krachttoer in het begin van de week Parten, maar ook ruilingen van Philips ih Unilever waren van invloed. Het Jaarverslag van Unilever, dat deze week Werd gepubliceerd, heeft een goede in druk gemaakt. Dit wil echter niet zeg- pen dat de beurs op Philips uitgekeken ls geraakt. Integendeel, de koers-winst Verhouding van Philips t.o.v. vergelijk bare Amerikaanse aandelen op dit ge bied maken dit fonds ook op de huidige prijs nog zeer aantrekkelijk voor de Amerikaanse kopers en dezen zijn het tenslotte die in hoofdzaak de markt- stemming bepalen. In hoofdzaak, doch niet geheel. Meer en meer begint zich op onze beurs een nieuw krachtveld te ontwikkelen dat zijn oorsprong vindt in de propaganda voor de Euromarkt-gedachte op beleg- gingsgebied. De diverse Eurofunds welke de laatste tjjd zijn opgericht, halen voortdu rend materiaal uit de markt en het is duidelijk dat hiervan een stimulerend effect op de koersontwikkeling uitgaat. Is deze invloed bij de grote internatio nale waarden al duidelijk voelbaar, veel meer is dit vanzelfsprekend het geval wanneer het om de kleinere zgn. lokale waarden gaat. Aandelen Amsterdamsche Bank, opgenomen in de beleggingsmaat schappij Eurunion, vormden daarvan in de afgelopen week weer eens een spre kend voorbeeld. De koers liep namelijk met ongeveer 19 punten op tot 289. Dergelijke koersbewegingen blijven vanzelfsprekend niet beperkt tot het fonds in kwestie. Het neveneffect is dan ook dat andere aand. uit dezelf de groep zich er aan optrekken. De liefde voor converteerbare obliga-, IiJL tA beleSgers nog steeds in het gunstige ervaringen die met soorten zijn opgedaan werken aantrekkelijk, maar zij zijn f5 chlJn:Itjk ook de oorzaak van dat L,Wel een? erg hard van stapel wordt gelopen. Dit laatste zou men bv. geneigd zijn te denken in het geval van de 5% converteerbare obligaties Z.H.B. die op 10 april ter inschrijving zullen worden aangeboden en waarvoor men thans de nodige claims kan kopen. Nadat donderdag ƒ15 bieden was ge adviseerd, kwamen de claims vrijdag voor het eerst tot verhandeling op een prijs van 18, hetgeen betekent dat men de converteerbare obligaties in dat geval verwerft tegen een koers van 127 pet. Deze prijs staat gelijk met een conversie-pariteit van 252% voor de aan delen die daarmede bij een dividend van 10% zoals de laatste vier jaren steeds werd uitgekeerd, een rendement van 4% zouden laten, hetgeen by de huidige winstcapaciteit zeker niet overmatig kan worden genoemd. Een nieuw soort beleggingspapier nieuw althans in de Nederlandse beleg gingssfeer wordt geïntroduceerd door de Amsterdamsche Droogdok Mij., die in haar jaarverslag de uitgifte van ƒ2.9 miljoen 5% converteerbare aandelen in het vooruitzicht stelt tegen de koers van 100% met recht van voorkeur voor houders van de bestaande gewone aan delen in de verhouding 1 op 2. Deze preferente aandelen zullen van 1 januari 1964 af op basis 1 op 1 kunnen worden omgewisseld in gewone aandelen (hui dige koers 355 bieden, inclusief 20% dividend over 1958). De reden waarom op deze wijze nieuw geld zal worden aangetrokken zal op de komende jaarvergadering, waarin te vens de vereiste statutenwijziging aan de orde zal komen, wei uit de doeken worden gedaan. Het lijkt echter niet gewaagd te veronderstellen dat zich hierin het zeer conservatieve financiële beleid van de A.D.M. aftekent. Het bestuur wil zich waarschijnlijk Toen kwam Mietse de poes. Het was een grote, grijze poes met streepjes op haar kop. Ze kwam binnen door de ach terdeur en zei: miauw, kunt U me ge bruiken als hulp in de huishouding me vrouw? Ik hou van schoon en netjes. Ik kom uit een keurige familie en eer lijk ben ik ook. Mevrouw In-de-Puntjes' vond 't eerst wel een gek ideeeen poes voor het werk. Maar ze dacht: ik kan het al licht proberen. Zij zal in ieder geval wel niet zingen, zoals Bernadien. En ik heb trouwens altijd gehoord, dat poezen proper van aard zijn. Je oent aangeno men, zei ze. Kun je dadelijk beginnen? Ja, dat kon Mietse de poes wel. Ze knoopte een schortje voor en ging aan het werk. En mevrouw In-de-Puntjes moest toegeven dat het keurig ging. En zo zacht. Geruisloos liep ze door het huis op haar fluwelen pootjes. Ze poets te en schrobde, ze dweilde, veegde en raagde. Ze deed de was, ze streek en waste de kopjes om. O, zei mevrouw In-de-Puntjes tegen haar vriendinnen, Mietse is geweldig. Mijn hele huis glimt en glanst. Alles is weer schoon, tot zelfs het richeltje ach ter het fornuis. Fijn, zeiden de vriendinnen. Gefeli citeerd hoor! Maar in het begin dachten ze nog: een poes in huis, niets voor ons hoor! Dat kan nooit wat zijn! Maar als ze by mevrouw In-de-Puntjes op visite kwamen, deed Mietse keurig de voordeur open en zei: goedenmiddag dames, zal ik uw hoed en uw mantel aannemen? En dan dachten ze: ze is toch maar goed af, met die poes. Maar op een nacht in Maart, toen meneer en Mevrouw In-de-Puntjes la gen te slapen, wat hoorden ze op het dak? Miauw, rrrmiauw...maumaumau- maumaumauw! Het klonk zó hard, dat ze er allebei van wakker schrokken. Wat moet dat? zei meneer In-de-Puntjes. Maar mevrouw fluisterde: ik denk dat het Mietse is. Ze stapte dit bed, schoof het raam open en keek omhoog. En jawel hoor, in het randje van -de dakgoot zat Mietse met aan iedere kant eén andere kat en ze riepen zo hard ze maar konden: miauw- miauw-maumaumau Mietse, ,zei mevrouw In-de-Puntjes, mauw niet zo hard. Maar mevrouw, zei Mietse, het is maart en dan mauwen alle poezen graag in de maneschijn.. Als ik 's nachts niet mauw,dan kan ik overdag niet werken. Dan moet je het maar proberen, zei mevrouw In-de-Puntjes. Maar Mietse zette een lioge rag en zei: mevrouw, dan ga ik maar. Als ik nog niet eens 's avonds op het dak mag mauwen, dan is voor my de pret eraf. Dag mevrouw. Tot ziens mevrouw! Weg sprong Mietse, van de dakgoot, en de twee andere katten er achteraan. Daar stond mevrouw In-de-Puntjes. Alweer zonder hulp in de huishouding. Ik weet me geen raad, zei ze al gauw weer tegen haar vriendinnen. Er is niets meer in myn huis, wat nog glimt en glanst. Alles is vuil, tot zelfs het richeltje achter het fornuis. O, wat jammer, zeiden de vriendin nen. Vraag of Bernadien weer terug komt. Nee, zei mevrouw In-de-Puntjes, want die zingt zó hard. Daar kan ik niet tegen. Maar haar man zei: stil, de maand maart is zó voorby. En wat deed hy toen het zover was? Hy ging op stap met in zijn ene hand een schoteltje melk en in zyn andere hand een bakje kattenbrood. Mietse Mietse, riep hij. Kom terug. Wij kunnen je niet missen! Ik wil best weer komen, zei Mietse. De maand maart is nu toch voorbij en dan is er voor my geen lor meer aan om in de maneschijn te mauwen. Kom dan maar gauw, zei meneer In-de-Puntjes. Je moet voortaan altyd bij ons blijven. Behalve als het maart is, want dan heb je vakantie. Daar kan ik inkomen, zei Mietse en ze knoopte haar schortje weer voor. In het westen van Engeland, dicht by wilde bloemen bewonderen, evenals in de grens van Wales, komen twee be-1 het_ wüd^levcnde dieren, zoals de das, kende rivieren, de Wye en de Severn, in het Kanaal van Bristol uit. Ontel bare aantallen bezoekers maken een tocht langs de vele historische steden, die gelegen zyn in de dalen waar deze rivieren doorheen stromen, maar wei nigen keren zich naar het landschap tussen deze rivieren, waar men een van de oudste Koninkiyke wouden van En geland vindt het Forest of Dean. Dit is een gebied van ruim 9100 ha., waarvan byna driekwart met bomen is beplant. In Dean worden sinds de Ro meinse bezetting delfstoffen gevonden, en door de eeuwen heen is er reeds hout uit de bossen gehaald. Kort geleden is ..Miss Bril 1959" ge kozen, en de stichting Oog eli Bril bewees dat een vrouw met oen Bril er toch aantrekkeiyk kan uitzien: Sommi ge brillen zyn ware sieraden: zelfs zyn er brilmontuurs waar parels in ver werkt zyn. Ook is er de hoorbril. in de handel. Het is een volledig hoorappa- raat, gemonteerd in een brilmontuur. In de uiteraard nogal lorse veren is het akoestische apparaat verwerkt. Het is gebleken, dat veel slechthorenden de voorkeur geven aan de hoorbril boven het ouderwetse apparaat. Vooral ook, omdat het storende geruis, veroorzaakt wanneer de kleding over de verster ker in borst- of binnenzak verschuift, by de hoorbril niet kan ontstaan. Zowel de versterker als het batterytje en de volume-regelaar zijn in de brilveren aangebracht. Het batterijtje, ter groot te van een kwartje, is ongeveer zeven tig uur bruikbaar. Sommige dames beschikken over een complete brillen-uitrusting. Een cellu- loidbril, meestal met doublé versie ring, voor huiselijk gebruik; enige bril len waarby door het montuur een stuk je van de stof van een japon is gere gen, zodat de draagster bij elke japon een passend montuur heeft, voor de middag; dan nog een montuur voor 's avonds, met een fyne bovenrand. De uitvinding van oogglazen, uitslui tend voor verziende mensen geschikt, zou op het eind der dertiende of veer tiende eeuw zyn geschied en het meest waarschyniyk is dat dit te Murano bij Venetië heeft plaatsgevonden in de glasfabrieken die daar toen reeds be roemd waren. Van keizer Nero is be kend dat hy de gevechten der gladia toren gadesloeg door een uitgeholde smaragd. Uit het leesglas ontstond in de veer tiende eeuw de „beryi", dat eigenlyk één ingevat glas betekent, maar spoe dig gebruikte men twee glazen, beu- gelbril. Slechts enkele malen ziet men op schilderyen uit de oudheid iemand met een bril afgebeeld omdat alleen geleerden zulk een voorwerp gebruik ten, daar dit voor de meeste mensen te duur was (het Was een soort halve In de bossen staan vele soorten bo men, eiken, beuken, linden, berken en hulst, zodat het bos in de loop van het jaar vele kleurschakeringen krygt- de vogels zingen hun altyd muzikale groet. In het voorjaar staan in het oosteiyke deel van het woud de wilde narcissen in bloei, en men kan er veel andere vos en otter, die hier hun nesten ma ken. Lydney, dat in het zuidelijk deel van het woud ligt heeft een kleine ha ven. Men zegt dat dit de kleinste ha venplaats van Groot-Brittanië is, maar haar geschiedenis is groots en indruk wekkend. De Kelten bevolkten deze streek, en de Romeinen hadden er een, belangrüke vesting. Het Amazonegebied is 'n grote wilder nis in Brazilië dat tweehonderd maal zo groot is als Nederland. Er wonen echter maar twee miljoen mensen. De Amazone zelf is 5.550 km lang, haar monding 200 km breed, de diepte hier en daar 100 m, het verschil in niveau by natte en droge tijd soms 10 m, eb en vloed zijn tot 700 km stroomopwaarts merkbaar. Minstens zeven zijrivieren zijn groter dan de Rijn. Moderne damesbril. Een Van de oudst bekende modellen, een zogenaamde beugelbriluit de 14e-eeuw. edelsteen), en bovendien vele mensen uit vroeger eeuwen konden lezen noch schryven. (Slot volgt) Wij bedoelen een grote kermisattrac tie. Misschien hebben sommige van jul lie zo'n grote sleebaan, in de vorm van een 8 gebouwd, wel eens gezien, want de laatste jaren komt er af-en- toe een reuze Duitse achtbaan op de Nederlandse kermissen. Eigenlyk komt de oorsprong van de achtbaan uit Rusland, maar toen wa- ren het nog primitieve giytochten naar beneden van gladgemaakte en bij ei kaar gehouden sneeuwmassa's. En als er geen sneeuw was bouwden de Russen (reeds in 1650) houten stellages, die men langs een brede trap kon be-- klimmen, waarna men over een glad de houten baan op een matje naar be neden kon glyden, lezen wy in een ar tikel van J. van Doveren in de „Ko meet". Toen Napoleons soldaten uit Rusland terugkwamen hadden ze deze glijbanen gezien en ze vonden dit zulk een aardig vermaak, dat er energieke ondernemers waren, die in Parijs bij allerlei leesten dergelijke glijbanen' bouwden, waarin men op kleine wagen tjes op rails langs een stijgende en da- lende baan kon rijden. De Paryse bevol king vond dit amusement zo heerlyk, dat er altyd een lange ry wachtenden was. Eerst moesten de wagentjes met tou wen naar het hoogste punt worden ge trokken, maar later werd er een con-' structie gebouwd waarbij ze zulk een vaart kregen, dat ze zelf nog de kracht hadden om weer uit te lopen naar het hoogste punt. Later doken de achtbanen in alle landen van Europa op, zoals we ze nu Kennen, al waren ze toen veel kleiner. En nu zyn ze tot grote volmaaktheid gekomen en ze ontbreken op gëen en kele grote tentoonstelling. Dikwyls zyn net heel grote bouwsels, waarop men lange tochten kan maken, steeds afwis selend omhoog en omlaag gaande il ?cberPe bochten in een enorme snelheid, totdat men eindelyk, door een grote wateroppervlakte schietend, weer op de begane grond komt. voor de te verrichten investeringen vroegtijdig van het benodigde kapi taal verzekeren, maar tegelykertijd de daaraan verbonden dividendlasten zoveel mogelijk uitstellen tot tijd en wijle de nieuwe investeringen haar verwachte rendement afwerpen. In verband hiermede zijn de prefs de eerste vijf jaar niet omwisselbaar in gewone aandelen. De vraag waarom geen converteerbare obligaties worden uitgegeven, die het voordeel bieden dat de rentelast fis caal aftrekbaar is, zulks in tegenstelling met het dividend op de preferente aan delen, zal vermoedelijk ook haar be antwoording vinden in het voorzich- u /nanciële beleid dat voor obligatie schuld, hoe dan ook, geen genade vindt. Het zal interessant zjjn om te zien hoe de beurs deze preferente aandelen, die eigenlijk zjjn te beschouwen als ge wone aandelen met een voor een pe riode van vjjf jaar beperkt dividend- reent, zal waarderen. Logischerwyze zal men daarbij moeten uitgaan van het gekapitaliseerde dividendverschil tussen de gewone aandelen en de prefs over de komende vyf jaar (1959/63). Om dit precies te kennen zou men echter in de toekomst moeten kunnen kijken, het geen nog niemand gegeven is! Voor be leggers die in een hoog tarief van de inkomstenbelasting vallen zullen voorts nog andere overwegingen gelden. Een nader oordeel zal men overigens eerst kunnen vellen wanneer meer byzonder- heden bekend zullen zyn. laagste hoogste laatste versch. tijdv t.o-v 29 mrt 92U i/4 97(4 97 A Jf; 111% - 841,4 IV* 135% -}- 1 299% 534 147.50 —0.25 214% 2% 370 +11 2961/4 1 349 4 572% +271/4 502% +34% 211 166.45 2.20 141.80 6.60 150% 34 140% .1% 241 11/4 133% 1% koers koers 92% 93 971/4 97% 96% 971/4 111 Vn 111% 84 85i% 132*2 136% 2-921/2 301 147.70 149 211 214% 360 370 296i/4 299 345 349 557 58OV2 472 503V2 210% 212 162.80 166.80 140.30 141.80 14.91/2 151 139 141 239 241 133% 135% 3%% Staf]. *47 3% Inv. crt. N 3% Ned. 1962-6 6% Won bw '5: A'dam Rubb H.V.A. A.K.U. Ver. Dell Mile Van Gelder Z Hoogovens Müller Co. Ned Ka belt Philips (Jnllever Wilt Ftienrd Kon Petr K.L.M. flotl Am I41r K N SM Van Ommeren N ,Scheep\ 1 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 13.953.582 Obligaties 17.533.296 (4 dgn). Deze week (voorl.) Aandelen 14.641.011 Obligaties 16.401.337 (4 dgn). Advertentie Oude genever Bessenrood Citroen jenever De Stichting van de Arbeid is thans gehuisvest in het gebouw van de Soci aal Economische Raad, Bezuidenhoutse- weg 60 te 's Gravenhage. Het bureau van de S.E.R. verzorgt nu het secreta riaat van de Stichting van de Arbeid. Als secretaris van de Stightipg van de Arbeid zal. optreden dr. P.. S. Pels,, secretaris van de Sociaal Economische Raad en van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De Wereldbank zal volgende week D.M. 2000 miljoen obligaties emitteren in West-Duitsland, aldus wordt te Frank furt vernomen. Dit is de eerste maal dat de Wereldbank direct een beroep doet op de Westduitse kapitaalmarkt. De lening zal bestaan uit obligaties met éen. nominale waarde van D.M. 500 of meer, welke een rente zullen dragen van- 5% en een looptijd zullen hebben van 15 jaar. Aflossing vindt plaats na de eerste yyf jaren: De koers van uit gifte is vastgesteld op 100%, de datum Tt„, van inschrijving op 9 april. De uitgifte v«n L Eh varv de Stichting wordt verzorgd door een consortium van de Arbeid, Schevenihgseweg 62 tel van Duitse banken o.l.v. de Deutsche s Gravenhage,; is opgeheven.J l.Bank m de Dbesdner Bank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11