De zending der Kerk „MOTO RESTO", oase aan de snelweg Utrecht-Arnhem Gerelli geeft AÏDA echt Verdiaanse spanning 's Lands Kroniek- £Idl„rr,ïïik„°slrr de Kerk- van Tegen burgemeester Domburg f 1000.- geëist 125 jaar in het hnalgoud Groot en klein restaurant, een snackbar en een ruim terras MHili Opwinding in de engelenbak Makarios stelt adviseurs aan Water zakt op Madagascar Overleg KLM met telegrafisten Vader van de V-2" verklaart: R UIMTESPIEGEL MAAKT POOL GEBIEDEN BEWOONBAAR Vliegende schotels zijn al in de middeleeuwen waargenomen Scheepsbotsingen bij Engeland 40 t.b.c.- gevallen te Millingen a.d. Rijn AUTO-ONGELUK BIJ VEERE J Aschberg-diamant te koop Personeel Philips krijgt 1 van salaris extra Jongen springt van zes meter hoog Akkoord in zicht 3.635 woningen in februari Henny C. Rennefeld ZATERDAG 4 APRIL 1959 PAGINA 3 'imËB UYC een hieuw Gero fabrikaat1 Nederlandsche Roode Kruis schenkt 5.000 gulden LEO HANEKROOT In totaal winstuitkering van 5 Het bonte, rijk geschakeerde leven der mensheid plaatst de Kerk voor talrijke en voortdurend wisselende vraagstukken. Men kan daar lang en breed over praten, ge teerde verhandelingen erover hou den, maar hoe men het ook wendt of keert, alleen vanuit het geloof kan het juiste antwoord gegeven worden met betrekking tot de houding, die de a --- Kerk tegenover al deze problemen wichtiger aangeduid met de tekenen moet aannemen Dit antwoord luidt I t Bunmk een voornaam kort pn hnndicr- oL wif i- i strak gebouw verrezen, dat de naam hondinot een „katholieke Moto-Resto draagt, een tweeledig be- noudingAnders gezegdeen umver- grip en wel van vaart en rust. Het is seie, algemene houding, die niet ge- n.l. het eerste Nederlandse autosnel bonden is aan, niet beperkt tot één I weg-restaurant, bedoeld als pleister- Volk, één cultuur of wat ook. plaats voor de automobilist, die met Volgens Christus' bedoeling is de het OOR op e~n 8°ede physieke conditie Kerk het pniee heilsinctiHiift Sraag op njn tijd de gaspedaal los heel do i Ut laat om zlch te recreëren" Voor de rei- neel de mensheid, ze werd gesticht ziger in de griize oudheid, die moei- Advertentie (Van onze Utrechtse redacteur) Aan de snelweg Utrecht-Arnhem, ge- echter reeds op de oase neergestreken. Tenslotte waren de aanduidingen, een grote R op een blauw bord, op ver schillende punten langs de weg niet voor niets aangebracht. Het gebouw werd ontworpen door het architectenbureau Vogel en Dik te Am sterdam. Als de geestelijke vader mag worden beschouwd mr. C. Becht, die toen hij Prins Carnaval van Bergen op Zoom was meermalen blijk gaf over een rijke fantasie te beschikken. Als directeur treedt op de heer H. F. Tuine- ma. Vóór de najaarsbeurs hoopt men aan „Moto-Resto" ook een motel verbonden te hebben, zodat er tevens gelegenheid is om te overnachten. van Moto-Resto te Bunnik. op een bepaald tijdstip in de geschie- zaam lange afstanden te paard afleg- öenis, toen het mensdom reeds eeu- I de, telde een oponthoud van een dag Wenlang bestond en zich gebruiken, I nauwelijks, maar de automobilist of gewoonten en opvattingen had eigen motorrijder wijkt niet graag ver van gemaakt, die, zij het enkel maar in I z,Jtl baan af om de inwendige mens sommige opzichten en dan nog wei- rust ers en en neemt slechts even Doorkijk onder de pergola op het terras nig uitgewerkt, toch veel goeds in zich bevattfen. Aan zi)n verlangens is men tegemoet Immers de menselijke natuur is Bekomen met „Moto-Resto", waarheen door de erfzonde niet geheel en al en LSAr!e ^xtra, aangelegde m de grond bedorven Zij is, zoals de iei|t. De 'inrichting biedt® meer dln theologen dat uitdrukken, weliswaar I een eenvoudig zitje. Ze brengt door de gewond en verzwakt, maar daarom sfeer en de service, die daarbij door bog niet totaal blind voor het goede, horeca-vakmensen geboden wordt, de t>e mens kan, zo leert ons het geloof vermoeide toerist of zakenman al di- met zijn natuurlijk verstand het be- ïect een Prettige, stemming, waar- acMerhalen® ookgwannelkehSchepP-^ Moto-Resto^wèndt zTh tot een zo chterhalen, ook wanneer hi] nog met breed mogelijk publiek en wil daarom rï aa"ra. g -Is gekomen met de zowel de verwende „dure" zakenman Openbaring. Heeft hij eenmaal in I opvangen, die voor een rustig gesprek God leren geloven, hoe beperkt en onder een goed etentje in een meer onvolkomen zijn Godskennis ook mo- intiem restaurant kan plaats nemen ge zijn, dan komt hij vanuit dit geloof aJs Keze!J'S een dagje-uit zjjnde man tot hecmnnen on hoiovmrl Z» of vrouw uit de autobus, voor wie een tmorfo tl belevingen van het I groter restaurant en zelfs een snack- goede, het ware en het schone in een I bar ter beschikking staat, mate, die door de beschaving, welke En democratisch als Nederlanders hij toevallig bereikt heeft, bepaald nu eenmaal zijn waarin de buiten- Wordt. landers gerust mogen volgen kun- Wanneer men de geschiedenis van nen allen tezamen naar verkiezing de mensheid overziet, dan valt daar- Plaats nemen op het ruime terras in altiid een vnnrnittrancr waar to no (voor 150 personen) met uitzicht op de mon al f, u te n?" snelweg, waarvan de zakelijkheid wordt o-„ f ®P het eerste verzacht door een entourage van boom gezicht het tegendeel het geval te gaarden zijn. Deze vooruitgang is bovendien Een ]ange „pergola" leidt van het ais een zeker feit af te leiden uit parkeerterrein, dat plaats biedt aan Gods heilsplan, dat niet mislukken honderd auto's en zes autobussen, naar een ruime hal. Op de entresol bevindt zich een knus ingerichte loun ge. De verlichting van het grote restau rant met speelse bollen is alleraar digst en zonder overdaad is er vol doende variatie aan kleuren om het interieur een echt feestelijk cachet te geven. Een bijzondere ruimtewer king is verkregen door het naar de raamkant oplopend plafond. Zilduro, duurzaam en praktisch; vervaardigd van Gero edelstaal. Elegant in zijn verfijnde vorm, een sieraad door de hoge glans Vraag Uw Gero leverancier! MODEL 'FESTI' EEN CREATIE VAN DICK SIMONIS GERO EDELSTAAL De tbc-epidemie, welke zich te Mil lingen aan de Rijn gedurende de laat ste weken voordoet, heeft inmiddels veertig patiënten aangetast, hoofdzake lijk jeugdige personen, waarvan de be smetting aan het licht is gekomen bij een intensief onderzoek op de scholen. kan, waardoor het mensdom vanaf het begin naar zijn einddoel wordt geleid. Het beeld Gods, waarnaar wij allen als wezens met verstand en vrije wil geschapen zijn, blijft in ieder hiens aanwezig, hoe geschonden het vele gevallen ook moge zijn. Zo is het altijd geweest. Wij mogen de Kerk niet beschouwen als een „absoluut nieuw begin". Al leen al hierom niet, omdat de gena- Met man en macht is er gewerkt om de van Christus, die in alle volheid in Moto-Resto nog voor het bollenseizoen haar werkt, door terugwerkende gereed te hebben. Als een lentegroet kracht oorzaak is geweest dat er van Keukenhof stonden bij ons bezoek tussen zondeval en verinscincr °P de tafeltjes reeds lieflijke narcissen. L il-Jg T I De Officiële opening wordt dinsdag 14 echtvaardlgen op aarde waren, ook april verricht door staatssecretaris dr. "Uiten het uitverkoren Joodse volk. g. Veldkamp, de eerste gasten zijn De theologen De Lubac en Danié- lou ontwikkelen deze gedachte uit voerig. De Schepper en de Verlosser, Zegt de eerste, zijn één en dezelfde God. Men dwaalt, als men meent het Werk van de Verlosser te verheerlij ken door dat van de Schepper te ver kleinen. Christus heeft zelf gezegd niet ge-1 Aartsbisschop Makarios heeft bekend- komen te zijn om af te breken 8emaakt dat hij ongeveer 50 Griekse maar om te voltooien. Dat Cyprioten, onder wie leden van de ver- die, om maar aanstonds een zeer hem en de andere Grieks-Cyprische 'oornaam punt te noemen, bij haar leden van het overgangskabinet van verschijnen in de wereld, overal op advies zal dienen. In dit raadgevend haar tocht, volkeren ontmoette, die al orgaan zullen ook de burgemeesters een eigen godsdienst bezaten. Wan- van de grote steden met overwegend beer wij bedenken, welk een allesom- Griekse bevolking, vertegenwoordigers Vattende invloed de godsdienst kan van- handels- en beroepsverenigingen, hebben op de totale ontwikkeling en ™t vHieelL^nrrte^nwo°JduiPrs levenshouding van een volk dan kan De aartsbisschop deelde "medf, dit hij bjen niet aan de vraag ontkomen, of gouverneur Foot heeft gevraagd het dit alles „in zijn geheel verworpen sinds ^55 ingestelde verbod van de moet worden om plaats te maken Cyprische communistische partij ,,Akel" Voor het Evangelie." Vooral, wan- en haar nevenorganisaties op té heffen, heer men daarbij weet, dat het wer kelijk goede buiten het Evangelie óók Van God afkomstig is. Origenes, een kerkelijk schrijver Uit de christelijke oudheid (185—254) formuleert het uitgangspunt van het gezonde denken over dit onderwerp aldus: „Dat niemand uwer denke, dat Hij, die onzichtbaar ieder mens doordringt, of liever: heel de schep ping, een andere is dan Hij, die mens geworden is, die op aarde verschenen is en met de mensen heeft verkeerd." Het Evangelie is veeleer de uitbrei ding, de voltooiing, de bekroning van de lange weg, die de mensheid onder Gods leiding heeft afgelegd tot aan de verlossing. De Kerk, het christen dom is door God in de wereld ge- Zonden om de hele mensheid in zich op te nemen, die vóór de Menswor ding van de Tweede Persoon der H. Drievuldigheid tot taak had de komst van de Verlosser voor te be reiden. Evenmin als Christus het bestaan de heeft afgebroken, maar vervol maakt, aangevuld en voltooid, zo zal ook de Kerk enkel en alleen moeten „rechtbuigen" wat zij aan verkeerds ontmoet. Het goede, waar zij het ook vindt, neemt zij in zich op, omdat het 'mmers, zoals gezegd, van God komt en daarom haar toebehoort als enige Uitvoerster van Gods heilsplan. Het 's onder Gods leiding ontstaan om eens in de grote synthese van de Kerk opgenomen te worden. Men moet dus zeggen, dat de hele mensheid het Evangelie heeft voor bereid. Uiteraard overeenkomstig Gods plannen. Maar toen het er een maal was, toen Christus de voltooi- 'ng had gebracht, betekende dit toch °ok weer méér een nieuw begin dan een einde. De Kerk moet nu de volheid van haar leer en genade over de aarde gaan verbreiden om zó de mensheid haar de definitieve voltooiing te lei óen. Maar dat doet zij door „zich in het dichte weefsel der menselijke ge schiedenis te voegen zonder het te verscheuren" en zo verandert zij de mens en vernieuwt het aanschijn der harde. (Van onze correspondent) Eind november van het vorig jaar had de burgemeester van Domburg met enkele vrienden een jachtpartij georganiseerd. De avond werd beslo ten met een diner in de Campveerse Toren te Veere, bij welke gelegenheid nogal wat gedronken werd. Om streeks elf uur 's avonds besloot het gezelschap op te breken en naar Domburg te rijden. Omdat de mees te jagers niet bekend waren in deze streek, reed de burgemeester voorop in zijn open legerwagen. Naast hem was de 28-jarige baronesse T. v. A. gezeten. Met naar de burgemeester verklaarde een snelheid van onge veer 60 km werd over de gevaarlijke en van vele scherpe bochten voorzie ne dijk tussen Veere en Vrouwenpol der gereden. Het lag in de bedoeling een zijweg in te slaan om binnendoor naar Domburg te rijden. Doch de burgemeester werd eensklaps ver rast door deze scherpe rechtse bocht ten gevolge waarvan hij in de berm terecht kwam. Bij het trachten door een bruuske draaibeweging weer op de weg te komen kantelde de open auto. De baronesse geraakte onder de wagen en verloor het leven Groot feest in Mheer vandaag Dorpsgemeenschap verwelkomt nieuwe kasteelbewoner Degenhard ^baron de Loë weer „Heer van Mheer" Een van 's werelds grootste en be roemdste diamanten, de Aschberg-dia- hrant die 102,55 karaat weegt, slechts "•38 karaat minder dan de grootste dia mant ter wereld, de koh-i-noor, zal op 17 april in Stockholm worden geveild. De diamant zou hebben behoord tot oe kroonjuwelen van Tsaristisch Rus- i^nd. De kostbare steen werd na de Russische revolutie van 1917 naar mockholm gebracht. Het is een cliam- Pagnekleurige diamant gezet in een halssnoer, omringd door andere dia manten en edelstenen. Het zuid-Limburgse dorpje Mheer viert vandaag een uniek feest. Op luisterrijke wijze de schutterij en de harmonie komen eraan te pas verwelkomen de eenvoudige dorpsbe woners in de persoon van Degenhard baron de Loë immers de nieuwe „Heer van Mheer". Met de komst van deze nog jeugdi ge baron - hij is 28 jaar - wordt Mheer echt weer zichzelf. Sinds 1942, het jaar waarin de laatste kasteelheer Hein- rich baron de Loë kwam te overlijden, was dit niet meer het geval. Het dorp, nauw verbonden met zijn magnifieke kasteel, was een vertrouwde figuur ontvallen. Een stuk echt Mheer was verdwenen. Het aanzien van het kas teel, de trots van het dorp, leed er onder. In de ogen van de dorpelingen was de allesbeheersende burcht, meer dan 350 jaar lang het voorname verblijf van de adellijke familie de Loë, zon der kasteelheer geen echte burcht meer. Kasteel Mheer deelde het lot van zovele andere Limburgse kaste len: Het werd museum en hotel. Geen oneervolle bestemmingen overigens, maar de bevolking van Mheer had het toch graag anders gezien. Maar moeilijk kon zij zich verzoe nen met de nieuwe toestand. De boe ren van het sterk geïsoleerd, maar landschappelijk wondermooi gelegen dorp bleven hopen, dat het weer als vanouds zou worden. Zeventien jaar lang zag het er naar uit, dat dit een iidele hoop zou blijven, maar thans is aan deze periode een einde gekomen. Een en ander is het gelukkige gevolg van het feit, dat het kasteel, tot nu toe beheerd door de ervan de Loë, weer één eigenaar heeft gekregen en wel Degenhard baron de Loë, een rechtstreekse afstammeling van de vroegere heren van Mheer en wat voor de huidige dorpsbewoners nog meer zegt: een kleinzoon van de nu nog in Mheer om hun goedheid algemeen ge prezen kasteelbewoners Levin baron de Loë en diens echtgenote Marga- retha barones de Loë, geboren baro nes van der Linden d'Hoogvorst. Het zal de bevolking van Mheer beslist goed doen, dat de nieuwe kasteelheer in de voor hem gereedgemaakte ver trekken twee levensgrote portretten van zijn grootouders heeft laten aan brengen. De nog ongehuwde baron de Loë, die zich voorgoed in Mheer is komen vestigen, gaat voorlopig vijf vertrek ken van het hoofdgebouw van zijn kasteel bewonen. In de rest van het reusachtig grote kasteel („wel hon derd vertrekken", zeggen de mensen in Mheer) blijft het museum en het hotelbedrijf van de heer Mellaart ge vestigd. De stijlvol ingerichte woning van de nieuwe kasteelheer slechts een klein gedeelte van de burcht van Mheer is overigens ruim genoeg om er vandaag met meer dan vijftig adellijke gasten een groots installatie- feest te vieren. Tot deze gasten behoren uiteraard de ouders van de nieuwe kasteelheer, alsmede zijn oudere broer Clemens, die de burcht Bergerhausen, in de omgeving van Keulen bewonen. Het installatiefeest, dat ingezet wordt met een plechtige hoogmis tot dankzegging in de vlak bij het kasteel gelegen kerk, wordt besloten met een serenade van alle Mheerse verenigin gen en met in de harmoniezaal bal na voor de bevolking van het dorp. Wanneer de feestelijke dagen voorbij zijn, wacht baron de Loë veel werk in de uitgestrekte bossen en boomgaar den (meer dan 40 hectaren) van zijn kasteel. De nieuwe kasteelheer van Mheer ziet hier niet tegen op. Daar voor is h;j te zeer gesteld op het vak van zijn keuze: land- en bosbouw. De officier van justitie bij de recht bank te Middelburg, waarvoor vrijdag deze zaak diende, kon niet nalaten er op te wijzen dat dit ongeval grote be roering heeft gewekt en dat het tevens tot roddel heeft geleid. Uitvoerig onder zocht de rechtbank de oorzaken van het ongeval waarbij verscheidene getuigen- deskundigen werden gehoord, o.a. de chef technische dienst van de A.N.W.B. Vast kwam te staan dat de veilige snelheid voor het berijden van de weg bij het indraaien van de gevaarlijke bocht hooguit 30 a 40 km mocht bedra gen en dan alleen maar overdag. Het ten laste gelegde: dood door schuld, werd bewezen geacht, doch in verband met de onvoldoende formule ring van de wegenverkeerswet kon ver dachte slechts vervolgd worden volgens art. 307 van het burgerlijk wetboek. De officier van justitie roerde ook het grote drankgebruik aan. Door bij zondere omstandigheden kon de bur gemeester eerst vijf uur na het onge val een bloedproef worden afgeno men. De uitslag hiervan was dat er zich zeer weinig alcohol in het bloed bevond, doch gezien de lange tijds duur die verstreken was, wenste de of ficier van justitie er geen enkele waarde aan toe te kennen. Wel merk te hij op dat gebleken is dat het ge middelde verbruik per persoon zoda nig is geweest, dat dit mede invloed moet hebben gehad op het ongeval, voornamelijk ten aanzien van de schrikreactie. Volgens art. 307 van het burgerlijk wetboek kan de rechtbank een gevan genisstraf opleggen, doch de officier was van mening dat de opgelegde straf niet zodanig moet zijn dat de veroor deelde deze straf zijn gehele leven mee moet dragen. Eveneens was het vol gens het burgerlijk wetboek niet moge lijk het rijbewijs in te trekken. Ook de ze omstandigheid moest volgens de offi cier in de strafmaat worden verdiscon teerd. Hij achtte een geldboete van 1000 volkomen op zijn plaats. De ver dediger, mr. J. J. v. d. Weel, bepleitte uiterste clementie. Hij liet de hoge snelheid geheel buiten beschouwing evenals het drankgebruik en baseerde zijn verweer op de bruuske stuurbewe- ging waardoor de open auto kantelde. Uitspraak op 8 april. De reprise van Verdi's Aïda. die de Nederlandse Opera gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam gaf, heeft een verheugend sterke signatuur gekregen van de dirigent, Ennio Ge relli. Men had dit seizoen reeds voor treffelijke indrukken van hem ontvan gen bij Giordano's „Andrea Chenier". Zij werden bij deze Aïda-opvoering ruimschoots bevestigd door de vloeien de tempi, die hij maakte en de stuwing, die hij aan de scène gaf, de viriele, echt Verdiaanse spanning ook, die hij aan het drama verleende. Geen zwij melende sentimentaliteit, maar de in tense geladenheid, die Verdi eigen is. Althans voor zover dat van hem afhing. De voorbereiding zal wel niet grondig genoeg geweest zijn, zoals dat meestal gaat met reprises. Het ensemble, zowel als enkele solisten hebben het stuk nu al jarenlang ge zongen onder verschillende dirigen ten, die de aandoenlijke trekkerigheid beminden. Daartegenover stonden en kele solisten, die er nu voor het eerst in kwamen. Het was een incongruent geheel, dat wel heel sterk op de diri gent moest leunen om eenheid te bewaren. Het lukte Gerelli bewonde renswaardig, maar hij kon toch niet verhinderen, dat de oude krachten van deze opvoering steeds weer te rugtrokken naar hun vertrouwde zeurtempi. Hjj moest er voortdurend de zweep overheen leggen. Verder viel het op, dat enkele solis ten zich uitermate spaarden voor een grote scène, die zjj in het verschiet hadden. Johan v. d. Zalm deed dit zo irriterend erg, dat hij menigmaal te melig leek om klank te geven en maar zowat om de toon heen dreef. In zijn aria „Celeste Aïda" kon men dit niet eens zeggen. Toen zong hij ten naaste bij een halve toon te laag. Het was hartverscheurend. Maar in het zesde tafereel hervond hij veel van zijn kracht, alsook van de natuurlijke glans van zijn stem. Hij had zich alleen maar gespaard, wat in beginsel ver standig kan zijn, maar in dergelijke excessieve mate toegepast op schmiere begint te lijken. Ook Annv Delorie heeft trouwens als Amneris gedurende een groot deel van de avond rare kuren vertoond met ger maniereerd gewrongen en geknepen toontjes, waarin de afwezigheid van op rechte gepassioneerdheid vervangen moest worden door aanstellerige senti mentaliteit, zoals in het derde tafereel. Hoe machtig zij is in stem en voor dracht kwam pas aan het licht in dat zelfde zesde tafereel, waarin ook v. d. Zalm uit zijn schulp kroop. Dit was Op het door orkanen en overstromin gen geteisterde Madagascar zakt het water. Het voornaamste vraagstuk is op het ogenblik het huisvesten van de daklozen. Ongeveer 40.000 mensen zijn ondergebracht in kerken, scholen en andere gebouwen van Tananarive. Volgens de eerste berichten die uit de tot nu toe geïsoleerde gebieden binnen komen. zijn sommige plaatsen zo zwaar beschadigd dat zij geheel opnieuw zul len moeten worden opgebouwd. In de straten zou een paar meter modder liggen en de rijst-, koffie- en suikeroog sten zouden voor veertig procent zijn vernietigd. Het belangrijke spoorweg- knoopunt Briokville zal mogelijk ver plaatst worden naar het hoger gelegen gebied aan de andere oever van de Rianilarivier. Alleen de zuidwestelijke provincie Tulear is voor overstromin gen gespaard. Daar heerst echter grote hitte en er is een tekort aan rijst. Het da$!?ljjks bestuur van het Ne- derlandeehe Roode Kruis heeft besloten, een bedrag van 5.000 gulden ter be schikking te stellen aan de liga van ro de kruisverenigingen, ten behoeve van de hulp aan de slachtoffers vEin de watersnood op Madagascar. een grote scène van een werkelijk ver voerende dramatische zang. Begrijpt Anny Delorie nu niet, dat een Pharaos- dochter, die in het zesde tafereel een verzengend vuur is, in het derde tafe reel onmogelijk een miauwende poes kan zijn? In de titelrol zag men Luccile Udovick, die een jonge en voor de rol al te hard-helle stem heeft, dik wijls zuiver kan zingen met een van nature gemakkelijke hoogte, maar nog vaker alles bederft, doordat zij schrikbarende portamenti maakte, te laag in de toon komt, deze dan op trekt en tenslotte de zuivere hoogte nog niet haalt. Zij moest eens echt goed zangles gaan nemen, haar krampachtigheden afleren en zich aanzienlijk meer verdiepen in het we zen van een personage, want verder dan een oppervlakkig aangeleerde voordracht komt zij daar ook niet mee. Meer genoegen beleefde men aan Randolph Symonette als Amo- nasro, een grote en sonore stem, die hem voor de rol zeer geschikt maakt, vooral omdat deze rol meestal hard en ruig is. Waar zij een enkele keer een piano vergt, is Symonette aan merkelijk minder bedreven. Verder vallen te noemen Guus Hoekman, verstandig en dus voorzichtig Ram- phis zingend, en dit met succes, zo lang Ramphis het midden houdt, maar klankloos zodra hij in de laagte of ir. de hoogte komt. Oude bekenden waren Gee Smith als koning en de stem van Corry van Beckum als priesteres. Het koor was uitstekend van klank. Het was, zoals men ziet, lang geen voorbeeldige voorstelling, maar zij gaf toch bevrediging door enkele hoogte punten en inzonderheid door Gerelli's directie, die bijna altijd de situatie redde, waar men op het toneel tekort schoot. De engelenbak begon voor hem te schreeuwen van opwinding. Of het een kwestie van oren of van een neus hebben is, zij daargelaten, maar iets is er in de „engelen" dat hen onfeil baar kwaliteit doet onderkennen. Op grond van de verbetering in de rentabiliteit van de onderneming in 1958 en in de algemene gang van zaken heeft de raad van bestuur der Philips' Gloei lampenfabrieken besloten aan het einde van deze maand aan het personeel een bijzondere uitkering ten bedrage van één percent van het jaarinkomen te verstrekken. Het statutaire personeel- winstaandeel over het afgelopen jaar bedraagt vier percent van het jaarinko men, zodat de personeelsleden een uit kering van in totaal vijf percent van hun jaarinkomen zullen ontvangen. Ten einde de bezitsvorming onder het Phi- lipspersoneel te bevorderen is voorts bepaald, dat het totaalbedrag desge wenst geheel of gedeeltelijk kan worden besteed voor het verwerven van perso- neels-obligaties. Peter Laagland uit de Joseph Haydn- laan te Hengelo heeft gisteren de sprong van zijn leven gemaakt. Hij was aan de Bloemendaalweg in een eikenboom geklommen. Toen hij zes meter hoog was. durfde hij niet meer naar beneden te klauteren. Peter zag een politieagent naderen, die was ge waarschuwd om de jongen te helpen, en sprong uit angst uit de boom. Tussen de directie van de K.L.M. en do telegrafisten (vertegenwoordigd door de vereniging van K.L.M.-telegra- fisten, de algemene bond van Iucht- vaartpersoneel, de bedrijfsgroep bur gerluchtvaart van de katholieke bond van vervoerpersoneel „St. Raphael" en de bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de christelijke bedrijfsgroepen cen trale) zijn de afgelopen dagen besprekin gen gevoerd over de voorwaarden, waarop een aantal telegrafisten weer in actieve dienst zal kunnen komen. Verwacht mag worden, dat deze be sprekingen tot overeenstemming zullen leiden. De voorwaarden zullen even eens van toepassing zijn op telegrafis ten die nog in actieve dienst waren. Het weer in actieve dienst nemen van een aantal telegrafisten houdt naar verluidt verband met het overleg tus sen de directie van de K.L.M. en de vliegers. De piloten, die het werk van de telegrafisten overnemen, eisen zo als bekend daar extra-betaling voor. Over deze kwestie, de zogenaamde „crew-complement", kunnen directie en vliegers naar het zich laat aanzien niet tot overeenstemming komen. Óm niet aan de eisen van de piloten te be hoeven voldoen overweegt de K.L.M.- directie nu de telegrafisten weer in dienst te nemen. De K.L.M. heeft in dit verband mee gedeeld, dat sedert enige tijd overleg gaande is met de vereniging van K.L.M.-vliegers over verschillende on derwerpen. waaronder inderdaad ook de ,;crew-complement". In het huidige stadium van het overleg kunnen geen mededelingen over de bijzonderheden hiervan worden gedaan. Zowel de direc tie van de K.L.M. als het bestuur van de vereniging van K.L.M. vliegers streeft ernaar ten spoedigste een over eenkomst te bereiken. In februari 1959 zijn, volgens gege vens van het centraal bureau voor de statistiek 3.635 woningen voltooid. In februari 1958 werden 7.071 nieuwe wo ningen opgeleverd. Het aantal in de eerste twee maanden van 1959 opgele verde woningen bedraagt 9.299, tegen 13.486 in de overeenkomstige periode van 1958. Gerekend tot en met februa ri 1959 zijn sedert de bevrijding 694.894 nieuwe woningen gebouwd. West-Duitsland De 59-jarige blik slager Ernst Walter uit Weiden in West-Duitsland maakt met een houten kruis van dertig kilo op zjjn schouder een voettocht naar Jeruzalem, via Joe goslavië, Bulgarije. Turkije en Syrië, om veiligheid voor Berlijn af te smeken. Wat de onmiddellijke toekomst be treft voorspelde prof. Oberth, dat te gen 1964 het eerste bemande ruimte station zal bestaan en dat op zijn laatst tegen 1967 een landing op de maan zal worden uitgevoerd. Het Finse schip „Ramso" is giste ren in de monding van de Theems aan de grond gezet met een gat groot genoeg om er een autobus doorheen te laten rijden, nadat het in de mist een aanvaring had gehad. Er zijn geen slachtoffers onder de bemanning van twintig koppen. Het kleine 1.905 ton me tende Finse schip kwam in aanvaring met het 8644 ton metende Britse tank schip „Clyde Explorer". De zware mist had het zicht tot 50 a 100 m verminderd. Voorts is het Liberiaanse vaartuig „Buena Fortuna" ter hoogte van Kaap Beachy Head 22 mijl uit de Britse kust in botsing gekomen met het Russische schip „Zhadanov". Geen vfm beide schepen heeft om hulp gevraagd. De „Buena Fortuna" heeft nog gemeld, dat geen der opvarenden van de twee schepen gewond is. Prof. Hermann Oberth, de „vader van de V-2" waarmee de Duitsers aan het einde van de tweede wereldoorlog Engeland bestookten, heeft in een le zing in Wenen verklaard, dat de ge leerden tegen 1979 in staat zullen zijn een ruimtespiegel te vervaardigen. Met dergelijke satellietspiegels tot een to taal oppervlak van tien vierkante kilo meter, zou men door concentratie van het zonlicht gehele steden kunnen ver lichten, ijsbergen kunnen smelten en poolgebieden bewoonbaar kunnen ma ken. Oberth gelooft voorts, dat men reeds eeuwenlang het verschijnsel van vliegende schotels kent. Op het ogen blik heeft men er geen andere verkla ring voor. dan dat het ruimteschepen van andere planeten zijn. Reeds in de middeleeuwen zijn vliegende schotels waargenomen, zei hij. De professor gelooft ook, dat men in staat zal zijn satellieten tot op een af stand van 36.000 km van de aarde te lanceren. Drie van dergelijke ruimte stations zouden voldoende zijn om de gehele aarde te overzien en alle delen van de wereld met televisie te berei ken. In het atelier van de heer Henny CRennefeld aan het Gerard Douplein te Amster dam staat een trechtertje ge vuld met een geelachtige, voch tig aanvoelende stof, die iets weg heeft van klei. Het spul ziet er ogenschijnlijk onschul dig uit, maar wordt het droog en komt er vuur bij, dan be staat er alle kans dat de hele werkplaats de lucht in vliegt. De op geeU oker gelijkende substantie bevat n.l. knalgoud, een ontplofbaar goudpoeder dat goudstof en ammoniak bevat. Het behoort tot de onontbeer lijke hulpmiddelen, welke de heer Rennefeld voor de uit oefening van zijn beroep van metaalvergulder nodig heeft. 125 jaar geleden is zijn over grootvader Casper, die in Frankrijk en Duitsland tot edelsmid was opgeleid en zich in 1834 als patroon in Amster dam vestigde, in hetzelfde vak begonnen. Hij heeft zich in die dagen speciaal op het t'uurver gulden en op het galvanisch vergulden toegelegd. Deze zaak is steeds van vader op zoon overgegaan, hoewel het maar weinig heeft gescheeld of de huidige eigenaar een achter kleinzoon van de stichter was, omdat papa meende dat hij geen geschiktheid voor de familiestiel bezat, loodgieter geworden. De heer Rennefeld heeft zich gespecialiseerd in 2Zer&UlCie™ ?n, Vfrzilveren van kerkelijke gebruiksvoorwerpen en sie- lüiJ ni jnissiekelken en de van kunstig zilverbeslag voorziene altaar- hJhiJS?°?r ziin' in de Praktijk geschoolde handen zijn gegaan, hnhhf un weg over de Qehele wereld gevondenEen bijzondere oooy van hem. is evenwel het restaureren van antieke curiositeiten. Op ogenblik by voorbeeld is hij bezig met het forse koperbeslag van enkele empire-commodes. Het koper is door de tand des tijds verkleurd en de i er Rennefeld moet maar weer zien dat hij het de merkwaardige kleur geejt, welke m de tijd van Napoleon I gangbaar was. Het vuurvergulden wordt om gezondheidsredenen niet meer toegepast. Alles geschiedt uitsluitend langs galvanische weg. Boven het zilverbad, een oplossing van water, zilver en cyaankali, zijn twee staven overlangs aangebracht. Aan een ervan (de annode) hangen drie zuiver' zilveren platen, die geheel in de vloeistof zijn ondergedompeld. De tweede staaf (de kathode) dient ter bevestiging van het te bewerken voorwerp. Door inschakeling van de electrische stroom wordt de kathode vijf uur lang langzaam heen en weer bewogen en zet zich 90 gram zilver af, voldoende om twaalf tafelcouverts van een dunne laag te voorzien. Hoe ouder het bad is, des te mooier wordt het resultaat. Het goudbad daarentegen moet herhaaldelijk worden vernieuwd en kan alleen worden gebruikt bij een temperatuur van 70 gr- De goudlaag zelf is uitsluitend 24 karaats. Het grootste object dat de heer Rennefeld eens heeft uitgevoerd, is een enorme klok geweest, die voor een nieuwe fabriekshal van Philips in Oslo bestemd was. Hij heeft alle koperen d.elen van dit glazen uurwerk moeten vergulden en toen de klok gereed was, was er een speciaal vlieg tuig voor het transport naar het hoge noorden nodig. De heer Rennefeld is pas hersteld van een ziekte die hem ruim een jaar heeft uitgeschakeld. Dit is de reden waarom het 125-jarig bestaan van de familiezaak ongemerkt voorbij gaat. -A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3