Mythische portretten van Willem van Oranj e I BERT ONNES STRANDT OP HONGAAR FOELDY Colovinyl KRISTALLEN BOLLEN ENTERPRISE op Duindigt favoriet R.K.-M.U.L.0.1 DRAADLOOS CONTACT Alfredo (Belevenissen van een Jong (*ezin Prof. Rogier spreekt voor M ulo-vereniging Jaarvergadering B loedwr aakzaak voor Napelse rechtbank U „Titan" opnieuw met succes afge vuurd Om wereldtafeltennistitels Jongetje Biriba geeft Ogimura handen vol werk In Utrecht Weer Dominicanen in Noorwegen Benoemingen HUISMAN OP DE LEIDERSPLAATS GORDIJNSPIRAAL Audiënties Ontslag Nato en jazz Vanavond Zondagavond Jeugdelftal oefent in Rotterdam Grote operatie met klein scalpel Uruguay verslagen V ZATERDAG 4 APRIL 1959 PAGINA 4 Eblei-damtoernooi Liturgische weekkalender Veel belangstelling voor ArgentiniëBrazilië Ik had pedagoog moeten worden, of sociaal werker of physio-therapeut. ...of ik; had carrière moeten maken dan was ik gespaard gebleven voor in zakenal dat huishoudelijk werk! DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBIE Je moet maar pech hebben Ha! nu ben 'k 'n beetje minder nat dan nat Bandieten!.Doodrijders!...Zigeu nerslBulldozers!.„Aapmensen'.. Na cht uil en..Parasieten Toe, voorwaarts, kapitein, anders komen we 'rnooit... (Va nonze Utrechtse redacteur) De uitdrukking Vader des. Vaderlands voor Prins Willem van Oranje, door Fruin ats" zeer uitzonderlijk beschouwd, is een humanistische gemeenplaats, ge annexeerd van de - .Ptcameins» keizers. Zij werd dan ook 'in de 16de eeuw klakkeloos achter vorstennamen ge plakt, od de wijze' van p..p.. pater par trire. Bij op's werden iii de 17de ee"»v zelfs admiraals en regenten met., dié erenaam getooid. Deze naam zegt ons dan ook werkelijk niets en die rhetorica van Frum zou oh.-? blind kunnen maken vóór wat onderzoekingen ons zouden onthullen. Het is verre* van waarschijn lijk, dat men Willem van Oranje bij zijn leven als Vader des Vaderlands besbhouwde. Dit zei prof. dr. L. J. Rogier in ziin voordracht .Evoluties in het historisch portret der Oranjevorsten" gistermid dag uitgesproken in de algemene ver gadering van de Vereniging voor R.K. Mulo. De hoogleraar betoogde vervolgens dat de uitkomst van de 80-jarige oorlog Oranje het tegendeel van roem ge bracht heeft. Het is dus fantasie als men denkt dat hij de stichting van de Republiek der Zeventien Provinciën voor ogen heeft gehad. Zijn hart klopte niet in Den Haag, maar in Brussel en hij is altjjd voorstander geweest van de ongedeelde Nederlanden. Zijn bloed eigen Breda beschouwde hij als de brug tussen noord en zuid. Het is uit nood geweest, dat hij zich op Noord-Neder land terugtrok. Hij is de voornaamste grondlegger van een staat, die ten hoogste een halve verwerkelijking van zjjn wensen genoemd kan worden. Als een tweede kapitale dwaling gisp te prof. Rogier de opvatting, zoals wel vroeger in schoolboekjes voorkwam, dat Willem van Oranje de stichter van een protestantse staatsgodsdienst zou zijn, want hij streed voor het behoüd van de Groot-Nederlandse eenheid en een religie-vrede, die aan protestanten en katholieken gelijke rechten zou ge ven. De eigenschap, die hem moderner maakt dan de politici in zijn tijd, is juist zijn tolerantie. Hij mocht de berekende houding van de tacticus hebben, aan zijn politiek is toch te danken, dat de Republiek on danks het ijveren van het westen geen calvinistische theocratie is geworden, mar de meest tolerante staat van het ancien régime. Ook wie het relativisme van Oranje ziet en de tekorten in zjjn karakter, moet vaststellen, dat hij minstens de trekken van een fanatisme mist, dat zowel Philips II als Hendrik VIII van Engeland bezaten. Van beide mythische portretten, waarin volgens prof. Rogier Wahrheit und Dichtung zit, is in oude school boekjes nog wat terug te vinden en als derde karikatuur zag spr. de room se mythe, w aarin Oranje getekend werd als een huichelaar en zoete voge laar van de katholieken, die zijn be loften niet nakwam. Voor mensen van goede wil heeft de (Van onze paardesportmedewerker) Het programma a.s. zondag op Duin digt omvat negen draverijen en drie rennen, resp. met 5? en 25 inschrij vingen. Het valt op, dat voor het hoofd nummer de Charlotte Aubrey-prjjs zich slechts zes top-cracks hebben gemeld. Toch kan het een interessante strijd worden met aan kop sterke verdedi ging van Tarantella en Trudi Trothan, doch hun twintig meter voorgift kan door Enterprise te niet worden gedaan. Bovendien kan Douuble Six M. ver rassen. Voor de drie- en vierjarigen is elk een afzondetjjijke koers vastgesteld. Tot dusverre heeft de X-klasse in het algemeen weinig fraais laten zien, Xuthus T en Xanfhi Cen Dios zijn nog de besten. In de Chilene-prijs is Way Jewel' ongetwijfeld de sterkste, Wil liam Zen Wodan korr.en voor de plaats gelden in aanm°rking. De amateurs zullen hun krachten meten in de Ca- sindra-prijs. Théa Cornelia is in staat het veld te overvleugelen, als vaste concurrent verwachten we de goed in I vorm zijnde U Die'na, terwijl Vina van Barke zich. na lange afwezigheid even eens kan doen gelden. Bij de rennen staat de Prijs van Haarzuilen op de voorgrond. Kandahar staat uitermate gunstig in gewicht en dat zal wel de doorslag voor de zege geven. Cold Water heeft onze keuze in de Arc en Ciel-prijs, Friar's Delight als goede outsider. Hier volgen onze prognoses in het volledige programma: Ciamphie Scottprijs, 2000 m. 7 inschrij vingen, Xuthus T, Xenophon, Xanthi Ccn Dios. Chileneprijs, 2100 m 2 inschrij vingen. Way Jewell, William Z, Wodan. Charlotte Aubrey-prijs 2100 m. 6 in- Groot-Nederlandse geschiedschrijving sinds de eerste wereldoorlog bevrijdend gewerkt, waarbij prof. Rogier' in het bijzonder dacht aan Geyl en -Berkel- bach van den Sprenkel. (Van onze Utrechtse correspondent In de vrijdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de vereni ging voor r.-k. MULO, wijdde de voor zitter, de heer W, A. Brassé in zijn openingsrede onder meer aandacht aan de openstelling van de universiteit voor enkele vakstudies voor onderwij zers en de reacties hierop van som mige bladen en hoger onderwjjs-krin- gen. „Van onze kant" aldus de heer Bras sé, ,,kan het antwoord hierop zijn: Laat degenen, die gebruik willen ma ken van de geboden gelegenheid om de drempel der universiteit te over schrijden. door hun toeleg op de studie ulallu i en hun levenshouding tonen, dat de schrHvïncpn ""Enternris/ Tarantella b^een^MOl^.in^ aCWer 46 bUiVen Trudi Troth anC iUy Harvestm^ H-prijs bj een :IO-leerling 12100 m. 8 inschrijvingen, Wanda Axkit, Sprekende over het z.g. ULO-experi- j Willy Bond, Willy Nimble. Casindra- ment, dat een didactische en metho- prijs (amateurs* 2100 m 9 inschrijvingen dische vernieuwing van het MULO-on- Théa Cornelia, Vina van Barke, U Diena derwijs beoogt, en dat ondernomen is 1 Carma Nortonprjjs, 2520 m. 14 inschrij- op initiatief en onder leiding van het i vingen, Urania, Umberto, Upie Scott P. katholiek paedagogisch bureau en het Riphales-prijs, ren 2100 m. 8 inschrij- Dr. Hoogveld-Instituut, meende de heer vii gen. Marialva II, Charter, Ignatius. Brassé aan de hand van uitvoerige Prijs van Haarzuilen, ren 1700 m. 8 Na viei eeuwen zal in Noorwegen wederom een klooster van de Domi nicanen gevestigd worden. De Parjj- se provincie der Paters Dominicanen heeft aangekondigd, dat zij binnenkort met de bouw van eon klooster in Osio begint. De reformatie heeft de Domi nicanen met andere orden en congre gaties uit het land verdreven. Het klooster zal voorlopig plaats bieden aan acht paters, van wie er vier Noor zijn. Daarnaast zal het een gastenverblijf rijk zijn. De Parijse provincie der Pa ters Dominicanen heeft de zorg voor de missie in Noorwegen, aldus meldt het K.N.P. De bisschop van Breda heeft be noemd: tot pastoor te Bergen op Zoom H. Antonius Abt: de Zeereerw. heer Chr. J. P. de Graauw.tot rector van het ziekenhuis te Hulst: de zeereerw. heer H. M. van der Velden; tot kape laan te Roosendaal, H. Antonius; de weleerw. heer Arth. J. Michielsen; tot pastoor te Leur: de zeereerw. heer A. M. Mouwen: tot pastoor te Wouwse Plantage: de zeereerw. heer C. A. J. de Beer: tot kapelaan te Stuivezand: de weleerw. heer Joh. A. Peters: tot kapelaan te Breda, kathedraal (met de opdracht tot de leiding van het ka thedrale kerkkoor) de weleerw. heer P B. Dogge; tot kapelaan te Dongen, H. Maria Moeder van Barmhartigheid: de weleerw. heer P. J. M. Rombouts; tot kapelaan te Wagenberg: de weleer waarde heer M. C. M. van den Hout. Mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot president van het Klein seminarie Rolduc de Zeereerw. heer drs. H. L. W. J. Jo- chems. directeur bisschoppelijk college te Roermond: en tot directeur» van het bisschoppelijk college te Roermond de zeereerw. heer drs. P. J. J. Coenen, leraar bisschoppelijk college te Sittard. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op verzoek van de provinciaal der missionarissen van de sociëteit voor Afrikaanse Missiën met ingang van 1 april benoemd tot kapelaan van de parochie H. Joannes Bosco en H. Antonius van Padua te Oss, pater Joannes A. H. Tillie S.M.A. onder geliiktijdig eervol ontslag aan pater Hendricus Th. M. Sol C.ss.R. rapporten te mogen concluderen, dat de proef opeen 7-tal scholen tot een gunstig resultaat heeft geleid; met als gevolg, dat voorbereidingen zijn ge troffen om de proef voor het tweede leerjaar in de betrokken scholen voort te zetten. Op voorstel van de algemene verga dering werd besloten de aftredende hoofdbestuursleden, de heren Litjens en Struik, te benoemen tot ereleden, welke onderscheiding mede ten deel viel aan de heer J. van Berkel te Den Haag. Besloten werd het geschiedenispro gramma zodanig te wijzigen, dat met ingang van het in 1962 af te nemen examen voor wat de algemene geschie denis betreft alieen de periode van 1815 in aanmerking komt. Verder zal meer aandacht besteed worden aan de plaats van Nederland in Europa en bij de vaderlandse geschiedenis aan de partiien-vorming. Inde ochtendvergadering hield het hoofdbestuurslid de heer Th. Knippen een inleiding over de z.g. Marrimouth- wet. Spreker leverde daarbij kritiek op enkele punten. Zo achtte hij. in tegen stelling met minister Cal.s, vier jaar MAVO beslist noodzakelijk, waarna examen en diploma. Een facultatief 3- I of 4-jarige leertijd met mogelijkheid tot examen na 3 jaar, zoals door de mi nister voorgesteld, achtte hjj onaanne melijk. We] wiide hij de mogelijkheid openlaten om na 3 jaar desgewenst een overgang naar het beroepsonderwijs mogelijk te maken op rapport en pun- tenlijst, maar zonder examen. Het door de minister voorgestelde HAVO achtte hij niet aanvaardbaar. „Mijn man, Pasguale, heeft op zijn sterfbed tegen mij gezegd: .Orlando heeft op mij geschoten, in opdracht van Esposito of Tuccillo," aldus heeft de knappe, 26-jarige weduwe van de vermoorde Pasquale Simonetti gisteren voor de Napelse rechtbank, waarvoor zjj terecht staat, verklaard. Assunta, „Dolly" Simonetti staat terecht wegens moord, want Esposito, een der twee door haar man genoemden, viel twee en een halve maand na diens dood door revolverkogels, afgevuurd door „Dolly" en haar enkele jaren jongere broeder. Laatstgenoemde is voortvluchtig en wordt dus bij verstek berecht. De rechter vroeg haar: „Maar hoe wist u dat Esposito en niet Tuccillo uw man heeft laten vermoorden?" De voor naamste beklaagde in de Napelse bloedwraakzaak antwoordde: „Esposi to heeft mensen naar mijn huis gezon den, die mij bedreigden. Ook heeft hij iemand naar mij toegezonden, die zei dat Esposito mij geld zou geven, indien ik dat nodig zou hebben." Zij verklaar de tenslotte uit zelfverdediging te hebben gehandeld, doelende op de bedreigingen van Esposito. Voor dezelfde rechtbank staat de 24- jarige Gaetano Orlando terecht, die er van wordt beschuldigd Cimonetti, in op dracht van Esposito, te hebben ver moord. Dit zou geschied zijn om Esposi to een ^Vooraanstaande positie onder de Napelse smokkelaars en groentenhan- delaars te verschaffen. Esposito en Si monetti hielden zich beiden met smok kelarij bezig en probeerden daarbij de ^Napelse groentenhandel onder controle te krijgen. inschrijvingen, Kandahar, Paljas, Man gala. Are en Cielprps, ren 2000 m. 9 inschrijvingen. Cold Water, Friar's De- ligt, Yellow Rose. (Van een verslaggever) De deze week vastgestelde inhaalron- de heelt vrijwel klaarheid gebracht in het tot op heden bijzonder spannend verlopen Eblei-damtoernooi, dat te Rot terdam gehouden wordt. De Leidenaar Huisman heeft de leiding genomen met de bijzonder traaie score van 12 punten uit 7 wedstrijden. Zonder verder te spelen gaf Van der Veer zijn afgebroken partij tegen Huis man gewonnen. Voor De Vries beteken de het een teleurstelling dat hij zijn af gebroken partij tegen Bastemeyer niet kon winnen Van der Veer verdedigde zich bekwaam in zjjn partij tegen Bom. Het had er geruime tijd de schijn van, dat Van der Veer door zjjn geduchte tegenstanders onder ae voet zou worden gelopen. HoëwëJ niet ontkend kan wor den, dat doorlopend alle bordkansen voor Bom waren, sloeg zijn aan val niet door. Van der Veer wikkelde een rustige remise af. De stand luidt thans, na acht ronden: 1. Huisman 12 punten uit 7, 2. Roozen- burg 11 pnt;3. Bastemeyer 10 pnt; 4/5 Heemskerk en De Kluyver 9 pnt, 6. Bom 8 pnt uit 7; 7/9 Van der Heuvel, Meijers en Van de- Veer 7 pnt; 10/11 De Vries en Van der Waals 6, 12. Van der Sluis 2. Advertentie MAPRO-spiraal is sterk en soepei en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. nteer mogelijkheden met ned. octrooi 74341 Let op de gele bus De bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, zal geen audiëntie verlenen op 5, 6 en 9 april. De bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerwaarde heer J. L. M. Looncn, als pastoor van Wouwsche Plantage. ZONDAG 5 april: Beloken Pasen; eigen mis; credo; pref. v. Pasen; wit. MAAN DAG: Maria Boodschap: eigen mis: credo: pref. v. O. L. Vr.: wit. DINSDAG: Mis van zondag; pref. v. Pasen; wit. WOENS DAG: Idem. DONDERDAG: idem. VRIJ DAG: idem. ZATERDAG: H. Leo, paus- belijder-kerkleraar; mis Si Diligis; credo; pref. van Pasen; wit. ZONDAG 12 april: 2e zondag na Pasen; eigen mis; credo; pref. van Pasen; wit. De eerste „officiële" vrijdagavond van de N.T.S. viel, ais wij het zeggen mogen, nogal kaal uit. Om te beginnen zag men ..The Atlantic decade", een film over hen jaren NATO. Een in structieve rolprent zeker, en ook niet helemaal zonder filmisch inzicht ver vaardigd. Daarna, en tenslotte, kwam men met een jazz-concert, dat wil zeg gen met een telerecording van de Duit se televisie, die in augustus 1957 werd opgenomen. Men zag en hoorde dus jongelui als de Spree City Stompers", de „Deutsche All-Stars" wat is toch een All-star"? en Eddie Sauter en zijn orkest. Het was alles bij elkaar, naar onze smaak, een vrij eentonig ge val en de dreun zit nog een tikkeltje in onze oren. Maar goed, volgende week komt de N.T.S. met een relais van de Vlaams-Belgiscne televisie, die een stuk van Carl Zuckmayer opvoert. En dat is dan weer wat anders. H. Hn. De N.C.R.V.-televisie biedt de kijkers vanavond weer het spel „Plus of min" onder leiding van Johan Bodegraven, gevolgd door een kwartiertje kleinkunst van Guus Hermus onder het motto „Van grote naar kleine K". De avond wordt besloten met een ge varieerd programma van Dick van Bommel en Jelle de Vries. Via de K.R.O.-microfoon kan men luisteren naar het amusementspro gramma „Tierelantijnen", waarvan de wedstrijd „Eenmaal Andermaal" van Kees Schilperoort en het cabaret „Half Time" met Jetty Cantor, Jelle de Vries, Jules de Corte en Harry Ban- nink deel uitmaken. Amusement biedt ook de V.A.R.A. met het programma „Plein 8 uur 13", waaraan o.a. Hetty Blok, Maya Bou- ma. Enny Mols-de Leeuwe, Guus Her mus, Corry Brokken en Dick Schallies meewerken. De K.R.O. zendt morgenavond het eerste deel uit van een achtdelig hoor spel „Wie gaat er mee naar Engeland varen", waarmee Léon Povel een nieuw experiment in de geschiedenis van de radio introduceert. De A.V.R.O. zendt het tweede deel uit in de hoorspelserie „De Maansteen". Dank zij het nieuwe zendschema kun nen de tv-kijkers zich zondagavond amu seren met de avonturen van de gasten ift „Pension Hommeles". Dit program ma wordt besloten met een sportuitzen- ding, die gemeenschappelijk wordt ver zorgd door A.V.R.O., K.R.O. V.A.R.A. en V.P.R.O. Het Nederlands jeugdelftal (1820 jaar) zal, als laatste voorbereiding voor de interlandwedstrijd tegen België op 18 april a.s. te Arnhem, een oefenwed strijd spelen tegen Feijenoord. De wed strijd zal op woensdag 8 april a.s. in het Feijenoordstadion in Rotterdam ge houden worden. Op dezelfde datum speelt het Neder lands amateurelftal op het HVC-terrein in Amersfoort een oefenwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands zaterdagelf tal. Dit ter voorbereiding voor de wed strijd Nederland-Duitsland (amateurs) op woensdag 15 april te Enschede. In het Oostersportpark te Groningen wordt voorts op 7 april een selectie wedstrijd gespeeld tussen twee noorde lijke elftallen en woensdag 8 april speelt het westelijk amateureiftal op het ter rein van JOS te Amsterdam een wed strijd tegen het Amsterdams amateur elftal. Een 28-jarige kapitein-arts .van de Amerikabnse luchtmacht, die op de Amerikaanse luchtmacht, die op de bij Londen, bij een sergeant geroepen werd die een hartaanval had gehad, heeft 's mans leven gered door een ingrijpende operatie, die hij met slechts een klein scalpel uitvoerde. Aldus meldt U.P.I. Bij de patiënt ge komen handelde de arts snel: Hij gaf een verpleegster opdracht in de mond van de sergeant te ademen, en opende toen, met het scalpel, de borstkas. Hij gaf, met de blote hand, hartmassage, en zag na enkele minu ten de levensgeesten weerkeren. In middels was een zuurstofapparaat gearriveerd, dat de plaats van de verpleegster innam. De patiënt werd toen naar het hospitaal van de basis overgebracht- De Laatste berichten zeggen dat de toestand van de ser geant zeer goed vooruit gaat. In een wedstrijd van het toernooi om het voetbalkampioenschap van Zuid- Am erika heeft Chili met 10 van Uru guay gewonnen. De ruststand was 00. De Uruguezen waren gedemoraliseerd door twee opeenvolgende nederlagen, én bovendien ontbraken sommigen van hun beste spelers wegens verwon dingen of schorsingen op het appèl. Af gaande op het spelverloop had de uit slag echter even goed andersom kun nen zijn. In een andere wedstrijd won Para guay met 21, ruststand 11, van Pe ru. De laatste wedstrijd: Argentinië- Brazilië, is beslissend voor de eerste plaats. Te Buenos Aires stijgt dé spanning naarmate het tijdstip van de finale na dert. Gisteren is een eerste incident ontstaan tussen de leiders van de bei de ploegen over het aanvangsuur. De Argentijnen wilden dit vervroegen. Maar tenslotte kregen de Brazilianen hun zin en zal de match zaterdagavond gespeeld worden. De aftrap is vastge steld op 21 uur 30 plaatselijke tijd d.i. zondagmorgen 1 uur 30 Westeuropese tijd. Vrijdag, vertrokken nog vijf vlieg tuigen uit Rio de Janeiro naar Buenos Aires om het toch al grote contingent Braziliaanse supporters te versterken. Van de Amerikaanse basis te Kaap Canaveral in Florida is gisteren een proefmodel van de intercontinentale Ti- tan-rakel gelanceerd, waarvan alleen de eerste trap brandstof bevatte. Na een vlucht van twee minuten kwam de raket ongeveer 500 km verder in de At lantische Oceaan terecht. De proef werd een volmaakt succes genoemd. Twee vorige proeven zijn eveneens ge lukt. De 21-.jarige Chinees Hsu Ying Sheng zorgde in de 3e ronde van 't heren en kelspel van de wereldtafeltenniskam- pioenschappen voor de eerste grote ver rassing. Hij schakelde de als derde ge plaatste Japanner Seiji Narita met 21-12 21-17, 18-21, 22-24, en 22-20 uit. In de beslissende game bad Narita nog een voorsprong van 14-11, maar de Chinees wist met sterk verdedigend spel tot 18-18 te komen. Narita sloeg toen een smash over de tafel en de volgende in het net, zodat de Chinees met 20-18 kwam to leiden. Op zijn beurt miste Hsu echter tweemaal (20-20). Opnieuw sloeg Narita een smash uit en vervol gens in het net en zo won de gym nasiast uit Peking met 22-20. De ne derlaag van Narita betekende de eerste smet op het tot nu toe zo schone blazoen der Japanners. Ogimura en de onge- plaatsten Nabuya Hoshino en Muraka mi wonnen zonder een game te ver liezen. De Nederlander Bert Onnes, die zich donderdag zo goed geweerd had, werd in de derde ronde uitgeschakeld door de bekende Hongaar Zoltan Foeldy. De ze won in vijf sets. De twee geplaatste Japanse spelers Ogimura en Narita hebben hun par tijen tegen respectievelijk Biriba (Bra zilië) en Haguenauer (Frankrijk) ge wonnen. Maar vooral Ogimura heeft het tegen de 13-jarige Ubiracv da Costa niet gemakkelijk gehad. Ofschoon Bi riba in drie sets werd uitgeschakeld heeft de vroegere wereldkampioen voor ieder punt moeten vechten. Vijfentwin tig minuten lang waren de toeschou wers als het ware betoverd door super- tafeltennis. Prachtig gevarieerd heeft de jonge Braziliaan gespeeld, maar Advertentie FLEURIGE PLASTIC TEGELS VOOR ZONNIGE VLOEREN EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE Ogimura's betere controle gaf de door slag. Da Costa maakt soms in zijn bril jante spel wol eens fouten die onno dig zijn. Het ontbreekt hem, en dat 's begrijpelijk als je nog maar dertien ja ren telt, aan ervaring. In de eerste set kwamen beide spelers tot 2O-20i maar twee harde smashes van Ogimu ra beslisten in zijn voordeel. Biriba leidde in de tweede set met 17-16 ef verloor toen vijf punten achter elkaar- Bij de dames was het Japanse over wicht in de derde ronde zo mogelijk nog indrukwekkender. Wereldkampioe ne Fnjie Eguchi en de als vierde en zesde geplaatste Kimiyo Matsuzaki en Taeko Namba wonnen zonder een game af te staan. Ook hier werd ech ter een lid van het Japanse team uit geschakeld. Het was de niet geplaatste Kazuko Yamaizuma, die Ann Haydon (GB) een game afsnoepte. Ann Haydon won met 21-16, 18-21, 22-20, 22-20, maar had in vrijwel alle games een achter stand moeten inlopen. Ook bij de dames werd een geplaat ste speelster uitgeschakeld. Het was de Chinese Sun Mai Ying, die in drie ga mes verloor van de vroegere wereld kampioene Gisi Farkas Lantos. AgneS Simon, de in Nederland wonende Hon gaarse, wist zich tot nu toe uitstekend te handhaven. Zij versloeg in de derde ronde Hwang Yool Ya (Zuid Korea' en in de vierde haar ex-landgenote Mathe, beiden in drie games. Het Nederlandse duo Bert Onnes- Frans Schoofs werd in de eerste ronde van het herendubbelspe] uitgeschakeld door de Duitsers Tietmeyer en Czi- chowski. De cijfers waren 16-21, 21-18, 10-21, 21-16, 21-18 in het voordeel van het Duitse dubbel. Negulescu en Knappe Roemeni ë-West-Duitsland) versloegen de Nederlanders De Korver en Robers met 21-14, 21-13 en 21-7. Sladkarow en Popow (Bulgarije) wonnen van Gimbel en Scheffer met 21-11, 21-12, 25-23 en 22-20. Engeland Kroonprins Charles van Engeland heeft waterpokken, aldus is officieel meegedeeld. Hij is donderdag van het college van Cheam naar Wind sor gekomen waar hij nu wordt ver pleegd. MOCQ ^°Pyfi9ht P' B- Bo* 6 Copenhogen door HERGE by Uitgeverij Casterman Bij de grote Kraak van Terra-Nora!'k ben nat als 'n spons Augurken Wafel ijzers!....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4