Rommelig plaatsje modern badcentrum kan een worden Weder opbouwpla 11 afgekeurd wegens aantasting van de duinen E Pyama's Peek&Cloppenburg Daling van aantal werklozen wijst op wezenlijke verbetering Veerdienst over moet worden verbeterd Bouwlift tot honderd m. hoogte DE C ARN AY ALSMOORD en tejUu/isLe. elke woensdag jongens- markt Moedige redder voert zijn belagers DEN HAAG MET KIJKDUIN IN IMPASSE «u. MÊam vJ Jazz in de kerk Metaalnijverheid over dieptepunt heen Personenvervoer over Westerschelde- veren aanzienlijk gedaald Brutale diefstal Wieskirche Marga Klompé meest bewonderd Met capaciteit van 1400 kg of zeventien personen Bijna zeven ton voor kerkenbouw SIEMENS V B DINSDAG 7 APRIL 1959 PAGINA 3 liliillBi M Paratyphus in Sittard vooi'bij DODELIJK VOER royaal model, prima kwaliteit, sterk en wasecht, frisse kleurcombinaties. Speciale J. M. prijs De werkgelegenheid President De Gaulle heeft griep 111 Buit ter waarde van meer dan honderd duizend Mark Volgens NIPO PRIMEUR IN ZEIST door MARTIN MONS Prinses Irene naar assaut te Breda Collecte aartsbisdom Delftse onderneming uitgesloten van invoer uit Ver. Staten Slavenburg''s Bank Aanmerkelijk hogere resultaten over eerste kwartaal :<-i: v- .v. - In Kijkduin staan twee complexen Oostenrijkse houten woningen, waarvan er enkele op de foto te zien zijn. Den Haag wil deze complexen niet handhaven. De minister is van mening dat er alle aanleiding bestaat de complexen geheel intact te laten. Met de Haagse bouwplannen in het deel van Kijkduin ruaar deze Woningen staan, gaat hij evenwel toch accoord. Tegen de rest van het weder- opbouwplan Kijkduin heeft hij bezwaren. (Van onze Haagse redactie) en weg naar zee, een hoog duin, vanwaar men een mooi uitzicht had naar zee en land, een klein aantal winkels, een paar cafeetjes, een gemeentelijk zeebad en naar weers zijden een paar kilometers vrij strand vormden vóór de tweede wereldoorlog Kijkduin, genoemd naar het hoge duin met het fraaie uitzicht. Zo kenden de Hagenaars dit plaatsje, dat even land inwaarts verder bestond uit een aantal grappige bungalows. Er was ook, juist voor de oorlog, een zeehospitium ge bouwd voor kinderen met tuberculeuze en asthmatische aandoeningen. De bezetter kwam, zocht schootsveld voor de Atlantikwall, en brak het hospitium, het badhotel, de winkels en bijna twee derde van de woningen af. Nadat Den Haag de eerste jaren na de oorlog de meest dringende problemen van weder opbouw en uitbreiding had aangepakt, werd in 1948 begonnen met het opstel len van een wederopbouwplan voor Kijkduin. In 1952 was het plan klaar. Het moest na de stormramp van 1953 opnieuw worden bekeken. Dat vergde ook weer enkele jaren. In 1956 werd het plan door de gemeenteraad aangenomen. En kortgeleden kwam het einde van het plan, door de mededeling van de minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, dat hy er bezwaren tegen had. Langs de torenflats van Meer en Bos komt men op de weg die naar de top van Kijkduin voert. Het badplaatsje zelf maakt een rommelige indruk. Er staan enige van de gebruikelijke eta blissementen, een paar restaurants met terrassen, waar in deze tijd van het jaar koppen erwtensoep worden geserveerd en een met golfplaten overdekte poli tiepost. Er is verder een openluchtstal ling voor fietsen. Voor auto's is er be perkte parkeergelegenheid. Sterk hel lende paden voeren naar het strand, dat in de drukke tijd over een opper vlakte van zes hectare door badgasten wordt gebruikt. De duinen strekken zich aan weerszijden van de weg naar het hoge ..Kijkduin" uit. Het zeehospitium is herbouwd. Er is een aantal bunga lows blijven staan. En er zijn in het bewoonde gedeelte van Kijkduin een aantal Oostenrijkse houten wonin gen gebouwd. Dat is Kijkduin op dit mo ment. Het wederopbouwplan bevatte de stichting van een badcentrum, de bouw van elf woonblokken in drie woon lagen langs de in het midden van het plan gelegen Kijkduinsestraat, de aan vullende bebouwing van een strook land met bungalows, en de bebouwing van een duinstrook met blokken wonin gen in twee en drie lagen. Het had centrum zou bestaan uit een frontbebou wing langs de reer zevenhonderd meter lang en bestaande uit hotels, restaurants en dergelijke en, aan de landzijde, een plein met winkels en een promenade. In totaal bevatte het plan zeshonderdzeventig woningen. Honderd tien daarvan staan al in Kijkduin. Minister Witte heeft bezwaar ge maakt tegen de bebouwing van een duinstrook met woningen. Door deze bebouwing zou ongeveer twintig pet. van het vrijliggende duingebied tussen Kijkduin en Scheveningen verloren gaan. Volgens de minister zouden de recreatiemogelijkheden van de groeien de bevolking in de nabijgelegen Haagse stadsdelen daardoor al te zeer worden beperkt. In die duinstrook was ook een verkeersweg ontworpen. Ook hiertegen had de minister bezwaar, aangezien de weg een recreatieve noch een belang rijke verkeersfunctie zou hebben. Een formeel bezwaar van de bewindsman was, dat nieuwbouw op deze aanzien lijke duinstrook in het plan, dat een wederopbouwplan is, werd opgeno men. Minister Witte vond verder de ste- debouwkundige vormgeving van de be bouwing langs de Kijkduinsestraat en van het badcentrum minder gelukkig. Hij ging slechts akkoord met een klein deel van het plan, de voorgenomen aan vullende bebouwing van een strook De kleine paratyfus-B epidemie in Sittard is voorbij. Nadat in de eerste weken van maart reeds enkele gevallen waren geconstateerd, kwamen er m de week van 22 tot en met 28 maart plot seling twintig gevallen van deze ziekte aan het licht. Alle patiënten waren na een dag of vijf in het ziekenhuis te zijn behandeld genezen. Er hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. De oorzaak van de kleine epidemie is nog onbekend. De landbouwer-veehouder J. v. d. K. te Eemnes-Binnen had op zijn bouw land gelegen nabij de Heidehoek, haver gezaaid. Na het eggen bestrooide hij de akker met zwaar vergiftigd kippenvoer, waardoor diverse zangvogels, w.o. geel- vorsen, vinken, rietgorsen, ringmussen en leeuweriken, de dood vonden. De diertjes lagen bij tientallen dood op de akker en langs de rand. De rijkspolitie heeft tegen v. d. K. proces-verbaal op gemaakt. land, waar bungalows en houten wonin gen staan. Door de bezwaren van de minister vielen vijfhonderdtien wonin gen en winkels uit. Vijftig woningen zouden mogen worden gebouwd. Den Haag is nu in een impasse ge raakt wat Kijkduin betreft. Er is een gesprek aangekondigd tussen de Haag se stadsbestuurders en de leiding van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Het is de vraag ot de verdedigers van het Kijkduinplan hiervan beter zullen worden. Verschillen de plaatselijke dagbladen hebben bij zondere aandacht aan de kwestie ge schonken. In de discussie werd een par ticulier plan voor Kijkduin betrokken, waarvoor, naar werd gemeld, het geld beschikbaar was. Dit plan bevatte, vol gens publicaties, een motel, een winkel plein, een restaurant, een hotel, een pier,'een aantal woningen, een V.V.V.- kantoor, een politiebureau, een parkeer terrein voor vijftienhonderd auto's en zestig autobussen ien een ondergrondse rijwielstalling voor zesduizend fietsen. Officieel was dit plan op het ministe rie niet bekend. De minister heeft het nooit gezien. Aan bepaalde ambtenaren is het plan als schets wel getoond. Vol gens het ministerie zou dit particulier plan in .strijd zijn met het plan van de gemeente Den Haag. Het zou althans in dit plan belangrijke wijzigingen bren gen. Het verwijt van een plaatselijk dag blad, dat het plan Kijkduin wel erg lang in behandeling is geweest, is steekhou dend. Het ministerie geeft toe, dat het erg lang heeft geduurd voordat de be slissing viel. Een ander verwijt, dat de minister te zeer de stedebouwkundige kant van het plan zou hebben bekeken, terwijl hij voornamelijk de financiële kant moet beschouwen, is volgens het ministerie niet juist. De volledige be oordeling van een wederopbouw-plan is in handen van de minister en dus niet slechts de financiële zijde daarvan. Het hoofdbezwaar van de minister gaat te gen de bebouwing van een duinstrook van tien hectare, die daardoor voor re creatie verloren zou gaan. Daarnaast geldt voor dit gebied zijn formele be zwaar, dat het hier om wederopbouw en niet om uitbreiding gaat. De minister wordt verweten, dat hij i een Veluwe wil maken van Kijkduin. Dat i^ een vreemd verwijt. Het xs in Ne derland toch en zeker in het westen zaak recreatieterrein te behouden en zo min mogelijk van deze kostbare grond te bebouwen. Moeilijk kan men de minister verwijten, dat het slechts om formele bezwaren gaat. Tegen de recreatieve bestemming van het bad centrum heeft hij geen bezwaar, wel tegen de voorgenomen stedebouwkundi ge vormgeving daarvan. Kostbare tijd is verloren gegaan. ZuidwestelijkDen Haag beeft behoef te aan een goed geoutilleerde bad plaats; zoals Kijkduin zou kunnen wor den. Den Haag kan niets beters doen dan zo spoedig mogelijk een nieuw plan ontwerpen. En als particulieren belang stelling tonen voor de stichting en ex ploitatie van een modem badcentrum op Kijkduin, valt er wellicht te praten over een gezamenlijk plan. Kijkduin zou dan Scheveningen, met meer en beter resultaat, prachtig kunnen aanvullen. In de episcopaalse kerk van Norwalk in Amerika is zondag een ,,jazz-mis" ten gehore gebracht, de 20ste eeuwse volksmis" van dominee Geoffrey Beaumont die reeds eerder werd uitge voerd in een café in Engeland. De Britse geestelijke had hem ge schreven om het oude ritueel in een mo dern, alledaags kleedje te steken. Zowel kerkeraad als aanwezigen wa ren verdeeld in hun meningen over dit experiment. Veel kerkeraadsleden zijn tegenstander van jazz in de kerk en wil len de kwestie op de eerstvolgende ker- keraadsvergadering ter sprake bren gen. Advertentie leeftijd 3 jaar leeftijd 14 jaar "yen tlfSSTiSi De collectie waaiers en kant, die de heer De Monchy in het jaar 1958 aan het museum Boymans te Rotterdam schonk, wordt sinds j.l. zaterdag voor een maand geëxposeerd in het museum „Het Catharinagasthuis" te Gouda. In de toelichting, die het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid geeft op de werkloosheidscijfers over maart wordt een daling van het voor seizocnsinvloeden gecorrigeerde' werk loosheidscijfers van 77.000 tot 73.000 ge constateerd. Het ministerie noemt dit een verdergaande wezenlijke verbete ring van de situatie op de arbeidsmarkt. De verbetering van de situatie biykt ook uit het feit, dat het aantal openstaande aanvragen van werkgevers, dat sedert President De Gaulle van Frankrijk heeft griep, aldus meldt Reuter. Gis teren is officieel bekendgemaakt, dat hij zijn afspraken voor deze week heeft moeten afzeggen. Ook het voorgenomen bezoek aan Midden-Frankrijk, van 9 tot 12 april, gaat niet door. het begin van dit jaar een stüging laat zien, deze maand voor het eerst sinds februari 1957 weer groter was dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De daling van de geregistreerde ar beidsreserve, welke voornamelijk te dan ken is aan het seizoen en gunstig werd beïnvloed door het vroege en droge voorjaar, wordt hoewel in alle be roepsgroepen een daling van de werk loosheid optrad vooral teruggevonden onder de meest seizoengevoelige beroe pen, te weten de bouwvakarbeiders, de landarbeiders, de veenarbeiders en de losse arbeiders. Ook de daling van de werkloosheid van minder geschikten moet voornamelijk uit het aantrekken van het seizoen worden verklaard. In de bouwnijverheid werd met ver schillende nieuwe objecten begonnen, terwijl op reeds jn aanbouw zijnde wer ken de activiteit toenam. In de landbouw kwamen de verschil lende voorjaarswerkzaamheden snel op gang, terwijl ook in het veen weer met de ontginning werd begonnen. De da ling van het aantal ingeschreven metaal bewerkers is het gevolg van een verdere verbetering van de economische situa tie, hoewel een gedeelte van deze da ling aan het seizoen moet worden toege schreven. In het algemeen mag thans gezegd worden dat de metaalnijverheid over het dieptepunt heen is. Ook in de houtwaren- en meubelin dustrie nam de werkgelegenheid toe. De vooruitzichten voor de baksteenindustrie verbeterden aanmerkelijk door de toe genomen bouwactiviteit, terwijl de werkgelegenheid in de confectie- en schoenenindustrie zich gunstig ontwik kelde. (Van onze correspondent) Wanneer het rijk niet zal bijdragen in noodzakelijke verbeteringen van de veerdienst over de Oosterschelde, zal de provincie Zeeland dermate zware lasten worden opgelegd, dat zij haar verplichtingen voor vele andere taken niet zal kunnen nakomen. Aldus de commissaris der Koningin in Zeeland die maandag tijdens een persconfe rentie verder meedeelde dat de leden van provinciale staten van Zeeland binnen zeer korte tijd voorstellen zul len ontvangen over de aanleg van een nieuwe veerhaven aan de oost kust van Noord-Beveland en Over een verbetering van de veerhaven De Val bij Zierikzee. Het ligt in de bedoeling met de bouw van de nieuwe veerhaven op Noord-Be veland nog dit jaar te beginnen. Wat de verbetering van de veerhaven De Val betreft, deze nieuwe veerhaven kwam vorig jaar gereed en is geschikt voor schepen met een lengte van zestig meter en met zijlading. Gezien de toe nemende ontwikkeling van het vervoer, vooral warneer de brug over het Ha ringvliet gereed zal zijn, is het strikt noodzakelijk dat De Val ook geschikt wordt gemaakt voor schepen met kop- lading. Daartoe zullen ingrijpende wij- zigingen moeten worden aangebracht, temeer daar het wenselijk is over te gaan op grotere veerboten. De veer haven De Val zal derhalve een verbe tering behoeven aan de havenmonding ofwel door het leggen van een zware pier ofwel door het graven van een geheel nieuwe haveningang aan de oos telijke zijde. Voorts zal worden nagegaan of voor de uitoefening van deze veerdienst nog kan worden volstaan met een der hui dige veerboten dan wel dat moet wor den overgegaan tot de bouw van een nieuwe smallere veerboot. In ieder ge val dient deze belangrijke veerverbin- ding tussen midden-Zeeland en noord- Zeeland gereed te zijn voor de nieuwe brug over het Haringvliet gereed is waardoor een directe verbinding met de randstad tot stand zal komen. Omdat bij de totstandkoming van de brug over het Haringvliet deze veerver- (Van onze correspondent in Bonn) Dieven, die kunstexperts moeten zijn geweest, hebben zich met behulp van ladders toegang weten te verschaffen tot de beroemde laat-barokkke „Wal fahrtskirche des gegeiselten Herrn in der Wies", meer bekend als de „Wies kirche", in Steingaden en zich waar schijnlijk in de richting van Oostenrijk uit de voeten gemaakt met kerkelij ke kunstvoorwerpen, waarvan de han delswaarde op meer dan honderdduizend Mark wordt geraamd. De pastoor ont dekte gisterochtend bij het betreden der kerk de diefstal, die met grote kennis van kunstzaken was uitgevoerd. De dieven namen n.l. alleen de waardevol ste dingen mee, terwijl zij de minder waardevolle lieten staan. Tot de vermis te kunstvoorwerpen behoren o.m. een 60 cm hoog zilveren altaarkruis dat met 160 halfedelstenen was bezet, vier kandelabers, verscheidene miskelken, houtgesneden beelden en vele andere voorwerpen. De „Wieskirche" is jaar lijks het doel van vele bedevaartgan gers. binding in feite een onderdeel van het rijkswegennet wordt, hoopt men het rijk te kunnen bewegen tot bet treffen van diezelfde financiële medewerking als thans wordt gegeven voor de Wester- scheldeveren. Wat het personenvervoer over de Wcsterseheldeveren betreft, na ile in voering van de verhoogde veertarieven per 1 augustus 1958, waartegen een groot deel van de Zeeuwse bevolking en vooral de Zeeuws-Vlamingen met klem protesteerden, moet het provinciaal be stuur van Zeeland thans erkennen dat door deze verhoogde tarieven het per sonenvervoer in sterke mate is ge daald. Met name het familiebezoek, het sociaal en het cultureel verkeer tussen de eilanden worden in bijzondere mate getroffen. Het provinciaal bestuur van Zeeland toont zich hierover in ernstige mate verontrust. Zaterdagmiddag hebben deze drie leeuwen in het dierenpark te Rlienen een voor hen onbekende oppasser aangevallen. Door hét rnoedig optreden van zijn collega Rudi Sitters, die men op de foto ziet, is de man aan de dood ontsnapt. Zoals wij gisteren reeds gemeld hebben is hij met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. (Van onze Utrechtse redacteur) Ook aan hoge bouwwerken wordt in ons land nog steeds met vrij primitie ve liftjes gewerkt, die alleen voor het vervoer van materialen geschikt zijn, terwijl men in Scandinavië reeds een jaar of tien behoorlijke bouwliften kent. waarmee een lading van 1400 kg of zeventien personen kunnen wor den omhoog gehesen. Een aannemingsm aatscliappij te Zeist, die daar in Kerckebosch hoge fiatgebouwen in uitvoering heeft, is als eerste in west-Europa tot aanschaffing van zo'n lift, die verankerd aan een muur en rustend op een betonnen fun dering tot honderd meter hoogte kan 6 „Joseph, je spreekt met mama." Mama Zou zij dan alleen nog met weten wat toch de hele wereld al weet? „Met mama," herhaalt hij dom gehoorzaam. De stem aan de andere kant van de lyn gaai verder vol zakelijke opgewektheid; „Luister eens, we hadden graag dat je \anaaag bij ons kwam eten. We hebben plaatsen voor cue nieuwe film in Arena. We konden dan met ons ren na den eten Grote God ze weet nog van mets. Maar dat kan hij haar toch niet aandoen. Haar met en \ooiai Lowieske niet. Zich in het openbaar vertonen met een kerel die de hele wereld voor een moordenaai verslijt, dat „Hel is kolossaal vriendelijk van u, maar ik ben bang dat bet onmogelijk gaat. Ziet u „Heb je een bevalling?" „Nee, nee, een bevalling piet." „Een heel ernstige patiënt dan?" „Nee, maar Stommeling, waarom heeft hij met ja gezegd Dat was tenminste uitstel van executie geweest. „Trouwens, in dat geval kunnen ze je even goed bij ons of in Arena opbellen als bij 'jou." zegt de stem weer onverstoorbaar. „We nemen geen wei gering aan, hoor. Tot half zes dan." „Nee, luistert u eerst even, ik Hij hoort het zachte klikje van een hoorn, die op de haak wordt gelegd. Berustend haalt hij de schou ders op. Ellendig, hij had de zaak liever telefonisch uiteengezet. Als je iemand niet ziet gaat zoiets al- tud gemakkelijker. Enfin, er is niets aan te doen. Hij zal de kwestie zo kort mogelijk uitleggen, zeg gen, dat hij zelf wel begrijpt hoe in deze omstan dighedenEn dan zal hij Lowieske haar ring te rug gevenHij slikt even moeilijk. Lowieske's frisse ronde gezichtje is rood behuild, haar oogleden^ zijn dik gezwollen, haar glimmeod klein neusje lijkt een verkeerslicht dat op onveilig staat. „O, Sjefke toch, Sjefke toch!" jammert ze, ter wijl ze hem om de hals valt en hem bij zijn koze- naam noemt. „Je had me beloofd, dat je kalm zou blijven, Louise," vermaant mama. Gelukkig, ze weten het dan toch, denkt dokter Scheers opgelucht, terwijl hp Lowieske zachte, be darende klapjes op haar mollige schoudertje geeft. Ik hoef het tenminste niet meer te vertellen. „Wat zal 't zijn, Sjef?" vraagt Bastiaansse, de „roverhoofdman" van de avond tevoren, joviaaldoe- nerig. „Een vermouthje, een porto of liever een bitter tje?" Maar zijn kleine oogjes ontwijken schichtig die van de gast. Als het niet was, dat Charlotte er op gestaan had deze houding aan te nemen, Charlotte weet het meestal het best. En dan dat arme Lowieske. Een beroerde geschiedenis. „O. Sjefke, Sjefke, het is alles mijn schuld! Als ik maar niet telkens met hem had willen dansen Oooooh!" Ze huilt als''een kettinghond. „Maar Lowieske nou toch, kom nou, Lowieske. G» gelooft toch ook al nie, dat ik hem vermoord heb?" zegt dokter Scheers verbouwereerd, terwijl hij mechanisch haar bevende schoudertjes blijft be kloppen. „Neeë. neeë!" Zij wrijft haar vochtig neusje tegen zijn jas. „Hoe kunde nou zo iets denken. Maar als ik niet almaar met hem gedanst had, hadde gij oe niet zo woedend gemaakt, waar ze allemaal bü.wa- ra en dan had niemand nou gedacht.nou ge dacht dat gij „Ja, Joseph, je ongelukkige drift heeft je we] in een heel onaangenaam parket gebracht," zegt mevrouw Bastiaansse belerend en onder de afkeu rende blik van haar koel verstandige ogen bekruipt Scheers de twijfel of hij dan toch misschien de dode kantonrechter niet op zijn geweten heeft. „Louise, ga jij nu maar eens naar boven en knap jezelf wat op. Met zo'n gezicht wil ik je met aan tafel hebben. Papa en ik kunnen dan in die tpd eens kalm met Joseph praten." Energiek sluit zij de deur achter het van snikken schokkende ruggetje van haar dochter, dan zegt ze zakelijk, terwijl ze haar zwaar beringde handen in de brede schoot vouwt en haar kin op haar machtige boezem vlijt: Je moet je op een vervelende tijd voorbereiden, Joseph. Tot ze de moordenaar gevonden hebben, blijft je positie op zijn zachtst gezegd onaangenaam." Zij nipt even met sierlijk gebogen pink van haar glaasje. „Zeer onaangenaam. Neen, Alphonse, val me nu alsjeblieft niet in de rede." „Ik wou alleen maar vragen of ik nog eens zal inschenken," zegt mijnheer Bastiaansse verongelijkt. Met een handbeweging als verjoeg zij een lastige vlieg legt mevrouw hem het zwijgen op. Scheers herin nert zich hoe men in Sint Odiliënrode pleegt te be weren dat het niet mijnheer maar mevrouw Bas tiaansse is, die de fabriek drijft. Het wil hem voor komen. dat dit gerucht gegronder is dan geruchten meestal plegen te zijn. „Heb je er vandaag veel van gemerkt.' Gehoorzaam doet hü verslag. Zij knikt. „Eigenlijk vertel ik haar mets nieuws,' denkt hij wrevelig, „natuurlijk wist ze het alles al, behalve misschien van juffrouw Schaper." Ja Nu, morgen komt de recherche uit Bre da' De zaak zal dus wel gauw worden opgehelderd. Maar intussen moet je niet wegkruipen, begrepen? Doe of ie van de prins geen kwaad weet „Dat weet hij toch ook niet, Charlotte, hij keilt hem niet eens." „Geloof je dat dit de juiste tijd is om grappig te zijn. Alphonse? Dus, Joseph, je moet je zoveel mo gelijk overal vertonen. Je kunt daarbij natuurlijk op ons rekenen. Ik zou wel eens willen weten wie mijn aanstaande schoonzoon „Dank u zeer, mama," prevelt hij, „het is werke lijk reusachtig vriendelijk van u." Ze mag dan al eigengereid zijn, ze meent het toch goed. Een ander had hem zonder genade laten schieten. En gezond verstand heeft ze ook. (Wordt vervolgd) worden opgebouwd, overgegaan. Onge veer gelijkertijd, dat deze onderneming tot de aankoop besloot, nadat een van haar directeuren de stellage te Kopen hagen in werking had gezien, heeft een import-firma te De Bilt van het Zweed se fabrikaat de verkoop voor de Bene- luxlanden in handen gekregen. In Stockholm alleen reeds zijn 160 van deze liften, voorzien van een mobilo foon-installatie, in gebruik. Naar men ons verzekerde zullen zjj ondanks de hoge aanschaffingskosten ook voor ons land rendabel zijn, gezien de giganti sche bouwwerken, die ook steeds meer hier worden neergezet. Dit jaar zijn vijf endertig projecten van meer dan veer tig meter hoog in aanbouw en zelfs wordt de bouw van een mastodont van honderd meter voorbereid. Heel wat verlies aan arbeidspresta tie door een ladder op en af te klim men, hetgeen op bouwwerken van één en meer verdiepingen, zou neerkomen op minstens één uur per arbeider per dag, wordt bij het gebruik van deze lift gecompenseerd. De liftkoker wordt opgebouwd met secties van stalen bui zen van een meter. Het monteren ge schiedt zo vlug dat twee mannen in veertig uur de lift tot een hoogte van tweeëntwintig meter kunnen opbouwen. De bediening geschiedt elektrisch. Advertentie ■i Prinses Irene is voornemens het jaar lijkss assaut van het cadetten-korps van de Koninklijke Militaire Academie te Breda op donderdag 16 april bij te wonen. Mej. dr. Marga Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, blgkt momen teel de populairste vrouw in Nederland te zijn, althans volgens het Nipo (in stituut voor publieke opinie), dat in februari de publieke opinie op dit stuk heeft gepeild. Gevraagd werd, welke vrouw niet van de koninklijke familie) bewondert u het meest? Door 7 procent van de ondervraagde vrouwen werd minister Klompé genoemd, gevolgd door mevr. Straaiman-Cremer (4 procent), mevr. Roosevelt, Mies Bouwman en Romy Schneider, allen 2 procent. Merkwaardig is overigens dat dr. Marga bij de mannen minder bewon dering wekt. Zp kwam weliswaar ook bij de ondervraagde mannen als eerste uit de bus, maar slechts met 5 procent, terwijl Sjoukje Dijkstra en Fanny Blan- kers-Koen 2 procent en Mieke Telkamp en mevrouw Roosevelt 1 procent van de stemmen kregen. Een verklaring voor het geringere percentage stemmen van mannen is misschien hier in te vinden, dat 22 procent van de onder vraagde mannen hun eigen vrouw het meest bleken te bewonderen. (Van onze Utrechtse redacteur) De huis-aan-huis-collecte, die verle den jaar in het aartsbisdom gehouden werd, heeft in totaal ƒ694.207,97 opge bracht. Aan het begin van dit jaar heeft de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, reeds medegedeeld, dat een opbrengst van zes ton bereikt was; alle bedragen waren toen echter nog niet binnen Op het aartsbisdom toonde men zich ver heugd over het resultaat, al is er voor de kerkenbouw nog een veel groter be drag nodig. Het Amerikaanse ministerie van han- £.e\,.keeft d® N.V. Handelmaatschappij Delft te Delft uitgesloten van invoer uit de Ver. Staten. Deze maatregel, die van onbepaalde duur is, houdt verband ^at d® onderhavige firma niet heeft geantwoord op officiële ver zoeken om inlichtingen over 669 zakken asfalt, die in de Verenigde Staten aan gekocht zijn en uiteindelijk terecht zijn gekomen in communistisch China. De Delftse onderneming zal, naar het ministerie heeft meegedeeld, uit de Verenigde Staten geen Amerikaanse uitvoer mogen ontvangen zolang ze niet heeft geantwoord op de verzoeken om inlichtingen, of een aanvaardbare ver klaring geeft over het uitblijven van antwoord. De lading asfalt, die een waarde heeft gehad van ongeveer 1900 dollar, is via Hamburg naar Delft en van daar naar communistisch China verscheept. De resultaten van Slavenburg's Bank te Rotterdam over het eerste kwartaal van 1959 liggen aanmerkelijk hoger dan die van verleden jaar, aldus werd in de algemene vergadering van aandeelhou ders medegedeeld. De directie blijft ech ter voorzichtig t.a.v. de verwachtingen c het gehele jaar. Er is, zo zeide de directie op een vraag van een aandeelhouder, wel degelijk sprake van een economisch, teruggang in de omliggende landen, al zijn er wat Duitsland betreft de laatste weken nieu we order- voor de staal- en ijzerindus- strie gekomen. Nederland maakt eigen lijk als gevolg van onze salarissen en lonen een uitzondering op deze terug gang. Dp een vraag, hoeveel nieuwe aan delen er in Amerika genlaatst zijn. kon de drectie alleen mededelen, dat er voor ƒ600.000 notering is aangevraagd, ongeveer tegen beurskoers. De jaarstukken werden goedsaheneo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3