FRANCO twintig jaar in Spanje aan de macht Het Dal van de Gevallenen, een teken van geloof en van tegenspraak 's Lands Kroniek- p De affaire-Lacaze wordt steeds onverkwikkelijker H m Karei Doorman doet Curasao aan Een soldaat, geen diplomaat Vader Magescas over zijn zoon vuil zowel fysiek als moreel" émL mw Wk<3 Prol. Zijlstra blijft bij verklaringen over de schrootlraude Controle in Nederland was voldoende Appel van Chessman opnieuw afgewezen J Ruimtevaarders in V.S. uitgekozen DINSDAG 7 APRIL 1959 PAGINA 5 ^zondagsrust BUITENLANDSE V KRONIEK 0, melk en puur aaj WSA Luchtig Licht verteerbaar Lekker Zuiveringsactie onder Algerijnen in Parijs (Van onze correspondent in Spanje) Het is al een oud verhaal, maar het doet in Spanje nog steeds opgeld. Een vreemdeling, die beladen niet vooroordelen en een minimale kennis van het Spaans, in een Catalaanse stad een café bezocht werd daar geconfronteerd met een hevige opwinding. Een groot aantal stamgasten zat met verhitte gezichten 'o discussiëren over het voor en tegen van de dicta tuur van generaal Franco. De vreemdeling kon uit het gesprek opmaken dat het merendeel van de aan wezigen tot fervente tegenstanders van het regiem behoorde en geen goed woord voor dc Caudillo over had. De anderen waren uiterst spaarzaam in hun lof pn het was duidelijk dat ook zij geen bezwaren tegen Pen koerswijziging maakten. Dc vreemdeling luisterde gespannen en zocht naar een gelegenheid zich in het gespt pk te kunnen mengen, want ook hij meende het Pen en ander over generaal Franco le berde te kun nen brengen. Toen de discussie enigszins bedaarde zag hij zijn kans schoon en vroeg aan de opgewonden stamgasten: „Maar wie zal naar uw mening Spanje dan moeten regeren?". De mannen keken hem ver baasd aan. Het leek hun een onzinnige vraag. „Wie dan, wie dan?" barstten zij los. „Wie dan? Franco natuurlijk! Dit verhaal is geruime tijd geleden ontstaan, maar het heeft nog niets van zijn actualiteit verloren. Op 1 april was het twintig jaar geleden dat de over winning van generaal Franco na drie jaren afschuwe lijke broederstrijd werd bezegeld. En al die twintig jaar ageren Spanje en de wereld tegen het regiem van de thans bijna zeventigjarige Caudillo. Maar twintig jaar lang blijft het antwoord op de vraag „Wie dan?" oen schouderophalend „Franco natuurlijk". Er is nau welijks een alternatief voor zijn regiem te vinden en bij het ontbreken daarvan blijft generaal Francisco Franco teren op dc roem van zijn overwinning, die hij nog steeds niet 'moid acht, zolang de ganse be volking zich niet als één man achter hem heeft ge schaard. Dit te bereiken is een illusie waarvoor het Spaanse staatshoofd nu bijna een kwart eeuw met bewonderenswaardige volharding vecht. noneraal Franco is geen politieke "Kuur en daarin schuilt tegelijkertijd rijn kracht én zijn onvermogen. Hij is efn militair in de meest uitgebreide z'n. Als legeraanvoerder heeft hij een ongekende invloed op zijn troepen. Voor Jpldaten is hij een vader en tegelijker tijd een koelbloedig en onverzettelijk Rider die mensenlevens als onpersoon- jlike elementen kan opofferen bij het "ereiken van zijn doel. Daarbij is hij Ppn onverdraagzaam mens, die geen tegenspraak duldt, die geen compro missen kent en naar buiten uit een onverzettelijk geloof in zijn roeping ten 'non spreidt. Het is een open vraag °f generaal Franco in dat opzicht em s'" twijfel kent. In zijn vorm van recht schapenheid is het niet onwaarschi.in- "ik dat hij elke twijfel weert als de cadentie. Hij wil de sterke man zijn, die hij meent te moeten zijn en geeft rich daardoor een odium van onfeil baarheid. Als militair weigert hij te "ccepteren dat hij kan dwalen en vol voert zpin krijgsplan, dwars door alie tegenstand heen. Hij ziet zichzelf als de onbetwistbare exponent van do Spaanse traditie, die een uitgangspunt Vond in de Reyes Catolocos, die de staatkundige eenheid van bet land op basis van bet katholieke geloof grond vestten. Voor de handhaving van de discipline zorgde in die tijd de Spaanse 'nquisitie, de wreedste van alle mid deleeuwse kerkelijke rechtbanken. Als militair heeft generaal Franco een p\'on sterk gevoel voor discipline. In al zfin redevoeringen, waarin hij pleit voor het herstel van de nationale ecn- beid, klinkt op de achtergrond de eis lot eenheid. Hfj kan daardoor niet de mocratisch denken en accepteert de jaarlijkse klopjachten van ziin staats- vefiigheidspolitie, omdat hij geen op positie kan dulden. En in wezen heeft zijn strijd tegen zijn tegenstrevers veel Eeme.en met de eertijds zo gehate in quisitie. Want luj weet dat de tegen stand in zjjn land het sterkst groeit on der die groepen die de Spaanse katho lieke kerk vereenzelvigen met de Staat "n die én Kerk én staat de rug heb ben toegekeerd. In deze opvatting, die beslist onjuist }R, is hij te lang gesteund door de Lork, die in de dertiger jaren met 'ede ogen de geruisloze geloofsafval tengevolge van de steeds sterker wor dende invloeden van liberale, marxis- bsche en socialistische stromingen beeft moeten aanzien. In generaal -f ranco begroette de Kerk de redder v®n geloof en maatschappij. Sedert kort daar oen kentering in gekomen. Hoe pel de Kerk loyaal blijft, aan het staats hoofd, uiten haar bedienaren in steeds stérkere bewoordingen hun teleurstel- big over het uitblijven van een doel- 'reffende sociale politiek, van een we zenlijke poging om de Spanjaarden op le heffen üit hun onwelriekende poel v»n materiële ellende, die de voedings bodem van geestelijke verwording is. Maar Franco heeft zijn handen te vol "fhad met het herstellen van de dis- mpl'he in een land van louter indivi dualisten. die in hun hart elke vorm van gezag ontkennen en de suprematie van het individu nastreven. Zijn groot ste verdienste is dan ook dat hij er vvezenlijk in gestaagd is orde en rust lp scheppen in de Spaanse chaos, dat bij de weg heeft gewezen uit het la byrinth van eigenbelang en onverstand. In de door hem gecreëerde sfeer van balmte waren alle voorwaarden aan wezig voor de verwerkelijking van een ^instructief regeringsplan tot ontplooi ing van dit waarlijk rijke land. Franco is geen politicus en hij mist de eigenschappen die een rege ringsleider moeten sieren. Zoe kend naar integriteit voor zijn mintg- 'erraad heeft hij veelal slechts onbe kwaamheid of schijnheiligheid gevon den. elementen die ook in het huidige kabinet gevonden worden, al hebben daar sedert februari 1957 voor het eerst "itegriteit én bekwaamheid op enkele s|eulelpostrn gezegevierd. Figuren als ''astiella, Ullastres en Villalbi, die op 'et terrein van de buitenlandse politiek "'1 de economie uitgebreide bevoegdhe den hebben ontvangen, dragen er zorg 'oor dat de internationale positie, van Spanje de laatste twee jaren aanmer kelijk verbeterd is, ook al hebben zij eigen land minder resultaten ge boekt dan aanvankelijk mocht worden Verwacht. In ieder geval is de verhoging van do levensstandaard thans definitief in- Kezet, ook al heeft dit het land op de '„end van een nationaal bankroet ge- Wacht. Steeds toenemende hulp van buiten heeft de datum van het faillis sement echter verschoven en wanneer b'U land de tijd krijgt om de agrarische hervormingen', gepaard gaande met het effectueren van een waarljjk groots i'hlwikkelingsplan en een ingrijpend Ppvioejjngssysteem. te verwezenlijken, kan d® deurwaarder, die reeds jaren bi"! een openbare verkoping dreigt. °°k zonder dat aan zijn trekken komen. De zeer bescheiden economische "pleving komt zeker ten goede aan hel eenheidsstreven va.n generaal Franco. De Caudillo laat geen gele- fionlieid voorbijgaan-om de nadruk op dit streven te leggen, tn elke open bare redevoering laat. hij een op roep t.ot eenheid als een waarschu wing weerklinken- ..Wanneer wij po- Pen Spanje te laten ontwaken, dan doen wij dat niet opdat het weer zal vallen." ,.De eenheid die ons de overwinning in onze bevrijdingskruis tocht heeft bezorgd, mag ons niet ver laten". Steeds weer keert Franco tot zijn overwinning terug. Na twintig •laar is zijn victorie nog steeds een argument. In die overwinning heeft Spanje zichzelf teruggevonden, zijn al lo waarden hersteld. Het mag geen overwinning zijn waarbij de overwon- Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft afwijzend beschikt op een verzoek tot invrijheidstelling van Caryl Chess- man die in 1948 in California, op be schuldiging van ontvoering en ver- Krachtmg, ter dood word veroordeeld, aldus meldt A.F.P. Chessman is er zes maal in geslaagd de uitvoering van het doodvonnis te doen opschorten. i-reTnS?'*! v-oor zijn verdediging ver kreeg luj door het schrijven van drie boeken, waarvan hij dc manuscripten uit de gevangenis smokkelde. Een de zer boeken, „Dodencel 2455", verkreeg wereldvermaardheid. liet monument in het Dal nan dc Gevallenen. Hel bouwwerk wordt gedomineerd door een indrukwekkend kruis. ncnen zich teleurgesteld voelen, de - mantel van de eenheid moet alle te genstellingen bedekken. Met zijn va derlijk leiderschap wil Franco alie wonden helen. De vijanden van wel eer moeten vrienden worden, zij heb ben gedwaald in de duisternis, maar zijn welkom in het licht. Hun doden zijn gelijk aan de gevallenen van de winnende zijde. Ook zij hebben aan de wedergeboorte van Spanje mee gewerkt. al zijn de baringsweeën on voorstelbaar droevig geweest. In die sfeer heeft generaal iranco een enorm monument voor de geval lenen uit de burgeroorlog laten bou wen, als de plaats waar alle gestor venen uit de wrede broederstrijd, vriend en vijand, een eeuwige sponde voor het moegestreden lichaam zou den vinden. Daarmee wenste hij de betekenis clie hij zelf aan zijn over winning gaf te symboliseren. Hij, dc vader des vaderlands had zwaar moe ten straffen, maar hij is daarna onmid dellijk bereid te verzoenen, want allen zijn zijn kinderen, ook zij die dat hele maal niet willen zijn. Zoals wij reeds eerder schreven, zijn aan dit monument kosten noch moeiten gespaard. Twintig jaar lang is eraan gebouwd, zoals Fran co twintig jaar lang heeft, gebouwd aan de eenheid van zijn land. In het dal van Guadarrama groeide zijn symbool van die eenheid, zijn „Valle de los Cai- dos", zijn Da] van de Gevallenen. Eind februari heeft hij aangekondigd dat op de twintigste verjaardag van zijn overwinning dit mausoleum plech tig zou worden geïnaugureerd. Hij deed dat bij gelegenheid van een audiëntie die hij verleende aan de nationale raad van de Spaanse vereniging van onder officieren. Op 1 april heeft deze ver eniging een groot congres gehouden aan de voet van dit monument. De le den zijn bijna de enige getuigen ge weest van de officiële onthulling. Na cle officiële aankondiging van de plechti ge inauguratie is er verder over ge zwegen. De onthulling is weliswaar met de gebruikelijke pracht en praal ge schied. maar niet zoals de grijze Cau dillo gehoopt had. tVant dit monument i» niet het sym bool van eenheid geworden, eerder een teken van tegenspraak. En het moet voor het Spaanse staatshoofd een heel biltere ervaring geweest zijn te besef fen dat. de voorbije twintig jaar de sporen van de burgeroorlog geenszins bebben uitgewist, sterker, dat de schei ding van toen, nog steeds in Spanje bestaat. Want rond dit monument is in stilte de strijd opnieuw opgelaaid. Nimmer de. doden van vriend en vjj. and bijeen in het monument dat voor onze overwinning Is gebouwd", zo heeft men uitgeroepen en het ziet er naar uit dat Franco slechts zjjn dode vrien den, zoals de oprichter van dc Falange Jose Antonio Primo dc Rivera, in dit grafmonument zal mogen begraven. Dc overwinning van twintig jaar ge leden lijkt inderdaad nog steeds niet voltooid. v x -X- Veldmaarschalk Montgomery beeft in de tweede wereldoorlog bewe zen een soldaat te zijn met grote capaciteiten, al was zijn beleid in de Slag bij Arnhem niet gelukkig, zoals hij overigens in zijn memoires ruiter lijk heeft erkend. Maar Montgomery, die op militair gebied zijn sporen heeft verdiend, is bepaald geen diplomaat, vooral omdat hij een eigenschap mist die voor een goed diplomaat onont beerlijk is. Montgomery heeft namelijk geen tact. In zijn memoires heeft hp op bijzonder ontactische wijze kritiek geleverd op het oorlogsbeleid van de toenmalige geallieerde opperbevelheb ber, Eisenhower, die nu als president van de Verenigde Staten feitelijk de lei der is van de Westerse wereld. Montgomery is dezer dagen zo ontac- tisch geweest de Hr. nis. Vliagdckschip „Karei Doorman", dat deel n van het smaldeel V van de Nederlandse Koninklijke Marine, heeft een bezoek gebracht aan Curacao, waar het schip de in de nieuwe haven van Willemstad. Deze foto laat zien hoe de „Doorman" dc Koningin Emmabrug passeerde, dc beroemde schipbrug, welke de twee helften van Willemstad verbindt.. Op de achtergrond de olieraffinaderij van de N.V. C.P.I.M. De „zaak-Lacaze" wordt steeds inge wikkelder, aldus meldt A.F.P. Gisteren heeft Armand Magescas, de directiese cretaris van een groot Frans weekblad „Jour dc France" ontkend dat hij zijn zoon Philippe, een oudstrijder, twee .jaar geleden had gevraagd Jean-Pierre Guillaume uit de weg te ruimen. Jean had de vorige week deze beschuldiging geuit. Jean Pierre Guillaume, aangeno men zoon van de schatrijke mevrouw Walter, is de man om wie de gehele zaak draait. Hij heeft de besehuldiging geuit dat Jean Lacaze, broer van me vrouw Walter, hem <ioor de oud-mili tair Rayon heeft willen laten vermoor den om te voorkomen dat -lean Pierre een deel van een aanzienlijke erfenis zou krijgen. Armand Magescas is door Ra>j on in deze zaak genoemd als dc man die hem in contact moest bren gen met dr. Lacour, een psychiater, die hem had moeten overhalen de moord te plegen. Magescas heeft steeds verklaard, dat hij niets met de zaak te maken had. Gistermiddag dan heeft Armand Ma gescas zijnerzijds tegenover ongeveer twintig Parijse journalisten inderdaad opening gegeven van het dossier dat hij heeft aangelegd nopens de activiteiten van zijn zoon, een dossier dat zich uit strekte over twaalf jaar. „Het hart bloedt nhj," aldus Magescas, „maar ik ben verplicht openbaar te maken wat voor iemand mijn ongelukkige zoon is." Het speet hem ook dat hij zijn ver klaring niet in eerste instantie heeft kunnen reserveren voor de rechter van instructie. De Parijse avondbladen noteerden o.m. de volgende uitlatingen en be schuldigingen van de vader ten aan zien van de zoon. Sinds zijn prilste jeugd heeft Philippe een waar acteurs talent aan de dag gelegd, dat hij latcr tot een hoge graad van volmaaktheid wist op te voeren. Tal van lieden zijn aldus het slachtoffer geworden van zijn oplichterstrucs. Hij heeft een veroorde ling achter de rug tot twee jaar voor waardelijke gevangenisstraf wegens diefstal, het wederrechtelijk dragen van onderscheidingstekens en het ongeoor loofd bezit van wapens. In 1951 ontmoette Magescas voor liet eerst weer zijn zoon. die hij sinds 1913 niet meer had gezien. Phiiippc kwam toen terug uit Indo-China: ..vuil zowel fysiek als moreel. Hij zou mij verkocht hebben voor een pakje sigaretten". Na een mislukking als „inspecteur des ventes" bij „Jour de France", en een afwijzing wegens ongunstige anteceden ten door het leger, beide in 1955, ver loor Armand Magescas zijn zoon in augustus van dat jaar andermaal uit liet oog; en sindsdien heeft bij nog slechts iets omtrent hem vernomen via klachten van nieuwe slachtoffers die hij had gemaakt. Storm over Drakestein Uniek recreatie oord geslóten Geronk van motoren of Er raast weer een storm over het landgoed Drakestein op dc Lage Vuur- sclic. Dg kj acht waarmee AgoIus ziin adem uitstiet over het pittoreske kas teeltje met aan de voet liet houten brugje over de slotgracht en de bos rijke contreien wakkerde maandag aan tot zeven. De huilende jacht door de boomtoppen, het statig /.wiepen van do dennetakken, terwijl miljoenen kurk droge blaren, erfenis van liet laatste herfstgetij, knisterend werden voort gejaagd over de zandwegen, het is alles een bijzondere belevenis. De tocht haar Drakestein is, uit welke streek'van het kompas men ook na dert, immer een schone ervaring. De bossen liggen verlaten. De stilte valt regelmatig alsof de wind enkele ogen blikken pauzeert. En omdat de storm ook woedt in de voorname ruimten van Drakestein is de rust in de bos sen van het landgoed bijna onheilspel lend geworden. Sinds zaterdagmiddag is dit unieke recreatieoord gesloten voor het pu bliek. Ruiters, wandelaars en natuur minnaars mogen de paden niet meer betreden. Slagbomen ziin neergelaten, hekwerken geplaatst. Deze versperrin gen doen dénken aan een oorlogstoe stand. Jhr, F. L. Bosch van Drake stein heeft, gesteund door zijn zuster, de freule, hét landgoed gesloten voor publiek. Deze maatregel vloeit voort uit het tëit dat de burgemeester van Baarn, mr. F. J. v. Beeck Caikom, aan de Gooiso afdeling van de R.-K. Nederlandse Molorbond toestemming heeft geweigerd zondag 24 mei wed strijden op het landgoed van de jonker te organiseren. Na de toestemming van de politie is op advies van de des kundigen de wedstrijdbaan verbreed tot zeven meter, er ziin zandschansen opgeworpen ter bescherming van het publiek en gedurende dc drie maan den dat aan dit circuit word gewerkt zijn voor de aanleg van het par cours vele lage dennen gekapt. Het verbod van B en W. is gegrond op de zondagswet. Het geronk van de motoren zou voor de wandelaars en ruiters een bron "an ergernis kunnen zijn. Er zijn ook bezwaren van kerke lijke zijde ingediend tegen dit motor festijn. De races, die vorig jaar op het oude circuit werden gehouden, waren een succes. De renners zjjn enthou siast over het nieuwe parcours. De or ganisatoren contracteerden ook enke le buitenlandse cracks. Dc afzetting is gereed, het rennerskwartier ingericht en het parkeerterrein klaar. En nu dit verbod. De advocaat van de hond heeft zich reeds tot B. en W van Baarn gericht. De jonker heeft zijn landgoed <250 ha), voor het publiek gesloten, omdat dit voor Item een principiële kwestie is die hij karakteriseert met „aantasting van het eigendoms recht". Vorig jaar incasseerde de ge meente Baarn twintig pet. vermake lijkheidsbelasting van de recette van de motorwedstrijden. De jonker werd er met tien pet. ook een beetje beter van. Het recreatiezoekend publiek toonde in het afgelopen weekeinde be grip voor de situatie en de hoffelijk op tredende boswachters.- Vanavond is er raadsvergadering in Baarn en daar moei uiteindelijk de beslissing vallen. Het onderhoud in maart-april 1957, waarbij hij zijn zoon zou hebben voor gesteld iemand te vermoorden, w'as der halve een monsterachtig verzinsel; de waarheid was dat hij op dat tijdstip zich juist alie moeite gat' om middels de po litie aan de oplichterijen en diefstallen van zjjn zoon zoveel mogelijk paal en perk te stellen. Armand Magescas heeft tenslotte gisteren via pers en ra dio een laatste beroep tot zijn zoon ge richt. waarin het o.m. heet: ..Het is niet om mijnentwille dat ik mij tot je wend, maar om jezeif. Je oplichterijen, je leu gens, je diefstallen, je veroordelingen, dat alles zou vergeten kunnen worden. Wat nooit vergeten zal zijn is je ge mene verzinsel, waarvan de monster achtigheid je naam je hele leven lang zal bezoedelen. Vóór je dolzinnig ro manticisme ineenstort heb je nog de gelegenheid de eerste fatsoenlijke daad van je bestaan te verrichten door voor je bedrog uit te komen tegenover de rechter". De Parijse bladen brengen uitvoerig verslag van deze nieuwe epi sode in „de affaire", maar onthouden zich voorzichtig van iedere ook maar enigszins gewaagde appreciatie. Men kan het begrijpen. De Amerikaanse Nationale raad voor lucht- en ruimtevaart heeft uit een groep van 55 vrijwilligers zeven perso nen gekozen die 7.ullen medewerken aan het project-Mercurius, het afschie ten van een raket inet eraan beves tigd een „ruimtecapsule", aldus meldt United Press International. De zeven mensen aanvankelijk had men er twaalf willen kiezen maar de groep is verkleind om een meer intense deelne ming aan de voorbereidingen mogelijk te maken zuilen geheel vertrouwd worden gemaakt met het inwendige van de „ruimtecapsule", waaraan thans nog gewerkt wordt. In 19111 zal, indien er geen grote vertragingen ont staan, een van de zeven in de capsule een satellietreis van ongeveer 24 uur maken. De zeven mensen zullen naar een spe ciaal centrum voor ruimtevaart gaan, waar zij worden opgeleid tot ..astronau ten" maar pas op de dag dat de raket met de satelliet erop afgeschoten wordt, zal uit hun midden de persoon worden aangewezen die de reis maakt. De zes overigen zullen wellicht later nog een ruimtereis maken. De groep van 55, waaruit men de zeven mensen gekozen heeft, bestond uit personen die qua intelligentie, geestesgesteldheid en lichamelijke conditie bij de huidige stand van de wetenschap geschikt ge oordeeld waren voor een opleiding tot astronaut. De laatste selectie maakte het mogelijk uit deze groep de zeven ailerbesten te kiezen. indruk te wek ken. dat hij ge looft in de heil zaamheid van het terugtrekken der Russische troepen uit Europa in ruil voor het ontrui men van West-Duitsland door de NATO- troepen. De veldmaarschalk is een voor stander van ..disengagement". Hij is voorts van mening, dat Engeland in dit tijdsgewricht een bijzondere roeping heeft als bemiddelaar tussen Amerika en Rusland. Zjjn opvattingen gaan lijn recht in tegen die van de regeringen van Amerika en West-Duitsland, als mede tegen de denkbeelden van de NATO-bevelhebbers, die de laatste tijd herhaaldelijk gewaarschuwd hebben to gen het idee van een ..disengagement". Adenauer heeft indertijd bijzonder sceptisch gestaan tegenover de reis van de Britse premier, Macmillan, naar Moskou. Macmillan heeft intussen een bezoek aan Bonn gebracht, om in een persoonlijk onderhoud met de Bonds kanselier te trachten diens bezorgdheid weg te nemen. Hij is daar niet geheel in geslaagd, al hebben de beide staats lieden na hun gesprek tegenover de buitenwereld de schijn opgehouden, dat er geen grote verschillen ran mening waren. Maar de recente opmerkingen van Montgomery hebben het Westduit- se wantrouwen tegenover de politiek van Londen weer versterkt. Advertentie Hst. rif?/,*»!, product (Van onze Haagse redactie) Minister Zjjistra is de door hem it; de Tweede Kamei afgelegde verkla ringen over de schrootfraude gebleven, nok nadat de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst (P.v.d.A.) schriftelijke vragen hadden gestold, ter aanvulling van de tijdens hun interpel latie gestelde vragen. Met name houdt de minister ook nu vol, dat de controle, door zijn departement op de afgifte van z.g. „derde-landen-verklaringen" uitge oefend. sluitend kan worden geacht en bevredigend heeft gewerkt Er he.st.onri z.i. geen aanleiding voor extra voor zorgsmaatregelen. Prof. Zijlstra ontkent in zijn antwoord ook, dat zijn verklaringen in de Twee de Kamer niet volledig zouden ziin ge weest. Hij zegt er duidelijk op te hebben gewezen, dat deze „derde-ianden-ver- klaringen" een dubbele functie heb ben. Op de eerste plaats zijn zij een garantie voor de betrokkene, dat hij het schroot zou kunnen uitvoeren in dien net niet door het Europese kan toor zou worden gekocht. Op de twee de plaats vormt een dergelijke verkla ring een van de stukken die benodigd zijn om in.'merking te komen voor een uitkering uit het Europese vereve ningsfonds voor schroot. In de laatste functie hebben de genoemde verklarin gen dus een zekere waarde, maar daar uit mag met worden afgeleid dat. er een soort marktnotering voor zou bestaan. Om de uitkering uit het verevenings- fonds te krijgen zijn ook nog andere stukken nodig, althans in de in Neder- land gevolgde procedure, vvaarbii ook het regionale kantoor van het verevo- ningslonds nog controle uitoefende. Mi nister Zijlstra zegt dat redelijkerwijs niet kon worden verondersteld, dat de ze controle in andere landen niet werd uitgeoefend, waardoor de fraude mo gelijk is geweest. De zorg voor deze controle in het buitenland lag uiteraard ook niet bij het Nederlandse departe ment. et bericht dat Montgomery op 28 april naar Moskou reist, om al daar het zijne bij te dragen tot een ontspanning tussen Oost en West, is bepaald verontrustend. Deze onrust wordt niet weggenomen door Montgo mery's uitdrukkelijke verklaring dat zjjn 'missie zuiver particulier is. Mont gomery is tenslotte een wereldberoem de figuur, wiens uitlatingen veel publi citeit plegen te krijgen, en het is de vraag of men in Moskou niet meer aan dacht zal schenken aan zijn denkbeel den, dan men bijvoorbeeld in Washing ton pleegt te doen, waar men de veld maarschalk niet als een gezaghebbende autoriteit beschouwt. In het Westerse kamp probeert men met grote moeite to; een gezamenlijke politiek tegenover de Sovjet-Unie te ko men. en men gaat met behoedzaamheid te werk bij het bepalen van de houding tegenover Moskou. Maar behoedzaam heid is geen uitgesproken karaktertrek van Montgomery, en in het algemeen kan men zich afvragen waarom deze gepensioneerde Britse soldaat zich juist op dit moment op zo spectaculaire wij ze in de uiterst moeilijke onderhande lingen tussen het Westen en de Sovjet- Unie wil mengen. Terecht hebben Èn- geiands bondgenoten zich indertijd zor gen gemaakt over Macmilians Mosco- vische avontuur, maar het bezoek van Montgomery aan het Kremlin is onein dig veel hachelijker. De kans dat hij ginds iets goeds tot stand kan brengen is uitermate gering, terwij] de moge lijkheid, dat hij de Westerse politiek op kwalijke wijze doorkruist zeer groot genoemd moet worden. Ais Montgomery's besprekingen met Khroesjtsjev verkeerd uitpakken, moet ook Macmillan daarvoor verantwoorde lijk gesteld worden, want de Britse pre mier heeft zijn zegen gegeven aan de reis van de veldmaarschalk. Maar Mont gomery weet zich niet alleen verzekerd van de steun van zjjn regering, ook de oppositie heeft zich, bij monde van Gaitskell, achter zijn reis gesteld. Het is het Engelse nationalisme dat zich in deze houding van Conservatieven en Socialisten weer eens openbaart. In de verklaringen van de leiders der beide Britse partijen beluistert men het ver langen om Engeland een belangrijke rol te doen spelen in de wereldpolitiek, een verlangen dat voor Engelands NA TO-partners gevaarlijke consequenties zou kunnen hebben. Als Montgomery eens een prïvé-bezoek beeft willen brengen aan Moskou, om zelf te_ constateren wat de opvattingen van Khroesjtsjev zjjn, dan heeft hij daarvoor wel een zeer ongelukkig mo ment gekozen. Hij brengt zjjn bezoek nu aan de vooravond van de conferen tie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, een conferen tie waarin door het Westen bijzonder voorzichtig zal moeten worden onder handeld. De Amerikaanse burgerlijke en mili taire autoriteiten hebben de laat ste dagen de Sovjet-Unie bijzon der duidelijk laten weten dat zij zich niet zullen laten intimideren door de Russische dreigementen met betrekking tot Berlijn. De Amerikaanse minister van Defensie, McElroy, heeft verklaard, dat Amerika zowel van kernwapens voorziene projectielen als grondstrijd krachten zou gebruiken als er naar aan leiding van Berlijn een grote oorlog zou uitbreken. De voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, gene raal Twining, heeft gezegd, dat iedere Amerikaanse soldaat in Europa zo no dig bereid is om te vechten, en de Amerikaanse Geallieerde Opperbevel hebber in Europa, generaal Norstad, heeft laten weten dat er zowel tactische als strategische atoomwapens zullen worden gebruikt, ais er een noodsitua tie zou ontstaan. Als nu Montgomery in Moskou aan Khroesjtsjev gaat vertellen dat de op lossing van de moeilijkheden tussen Oost en West gezocht moet worden in een vorm van ..disengagement", dan kan die verklaring door de commu nistische propaganda uitgebuit worden als een bewijs van de verdeeldheid in het Westerse kamp. Met een betoog voor ..disengagement" komt Montgome ry trouwens in het straatje van de Rus sen, die indertijd hun steun hebben ge geven aan net plan voor de schepping van een vacuum in Centraal-Europa, dat gelanceerd is door de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki. Montgomery heeft zich indertijd als militair voor de Westerse wereld zeer verdienstelijk gemaakt, maar Enge lands bondgenoten zien hem nu liever niet als Westers diplomatiek woordvoer der optreden, ondanks de feitelijk over bodige verzekering van de veldmaar schalk dat zijn reis geen officieel ka rakter heeft. In drie arrondissementen van Parijs heeft de politie gisteren een groot scheepse zuiveringsactie onder de Al gerijnse bewoners gehouden, aldus meldt A F.P Meer dan duzend mensen werden ondervraagd. Tweehonderd verdachten werden in hechtenis geno men. Talrijke stukken en verscheidene wapens werden in beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5