Weduwen- en weze kan reeds in ok ingaan Honden uit acht landen in het RAI-gebouw Politie-agent een schouder- geslagen fractuur Cuykse partisanen contra de Boxmeerders Wat een chirurg mag Overdreven waardering voor de techniek „Het is geen schippershlavier" op fcdtrs hp! Fiscale tegemoet komingen voor ongehuwden Salarisoverleg VJTMO hervat De uitkeringen van de weduwen- en wezenverzekering Zeldzame buitenlandse rassen Fikse straf voor ex-worstelkampioen en verzet plegende zwager Let op vallende stenen" Uitgaven in enige talen Hildebrand monu ment van uitzon derlijke waarde NU OOK EERSTE KAMER AKKOORD GAAT Elten staat bouw volume af Medische faculteit te Rotterdam? Mr. Cols: In goede verstandhouding Treedt New York city uit gelijknamige staat? EENZAAM MAAR NIET ALLEEN" Museumdirecteuren Unicum in ons land Onverwacht naspel van geval Prato Nog geen beslissing genomen WOENSDAG 8 APRIL 1959 Delicaaf-e actie valt niet in goede aarde Chief I i rkncrvrv* y\/\4- Het is, nu ook de Eerste Kamer het onderhavige wetsontwerp heeft aange nomen, mogelijk dat reeds 1 oktoher van dit jaar de weduwen en wezen uit keringen krijgen, die hun kraehtens de nieuwe verzekering toekomen. Tech nisch nan dit, zo deelde minister Bepl 'n de Eerste Kamer mede. maar er zijn nog wel enkele vragen die eerst moe ten worden beantwoord. In dit verband noemde de minister ook de aanpassing van de ambtelijke uitkeringen aan het algemene borfemnensioen voor weduwen en wezen. Hij hoopt dat in het geor ganiseerd overleg de organisaties van overheidsdienaren met evenveel vlot heid deze zaak zullen afwikkelen als dit in de beide Kamers is geschied. Een belangrijk onderdeel van het de bat vormde de vraag, of ongehuwden tvel premie moeten betalen terwijl zij niet van de uitkeringen zullen kunnen Profiteren. De beer Jan Maenen (KVP) zei dat ook ongehuwden hun kinderplichten hebben en dat men bovendien niet moet vergeten dat kinderen het risico lopen hele of halve wees te worden. Daarin wordt door de nieuwe wettelijke rege ling voorzien. Voorts zullen zij minder aan onderhoud voor hun ouders hoe- Ven od te brengen, wanneer hun vader zou komen te overlijden omdat dan zijn weduwe beter verzorgd achterblijft. Prof. Witteveen (WD) trok in twijfel of d» solidariteit, waarop de wettelijke verzekering berust, wel zo sterk in ons volk leeft. Minister Beel daarentegen Wees op de algemene stelregel in de sociale verzekering, dat de groep in zijn geheel moet opkomen voor bepaal de leden. Het risico moet nu eenmaal verspreid door allen worden gedragen. Prof. Witteveen had vrouwen geheel van Premieplicht willen vrijstellen. Dat de regeling voor de geschei den vrouw, die geen enkele uitke ring ontvangt terwijl toch de echtge noot premie heeft betaald, niet geheel bevredigend is gaf prof. Beel toe. Hii wees erop, dat de deur open blijft voor een herziening van de wet. Er is immers in de Tweede Kamer een motie aangenomen waarbij is vastge steld dat over twee jaar de wet op nieuw in het parlement zal worden behandeld. Het gaat er nu om de re geling snel in te voeren, later kan zij dan met de gegevens die uit de er varing ontstaan worden bijgeschaafd. De minister ginv niet akkoord met het plan van de liberale woordvoerder om de weduwenpensioenen geleidelijk te verhoeen naargelang de weduwen tussen 40 en 50 jaar ouder worden. Een helangrfike uitspraak van minis ter Beel was dat voor ongehuwden ze ker tegemoetkomingen op het fiscale terrein aan de orde zullen komen zodra er ee» nieuw kabinet is. (Van onze Haagse redactie) Het overleg over de salarissen hij het V.H.M.O. is hervat en wordt thans in goede verstandhouding gevoerd. De behandeling in de Algemene Com missie voor Georganiseerd Overleg van alle salariskwesties. zowel die van rijks ambtenaren als van het onderwijzend Personeel, zal er verder aan kunnen meewerken dat spanningen althans gro tendeels tot het verleden behoren, zo zegt minister Cals in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. De minister zegt ook er in het algemeen mee te kunnen instemmen dat een goed sa'arisbeleid te meer van belang is om dat de nood bii het V.H.MO, nimmer op afdoende wijze kaï, worden gelenigd indien de leraren met financiële zor gen te kampen hebben. Maar hij voegt ®r aan toe. dat het verschil tussen re gering en organisaties bii het Jongste conflict veel meer een principiële dan een financiële kwestie was. Financieel ging het volgens mr. Cals slechts om betrekkelijk geringe bedragen. De Be windsman meent tenslotte dat hu thans, nu het overleg nog gaande is, geen na dere mededelingen kan doen over de mogelijkheid van realisering van de door hem gedane suggesties ter op lossing van het geschil. Dc gemeenteraad van New Vork heeft gisteren na een verhit debat tus sen de Democratische en dc Republi keinse leden besloten tot instelling van een commissie, die tot taak krijgt na te gaan, of het wettelijk en practise!) uitvoerbanr is dat de stad zich los maakt van de gelijknamige staat. Waartoe zij thans behoort, aldus meldt Reuter. Het besluit is een gevolg van ernstige meningsverschillen tussen het stadsbestuur van New York en de Re publikeinse gouverneur van de staat, Nelson Rockefeller, over staatssubsi dies voor New York. De wet op de weduwen- en wezenverzekering voorziet in de volgende uitkeringen: Volledig weduwen-pensioen voor weduwen zonder kinderen f 1326, Volledig weduwen-pensioen voor weduwen met kinderen.... f 1968, Indien de weduwe kinderen ie haren laste heeft bovendien een uitkering ter hoogte van die ingevolge de kinderbijslagwetgëving. Opvolledig weduwen-pensioen kan aanspraak worden gemaakt indien da weduwe a) kinderen heeft, jonger dan 18 jaar en voor of op de dag van het overlijden van de echtgenoot geboren; b) invalide is; 1) op en sedert de dag ^an het overlijden van haar echtgenoot, 2) op en sedert de laatste dag van de maand waarin het recht op vol ledig pensioen ingevolge het bepaalde onder a een einde zou nemen, c) 50 jaar of ouder is op de laatste dag van de maand waarin de echt genoot is overleden. Bovendien zal de weduwe van 45 jaar of ouder, die reeds enige tijd op grond van het bepaalde onder a of b recht op volledig pensioen had, dat recht behouden. De volledige weduwenuitkerirg emdigt, wanneer de weduwe de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, d.w.z. wanneer zij recht krijgt op de A.O.W.- uitkering Indien dé weduwe jonger is dan 50 jaar hoeft zij recht op een tijdelijke uitkering Deze tijdelijke uitkering duurt voor weduwen beneden 27 jaar zes maanden en verder voor ieder jaar dat zij ouder is dan 26 jaar een maand extra met een maximum van 24 maanden. Gee- recht op weduwenpensioen of tijdelijke uitkering bestaat o.a. wanneer de echtgenoot sinds het huwelijk of sinds de aanvang van de verzekering sterft indien zijn gezondh ëdstoestand bij het huwelijk of bij de aanvang van de verzekering een zeer spoedig overlijden waarschijnlijk maakte. Recht op wezenpensioen hebben, zolang zij jonger zijn dan 16 jaar, de kinderen die ouderloos zijn geworden, de kinderen uit een gescheiden huwelijk, zolang de moeder niet is hertrouwd, en pleegkinderen. Het wezenpensioen bedraagt dan. voor kinderen beneden 10 jaar 438 gulden per jaar; voor kinderen ouder ian 10 jaar 660 gulden per jaar; voor kinderen tussen 16 en 27 jaar, indien zij nog onderwijs volgen of invalide zijn, 864 gulden per jaar. Krachtens de overgangsbepalingen hebben weduwen, van wie de echtgenoot reeds voor de inwerkingtreding van de wet is overleden, in het algemeen dezelfde rechten die zij zouden hebben gehad als hun echtgenoot op de dag van inwerkingtreden was overleden. De bedragen van de uitkeringen zijn waardevast. Zij stijgen of dalen dus naargelang het verloop van de index voor kosten van levensonderhoud. Ook in Engeland woedt op het ogenblik de strijd om de heitjes, een strijd die daar ,,A dob a job" heet. Een aantal zeeverkenners heeft een gigantisch kar weitje onder handen: het schoonpoetsen van een olifant in de Londense dierentuin. In het RAI-gebouw te Amsterdam zal de Kon. Ned. Kenneclub Cynophilia, een der oudste kynologische verenigingen in den lande, zondag een show houden van 1128 honden, die uit Nederland,'Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en zelfs uit de V.S. en uit Canada komen. Ongeveer honderd bui tenlandse honden zullen de reis naar Amsterdam ondernemen om te trach- Advertentie winnerstitel aan- De Groninger politierechter legde dinsdagmiddag fikse straffen op aan twee Groningers, zwagers, die 15 fe bruari met een politie-agent slaags wa ren geraakt en hem zo hebben toege takeld, dat deze vier weken met een schouderfractuur heeft gelegen en eerst maandag zijn dienst kon hervatten. Een van 'ijn eerste werkzaamheden was ais getiiige voor de Groninger po litierechter de trieste ervaringen ver tellen. die hij 15 februari opdeed. Hij had die zondagmiddag in de Here straat een koopman slingerend zien rij den. Overtreding artikel 26, rijden on der invloed van alcohol", flitste het door het brein van de politieman en hij beende de slingerende fietser na. Deze verdween ijlings in een smal straatje, de Burchtstraat en zocht dek king ineen café. Toen de politie man door de straat liep en een blik in het café wierp, zag hij zijn manne tje zitten en gelastte hem mee te gaan. Maar de boosdoener verkoos het café stoeltje boven een zitbank in een poli tiecel en weigerde pertinent. Er ont stond een schermutseling, waarbij zich ook nog voegde een andere cafébezoe ker. die de zwager van de wankele wielrijder bleek te zjjn. In het daarop volgende gevecht moest de politieman het onderspit deiven, hetgeen geen won der is, wanneer men in de stukken leest dat de hulpvaardige zwager ex-kampi- cen worstelen 1950 van Nederland is. Hoe het zij, de politieman is genezen en het tweetal stond heel timide voor do politierechter om te horen hoe de officier van justitie tegen hen respec tievelijk vier en zes maanden met af trek eiste. De raadslieden wezen er op Het gaf een hele consternatie toen op de bergweg no. 133 ongeveer tien kilometer van het Italiaanse dorpje San Benedetto del Tronto, plotseling met een zware klap een enorm rotsblok neersmakte. Het viel vlak bij enige huizen, maar de bewoners bleven ongedeerd. De foto geeft een beeld van de situatie. Het zal een week hard werken vergen eer de weg geheel zal zijn vrijgemaakt. hoe de samenloop van omstandighe den was. Het tweetal is braaf en op passend, drinkt weinig alcohol. Hun ontspanning bestaat in het aanschou wen van een voetbalwedstrijd. Maar eilaasde wedstrijd van G.V.A.V. ging niet door. Wat nu met al die vrije zondagmiddagtijd Na wat biertjes te hebben gebruikt raakte de koopman onder invloed en in aanraking met de politieman, welke aanraking lang niet mals was, noch .voor de politieman in eerste instantie, noch voor het tweetal, dat thans, ge zien do ernst van het misdrijf werd veroordeeld tot 180 dagen gevangenis straf met aftrek, waarvan 60 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met de bijzondere voor waarde: geen alcohol gebruiken en geen café's bezoeken. In I960 zal een Engelse vertaling van de memoires van Prinses Wilhelmina: „Eenzaam maar niet alleen" verschij nen bij de Engelse uitgever Hutchin son, die de rechten voor het boek heeft verworven voor Engeland en het ge menebest. Intussen is de eerste Nederlandse editie van „Eenzaam maar niet alleen" (80.000 exemplaren) volledig uitver kocht. Een tweede druk, die 20.000 exemplaren zal omvatten, is in voor bereiding. Prinses Wilhelmina heeft contracten gesloten voor uitgaven in het Noors-Zweeds, Deens. Fins en Is raëlisch. Er zijn nog onderhandelingen gaande met andere buitenlandse uitgevers, onder andere in Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland. ten Nederlandse en internationale karn- pioenschapsprijzen te winnen en om op de zozeer begeerde 4"'"1 spraak te maken. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal de toekenning van de „winnersti tel" niet door een uit meer personen bestaande jury geschieden maar slechts door één figuur, t.w. prof. A. J. M. Holmer, Hoogleraar te Leiden. Om de internationale kampioenstitel te behalen moeten evenwel ook in het bui tenland twee internationale kampioen- schapsprijzen zijn gewonnen. De internal ionale kampioenschaps' prijzen worden toegekend door de 1 e dération Cynologique Internationale i (FC1) die donderdag en vrijdag haar jaarlijks congres houdt. Onder de te exposeren honden van 95 rassen is de grootste groep die der jachthonden met 321 vertegenwoordi gers, gevolgd door de 223 herdershon den. Van de in ons land niet of zeer schaars voorkomende Hondenrassen, die nu te zien zullen zijn, memoreren wij de Chesapeake Bay Retriefer. Dit is het enige jachthondenras, dat in Amerika is ontstaan. Bij een schipbreuk van een Engelse brik op de kust van Maryland in 1807 werden ook twee jon ge honden gered. Een ervan was een reu en had een roodachtige kleur, de tweede was een teef en geheel zwart. Uit deze twee honden werd een krul- harig ras gefokt en Chesapeake Bay Retriefer gedoopt. Deze naam werd aan dit ras gegeven, omdat de honden voornamelijk bij de jacht op eenden in de baai van dezelfde naam werden ge bruikt. Pas in 1937 werd de eerste hond van dit ras naar Engeland ge bracht. Zij kunnen zeer lang in ijskoud water (7 graden Fahrenheit) blijven zonder daarvan enige hinder te onder vinden. Voorts de Bull Mastiff, een zware hond. die door zijn verschijning bij misdadigers angst opwekt. Vandaar ook dat hij in vroeger tijden de En gelse .jachtopzieners bij hun nachtelijke ronden in het veld vergezelde. De Nederlandse herdershondenclub viert op deze tentoonstelling haar zes tigjarig bestaan. Dit is de reden dat 43 Hollandse herdershonden acte de presence geven. De Hollandse herders hond, van oorsprong schepershond, wordt thans met groot succes als po litiehond gebruikt. Tijdens de expositie zullen demonstraties met dit ras worden gehouden. Men zal dan ook o.a. de be^ kende reu Astor van de Rotterdamse politiehondenbrigade aan het werk zien De heer H. J. Maas, begeleider -an Astor, heeft met zijn hond reeds veel succes in de strijd tegen de misdaad behaald. De beste hond van de ten toonstelling krijgt de door de koningin en prins Bernhard uitgeloofde medaille. De tentoonstelling is geopend van 9-5 uur. (Van onze correspondent) oor iedere rechtge aarde inwoner van Cuyk staat het vast, dat de Boxmeerders de zon niet in het water kun nen zien schijnen. Eigen lijk was het dus min of meer een vriendendienst toen in de afgelopen nacht een heel leger Cuykse partisanen (in de strijd getraind o.a. bij het ontvoeren van een dahlia koningin in Grave en een Expostier in Brussel) naar Boxmeer trok om daar de slotgracht Dc Wijcr met zakken zand te dempen. Helaas, de geste werd niet gewaardeerd en bijna werd het moord en dood slag. De moeilijkheden zijn begonnen toen Cuyk erin slaagde van de r.k. dio cesane middenstandsbond de toezegging te krijgen dat het volgende congres van deze vereniging in dc fraaie, gloednieuwe schouwburg van Cuyk zou worden gehouden. De Boxmeerse middenstand zinde dit niet en (naar men zegt: op suggestie van de burgemeester) werd aan de bond bekend gemaakt dat de Boxmeer ders en bloc uit de ver eniging zouden treden als het tot de vergadering in Cuyk mocht komen. De bond zwichtte en dit zit de mensen uit Cuyk heel hoog. „Ze kunnen de zon niet in het water zien schij nen. Nou, dan zullen we ze helpen", is daar gezegd. En zo zijn de Cuykse par tisanen vannacht met een stoet auto's naar Box meer gereden, om er naar vakkundig voorbeeld van de directeur van open bare werken,, de heer De licaat, zakken zand uit te storten in de slotgracht. Voor Boxmeer was dit nachtelijke bezoek een volslagen verrassing. De Cuykse harmonie, die lus tig blazend door de stra- toespraak begon, werd hij door twee wacht meesters van de rijkspolitie zo heftig aan de jaspanden getrokken, dat zijn met stormband verstevigde hoge hoed bijna op de grond rolde. En toen daarna het mo ment was aangebroken waarop met het dem- pingswerk kon worden ten van het stadje mar cheerde, de fakkeldra gers en de partisanen- groep, zij trokken on danks het late uur be langstelling. En die inte resse gold ook de stier van latten en zeildoek die als' presentje was meege bracht. De volgelingen van Delicaat hadden na melijk overwogen, dat de Boxmeerders misschiet ook nog naijverig konden zijn in verband met de mooie Cuykse Expostier en daarom wilden zij de buurgemeente met iets dergelijks verrassen. Maar zoals gezegd, het viel niet in goede aarde. Toen de partisanenaan- voerder, staande voor de verduisterde ambtswoning van Boxmeers burgemees ter, aan zijn gloedvolle begonnen, was het hek helemaal van de dam. De politiemannen maakten zich meester van twee lange fakkels en begon nen hiermee zo wild om zich heen te slaan; dat enkele musici brandschade opliepen. Met dezelfde fakkels werd ook de stier gecremeerd. Cuyk moest letterlijk en figuurlijk de aftocht blazen, maar mo reel hadden de partisanen toch een nieuwe overwin ning behaald. In Cuyk heeft nu de overtuiging post gevat dat veleBox meerders „niet alleen on machtig zijn de zon in het water te zien schijnen, doch dat men er boven dien geen greintje gevoel voor humor heeft. En dat is een nog veel ernstiger zaak. Verscheidene directeuren van musea en enkele kunstenaars hebben over het Hildebrand-monument een brief gezon den aan de gemeenteraad van Haarlem, waarin o.a. wordt gezegd: „Alle strub belingen, die zich in de lopp van de ve le jaren hebben voorgedaan, mogen de ogen niet doen sluiten voor het feit, dat het nu gereed gekomen werk van uit zonderlijke kunstwaarde is." Het monument is vervaardigd door de nestor van de Nederlandse beeldhou wers voor een nationale figuur, de Haar lemmer Hildebrand, die zo nauw met deze start en de Haarlemmerhout is verbonden. De ondertekenaars twijfe len er niet aan, dat de gemeenteraad alles in het werk zal stellen om de oprichting van dit monument te rea liseren. De brief is ondertekend door jhr. dr C. Röell. hoofddirecteur van 'het Rijksmuseum, jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van de gemeente musea te Amsterdam, J. C. Ebbinge Wubben, directeur van het museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam, dr J, J. P. Oud. architect, mr. dr. P. J. Witteman te Overveen, voorzitter van de raad van de kunst, mr. L. J. 1 Wijsenbeek. directeur van de Dienst van Schone Kunsten in Den Haag, dr. L. Brummel, directeur van de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag en A. Roland Holst, letterkundige te Bergen. Frankrijk Twee vrouwen, die in een Parijse winkel door een man met een revolver werden bedreigd, gaven blijk van bijzondere tegenwoordigheid van geest. Terwijl een der twee vrou wen de man een lesje las over zijn snoodheid, beide de andere de politie. De man gooide toen zijn „wapen" op de toonbank. Het was een plastieken speelgoedrevolver. (Rtr.) (Van onze correspondent in Bonn) „Chirurgen kunnen vandaag de dag de moeilijkste operaties uitvoeren, die het leven van een patiënt verlengen. Vaak lukt het evenwel niet deze lan gere periode voor de patiënt waard te maken verder te leven. De vraag is, of wij in zulke gevallen gerechtigd zijn te opereren en of het perfectionisme van onze techniek niet te ver wordt gedreven." Deze woorden sprak de Berlijnse hoogleraar prof. dr. Werner Block in de openingsrede tot bet 76e Duitse Chirurgencongres, in Münchcn, waaraan door 2.000 artsen uit 18 lan den wordt deelgenomen. Prof. Block is leider van de chirurgische kliniek van het St.-Gertrauden-ziekenhuis in Ber- lijn-Wilmersdorf. In zeer openhartige bewoordingen waarschuwde prof. Block tegen, een te overdreven waardering van de zoge naamde hart-longen-machine, die wordt gebruikt bij gecompliceerde hart-ope- raties. waarbij het hart moet worden „drooggelegd" en de bloedsomloop middelerwijl od gang gehouden. Hij meende, dat deze overwaardering ten dele de schuld is van al te sensatio nele schilderingen der prestaties van deze machine in de pers. ,.De chirurg, die nog geen hart-chirurgie doet, is nog lang niet achterlijk. Het ziekenhuis, dat geen hart-longen-machine heeft, is niet verouderd. Andere operaties dan aan het hart komen vèelvuldiger voor en zijn technisch vqak moeilijker Van de 14 hart-longenmachines in West Duitsland zpn er nog maar twee ten volle uitgeprobeerd. Volgens prof. Broek zijn 14 hart-longenmachines veel te veel. Hij stelde vast. dat m West Duitsland ongeveer 200.000 mensen aan een vernauwing van de hartkleppen l(j- den. Daarvan kunnen er 10.000-20.000 worden geopereerd. Het aantal gevallen, waarin de hart-longenmachi- ne kan helpen, ligt misschien bij„300. Dat is een bagatel vergeleken hp de 1.2 miljoen operaties, die in 1956 in de Bondsrepubliek werden uitge voerd, Andere deelnemers spraken over de vermijding van „incidenten" tijdens een chirurgische ingreep_ en over de mogelijkheden tot vermindering van het algemene operatie-risico. Op deze twee punten richt zich vooral het stre ven der moderne chirurgie. Zij zijn belangrijk, omdat in vergelijking met enkele tientallen jaren geleden thans oneindig veel meer mensen (en van veel hogere leeftijden) worden geope reerd, dank zp de verbetering van de chirurgische techniek en hulpmiddelen. Bp een grondige „voor-behandeling] ter vermindering van het operatie-risi co daalde bij 7.045 zware operaties in de Chirurgische Universiteitskliniek in Erlangen het aantal dodelijke gevallen tot 2.7 procent tegen 5.7 procent zonder „voor-behandeling". Bij oudere men sen wordt het risico vaak nog verhoogd omdat zij zich al dagen en soms weken van te voren op overdreven manier ont zien en daardoor de lichamelijke reser ves op het gebied der ademhaling en bloedsomloop onnodig verminderen. Meer aandacht moet ook worden be steed aan de psychologische voorberei ding op een operatie. De angst voor een operatie is een factor, die de pa tiënt zeer nadelig beïnvloedt. Men heeft kunnen vaststellen, dat dit in bij zonder sterke mate het geval is bii patiënten, die werken in bedrijven met veel lawaai. Advertentie Op een afstand gaat het misschien nog wel... maar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat tl dankbaar bent dat n zich geschoren hebt niet water, zeep eir Blauwe Gillette. De etage manier om werfedifk goed te scheren en n heerlijk fris'en schoon te mefau. (Van onze correspondent) Ofschoon Elten nog altijd een kleine zeventig woningzoekenden telt heeft de adviesraad van het Drostambt toch be sloten afstand te doen van het beschik baar gestelde bouwvolume voor de bouw van negen woningwetwoningen. De adviesraad was van oordeel, dat er voor de particuliere bouw voldoende be langstelling bestaat. De particuliere bouw is vooral de laatste maanden in het Drostambt vlot op gang gekomen, dank zij het beschikbaarstellen van een bedrag van 1,4 miljoen DM door de re gering van Nordrhein Westfalen voor de woningbouw in het correctiegebied. Van dit bedrag is 200.000 DM bestemd voor de z.g. sociale woningbouw. Het geval-Prato, dat vorig jaar tot ver over de Italiaanse grenzen de in teresse trok. heeft een onverwacht na spel gekregen, aldus meldt het K.N.P. Het echtpaar Bellandi heeft bij de ge rechtelijke instanties een verzoek om echtscheiding ingediend. Het paar dien de twee jaar geleden tegen de bisschop van Prado, mgr. Giordelli. een aan klacht in, omdat deze de jonge mensen openbare zondaars noemde wegens hun weigering tot een kerkelijk huwelijk of schoon ze beiden katholiek gedoopt zijn. De bisschop werd in hoger beroep vrij gesproken. (Van onze Haagse redactie) Het overleg over de reorganisatie van de medische opleiding, die door de Stichting „Klinisch Hoger Onder wijs" te Rotterdam wordt verzorgd staat los van de vraag of in Rotterdam een ivolledige medische faculteit zal dienen te worden gevestigd. Deze vraag zal t.z.t. in het kader van de spreiding van het hoger onderwijs op haar eigen merites moeten worden onderzocht, zo meent minister Cals in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. In deze Memorie wijst de minister er verder op, dat de in 1958 tot s_tand gekomen komvorming van de klinische opleiding in Rotterdam tot een neven faculteit van de Rijksuniversiteiten te Leiden en Utrecht niet moet worden beschouwd als een noodoplossing. Het is integendeel een consolidatie van een aanvankelijk als tijdelijk beschouw de maatregel ter voorziening in het tekort aan mogelijkheden voor medi sche studenten om klinisch hoger on derwijs te volgen. „Ik ben eigenlijk in de muziek ge gaan, omdat ik op het jongenskoor van de St. Theresiakerk in Breda was. Rec tor Fielt, nu met zijn Oosterhoutse Nach tegalen in Italië, leerde me zingen. Mijn vader had een accordeon, een klein instrument, op zol der liggen en om dat ik muzikaal was, mocht ik daar op spelen. Tot mijn achttiende jaar heb ik daar zo maar zelf wat aan gedaan en toen ben ik les gaan nemen". De heer Gaby Dime uit Breda, 27 jaar nu, vertelt ons dit in zijn winkel, temid- Ganv Titffig den van tal van \T<XUy UlillO glanzende accorde ons. Zondagavond kwam hij terug uit Parijs met. de Grand Prix du festival international d'accordeon. In Henin Lietart, vlak bij Parijs, had hij zich de beste getoond van de veertien deelnemers in de hoogste beroepsklasse. „Het was de eerste maal, dat er een Nederlander was uitgenodigd", vertelde de Bredanaar. En liet was meteen de eerste prijs temidden van concurrenten uit Frankrijk, België, Polen en Duitslarid. In totaal waren er driehonderdvijftig deelnemers in de diverse categorieën, dus er was wel een flink aantal wachturen mee gemoeid. Met tenslotte dan toch het hoogste aantal punten en de „grootst mogelijke lof" van de jury. Van Coos van Overbeek in Breda kreeg de prijswinnaar muziektheorie en praktijk van zichzelf en bekwame leraren op dit instrument. Pas sinds enkele maanden bestaat er een examen accordeonleraar in ons land en de heer Dime behoorde tot de eerste groep geslaagden. Behalve zijn zaak heeft hij een eigen accordeonschool. In 1957 behaalde hij de eerste prijs in Maastricht op een internationaal concours. In 1957 werd hij ook kampioen van Brabant, hij werd toen vijfde bij dc nationale kampioenschappen. Dat hij ook anderen kan laten meedelen van eigen gaven en muzikaliteit, bewijzen de vele provinciale en nationale kampioenen, welke zijn school aflevert. Dagelijks wordt voor dit alles dan ook drie tot vijf uur intensief gestudeerd. En dan blijft er toch ook nog tijd over voor componeren, want het steeds groeiende oorspronkelijke concertrepertoire voor de accordeon, vermeldt ook nummers van deze prijswinnaar. De tijd dat een accordeon een „schip- persklavier" was is wel voorgoed voorbij; meent de heer Dime. Vroeger moest men wel bestaande klassieke werken in arrangementen voor ons instrument spelen, maar steeds meer wordt oorspronkelijke muziek ge schreven en gespeeld. De toon is veredeld, het spel wordt artistieker, het musette geluid gaat er uit en er zijn nu prachtige concertinstrumenten en er is een hoog muzikaal peil. Mijn hobby's? Mijn beroep en dan voetbal. Ik ben Bredanaar, maar vreemd genoeg supporter van Feijenoord in Rotterdam. Het artistieke spel van die ploeg trekt me enorm en ik mis geen enkele ivedstrijd van Feijenoord- Behalve dan zondag. En toen verloren ze. Van Ajaxl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3