Griekenlanddorado voor de Europese vakantieganger Bevolking is ondanks de grote armoede zeer gastvrij en geweldig hartelijk Zalig- en heiligverklaringen in de maanden april ZIT Franse kanunnik Kirr bezoekt Rusland 83-jarige burgemeester van Dij on ook naar Khroesjtsjev en mei 14 Aanklacht wegens smaad schrift behandeld Lands Kroniek- °P Studiedag gewijd aan het wetsontwerp-Cals r VEEL ZON EN WEINIG REGEN Tijdens de siësta is de naast zijn karretje slapende venter voor geen enkele negotie te vinden Spit, Spierpijn Porlret van Ina Boudier-Bakker Drs. A. v. d. Poel f Infiltranten" Walcheren Burgemeester veroordeeld Nieuw onderzoek gelast Automaat voor een deel gesloopt Paedagogische Vereniging Diefstal na tien jaar achterhaald Paus vindt vrouwen het sterke geslacht Dienstbode contra feestcomité RUMOER ROND VETERANENLEGIOEN Gedeputeerde van Noord-Brabant Geslaagde oefening Al te voortvarend Tot f 1.000.boete In gasvergiftigings- zaak-Leèuwarden Meisje met vingers bekneld DONDERDAG 9 APRIL 1959 PAGINA 3 ijl J Muurschilderingen in kerk te Dreischor O Wees kies keurig - Tandbederf bij kleu ters Mondhygiëne kan niet te vroeg beginnen j KERKBEZOEK VAN MILITAIREN Dader heeft bekend (Van een bijzondere medewerker) T? en vakantie in f'j Griekenland betekent er eens echt uit zijn. Men ervaart dat b.v. al als men in Joego slavië de grens pas seert. Het is of er een druk van je af valt. Géén hamer en sikkel, géén uitda gende politiorm' macht, maar een blijde bevolking, die het leven zonnig op neemt en niet te hard werkt. Het is voor ons een volkomen onbe-, kende wereld. Het heeft niets meer ge meen net West- Europa, maar is veeleer oosters in gesteld. Wanneer men per trein reist, en men stapt bij voorbeeld in Salo- niki uit, dan pas seert men, op weg naar het overigens vrij moderne stads centrum, een straat waar men op bij zondere wijze reeds geconfronteerd Wordt met de Griekse samenle ving. Aan weerszijden van de weg staan zeer lage kleine gebouwtjes in bijzon der vervallen staat. De voorpuien zijn geopend en voorden slechts 's nachts met een rolluik of enkele schotten afgeslo- ter. Het zijn werkplaatsen, waarin of waarvóór op de straat de smeden, de timmerlieden en schrijnwerkers arbei den. Af en toe ziet men een kapper, een slager (ook al op straat) of een schoen maker, ieder zijn ambacht uitoefenend zonder dak boven het hoofd. De straat is vól met karren, bespan nen met muilezels, vrachtwagens, handkarren, ezelberijders, en ontelbare voetgangers, bijna uitsluitend mannen. Daarbij voegt zich het lawaai en het geroep van de perzikverkopers, de olijvenleurders me. hun platte mannen die zij op 't hoofd dragen, de mannen die maïs poffen op een klein gasvlam metje en talloze andere venters; met te vergeten de bedelaars. De cacapho- nie van geluiden en de onvoorstelbare drukte en verwardheid van het ver keer, de scherpe en doordringende geu ren die uit de vele eethuisjes komen en westerse neuzen vreemd zijn, de koepels van een oude byzantijnse kerk op de achtergrond, de verblindende Zon, het is welhaast volkomen oosters. Dit is slechts één indruk die men kan opdoen. Naast deze zal men bij een bezoek aan Griekenland geheel Verschillende impressies op ander ter rein ondergaan, zoals de weelderige Pracht der oude kerken, met ikonen, fresco's en mozaïeken; de volmaakte schoonheid der oude Griekse tempels; de opgravingen en reconstructies uit de prae-klassieke tijd; de musea met hun rijkdommen; de grootsheid van het landschap op het vaste land van Grie kenland; de lieflijkheid der Cycladen of de ruigheid van Kreta. Duur hoeft het verblijf in Grieken land geenszins te zijn. Het leven is er goedkoper dan in Nederland. Slechts de artikelen die voor de Grie ken zelf een luxe zijn zoals boter, vlees en vis, zijn duur. Men kan er zeer goedkoop en toch goed eten. Buiten Athene is het soms zelfs eens zo goedkoop als in de hoofdstad. Zo kan men in het beste restaurant te Heraklion, de hoofdstad op Kreta, voor f 1,50 een uitstekend maai ge nieten, terwijl men' ook reeds voor 0,60 een goede maaltijd kan krij gen. De hotels zijn evenmin duur. ..mits men de luxe hotels vermijdt. Bij elk toeristenbureau zijn lijsten verkrijgbaar over geheel Griekenland. Overigens moet men meestal op alle prijzen af dingen. Op de hotellijsten echter staan de prijzen aangegeven en in elke hotel kamer hangt een officieel document van een overheidsinstelling, waarop de Prijs vermeld staat die men in reke ning mag brengen. Wat de talloze eet huisjes betreft: is er geen spijskaart, dan doet men beter tot achterin het 'okaaltje door te lopen, en de kok die daar stooft en braadt, te beduiden wat men wenst na gevraagd te hebben hoe- Vee] het kost. Ook met het oog op de °ns onbekende gerechten en eventueel de moeilijke nieuw-Griekse taal en let tertekens, is dit we] aan te bevelen, voor sommigen klinkt het misschien erg vreemd in de oren, maar het land 's èrg primitief: toerisme is er buiten Athene en de grote bekende klassieke Plaatsen, weinig. De Griekse bevolking is doorgaans erg arm. Er is weinig industrie. Een middenklasse ontbreekt. Zodoende zijn de tegenstellingen van de weinige rij den met de armen scherp. Zo kan men de vraag gesteld krijgen: wat zijn er 'n Nederland meer. armen of rijken? Elke' Griek heeft we] eens van Ne derland. van „Ollandia" gehoord, en het staat goed aangeschreven. Geen hartelijker volk is denkbaar dan de Grieken. Met raad en daad zullen zij d bijstaan; met al hun armoede zijn ZÏ1 geweldig gastvrij en goedgeefs. Hoe pel, ais het op zaken doen aankomt, dan moet men oppassen. Hun levens houding hierin is voor ons moeilijk te begrijpen. Hoe fel zij er ook op uit zjin °m te kunnen verkopen, tijdens de ?iësta kan men met geen mogelijkheid Jets loskrijgen, ook al heeft bijvoor beeld de man, die naast zijn fruitkar hgt, geen oog dicht. Met een ophalend hoofd wat „nee" betekent is hij voor Seen enkele toenadering zijnerzijds te Vermurwen. De onderlinge afstanden in Grieken land lijken veel groter dan bij ons. Niet het land zelf Is eigenlijk zo onme telijk, maar de bergen, de geringe dichtheid van bevolking, en op zee: de "iet al te sneJ varende boten, maken, dat het reizen lang duurt. Een reis Per auto van Saloniki naar Athene, kan men niet vlugger doen dan in 2 dagen, tie trein doet er nog altijd elf uur over. Een boottocht naar Kreta duurt 'B de praktijk ongeveer twintig uur (naar Heraklion althans), ook al geven ?e folders minder aan. Maar al dunrt «et lang, het vervoer is niet duur. Voor studenten wordt zelfs door de spoorwegen in de Pelopponnesns 50 net. korting gegeven. De autowegen zijn op ge weggedeelten goed, op andere Een straatbeeld in typerend voor de Griekse samenleving. weer slecht. Men moet uiet bang zijn soms door een rivier te moeten rijden waar het water een 50 centimeter of meer, hoog staat. Dit jaar komt een nieuwe weg klaar van Saloniki naar Athene langs de kust. In het algemeen wordt er voor het toerisme veel gedaan. Op speciale fes tiviteiten zoals de wijnfeesten te Daphni bij Athene, kan men de over oude dansen, veelal in cirkelvorm uit gevoerd, zien, en de verrukkelijke Griekse volksmuziek, soms echt Turks, dan weer Slavisch-melancholisch of echt Mediterraan-hartstochtelijk, beluis teren. Een prima instelling is de toeristen- politie, zoveel als onze V.V.V, Men kan er voor alle inlichtingen terecht en in drukke straten of bij stations surveil leren deze agenten. De naam „politie" zou misschien vrees bij toeristen voor de Grieken inboezemen, maar niets is iheer ongegrond dan dat. De bevolking is eerlijk als goud. in tegenstelling met b.v. Zuid-Italië. Hoogstens op Kreta, wat een geheel ander soort bevolking heeft, zou men op zjjn qui vive moeten zijn. Van alle landen van Europa heeft Griekenland het meeste aantal uren zonneschijn. In de zomer heeft men geen regen te verwachten. De zo mers zijn heet en droog. Het voor jaar is de beste tijd. Tegen oktober beginnen de serie onweders, gepaard gaande met zware stortbuien. Bij de hitte, die echter nooit druk kend is, maar waarbij men toch lie ver een stuk omloopt om in de scha duw te blijven, zou men graag luchtig gekleed gaan. Voor dames is dit mo gelijk tot een hoog-zomerse japon. Strandjurken echter en shorts nog veel meer. zijn uit de boze. Dit laatste geldt ook voor de heren. Beter doet u er aan resp. zomerjurken en lange zomerpan talons te dragen. Bij grote warmte is dit zelfs ook prettiger, het beschermt de huid tegen tè felle bestraling van de zon. Ook bent u dan vrij van al te hinderlijke nieuwsgierigheid. De Grieken zelf, hoe arm ze ook zijn. gaan steeds zeer verzorgd ge kleed, in de steden althans. De dames in een luchtig japonnetje naar de laat ste mode, de heren, het witte shirt open, de mouwen opgerold, gestoken in lange pantalon, onberispelijk in de plooi, en met dichte glimmende, vaak witte schoenen; sandalen zijn zo goed als onbekend. Een vakantie in Griekenland is een gebeurtenis, die men lang in herinne ring wil bewaren. Wanneer u dan een tastbare herinnering wilt meenemen, waarom dan die, kitsch-achtige imita tie-antieke Griekse vazen, veelal nog op verkleinde schaal uitgevoerd? Is het niet veel échter op de markt een wa terkruik te kopen, die men nog steeds gebruikt en die prachtig van vorm is, elke streek in zijn eigen genre. Of een wollen schoudertas, soms ver bazend fel en warm van tint. En als li wat meer wilt spenderen is een an tieke ikoon, wanneer u er een kunt be machtigen, een onvergelijkbaar mooi en waardevol souvenir aan een heeï- lijk land. Advertentie I en reumatische pijnen ■wrijft U eveneens weg met „Het sterke geslacht wordt ge vormd door de vrouwen," aldus Paus Joannes XXIII, die, volgens Reuter, deze van de gangbare mening afwij kende overtuiging gisteren uitte in een ,corte toespraak tot achtduizend vrouwelijke bedevaartgangers van ve lerlei landaard. De Paus sprak over de rol van de vrouw in de moderne maatschappij. Meer bijzonderheden uit zijn toespraak zijn niet vrijgege ven. Bij het restaureren van de hervorm de kerk van Dreischor op Duiveland zijn muurschilderingen ontdekt. Het staat nog niet vast of deze muurschilderin gen alleen uit teksten bestaan of ook* bepaalde voorstellingen geven. De eer ste zijn in ieder geval duidelijk waar neembaar. Vorig jaar werden bij het af breken van het kerkje te Sirjansland ook muurschilderingen ontdekt. (Van onze Parpse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het blijft erbij dat de welbekende ka nunnik Kirr, burgemeester van Dijon, nestor en een der meest schilderachtige figuren van de Franse Nationale Ver gadering, wiens interventies door hila riteit vooraf plegen te worden gegaan, 14 april aan het hoofd van een deputa tie van Dijons gemeenteraad en ge meentebestuur zich naar de Sovjet-Unie zal begeven. Het betekent tevens dat de kanunnik-burgemeester niet in zijn stad aanwezig zal zijn in het weekeinde van 19-20 april voor de ontvangst al daar van president De Gaulle, die we gens griep een sedert geruime tijd in het voornemen liggende rondreis door enige der Franse gewesten, waaron der Bourgondië, een week heeft moe ten uitstellen. Daar evenwel, zo heet het, de toebe reidselen in de Sovjet-Unie bereids ge troffen voor de ontvangst van de ka- (Van onze Romeinse correspondent) In de maand april zullen in de Sint Pieter twee heiligverklaringen en twee zaligverklaringen plaats vinden. Op 12 april zal de H. Vader plechtig in het „album Sanctorum" opnemen: de Za lige Carlo van Sezze en de Zalige Gio- achina Vedruna y Mas. Veertien dagen later vindt de zaligverklaring plaats van zuster Elena Guerra en tenslotte op zondag 3 mei van T"arghérite de Jou- ville, geboren de la JemmeraiS. De twee heiligverklaringen zijn vertraagd door de dood van Paus Pius XII z.g. (Over ,.Fre Carlo" is in deze krant reeds uitvoerig geschreven) De Spaanse Gioacehino Vedruna y Mas stamt uit Barceiiona, waar zij in 1783 geboren werd. Zij stierf in het cholerajaar 1854. Zij had in haar huwe lijk negen kinderen groot gebracht. Zij had veel te Hjden gehad van de Napo leontische oorlogen en zij stichtte na de dood van haar man het Instituut der Carmelitessen van Barmhartigheid, een congregatie, die heden 3000 leden telt en 182 huizen, scholen en hospita len heeft in vier werelddelen. Zuster Elena Guerra, een Italiaanse, is de stichteres van de Oblaten van de H. Geest, ook de zusters van de H. Zita genoemd. Zij werd in Lucca geboren en stierf daar in 1914, 79 jaren oud. In Lucca heette zij „la signorina santa", de heilige juffrouw, vanwege haar wer ken van liefdad' Jheid. De congregatie, die zij in het leven riep, legt zich toe Burgemeester Versluijs, die aan vankelijk had toegezegd zijn gemeen te, Oud, Vossemeer, voor enkele da gen te verlaten om :t comité, dat de viering van zijn zilveren ambts jubileum zaterdag orga 'seert, de ge legenheid te geven de gemeente in feesttooi te steken, kan vandaag niet buiten de gemeente zijn, omdat hij als ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk moest voltrekken van zijn dienstbode. Vrijdag zal hij nu door de jeugd met waterpistolen worden „verjaagd", zodat het comité maar één dag rest voor de versiering. t!t!o uaposto.Iaat en hct onderwijs. iNaast naar historische, liturgische en literaire nalatenschap in het moeder- nuis te Lucc,a bevinden zich (merk waardigerwijs!) drie grote klokken, die zp uitgevonden en geconstrueerd had om ae tpd te synchroniseren van alle streken op aarde. De laatste zalige is een Frans-Canade- se edel vrouw, de eerste vrouwelijke zalige van dat land. Nadat zij weduwe geworden was en haar kinderen be zorgd waren, wijdde zij zich geheel aan de religie en de naastenliefde. Zij stichtte de congregatie der z.g. Grijze Zusters. In de buurt van Montreal "e- boren in 1701 stierf zij daar zeventig jaar latGi*. Enige tijd geleden ontving de kunste nares E. Reitsma Valenga van het ministerie van O. K. en W. opdracht tot het maken van een in koper ge graveerd portret van de schrijfster Ina BoudierBak ker. Het portret is inmiddels gereed gekomen, juist een paar dagen voor de vierentachtigste verjaardag van me vrouw Boudier Bakker, die op 15 april 1S75 in Am sterdam werd ge boren. Vele zijn de romans, novellen en essays, die zij na Machtenin 1902 met regelma tige tussenpozen het licht deed zien. „De klop op de deur" beleefde reeds enige jaren geleden de zes tiende druk. Me vrouw Boudier Bakker heeft de hoofdstad, waar ze opgroeide, reeds lang verwisseld voor een rustig huis aan de Utrechtse Oude Gracht. In de Domstad ook zal ze haar verjaardag vie ren. (Van onze Utrechtse correspondent) Voor dc Utrechtse politierechter dien de woensdag de aanklacht wegens smaadschrift van mr. S.. advocaat te Amsterdam, tegen een 29-jarige direc teur te Zeist. 5 november van het vorig jaar had de directeur destijds voorzitter van de afd. Zeist van het Veteranen Legioen Nederland, een circulaire gericht aan een aantal collega's-bestuurders van de ze organisatie waarin hp met klem had gewaarschuwd tegen het beleid van het hoofdbestuur. Meer in het bijzonder was in dit schrijven stelling genomen te gen de advocaat hoofdbestuurder van 't legioen, die hij had beschuldigd de hand te hebben gehad in de november 1957 voorbereide bomaanslag op de Indone sische ambassade te Den Haag. Op een desbetreffende vraag van de politierechter naar de motivering van zijn optreden antwoordde de verdachte dat hij de plannen van het hoofdbe stuur van het legioen schadelijk achtte voor de nog in Indonesië verblijvende Nederlanders. Bovendien was het zijn bedoeling geweest te komen tot een zuivering van het legioen, waarin z.i. misstanden bestonden o.a. op financieel gebied. De politierechter was van oordeel dat het zuiveringsmotief wel de voor naamste reden van zijn handeling is geweest en dat. de behartiging van de belangen van de Nederlanders in Indo nesië slechts van zeer ondergeschikte aard was. Overigens was het middel door verdachte aangegrepen zeer on doelmatig omdat hij voor het voorko men van eventuele andere schadelijke plannen beter de politie had kunnen waarschuwen dan een beroep te doen op zijn collega's. De rechter verwierp het beroep van de verdachte op de be langen van de Nederlanders in Indone sië en mede op het algemeen belang. Wees kies keurig. Dit is een van de pakkende slogans op de folders van Het Ivoren Kruis, de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne, waarvan er in 1958 niet minder dan een kwart miljoen zijn verspreid. De kleuter moet van jongs af aan mond hygiëne worden bijgebracht. Hoe nodig dit is blijkt uit het volgen de. In de loop van veertien achtereen volgende jaren van meikgebitbehande- ling bil kleuters van achttien maan den tot zeven jaar op het kleutercon sultatiebureau van Het Groene Kruis te Wassenaar is gebleken, dat wan neer het melkgebit regelmatig en sys tematisch wordt verzorgd, in de regel geen zenuwbehandelingen nodig zijn, een maximum van drie caviteiten bij het eerste onderzoek vooropgesteld. Hoezeer het tandbederf om zich heen grijpt, wanneer eenmaal een be gin hiervan tn het melkgebit is ont staan, blijkt wel uit het feit, dat van de aangetaste melkgebitten verreweg het grootste gedeelte drie of meer ca viteiten vertoont. Een vergelijking van de uitkomst van het consultatiebureau van Het Groene Kruis te Wassenaar en het onderzoek op alle Wassenaar- se kleuterscholen brengt duidelijk aan het licht, dat een goede verzorging op vallend gunstige invloed heeft op het voorkómen van caries in het melkge bit. Immers, het aantal gave gebitten by de kleutermondverzorging bedroeg in 1957 ruim veertig pet. bij het al gemene onderzoek in hetzelfde jaar daarentegen slechts zeventien pet. Wenselijk wordt het genoemd de be handeling van het melkgebit voort te zetten bij de kinderen, die op zesjarige leeftijd in de eerste klas van de la gere school komen en tot die tijd reeds regelmatige, systematische behande ling hebben genoten. Inspectie en behandeling van het melkgebit op de kleuterschool zou echter in wezen toch niet het juiste moment zijn om de strijd tegen de caries te beginnen. Zelfs bij kleuters in het tweede levens jaar komt reeds bij zes pet. caries voor, hetgeen er eens te meer op duidt, dat met de preventie op een bij zonder vroeg tijdstip dient te worden begonnen. Op de zuigelingenbureaux dient de moeders te worden aangera den reeds met de baby van achttien maanden de tandarts te bezoeken. De verdediger, mr. G. Ter Laan, be toogde dat zjjn cliënt wel degelijk de be doeling heeft gehad de belangen van de Nederlanders in Indonesië en het algemeen belang te dienen. Hij ver zocht daarom de rechter een onderzoek in te stellen of te doen instellen naar de juistheid van de door zijn cliënt geuite beschuldigingen. Zowel de officier van justitie, mr. J. Kolkert, als de politie rechter verzetten zich tegen een derge lijke procedure omdat dit een rege ringsaangelegenheid is. Zij wensten zich te bepalen tot de aanklacht zonder meer n.l. de ten laste gelegde smaad. Met het oog op de afwezigheid van een getuige, die in het buitenland ver toeft, werd de verdere behandeling van de zaak voor onbepaalde tijd aan gehouden. Drs. A. v. d. Poel, lid van gedepu teerde staten van Noord-Brabant, is woensdagmiddag in Zeist in het zieken huis overleden. Drs. v. d. Poel is 67 jaar geworden. Hij werd in Rotterdam geboren en was daar aanvankelijk werk zaam bij het lager onderwijs en de ULO. Na zijn doctoraal examen in de aard rijkskunde aan de universiteit te Utrecht in 1928 ging hij naar Brabant waar hij ieraar werd aan het Onze Lie ve Vrouwe Lyceum in Breda. Hij be woog zich in die tijd ook veel op het ter rein van de katholieke organisaties en meer in het bijzonder op dat van de jeugdbeweging. Hij is een van de op richters van do landelijke katholieke verkennerij. Acht jaar lang was hij lid van de provinciale staten van Noord- Brabant. I11 de bezettingstijd was hij gewestelijk commandant van de orde dienst. In 1946 werd hjj lid van het col lege van gedeputeerde staten waarin hij het onderwijs en de culturele zaken voor zjjn rekening nam. Daarnaast ver vulde hij nog vele andere functies in het openbare leven van de provincie. Vooral voor de harmonies en fanfare gezelschappen en het amateurtoneel heeft hü veel goeds verricht. Er is een landmachtorder versche nen, waarbij de in de praktijk bestaan de regeling wordt vastgelegd, die het militairen in vredestijd mogelijk maakt hun kerkelijke plichten na te komen. Onder andere staat in deze regeling, dat wanneer "'ït dichtstbijzijnde kerkge bouw toch nog zover van de plaats van huisvesting van de militair is ge legen, dat het in redelijkheid niet be reikbaar is, aan de minister van oor log kan worden verzocht een lokaliteit of militair vervoer beschikbaar te stel len. Deze regeling is voornamelijk van belang voor kleinere eenheden; in de grote kampementen en kazernes zjjn al? regel lokalen voor het houden van gods dienstoefeningen aanwezig. nunnik-burgemeester en diens gezel schap geen uitstel gedoogden, was de kanunnik-burgemeester geen andere keus gelaten. Wat hiervan zij: deze bij komende omstandigheid maakt het Dijonees bezoek aan de Sovjet-Unie al leen nog curieuzer en pikanter. Men kan daarbij overigens niet op voorhand uitsluiten, dat deze bijdrage tot bevorde ring van de „vreedzame coëxistentie" niet de zegen van o.a. zelfs president De Gaulle zou hebben; maar wij wil len daarmee geenszins insinueren dat men dit kan insluiten. De aanleiding tot het bezoek is de sa menkoppeling (jumelage) van de steden Dijon en Leningrad en er is dan ook voorzien, dat de delegatie een week zal verblijven in de voormalige tsaris tische hoofdstad. Een ontvangst op het Moskouse Kremlin door premier Khroesjtsjev staat eveneens op het pro gram, bf zoals de Di.jonezen_ met vrij moedigheid zeggen: K(irr) bij K(hroesjtsjev). Kanunnik Kirr, die 83 jaren oud is en een reputatie geniet van een hoogst on afhankelijk temperament, beleeft met deze Russische reis een van de merk waardigste avonturen uit zijn politieke loopbaan welke een aanvang nam tengevolge van „hauts faits de resistan ce" tijdens de Duitse bezetting, toen hij, zeer gewaardeerd sociaal priester te Dijon, met eigen levensgevaar tiental len anderen het leven redde en tenslot te bij de aftocht van de vijand door machinegeweervuur van enige mili ciens der collaboratiepolitiek voor dood in zijn keuken werd achtergelaten. Maar hij herstelde en toen Dijon dus na de bevrijding een nieuwe burgemeester moest hebben, werd het zoveel als bij acclamatie abbé Kirr en eveneens heeft Dijon hem sindsdien ononderbroken naar de Kamer te Parijs afgevaardigd. In september j.l. presideerde hij ais oudste in jaren de openingsbijeenkomst van de eerste Nationale Vergadering van de vijfde republiek. De rede die hij bij die gelegenheid uitsprak in te genwoordigheid van De Gaulle, was ze ker niet in alle opzichten een voor beeld van nieuw conformisme. Ruim zeshonderd man van de konink lijke marine, rijkspolitie, marechaus see en gemeentepolitie, die op Walche ren zijn gestationeerd, hebben in de afgelopen dagen moeten bewijzen, dat z]j dit eiland goed bewaken. Maandag begon de oefening met het opkomen van honderdtien reservisten en de tegen partij, die tot taak had spionage, in filtratie en sabotage te bedrijven en die bestond uit een ploeg van vijfen dertig man van de marine voorlich tingsdienst. Na afloop van de oefening heeft de commandant maritieme middelen aan boord van een der oorlogsbodems een beschouwing gegeven, waarin hij zijn tevredenheid betuigde over deze oefe ning. In het algemeen kan worden gezegd dat de bewaking in orde is, doch op enkele punten heeft zij gefaald. Zo heeft een infiltrant kans gezien 0111 op de zolder van het gebouw der rijks politie in Middelburg door te dringen, waar hij telefoonleidingen aftakte en zo op de hoogte was van alle in- en uitgaande telefoongesprekken. Vanzelf sprekend bevoordeelde hij hiermede zijn eigen partij. Op het moment, dat hij de mobilofooninstallatie onklaar wilde ma ken, werd hjj gegrepen. Een andere infiltrant, die zich uitgaf voor Russisch matroos, kon ongehin derd uit Breskens per veerboot naar Vlissingen komen. Hij heeft daarna in het station een kaartje gekocht, maar daar de spoorwegbeambte op de hoogte was gesteld van de oefening, werd hij in de trein ontdekt. •)1 (Van onze correspondent) Twee jongens van resp. zes en zeven jaar hebben dezer dagen de Nijmeeg se politie een handje willen helpen. Zij kwamen parmantig op het hoofd- bureau vijftien fietsensleuteltjes de poneren van rijwielen, die zij onaf - gesloten hadden aangetroffen. Zij ver telden vol trots te weten, dat fietsen behoren te zijn afgesloten en daarom hadden zij de rijwielen maar op slot gedaan en de sleuteltjes meegenomen voor de politie. Deze heeft op psy chologische wijze getracht de jonge tje duidelijk te maken, at zij met alle respect voor hun goede bedoe lingen zich toch maar beter met andere spelletjes kunnen bezighou den. De rechtbank te Middelburg heeft de burgemeester van Domburg conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 1.000,-, subsidiair drie maanden hech tenis. De burgemeester had eind november van het vorig jaar onder Vrouwenpol der een verkeersongeval veroorzaakt, waarbij de 28-jarige baronesse. Taets van Amerongen om het leven kwam. De wagen van de burgemeester was in de berm van de weg terecht gekomen en gekanteld, waarbij de baronesse, die als passagier meereed, onder de auto terecht kwam. De rechtbank overwoog in haar von nis dat de burgemeester met een. ge zien de toestand van de weg, te hoge snelheid (60 km) had gereden. (Van onze correspondent) De 24-jarige leerling-gasfitter uit Sneek, die veertien dagen geleden voor de Leeuwarder rechtbank terecht stond wegens dood door schuld, omdat door zijn onvoorzichtigheid een bejaarde in woner van Leeuwarden door gasverstik- king om het leven zou zjjn gekomen, zal binnenkort opnieuw terecht staan. De rechtbank heeft namelijk woens dagochtend een nieuw onderzoek gelast, in de eerste plaats naar de vraag of het de verdachte inderdaad niet moge lijk was om voor controle van de lei dingen de manometer te gebruiken. Voorts wil de rechtbank laten nagaan of het mogelijk is, dat de gasmeter, die verkeerd aan de buitenleiding was aangesloten, in beweging is gekomen door passerend verkeer en dat daardoor de aansluiting is losgeraakt. Tenslotte wil de rechtbank weten hoe het moge lijk is, dat, pis er, zoals bij het voor onderzoek is gebleken, driehonderd li ter gas per uur m het huis uitstroom de, het slachtoffer 31 december des avonds nog in leven kon zijn, terwijl verdachte znn werkzaamheden in de wo ning al op 30 december 's middags had beëindigd. Tegen de leerling-gasfitter is veertien dagen geleden een maand hechtenis ge- eist. KT (Van onze correspondent) De negenjarige Ria Hazeberg uit Hengelo is met haar vingers bekneld geraakt tussen de schuif van een auto maat, waaruit zij tegen betaling een reep chocolade had gehaald. Het kind kon de vingers niet meer bevrijden en ook de winkelier zag geen kans het meisje te helpen. Dë politie heeft de automaat gedeeltelijk moeten slopen om het meisje te bevrijden. Ria heeft ech ter geen nadelige gevolgen van dit ge val overgehouden. De katholieke Paedagogische Ver eniging heeft een in de Bisschoppe lijke kweekschool te Den Haag gehou den studiedag gewijd aan het wets ontwerp-Cals tot regeling van' het voortgezet onderwijs. Dit ontwerp werd in een tweetal inleidingen toege licht door dr. J. Verlinden, hoofd van de afdeling research en documentatie van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die daar bij bijzonder de aandacht vroeg voor de synthese die door dit ontwerp wordt nagestreefd en die zich in de praktijk vooral zal moeten uiten met betrekking tot de horizontale en ver ticale doorstroming, vooral wat het beroepsonderwijs betreft. Beter dan thans, nu het voortgezet onderwijs onder vier wetten ressorteert en er nog verschillende takken van onder wijs niet wettelijk geregeld zijn, zal onder de nieuwe wet die synthese be reikt kunnen worden. Spr. wijdde ook bijzondere aandacht aan de planning van de scholenbouw, die door de snelle sociaal-economische ontwikkeling van ons land bijzondere zorg verdient. Onder invloed van de huidige wettelijke regelingen is er op dat gebied nogal iets scheef gegroeid. Bij die planning zullen ook de ouders en de maatschappelijke organen een be langrijke stem in het kapittel krijgen. Daarnaast zal ook een goede voorlich ting voor de keuze van studie en beroep noodzakelijk zijn. In dit verband wees spr. op de verschuiving die er plaats heeft van de landbouw naar de nijver heid en vandaar naar de diensten-sec tor, waardoor een heroriëntering van het onderwijs dringende vereiste is ge worden. Bij zijn tweede bespreking, die meer de inhoud van het wetsontwerp gold, wees spr. onder meer op de bepalingen betreffende de kern- en keuzevakken en de daarmee gepaard gaande beperking van de eindexamen-programma's, waardoor een belasting met overtolli ge leerstof zal worden voorkomen. Als scholen die bij het hoger beroepsonder wijs zullen worden ingeschakeld noem de hij ook de conservatoria en kunst academies. Sprekend over de ontwikke ling met betrekking tot de huidige 5- jarige HBS en ULO, was hij van me ning dat in de toekomst de 5-jarige. HA- VO-school zich vooral zal richten tot het hogere beroepsonderwijs en de 3-jarige MAVO-school zich meer op de voorbereiding voor het maat schappelijke leven zal richten. Dr. Verlinden merkte op dat de rea lisering van deze plannen wel een kwes tie van geruime tijd zal zjjn: hij sprak van 10 jaren. Anderzijds echter is het ontwerp zo weinig aan bepaalde tijds omstandigheden gebonden dat het vrij wel door alle tijden heen bruikbaar zal blijven. Antwoordend op enige bezorgd heid die uit de vergadering bleek over een te grote overheidsinmenging, was hij van mening dat die bemoeiing niet groter zal zijn dan tot nu toe krachtens de M.O.-wet het geval was. Ook de on rust ten aanzien van de aansluiting van de kweekscholen op het voortgezet on derwijs achtte hjj voorbarig. Hij meen de dat dit met een gerust hart aan de praktische ontwikkeling kan worden overgelaten. (Van onze correspondent) De Rijkspolitie te Midlum bij Har- lingen is erin geslaagd een tien jaar oude diefstal op te lossen met de ar restatie van een 40-jarige fabrieksar beider uit Geldermalsen. In 1949 zjjn bij de kalkovens op de Koningsbuurt bij Harlingen enkele loonzakjes ont vreemd met een totale inhoud van on geveer 450 gulden. Thans verdam de Rijkspolitie bij geruchten, dat latere be woners van het pand te Midlum, waar destijds de arbeider woonde, in dit huis4 een loonzakje met inhoud zouden hebt ben gevonden. Dit gerucht bleek juist te zijn. Bovendien kwam uit, dat die latere bewoners de inhoud van het loonzakje, dat van deze diefstal afkom stig was, hadden opgemaakt. Hoewel dit feit zoveel mogelijk stil was gehou den, had de vrouw des huizes het toch verder verteld en zo kwam ook de po litie erachter. De verduistering is in middels verjaard, maar de diefstal nog niet. Dank zjj de geruchten is de politie er nu in geslaagd de dader op te sporen. Hjj heeft een volledige be kentenis afgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3