Een raadsman van pausen ln 1881 door Leo XIII zalig verklaard Franciscaanse plechtigheid in Sint Jan van Lateranen Adenauer wil de „sterke man" blijven CONTACT Missionering en inheems gemeenschapsleven Meeuwen boven Sorrento FRA CARLO, EEN 17e EEUWSE MYSTICUS (Slot) m Ook een Europese kunstmaan R.K. melkhande laren jubileren Bederven intriganten stemming in Engeland tegenover Bonn?'' Missiologische wee te Nijmegen Oklahoma niet langer „droog" Vana rond Shylock Cals blijft zijn pond eisen van T.V. Geen verhoging luisterbijdragen V B DONDERDAG 9 APRIL 1959 PAGINA 5 Fra Carlo, de 17e eeuwse Itali aanse Franciscaan, die zondag 12 april aanstaande heilig verklaard zal worden, werd rijkelijk gezegend met charismata als: inwendige stemmen, verschijningen, de geest van profetie, het onderscheiden van geesten, het doorgronden van de harten, de wondermacht enz. Hier bij kan men zonder meer aannemen dat Fra Carlo reeds van huis uit bijzondere begaafdheden bezat: want zijn vader was volgens Carlo zelf een z.g. „guaritore" (salvator, strijker enz.), die o.a. zieke beenderen kon genezen en daarom veel bezocht werd. Zoals te begrijpen is, waren het vooral deze gaven, die de kring van Fra Carlo's bewonderaars deden groeien en de roep van zijn heilig heid over heel Italië verbreidden. Uit de zaligverklaringsprocessen blijkt, hoe talrijk Romeinse patri ciërsfamilies en hoge prelaten hem bezochten en zijn raad inwonnen. Zo nam b.v. Kardinaal Facchinetti hem mede op een visitatiereis door zijn diocees Spoleto en op een tocht naar Assisi en La Verna. Ook Paus Cle mens IX, die reeds als kardinaal nauwe betrekkingen met hem on derhield, riep meermalen zijn tus senkomst in bij het beoordelen van personen die een bijzondere roep van heiligheid genoten enz. Fra Carlo stierf op 6 januari 1670 een vrome dood, doch werd eerst door Leo XIII in 1881 zalig verklaard. Russisch voorstel voor Europese lianclelsconferentie Zalig die in Mi' geloven Secretaris geridderd Radio- en televisierede van der Alle Met vakantie naar het Comomeer Fransen houden een Tsjechisch schip aan Wapens voor Algerijnse rebellen aan boord? Neuskegel Thor-Able raket teruggevonden Communistisch verlies bij Fiat in Turijn Mgr. Dubbelman naar Nederland Door auto gegrepen en gedood Pools diplomaat moet Zwitserland verlaten Cinecentrum in Hilversum Aartsbisschop van Athene overleden Eon van do merkwaardigste feiten blijft ongetwijfeld dat Fra Carlo, on danks zijn in natuurlijk opzicht volstrekt ontoereikende ontwikkeling, zovele en zulke verheven geschriften heeft sa mengesteld. Zijn geestelijke nalaten schap omvat niet minder dan 45 ge schriften. waaronder vijf uitgehreide boekdelen. Van deze laatsten werden or drie tijdens zjjn leven gedrukt, één hiervan beleefde twee. een ander zelfs drie uitgaven, zodat men hier onwille keurig aan bestsellers" denkt. Fra Carlo stolde deze geschriften niet te boek uit liefhebberij, tijdver drijf of een soort schrijversmanie, want van nature zag hij er tegen op. Hij schreef alleen om te gehoor zamen aan goddelijke inspiraties, of op aandrang van vrome personen en nooit zonder opdracht van biechtva der of overste. Ofschoon hij taai en stijlkundig gesproken veelal een gebrekkig Italiaans schreef —als ver teller had hij o.i. 'n n„uurlijk talent is de inhoud van deze geschriften vaak bewonderenswaardig. In tal van hen behandelt bij de meest verheven onderwerpen van het geestelijk leven en wel met zoveel wijsheid en trefze kerheid. dat hij de beste theologen van zijn Orde verbaasd deed staan. Volgens het getuigenis van zijn biechtvader, later in de zaligverkla ringsprocessen bevestigd, was die in houd geenszins het resultaat van men selijke studies, maar essentieel een gave Gods. hem geschonken bij de in gestorte beschouwing, in de H. Com munie en onder het dienen van de H. Mis. TX'r'vr"» Zjoifwifo' ö-Aor* m' fktr VU*,Tn*. G'rUpL$j&,fr,r.jio «fa//An r J~)r,ppr> *r ar4f*in- Asopt* u.«a Cic<r-6~o!* Cv. iitm*. Süxirtm. A JGii&rmine. Jy&tnnprné JiNoto-tome. O8É fa-Mat/na. 2 2)Fu' 'rff> rlt.f/ Fr t*rsn- zn« l*na-ppp Ojyl-intr dr.U'Em'"1 Coat. J-ordiitc efiendo Seéia. Utrfitn driifliorf*. M/iIVolil&cLjRoma-ttLQrnt.o diT'ieOtenn gpfMa-difana-r/f» deUn-J«pol**r%*.efiL faffyurn.# fajxutf/s UlUx S f tl*.Lcrd-irj/vt*i//UoJ+*ntx esouniaatioió atfampi Corpc tUnhr* ln Cttjfla-hrima. ét. Ciprt#», U cL Pmmbo^é. fa. gE; Jja'JMvxfe drl/rndziha Jerteo n.r,l Con*t-n>nio tfi S Erantmso* a,j£ ipou cfa *»»W 7* Ofr}* Sdfo mati <UlL. Jfryuic-ia. dU- jRomn- «vtfvjKNi, T. V-P-T<r« tan deze werken is zonder twijfel zijn autobiografie Le grandezze della miserieordia <11 Dio het belangrijkst. Ook deze werd op bevel van z.ijn biecht vader geschreven en is in de auto graaf tot ons gekomen. Zij bevat vele interessante gegevens, niet op de laat ste plaats in psychologisch opzicht: ook deze schets is zo goed als geheel hierop gebaseerd. Dit uitgebreide werk (on ze eonie beslaat 724 blz. in machine schrift) werd. vreemd genoeg uitgegeven en slechts weinig bestu deerd. doch binnenkort zal het in zijn geheel verschijnen. Kind van zijn tijd Toch is Fra Carlo in menig opzicht ook weer volop een kind van ziin tijd. Reeds zpn hoge religieusiteif zelf, zijn in vlees en bloed gehulde visie op het genadeleven en al het goddelijke, zijn intense belangstelling voor bet wonder baarlijke, waarin hii vaak zelf zo'n we zenlijke rol speelt, vorder zijn ellenlan ge en uitbundig versierde volzinnen, waarin men heel de pracht en praal van het Seicento hoort meeklinken dai alles stempelt Carolus van Sezze, zij het op ziin manier, tot een typische heilige uit de Baroktijd. Deze gravure van 1699 draagt het volgende onderschrift: „Op Driekoningendag 1670 om 14 uur ging naar een beter leven over Fra Carlo van Sezze. Na zijn dood ontdekte men onder zijn linkerborst een litteken (A). Na twee uren was dit zoals B aangeeft. s Nachts om twee uur was het zoals C en s morgens zoals D aanduidt. Diezelfde morgen werd hij op bevel van d-e Ordebewaarders (want de H. Stoel was vacant) begraven: doch vanwege de grote verering, die het merend-cel van de Romeinse adel de dienaar Gods toedraagtverkreeg men de gunst zijn lichaam te mogen opgraven. Toen werd het litteken aangetroffen zoals E aangeeft. Hel werd door allen i^ereerd en, na juridisch onderzoek door des kundigen, als miraculeus erkend. Daarna werd het lichaam in een drievoudige kist gelegd, n.L van cipressenhout, lood en perzikhout." Op het Brusselse hoofdkwartier van het „Internationaal Geofysisch Jaar" is gisteren gezegd, dat de vorige maand een plan is gemaakt voor de gezamen lijke bouw van een kunstmaan door de Europese landen. De kunstmaan, tlie een gewicht zou moeten hebben van on geveer tweehonderd pond, zou door een door de Amerikanen te, bouwen raket in zijn baan moeten worden gebracht. Het idee werd naar voren gebracht tijdens een bijeenkomst van de commissie voor onderzoek van het heelal, die vorige maand In 's-Gravcnhage vergaderde. De commissie had speciaal tot taak tij dens het Internationaal Geofysisch Jaar het wetenschappelijk onderzoeken met behulp van raketten le leiden. Rusland heeft volgens Tass woensdag in een memorandum aan de secretaris van de Europese Economische Commis sie der V.N. voorgesteld een vergade ring van ministers van buitenlandse handel te houden van de bij de commis sie aangesloten landen ter bespreking van de handel tussen alle Europese landen. In het memorandum stelt Rusland de oprichting van een algemene Europese regionale handelsorganisatie voor die moet streven naar de afschaffing van alle discriminatie in handel, van tol grenzen. en de toekenning van lening en kredieten cn andere Europese handels problemen moet overwegen. Advertentie Van Nelle bestellen! Wat in dit leven misschien het meest fascineert, is ziin paradoxaal karakter Onophoudelijk wordt men getroffen door de schijnbare wanver houding tussen middelen en doel. door het contrast tussen menselijke ontoereikendheid of zelfs algehce mislukki'- en goddeliik successen. Terwijl nien voortdurend denkt: dit kan niet en dat zal niet. zie4 men zich telkens wee gedwongen om voor de onmisbare realiteit te capituleren ren. Hoe js het mogelijk dat iemand die eigenlijk ossendrijver van ziin vak was en zieh aan rfp rand van lid anal- pha betisme bevond lijvige boeken schreef die niet alleen de vaktben- logen van ziin tijd dwongen om alle zeilen hij t» zetten maar ook in onze dagen materiaal genoeg boden voor verscheidene doctorale proefschrif ten? Hoe is bet mogelijk dat iemand tientallen wonderen en gebedsverho ringen. die hii /.elf bewerkt heeft, sim pehveg beschrijft alsof bet de gewoon ste zaken van deze wereld waren? Op dit alles Is slechts één antwoord mogelijk: Fra Carlo bezat, ondanks of moet men luist zeggen: dank zij? zijn schamelheid aan menselijke cultuur en techniek, een wonderfijne ziel. die in uiterste gevoeligheid geheel en al openston voor Gods genade Zeker, er komt In dit geval veel voor wat ons twintigste eemvers. die immers vrijwel ..overal hel fijne van afweten", vreemd 'om niet te zeggen ongelooflijk) toeschijnt. Maar is het wel werkelijk zo vreemd als wr de Bijbel ter hand ne men en daar Christus' woord lezen: ..Voorwaar, voorwaar. Ik zeg u: Wie in Mtt gelooft, ook hp zal de werken doen die Ik zelf verricht; en zelfs gro- lore'zal hii doen" f.Ioh. 14. 12). Welnu, als Fra Carlo iets in zijn leven gedaan heeft, dan was het geloven in Christus. Florence, april. Dr. A EMMEN. OF.M (Van onze Romeinse correspondent) 1 Vrijdag 16 april a.s. zal het zeven en een halve eeuw geleden zijn, dat Sint Frans van Assisi met zijn eerste ell volgelingen in de Sint Jan van La teranen de gelofte aflegde in de han den van paus innoeentius III. Na een jaar gepreekt te hebben ging Sint Frans met zijn elf boetgezanten van Assisi", zoals het volk hen noemde, naar Rome om de II. Vader de goed keuring van zijn Regel te vragen. Op 16 april wordt dit historisch feit op zeer bijzondere wijze herdacht. Des middags zal de II. Vader zich naar de Sint Jan hegeven waar ook paus Innoeentius III begraven ligt en de vernieuwing van de geloften en van de beloften, de II. Orderregcl te zullen na leven, afnemen van de vertegenwoordi- gers der Franciscaanse Orde. De Raus üüoif I zal daarna spreken, terwijl de plechtig heid besloten wordt met een Tr Dcum en de zegen met het Allerheiligste. De Familia Franciscan# vormt: he den de numeriek grootste en meest verspreide Orde der Kerk. De eerste orde t.eit drie groepen, die der Conven tuelen. der Minderbroeders en der Ca- pucijnen. De Clarissen vormen de tweede orde en tot de derde orde be horen de Reguliere Tertiarissen van St.-Franciscus met een dertigtal daar van afhangende Congregaties en de Zusters Tertiarissen, die vijfhonderd congregaties tellen met tussen de 80.000 en 100.000 religieuzen. Zo omvat de ge hele schare volgelingen van Sint Frans heden 46.000 paters en broeders, 150.000 zusters en 3 miljoen Tertiarissen in de wereld, behalve nog de reguliere Ter tiarissen en de moderne zusters. De algemene overste (Minister-ge neraal) der Minderbroeders is pater Augustinus Sepinski, die der Conven tuelen pater Vittorio Costantini ter wijl de overste der Capucijners pater Clemens van Milwaukee is. De in vloed der Franciscanen op het gees telijke, het culturele en het sociale leven in de loop der eeuwen is een zeer grote geweest. De juridische constitutie cn het bestuur van de drie takken der eerste orde is nagenoeg hetzelfde, de drie Ministers-generaal zijn gelijk in waardigheid en be voegdheden. De Conventuelen dragen een zwart habijt, de Minderbroeders en Capucij- nen een bruin. Karakteristiek is het witte koord met de drie knopen, die de drie geloften verzinnebeelden en de rozenkrans met de zeven tientjes. Advertentie Van Nelle bestellen! (Van een verslaggever) Bij dc viering van het veertigjarig bestaan van de Ned. Kath. bond van melkhandelaren te Amsterdam vormde de huldiging van de 69-jarige bonds- secretaris, de Delftenaar A. J. van Schie, die sinds <le oprichting van de hond onafgebroken deze functie heeft vervuld, een der hoogtepunten. Reeds aan de vooravond van de ju bileumviering deelde de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor de heer Van Schie mede, clat hij benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Bondsvoorzitter C. A. Heuft herhaal de deze mededeling tijdens het feeste lijk ontbijt, woensdagmorgen in Krasna- polsky tc Amsterdam Met trots vermeldde de voorzitter de ze eerste koninklijke onderscheiding in de melk-detailhaiidel. Bovendien werd de jubilaris namens het hoofdbestuur een gouden horloge met inscriptie over handigd en een geschenk onder cou vert van de leden der organisatie. Ook de geestelijk adviseur, pater N. J. Commandeur O.E,.M. uit Utrecht en de bondsvoorzitter werden in de huldi ging betrokken: zij ontvingen beiden j liet gouden bondsinsigne. Tevoren was in de St.-Nicoiaaskerk een plechtige H. Mis gecelebreerd door de bondsadviseur met medewerking van het koor van de Haarlemse kathe drale kerk. Tijdens de zeer druk bezochte recep tie in Krasnapoisky sprak de heer J. A. Koops, als voorzitter van de Ned. r.-k. middenstandsbond en namens het be drijfschap detailhandel de heer A. van Buuren, die hel grote aandeel, dat de jubilerende hond heeft gehad bij de totstandkoming van het bedrijfschap, accentueerde. Ook enige andere sprekers hebben hulde aan de bond gebracht die tal van bloemstukken en andere geschenken ontving. 99 Bondskanselier Adenauer heeft giste ren via radio en televisie verklaard dat hij zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap „om de continuïteit van onze politiek nog vele jaren te ver zekeren", aldus meldt United Press In ternational. Zowel in Wcst-Duitsland als in het buitenland heeft men geen juis te opvatting van «'e „rechten en plich ten" van de president, aldus Adenauer. „Zij zijn veel groter dan doorgaans wordt aangenomen". „De opvattingen van de bondsregering inzake internatio nale vraagstukken zullen de komende jaren absoluut niet veranderen, en ook niet gedurende dc komende periode van conferenties," zo meende de bondskan selier. Adenauer zei niet te willen in gaan op de redenen die hem ertoe dre ven zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Hij zei de beslissing snel maar weloverwogen te hebben ge nomen. Hij waarschuwde dat men zijn besluit niet in het licht van de heden daagse omstandigheden moet zien. Vervolgens sprak de hondskanselier over de aanvallen van Britse zijde op zjjn politiek. Hij was, naar hij zei, het over het algemeen eens met de op vatting van president De Gaulle van Frankriik over een zg. zone met ver minderde spanning. 25 maart had deze gezegd dat het zin zou hebben om een dergelijke zone in te stellen, mits men tot ontwapening in het gebied tussen de Atlantische Oceaan en de Oeral zou overgaan. De aanvallen Van Britse zij de op De Gaulle naar aanleiding van „zekere meningsverschillen" waren, naar het oordeel van dr. Adenauer, ge matigd gebleven. „Als zp echter tegen ons en speciaal tegen mp zpn gericht, nemen deze aanvallen steeds in sterk te toe", aldus de bondskanselier. „Ik ben van oordeel dat dergelijke overbodige eu storende factoren uit de politieke discussie zouden moeten wor den geweerd, nu wij allen lotsverbonden zpn. Vaak heb ik mij afgevraagd of er ergens intriganten zijn die, om redenen van buitenlands politieke aard, trach ten de betrekkingen tussen het Britse en het Duitse volk te bederven. Onge lukkigerwijze is de stemming in En geland tegenover Duitsland sinds enige tijd lang voor de reis van Maemilian naar Rusland en zeker niet voor 't eerst sinds het begin van de conferentie te Washington systematisch bedorven. Aan de Duitse kant zal alles worden vermeden wat maar enigszins zou kun nen bijdragen tot versterking van de anti-Duitse gevoelens in Engeland", zo verklaarde de bondskanselier. Hij had premier Maemilian tijdens diens bezoek aan Bonn op deze toestand gewezen en er zijn leedwezen over uitgesproken. Ook had hij hetn gezegd, dat hij deze toestand „zelfs van Brits standpunt ge zien onbegrijpelijk" achtte. Dr. Adenauer is volgens Reuter gis teravond voor een vakantie van drie we ken aan het Italiaanse Comomeer uit Bonn vertrokken. Onze correspondent in Bonn meldt nog: In een vergadering van de vier frac- ties in de Bondsdag is gisteren beslo ten, dat de inauguratie van de nieu we president der Westduitse Bonds republiek, die met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dr. Kon rad Adenauer zal heten, 15 septem ber zal plaatshebben. De president zal dan voor de Bondsdag zijn ambts eed afleggen. De Bondsdag zal dan gelpk afscheid nemen van dc schei dende president, prof. Theodor Heuss, wiens tienjarige ambtsperiode te mid- dernacht op 12 september afloopt. De verkiezing van de nieuwe president zal, gelpk bekend. 1 juli in Berlijn plaats hebben door oen kiescollege van ongeveer duizend man (een dub bel parlement). De officiële feestelijkheden ter gele genheid van het tienjarige bestaan der Westduitse Bondsrepubliek zullen even eens 15 september plaats hebben. De nieuwe president van West-Duits- land zal meer dan zpn voorganger in Berlijn vertoeven. Ongeacht de door de Russische premier Khroesjtsjev, uitge lokte Berlpnse crisis worden in West- Berlijn de werkzaamheden voortgezet aan de restauratie van „Schlosz Bel- levue", dat de tweede ambtswoning van de president zal worden. „Schlosz Bel- levue" zal nog vóór de datum der pre sidentsverkiezing gereed komen. Het heeft geen grote geschiedenis, doch vele kleine geschiedenissen geleverd. Schil ler dineerde er op 8 mei 1804 en „dronk er flink op los", zoals het heet. Het was de laatste residentie van keizer Wilhelm II vlak vóór zijn vlucht naar Nederland. Daarna werd het een mu seum en nog later een hotel voor gas ten van Hitiers rijksregering. Bommen en plunderaars verwoestten het. Het ge restaureerde „Schlosz Bellevue" is na genoeg helemaal nieuw. President Adenauer wordt, elk jaar gedurende een zekere periode, na Wilhelm II het eerste staatshoofd dat het slot zal be wonen. De Franse minister van voorlichting, sche schip Lidice" heeft aangehou den en naar de Mers el Kebir in Alge rije heeft gebracht, heeft gistermorgen de lading onderzocht, aldus meldt A.F.P. In de scheepsruimen bevonden zich wapens met een totaalgewicht van 190 ton en op het dek trof men onder dekzeilen ander militair materieel aan. Men is op het ogenblik bezig met het lossen van de lading. De Franse minister van voorlichting Roger Frey. verklaarde dat de rege ring alle reden heeft om aan te nemen dat de wapens voor de Algerijnse op standelingen bestemd waren. Uit de scheepspapieren is gebleken dat de oor spronkelijke bestemming van de wapens Vietnam was. maar dat de „Lidice" on derweg bevel heeft gekregen van koers te veranderen en naar Casablanca in Marokko op te stomen. De neuskegel van een gisterochtend gelanceerde Thor-Able raket is bij het eiland Ascension op ongeveer achtdui zend kilometer van Cape Canaveral teruggevonden, aldus bericht TJ.P.I. Het is de eerste maal dat de neuske gel van een Amerikaanse intercontinen tale raket is teruggevonden. Bij zeven voorgaande proeven bleek deze kegel, ondanks het feit dat hij van een baken en een radiozender was voorzien, on vindbaar. Het terugvinden van de neuskegel was een secondair doel van het Thor- Able experiment. Evenals bij vorige gelegenheden bevatte de kegel instru menten die temperatuur, druk etc. tij dens de vlucht door de ruimte en terug keer in de dampkring registreren. Na terugkeer in de dampkring ontplooide zich een parachute waaraan de kegel in zee daalde. Een automatisch opge blazen ballon werd door het vliegtuig opgemerkt. De piloot leidde schepen naar de plaats waar de kegel dreef. Advertentie Van Nelle bestellen) Advertentie Nelle bestellen! De bevolking van dc Amerikaanse slaat Oklahoma, waar de laatste 52 jaar geen sterke drank mocht worden verkocht, heeft bij stemming besloten het drankverbod op te heffen. Het was de zesde maal dat er over de kwestie werd gestemd. Mississippi is nu nog de enige „droge" staat. Bij de jaarlijkse verkiezingen van de vakverenigingsvertegenwoordigers i'1 de grote Fiat-autofabriek in Turijn heb ben de communisten gisteren zes van hun 36 zetels verloren, aldus meldt Reu ter. Deze verkiezingen worden veeia. beschouwd als een vingerwijzing voor de wijze waarop de arbeiders zullen stemmen bij algemene verkiezingen. Mgr. C. I. Dubbelman, apostolisch vicaris van Jabalpur in Indië. komt 25 april op Schiphol in Nederland aan. Na een verblijf van enkele dagen hier icist hij dooi naar Amerika, waar hij enige maanden zal blijven. In augustus komt hij weer naar Nederland. Waar schijnlijk keert hij op het eind van het 1 jaar eerst terug naar Indië. „Meeuwen boven Sorrento" is een toneelspel dat destijds vooral door toe doen van Oor Ruys grote populariteit verwierf Zozeer dat wij dc inhoud er van vrijwel bekend mogen achten. Het behandelt dus oen stuk zeemansleven. Bijna hadden w.\j geschreven: een stuk ruig zeemansleven. Maar deze klassie ke ruigheid komt in dit spel nauwelijks of met aan bod. Wat men ziet zijn de lotgevallen van 'een stel toffe mariniers, die bijna in elkander opgaan vanwege een verregaande camaraderie en een diepe lotsverbondenbeid-in-de-u re-des- ge vaars. Het zijn eigenlijk allen bijzon der beschaafde jongelui, die zich slechts door flauw-genuanceerde karakterafwü- klngen van elkander onderscheiden Er is slechts één boosaard, gepersonifieerd in de gestalte van de alsmaar snau wende sergeant torpedomaker Herbert- en hii blpft. aan liet einde van het stuk dan ook achter als de vlees geworden eenzaamheid. Groot karakterwerk is er niet. bij en evenmin dus mogelijkheid tot een 'doorwrocht-dramatische spelop- bouw. Het beweegt, zich alles zeer aan de oppervlakte en het „menselijke" van de optredende personen wordt, niet meer dan lerloops aangegeven. Het had met hetzelfde gegeven wellicht anders ge kund, maar dan had de schrijver niet Hugh Hastings moeten heten. Dat neemt overigens niet weg dat „Meeuwen boven Sorrento" toch wel een onderhoudend stuk is en dat het, zo als liet gisteren door de AVRO als tele visiespel werd gegeven, ook bepaald kon boeien. Waiter van der Kamp had het namelijk een geacheveerde regie mee gegeven die overigens misschien iets losser en zwieriger had gekund klem mend in sommige dialogen en over het geheel genomen getuigend van een mooi gevoel voor sfeer. Zeer geslaagd, in liet voor de hand liggende overigens, vonden wij de „muzikale illustraties" van Harry de Groot die de verschillen de taferelen aan elkander verbonden. Er werd ook goed gespeeld. Met name door Kees Brusse, die de torpedoma ker le klas Badger met grcot gemak gestalte gaf in zijn ietwat tragi-komi- sche aandoenlijkheid en door Jan Blaa- ser. die van de enigszins verbeten-recht vaardige Lofty Turner een alleszins aanvaardbare toneelfiguur maakte. Op deze twee rollen had de regie zich ken nelijk toegespitst: terecht, want zij wa ren, afgezien van de eenzijdige sergeant, de meest duidelijke. Men heeft zich dus gisteravond alles tezamen kunnen amuseren met een keurig gebracht, vlot t.v.-stuk. De AVRO had overigens nog meer gedaan. Zij presenteerde namelijk ook nog de zoveelste aflevering van de Perry-Como-show in telerecording. Zij was in het geheel niet te onderschei- Een srène uit „Meeuwen boven Sorrento". Jan Blaaser, Kees Brusse en Matliieu van Eijsden. den van alle vorige edities, die alle uit muntten door koele, gladde onaandoen lijkheid. Schrijver dezer regelen hoopt en verwacht dat hij niet de enige is. die onderhand genoeg heeft van al deze geperfectioneerde nietzeggendheid. H. Hn. In het door de N.C.R.V. verzorgde te levisieprogramma kan men vanavond kijken naar de Teiediscoparade van Dick van Bommel, waarna er een ont moeting volgt in Studio B, waar aan dacht zal worden besteed aan het kunst leven in Den Haag. Tot slot introdu ceert Pi Scheffer in zijn rubriek ..Pas geperst" artiesten van de grammofoon plaat. In A.V.R.O.'s wekelijkse familie- reüie rond de radio „Ga er eens even voor zitten" kan men hedenavond luis teren naar „Familiefavorieten" gepre senteerd door Flip van der Schalie, ge volgd door de vijftigste uitzending van ,,Koek en Ei". Na opnamen uit het his torische archief van de A.V.R.O., o.a. de ouverture „Fidelio" van Beethoven, gespeeld door het Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg, volgt „De Volmaakte Misdaad", een hoorspelbewerking naar een verhaal van Edmund Crispin onder regie van Bert Dijkstra. De N.C.R.V. zendt het amusements programma „Op volle toeren" uit, waarin is opgenomen het spel „Wie, wat, waar?" van Goos Kamphuis. Geleidelijke uitbreiding van zendtijd is het uitgangspunt bij de bestudering van het vraagstuk der televisie-financie ring. De regering blijft echter van oor deel, aldus minister Cals in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat de bedragen, die het rijk heeft voor geschoten, zo spoedig mogelijk, z-D het geleidelijk, dienen te worden terugbe taald. Het lig' in de bedoeling, de aangekon digde wijzigingen in liet televisiebestel op korte termijn van kracht te doen worden en de benoeming van een voor zitter van de Nederlandse Televisie Stichting te bevorderen. „Zonder twijfel," aldus merkt de mi nister met betrekking tot de kwaliteit der TV-programma's op, is het peil der televisie-uitzendingen voor verbetering vatbaar. Echter dient te worden be dacht, dat deze verbetering in belang rijke mate afhankelijk is niet alleen van de geldsmiddelen, waarover de televi sie zal kunnen beschikken, maar ook van de mogelijkheid om de geschikte kunstenaars aan tc trekken, hetgeen in de praktijk een moeilijk probleem blijkt te vormen. Bovendien mag er op worden vertrouwd, dat de publieke opinie, die zich op cultureel gebied, met name in de pers, doet gelden, ook hier een stimu lerende invloed zal uitoefenen." Van een verhoging der luisterbijdra-' gen is geen sprake, tenminste als men minister Cals geloven mag, die in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mededeelt, dat de begrotingen van de oinnenlandse omroep en van de wereldomroep zo krap mogelijk zijn op gesteld om het hoofd te kunnen bieden aan de bestaande financiële moeilijkhe den. Door deze maatregel en dank zij dc gunstiger opbrengsten der luisterbijdra gen is het mogelijk gebleken in de ja ren 1956 en 1957 aanzienlijke bedragen toe te voegen aan de reserves van bei de omroepen. (Van onze missiologische medewerker) „Het Christendom is openharing, maar niet alleen openbaring. Het is transcendent in zijn oorsprong, maar menselijk in zijn vormgeving. De Kerk is de ontmoeting van God met do mens, de concrete mens in ruimte en tijd, dat wil zeggen in de concrete geogra fische, historische en psychologische situatie. Zij wordt niet alleen van bo venaf opgebouwd en van onder alleen vanaf het nulpunt opgetrokken. Zij vraagt een basis in de concrete .geo grafische ruimte en in het natuurlijk bestaande gewoonterecht. Zoals echter Christus in zijn menselijk bestaan niet kwam om de wet op te heffen, is het evenmin de taak van de missionaris om de bestaande orde te verbreken. Integendeel, het gemeenschapsleven van deze volken vormt het natuurlijke en providentiële kader van de evange lische boodschap." Met dit veelzeggende citaat van de Senegalese priester J. Thiam uit het opzienbarende en nog te weinig bekende boek „Des Prêtres noirs s'interrogent" (Paris 1956) besloot dr. Gregorius o.f. m. cap. zijn referaat op de tweede dag van de Missiologische Week te Nijme gen: „Missionering en het inheemse ge meenschapsleven" In het licht van deze zienswijze van een Afrikaans priester stelde men dan ook vanuit de vergadering voor, de ondertitel van het slotdeel van deze in leiding om te keren: een zuivere mis sionaire houding moet zich niet afvra gen in hoeverre de landeigen gemeen schapsvormen voor de missionering bruikbaar zijn; maar in hoeverre de Kerk voor deze gemeenschappen iets kan en mag betekenen. Dit is een houding van respect, die de land eigen katholieken zichzelf laat uïtspre- ken over eigen cultuurwaarden, over het behoud ervan of over de aanpas sing en vernieuwing in deze tijd. En daarmee liep men vanzelfsprekend weer weg van het strikte kader van de traditionele gemeenschapsvormen, 20- als door de inleider gesteld. Niet om dat hij westers geïnfecteerd was, maar uit bewogenheid voor de eigen aspira ties van zijn volk, beklemtoonde een Aziatisch priester onder de aanwezigen daarom, dat Europeanen met ethnólo- gische voorkeur niet al te zeer de land eigen gebruiken als kostbare exotica moeten koesteren, hoe eerlijk hun res pect ervoor ook moge zijn. Men zal zelf wel uitmaken, wat hiermee te doen, zonder te belastende kopzorgen. In de namiddag kwamen dezelfde ge dachten. vooral onder de jongere mis sionarissen, weer herhaaldelijk aan de Advertentie Van Nelle hestellen) (Van onze correspondent) Woensdagavond om half acht is op een parallelweg van de weg Zwolle- Meppel de 45-.iarige los werkman L. uit Zwollerkerspel bij het afslaan gegrepen door een tegemoetkomende personen- Mcppel de 45-jarige los werkman W. :it Veendam. Het slachtoffer werd op slag gedoód. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Een functionaris van de Poolse am bassade in Bern is wegens spionage uitgewezen, aldu.' bericht U.P.l. De per soon in kwestie, een lagere functionaris, zou in contact hebben gestaan met een in het Kanton Vaud woonachtige Frans sprekende Pool, die van spionage-acti- viteiten cn medewerking aan een „ver boden inlichtingendienst" is beschul digd. De Poolse diplomaat heeft 48 uur de tijd gekregen om Zwitserland te ver laten. Tot dusver hebben noch de Pool se ambassade noch de Zwitserse re gering een van beide Polen met name genoemd. Op dinsdag 28 april zal in Hilversum officieel worden geopend de N.V. Cine centrum, opgericht door de filmfabrie ken N. V. Multifilm. N. V. Polygoon, N.V. Profilti en N.V. Interfilm. In de N.V. Cinecentrum zijn de labo ratoria van genoemde bedrijven sa mengevoegd terwijl de desbetreffende filmprolrt.tiemaatschappijen inmiddels ook naar het complex Cinecentrum te Hilversum zijn verplaatst. orde. In zijn referaat over „Missione ring en de westerse maatschappelijke verhoudingen" gaf p. M. van Oss c.i.c.m. een zeer rustig genuanceerde histo rische schets van de verbreiding van de westerse levensopvattingen en de konsekwenties hiervan voor de missio nering. Vele eenzijdigheden in het gang bare beeld kon hij rechttrekken met gegevens uit grondige bronnenstudies. De typering van het missionaire ont moetingspunt in het verleden kan ook nog vandaag gelden. Het idee name lijk, dat men de komst van de mis sionarissen ongeduldig zit af te wach ten is natuurlijk niet op de werkelijk heid gebaseerd. Motieven om de vreem deling bij zjjn eerste verschijnen te ge loven zijn niet aanwezig. De „van na ture christelijk! ziel" komt niet spon taan naar voren. Gewoonlijk wordt de eerste stap naar de Kerk gedaan om andere dan godsdienstige motieven en dikwijls bieden sociale noden daartoe de gelegenheid. Dit ligt voor de hand, maar vormt ook het huidige kernpro bleem, omdat de bewustwording van de niet-Europese volken over de gehele Hjn een zeer grote gevoeligheid heeft opgeroepen tegenover deze kop peling van zuiver godsdienstige waar den met de westers geladen concreti sering hiervan op sociaal-cultureel ter rein. Daarom speelde ook zo ingrijpend de vraag by de aanwezigen, welke hou ding de Kerk en de individuele mis sionarissen dienen aan te nemen tegen over het resterende kolonialisme, het nationalisme en de sociaal-culturele verhoudingen van vandaag. Advertentie Van Nelle bestellen! De aartsbisschop van Athene. Mgr. M. Makryonitis S.J. is gisteren volgens het K.N.P. aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden. Vorige week was de aartsbisschop met zjjn secreta ris de Franse priester Rolland onder weg naar een weeshuis, toen zjjn wagen in botsing kwam met een militaire vrachtwagen. Ernstig gewond werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De 45- jarige Mgr. Makryonitis was aartsbis schop van de katholieken van de Latijn se ritus. Sedert 1953 was hö aartsbis schop van Athene, maar tevens apos tolisch administrator van Corfu, Zante, Kefalomia en van Saloniki. Men schrijft ons: Met Mgr. Makryonitis verliest de ka tholieke hiërarchie in Griekenland een van haar meest energieke leden. Ma rios Makryonitis was geboren in het dorp Vari op het eiland Syros in 1913 en trad op 15-jarige leeftijd in de So ciëteit van Jesus. Hij studeerde philo sophic en theologie te Rome, op Malta en te Leuven, en werd in 1941 priester gewijd. In Athene was hij daarna werk zaam in het Latijns seminarie St.-Pau- lus, waarvan hij spoedig rector werd. Op 11 maart 1953 werd hij door paus Pius XII benoemd tot aartsbisschop van Athene, nadat de zate] drie jaar slechts ad interim was bezet. De over ledene was een man met grote gaven van geest en hart, en met opvallende bestuurskwaliteiten: zijn beminnelijk heid had hem in korte tijd de harten doen veroveren. Dat het een uiterst moeilijke post is, blijkt ook hieruit dat de Latijnse aartsbisschop van Athene niet als dusdanig wordt erkend door de regering. Na de onafhankelijkheid van 1830 bestonden slechts vier Latijn se bisdommen Naxos en Tinos (thans één titularis) Syros en Thera (even eens één titularis) en na het verkrij gen van de Ionische eilanden in 1864 kwamen daar bij de bisdommen Kerky- ra, Zakynthos en Kephallenia, die thans eveneens vanuit het aartsbisdom in Athene beheerd worden. In 1875 werd de eerste aartsbisschop van Athene be noemd. die evenals zijn zes opvolgers tot heden toe, niet door de regering erkend werd. Behalve de twee thans overgebleven bisschoppen (Mgr. Philip- pousis, aartsbisschop van Naxos-Tinos, en Mgr. G. Xenopoulos, S.J., bisschop van Syros-Thera) is er ook de katho lieke hellenorhytmische, d.i. met Ro me geünieerde bisschop. Mgr. Hyakin- thos Dimitriou Gad. titulair bisschop van Gratianoupolis. die te Athene re sideert en de opvolger is van de kort geleden overleden, in Nederland wel Bekende Mgr. G. Chalavazis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5