Plan voor nieuw katholiek blindeninstituut te Grave Thomasina H fibi Buitenlandse beleggers halen nog koopjes in Amsterdam Dropj es voor Olius a Dubbele oslen Ruimtevaartuigen naar de maan Over twintig jaar in twee uur naar N York I Kosten twaalf miljoen gulden Negro-spirituals AKU maakte een royaal gebaar V B Wegens ruimtegebrek HET VERLOREN KOFFERTJE DE BEURSWEEK Dokter Mollemol Zeemeerminnenstaarten ZATERDAG 11 APRIL 1959 PAGIN A M Dochter van de DRAKA Plasticbuizenfabriek te Enkhuizen geopend ïMHHHimutmmflmiil 3"* Rectificatie Om te voorkomen, dat het katholieke blindenonderwijs in Nederland ernstig achterop raakt, hebben de hoofdbestu ren van de congregaties van de zusters en de fraters van Tilburg besloten, in Grave een uiterst modem blindenon- derwijseentrum te stichten. Naast de belangrijke subsidies, die het rijk ver strekken zal voor de bouw van vijf scho len en een overdekt zwembad, zul len de congregaties zelf een bedrag in de nieuwbouw moeten investeren, dat op circa 12 miljoen gulden geraamd wordt. Met de verwezenlijking van de eerste fase van dit riante project, ontworpen door architect J. de Reus nit Oss onder supervisie van prof. ir. Grandpré Molière, hoopt men in sep tember van dit jaar te kunnen begin nen. Vooraf zal door de drie landelijke katholieke vrouwenorganisaties een ac tie gevoerd worden, welke tot doel heeft, de financiële moeilijkheden, die door de nieuwbouw opgeroepen worden, te verlichten.*' Het is inderdaad de hoogste tijd, dat er in Grave gebouwd gaat worden, want de huidige situatie vertoont op tal van plaatsen de kenmerken van een noodtoestand. De twee blindeninstitu ten, „St. Henricus" voor mannen en jongens en „De Wijnberg" voor vrou wen en meisjes, zijn beide zwaar over bezet. Reeds tientallen kinderen kon den in de instituten niet opgenomen worden. In „De Wijnberg" zijn de bedjes op de kleuterzaal zo dicht tegen elkaar gezet, dat het voor de zaalzuster bijna ondoenlijk is, er zich te bewegen. De 120 kinderen, die er wonen, hebben met hun allen slechts enkele vierkante me ters balkon om er licht en lucht op te doen. Ook voor de 60 ouderen is er geen voldoende recreatie-ruimte. Het ligt voor de hand, dat de 57 zusters die „De Wijnberg" bedienen, het helemaal met breed hebben. Een extra zorgelijke om standigheid is, dat het instituut geheel ingebouwd is, zodat het zijn vleugels niet verder kan uitslaan. Ook in „St.-Henricus" heerst ern stig ruimtegebrek. Er zijn te weinig vertrekken, waar gewerkt kan worden aan de revalidatie van op latere leef tijd blind geworden mannen; er is een onvoldoende aantal lokalen voor lager technisch onderwijs, kortom, er is eigen lijk alleen maar een teveel aan tekor ten. De nieuwbouw is, dus zeker geen overbodige weelde. De plannen ge tuigen van een forse brede aanpak. Men zou kunnen zeggen, dat zg samen een zeven jaren plan vormen. Indien het eenmaal gerealiseerd is, zal „Grave" een blindencentrum zijn, Het recital van de negerzangeres Shirley Patterson, op vrijdagavond in de kleine Concertgebouwzaal te Am sterdam, kreeg na de pauze de meeste allure. Toen hervond Shirley Patterson haar zekerheid van optreden, en ook de volle glans van haar niet omvang rijke maar heldere sopraan in de negro spirituals. Zij zou goed doen met een groter deel van haar programma te wij den aan deze naïeve, recht op het hart afgaande negerliederen. Hierin ont plooit haar stem alle natuurlijke gratie die zij bezit, en ademt haar kunste naarsnatuur jeugdige beminnelijkheid en oprechtheid, die doen vergeten dat zij daarnet, met Schubert, een wat pijnlijke misgreep heeft gedaan. Hier meent zij werkelijk wat zij zingt. Overigens heeft Shirley Patterson, die nu voor het eerst inEuropa reist te Parijs les gehad van Simone Tilliard en Pierre Bernac. Haar Franse scho ling laat zich horen in haar Ravel-lie- deren, die zij goed begrgpt en redelijk zingt, al mist alles dann°S *e_ pointe en precisie. Dat zg diens Griek se volksliederen koos is verstandig ge weest, want het directe en eenvoudige ligt haar nog het meest. En toch moet zij hierbij al oppassen; immers over al liggen bij Ravel stekelige addertjes onder het gras, waar zij met haar arge loze aard niet op verdacht is. De Duit se lyriek ligt haar verre, en Schubert voelt zij niet aan; haar Duitse u - spraak is bovendien slecht. Ik zou haar in gemoed e willen adviseren om bchu- bert maar te vergeten. Zij is een zangeres die opbloeit door hartelijk contact met haar publiek. Dat bereikt zij het best met te zingen wat haar zo maar uit het gemoed en vooi de mond komt. Dan is haar zang buig zaam, bekoorlijk en fris. Haar toehooi- ders waren gecharmeerd en kregen nog twee toegiften. Wat is de naar de oplagen te oordelen grote attractie van de boeken van Paul Gallico? Waarschijnlijk het bijzondere talent dat uit deze verhalen spreekt om de sprookjeswereld zo te verweven in het leven van alledag dat een ieder die de vertellingen leest, de nooit sterven de nostalgie naar het wonder in zich voelt oprijzen. In „Thomasina". dat de Wereldbiblio theek in de vertaling van A. M. G. Baan heeft uitgegeven, gaat het weer over een dier, een poes. Maar niet ^zo maar een huis-tuin-of-keukenkat. Tho masina is niets meer of minder dan een dier dat door de bijzonder geheim zinnige krachten van de oude Egypti sche godin, Bast-Ra, Kar, Godin van Bu. bastis, dochter van Ra en Hathor uit de doden wordt opgewekt, maar niet dan nadat de grote <Horus en Isis, Ptah, Mut en Nun en de oudste der goden Khonsu en Amun-Re, de Schepper van het Al eraan te pas zijn gekomen. Het is het bijzonder boeiende verhaal van een klein meisje, de meesteres van Thomasina, die tot vader een vee-arts heeft. Maar deze vader is een soort Dokter Taeke uit Coolens roman, maar dan op zijn bruutst. Deze vader maakt Thomasina af als er geen menselgke hoop meer is dat zij zal herstellen en het kind trekt zich dat zo aan dat zg, de moederloze halve wees, gaat kwijnen. Door het wonder, aan Thomasina ver richt, vindt de vader de liefde van zijn dochtertje weer. Het geheel is een al leraardigst boek geworden dat in de Schotse Hooglanden speelt, waar de mensen nu eenmaal heel anders zijn dan hier in onze Lage Landen. De cou leur locale lijkt uitstekend getroffen en de verwikkelingen van de mensen onder ling zijn zo spannend en humoristisch verhaald, de geschiedenis is zo handig en kundig verweven met belangrijke ge sprekken over de godsdienst en de lief de, dat men niet anders kan zeggen dan dat Thomasina een van de beste werken is geworden van de zo veel ge lezen schrijver. Wie graag leest over katten vindt hier een boeiende historie, wie gaarne grijpt naar boeken over merkwaardige mensen mag deze Galil eo niet overslaan. En wie zich interes seert voor de kinderpsyche zal zeker Thomasina eVenmin ongelezen mogen laten, terwijl de wat oudere jongeren, zoals de term luidt, deze merkwaardige roman zullen verslinden. J. W.jH. dat zijn weerga in Nederland niet heeft. Voor „St.-Henricus" staat de bouw van een nieuwe lagere technische school en van een geheel nieuw inter naat op het programma. Het internaat moet door de fraters zelf gefinancierd worden en dat zal neerkomen op een bedrag van rond de vier miljoen gulden. De nieuwbouw voor „De Wijnberg" is geprojecteerd op het terrein van het huidige gemeentelijke rustoord, dat gaat verhuizen naar de gebouwen van „De Wijnberg" van nu. De nieuwe „Wijnberg" krijgt zijn in gang via de befaamde Hampoort, die aan het begin van de gemeente rechts van de rijksweg Den Bosch-Nijmegen gelegen is. Architect de Reus heeft ach ter de Hampoort een internaat gepro jecteerd, dat voorziet in de opname van 250 blinde of slechtziende kinderen. Dit is meer dan de dubbele capaciteit waar op de eerste „Wijnberg" gebouwd is. Voorts komt er pensionruimte -yoor 80 dames die werkzaam kunnen zijn in nieuw te bouwen ateliers. Er komt een apart klooster, dat plaats zal bieden aan 80 zusters. Hierbij is in het bijzonder rekening gehouden met de opname van een toenemend aantal blinde zusters. Er zullen verder afzonderlijke scho len gebouwd worden voor blinden, slechtzienden, kleuters en voor debielen en imbicielen. Het internaat dient aan al deze categorieën van kinderen plaats ruimte bieden. De kinderen zullen in kleine groepjes in aparte units gehuis vest worden. In het ontwerp is ook een kapel met vierhonderd plaatsen opgeno men. Een primeur van „De Wijnberg" is, dat er een eigen overdekt zwem bad komt met daarboven een sport hal. Deze combinatie, die een aparte vleugel vormt, zal zowel ten dienste van „De Wijnberg" als van „St. Hen ricus" staan. De kosten van dit grootse project, die niet door Let rijk gesubsideerd worden, belopen circ. 8 miljoen gul den. Indien de zusters deze kosten voor het volle pond over de pensionprijs zou den moeten omslaan, zou deze van 1700 tot ongeveer 4000 stijgen. Dit zal echter niet nodig zijn, want de drie landelijke katholieke vrouwenorganisa ties gaan een abonnementen-wervings actie voeren ten bate van „De Stem van Grave", het propagandablad van de beide blindeninstituten. Indien de op lage verdubbeld kan worden, kunnen uit de meeropbrengst de rente en de aflossing van het te lenen bedrag voor de nieuwbouw gefinancierd worden. De Eensionprijs kan dan op een peil ge- ouden worden, dat overeen komt met dat van de neutrale en protestante blindeninstituten. Deze actie wordt ge voerd van 13 tot 18 april. De commissaris van de koningin in de provincie Noord-Holland, dr.-M. J. Prin sen heeft vrijdag de nieuwe fabriek van Polvaplastic-buizen „Polva Nederland N. V." te Enkhuizen officieel in gebruik gesteld. Dit bedrijf een onderdeel van de Hollandse Draad en Kabelfabriek te Amsterdam was aanvankelijk in Oos terbeek gevestigd, doch moest o.m. we gens personeelsgebrek naar een streek worden overgebracht, waar dit geen pro bleem is. De keus viel op Oostelijk West-Friesland, waar een overschot aan werkkrachten is. Na een inleidend woord door de heer Rollema, gedelegeerd commissaris en medeoprichter van de Polva, sprak dr. Prinsen. Deze noemde de opening van het bedrijf van buitengewoon belang voor West-Friesland en Enkhuizen. Spre ker memoreerde hierbij ook het reeds enige maanden in de algemene belang stelling staande vraagstuk van de pri oriteit in het aanleggen van de Marker waard of de Polder Zuid-Flevoland. Ten aanzien hiervan zijn niet alleen agra rische- en verkeersproblemen aan de orde, maar evenzeer hoe in de komen de tijd meer werkgelegenheid kan wor den geschapen. Hoe deze beslissing ook moge uitvallen het blijft een onverbid delijke eis, dat da verbinding Enkhui zen-Lelystad ten spoedigste gereed komt, aldus dr. Prinsen. Een circuswagen brandt af. Het is de wagen van de clown en zgn gezin. Schamel zijn de resten, die gered kun nen worden. Maar het koffertje, waar het kostuum van vader-clown in zit, hoort erbij. Des te verdrietiger is het, dat juist dat koffertje zoek raakt en het zou pr voor de clown niet zo best hebben uitgezien, als zijn zoon Sjakie zich de toekomst van zijn vader niet zo sterk had aangetrokken en boven dien niet zo'n gewiekste jongen zou. zijn geweest. Het gaat dus vooral om Sja kie in dit boek, doch rond Sjakie is heel het spannende circusleven ge schilderd. Mevrouw An Rutgers van der Loeff-Basenau, die verscheidene graaggelezen kinderboeken op haar naam heeft staan, heeft het verhaal over het verloren koffertje vlot, met smaak voor interessante details maar vdoral met een warme menselijkheid geschreven „voor alle leeftijden boven de 12 jaar". Aanleiding tot het schrij ven van het boek was een bekroonde inzending bij een Amsterdamse opstel wedstrijd voor kinderen. Enige suggestieve foto's illustreren het boek, dat is uitgegeven bij Ploegs- ma te Amsterdam. F.V. WW**? ».-r Et was eens een kleuterklasje in Rome, dat op een gemoedelijk moment naar een spfookje luisterde, ofwel: de kleine wereld, achteraanzicht. Terwijl vele Nederlandse beleggers het tempo van de voortschrijdende hausse op de Amsterdamse effecten beurs niet zonder enige reserve gade slaan, blijken hun buitenlandse colle ga's hier nog een dorado te vinden waar in vergelijking met de thuismark ten nog talrijke koopjes te halen zgn. Het zijn vooral de Amerikanen en de Duitsers die in de afgelopen weken weer een grote activiteit op onze markt aan de dag legden. Daarbij richt de belangstelling zich op de eerste plaats op de, grote Internationale fondsen, maar en dit betreft in het bijzonder onze Oosterburen ook de goede zgn. lokale waarden hebben de aandacht. De omzetten in deze categorie halen natuurlijk niet bij die in de grote soor ten, maar de koersbewegingen die bij een enigszins geconcentreerde vraag in de kleine aandelen kunnen optreden zijn er niet minder om. De lokale fondsen staan trouwens toch al onder een stevige opwaartse druk uit hoofde van de herbeleggings- vraag van de Nederlandse beleggers die hun internationale aandelen verkochten. En voorzover zij hun troost zoeken bg de beleggingsmaatschappijen, die tegen de geplaatste aandelen of participaties weer nieuw materiaal aan de alsmaar groeiende portefeuilles moeten toevoe gen, komt het effect tendele op het zelfde neer. Tot op zekere hoogte inte resseren de kopers zich daarbij boven dien vaak indirect-opnieuw bij de gro te fondsen die zij eerder verkochten. Dezer dagen is op de Amsterdamse beurs weer een groeiende belangstelling van de Amerikanen voor liet margarine fonds gebleken. De koersontwikkeling was er dan ook naar. Bijgaand staatje geeft een overzicht van de koersontwik keling van de Nederlandse internatio nale aandelen in de loop van dit jaar. 1959 2 januari 2 februari 2 maart I april 10 april Kon. Phi. Uni. AKU 183 493 '452' 262 181 512 474 291 162 524 448 260 163 578 483 296 169 587* 543 310 ex 8% slotdividend De koersen van 10 april lagen als ge volg van winstnemingen, welke zich op de laatste beursdag van de week deden gevoelen, iets beneden de eerder be reikte hoogtepunten. Donderdag deed Philips bv. 600 en Unilever 556. AKU stond woensdag op 323. Bijzondere vinding van de A.K.U. De verrassing van de week was de aankondiging van de AKU inzake de aflosbadrstelling van 2.940.000 obliga ties per 1 juni a.s. van de 4% conver teerbare obligatielening 1956, groot f 29.400.000. De AKU lost hiermede het dubbele bedrag af van hetgeen zij con tractueel verplicht is. Voor deze verdub beling was echter wel een zeer bijzon dere reden. De AKU heeft kennelijk de hand over het hart willen strijken jegens de obli gatiehouders wier stukken op 1 juni a.s. volgens de leningsvoorwaarden a pari moeten worden afgelost. De beurs koers van de converteerbare obligaties AKU, die vrijdag 108,5 pet was, zou namelijk voor de uit te loten stukken een verlies van 8,5 punt per obligatie meebrengen. Gelegenheid om deze obli gaties in aandelen te converteren was er immers in feite niet, want de aan delen noteerden op circa 300 pet nog een flink stuk onder de oorspronkelijk vastgestelde conversiekoers van 340 pet en om de obligaties op de koers van 108,5 zonder verlies te kunnen con verteren zou de aandelenkoers zelfs on geveer 365 hebben moeten bedragen. Om obligatiehouders tegemoet te ko men is nu bepaald dat de uit te loten stukken tegen een speciale (verlaagde) en nog nader vast te stellen conversie koers zullen kunnen worden geconver teerd. Om dit mogelijk te maken moest iimiiiiiiiiiiiiiimiiiimi* IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIv lllHIIHIHIIIMHHHIHM Die Olius de olifant is een bofferd! Hij hoeft nooit van zijn leven nog drop jes te kopen. Dat is plezierig en ge makkelijk. En goedkoop is het ook. Olius heeft er altijd volop in huis. Ber gen drop heeft hij. Hg eet ze aan het ontbijt en aan het middageten. Hij eet ze 's avonds bij de boterham en als hij naar bed gaat. Hij eet ze zoveel hij maar wil en toch raken zijn drop jes nooit eens op. Nu denk je mis schien: Olius de olifant heeft een drop jes-winkel. Maar dat denk je dan ver keerd. Olius heeft geen dropjes-winkel. Al die bergen drop krijgt hij zomaar gratis voor niks cadeau van de andere dieren in het bos. Ze komen het bij hem thuis brengen: zakjes salmiak en drop met suiker. Katjesdrop, knoopjes en dropveters. Te veel om op te noe men. I)ank jullie wel hoor, zegt Olius de olifant. Ik zal ze op jullie gezondheid opeten hoor! Dank jullie verschrikke lijk. Mmmm, ik kan weer vooruit! Daar zit me die Olius de olifant dan te sabbelen. Zijn grote slagtanden zgn er zwart van geworden en het helpt niet meer of hij 00k drie maal per dag naar de bosbeek gaat om ze te poet- sep. Olius de olifant eet dropjes en hg houdt er nooit meer mee op. Daar zorgen de andere dieren van het bos wel voor. En ik zal je vertellen waar om. Het is al een jaar of wat geleden, dat de dieren op een vroege morgen werden opgeschrikt door een vreselijke dreun. Ze lagen allemaal nog in bed en ze wreven verwonderd hun ogen uit, want ze dachten: wat kan dót ge weest zgn? Alleen de kleine vogels wa ren «1 op en die kropen angstig weg in hun nest. Want de bomen zwiepten heen en weer, alsof het stormde. En de takken kraakten. Hatsjiehoe! daar had je het nog een keer. En nu nog harder dan daarjuist. Het nestje van de familie nachtegaal tuimelde op de grond. De dennenaalden stoven om hoog en de grond dreunde. Een aardbeving, zei de bruine beer en iedereen geloofde hem, omdat hg het zo zeker zei; Hatsjiehoehoe! klonk het toen en de bosbeek begon te klot sen als was het storm op zee. Help, help! zo klonk toen een vreem de schorre stem. Wie brengt mij wat honing en wat dropjes. Ik heb het toch zó te pakken! Hatsjiehoelahoe Toen begrepen de dieren dat Olius, de reus van het bos, verkouden was geworden. Dat was nog nooit gebeurd, want de olifant met zijn dikke huidje aan, vatte niet gauw een kou. De die ren waren allemaal dadelijk vol be drijvigheid. We gaan een hoestdrank- je klaarmaken, zeiden ze. En wie heeft er nog dropjes? Uch-uch-hoetsjee! zo klonk net weer en een kleine muis, die in de buurt van het olifantehuis liep, werd de lucht ingeblazen en kwam aan het andere eind van het bos weer neer. Het was verschrikkelijk. Bomen knakten middendoor, konijne- en haze- huisjes stortten in, de grond beefde en de bosbeek stroomde over. De klei ne dieren pakten verschrikt hun boel tje bij elkaar en vluchtten weg uit het bos. Maar de grote dieren, zoals de beer en de kameel en de giraf zeiden: wij kunnen die arme Olius toch niet in de steek laten. Wij zullen hem wat sterke koffie gaan brengen. En een glaasje anijsmelk. En alsjeblieft wat schone zakdoeken, want de mijne zijn allemaal nat! klonk het uit het huis van Olius en meteen erop kwam er een vreselijke hoestbui i Het zand stoof in wolken van de grond en de bruine beer zei, terwijl hij met zijn ogen knipperde: wat een toestand, brom-brom, mijn ogen zitten vol met zand! Dat is zelfs voor een bruine beer niet meer om uit te houden. Wie heeft er nog een aspirientje! klonk het schor uit het olifantehuis. Huch-oech-ach, ha-ha-ha-hatsjieoeioei- oeiflat was de grootste proestbui, die Olius nog ooit had gehad. Boem- boem-boeni, links en rechts vielen er bomen om en die arme kameel kreeg er een op zijn achterste bult. Auau, riep hij half huilend. Ik heb aan twee bulten genoeg. Nog komt er warempel nog een derde bovenop. Dat is zelfs voor een kameel niet meer om uit te houden. Samen met de bruine beer pakte hij zijn boeltje bij elkaar en vluchtte het bos uit. Nu was er alleen maar de giraf. Die dacht: ik ga Olius helpen. Ik ben niet bang. Hij haalde zeven schone zakdoeken uit zijn linnen kast en een buisje asperine en ging op weg naar bet olifantehuis. Maar omdat de hoest en de niesbui en steeds erger werden, kwam ook de giraf niet verder dan het portaaltje. Hij werd weggeblazen door de slurf van Olius die juist een vreselijk nies gaf. Zo schoof de giraf het bos uit. De bruine beer en de kameel zagen hem aankomen. En ook de haasjes, de konijntjes en de eekhoorns. En ze gingen allemaal bij elkaar staan met angstige snuifjes, want wat er gebeu ren ging met hun mooie bos, dat wis ten ze niet. In de Verte hoorden ze Olius nog al tijd niesen en proesten. En omdat er dus voorlopig nog geen kans bestond om rustig naar huis te gaan, groeven ze allemaal een holletje in een hoge witte zandberg, die vlak in de buurt was. Tedere morgen gingen ze luiste ren of er nog wat te horen was. En jawel hoor, het duurde wel veertien da gen voordat de laatste nies en hoest bui van Olius het bos deed trillen. Toen alles een hele dag stil en rustig was geweest, begrepen ze dat Olius niet verkouden meer was. Ze gingen terug naar het bos. De bruine beer had voor zijn ene oog een doek, omdat het zand er nog altijd niet helemaal uit was. En de kameel had nog een pleister op zijn bult. O, o, wat zag het bos eruit! En dan die arme Olius zelf, die bleekjes voor zijn huis in het zonnetje zat. Jongens, zei hij, wat heb ik jullie een last en een ellende bezorgd. Het spijt me heel erg. O, o, wat heb ik het te pak ken gehad! Maar terwijl de dieren hun huisjes weer in orde brachten en de omgevallen bomèn aan stukken hakten voor brandhout, spraken ze samen af, dat Olius nooit en nooit meer verkou den mocht worden. Zijn jullie niet boos op me? vroeg Olius half beschaamd. En de dieren zeiden: welnee, je bent toch zeker niet verkouden geweest om ons te plagen. Maar je moet ons wel beloven, dat je voortaan altijd drop zult eten. Dat beloof ik; zei de olifant, die gelukkig dol op dropjes was. En na een paar weken was alles weer als vroeger. De beer had geen doek meer voor zijn oog en de kameel geen pleister meer nodig. Het bos was weer mooi en opgeruimd, de bosbeek stroomde niet meer over en ieder dier had weer een holletje, waarin hij wo nen kon. Alleen de grote slagtanden van Olius de olifant, die waren niet meer wit, maar zwart! LEA SMULDERS. In het Verre Oosten doken de brillen ongeveer gelijktijdig met die in Europa op. In vroeger tijden geloofde men, dat de Chinezen de brillen lang vóór de Europeanen hadden uitgevonden. Dit blijkt echter niet zo te zijn geweest. In elk geval bond men in de Orient de brilleglazen met draad aan elkaar en bevestigde dit draad aan het ach terhoofd. Het kwam ook voor, dat men twee eindjes draad achter de oren leg de en deze met een klein gewichtje af sloot. Op vele plaatsen in Europa zijn verzamelingen van oude brillen. Er zijn exemplaren, die- met edelstenen versierd zijn, doch zeker niet aange naam in het dragen geweest zullen zijn. Zij waren echter ook niet bestemd om te dragen, het waren meesterstuk ken, die de brillenmakers van die dag gen maakten om tot het gilde te wor den toegelaten. Een tijd lang gold het als een bele- Middeleeuws brillen-instrument voor scheelzienden. De kokertjes waren ver stelbaar. Op deze wijze werd getracht de ogen van de patiënten in de juiste richting te brengen. diging een ander mens door een bril aan te kijken. Toen een Fransman ten tijde van Frederik III Kopenhagen be zocht en de koning door zijn bril wilde bekijken, was deze zo beledigd, dat hg hem wegens majesteitsschennis liet aan klagen. De Fransman vond het daarom maar geraden zo \spoedig mogelijk de stad te verlaten. De handel in brillen ontwikkelde zich op verschillende manieren, niet door brillenslijpers zelf, maar door de rond trekkende kwakzalvers, die op de markten de brillen aanprezen en hier van beweerden, dat zij blinden ziende maakten. Do arme lichtgelovigen moes ten verschillende brillen kopen en die op bepaalde dagelijks terugkerende tijdstippen zó en zó lang opzetten, dan zou bet gezicht langzaam terugkeren, beweerden de kwakzalvers. Natuurlijk waren er ook brillen, waarmee men sen, die nooit lezen geleerd hadden, plotseling wél konden lezen. Na de uitvinding van de boekdruk kunst, toen dus de behoefte om te le zen groter werd, kwam de bril meer in algemeen gebruik, en langzamer- Een in hoorn gevatte bril met blaw glas, uit de zeventiende eeuw. hand werd de bril een vanzelfsprekend instrument om daardoor beter te kun nen zien. Tot in de negentiende eeuw was een oogarts een bijzondere verschijning. In een krantenadvertentie van 17 juni 1845 verklaren zeventien eerzame burgers en burgeressen tot een oogarts: „allen geheel hersteld van cataract of het scheelzien, door eene kunstbewerking op hen verrigt door Doctor Carron du Villards, oogarts der legers van Z.M. den Koning van Sardiniën". Thans vinden wij het heel gewoon een bril te dragen, maar toch zien wij liever door twee, dan door dubbele ogen! miiiiiiHMiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiinimii In de duinen in een hol daar woont dokter mollemol hij helpt ieder dier van otto oliefant tot mino mier. Is een muisje soms verkouden? eventjes in bed gehouden met kruik en kamille thee en ons muis piept zo weer mee. Heeft een duizendpoot platvoeten of een big last van sproeten dokter mollemol weet raad van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ANNEMARIA POLMAN (13 jaar). :llllillllllllMIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIllllllIIIIHIIHIIIIimi»HIHIIMII „U wilt een opgezette zwarte kat, een struisvogelei, en een Romeinse helm? Goed, wij zullen ze u morgen opsturen"." Telefonische bestellingen zo als deze worden regelmatig ontvangen in een zaak te Londen voor toneelbe nodigdheden. Er stromen de vreemdste bestellingen binnen uit alle delen van Groot-Brittannië en zelfs van over zee, en ofschoon de firma een verba zingwekkende verscheidenheid in voor raad heeft gaat er nauwelijks een dag voorbij zonder dat er nieuwe artikelen moeten worden gekocht of gemaakt. Onlangs waren het zeemeerminnen- staarten voor Afrika, en rubberneuzen voor Australië. Vorig jaar kwam er een bestelling voor een kartonnen koe. Slechts zelden worden er bestellingen geweigerd. Een daarvan kwam van een circus. Zfl vroegen om een namaak- cake. Een redelijke bestelling, zul je zeggen, maar niet als je weet wat de maat van de cake zou moeten zijn; er moest namelijk een olifant in kun nen staan! Als een ruimtevaartuig, veilig op de maan zal moeten landen dan is daar voor een zelfde soort raketuitrusting nodig, die vereist is om het bij zijn terugkeer veilig door de aardse damp kring heen te brengen. Óp de maan is geen atmosfeer aanwezig, die een pa rachute zwevend kan houden. Daarom moet het gehele ruimtevaartuig zacht jes op het oppervlak van de maan worden neergelaten en daarbij wordt dan uitsluitend gebruik gemaakt van de krachtige stroom van uitlaatgassen van de raket. Dan moet er echter ge noeg brandstof overblijven dat het vaartuig weer van de maan kan op stijgen en bovendien een voldoende hoeveelheid om het vaartuig zachtjes door de aardse dampkring heen te brengen. Zal een dergelijk ruimteschip de maan bereiken Een ruimtevaartuig zal wel enige moei- lijkhoden ondervinden bij de landing op de maan. echter een passende constructie worden gevonden. In de leningsvoorwaarden heeft de debitrice zich behalve voor het geval van emissie, bonus of stockdividend, waarvoor een vaste formule geldt, het recht voorbehouden pm een lagere con versiekoers vast te stellen „uitsluitend geldende voor de bij een vervroegde of versterkte aflossing af te lossen obli gaties." Deze bepaling laat ogenschijnlijk geen uitwijkmogelijkheid voor de vast gestelde periodieke of contractuele aflossing. Maar de AKU heeft om de ze moeilijkheid uit de weg te gaan heel spitsvondig aan deze normale aflossing een extra aflossing toege voegd. De contractuele aflossing vindt nu zodoende plaats „bij" een ver sterkte aflossing. Het is als het ei van Columbus. We kunnen ons echter niet aan de indruk onttrekken dat een dusdanige lezing van de tekst van de trustacte in oor sprong niet in deze zin zal zijn be doeld. Het woordje „bij" heeft hier wel een zeer bijzondere uitleg gekregen. Van de kant van de obligatiehouders wier stukken op 17 april zullen blijken te zgn uitgeloot, zal de geste van de AKU ongetwijfeld worden gewaardeerd. Hun stukken hebben hierdoor op grond van het bepaalde omtrent de vaststel ling van de speciale conversiekoers op het moment een reële waarde gekre gen van 110 pet (excl. lopende rente). Welke koers zij straks zullen kunnen maken als in de periode van 15 t.m. 31 mei de speciale conversiekoers tot gelding komt, zal echter geheel afhan gen van de koersontwikkeling die de aandelen in dat tijdsbestek te zien zul len geven. Voor elk punt koersstijging van de aandelen zal de koers van de gitgelp.te obligaties ongelimiteerd met een half punt -boven de basiswaarde van 110 pet kunnen stijgen. Daalt de notering van de aandelen, dan vindt het omgekeerde plaats, echter met dien verslende dat voor de normale aflos sing de koerswaarde naar beneden is begrensd door de aflossingsprijs van 100 pet en voor de extra aflossing door de aflossingsprijs van 103 pet. Voor de niet uitgelote stukken blijft uiteraard de oude conversiekoers van 340 pet gehandhaafd. Het Iaat zich ech ter verklaren dat, nu de AKU blijk heeft gegeven haar obligatiehouders niet in de kou te willen laten staan, een precedent is geschapen. Bg de volgen de periodieke aflossingen zal derhalve zo nodig hetzelfde royale gebaar moe ten worden gemaakt. Dat hieraan on der bijzondere omstandigheden merk waardige consequenties kunnen vastzit ten valt intussen niet te ontkennen. laagste hoogste laatste versch koers koers tijdv t.o.v 3%% Staf], '47 3% Xnv. crt. N 3% Ned. 1962-6 6%-Won.bw '57 A'dam ftubb H.V.A. A.K.Ü. Ver. Deli Mije Van Gelder Z Hoogovens Müller Co Ned. Ka belt Philips Unilever Wilt Ftienrd Kon Petr K.L.M. Hol! -Am. Un K.N.S.M. Van Ommeren N Icheepv u Omzetten 92% 971/2 96U 111% 83% 133% 299 147.50 213 376 299% 350 575% 513% 212 166.30 144.10 150% 140%.. 243 133 93 98 111% 86% 140% 324 148,90 221% 410 305% 370 600% 557% 217% 169.40 147.70 159 147% 245 139 3 april 92% 98 97* Ul% 84 138% 309% 148.20 221'i 410 305 370 587 li 0 0 - V* 3% -i-10% 0.70 6% +40 8% +21 +14% 542%- +30% 217% 6% 169 2.55 144.10 +2.30 157% 7% 146»/. 6% 244 3 137% 4% (nominaal) Vorige week (def.) Aandelen 15.051.256. Obligaties 15.599.500 (4 dgn). Deze week (voorl.) Aandelen f 24.374.777; Obligaties 21.479.865. (Van onze correspondent) Het supersonisch verkeersvliegtuig is „op de plank" gereed in twee van de zeven fabrieken in Amerika. De ont wikkelingskosten liggen in de orde van grootte van drie miljard gulden. Ziet men er van militaire zijde voldoende brood" in, dan worden deze toestellen gebouwd. Over vijftien tot twintig jaar zullen ze ongetwijfeld in de lucht zijn. De vlucht van Amsterdam naar New ork geschiedt dan in een uur en vyf- tig minuten. Twee retourvluchten per dag naar New York zullen dan gemaakt kunnen en moeten worden wil de inves tering lonend zijn. Dit zeide vrijdag- de president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler, in een rede voor de commerciële club te Groningen over de intrede van het jet-tijdperk in de verke er slucht vaart. Hij begon zijn betoog met erop te wij zen dat de luchtvaart als verkeersin- dustme vooral sinds 1945 een snelle ont wikkeling te zien heeft gegeven. Wer den in 1938 4miljoen passagiers ver voegd over een gemiddelde afstand van 600 km., in 1958 was dit aantal 89 miljoen. Het vrachtvervoer is hon derd maal zo groot geworden en nog wordt slechts 0.03 pet van de poten tiële vracht, per lucht vervoerd. De groei van de KLM blijkt uit de finan ciële resultaten. In 1938 tien miljoen, in 1958 500 mitjoen. De heer Aler voorspelde een versnel de toename van het luchtvervoer. Hij betoogde dat de kosten van het lucht vervoer op de korte afstand niet even redig zijn aan de tijdbesparing. Over een afstand kleiner dan 500 km. is het luchtvervoer niet rendabel te maken. Datzelfde geldt evenzeer voor het heli- koptervervoer. In de nieuwe vliegtui gen die het volgend jaar in gebruik worden genomen, de DC 8, zal drie maal zoveel vracht kunnen worden vervoerd als thans. Spr. verklaarde voorts dat de grotere snelheden niet gaan ten koste van een hogere kostprijs per passagier kilometer of per tonkilometer, dit in te genstelling tot het grond- en waterver voer. De DC 8, die de KLM het volgend jaar in gebruik zal nemen, biedt plaats aan 120 passagiers (in de eco- nomyclass 170) en is alleen rendabel bij een groot passagiersaanbod. Het toestel kost geheel compleet inclusief reserve onderdelen dertig miljaen gla., maar de heer Aler rekende uit dat het vliegtuig per jaar evenveel passagiers vervoert als een modern oceaanschip aangezien Amsterdam-New York D.v. in vijftien uur wordt afgelegd en met de DC-8 220 retourvluenten per jaar kun nen worden gemaakt. In het bericht inzake de aangekon digde jaarvergadering van Albert Heijn (zie ons blad vam 10 april) is een tech nische fout geslopen. Abusievelijk is vermeld, dat de rente op de wmst- delende obligaties per 1 juli wordt vast gesteld op 7%. Dit moet zijn 7%%.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11