Dagblad voor Schiedam en omstreken Dulles5 ziekte zou zich uitbreiden Aftreden vrijwel zeker Über alles Bouwkosten en huurprijzen Witte: Evenwicht herstellen door vrije concurrentie Ruimtecapsule van D2 gehoorzaamt niet Amerikaanse leger gaat met vliegende proeven nemen Nehroe houdt vast aan vriendschap met China Nog veel onzekerheden in kabinetsformatie Surinaams hartpatiëntje komt hier genezing zoeken r"d Deze week nog de benoeming van Herter verwacht Zal hij Dalai Lama aanraden naar Lhasa terug te keren Valt deze week de beslissing Oudere broer volgt spoedig Ned. vrachtauto botst op Duitse personenauto Het weer. VJ km» Vier doden te Moers Generaal-majoor Van den Wall Bake WOENSDAG 15 APRIL 1959 Aftreden van Dulles zeker geacht wegens verergering van ziekte Kapellenjacht s VERMISTE KLEUTER VERDRONKEN Prof. De Quay puzzelt Laat Eddy en Ingrid leven Twee marinemannen omgekomen Bij auto-ongeluk op Texel Naar wordt verwacht Plaatsvervangend chef generale staf Zonnige perioden WARMER WEER h i e u we amsche courant Rotterdam mag dan de Euromast heb ben, de Duitsers gaan toch weer „über alles". In Dortmund hebben zij, ook al ter gelegenheid van een tuinbouwten toonstelling, een enorme uitzichttoren gebouwd, die tevens als TV-zendmast zal dienen. De toren is 215 meter hoog. Op een hoogte van 130 meter wordt een restaurant gebouwd, dat zes keer per uur om zijn as draait. De specialisten in het .Walter Reed"- hospitaal te Washington hebben het vermoeden, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Fos ter Dulles, thans ook lijdt aan een kwaadaardig gezwel in de halswervels. Dat is de reden, waarom de minister zo plotseling uit Florida, waar 'hij een periode van herstel zou doormaken, is teruggekeerd. Er wordt thans een uit wendige bestralingstherapie op hem toegepast. Voor het gezwel in zijn buik zal hij voorlopig niet behandeld wor den. ómdat zich daar geen wijzigingen hebben voorgedaan. De specialisten zjjn volgens Reuter tot de conclusie gekomen, dat er bij Dulles misschien sprake is van een uitzaaiing van kan kercellen vanuit de buikstreek. In een medisch bulletin wordt gezegd, dat de minister de afgelopen dagen pijn heeft gekregen in het onderste deel van zijn hals. In officiële kringen te Washing ton toonde men onmiddellijk grote be zorgdheid, toen men dit nieuws vernam. Men meent, dat deze complicatie ertoe zal bijdragen, dat Dulles nu zeer spoe dig, wellicht nog deze week, zjjn ont slag zal indienen. President Eisenhower, die zeer ge hecht is aan zijn minister van buiten landse zaken, heeft tot dusver een be slissing steeds vermeden. Men meent, dat hij zich, na een eventuele ontslag aanvrage van Dulles, niet langer kan verzetten tegen de druk, die op hem wordt uitgeoefend om de plaatsvervan gende minister van buitenlandse zaken, Christian Herter, onmiddellijk te be noemen tot opvolger van Dulles. Vóór de uitgifte van het medisch bul letin was reeds meegedeeld, dat Herter de Verenigde Staten zal vertegenwoor digen op de bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland, die op 29 april a.s. te Parijs begint. Daar zal het wes telijke standpunt worden bepaald in de komende besprekingen met de Russen. Het ligt voor de hand, dat Herter daar na ook aan de besprekingen met de Sovjet-Unie, die op 11 mei te Genève beginnen, zal deelnemen. President Eisenhower, die zondag zijn vakantie in Augusta (Georgië) on derbrak om Dulles in het hospitaal óp te Zoeken, is gisteren met zijn privé- vliegtuig de „Columbine III" uit Wash ington vertrokken om zijn vakantie te hervatten. Het Amerikaanse persbu reau U.P.I. meent te weten, dat Eisen hower zich reeds geschikt heeft in de wetenschap, dat hij John Foster Dulles niet meer als minister van buitenland se zaken op het Witte Huis zal terug zien. Dulles, die thans 71 jaar oud is, wordt volgens de woordvoerder van zijn de partement, Lincoln White, door de nieuwe behandeling niet gedwongen voortdurend het bed te houden. (Van onze parlementaire redacteur) „Er moet een vrije markt komen voor woningen, maar het is een vergissing te denken dat die automatisch door de eerstvolgende huurverhoging zal ont staan. Voor het bereiken van een vrije markt zal op den duur een redelijk even wicht tussen vraag en aanbod moeten ontstaan. Om een te hevige schok naar volledige aanpassing van huren voor ou de en nieuwe huizen te voorkomen, is een geleidelijke huurverhoging nodig". Met deze visie op de te verwachten liuurmaatregelen heeft minister Witte zyn laatste rede in de Staten Generaal afgesloten. Hij sprak in de Eerste Ka mer over de begroting van Volkshuis vesting, die z.h.s. is aangenomen. Na genoeg alle Kamerleden hebben hun waardering voor het werk van de scheldende minister uitgesproken. Ir. Kraayvanger (KVP) prees diens open staan voor kritiek en overleg en zjjn volhardend en verstandig beleid, waar bij hij met name ook de huur aanpas' Dinsdagavond is het stoffelijk over schot van het 2%-jarig meisje M. J. Nicolaes, dat sinds dinsdag 24 maar. Werd vermist, uit het riviertje de Jeker bij Maastricht opgehaald. Het stoffelijk overschot werd enkele honderden me iers stroomafwaarts van de plaats waar de kleine te water moet zijn geraakt, gevonden. Acht Iweemotorige vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en twee Ame rikaanse torpedobootjagers zien zich de geringe kans, die zij hadden om in de buurt van Hawaii een naar de aarde terugkerende „ruimte-capsule" van de „Discoverer 2 op te vangen, ontnomen. Maandagavond is de Amerikaanse satel- De Indische premier Jawaharlal Nehroe heeft zich gisteren te Madras uitgesproken over de Tibetaanse kwes tie. Hij zei te hopen, dat er een oplos sing kan worden gevonden door mid del van een aantal verdragen, waarin zowel de suzereiniteit van China er kend wordt als de autonomie van li- het. Zender deze autonomie is geen op lossing mogelijk, zei hij. Volgens bri Verklaarde Nehroe: „Wy aanvaarden dat moeten wij namelijk de su zereiniteit van China. Ik hoop, _dat het Tibetaanse volk in staat zal zijn auto boom te blijven en dat het niet veF" drukt wordt". Drie factoren somde de Indische premier op, die de houding Van zün land tegenover de Tibetaanse kwestie bepalen, namelijk de veiligheid van Indië, een politiek van vr,end- sehan met alle landen en vooral met China, en tenslotte een gevoel van me deleven met het Tibetaanse volk. Nehroe zal op 24 april in het heuvel dorp Mussoorie een ontmoeting heboen met de uit zijn land gevluchte geeste lijke leider van Tibet, de Dalai Lama. >_n sommige zjjden is voorspeld dat hem de raad zal geven naar Lhasa terug te keren en te trachten op de een of andere manier met de Chinese communisten tot een modus vivendi te komen. In ieder geval zou Nehroe de Dalai Lama willen aanra den zich te onthouden van elke han deling of uiting, die de breuk tussen hem, als geestelijk leider, en Peking onherroepelijk zou maken. De Dalai Lama vertrekt morgen uit Bomdila naar Tezpoer in de vlakte van Assam. Vandaar zal hij zaterdag per air-conditioned" trein naar - Mussoo rie reizen, waar hjj volgende week dinsdag wordt verwacht. Tsjoe En-lai, de Chinese premier, heeft gisteren op een banket ter ere van de pro-communistische Pantsjen Lama zijn „diepe bezorgdheid" uitge sproken over de Dalai Lama die onder dwang naar Indië zou zijn uitgeweken. Tsjoe sprak voorts zijn vertrouwen uit, dat de Tibetaanse regering van de Pantsjen Lama spoedig de nationale autonomie in Tibet werkelijkheid zou doen worden. De Pantsjen Lama 2ei, dat de Tibe- tanen nauw met het bevrijdingsleger samenwerken bij de bestrijding van de overbleven rebellen. liet van de basis Vandeiibcrg in Cali- fornie gelanceerd. Aan boord bevond zich toen een met instrumenten gevul de kleme cabine, die eventueel ook een levend wezen zou kunnen vervoeren. Als liet zou gelukken deze „ruimte-cap sule naar de aarde te doen terugkeren en haar op te vangen, dan was een be langrijke stap gezet in de richting van de bemande ruimtevaart. Dr. Roy Johnson, directeur van het Amerikaan se bureau voor de ruimtevaart, deelde gisteravond echter mee, dat de tydrege- iaar aan boord van de „Discoverer 2" met goed werkt. De „ruimte-capsule" zal nu wel van de satelliet worden af gescheiden, maar zij zal terecht komen in een geheel ander gebied dan men zich had voorgesteld. Het mechanisme dat de scheiding tussen capsule en satelliet bewerkstel ligt, en dat ook tot de lancering van de remraket en de parachute bijdraagt werkt automatisch. Als het zonder fei len heeft gefunctioneerd, dan moet de capsule reeds vannacht naar de aarde zijn teruggekeerd, toen de satelliet zjjn zeventiende omwenteling om de aarde uitvoerde. Men zal overigens in de laboratoria nagaan wat precies de oorzaak kan zijn geweest van de mislukking. Men be schikt over een kopie van de apparatuur waarmee de afstoting geregeld wordt en kan daarmee het gehele proces nog maals diepgaand onderzoeken. Het Amerikaanse leger gaat nu bin nenkort proeven nemen met een vlie gend apparaat dat geïnspecteerd is op een „vliegende schotel". Dit heeft generaal Britton, noofd van het we tenschappelijk onderzoek van het le ger, gisteren volgens A.F.P.-Reuter in de commissie voor ruimteonderzoek van het Pluis van Afgevaardigden meegedeeld. Het toestel, dat gebouwd zal worden door de Canadese „A.V.R.O." vliegtui- genfabriek, zal dank zij krachtige straal motoren aan de onderzijde en opzij loodrecht kunnen stijgen en zich zeer snel kunnen verplaatsen. Deze „vliegen de schotel" zou speciaal geschikt znn voor verkenningen, terwijl volgens een verklaring van schout-bij-nacht Rawson Bennett, de marine het toestel wil ge bruiken in de strijd tegen duikboten. sing noemde, die jn de afgelopen ja ren is tot stand gekomen. De laatste huurmafregel, waarbij de veel omstreden hun, kke.riug werd in gevoerd, moge vel' n hebben tegenge staan, het was voor mij een aanvaard baar compromis, omdat het grote doel van een huuraanpassing dichter bij werd gebracht, zei de katholieke woord voerder. In drie etapper zijn de huren in de zeven jaren van 115 tot 187 procent ver hoogd, aldus minister Witte. Hij noem de dit resultaat in vergelijking met de ontwikkeling in andere landen niet on gunstig en legde de nadruk op het ver band van de huren met de gehele so ciaal-economische positie van ons land. Ook het aanvragen van het advies aan de S.E.R. in de zomer van 1958 wil- hij in dat licht bezien. De tijd is voorbij, waarin de over heid geheel op eigen houtje huurprij zen kan voorschrijven, aldus de minis ter. Hij bestreed de opvattingen van de PvdA, door de heer Broeksz verdedigd, dat eerst de bouwkosten omlaag zouden moeten alvorens men huren kan gaan verhogen. De ministep verzette zich met kracht tegen een „fysieke controle" waarbij stuk voor stuk alles wordt ge controleerd en stelde de vrije concur rentie als het meest gezonde middel om het evenwicht te herstellen. Het debat heeft de verschillende op vattingen omtrent het huurbeleid dui delijk naar voren gebracht. De libe ralen botsten met volle kracht tegen de socialisten, die het rapport van de Telders Stichting verwierpen. De heer Broeksz vond het „moreel ontoelaat baar", dat in dat rapport een loon- ronde werd afgewezen. Prof. Witte- veen (VVD) betoogde, dat het woord loonronde inderdaad in het rapport niet te vinden is. Als compensatie middel wordt echter wel een belas tingverlaging aangegeven voor vijftig procent, terwijl voor de rest prijs verlaging of loonsverhoging wordt ge noemd. Prijsverlaging acht men het beste. Dit biedt het voordeel, dat niet alleen de loontrekkenden gecompen seerd worden maar alle groepen van de bevolking. Het is maar wat u moreel ontoelaatbaar noemt, aldus deze econoom, die een groot aandeel in het bewuste rapport heeft gehad. Ir. Kraayvanger (KVP) stelde vast, dat de liberalen al een eind op de dwa lingen huns weegs zijn teruggekeerd. Nog niet zo lang geleden werd van die zijde gepropageerd, dat voorlopig een eerste huurverhoging maar zonder compensatie moest worden ingevoerd. De heer Broeksz was het met de li beralen echter nog steeds niet eens: de prijsverlaging heeft men volgens hem niet in de hand, de huurverhoging wel. Van VVD-zijde werd de socialistische spreker aangevallen, omdat hij de ver delende rechtvaardigheid opzij schoof en groepsbelangen diende. Een ander punt waarop do socialisten werden aangevallen was hun eis om meer woningwetwoningen te bouwen. Minister Witte vond de norm, die de heer Broeksz stelde vijftig procent van hef totaal veel te hoog. „Wij moeten juist de andere kant op en par ticuliere bouwers in staat stellen wo ningen voor kleine middenstanders en arbeiders te bouwen." Ir. Kraayvanger bestreed de socialistische opvatting, dat de opheffing van het beheersen van de prijzen voor niet-landbouwgron- den de bouwkosten zo duur zou hebben gemaakt. Die kostenstijging wordt ver oorzaakt door het bouwrijp maken van de grond, niet door de prijzen van de grond zelf, aldus de katholieke woord voerder. (Van onze parlementaire redacteur) Deze week moet prof. De Quay slagen met het samenstellen van zijn kabinet uit de drie christelijke partijen en de V.V.D., of de zaak loopt veel kans te mislukken, zo begint men in Den Haag te redeneren. De meeste onzekerheid blijft nog bestaan omtrent het bezetten van de sleutelpost Economische Zaken. De formateur heft gisteren zijn aan dacht verplaatst naar Defensie, Land bouw en Volkshuisvesting. Terwijl ir. Witte in de oude statenzaal thans Eerste Kamer zijn laatste redevoering tot de Staten-Gencraal hield, was in de ministerskamer daarnaast prof. De Quay bezig met de steeds lastiger wordende puzzel van het nieuwe kabinet, waarin de socialistische posten, die zijn openge vallen, door anderen moeten woorden in genomen. Deskundigheid, politieke feel ing en belangstelling voor de staats zaken, karakter en teamspirit zijn de eisen, die de formateur stelt, nog afge zien van het feit, dat de figuren, die hij wil aanzoeken, verschillende partijen moeten vertegenwoordigen. Het verbaast insiders dan ook niet in het minst, dat dit voor de commissaris van de Koningin in Brabant, die van de Haagse politieke wereld 'echts de buitenkant kent, een moeizame arbeid is. Er bestaat nog onzekerheid, of de C.H.U.-man mr. A. Beerman opvolger van ir. Witte zal willen worden. Mr. Beerman is voorzitter van de C.H.-frac tie in de gemeenteraad van Rotterdam. Hij zal vermoedelijk nog overleg met zijn medicus moeten plegen. Ook ir. A. P. Minderhoud, de landdrost-directeur van de Noord-Oost-Polder, die voor Land. bouw is gepolst, wordt tot de C.H.-frac- tie gerekend, maar er bestaat enige on zekerheid over de volwaardigheid van zijn lidmaatschap van deze partij. On langs heeft hij in het christelijk-histo- risch tijdschrift Binding een belangwek kend artikel over landbouw geschreven. Dat het aanknopingspunt. De C.H. mist een centrale ledenlijst, zoals de K.V.P. enige jaren geleden heeft opge zet, waarin men voldoende gegevens snel kan nagaan, Mr. Toxopeus (V.V.D.) zal vandaag beslissen of hij de portefeuille van Justi tie zal aanvaarden. Wie het departement van Oorlog, samen met de staatssecretaris van Ma rine, vice-admiraal Moorman, zal gaan beheren, is nog onzeker. Ingewijden in de dessous van dit lastige mammoet departement zouden gaarne zien, dat de staatssecretaris voor Marine zelf zich daarmee zou gaan belasten. Hij kent de organisatorische problemen uit de prak tijk van de laatste jaren. Maar de K.V.P. De heer Rottinghuis (KVP) herin nerde aan de 89.000 woningen, die als bekroning van het werk van ir. Witte zal waarschijnlijk de sociaal-economi- in 1958 zijn gebouwd en merkte op dat sche sector op de eerste plaats ambiëren, de liberalen een jaar geleden de mi-zodat voor Defensie geen mogelijkheid nister nog geen schijn van kans ga- meer openblijft. Men noemt ook de ven om dit totaal te bereiken. naam van de heer Sidney v. d. Bergh, Twee marinemannen, een elektro-mon- teur der tweede klasse en een vlieg- dienstweerkundige, zijn dinsdagavond omstreeks elf uur op Texel omgekomen door een ongeluk met een truck van de koninklijke marine nabij het amfibisch oefenkamp. De auto, waarin tien marinemannen zaten die van het passagieren terugkwa men, is door een nog onopgehelderde oorzaak van de weg geraakt en gekan teld. 6 die als vice-voorzitter van het Unilever- concern de kunst verstaat om met grote apparaten organisatorisch goed om te springen. De heer v. d. Bergh is lid van de V.V.D. Drs. Hazenbosch aan Soc. Zaken Drs. Hazenbosch heeft bevestigd, dat de formateur met hem een definitieve afspraak heeft gemaakt. Hij zal de por tefeuille van sociale zaken voor zijn re kening nemen. In het gesprek met prof. De Quay is ook de departementale in deling behandeld en is besloten de af deling volksgezondheid van sociale zaken naar maatschappelijk werk over te bren gen. Dit werd reeds tijdens de formatie in 1956 nagestreefd. Toen echter bleek dat buiten de socialisten om geen kabi net mogelijk was, is er van af gezien. Minister Suurhoff heeft zich sindsdien tegen deze nieuwe indeling verzet. In siders hebben altijd betoogd, dat volks gezondheid logischerwijze bij maat schappelijk werk thuis hoort. Het is een kwestie van organisatie en taakverde ling. Vandaag zou de formateur een ge sprek hebben met drs. Schmelzer. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer Schmelzer reeds zijn toezegging gegeven om aan het kabinet op een of andere post deel te nemen. Mr. Toxo peus is bereid de portefeuille van justi tie die hem dinsdag is aangeboden over te nemen. Daarentegen gaan er ernstige geruchten dat ir. Minderhoud zou be danken voor de portefeuille van land bouw. Een Nederlandse vrachtwagen is gistermorgen vroeg in de Duitse plaats Moers betrokke geweest bij een ver keersongeluk dat vier mensenlevens heeft geëist. De vrachtwagen, die vol gens de politie bestuurd werd door een chauffeur uit Nijmegen, botste op een onoverzichtelijke kruising tegen een Duitse personenauto uit Homberg- Nederrjjn. De personenauto werd tegen de muur van een huis in elkaar ge drukt en vloog in brand. De vier in zittenden kwamen om het leven. Op de kruising branden overdag ver keerslichten, 's nachts alleen een flik kerlicht. Het ongeluk gebeurde tussen half vier en vier uur. De Duitse auto had voorrang. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag vernomen wordt zal generaal majoor A. V. van den Wall Bake, thans commandant van de 1ste divisie, in de loop van dit jaar benoemd worden tot plaatsvervangend chef van de generale staf. Gen. majoor van den Wall Bake wordt opvolger van It. generaal P. Gips, die sedert 1 maart het commando over het 1ste legerkorps heeft. De verwachting is niet onge grond, dat gen. majoor van den Wall Bake mettertijd lt.-generaal Le Fèvre de Montigny zal opvolgen als chef van de generale staf. De openkomende plaats bij de 1ste di visie zal vermoedelijk worden bezet door kolonel D. de Vries, thans chef staf van deze divisie. De tijdelijke plaatsvervangend chef van de genera le staf, kolonel E. C. J. van Hootegem wordt chef staf van het 1ste legerkorps, in welke functie hjj brigade-generaal J. P. F. Agasi opvolgt. Laatstgenoem de wordt commandant van de 5de di visie. Naar voorts verluidt zal de inspecteur van de cavalerie kolonel W. C. H. van Reede benoemd worden tot gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie. De huidige gouverneur van de K.M.A., kolonel W. Kloppenburg, wordt Neder lands vertegenwoordiger in de staf van de commandant van de Northern Army Group. Om half negen gisteravond is met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Paramaribo in ons land aangekomen het 7-jarig Suri naams hartpatiëntje Ingrid Ilaime, dat in het Binnengasthuis te Amsterdam onderzocht'zal worden door de kinder specialist prof. dr. S. van Creveld. In januari is de jeugd van Paramaribo be gonnen met een geldinzameling onder de kreet „Laat Eddy en Ingrid leven". Doel was beide kinderen die aan een hartkwaal lijden in ons land te laten onderzoeken. Volgens doktoren hebben beide kinderen niet lang meer te le ven, tenzij spoedig operatief wordt in gegrepen. Zoals bekend hebben B. en W. van Amsterdam de minister van volksge zondheid te Paramaribo aangeboden de kosten van het noodzakelijk vooronder zoek en van een eventuele operatie voor rekening van Amsterdam te nemen. Ook de 17-jarige Eddy zal spoedig naai' Nederland komen. Tijdens de overtocht werd Ingrid be geleid door de Rotterdamse mevrouw E. Op de arm van een stewardess ver liet het 7-jarig Surinaamse hart patiëntje Ingrid Haime, dat in Nederland genezing komt zoeken, het vliegtuig. Verhoef-van der Hoeven, die negen Jaar in Suriname woont en voor vakantie naar Nederland kwam. „Ingrid heelt zich aan boord engelachtig gedragen, ze heeft veel geslapen," aldus mevrouw Verhoef. Op Schiphol werd Ingrid verwel komd door de chef van de afdeling openbare gezondheid en ziekenhuiswe zen van de gemeente Amsterdam, mr. w. Bakhuys Rozeboom. Voorts was aanwezig de voorzitter van het comité „De Surinaamse Manifesta tie" de heer M. Ramlakhan, die aan Ingrid namens de Surinaamse ge meenschap in Nederland een boeket tulpen aanbood. Opgewekt zei In grid: „Wat mooi. Deze bloemen heb ben we niet in Suriname." Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koudere nacht, morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer en hogere middagtem- peraturen. Overwegend matige zui delijke wind. Zon: 5.46-19.36. Maan: 10.35-1.27. In het zeegebied tussen de Azoren en Spanje bevindt zich een randst-ormg van een oceaandepressie. Voor- deze sto ring uit bouwt zich een rr^g van hoge luchtdruk op, die aanvankr 5Hjk het weer in Nederland zal beïnvlof-'den. De tem peraturen worden daarl hoger dan vandaag. temp. neersl. Station Weer sneden max. afgel. 7 uur gist. 24 uur Stockholm zwaar bewA 10 17 0 Oslo mist E 6 9 0.2 Kopenhagen half bew.8 li o Londen half bew.9 18 8 Amsterdam licht bew. 14 22 0 Brussel regen 13 23 0.1 Luxemburg zwaar bewT* 13 23 0 Parijs regen 10 23 5 Nice onbewolkt 1° 18 0 Berlijn onbewolkt U 23 0 Frankfort half tcv. 7 26 0 München onbew l..i 8 22 0 Locamo licht bew. 7 20 0 Wenen onbewolkt 1 1® 19 0 Innsbruck onbewolkt 7 26 0 Rome licht bew. 19 21 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1