Mariuccia wacht op genezing... Maar geen mens kan of ze niet sterven zeggen, zal Twaalf eenzame Fransen mm. RTM-stoomtram verzorgt Rotterdams expansie-rit Bijna zeshonderd geregistreerde kinderen werkten in fabrieken 39.00 La Gaité EERSTE SCHIEDAMSE NACHT-BAR REEDS NU een v. d. AREND Om eerwacht bezoek van Curt Jurgens en zijn vrouw VERFHANDEL DUYMEL - LANGE HAVEN 75 - Tel. 68585 (Bij de Branderssteeg) Kardinaal Feltin voor overleg naar Rome VITGOl) DA's ARMSTE TIJD Structuur van de stad totaal veranderd Lagere omzet en winst over 1958 bij js Key en Kramer Asphalt Ruberoid er im Drie jaar geëist voor overval JUBILEUM AANBIEDING Ned. Overzeebank eist 3 Ion van veem Egypte geel t Britse bezittingen terug VERFT U ZELF Doorn in overigens welwillend oog Spoetnik in Lunapark HUIZE BRABANT - TUINLAAN 98 - TELEFOON 67464 SPECIALISTEN op foto- en filmgebied Orderportefeuille 111 '59 aanzienlijk groter WEER FELGEKLEURDE STREEP BLAZERS Steen in ruit van juwelierszaak Amenta Belegging Maatschappij N.V. „Friendship" in Sydney kleinbeeld camera 59 Dader vermomd met nylonkous MULTI BLITZ COLOR S.'L. Elecfronenflils THANS van 199.- voor slechts 129.- Fd. D. DE BRUIN - Oronjestr* 9 N S C VRIJDAG 17 APRIL 1959 PAGINA 5 Brengers tan leven, ook die van de dood dan toch zeker met PLASTICOLOR - Koop die dan bij erkend Dealer ONTWIKKELEN - AFDRUKKEN - VERGROTEN FOTO-, FILMCAMERA'S EN PROJECTOREN BELICHTINGSMETERS enz. in enorme sortering Zijn eigen bloed Zeepziederij enige grootbedrijf Bier en pijp Twee broers in arrest Instructief Sensatie Aandelen naar de beurs met hem had gemaakt, reisde ze met Mariuceia naar de Ville Lumière. ver trouwend, dat er voor haar daar licht zou blijken te zijn. Dank zij de edelmoedigheid der donors, die na de operatie welke ze ondergingen, dagen lang onbeweeglijk op bed moesten blijven liggen, kwam er ver betering in Mariuccia's toestand. Ze be loonde de donors met een kusje. Vader en moeder Contin en de veertien jarige Annamaria, die altijd goed ge zond is geweest, wachten nu af. of het DE VORIGE MAAND is de vijf-jarige Mariuccia uit Parijs terug, gekomen naar Marghera, het stadje bij Venetië, waar haar vader en zusje vol spanning het verloop hebben gevolgd van de zware operatie, die ze had ondergaan. Voor deze operatie hadden drie fransen een gedeelte van hun beenmerg beschikbaar gesteld: Robert Navarre, uit Savigny-sur. Orge, Jacques Boulanger uit Le Chesnay en Jacques Albertini uit Parijs, leden vau de Franse nationale vereniging voor wetenschappelijke onder zoekingen, afdeling donors van beenmerg. Ook voor deze drie edelmoedige Wensen was de operatie zwaar geweest. Dl', iremblay, een deskundige op bet gebied van bloedonderzoek en specialist inzake de beruchte bloedziekte, had hun uit het borstbeen een aantal eenheden merg ontnomen en die overgebracht in bet lichaam van de kleine Mariuccia, die lijdt aan de '■g. Middellandse Zee anemie of bloedarmoede, een ziekte die duizenden eu duizenden jonge levens eist en in het bijzonder verspreid is in de landen vond de Middellandse Zee, maar tevens, merkwaardig genoeg, ook op de Filippijnen voorkomt. Mariuccia kwam vele honderdduizenden t'ode bloedlichaampjes tekort, omdat haar Bestel er te weinig produceert. Die ze had. waren bovendien zwak. Haar stond het lot 'e wachten van een acht-jarig broertje, dat aan dezelfde ziekte leed. Geen wonder, dat toen haar moeder iets 'n de kranten las over het wonder, in Parijs verricht "aet de Joegoslavische atoom-energie-on- derzoekers. wier bloed vergiftigd was en die in Parijs door het verplanten van beenmerg gered waren, een briefje schreef naar die dokter, om nadere inlichtingen vragend. Nu ontvangt ze honderden en honderden brieven van moeders in Italië, die even eens nadere inlichtingen willen hebben en ook hopen, dat hun zieke kind genezen zal kunnen worden. Ze beantwoordt ze alle en beeft hiertoe de hulp van een vriendin, wier schrijfmachine, waarop een aantal doorslagen kan worden gemaakt, een wa re uitkomst was. Maar zekerheid kan ze deze soms wanhopige moeders niet geven Want ze heeft deze zekerheid omtrent haar Mariuccia nietPas over enkele maanden zal ze, wanneer dr. Tremblay baar kind aan een laatste onderzoek onder- Werpt, horen, of de operatie gelukt is. Thans kan ze met blijdschap vertellen, dat het aantal rode bloedlichaampjes van Mariuccia gestegen is van 1 miljoen twee honderdduizend tot twee miljoen drie hon. derdduizend. Maar of het zo door zal gaan? Ze hoopt en bidt De Middellandse Zee anemie is een er felijke ziekte. Vaak echter wordt een ge neratie overgeslagen. Maar dan zijn de brengers van het leven de ouders, door hun erfelijke belastheid toch de bren gers van de dood De moeder van Ma riuccia. signora Contin. heeft haar enig zoontje zien sterven, zonder er iets te gen te kunnen doen. En een jaar geleden bemerkte ze. dat zich bij Mariuccia de zelfde verschijnselen begonnen voor te doen. Ook zij kreeg een gele kleur, klaag de over moeheid, had geen eetlust meer en haar gezichtje kreeg een Mongoolse uitdrukking. Haar vader is een specia list in het monteren van bepaalde, inge wikkelde machines. Ais zodanig wordt hij door de onderneming, waarvoor hij werkt, heei het land door gezonden, om telkens ergens enkele maanden te werken, tot de een of andere nieuwe machine geplaatst en gemonteerd is en goed werkt. De sig nora Contin reisde dan vaak met haar twee dochtertjes met hem mede. Overal waar ze kwam. bracht ze de kleine Mari uccia naar een specialist om telkens le horen, dat haar kind gedoemd was le sterven. De gedachte aan de wijze, waar op haar zoontje stierf, maakte haar schier krankzinnig van droefheid. De Middellandse Zee anemie, welke meer jongens dan meisjes aantast, doet haar slachtoffers voor de puberteit sterven. Haar Aliessandro kon tenslotte slechts door bloedtransfusies in het leven worden ge houden. Vader Contin werkte hard. om de kosten te dragen. Niet overal werd het bloed gratis verstrekt. In Palermo bleek hem, dat de donors daar tienduizend lire voor elke honderd gram vroegen. Het waren doodarme mensen worden. Het is een van de vele gevallen van ouders, die hun kinderen door de bloedziekte bedreigd zien. Moeder Con tin vestigde de aandacht op zich. door dat ze. zonder een woord Frans te ken nen. naar Parijs kwam en bereid bleek duizenden guldens te bétalen, al het spaar geld van haar man om haar kind te kun nen laten behandelen. Dr. Tremblay kon haar inmiddels geen enkele zekerheid ge ven. Ook hij hoopt het beste. K. II. Door de Nederlandsche Overzeebank is een eis tot schadevergoeding inge diend tegen de N.V. Purperhoedenveem voor een bedrag van 295.000. Volgens de bank zijn door toedoen van het veem negen in onderpand gegeven celen voor de financiering van een par tij koffie in verkeerde handen geraakt; waardoor het door de Nederlandsche In een zelfgebouwde plaatijzeren .hut op een eenzaam eiland op twintig mij len van Hongkong zaten twaalf Franse technici over kranten en tijdschriften ge bogen, die ze van „thuis'' hadden ont vangen. De mannen, die twee jaar op het eiland doorbrengen om er 'n reservoir aan te leggen, bekeken maanden oude foto's van Curt Jurgens en zijn vrouw, de vroe gere Parijse mannequin Simone Richeron. op hun huwelijksreis. Plotseling hoorden ze geroep in het Engels, een taal. die ze maar zelden horen op hun eiland. „Wie is daar?'.' vroeg de stem. Twaalf nieuwsgierige mannen snelden naar buiten, want bezoekers komen er re Mant nooit onaangediend. Stomverbaasd bleven ze staan, want langs de helling van de heuvel naderden.. Curt Jurgens €n zijn vrouw Simone. ,,Het was een geweldige verrassing voor me", verklaarde Jurgens later. „We maak ten tussen een paar opnamen voor de film Ferry tot Hongkong" in een tocht met ons Jacht de „Kon Tiki" en we waren op dat barre, bergachtige eiland aan land gegaan om de zaak eens te onder zoeken. We ontdekten een man die krui* deniers waren vervoerde, een Chinees na tuurlijk en we reden een uur meT hem mee tot de weg zonder meer ophield. Een ogenblik was ik bang, dat we in rood Chi na terecht waren gekomen. We stapten uit en gingen verder lopen. Plotseling vingen we een glimp op van een Euro peaan en ik veronderstelde, dat het een Brit was. „Het was een geweldige verrassing", voegde Simone er aan toe. „Op zo'n bar en woest eiland, waar letterlijk niets te zien was plotseling die Fransen te ont moeten. Ik kon het haast niet geloven. Maar bij hen binnen was alles echt Frans ..de koffie, de sigaretten en de mensen". Van ambtelijke Egyptische zijde Is le Cairo bekend gemaakt, dat op 2f april de Egyptische ondernemingen van de Shell, de Imperial Chemical Industries en de Britsch Petroleum Company zullen wor den teruggegeven. Zoals bekend, waren deze ondernemin gen tijdens de Suezkanaalcrisis in 1956 door Egypte onteigend. De einde februari to, stand gekomen Brits-Egyptische financiële overeenkomst voorziet in de teruggave van deze bezi\tingen Naar aanlc.dmg van het uit Cairo ontvan gen nieuws verklaarde oen woordvoerder va Impel ial Chemical Industries dat de imdernem.ng zich door dit bericht voor raadsels ziet gesteld. Volgens de Engels- Egyptischp financiële overeenkomst komt C l. (Egypte) i,n aanmerking om :n Egyptische handen over te gaan. De maat schappij heef- )n verband daarmede reeds de noodzakelijke stappen voor het verkrijgen van schadevergoeding onder nomen. Overzeebank verleende krediet voor de aankoop van koffie niet werd terug betaald. Met de dagvaarding, die deze week is ingegaan, is een vervolg ingeluid op een oplichtingsaffaire, die in april 1958 gespeeld werd. Toen had nl. de 38-jarige koopman J. T. uit Loosdrecht met ge leend geld van de Nederlandsche Over zeebank een partij koffie gekocht ter waarde van 300.000. De bank kreeg als onderpand de schriftelijke bewijzen van opslag in het veem (de z.g. celen). Na enige tijd bezocht de koopman Pur perhoedenveem en verzocht de celen nog eens te mogen zien. Het veem vroeg de celen bij de bank op en stuurde een be diende er mee naar J. T. Nadat de bedien de de celen had afgegeven, vroeg hem de koopman even te willen wachten. Via een achterdeur ging J. T. er met de celen vandoor en bracht deze onmiddellijk naar een klant, aan wie hij de koffie verkocht had. Toen het Purperhoedenveem later de celen terugverlangde verzon hij allerlei uitvluchten. Toen de bank de celen op vroeg kon het veem alleen nog maar mel den dat de celen niet meer in haar bezit waren. Beter dan welke wederopbouw,rit, interessanter dan een excursie is een ritje met de stoomtram van de R.T.M. naar den Briet. Als men als Rotterdammer nu eens een goede kijk wil krijgen op de expansie van zijn stad, moet. hij eens een vrije dag en één gulden en twintig cent besteden aan een retourtje met deze gillende kilometervreter, wélke de reiziger voert door de gebiedenwaar de ■vitaliteit hem om de oren slaat. De stoomtram is een doorn in 't overi- r-, ucci gcuictuvc ituttu uoiu ucr cuu gens zo welwillende oog van de Rotter- presteren de R T M in handen te krij- cessies en zijn naar het heet gebrek kige materiaal nog vrolijk met een over wegend landelijke bevolking rond. Een ritje heeft ons een warme voor stander van deze lijn gemaakt en wan neer de gemeente Rotterdam het zou damse wethouder van Bedrijven en ook diens voorganger betoogde herhaaldelijk, dat. de R. T. M. moest verdwijnen, want zo zei hij de gemeente moet het ver voer op „eigen" gebied in eigen handen houden. Inmiddels rijdt dat eilanden trammetje me, zijn eeuwigdurende con- LS HET Lunapark aan de /t Kruiskade, waarvan de pacht- opbrengst en entreegelden worden bestemd voor vakantie kampen voor kinderen van alle gezindten, alsmede voor allerlei charitieve instellingen, zaterdag a.s. zijn poorten weer opent, dan wacht de echte kermisvierders wel een grote verrassing. De inschrijvingen voor dit luna park zijn n.l. van dien aard ge weest, dat de organisator, de heer A. C. Augustijn, deze keer een rijk geschakeerd evenement tot stand heeft kunnen brengen, waarbij zeer zeker voor „elck wat wils". Als zeer speciale attracties, op het ogenblik geheel nieuw voor Nederland, zal men kunnen genie ten van de „Spoetnik" en de „Mo norail". Al doet de naam .Spoet nik" wat Russisch aan de attractie zelf. gebouwd in Amerika, is een idee van een Nëderlandse kermis exploitant. De bezoekers behoeven echter niet te vrezen, dat zij net als de echte Spoetnik tientallen jaren blijven rond cirkelen, doch het lijkt ons dat een ritje met de kermis-spoetnik een prettige ge waarwording is. De andere grote attractie, de monorail is geheel in Nederland gebouwd en geeft de bezoekers de sensatie van een bobsleebaan. Daarnaast vinden moeders met kinderen attracties genoeg om haar kroost gedurende enige uren een prettige middag te bezorgen, waarbij de inwendige mens niet vergeten behoeft te worden, want zoet en zout zijn in vele variëteiten ook op het luna park aanwezig. Voor de ouderen, die de tijd van de bots-autootjes, de Swing Mill of de zweefmolen al achter de rug hebben is ook gezorgd. Zij kun nen genieten vdn een prima va- riëtiéprogramma of van een voor stelling in het marionetten-thea ter. Maar er is nog veel meer: een keur van oefeningsspelen. Zowel voor de geoefende schutter als voor de dreumes, die aan het touivtje trekt voor een grote pop, is gezorgd. Dit is slechts een summier over zicht van wat het lunapark Kruis kade de eerstkomende weken biedt maar meer verklappen de organi satoren niet, iets moet toch ook een verrassing blijven. l)<> vijf-jarige Mariuccia Contin, die beenmerg van drie Fransen kreeg. Men constateerde er. dat het bloed van rader Contin tot dezelfde bloedgroep be hoorde als dat van zijn zoon en sindsdien gaf hij veel van zijn bloed, om zijn zoontje in het leven te houden. Het stierf, vol komen helder van geest, met een ver twijfelde blik op zijn vader, die zoveel ge daan had. om hem te redden. De acht jarige Aliessandro had geweten, dat h)J sterven moest. Vaak wilde hij 's avonds niet naar bed, teneinde de dag te rekken „Daar zal ik spoedig genoeg liggen", zet hij dan triestEen maand na een pelgrimstocht naar Lourdes stierf hij. Zodra zich bij Mariuccia dezelfde ver- schijnselen begonnen te vertonen, nam vader Contin een aanbieding aan, om naar India te gaan. Hij moest zijn gezin achter laten maar zou in staat zijn. een flinke soms ge Ids over te houden. Het echtpaar Contin besloot, hiertoe over te gaan. Zo dra vader Contin terug was, zou alles wor den besteed om de beste specialisten te raadplegen Juist tijdens zijn terugreis las signora Contin dat bericht over de Parij se dokter Tremblay. Nadat ze een afspraaK Maandag zal kardinaal Feltin, de aarts bisschop van Parijs, in gezelschap van kanunnik Bonnet, de algemene secretaris voor het arbeidersapostolaat, naar Home vertrekken, aldus meldt het K.N.P. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij in het Vaticaan zijn rapporten zal aanbieden over de stu dies eri ondervindingen, die de laatste ja ren, vooral na de reorganisatie van het instituut der priester-arbeiders, met de nieuwe organisatie van het arbeidsaposto- laat gemaakt en opgedaan zijn. Dit apos tolaat wordt uitgeoefend door drie groe pen: de parochiegemeenschap, de leken in de katholieke actie en tenslotte door ge specialiseerde priesters. Deze laatsten werken sinds de reorganisatie van vier jaar geleden halve dagen in de fabrieken. - -u n *11* tin nini dat /-7j-v intTOcIonlnOotl do ofcnbrü- Door toevallige omstandigheden ver kregen we onlangs inzage van een ge schreven „Staat der Fabrpken, Tafrijken en bedrijven op 1 januari 1848 te Goudaf'. ogenschijnlijk een saai document, dat in j nuchtere cijfers de namen van de fabri kanten en neringdoenden geeft, in welke klasse de belanghebbende gepatenteerd heeft, hoe de fabriekmatige arbeid ge schiedt, met de hand of door „kunstwerk tuigen", hoeveel werklieden er zijn aan gesteld, waarbij onder werklieden ook de kinderen, weliswaar in een aparte staat, beschouwd worden, hoeveel spin machines of weefgetouwen, stoomwerktui gen enz. in de daarmede werkende fabrie ken aanwezig zijn en tenslotte hoe hoog het bedrag is, in malen uitgedrukt, van hetgeen p,- gefabriceerd wordt. Een koel en overduidelijk document, gebonden in ners leefden. En dan blijft het nog interes sant te onderzoeken waarvan de Gouwe naars wel zo. industrieel gesproken, leef den Hei verslag vermeldt op de kop af een zeventigtal soorten fabrieken en bedrij ven waarvan slechts drie soorten boven het aantal va.n honderd arbeiders uitko men De garenfabrikage schiep voor 328 werklieden arbeid, tevens voor 289 kinde ren. de pijpmakerijen voor 590 werklieden en voor 126 kinderen en tenslotte de zeep- zlederij van F P. Viruly alleen aan 180 volwassenen. De zeepzieder ij was het entge grootbedrijf hier ter stede, want hei aantal garenfabrieken bedroeg niet meer en niet minder dar. 35 en het aan tal pijpmakerijen zelfs 73. Het kleiobe- rijf overheerste en tezamen werkten 1« d,e vele kleine bedrijven zelfs 598 kinde- groen-grjjs gemarmerd bandje, dal of- j ren! Het aantal werklieden bedroeg 1474 ieei on de 28ste januari van het jaar I Tezamen vonden 2074 personen dus een j 1849 werd opgemaakt en door burgemees- j werkgelegenheid in de industrie, dat is ter en wethouders getekend. Maar voor ongeveer eenzesde gedeelte van de ge- Key en Kramer Asphalt Ruberoid te Maassluis heeft in 1958 een bruto winst volgens exploitatierekening behaald van f 1.241.400 (1.319.800). Na afsehrövingcn gebouwen ad f 126.400 (137.100), afschrij vingen machines, inventaris en vervoer middelen ad f «14.200 (527.100). reserve ring voor te betalen belastingen ad f 1j0.8(K (130.600); resteert een netto winst van f 350.000 (v.j 315.000 na aftrek pensioenver plichtingen f 210.000). Voorgesteld wordt, zoals hekend, een dividend van 1« Pct- In het afgelopen boekjaar was de om zet 9'/j pet. lager dan in t951. Maar dank zij verder gaande rationalisatie wijkt net uiteindelijk bedrijfsresultaat slechts wei nig af van het voorgaande jaar. Dit acnt de directie te meer bevredigend omdat in de winstcijfers van 1957 de resultaten van de bouw van de Velser tunnel verwerkt zijn. In het midden van het jaar kwam de da ling van de omzet tot staan en spoedig waren weer alle afdelingen goed van werk voorzien. De liquiditeit. Is verbeterd. De investe ringen bedroegen f 669.000 en de afschrij vingen f 740.000. Naast het gereedkomen van een nieuwe kalksteenmalerij ten be hoeve van de giet-asfaltfabricage betrof fen de investeringen uitbreiding, verbete ring en vervanging van de bestaande ou tillage In september werd met de bouw van een nieuw laboratorium begonnen, dat in de loop van dit iaar gereed zal ko men De maatschappij participeert mot 50 pet in Bituvo, een maatschappij die binnenkort een nieuw soort rioolbuis op de markt zal brengen. Wat de investe ringen voor 1959 betreft vérwacht de direc tie niet dat de investeringen de afschrij vingen zullen overtreffen. Wat dc vooruitzichten voor 1959 betreft, kan de directie mededelen dat de order portefeuille aanzienlijk groter is d~n ver wie lezen kan en in de bladen der historie belang stelt: een rjjk document in al zijn brood nuchterheid. Het is een document uit Gouda's armste tiid. een document, dat blijkbaar door H. F Wessels in zijn boek „Prnevp ener stadsmonografie" over het hoofd werd gezien, dat in het bekende Piipenbnek van Helbers en Goedewaagen 'leden Jaar, zodat zjj vertrouwen heeft dat j niet genoemd wordt. maar dat cijfers dit jaar een gunstig resultaat behaald zal] geeft, die nog steed* te denken geven, en worden. misschien de lezer een beetje dankbaar heid dat de enkeüne en de imatschannil er financieel en sociaal een beetje Kun stiger voorstaan dan een goede honderd jaar geleden. HGfiteN KLEDING HOOGSTRAAT 1TR SCf1IEDAM Uit- Gouda's armste periode Zo arm was de stad dat in hetzelfde jaar de ..Werkinrichting tot \veritlg der Beedela- rij" ges'ichf werd (1940) dat de oude poor- ton Veernoor, en Rotterdam-- poort n 1851 de Tiendewegspoort in '954 werden afgebroken Geld voor restauratie was to-n niet aanwezig De historicus ziet in deze jaren slechts één lichtpunt gesch'ed- kundia en moreel Het verslag over het jaar 1853 meldt bijv. dat e- 117 paren ge huwd waren en: ,.In dit jaar geen echt scheidingen" Wie zich nog meer voor sprekende cijfers interesseert: in dat jaar werden er 580 kinderen «eboren terwijl hm aantal overledenen 622. du^ 42 meer. bed-npg Overigens heere'e de cholera, d.e in 1853 Q2 slachtoffer eiste. Na 1853 schijnt er he°' langzaam een np- gano te komen die och'er, pas goed om- sti- ekis het iaar 186(1 inzet. Als we nu bed-enk°n dat het aantaal in woners on 1 jan. 1849 /egge en schriiv© 13 788 bedroeg. terwH' het vHf iaar daar voor 1344 reeds 14 65S heiinn dan geven al deze nuchtere get-?1'»" vv»i aan in wat voor een ellendige tijd de G-oud&e inwo- heie bevolking. Nu wordt ons overduide' iijk waarom de werkloosheid in de s-tad zo groot was. waarom velen moesten gaan bedelen en waarom de naam Gouwenaar In den lande gelijk stond met bedelaar Overigens is het woord „industrie" iets te vee] voor het tegenwoordige begrip. Ais we de Hist van fabrieken, tafrijken en bedrijven nakijken dan handelt deze al fabetisch gesproken van apotheker tot zon- en regenschermmakerij. Dertien apotheker^ stonden tegen twee paraplu makers En de dertien apothekers hadden tezamen nog vier knechten in dienst plus vier kinderen. De paraplumakers deden het blijkbaar alleen af. Hl: deze staat ls interessant., dat Gouda, de oude bierbrouwersstad in het jaar 1848 nog steeds twee bierbrouwerijen bezat, de f tire's A Koek en E. Klemenburg Ook bezat Gouda twee fijnsto-keriien van P Kowei en G F. van dc Velde, waarvan dp eerste 40" vaten en de tweede 240 va ten genever stookte. Op het terrein van de genotmiddelen: Gouda bezat niet min der dan 23 tabakfatorieken. die 3an 11 vol wasser. werklieden en 12 kinderen arbeid boder, Gouda als tabaksstad: sic transit gloria S r transit gloria ook voor die ene per- kanientmakerij en zcembereiderij en voor dm ene pruikmakerij. En voor onze hedendaagse molenarme H'ao- Gouda bezat toen vier korenmolens, een w ndmolen als oelderij een windmo len als runmaaiderij en een paardemolen a:,. loodwitmakerij. Mpar tegenover de ene kaarsenfabriek van nu staan er vier in 1848 Hier zijn de namen G J. van d«r Schelden. S J. OI- man. C Flaas en J G. Roozensiraten. Kleermakers waren er genoeg in d« •tad. zelfg negen en dertig met 12 werklie den en 21 kinderen. Die kinderen waren natuurlijk voor het knoopsgaten maken Daarnaast was er nog een hoedenmakerij. ve- pettenmakerijen en zeven modemake- rljer Die laatsten zullen wel alleen voor de dames geweest zijn. Wat de tegenwoordige Goudse stroop wafel betreft: er was één siroopfabriek mcR"20 koekhakkerijen Fn de wasserijen? Er waren 16 „linnen- blekerijen" mei tezamen 70 werklieden! Blijkbaar werden dus ook volwassen meis jes er vrouwen tot de werklieden gere kend Onder die zestien wasserijen vin-| den we viermaal de naam Jaspers. Geen i wonder ook! Tegenover die ene bezemmaker borstel- mak©, en blokmaker staan en eigenlijk sfaa-j we wel een beetje verbaasd nie minder dan 15 goud- en zilversmeden, die a'Ien opgaven dat ze met de hand hun ambacht u.toefenden. Gouda is steeds in de geschiedenis een e'ad geweest waar het kunstambaehte.ijke gebloeid heeft Dat er zoveel goud- en zilversmeden in de stad werkzaam waren zaï wel aan het omringende oiat'elanrt moeten worden toegeschreven. En wat er heiaag van hun werkstukken honderd (as- later weinig overgebleven Hun na men zijn L Welter. G J de Vonys. F vap Bovene, A. Spamaay. Begeer, Saurbeek P. Schadenaar, L B. van I-eer, C F Willemse J. van de L, Polak. H H Geering C A Rond P Rond en H Braggaar. U ziet enke.e bekende namen En nu weet u ook waarvandaan de bekende fabrieken van Begeer eigen lijk stammen. De hoofdnering van de stad was in deze tild nog de pijpmakenj en de pottenbak- keri) De acht pottenfabrieken rielden 42 volwassenen en 13 kinderen te werk Ook deze fabr keurs van het oude Goudse pnt- tenbakkersprodukt mogen we niet yer- zinmen te "'ermelden. Het zijn A Jonker. H- Zwartjes G. Bokhoven. C. Schrtek. J van Bovenen R Romijn. B. Lankhorst en Weduwe G Koot. De grootste pi.ipenfabriek was die van A anV S. Spamaay. 'die 69 volwassenen »n 23 kinderen aan werk en brood hielp: dan komen P. van der Want met 34 vol wassenen en 4 kinderen en P. Wout met 30 volwassenen en 4 kinderen Ook in deze branche trpffe" we nog vele beken de namen aan. Van de Van d©r Wants de firma D. van der Want met 12 volwasse nen en één kind en de weduwe A. van der Want met 12 volwassenen. Van de Goedewaagens noemen we de firma A Goedewaagen met 11 volwassenen en 2 kinderen en P. Goedewaagen met 18 vol wassenen en 2 kinderen. Overigens schreef m<m de naam Goedewaagen in die tijd me» één a De pijpmakerij is tegenwoordig meer bijzaak, meer franje. Dc aardewerkfa brieken zijn er voor in de plaats geko men. Maar namen en families zijn geble ven. Van vader op zoon werden de be drijven overgenomen en voortgezet. En ze hebben zich aangepast aan de veran derende en veranderde tijd. De politie te Steenwijk heeft twee broers een 28-jarige kelner en een 21- janige los werkman uit Zwolle, gearres teerd wegens een inbraak in een juwe- herszaak aldaar. Zij gooiden een steen dooi de etalageruit, maar op het alarm van buren namen zij overhaast de vlucht me- achterlating van een kussensloop waarin zij bezig waren de buit te verza melen Met de arrestatie van het duo ls een goede vangst gedaan, want een van hen heeft intussen bekend vorig jaar novem ber in Zwolle bij juwelier H. Stutvoet op dezelfde marnier 118 pingen tot een waarde van ongeveer 8000 te hebben buit ge maakt Uil noemde de naam van een hel per die voor een andere inbraak in de gevangenis verblijft, maar deze ontkent De ringen zouden in Amsterdam voot 50" zijn verkocht. De politie gaat nu na wa. de heren nog meer op hun kerfstok hebben gen, dan zouden wij willen pleiten voor een handhaving van deze dienst, speciatfl voor de toeristen. Instructiever dan welke opbouwrit 's immers een ritje met deze stoomblazer. Men ziet er het werkelijke Rotterdam met de grauwe huizenblokken in Zuid en de %ieuwe wijken, zoals Pendrecht. Het trammetje voert zUn passagiers langs de randgemeenten, zoals Hoogvliet en Spij- kenisse, waar de landelijke bevolking nog op haar klompen bij de stationnetjes rond hangt, maar achter haar rug verrijzen complete steden, schijnbaar zonder dat zij er erg in heeft. In het land lopen de boeren met wijde zwaaien het zaad uit te strooien met een rust en een vanzelf sprekendheid. of zij daar nog jaren zul len oogstten maar de dragline staat voor het prikkeldraad, gereed voor de sprong «aar hun stuk grond. De tram voert de verblufte en ge schrokken reiziger langs plaatsen, waar aan de rechterkant een oude dorpskern gewoonweg ligt te wachten op de bui tenlandse toeristen. maar waar aan de linkerzijde blokken huizen uif de grond opschieten, wachtend op jonge arbeiders die door de driftige industrieën worden opgeslokt. Eer, rit door Voorne niet zijn uitge rekte silhouet van kranen, schoorstenen en olietanks aan de rivierzijde, is de grootste sensatie, welke Rotterdam zijn inwoners en toeristea kan bieden. Het lijntje heeft reeds een aftakking naar Hellevoetsluis. waar de Delta-werken „geshowd" kunnen worden en het wach ten is alleen nog maar op een verbinding met de Europoort. Misschien kan de V. V. V. het gemeentebestuur bewegen een nieuwe, uiteraard eeuwigdurende concessie voor de R. T. M. naar de Euro poort te verlenen Door Ament's Suikerfabriek te Rotter dam is opgericht de. Ament's Belegging Maatschappij N. V-. waarvan de aandelen van nominaal f 50 over enkeie weken ter beurze van Amsterdam zullen worden ge ïntroduceerd. Ament's Belegging Mij heefteen geplaatst aandelenkapitaal van f 1,375.000, De Internationale Crediet- en Handelsvereniging Rotterdam (Internatio) die de directie voer, van Ament', Suiker fabriek, heeft ook de directie over de nieuwe maatschappij Ament's Suikerfabriek is thans niet meer !n staa, het bedrijf in Indonesië te voeren en aehtte het niet in het belang van aan deelhouders haar effecten te verkopen orr, een terugbetaling 'n contanten te doen. Open van 19.30—3 uur. Intiem en beschaafd. Aan de vleugel: Herman Frensdorff Aan het spit: een malse kip a f 3.25 PASSAGE 9 Aaobev. J. B. Wasman Czn. De eerste Fokker Friendship die de „Transausfralian Airlines" in Nedsriand hebben gekocht, is gisteren in Sydney aangekomen. De inzittenden van het toe stel, o.w. de heer Abel Tasman, een na komeling van de beroemde Nederlandse ontdekkingsreiziger. werden er begroet door een „Abel Tasman" in 17e eeuwse klederdracht. Deze ..Friendship" is de eerste van een serie van dertien, die door de „Trans- australian" zijn bestemd ter vervanging van de DC-3S. die deze maatschappij ge bruikt voor slechts met optiek 3.5/ 50 fnm, en tijden B. 110 t.m. 1 200. Volledig gess'nchroniseerd. HOOGSTRAAT 91 OPTIEK en KOTO „Een kat in het nauw maakt rare sprongen". Dit zei de officier van jus titie bij de Leeuwarder rechtbank in zijn requisitoir tegen een 31-jarige ex pediteur uit Idskenhuizen, die in juli van het algelopen jaar een poging heeft ge daan in Lemster de melkgelden tot een bedrag van 40.000 in het filiaal van de zuivelfabriek Lankhorst te roven De of ficier van justitie eiste drie jaar met aftrek wegens poging tot diefstal met ge weldpleging. De expediteur had op te grote voet ge leefd en bevond zich in grote financiële moeilijkheden. Hij was ervan op de hoog te, dat er 's zaterdags in Lemmer een belangrijk bedrag aan melkgelden werd uitbetaald door de zeventigjarige filiaal beheerder C. Wijbenga. Op de 26e juli drong hij in de vroege ochtend het kantoor binnen en riep „Je geld of je leven", terwijl hij de filiaalhouder met een pistool bedreigde. De heer Wijbenga schrok evenwel niet zo erg. of hij schreeuwde „moord" en wierp zich op de overval- ler die was vermomd met een nylon kous. De expediteur vluchtte tenslotte, maar de heer Wijbenga slaagde erin het nummer van de huurauto te noteren Uitspraak 29 april. MET DUBBELE TRANSISTOREN ALLééN bij TELEFOON 66431 SCHIEDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5