23 april 1949 Tien jaar grenscorrectie 23 april 1959 Tevreden bevolking zwijgt ||i uit angst en vrees voor het einde van de correctie m Heim-ins-Reich met practische verlokkingen Verdeling van „welvaart" tijddinöen FOUT VAN N.V.V. O DE A CARNAVALSMOORD Men moet rekening houden met wat de arbeiders zelf willen commentaar STANDARD Rij'examen onder hypnose LI GAR SIEMENS door MARTIN MO NS ZATERDAG 18 APRIL 1959 PAGINA 5 Landelijk gedelegeerde voor schipperszielzorg Pastoor JV. Verschtire benoemd SLEDE-STOFZUIGER DE HENRY DENNY BEHOUDEN (Wordt fitafrd) Liturgische weekkalender Tuddern en EI ten varen wel iHiimiiiiinitmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiw^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii llUIMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllltMIIIIIIIIIIKIIIIIIIIlllllllllIIIIIIIIIIIIIHIIIIiiiiiiiiililllllllllllllHIIIIIIIHIIiiiiiiiiiiiiiiHIII LANDDROST H. DASSEN Tien jaar geleden om precies te zijn op 23 april 1949 heerste langs de langgerekte oost grens van ons land een on-Nederland- se militaire bedrijvigheid. Van Bellingwolde tot Vaals toe vonden op die dag kleine troepencon centraties plaats. Gewapende eenhe den van de Koninklijke Marechaussee, uitgerust met legerwagens en tanks, rukten op naar de Duitse grens. Klok slag twaalf uur 's middags overschre den zij de grens om de krachtens het Protocol van Parijs aan Nederland toegewezen grens-correctiegebieden over te nemen. Deze gebieden hielden overigens weinig meer in dan een bescheiden mogelijkheid tot het rechttrekken van al te grillige grenslijnen. De totaal achttien, bij Nederland ingelijfde ge bieden leverden immers slechts een Iandwinst op van amper 6300 ha. Zestien van deze gebieden waren zelfs zó klein, dat zij zonder meer aan het territorium van verschillende Neder landse grensgemeenten werden toe gevoegd. Met slechts twee gebieden: het 3400 inwoners tellende dorp Elten, groot 1800 hectaren en gelegen in de buurt van de Gelderse gemeente Zevenaar, alsmede de ter hoogte van Sittard ge legen Duitse Zelfkant, zeven kerkdor pen met plm. 6200 inwoners en een oppervlakte van 4100 hectaren, was dit niet het geval. Als twee aparte een heden, drostambten genaamd, werden zij bij Nederland gevoegd. Beide drostambten heeft de tien jaar Nederlands bestuur zichtbaar goed gedaan. Zowel Elten, alsook de dorpen van de Zelfkant zijn er uiter lijk sterk op vooruitgegaan. De ar moede van 1949, veroorzaakt door jarenlange verwaarlozing en ernstige oorlogsschade, heeft plaats gemaakt voor duidelijke welvaart. Het wegennet in 1949 verdiende geen enkele weg in beide drostamb ten het predicaat „goed" is gron dig verbeterd; de woningbouw ont wikkelde er zich bijzonder gunstig, de verlichting van de dorpen werd aanzienlijk uitgebreid en gemoderni seerd, terwijl alle in de oorlog ver woeste kerken, op die te Hoog-Elten na, fraai zijn gerestaureerd. Een en ander vergde hoge investeringen. Het drostambt Elten, onder leiding van de landdrost dr. A. Blaauboer, in vesteerde in de aanleg van straten en wegen meer dan zeven ton, in het herstel van de kerken te Laag- en Hoog-Elten vier ton en in de woning bouw ruim 1.700.000. Het aantal wo ningen nam hierdoor in Elten toe met meer dan 160, t.w. 113 woning wetwoningen en 50 premiewoningen. radderen, het centrumdorp van de geannexeerde Zelfkant, ogenschijn- JTjflT ^e^er^an(^se plaats... Het gebouw, rechts van de naamsaan- jfJtï*tnf>was "voeger het Nederlands-Duitse grenskantoor. Thans doet het dienst als politiekazerne. In de toekomst weer grenskantoor? De uiterlijke welvaart van beide drostambten is ook een afstraling van de groeiende welvaart, waarin de be volking van deze gebieden verkeert. Zonder zich openlijk uit te spreken voor Nederland of Duitsland de voor lopige status van de grenscorrectiege- bieden maakt de bevolking daarvoor huiverig durven de bewoners van de drostambten Elten en Tudderen wel stellen, dat zij nooit eerder zo'n goede tijd gekend hebben. Op de eerste plaats geldt dit voor de middenstanders. De winkels in Elten en in de dorpen van Terwille van het landelijk karakter van de doorgaans maar kleine dorpen van de Zelfkant werd in het drost ambt Tudderen, bestuurd door land drost H. Dassen, geen woningwetbouw, maar uitsluitend premiebouw toege past. Niet minder dan vierhonderd pre miewoningen kwamen hier sinds 1952 tot stand. De totale bouwkosten in de Zelfkant beliepen rond 12 miljoen gul den, terwijl de verbetering van het wegennet een uitgave vergde van 1.170.000. Hierbij is de aanleg van de nieuwe rijksweg Schinveld-Konings- bosch, die de Zuid-Limburgse mijn streek via de Zelfkant een rechtstreek se verbinding met het nieuwe mijnge- bied rond staatsmijn Beatrix te Her kenbosch gegeven heeft, niet inbegre pen. Geheel vergeten zijn de dorpjes van de Zelfkant de oorlog nog met. Deze graven ie Ml Hen spreken duidelijke taal. de Zelfkant floreren. Sinds de grens correctie maken zij immers ook deel uit van de goedkope zone, waar het voor Duitse huisvrouwen voordelig win kelen is. De stijging van het aantal middenstandszaken (in de Zelfkant van 154 tot 277); het instellen van een weekmarkt in Elten en de bijna groot steedse verbouwingen van winkelpan den in de beide voormalige Duitse ge bieden spreekt duidelijke taal. Boven dien nam het toeristisch verkeer er zeer toe. Ook de arbeiders gaat het goed. In de Zelfkant is de latente werkloosheid van vóór de grenscorrec tie geheel verdwenen. Negentig pro cent van de beroepsbevolking (rond 2700 personen) heeft werk gevonden in de Limburgse mijnstreek en onder vindt dagelijks de voordelen van goede sociale voorzieningen, van werkgele genheid dichtbij huis en redelijke be loningen, De arbeiders die in Duits land werken profiteren bovendien nog van de daar geldende hoge lonen. In de Zelfkant is hun aantal vrij ge ring (slechts 10 pet. van de beroeps bevolking). maar in Elten is dit nog altijd 44 pet. van de beroepsbevolking. De overige 56 pet. hebben werk ge vonden in een tweetal te Elten geves tigde bedrijven (sinds 1946 is er een Nederlandse papierfabriek en een tex tielbedrijf opgericht), alsmede in in dustriële ondernemingen te Arnhem, Zevenaar en Doetinchem. Zelfs de boeren en tuinders heb ben in de drostambten Elten en Tud deren geen reden meer tot klagen. De eerste tijd na de grenscorrectie hadden zij nog met moeilijkheden te kampen (hun bedrijfsvoering lag achter bij die van hun Nederlandse collega's), maar thans is dit niet meer het geval, te meer nu voor hen de in Nederland bestaande veilplicht niet langer geldt en zij hun produk- ten rechtstreeks naar Duitsland kun nen exporteren. De door de grenscorrectie aanmer kelijk gestegen welvaart heeft ove rigens van de beide drostambten geen echt Nederlands grondgebied gemaakt, want er is nog veel, dat aan hun vroegere afkomst herinnert. De opschriften op de huizen zijn Duits; op de scholen (2 in Elten en 9 in de Zelfkant) is Duits de voer taal, al krijgen de kinderen ook Ne derlandse les en het parochiële leven is nog geheel op Duitsland georiën teerd. Elten behoort tot het bisdom Munster en de Zelfkant bij Aken. De Duitse inwoners van Elten en van de Zelfkant (resp. 70 pet. en 83 pet. van de bevolking) hebben hun Duitse nationaliteit behouden. Dat le vert voordelen op en nadelen. Tegen over het nadeel van b.v. geen kies recht, staat het voordeel; geen dienst plicht; tegenover de afscheiding van FU1? vroegere vaderland, staat het aan trekkelijke prijsverschil tussen Duits land en Nederland, Gevolg: het leven is goedkoper en dat blijkt o.a. uit het feit, dat autorijden ook voor minder- draagkrachtigen mogelijk is. Dan ko- ™er) er nog. enkele andere voordelen: ae A.O.W.-uitkering voor bejaarden en LANDDROST Dr. A. BLAAUBOER een tweetal sinds kort bestaande Duitse regelingen uitsluitend bedoeld voor be woners van de grenscorrectiegebieden. Deze bewoners kunnen n.l., zo heeft Nord-Rhein-Westfalen onlangs bepaald, van de staat renteloze bouwvoorschot- ten ontvangen tegen uitzonderlijk gun stige aflossingsvoorwaarden. (de eer ste dertig jaar een aflossing van slechts 1 pet. per jaar!). Deze maat regel heeft met name in de Zelfkant de particuliere woningbouw aahmerke- lijk gestimuleerd. In 1958 kwamen hier niet minder dan .108 particuliere wo ningen tot stand. De tweede maatregel van Duitse zijde opent voor de bewo- ne,r-?, Elten en de Zelfkant de mo gelijkheid om hun kinderen gratis on derwijs te laten volgen aan scholen in Duitsland. Beide maatregelen, waarvan de bevolking van de grenscorrectiegebie den handig profiteert, moeten gezien worden in het kader van de meer dan eens ondernomen pogingen om deze gebieden terug te krijgen. T°ch hebben deze „Heim-ins- Reich -acties weinig weerklank ge vonden. Dit wil niet zeggen, dat de bevolking van de beide drostambten geen vaderlandsliefde meer zou be zitten. Het tegendeel is waar, maar daarnaast is even waar de stelling van dr. Blaauboer: .,dat voor velen bij een eventuele volksstemming de keuze tussen grotere materiële wel vaart in het Nederlandse staatsver band en vaderlandsliefde wel eens moeilijk zou kunnen zijn." De bevolking zwijgt overigens het liefst. Ze is goed tevreden, maar tege lijk een tikje achterdochtig. Immers er doen hardnekkige geruchten de ron de, als zou Nederland bereid zijn om de nu tien jaar geleden geannexeerde correctiegebieden aan Duitsland terug te geven. Uiteraard wanneer de nodige voorwaarden worden vervuld. Als zo danig worden genoemd: financiële af handeling van de oorlogsschade, terug betaling van de door Nederland in de geannexeerde gebieden geïnvesteerde gelden en de verheffing van de door de Zelfkant aangelegde rijksweg Schin- veld-Koningsbosch tot exterritoriale verkeersverbinding. Of het zover komt? Tudderen en Elten zwijgen. En zij wachten af. COR BERTRAND. Het Nederlandse Episcopaat heeft pastoor W. M. C. Verschure te Rotter dam benoemd tot zijn landelijk gede legeerde voor de gehele schippersziel zorg. De eerste taak van pastoor Verschure zal zijn de registratie van alle katho lieke opvarenden bij Rijn- en binnen vaart en in het onderzoeken van de diverse problemen en behoeften, die er ten aanzien van de zielzorg voor deze bijzondere groep bestaan. De bisschoppen hebben een gedele geerde benoemd, omdat de zielzorg on der de schippers landelijke coördinatie behoeft. Bovendien is het duidelijk ge worden, dat de sociale en culturele zorg op katholieke grondslag landelijk ciient te worden geleid. i (Van een medewerker) p gevaar af vervelend te worden, moeten we nog eens terugkomen op de kwestie van het aandeel van de werknemers in de toenemende welvaart van ons land. We moeten daarbij beginnen met op te merken, dat het woord .welvaart" niet moet worden misverstaan. Het wekt nl. zo spoedig de indruk, dat we in Nederland in een situatie zouden verkeren van de man, die zoetjesaan in goede doen raakt, en er dan niet meer op hoeft te letten, op welke wijze hij zijn geld be steedt. We mogen echt niet gaan praten in een soort potverteerdersstemming. We zeggen dat. niet, omdat we zulk een ge zindheid bij de leiders van onze vak centrales aanwezig achten maar wel, omdat we merken, dat er onder de ar beiders langzamerhand deze stemming groeit: we lezen van grote winsten in de krant, we horen, dat er al maan den overleg wordt gepleegd over de verdeling van de ruimte in de nationale economie en dus zal er binnenkort wel op een of andere manier voor ons iets uitrollen. Men moet dan weten, dat er inder daad overleg wordt gepleegd, dat, naar het aanvankelijk schijnt, dit over leg onder meer gaat over bet aandeel van de arbeiders in het nationale inkomen. Maar, let wel, daar gaat het ondermeer over. Uitgangspunt was indertijd do vraag, op welke wijze de overheidsuitgaven, bestaande in toeslagen op de huren en in toeslagen op de melk, zouden kun nen worden verlaagd. Dit uitgangspunt voor een onderzoek vonden de arbei- dersvakcentralen te eng. Zij hebben geredeneerd, dat in 1956-1957 een be stedingsbeperkingsprogramma is opge zet en afgewerkt, dat tot doel had, de nationale middelen weer in evenwicht te brengen. Dat is gelukt, doordat aan het bedrijfsleven beperking werd opgelegd in de vorm van opschor ting van de investeringsaftrek. Dit be tekende, dat een deel van het geld. dat anders bestemd zou zijn voor het bouwen van nieuwe fabrieken, het aan schaffen van nieuwe machines enz., nu in de vorm van belasting, bij de over heid terecht zou komen. De overheid moest zich beperken, doordat voorgeno men werken werden uitgesteld, subsi dies niet werden toegekend, het anïb- tenarencorps niet werd uitgebreid maar werd ingekrompen waar dit maar enigs zins kon, enz. Ook de consumen ten moesten toen hun offer brengen, voor de werknemers betekende dit dat de premie voor de algemene ou derdomswet, welke per 1 januari 1957 werd geheven, voor een groot deel werd gecompenseerd, maar voor een ander deel door de werknemers zelf moest worden betaald. De prijzen vertoonden aanvankelijk een stijging, waartegen over geen loonsverhoging kwam te staan, de huren werden met 25 pet. verhoogd, maar dit werd niet goedge maakt door een loonsverhoging, doch door een huurtoeslag van 3.10 in de eerste en 2,10 in de vijfde gemeente- klasse. Nu de nationale economie weer be trekkelijk gezond is redeneerde de overheid: nu moet ik eens kij ken, op welke wijze mijn uitgaven, voor zover die op het ogenblik feitelijk nog een soort subsidie vormen aan een groot deel van de bevolking, kunnen worden verminderd. Verlaging van de subsi die op melk, verlaging van de subsidie op de woningwetwoningen. Op het ogen blik is het immers zo. dat, ieder, die in een woningwetwoning huist, eigenlijk elke week een subsidie ontvangt van 5 a 7 per week. En bij elk slokje melk wat we nemen, drinken we een klein beetje subsidie van het Rijk. Af schaffing van die subsidies betekent derhalve melkprijsverhoging en huur verhoging. Nu hadden de vakcentrales er op zich geen bezwaar tegen, dat we langza merhand komen tot meer normale ver houdingen, want in wezen is het toch eigenlijk vreemd, dat de overheid aller lei prijzen kunstmatig „laag" moet hou den door middel van subsidies. Maar, heeft men geredeneerd, wanneer er dan mogelijkheden zijn om het nationale in komen anders te verdelen, dan ligt het toch voor de hand, dat nu het offer dat destijds van de arbeiders werd ge vraagd, eerst ongedaan wordt gemaakt. De regering heeft de redelijkheid van deze gedachte ingezien en is accoord gegaan met, een onderzoek naar de ge hele ontwikkeling van de nationale eco nomie. Alhoewel alle besprekingen in de com missies en subcommissies, die met die werk bezig zijn, een vertrouwelijk ka rakter dragen, is voldoende naar bui- i ten gekomen om te weten, dat er in derdaad ruimte is en dat er menings verschil is over de vraag op welke wijze die ruimte ten goede moet komen aan het overheidsbudget en aan de werk nemers. Op zich is het helemaal niet onlogisch, dat het N.V.V. steit, dat de bestedingsbeperkende maatregelen moeten worden teruggedraaid. Dat is precies hetzelfde wat de K.A.B. en het C.N.V. willen. We kunnen ons ook nog voorstellen, dat, waar de beste dingsbeperkende maatregelen een alge meen karakter droegen, ook de pogin gen om de zaak 1emg te draaien even eens een beperkt algemeen karakter moeten dragen. Maar wel vinden we het onlogisch, om over dat terugdraaien heen nu met een eis tot algemene loonsverhoging te komen, welke zonder enige twijfel ge volgen zal hebben voor het prijspeil. Zou het nu eigenlijk niet voor de hand liggen, dat men op een rij ging zet ten waaruit de bestedingsbeperkende maatregelen bestonden en dat dan om te beginnen die zaak wordt terugge draaid. Dan komen we tot een volledige restitutie van de A.O.W.-premie, het- welke een inkomstenverb.oging van l1 pet betekent, een volledige verwerking van de huurbijslag in de lonen met de daaraan vastzittende doorwerking in pensioengrondslagen enz. Het prijsni veau vordert naar we menen te weten geen aparte maatregelen ter compen satie. Als er dan nog ruimte is zou het het meest voor de hand liggen, dat allereerst aandacht wordt geschonken aan de men sen, die het meest behoefte hebben aan inkomstenverbetering. Dat het N.V.V. daaraan voorbij ziet is wat we dit vak verbond op het ogenblik kwalijk nemen. Een algemene loonronde schuimt in één keer alle ruimte af, geeft de beter-be- taalden een nog grotere voorsprong op de „minimumlijders", maar laat de „minimumlijders" even zwaar delen in de toenemende last van de prijs stijging. Even zwaar? Nee, zwaarder, omdat zij minder loonsverhoging zouden krij gen. De algemene ruimte zou naar on ze smaak dan vooral moeten worden aangewend ten behoeve van de min- der-draagkrachtigen. Dat kan door het aantal gemeenteklassen in te krimpen, behoorlijke toeslagen te geven op de uitkeringen krachtens de invaliditeits wet, bestrijding van de structuur-werk loosheid in onze probleemgebieden, ver betering van de lonen der G.S.W.-wer- kers enz. Blijft er dan nog in bepaalde bedrijfstakken of ondernemingen spe- lingsruimte, dan ligt het toch voor de hand, dat. die ruimte ten goede komt ook aan de werknemers. We geven deze beschouwing na talloze gesprekken met arbeiders, met plaatse lijke kadermensen. Als het N.V.V. het voorbeeld van de Partij van de Arbeid eens zou volgen met een ideeënbus der j democratie, dan twijfelen we geen se- j conde aan de uitslag: een algemene j loonronde zou door de arbeiders, mits op voorwaarde, dat op een andere wijze de ruimte aan hen ten goede zou ko men, worden afgewezen. Advertentie licht gewicht - grote zuigkracht I. I*rü|" Een lid van de Labourfractie in het Britse Lagerhuis, Marcus Lipton, heeft besloten de minister van ver keer, Watkinson, vragen te stellen over mensen die onder hypnose rij examen doen, aldus een bericht van Reuter. Hij zal dit doen naar aanlei ding van het geval van de 25-jarige mevrouw Mary Priddoe uit Paignton in Devonshire, die haar rijbewijs haalde nadat zij een hypnotiseur had bezocht. De hypnotiseur in kwestie, Henry Blithe, verklaarde dat hij mevrouw Priddoe alleen zelfvertrouwen had gegeven, omdat zij aan examenvrees leed. Hij voegde hieraan toe, dat hij al verscheidene mensen had geholpen en nu bezig was aan een 'grammo foonplaat met instructies voor hen die hem niet persoonlijk konden be zoeken. Het Nederlandss schip, de Henry Denny, die donderdag in een vliegende storm ten zuiden van IJsland in grote moeilijkheden kwam te verkeren en ernstige schade opliep, is thans op eigen kracht op weg naar Reykjavik. Het wordt begeleid door het weerschip India omdat de navigatie-instrumenten niet in orde zijn. zal ongeveer eind augustus, begin september geweest zijn Dokter Scheers heeft het me in juli voorge schreven toen, ehIk was wat overspannen toen, inspecteur. Maar na een poosje zei hij dat ik er ver der mee op moest houden en schreef hij mij een on schuldiger middeltje voor. En toen heb ik het half volle flesje weggezet." „Kwamen er wel eens anderen in de badkamer dan de leden van uw gezin?" „Ja, dat wil zeggen, als we eens een enkele keer mensen te eten hadden of een avondje gaven, knap vond of niet, hij was de kantonrechter en ikik ben de griffier. Het zou, gegeven onze verhouding, toch hoogst onhoffelijk zijn geweest zo maar met de ande ren mee te gaan zonder ook maar een poging in het werk te stellen omom hem alsnog.... enfin, Ik was toch wel de laatste, die mocht tonen dat het mij, zo als u het uitdrukt, een opluchting was dat....Voelt u dat niet aan?" Natuurlijk, dat is me volkomen duidelijk. Nu nog één vraag. Kunt u zich nog herinneren of dat flesje, toen u het weggooide, nog even vol was als toen het ten de gasten zich daar wat op. Het huis is erg ouder- werd weggezet? Ik meen, toen u ophield de medicijn wets. d° enige vaste wastafel is in de badkamer." te gebruiken?" -*- Srreenk fronst in pijnlijk nadenken 16 Smeenk knikt zwijgend. .Maar waarom gooide u het dan nu pas weg? Waar om wachtte u er zo lang mee? Vanmorgen om acht dien TT hh'n de bakken»geleegd, u moet het dus na dien hebben weggedaan. Waarom hebt u dat in uw ice-!ilrn™eiv.S 70 bplaslende flesje niet dadelijk wegge gooid. mijnheer Smeenk?" -.Maar ikik wist immers niet eerder, dat het belastend was?" „U wist niet eerder „Nee. nee." Smeenks mager gezicht trekt ze nuwachtig. „Ziet u, ik had wel gehoord, dat Van den Bronck vergiftigd was, maar waarmee, dat hoor- 'k eerst vanmorgen op het postkantoor. De rector IZ fi diieVi En t0en T*leb ik rAadel«k gedacht, dat dat flesje, dat flesjeIk.... Hij snikt gierend „Toen dacht u er beter aan te doen dat flesiè maar zo gauw mogelijk kwijt te raken. Dat was/op ziin zachtst gezegd, heel dom van u. U als jurist had beter moeten weten. Op deze wijze bemoeilijkt en vertroe belt u mijn onderzoek Waar stond dat flesje''" m de badkamer in het medicijnkastje." „Was dat kastje op slot?" „Nee." „Dus iedereen kon er in komen?" Smeenk knikt. „Hoe lang heeft het daar gestaan?" „Van de tijd, dat ik ophield het te gebruiken. Dat „En heeft u, nadat u dat flesje wegborg, wel eens een dinertje of een avondje gegeven?" „Een paar keer." „Wie waren de gasten?" „Mijnheer Van den Bronck, de Bastiaansses, Jules Louwerijsse, de notaris en zijn vrouw, rector De Stop- pelaere, enfin, zo onze gehele kennissenkring." „En al die mensen hadden dus toegang tot uw me dicijnkastje? Voelt u nu niet, hoe dom u heeft ge daan, mijnheer Smeenk? Misschien heeft u met dat flesje wel een gewichtig bewijs voor uw onschuld ver nietigd De griffier knikt weer. „Ikik was mezelf niet, inspecteur," zegt hij zielig. „Het is heel jammer, dat u zichzelf niet was. En nu nog iets Naar u zelf ook toegeeft, is u na het vertrek van hel overige gezelschap nog enige tijd bij mijnheer Van den Bronck gebleven. Waarom? „Ik wou bem overhalen toch mee te gaan". „Wat bewoog u daartoe? De overledene was, die de kleurloze wenkbrauwen. „Ikik weet het waarlijk niet. Mis schien dat mijn vrouw „Is mevrouw nog hier?" „Zij zou op mij wachten." „Gaat het over dat flesje?" De kleine kropduif wordt bijna heftig. „Wat een onzin, alsof dat ellendi- ge flesje iets met de moord te maken heeft." Rad zenuwachtig gaat ze verder en vertelt dat er natuur lijk niet zoveel meer in zat, omdat zij op een avond i Charlotte Bastiaanse, die zo over slapeloosheid i klaagde, een beetje had gebracht. ..Nu ja," zegt ze verontschuldigend, „een heel 1 klein beetje maar. een paar tabletten net genoeg I voor twee keer. En dan heb ik Ton. dat is mijn broer, inspecteur, ook nog eens een dosis gegeven. Dat was toen hij bij ons logeerde en zo'n vreselijke kiespijn had. Weet je nog wel, Lou?" „Of ik weet, dat jij met dat goedje aan het uit delen bent geweest als Sint. Niklaas met pepernoten, nee, dat weet ik niet. Als ik het geweten had...." Hij NADRUK VERBODEN) indruk krijg ik tenminste, nu juist geen beminnelijk maakt een onmachtige beweging. mens. Het was eigenlijk een opluchting voor het he le gezelschap, dat men hem kwijtraakte, nietwaar?" „Zeker, zeker, tenminste wat de rest van het ge zelschap betreft, maar u moet niet vergeten, mijn verhouding tot hem was...." „Naar ik gehoord heb verre van vriendschap pelijk" „U begrijpt me niet, inspecteur", de knokige vin gers plukken weer nerveus aan de das. „U begrijpt me niet. Onze persoonlijke verhouding heeft hier hoe genaamd niets mee te maken. Of ik hem sympathiek „Dan had je nog niets gedaan." denkt Pieter Per- quin Hij zucht even. „Nu ziet u, mijnheer de griffier, hoe jammer het is, dat u dat flesje hebt vernield en weggegooid." „Ja, ik heb nog zo gezegd...." Mevrouw Smeenk hreekt plotseling af en kijkt met kollende schrikogen van haar man naar Perquin. „Ik dank u voor uw inlichtingen, mijnheer Smeenk, dat is dan genoeg voor het ogenblik." ZONDAG 19 april: .Je zondag na Pasen; eigen Mis, Credo; Pref. v. Pasen: - wit. MAANDAG: Mis v. zondag; Pref. v Pa=en' wit. DINSDAG: H Anselmus, bisschop, belijder, kerkleraar: Mis In medio; Credo; Pref. v. Pasen; wit. WOENSDAG: H.H. Soter en Cajus, pausen martelaren; Mis Si diligis; Pref. v. Pasen; rood. DONDERDAG: H. Georgius, martelaar; eigen Mis; Pref. v. Pasen; rood. VRIJDAG: H. Fidelis van Sigmaringen, mar telaar; Mis Protexisti; Pref. v. Pasen; rood Utrecht en Rotterdam: H. Egbert, belijder; Mis Justus: 2 geb. H. Fidelis; Pref. v. Pasen; wit. ZATERDAG: H. Marcus, evangelist: eigen Mis; 2 geb. v. Kruisdagen; Credo; Pref. v. Pasen; rood. ZONDAG 26 april: 4e zondag na Pasen; eigen Mis: 2 geb. H.H. Cletus en Mar- celtous; Credo; Pref. van-Passu; wit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5