Lt.-kol. FENS: WESTEN MAG GEEN CONCESSIES' DOEN 's Lands Kroniek- DE A CARNAVAISMOORD DAGPUZZLE In Raad van Europa Vrije concurrentie in het zee vervoer ernstig bedreigd C.H.U. weifelt 21 20 19 TECHNISCHE Aantal kiezers in Algerije sterk gestegen Beroep op alle regeringen om hun scheepvaartpolitiek te herzien Uit de pers V B Terreur verminderd Gemeente-ambtenaren zaterdags vrij Haagse oplichter veroordeeld Centrale verwarming van de volkswoning Kosten geraamd op 260 tot 280 gulden per jaar Ondervoorz. Kon. Ned. Reedersvereeniging Moskou waarschuwt Bonn Tegen atoombewapening Een globe geveild voor 34.000 gulden Amerikaanse fabriek aan de Botlek A door MARTIN MONS T WOENSDAG 22 APRIL 1959 woensdag 15 t m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan In Gelecn Maar door de week wat langer werken Felle brand in maalderij te Geesteren mm mm, dM Jé»' ""v- O O Werk voor 40 man Zo goed geschoren ben je nog nóóit geweest!' 7ê> Palmolive garandeert G U zachter en U gemakkelijker scheren of Uw geld terug! Handelaars in feest- en schertsartikelen bijeen - Waarom 1 april geen officiële moppen- ydag - Beste aprilmop gehonoreerd Gevaarlijk werk Gezichtsbedrog Advertentie VRIJDAG DONDERDAG WOENSDAG WOENSDAG DONDERDAG ZATERDAG DINSDAG APRIL VRIJDAG MAANDAG APRIL ONDAG APRIL APRIL APRIL APRIL APRIL A PR L APRIL APRIL IN Dl STRIK: Algemene machinebouw. w.o. machines, apparaten en onderdelen 5oor kernenergie, complete industriële installatie5. Verbrandingsmotoren, stoommachine?, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrichters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtineen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en half fabrikaten. Machines.) gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de houtindustrie. Handelsinformatie? en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUWCascobomvIJzer, staal, non-ferro-inetalen. kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatieapparatuiirStuurmaehines, nautische instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveiligingsmateriaal, reddingsmateriaal, enz. Laad- gereiDekwerktulgen, lieren, kaapstanders, e.d., laadbomen. Technische voorziening™Hii'lpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en .stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot- keu ken installaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e.a. conservering*- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties en voorlich. tingsdienstenDiversen. De Nederlandse afgcaardigde luite nant-kolonel b.d. J. J. Fens- (KVPI heeft gistermiddag te Strauts- hurg in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa als inleider van het debat over de algemene poli tiek van de raad verklaard, dat de as semblee zich niet een resolutie achter het christelijk standpunt ten aanzien van Berlijn en Duitsland moet stellen. Sprekend als rapporteur san de po litieke commissie verklaarde hij. dat het Wfeaten moet vasthouden aan vrijheid voor de West-Berliiners en vrjje toegang tot <le stad. Het Westen mag geen con cessies doen. svaar geen gelijkwaardi ge Russische concessies tegenover staan. Voorts meende de heer Fens dat de assemblée moet vaststellen dat de ge meenschappelijk belang zijn. De grote E.G.K.S en Euratom) niet in het ge drang mogen komen bij de verdere ontwikkeling in Europa. Hii riep de af gevaardigden op zich bij het debat te beperken tot kwesties die voor de lan den van de Raad van Europa van ge meenschappelijk belang zijn. De gorte kwesties zjjn uiteraard Berlijn en- Dc terreuractie van dc Algerijnse re- hellen is maandag verminderd en gis teren is er vrijwel geheel een einde aan gekomen. Dit heeft tot gevolg gehad dat het aantal Algerijnen, dat alsnog een stem uitbracht in de gemeente raadsverkiezingen, vrij sterk is opgeio pen, aldus mefdt U.P.I. Het aantal kie zers bedroeg ongeveer 60 procent, in enkele gevallen zelfs 90 procent van het aantal kiesgerechtigden. In 185 kleine gemeenten is gisteren gestemd. Zondag zjjn de verkiezingen in Algiers, Constantine, Oran en andere grote steden begonnen: maandag heb ben tweehonderd kleinere steden hun beurt gehad. Tot dusver heeft de ter reuractie van de rebellen 20 doden en 70 gewonden geëist. De slachtoffers waren voor het merendeel Algerijnen. Zondag was de terreur het zwaarst en hieven de meeste kiezers weg in en kele plaatsen verscheen slechts 45 per cent van het aantal ingeschreven kie zers. Waarnemers zjjn van mening dat de verminderde terreuractie bewjjst, dat het leger en de politie sinds zondag, de toestand weer steviger in de hand hebben, aldus U.P.I. (Van onze Limburgse redacteur) Dc gemeenteraad van Gelcen heeft dinsdagavond zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om de gemeenteambtenaren vijf dagen in de week te laten .werken. Zaterdags zul len ze voortaan vrijaf zjjn. Overigens betekent dit niet dat een kortere werk tijd wordt ingevoerd. In ruil voor de vrije zaterdag moeten zij namelijk op al le overige dagen van de week langer gaan werken. De huidige werktijden van vrijdag worden' uitgebreid met een avonddienst van 7 tot 9.15 uur. G< durende deze tijd zal de gemeentesecretarie voor het pu bliek geojiend zijn. Volgens B. en W. is deze service voor het publiek het voor naamste motief waarom in Geleen de gemeente ambtenaren voortaan op za terdag vrij zullen zijn. Enkele raadsle den meenden aan dit motief te moeten twijfelen. Zij waren van mening dat het voorstel meer was ingegeven door het verlangen van de ambtenaren naar een vijfdaagse werkweek. Desondanks keur de de raad het voorstel toch goed. Burgemeester dr. J. P. D. v. Ban ning deelde nog mee dat Geleen niet de enige plaats is waar de gemeente- ambtenaren een vijfdaagse werkweek- hebben. Volgens hem is dit ook reeds te Eist en te Cuyk het geval. De Haagse rechtbank heeft een 38- jarige Hagenaar wegens meermalen gepleegde oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek en hem tevens voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de rege ring, met gedurende de drie jaar lange proeftijd onder toezichtsteiling van het Nederlands genootschap tot reclasse ring en van een door deze instelling aan te wijzen psychiater. De veroordeelde, die iichzelf ten on rechte uitgeeft voor journalist en pu blic relations adviseur, had zich in 1957 en 1958 schuldig gemaakt aan het ple gen van oplichtingen ten nadele van de eigenaars van een Schevenings garage bedrijf en van een Haagse hotelhouder. De garagehouder had hij wijsgemaakt, dat hij hem de alleenvertegenwoordi ging zou bezorgen van een grote Duitse autobandenfabriek en dat hij er buiten dien voor zou zorgen dat de garage re paratieopdrachten zou krijgen van het ministerie van oorlog. Tegenover de hotelhouder had hij zich voorgedaan als een advocaat, die verscheidene moei lijke zaken voor hem zou kunnen oplos sen. Van al zijn .slachtoffers wist de man grote sommen geld los te praten. Duitsland, doch er bestaan ook „favni betwisten" ais hel Brits-IJslandse vis serijgeschil en het Oostenrijks-Ita liaanse meningsverschil over de rech ten der vroegere Oostenrijkers in Zuid- Tyrol De kwestie Cyprus, die enige ia- ren achtereen bij hel politieke debat in de assemblée een rol speelde, is geluk kig geregeld./In dit verband van de ..familietwisten" deelde de heer Fens mee, dal in de politieke commissie de gedachte is geopperd, dat men voor dergelijke kwesties Europese ..Commis sies van gdede diensten" zou kunnen vormen. De Europese conventie voor vreedzame regeling van geschillen is immers pas door drie landen 'Neder land. Noorwegen en Zweden) geratifi ceerd en kan bp deze geschillen nog geen dienst doen. Het politieke debat wordt vandaag voortgezet. De nieuwe voorzitter van dc assem blée, de Britse Labour-afgevaardigde Edwards deelde na de vergadering op een persconferentie mee, dat hij van plan is in de komende zomermaanden een rondreis langs dr Euronese hoofd steden te maken. Hjj wil dan nagaan boe men denkt over een lusie van de Raad van Europa en de O.E.E.S. en de mogelijkheden van een verdere ra tionalisatie en concentratie van de Europese instellingen. Edwards was ervan overtuigd, dat de assemblée van de Raad van Europa de E.E.G., Euratom en E.G.K.S. steunl en aanmoedigt zonder de eigen belan gen te verwaarlozen. Een mislukken van het Europa van de Zes zal ook voor het grotere Europa een tragedie beteke nen. Overigens meende hij, dat de leden van de raad, die niet tot de Zes beho ren. aan de vorming van de kleinere Europese gemeenschappen mee zul len moeten doen als zij de Raad van- Europa in stand willen houden. Het feit dat hij als afgevaardigde van bui ten de Zes tot voorzitter'was gekozen, zag hij als een aanwijzing dat dit ver langen bestaat. Hot Nederlandsch economisch insti tuut heeft een studie voltooid over de economische en sociale aspecten met betrekking tot ,.de verwarming van de volkswoning". In deze studie luidt de conclusie, dat het mogelijk moet wor den geacht mits de complexgrootte en de wijkopbouw aan zekere voorwaar den voldoen dat in de middelgrote en grote gemeenten volkswoningen werden uitgerust met centrale verwar ming, waarvan de kosten van verwar ming circa 260 tot 280 per jaar per woning zullen bedragen. Verwezenlijking van dergelijke pro jecten zou betekenen, dat 32,5 pet. resp. 22,1 pet. van de bewoners van volkswo ningen thans reeds voordeliger uit zou zijn met een centraal verwarmde wo ning. De, samenstellers van de studie heb ben bij een enquête onder bewoners van blok- en etagewoningen ervaren, dat niet minder dan 77 pet. van hen cen trale blokverwarming prefereert. Deze positieve instelling bleek o.a. gebaseerd te zijn op de factoren „werkbësparing" en ..de mogelijkheid om het gehele huis te verwarmen". Ruim 60 pet. van deze bevolkings groep wilde zelfs wel meer dan 280 per jaar voor centrale verwarming be talen. Een felle brand heeft gistermiddag een gedeelte verwoest van de maalderij, graan- en kunstmesthandel van G. Oude Élberink aan de Vriezenveenseweg te Geesteren I gemeente Tubbergpn). Het grote pakhuis, dat slechts een jaar oud was en waarin onder andere turf- strooisel, sojabonen, veervoeder, stik stof en andere kunstmest lagen opge slagen, ging geheel in vlammen op. Andere gebouwen werden licht bescha digd. De oorzaak van de brand, die met een grote rookontwikkeling gepaard ging en eerst na twee uur door de brapdweer uit Almelo en Tubbergen be dwongen was, is nog onbekend. De schade, mede aangericht door grote hoeveelheden bluswater, wordt geraamd op enige honderdduizenden guldens. De gebouwen zijn verzekerd. De heer L. P. Rui s, ondervoorzitter van de Koninklijke N'ederlandsche Ree dersvereeniging, heeft gisteren te Wash ington verklaard- ..De vooruitzichten voor vrije en eerlijke concurrentie in het zeevervoer zijn nog nooit zo slecht geweest als op dit ogenblik". De heer Ru.vs sprak op de vergade ring voor vrijheid van zeetransport van de internationale Kamer van Koophan del. Indien niets wordt gedaan de situatie te corrigeren, zal het van kwaad tot erger worden. Steeds meer landen be schouwen zeetransport /.onder enige noodzaak voor defensieredenen als een werktuig van buitenlandse handelspoli tiek dat niet noodzakelijkerwijze zich zelf moet bedruipen. Staatsvloten vervoeren niet alleen la- lr Venray bestaat de bepaling, dat. de bewoners een dag per jaar de gemeente persoonlijke diensten moeten bewijzen of anders vier gulden moeten betalen. Een bepaling, welke de gemeente als regel per jaar rond twintigduizend gulden oplevert. De lieer M. van Vught, stationschef, gaf er dit keer echter de voorkeur aan de persoonlijke dienst wél te bewijzen en nog wel in uniform. Hij werd door drie ambtenaren gecontroleerd. Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat gisteren :n Moskou aan de West- duitse ambassadeur Kroll een nota is overhandigd, waarin Bonn gewaar schuwd wordt voor d': gevaren van een Westduitse atoombewapening, en waarin Moskou tegen die bewapening protesteert. In de Russische nota wordt volgens UPI gezegd dat recen telijk feiten aan.het licht zijn gekomen welke alle reden geven om aan te ne men dat de Westduitse regering streeft naar zo snel mogelijke verwe zenlijking van de binnen de NATO op gestelde plannen voor de atoombewa pening van Wcst-Duitsland en werkt aan een nog verdere ontwikkeling van de voorbereidingen van een raket- en atoomoorlog op haar gebied. In de nota stelt Rusland dat de uit rusting van West-Duitsland met kern wapens en de concentratie van bui tenlandse kernwapens op Duits grondgebied ,,het gevaar van een mi litair treffen waarin West-Duitsland in een zeer gevaarlijke positie zou verke ren, aanzienlijk vci-groten". De be doeling van de voorbereidingen om West-Duitsland met kernwapens uit te rusten is volgens de nota de deelne mers aan de besprekingen tussen Oost en West voor een voldongen feit te stel len. Een 16de-eeuwsc wereldbol waarop de route van Ferdinand Magelhaens -eis om <e wereld is aangegeven, is in Lon den verkocht voor 34.000 gulden. De globe, die het eigendom was van een niet nader aangeduide Nederlander, werd gekocht dcor dc Britse antiquair Charles W. Traylen. die deze weer voor 50.000 gulden van dc hand wil doen. De zalen van Sotheby's te Londen waren gevuld mot meer dan 100 van de meest bekende antiquairs en kunst handelaars toen de globe onder de ha mer kwam. Onder de prominente bie ders waren de Amerikaanse boekhan delaar John Fleming en de Engelse antiquair Henry Stevens. Het bieden ging snel en spoedig was de 30.000 be reikt. Een televisie-camera snorde toen de veilingmeester de globe aan Traylen toewees voor 34.000 gulden. De globe werd vervaardigd door de Duitse kaartenmaker Johann Schoener ongeveer tien jaar na Magelhaens his torische reis (1519-1522). Men gelooft dat het dezelfde lobe is die te zien is op Holbeins in 1533 geschilderd schil derij ..Ambassadeurs". Australië komt er niet op voor en de denkbeeldige noordwest passage is erop getekend, waarbij de Atlantische en Stille Oceaan ten noorden van Canada met elkaar verbonden zijn. De hoogste prijs op de veiling was 42.000 gulden voor een zeldzaam boek over de reizen van Jacques Cartier in de jaren 1534 en 1536-37. dingen van handelsorganisaties Tan de staat zonder concurrentie, dcch verschij- nen ook als concurrenten voor de vriie handel, met een unfair economisch ge- br- ik van scheepsruimte. hetgeen ho ger vrachten voor ladingen betekent, hetgeen weer tegen de belangen van gebruikers van scheepsruimte is. aldus de heer Ruys. Hij zei dat de raad van dc internationale Kamer van Koophan del zondag een resolutie heeft aange nomen tegen alle vormen van v|ag-dis- criminatïe, welke indruisen tegen de vrije gang van internationale handel en het beste gebruik van scheepsruimte De resolutie doet een beroep op alle regeringen in het licht van deze over weging hun scheepvaartpolitiek te her zien. Doelend op de ..goedkope vlag", zei de heer Ruys dat de ongesubsidieerde scheepvaart ook moet concurreren met landen waar op de scheepvaart geen belasting rust. Waar de zuidelijke en westelijke arm van de Botlek samenkomen, zal spoedig worden begonnen met de bouw van een Amerikaanse carbon black-fabriek. Carbon black is een produkt, dat 35 procent vormt van de thans in gebruik zijnde rubber autobanden. De oprichting van deze fabriek zal ongeveer 10 miljoen gulden bedragen. De fabriek zal een aanvangscapaciteit hebben van een jaarlijkse produktie van 15.000 ton carbon black met hoge anti slip-eigenschappen. De fabriek aan do Botlek zal eigen dom zijn van een Nederlandse N.V., de Continental Carbon Company Ne derland N.V. Enige aandeelhoudster van het maatschappelijk kapitaal, de tegenwaarde van 1.800.000 dollar., is de Continental Oil Company. De fabriek, die aan ongeveer 40 men sen arbeid geeft, zal naar verwacht wordt begin 1960 gereed zijn. Als direc teur zal optreden een achterkleinzoon van de bekende staatsman Thorbecke, de heer W. H. Thorbecke. Mr. H L. Woltersom, president-com missaris ran de Rotterdamsehe Bank N.V., heeft zich oereid verklaard de benoeming tot president-commissaris van de op te richten Nederlandse maat schappij aan te nemen. Via zijn bank zal het nieuwe bedrijf worden gefinan cierd. Advertentie f? I I Ll Tl, Ernst by de handelaars in feestartikelen. Vanwaar het gebruik stamt, dat men elkander op de eerste april fopt, blijft voor de geleerden een raadsel. Sommigen gaan van de veronderstel ling uit dat de oorsprong waarschijn lijk moet worden gezocht in de dagen van de invoering van de Gregoriaanse kalender, toen de eerste dag van het nieuwe- jaar werd vastgesteld op de eerste januari. Zij, die zich met de maatregel van paus Gregorius kwa lijk konden verenigen werden slacht offer van hun struisvogelpolitiek en wanneer het op het noemen van de officiële data aankwam werden ze bij de neus genomen. De bril van Alva heeft er blijkbaar bitter weinig mee te maken en zo men hieraan toch de voorkeur geeft kan het misschien Joegoslavië In Belgrado woedt op het ogenblik een griepepidemie die ern stige vormen schijnt aan te nemen en in vele gevallen longontsteking veroor zaakt. Elke dag worden een ongeveer achthonderd nieuwe gevallen aangege ven. 19 En wacht eens, hier beweert hij zelfs, dal als hij deed wat zijn waarde Adriaan vraagt en het werd ontdekt, dit hem zijn positie zou kosten. Wie ter wereld is deze Van den Amstei? En wat wou de overlod-ne van hem? Waarom is zijn naam in deze zaak niet genoemd? E m brief van een zekere De Stoppelaere dat moet de rector zijn waarin hij de kantonrech ter ziin steun toezegt bij de verkiezing ran een lid van het sociëteitsbestuurHm, overmatig enthou siast schiint de rector anders niet. Een brief met een wapenBaron J. B. H. M. Louwériisse tot den Boekenhove denkt er niet aan Radnor Tl te verkopen, ook al verhoogde Jhr. Van cien Bronck zijn belachelijk bod tot het tienvoudi ge. De hele geschiedenis is zot en beledigend en baron Louwerijsse verzoekt Jhr. Van den Bronck nadrukkelijk hem verder van dergelijke malle en smakeloze. Nu. deze baron Louwerijsse neemt geen blad voor zijn mond. Nog een brief van dat opvlie gende heerschap. Wat is dat nu? Baron Louwerijsse heeft na zijn laatste gesprek met Jhr. Van den Bronck nog eens ernstig nagedacht en ziet in, dat hem niets anders overblijft dan deze Radnor voor de geboden prijs te laten. Pieter Auguste Perquin zou er een lief ding voor geven om te weten welke overtuigende argumenten Van den Bronck in dit ge- sorek te berde heeft gebracht. En hier hebben we "een mijnheer M. J. G. M. Beeuwkes. die smeekt hem om den wille van zijn arme vrouw en kinderen 'och niet ongelukkig te ma ken. Hij bezweert, dat hij inschuldig is, ook al heeft h\) misschien de schijn tegen zich. Een merkwaar dige brief, maar misschien is hij aan de dode in z'jn Kwaliteit van kantonrechter gericht en bij vergis sing in deze la verdwaald. In allen gévalle ai weer iemand, die een motief had. Een mooi zaakje werd dit. Geen wolk van getuigen, maar een woik van verdachten. En eer hij had uitgepuzzled wie van die verdachten ook nog over de heide andere beroemde voorwaarden van Dekkertje, nl. middel en gelegenheid, beschikte, kon hij wel grijze haren heb ben en, wie weet. zijn ontslag als volkomen ongeschikt. Brigadier Dekker islaat, terwijl hij rekeningen en andere paperassen zorgvuldig op stapeitjes rang schikt. niet zonder leedvermaak zijn chef gade. Dat komt er van als iemand altijd iets bijzonders wil. Tjonge, dat is nog de oorspronkelijke bekleding. Dat zit er nu al bijna twee eeuwen op en is nog zo fris als hauderi de werklui er eerst gisteren de laatste hand aan gelegd. Zonde en jammer, dat zo'n kamer als kantoor gebruikt wordt. Met een stevige pennekras beëindigt notaris Rom- bouts ziin werk en wendt zich weer tot lijn bezoeker. .,En waarmee kan ik u van dienst zijn, inspec teur.ehopnieuw een blik naar het kaartje, „Perquin?" ,,Met inlichtingen over uw oormalig kandidaat Van den Amstei," zegt Pieter Perquin opgewekt. Het gezicht van de notaris verstrakt zo mogelijk nog meer. ,,Dat is een eigenaardig verzoek. Ik kan moeilijk aannemen dat de heer van den Amstei zich aan iets Die griffie was de schuldige, dat 'ag een ,klein zou hebben schuldig gemaakt, dat hem onder de kind. En in plaats van die kerel flink aan te blaf- aandacht van de politie irengt." ten, gaat hii hier zitten snuffelen in dingen, die ,.Ook zonder dat kan er bij de politie belangstel hem geen snars aangaan en laat hem. Dekker. Qui- -ling voo> hem bestaan. Als getuige bijvoorbeeld." ten naar ziin avondeten. „Als ik me niet vergis, is u hier in verband met ..Nog ie's bijzonders onder dat rommeltje? Geen die moord op de kantonrechter. Daarmee kan van brieven of zo?" den Amstei niets te maken hebben, hij was al sinds Nee inspecteur," zegt brigadier Dekker en denkt twee maanden niet meer nier, toen het drama plaats had. U volet een verkeerd spoor, inspecteur." „Wilt u mij vertellen, waarom u hem zo plotseling ontsioeg, notaris?" „Wie zegt dat ik hem ontsloeg?" ..Laten we nu geen verstoppertjespelen, notaris. Het vaat hier om het onderzoek in een moordzaak." „Waarmee Van den Amstei ïiets te maken kan hebben. Ik begrijp al dit gewroet in zaken, die de politie niet aangaan, niet. Vooral niet, daar zelfs het kleinste kind nier weet, wie dq kantonrechter vermoordde." „Dan weet dat kleinste kind meer dan ik." zegt Perquin geprikkeld. Notaris Rombouts heft bezwerend een welverzorg de hare. zijn toon wordt van lutoritair ineens ge- moedeliik. „Het was mijn bedoeling niet u onaange naam te zijn, inspecteur. Maar ziet u eens, in een kleinestadsgemeenschap als deze, waar de mensen Pieter Perquin laat zijn blikken door de kamer elkaar van ouder tot ouder kennen, is de algemene valen overtuiging een factor, die niet te verwaarlozen valt. Ik voor mii stel er vertrouwen in en ben nog nooit bedrogen uitgekomen. Als nu die algemene overtui ging een bepaalde persoon aanwijst als m ziin hart: „Natuurlijk niet, igenwijze malloot.' „Zo. dat is dan alles." inspecteur Perquin doet de brieven in zijn aktentas. Hij rilt even, het, is koud in deze onverwarmde kamer, maar Pieter Per quin heeft een gevoel als was het niet alleen die koude, die hem deze rilling bezorgt. HOOFDSTUK VII. „InspecteurehPerquin?" zegt de man ach ter het grote bureau, terwijl ntj met opgetrokken wenkbrauwen van het kaartje, Jat hjj tussen duim en wijsvinger houdt, naar zijn bezoeker kijkt. ,,Tja, eh.. gaat u zitten. Staat u me toe, dat ik dit even afmaak? Ik zit op het ogenblik zonder kandidaat en mijn beide klerken kan ik niet alles toevertrou wen dw De prachtige oude huizen, die je nog in zulke vergeten stadjes vindt! Zie nu toch eens dat fragiele stucwerk die prachtig bewerkte koof. En hoe geraf fineerd doen het parelgrijs en matgoud van de om lijsting het rode damast van de panelen uitkomen. (Wordt vervolycll een uiting zjjn van chauvinisme Wc motsten onwillekeurig aan het twistgesprek der historici en folklo risten denken, toen in Hilversum in hotel Santbergen, tijdens de rondvraag van de algemene jaarvergadering van de Nederlandse bond van handela ren in dc feestartikelenbranche ge pleit werd voor de propagering van de eerste april tot moppendag. „We hebben een officiële moeder- en va derdag. Waarom dan ook niet een of ficiële moppendag?" De voorzitter, de heer G. Ridderikhoff, vond dat geen kwaad denkbeeld. Men was er eigen lijk in de weken voor de eerste april van dit jaar reeds mee bezig geweest, maar de activiteit had zich' slechts beperkt tot het uitgeven van een af fiche „Laten we in de toekomst de beste aprilmop in de Nederlandse dag bladpers honoreren. Misschien kunnen we een wisselbeker of een medaille beschikbaar stellen", werd achter de bestuurstafel opgemerkt. Men kwam niet tot een afgerond besluit en vond het beter de zaak opnieuw te bestu deren. Trouwens, er waren meer onder werpen tiaar het domein van een be stuurlijk beraad verwezen voor de rondvraag aan de Orde kwam. En me nig vuurpijltje, om in de stijl van de geanimeerde vergadering te blijven, werd figuurlijk dc lucht in gescho ten. De bond bestaat thans negen jaar. maar de meningen bleken ook nu nog verdeeld over de vraag wie nu wel en wie niet de eer van het lidmaat schap mag genieten. Er zijn in Ne derland slechts vijftien tot twintig zg. speciaalzaken, winkels die uitsluitend feestartikelen verkopen. „Met een der gelijk gering aantal heeft het immers niet het minste nut een landelijke or ganisatie in leven te houden", aldus de mening van bestuurszijde. „De win keliers die voor. zestig procent feest artikelen verkopen en voor de rest souvenirs, schriften, boeken en potlo den aan de man brengen kunnen toch tot onze gelederen worden toegelaten", zo werd opgemerkt. De oppositie hield vast aan de bonafide „feestartikelen verkoper". „De vereniging van boek handelaren zou ons als leden weige ren. En terecht. Maar zodra een boèk- handelaar in carnavalstijd of teg\i Koninginnedag vuurwerk, feestmut- sen, maskers en fopartikeien verkoopt, wordt hij bij ons als lid toegelaten". Men kwam er eigenlijk niet uit, en ook deze jaarvergadering bracht geen oplossing in bevredigende zin. We ver namen nog dat er van overheidswege wordt gedacht aan een regeling om paal en perk te stellen aan de ver koop van vuurwerk aan kinderen, een verstandig besluit, want met vuur spelen blijft gevaarlijk. Al is het dan ook koud vuur. De C.H.U. gaat er trots op een ..gou vernementele" partij te zijn. Zij wenst in de Kamer althans met een wis selend deel van haar fractie de steun te zijn van de regering. Maar dan moet er eerst een regering zijn. Als die- er nog kometi moet, is de gou vernementele gezindheid bij de C.H. althans bij een deel wel eens minder opvallend. In het vergevorderde stadium van de kabinetsformatie, waarin wij ons thans bevinden, worden uit deze par tij hier en daar noodkreten verno men, die de Unie van haar gouverne mentele verantwoordelijkheid, zoals die zich in de huidige verhoudingen opdringt, ivillen afhouden. En de Unie-voorzitter, mr. Beernink, die maandag bij prof. de Quay geroepen werd, leek vooral een terughoudend partijman te willen blijven, hoewel hij toch iets dichter bij de Kroon stond dan gewoonlijk. Deze weifelingen mogen begrijpelijk zijn voor wie zich bij het feit van het vaak onbegrijpelijk gebrek aan C.H.- homogeniteit heeft neergelegd. Maar het komt ons voor, dat de gereser veerdheid welke maandag uit de hou ding van de C.H.-bezoekers van prof. de Quay sprak, moeilijk te rijmen valt met de leuze, waaronder de Unie de verkiezingen heeft gevoerd. „In 's lands belang" hadden wij construc tiever en gouvernementeier'' gelui den verwacht dan wij maandag te ho ren kregen. Het landsbelang vraagt op dit moment, naar het ons voor komt, geenszins de afzijdigheid van de C.H.U. ten aanzien van de door de formateur gemaakte opzet voor een kabinet. Wij hopen dat prof. de Quay bij alle betrokkenen doeltreffende v steun vindt om bestaande of ver meende bezwaren weg te nemen. IMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIHIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMmillilllllllllll Opneming m deze rubriek I# niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Wij lezen in De Volkskrant: Op de dezer dagen gehouden alge mene vergadering van de V.V.D. werd met een Limburgse industrieel voor het eerst een katholiek in het hoofdbestuur gekozen. Betekent dit nu, dat er binnen de liberale partij ruimte komt voor de eigen inzichten van katholieken? Hier voor bestond blijkbaar wel enige vrees, want uit de V.V.D.-vergadering werd gevraagd of de katholieke kandidaat voor het hoofdbestuur ook akkooTd gaat met de liberale voorkeur voor het openbaar onderwijs. Prof. Oud vond dat kennelijk een lastige vraag. Hij ging er echter wel van uit, dat de nieuwe katholieke hoofdbestuurder inderdaad het hele V.V.D.-program onderschrijft. ^Katholieken, die dit keer hun stem aan de V.V.D. gaven en eigenlijk toch ook wel waarde hechten aan principiële zaken, kunnen zich, naar aanleiding van dit voorval, misschien nog eens de vraag stellen of ook zij voorkeur voor het openbaar onderwijs hebben. Wij lezen in Het Vrije Volk: Na de reeks van bedankjes die prof.' De Quay moest incasseren, maakte de Volkskrant zich over dit bedanken aan de lopende band zo ongerust, dat zij van een ernstige toestand sprak. Aan het incasseringsvermogen van de for mateur is een grens, schreef het blad. Zaterdag echter liet de heer Romrae in dezelfde Volkskrant een heel ander licht op de zaak schijnen. Er zijn zegge en schrijve twee katholieken geweest, die door de formateur zijn aangezocht en bedankt hebben, schreef de heer Romme. De rest is „optisch bedrog". Dit gezichtsbedrog ontstaat, aldus ver klaart de heer Romme zijn verrassende optiek, „doordat men verwaarloost het onderscheid tussen wat de formateur doet enwat een fractievoorzitter doet, zelfs in het geval van een kabi netsformatie die zo helemaal buiten de fractievoorzitters om gaat ais de onder- werpelijke". De drie puntjes in het citaat zijn van de lieer Romme. Zij doen ons aan als de kleine pauze waarmee een gooche laar de spanning opvoert voordat het konijn uit de hoed komt. En we moeten zeggen, dat we paf staan, minder van 's heren Rommes handigheid dan van het konijn. Want dat konijn is de heer Romme zelf, die naast de formateur mee formeert, als fractievoorzitter. Van fractiebinding gesproken. JETTERGREEPRAADSEL Horizonlaal en verticaal dezelfde woor den invullen. In ieder vakje komt een lettergreep. 1. gewicht van de verpakking. - 2. communicatiemiddel - 3. alom - 4. bur gemeester in ,Spanje - 5. plaats in Overijsel - 6. land, aarde. OPLOSSING 21 APRIL 1. nabob - beker; 2. porto - ovaal; 3 lente - enter; 4. staar - raket; 5. önde - egaal; 6. steen - nod'g: 7. barak - klomp; 8. forto - oraal; 9. dingo - orkel; 10. staal - leger. De naam van de plant luidt: Boeren kool.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6