Dagblad voor Schiedam en'omstreken. Prof. De Quay blijft optimistisch Ernstig défaitisme heerst in <en van de C.H.U. KONINGIN OP DE KEUKENHOF kringi Koningin bewondert de pracht van Keukenhof' Olie-boortorens voor de Nederlandse kust? Margot Fonteyn op hoogte van complot in Panama Axelse moordzaak niets gevorderd nog Wederom gaan geruchten over overname Willem Barendsz J DE KABINETSFORMATIE Internuntius bij koningin Mogelijke vindplaats van olie in de Noordzee gelocaliseerd Vondst in Santa Clara Alibi van echtgenoot blijkt vooralsnog hecht Topconferentie in W.enen Het weer Gesprek Nederland West-Duitsland afgesloten Hallstein weer aan liet werk Buitengewoon verlof aan Blankenhorn verleend Dulles als adviseur beëdigd Booreiland met plaats voor zeventig man BEZWARENDE CO RI! ESP O DEN TIE Noors-Japans-Engels gesprek in Oslo Minder beperkingen op Schiphol Slowaakse priesters gearresteerd VRIJDAG 24 APRIL 1959 ^Onriaaks alle moeilijkheden blijft^ prof. De Quay optimistisch Schadevergoeding Alle kwesties zijn aan de orde geweest r Opdracht tot moord op Fidel Castro Belastingvrije dranken Kans op regen Minder bestendig Het weer in Europa nieuwe amsche courant (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay staat voor eigenaar dige nieuwe moeilijkheden bij zijn po king een kabinet zonder socialisten te 'ormeren. Zij schuilen in de houding van de C.H., een partij die op dit ogenblik door innerlijke verdeeldheid van opvattingen wordt beheerst. Het is J*Ifs de vraag of de C.H. eigenlijk aan "et kabinet nog wel wil deelnemen. De Voorzitter mr. Beernink is zeer ver stoord over het optreden van ir. Staf, die getracht heeft enige kandidaten voor landbouw te vinden en voorts by de formateur gedaan kreeg, dat er ver schuivingen in het kabinet werden toe gepast, zodat Binnenlandse Zaken aan ?e C.H. kon worden aangeboden. Daar kwam gisteren nog bij dat mr. Beer- fdan, lid van de Rotterdamse gemeen teraad voor de C.H. en kandidaat voor |Je Portefeuille van Binnenlandse Za ken, plotseling heelt geweigerd. Nieu we onzekerheden beheersen de situa- l|e. De heer Beerman heeft „om per- zienlijke redenen" bedankt. Hij voelde "'.1 nader inzien niets voor Binnenland se Zaken en vond dat Verkeer en Wa- •erstaat hem toekwam. .Er moeten dus vandaag allereerst nieuwe kandidaten worden gevonden. De C.H. moet met minstens één mi nister, liefst met twee, in het kabinet vertegenwoordigd zijn. Prof. De Quay vcu geen kabinet zonder de C.H. for meren en ook de andere partijen stel en er prijs op, dat de C.H. deelneemt, fict schema van de formateur was juist ter wille van deze partij gron- mg gewijzigd. Prof. Witteveen is be- v v rfev°nden nu Financiën voor de v.v.D, te beheren, al had hij de voor- knur gegeven aan Economische Za- ken. Prof. Zijlstra heeft bij Financiën v 0°n zijn liberale collega-hoogleraar l'. tf gernaakt. Dit offer van de A.R. macht tweeërlei oplossing. Mr. van zou op Economische Zaken unnen bleven en Binnenlandse Za- en zou vrijkomen voor de C.H. m. C-H.-kring heerst thans ern- fn„ defaitisme. Gisteravond heeft de urmateur een informatief gesprek ge- "ad met de heer Biewenga, Tweede-Ka merlid voor de A.R., die Landbouw zou kunnen overnemen. Dit was het depar tment, dat de C.H. de grootste afschrik inboezemde. Ook dat bracht echter nog Seen opluchting. Er was een algehele Verslagenheid onder de C.H., die weinig Soeds voorspelt. Mogelijk vindt de for mateur vandaag echter nieuwe gega- mgden. Minister Helders, die in het de missionaire kabinet Zaken Overzee be iert, zal wellicht bereid worden gevon- °6h opnieuw minister te worden. Ook mirdt de burgemeester van Vreeswijk, •Mr. De Geer van Oudegein, nog altfjd senoemd. Hij deelde ons bij navraag ech- mede, dat hjj zelfs niet is benaderd, yoor Volkshuisvesting denkt men aan M. Elion, president-directeur van het mgenieursbureau voor Bouwnijverheid 'e Wassenaar. »^Een tweede moeilijkheid heeft prof. Quay in de loop van de dag ont- m°et, toen drs. Hazenbosch hem be vuilt. Hij heeft enige voorwaarden ge- l°ld, waaraan voldaan zal moeten wor- en. Het schijnt dat de heer Hazenbosch et zeer op prijs zou stellen wanneer in p kabinet, hetzij als minister hetzij s staatssecretaris, nog een vertegen- oordiger van vakverenigingen kan orden opgenomen. Ook heeft hij als eis dat er minstens vier zetels in kabinet moeten worden ingenomen Oor prot. chr. ministers. -Hen neemt in Den Haag aan, dat fDc Quay de zaak niet al te soni- '?r inziet. Wanneer het kabinet aan de TaK kan gaan, zal de C.H.-fractie in e Tweede Kamer de regering niet te- tzpfverken. Vele moeilijkheden, die "ortkomen uit angst voor verlies van )ir.eïers' zullen overwonnen worden wan neer men over dit dode punt heen is. et optimisme van prof. De Quay, .imrvan o.a. iedere avond voor het 'evisiescherm blijk geeft, schijnt hier- gebaseerd te zijn en vooral ook op de ,vaarde, die hij hecht aan het program rt.farmee hij liet kabinet hoopt te intro- v ceren. Moeilijkheden als die, waar- °r hij thans weer staat, kan hij naar C" aanneemt niet deze positieve kant an de zaak overwinnen. Het Duitse bondsministerie van buiten- a«dse zaken heeft donderdagmiddag kendgemaakt dat de besprekingen te °nn tussen de Nederlandse afvaardi- onder leiding van dr. H. R. van °uten, directeur-generaal politieke za- cn van het ministerie van buitenlandse m^cn, en ambtenaren van het bonds- 'nisterie donderdag zijn afgesloten. Volgens de bekendmaking is gespro- ®n over alle kwesties die te maken ebben met schadeloosstelling door de °fidsregering van Nederlandse slacht- of£ers. De Duitse af' aardiging stond under leiding van ambassadeur dr. Eahr. >,,v?e besprekingen over dit onderwerp Zet zoncier verwijl worden voortge- Nederlandse thesaurier-generaal, i r- mr. E. van Lennep, en prof. Hett- :aSe van het Duitse bondsministerie _an financiën hebben sedert dinsdag fe«Proken over financiële aspecten van chadevergoeding, aldus de Duitse be kendmaking. Prof. De Quay heeft op de ontwik keling in de C.H. vanmorgen gerea geerd met een van de meest lakonieke communiqué'- die tijdens de formatie zijn uitgegeven: „Aan de C.H.-groep is gevraagd, vandaag nog enige kan didaten te noemen." De formateur heeft dit verzoek ge richt tot de fractievoorzitter van de C.H., dr. Tilanus. De C.H. heeft thans drie woordvoerders: dr. Tilanus, mr. Beernink en ir. Staf. Onderling begrip en waardering tussen deze drie schijnt ver te zoeken te zijn. Wanneer echter twee bruikbare namen van C.H.-leden worden genoemd, verwacht men dat de samenstelling van het kabinet spoedig haar beslag zal krijgen. Vanmorgen heeft de formateur enige kandidaat-ministers ontvangen om met hen enige punten van het regeringspro gram te bespreken. Om elf uur kwamen prof. Witteveen. drs. Korthals, dr. M. Klompé, drs. Hazenbosch en mr. Van Campén met dat doel bij hem. De Duitse prof. Hallstein heeft gis terochtend te Brussel zijn werkzaamhe den als voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G. hervat, aldus meldt Reuter. Een rechtbank te Bonn heeft prof. Hallstein, die verdacht werd van laster, woensdag vrijgesproken. Volgens een te Brussel uitgegeven com muniqué hebben de andere acht leden van de Europese commissie hun voor zitter gelukgewenst met de vrijspraak. De commissie heeft uiting gegeven aan haar grote voldoening dat prof. Hall stein weer al zijn energie wijdt aan zijn Europese taken en heeft hem de ver zekering gegeven van haar volledig vertrouwen. De Duitse bondsminister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft het Duitse kabinet gisteren meegedeeld dat de ambassadeur te Parijs, Blankenhorn, op diens verzoek buitengewoon verlof is verleend. Blankenhorn werd woens dag in dezelfde zaak waarin prof. Hall stein werd berecht, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden wegens laster en valse beschuldiging. Een woordvoerder van "••av. Koningin Juliana heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de na tionale bloemententoonstelling Keuken hof in Lisse. Zij was vergezeld van een klein ge volg en woonde samen met zeven van haar commissarissen der koningin de zo geheten Nederlanddag bij, ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van Keukenhof. Duizenden bezoekers had den zich langs de wandelpaden opge steld om de vorstin te begroeten. Ap plaus klonk op overal waar zij passeer de. De 12-jarige Joyce Tegelaar viel de eer te beurt de vorstin een prachtig bouquet Red Champion tulpen aan te bieden die uitstekend kleurden bij het lichtgroene complet van de vorstin. Op het nieuwe terras werden aan Koningin Juliana de vele genodigden en hun dames voorgesteld, o.w. zich ook de Bondsregering zei dat volgens het de echtgenote bevond van de kabinets kabinet het vonnis nog géén rechts-i formateur, prof. dr. J. de Quay kracht heeft omdat Blankenhorn in ho- die als commissaris der koningin van ger beroep is gegaan. Noord-Brabant eveneens was uitgeno- digd, maar in verband met zijn forma tiepogingen niet uit Den Haag weg kon. Langs het prachtige lulpenperk tegen over het terras stond de Koninklijke Militaire Kapel ongesteld in ceremo nieel zwart, rood én <mud. Terwijl het korps het volkslied speelde, werden de elf provinciale vlagen gehesen door elf paren in pro\ klederdrach ten. Vervolgens hesén twee voortrek kers de nationale driekleur. De echtgenote van de commissaris der koningin in Groningen, mevrouw Offerhaus. maakte van de gelegen heid gebruik de koningin een enve loppe aan te bieden waarin zich een aanhankelijkheidsbetuiging bevond van de provinciale Groningse bond van plattelandsvrouwen, die vandaag haar 25-jarig jubileum viert. De aanhankeljjksbetuiging was ver gezeld van twee kostbare oxxhideeën en een program van de feestviering. Na het officiële gedeelte werd een rondgang over de Keukenhof gemaakt waarbij het publiek zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken stak. Meermalen doorbrak de vorstin het protocol door even te blijven staan of van het pad af te wijken om de prachtige bloemenschat te bewonderen. Vooral buitenlandse bezoeksters gaven luide van hun enthousiasme blijk. Tij dons de theepauze in het paviljoen heeft de waarnemend voorzitter van Keukenhof, de heer Th. R. dc Vroo- men, een kort historisch overzicht ge geven van de groei van de nationale bloemententoonstelling. Terecht her dacht hjj op sobere wjjze de kortelings overleden voorzitter van het stichtings bestuur, de heer Ton v. Waveren, wiens beminlijke persoonlijkheid voor al op een dag als deze zo node wordt gemist. Gisteren bracht Koningin Juliana een bezoek aan de zonnige Keukenhof. Deze foto daarvan behoeft - dachten wij - geen nader commentaar. John Foster Dulles, de voormalige Amerikaanse minister van buitenland se zaken, is gisteren officieel door pre sident Eisenhower tot speciale advi seur voor buitenlandse zaken benoemd, aldus meldt U.P.I. In het Walter Reed ziekenhuis, waar Dulles nog steeds, verpleegd wordt, heeft de be ëdiging plaatsgehad. (Van onze Rotterdamse redactie) Als alles naar de wens van de Nederlandse Aardolie Maatschappij verloopt, wordt er in de zee voor onze blonde kust een bos van olietorens gebouwd. De heren van de N.A.M. zijn tenminste druk bezig 1800 vierkante kilometer zeebodem tussen Hoek van Holland en IJmuiden af te speuren naar de mogelijke vindplaatsen van olie. Tot dusverre heeft hun minutieuze werk, dat 4000 meter diep gaat, reds één plek aangewezen, waar een proefboring kan worden gewaagd. Een grote boei drijft daar thans, ongeveer vijf kilometer uit de kust ter hoogte van Kijkduin. In juni zal een drijvend platform met boortoren naar deze plaats worden ge sleept en dan zal de beitel op hoop van zegen de grond in worden gedreven op zoek naar olie. In eerste instantie is de N.A.M. nu op zoek naar ..bobbels" in de aardla gen. Twee bergingsvaartuigen en een Groningse coaster brengen daartoe met behulp van de aardbevingsleer de ligging van de aardlagen onder de zee bodem in kaart. Met de regelmaat van een wat luidruchtige klok veroorzaken zij explosies onder het wateroppervlak, juist bfj een sleepkabel met seismische instrumenten, welke ijlings de trillin gen op de seheidingsvlakken van de aardlagen registreren. Elke zuil om hoog spattend water betekent, dat weer enkele honderden meters grond in kaart kunnen worden gebracht. De N.A.M. juicht, wanneer er in de lijn, die de in strumenten trekken een „bobbel" komt, want daaronder kan olie zitten. De Nederlandse oliemensen koeste ren wel enige verwachtingen van het Noordzee-gebied. Hun nabij de zee gelegen concessie rond Rijswijk heeft reeds een produktie van 2200 ton per dag en begint het oorspronkelijke winningsgebied rond Schoonebeek in het noordoosten van het land met »en opbrengst van 3200 ton al aardig te benaderen. Men gaat bij het aan valsplan op de Noordzee van de ver onderstelling uit, dat het niet logisch moet worden geacht, wanneer de olievindplaatsen juist bij de kustlijn ophouden te bestaan. De N.A.M. brengt dus een strook bo dem in beeld van dertig kilometer breedte, hoewel zij slechts een concessie heeft voor de territoriale wateren m drie mijl breed. Met het oog op de toe komstige ontwikkeling houdt zij het n- derzoek, dat verricht wordt door een Duitse firma, wat ruimMet deze seismische werkzaamheden is reeds 0 In een landhuisje in Santa Clara in Panama is een aktentas met correspon dentie van dr. Roberto Arias, de echt genoot van Dame Margot Fonteyn, ge vonden, aldus heeft Reuter van een woordvoerder der Panamese regering vernomen. Dit landhuisje is eigendom van een vriendin van de familie Arias, een zekere Beth Webstek. Deze is voor een ondervraging aangehouden. In een brief aan Margot Fonteyn die is on dertekend met „Judy" komt de zin- Ter overhandiging van zijn geloofsbrieven arriveerde gisteren de nieuive pause lijke internuntius, mgr. J. Beltrami bij het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Naast hem de kamerheer in buitengewone dienst prof. mr. W. de Gaay Fortman. Te Oslo is donderdag een Japanse de legatie van walvisvaartreders aangeko men voor het voeren van geheime besprekingen over de toekomst van de walvisvaart in het Zuidpoolgebied. Oor spronkelijk hadden deze onderhandelin gen een Japans-Noorse kwestie zullen zijn, maar er is thans ook een Engelse delegatie uitgenodigd. Mede in verband hiermee lopen thans in scheepvaartkrin- qen te Oslo geruchten, dat de kwestie van de aankoop van het Nederlandse fabrieksschip „Willem Barendsz" een belangrijke rol zal spelen bij het Noors- Japans-Engels gesprek, aldus meldt U.P.I. Er zijn geruchten over een nieuwe aanbieding van Nederland. Een zegsman te Oslo merkte hierover op, dat van een nieuwe aanbieding strikt gesproken geen sprake is en dat men het „misschien beter kan beschouwen als een nieuwe versie van de oude aanbieding". Uit Londen meldt U.P.I. in kringen van Engelse walvisvaartreders verno men te hebben dat Engelse, Japanse en Noorse walvisvaartrederijen het plan hebben opgevat de Nederlandse walvis- vaartbelangen „uit te kopen". Daartoe zouden Engels-Japans-Noorse besprekin gen dienen. Het plan is het Nederlandse fabrieks schip, en de vangstrechten van de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvis- vuart, in een koop gezamenlijk over te nemen. Daarmee is dan het probleem van de verdeling der vangstquota uit de wereld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Rechter Ooms, d'o setlert twee dagen het dossier-Axel in behandeling heeft, »s geen stap vooruit geraakt. De on dervraging in de nacht van woensdag op donderdag van de van moord ver dachte Xavier Debacker leverde niets PP.- jjebacker loochent iedere schuld en "Vj blijft bij zijn eerste verklaring, dat zijn vrouw. Julienne Schietse, maandag o april omstreeks zeven uur 's avonds hun woning te Blaasveld verliet met de mededeling dat zij naar haar moe der te Gent ging. Gisteravond na een nieuwe ondervraging van Debacker was men niet veel verder gekomen. De con- irontatie van Xavier met zijn ouders en zijn broer bracht evenmin licht in ue zaak. De ouders bevestigden de mesis van liun zoon en zij werden spoe- d'g weer in vrijheid gesteld. Wat de rechter intussen vrij somber stemt is net schijnbaar gepantserde alibi van de vermoedelijke dader. „Aen Nederlandse medische deskundi ge heeft staande gehouden dat de moord Ute« uur voor de ontdekking van hel s tone lijk overschot op donderdag 9 aprn werd gepleegd. Indien deze dia gnose correct is. dan gaat Debacker vrijuit, want op 7, 8 en 9 april is hij volgens betrouwbare getuigen in de woning van zijn werkgever te Brussel gezien. Tegenover de opinie van de Ne derlandse arts staat echter de "etuige- ms van ?pn persoon uit Axel-, die zich maandag 6 april omstreeks half tien por auto naar can avondleergang be* gaf en de plaats passeerde waar drie dagen later het stoffelijk overschot van de jonge vrouw werd ontdekt De'e «e- tmge verklaart op genoemde plaats uit de greppel vlammen te hebben zien oji- stijgen. Getuige heeft op dat ogenblik geen auto op de plaats van de misdaad opgemerkt en hij heeft aan de vlammen ook geen bijzondere aandacht geschon ken. Dat de moord niet 9 april maar wel 6 april werd gepleegd, blijkt dan ook zeer waarschijnlijk. Hoewel het dan toch verwonderlijk is dat geen enkele voorbijganger op het drukke pad langs de greppel op 7 of 8 april het stoffelijk overschot heeft ontdekt. Maar hoe dan ook. maandag 6 april is de enige dag waarop Debaekers ali bi twijfelachtig is. 6 april 's avonds was ik thuis bij m'n ouders le Blaas veld, verklaart hij. Xaviers ouders heb ben deze verklaring bevestigd. Tot dus verre zijn zij echter de enige getuigen van Xaviers tijdsbesteding op net ver moedelijke uur van de misdaad. En het is niet onmogelijk dat wanneer de zaak voor het Assisenhof verschijnt zij ook Xaviers redding kunnen betekenen. Wat de Belgische jurisprudentie kent daar een precedent van. Enkele jaren geleden is een man uit Oostende, verdacht van moord, vrij gesproken hoewel zijn hele alibi op de getuigenis van zijn ouders berustte. De New-Yorkse politie heeft giste ren van de Cubaanse regering de waar schuwing ontvangen dat zes in de V.S. wonende Cubanen opdracht hebben ge kregen een moordaanslag te plegen op de Cubaanse premier, Fidel Castro, al dus bericht United Press Internatio nal. Naspeuringen die na de waarschu wing zijn .ngesteld hebben uitgewezen dat de zes mannen in kwestie uit Chi cago, Philadelphia en uit Florida naar New York zijn gekomen. Fidel Castro maakt momenteel een Amerikaanse toernee. 1 snede voor: „Het komplot wordt steeds groter. Het boeit en amuseert me voortdurend". De autoriteiten menen dat de brief afkomstig is van Judy Tatham, een goe. de kennis van dr. Arias, die enkele we ken geleden in Panama was. De woord voerder deelde verder mee dat op aan wijzing van een gearresteerd „lid van de groep van dr. Arias" op het strand van Santa Clara een geheime bewaar plaats is ontdekt. Hier waren zeventien pistolen, enkele geweren en duizend pa tronen verborgen. De Panamese regering heeft ver klaard dat de Britse ballerina Mar got Fonteyn wist dat er een complot bestond tot omverwerping van het Panamese regime. Een regerings woordvoerder zei dit naar aanleiding van de brieven aan Dame Margot en haar echtgenoot die In het land huisje van een Amerikaanse vriendin in Santa Clara werden aangetroffen. De woordvoerder zei: „Wij kregen deze brieven pas in handen nadat Dame Margot uit Panama was ver trokken. Als Wij de brieven eerder in ons bezit hadden gekregen, hadden wü als wij dat wilden haar vast kunnen houden om haar op grond van deze brieven te vervolgen". In de tas van dr. Arias trof men voorts een brief van „Judy" aan dr. Arias aan waarin stond: „Pas toch op. We zullen je missen als ze je laten val len". Verder was er een notitieboekje waarin een lijst was opgemaakt van ver scheidene wapens. De autoriteiten heb ben meegedeeld dat dr. Arias onder andere van plan was op verscheidene plaatsen in het land stakingen te or ganiseren om het vervoeren van voor raden voor de rekening naar Panama- stad onmogelijk te maken. Op het tijd stip van deze stakingen zouden ook de opstandelingen in deze stad in verzet komen. De Nationale Vergadering van Pana ma is in spoedvergadering bijeenge komen om de huidige toestand van het land te bespreken. De oppositie zal her ziening van de kieswet vragen teneinde de vorming van politieke partijen met vijfduizend leden mogelijk te maken. Op het ogenblik moeten de politieke partijen minstens 22.000 leden hebben. Deze bepaling vormt een van de be langrijkste grieven van de oppositie te gen het regime van president La Guar- dia. Ook luchtreizigers met Europese be stemmingen België en Luxemburg uitgezonderd zullen vanaf medio mei in de wachtkamer op Schiphol belas tingvrij gedistilleerde dranken kun nen kopen. Tot nu toe genoten al leen reizigers die landen buiten Europa als reisdoel hadden, dit voorrecht. Ook andere beperkingen op de belasting vrije verkoop op Schiphol zijn ver zacht. De verkoop aan buitenlandse passagiers met intercontinentale be stemmingen zal met enkele artikelen worden uitgebreid. Dit is het resultaat van besprekingen, die de luchthaven directie van Schiphol met het ministe rie van financiën heeft gevoerd. een bedrag gemoeid van ettelijke hon derdduizenden guldens. De tweede fase is het booreiland. Het wordt gebouwd bij dé firma Gusto in Schiedam in opdracht van de B.P.M., die het in de Perzische Golf gaat ge bruiken. Men heeft het daar nog niet broodnodig en daar de B.P.M. met de Standard Oil Company (New Jersey) de „moeder" is van de N.A.M. wordt het eiland in juni voor de zomermaan den uitgeleend voor het verrichten van proefboringen op de Noordzee. Het eiland biedt een permanente accom modatie aan zeventig personen en be schikt onder meer over een helikopter dak, van waaraf een geregelde dienst met Rotterdam zal worden onderhou den. Of de derde fase, een oliewinning voor onze kust, uiteindelijk zal worden verwezenlijkt is afhankelijk van de re sultaten van de proefboringen èn van de economen. Deze laatsten zullen uit eindelijk uitmaken of een exploitatie van de mogelijke bronnen verantwoord is. In dit stadium is dit nog niet te be oordelen. Een „spuitende" bron is hun liever dan een bron, waaruit gepompt moet worden; dunne olie kan via een pijpleiding naar de kust worden ge transporteerd, maar voor dikke olie is een duur vervoer met lichters nodig. Men werkt nog met teveel onbereken bare factoren om te kunnen voorspel len, dat onze kust het aanzien krijgt van die van Venezuela, maar als alles naar de wens van de N.A.M. verloopt, dan komen er voor onze lage kust enkele markante torens te staan. Een woordvoerder van de Oostenrijk se regering heeft volgens U.P.I. gis teren onthuld, dat zijn regering onoffi ciële inlichtingen ontvangen heeft waar uit blijkt, dat Rusland en Engeland de topconferentie in Wenen zouden willen houden. Oostenrijk zou dit zeer op prijs stellen, aldus de woordvoerder. Het Oostenrijkse persagentschap Kathpress verneemt uit Tsjechoslowa- kije, dat de politie in de Slowaakse stad Nitra priesters en priesterstuden ten heeft gearresteerd. Tegen veertien priesters is reeds een proces aanhangig gemaakt. Zij zullen binnen enkele da gen voor de rechter worden gebracht. Een aantal priesters en priesterstu denten is ervan beschuldigd, aldus het Praags communistische blad Mlada Fronta, een illegaal seminarie te heb ben opgericht, waar priesterstudenten hun studies afmaakten, die wegens „staatsvijandelijke houding" van de diocesane seminaries waren verwijderd. Zq zouden tevens vlugschriften hebben verspreid en steunen op een grote or ganisatie. Zij zouden er voornamelijk naar streven om een vijfde colonne in Slowakije op te richten, die als gehoor zaam werktuig van het Vaticaan zou worden ingezet in geval van oorlog. Een andere groep priesters wordt be schuldigd van spionage ten behoeve van het Vaticaan. Zij zouden in ver binding hebben gestaan met een Oos tenrijkse priester, de „Weense agent van het Vaticaan". Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk droog weer met wei nig bewolking. Later echter toene mende bewolking met plaatselijk enige regen. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het algemeen lagere middagtempera- turen. Zon: 5.24-19.53. Maan: 22.56-7.06. De luchtdruk boven de Britse eilan den daalt onder invloed van een depres sie die op het zeegebied ten zuiden van IJsland is aangekomen Onder invloed van deze veranderingen in de luchtdruk verdeling zal de wind toenemen uit zuidelijke richting. Het bij de depressie behorende front kan morgen later op de dag ons land bereiken, zodat de kans op regen dan vooral in het westen en noor den van het land toeneemt. Het weer wordt dus minder bestendig. Station temD. neersl. Weer heden max afgeJ. 7 uur gist. 24 uur Stockholm licht bew. 3 8 0 O- zwaar bew. 5 10 0 Kopen hager. onbewolkt 3 6 0.4 Londen mist 7 18 0.1 Amsterdam onbewolkt 8 17 0 Brussel onbewolkt 8 17 0 Luxemburg onbewolkt 7 15 0 Par ijs onbewolkt 5 17 0 Nice zwaar bew. 10 15 0 Berlijn geheel bew. 7 12 0 Frankfort zwaar bew. 8 17 0 München geheel bew. 4 12 0 Zurich licht bew. -1 14 0 Genéve onbewolkt 1 14 0 Locarno onbewolkt 3 16 0 Wenen regen 7 14 05 Innr brack licht bew. -0 15 0 Rome half bew. 6 17 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1