alleen er staat Verdeeld S.E.R.-advies over de landbouw-garanties Moeder Vijfhonderd koristen zingen „Die Jahreszeiten" 1 Sociale motief komt in de knel S.E.R.-advies gereed Ambtsaanvaar ding van prof. Golliet DRAADLOOS CONTACT Artistencircus Alfredo Beleven i van een Jong Gezin TBABYDERMSE"Sr Literaire bronnen Vanavond Zondagavond Geologisch onderzoek in Nieuw-Guinea De avonfuren van Kuifje en Bobbie V' 5- T' ZATERDAG 25 APRIL 1959 PAGINA 4 •- Voor hef Pere Baby-huidje Examens Binnen enkele dagen openbaar Liturgische weekkalender door HERGÉ U oppassen moet, senor., Welnu,hoe?.. Je meent toch niet dat 'k je lama opvre ten zal, wat? Niet waar, zeg, m'n brave kleine lama, je bent niet bang van de goede oude kapitein Haddock Wanneer lama kwaad is senorhij altijd zo tam»*, doen - Wat'n rare manieren ótnerig vuil donders beest! Wie heef t me dergelijke dieren uitgevonden? ALFREDO 50'000«. ALFREDO 50'000 Maar Rita, ben je nu al terug van het En wat heb je een prachtige doos bon- Dat was de prijs, die ik kreeg in de verjaardagsfeestje? bons meegebracht! wedstrijd, welk kindje het eerst naar huis zou gaan! Advertent i« op (Van onze Haagse redactie) De SER heeft over het garantiebe- leid voor de landbouw een verdeeld advies uitgebracht. De Raad was we liswaar eenstemmig van mening, dat de bijzondere problemen in de land bouw nopen tot garantie voor de boe ren, maar zij splitste zich in twee gelijke delen toen het er om ging aan te geven op welke wijze dit beleid gevoerd moet worden. De Raad onderscheidt in principe drie garantiesystemen. Men kan de boe ren een inkomensgarantie geven door de prijzen van de produkten op een be paald peil te handhaven of men kan dit doen door de prijzen vrij te laten doch achteraf uit de algemene middelen toeslagen te geven als het inkomen on voldoende wordt geacht. Bij deze laat ste methode kan men dan weer ofwel toeslagen geven per geteeld produkt ofwel per bedrijf, min of meer ongeacht de geteelde produkten, dus bijvoorbeeld per ha. bebouwde grond. Beide par tijen in de Raad menen, dat zowel met prijshandhaving als met toeslagen moet worden gewerkt maar zij zijn het niet eens over de uitwerking. Een groep gaat vooral uit van de positie van Nederland als agrarisch ex portland, welke positie zou vergen, dat de landbouwproduktie op de duur tot stand gebracht moet worden tegen een kostprijs die economisch verantwoord is, gezien de prijzen op de in- en uitvoer- markten. Voor het afstemmen van de kostprijzen op dat peil is een lange voor bereidende studie nodig terwijl de prac- tische verwezenlijking tal van aanpas singen van structurele aard nodig maakt. Voorlopig zou men kunnen beginnen Advertentie WAGENINGEN, 23 april. Kand. veeteelt: J. A. A. Langeveld, Lisse; zui velbereiding: C. H. Veerkamp, Hel mond; tuinbouwplantenteelt: mej. M. Huizinga, Zaandam; R. Winoto Suat- madji, Malang (Indonesië); bosbouw: W. Kriek, Noordscharwoude; H. Rie- kerk, Amsterdam; W. J. Weidema, Rot terdam; landbouwhuishoudkunde: U. Geding, Sappemeer; E. R. Mulder, Sap- pemeer; J. Zonneveld, Zoetermeer; cul tuurtechniek: R. H. Pitlo, Nijmegen; R. de Vries, Utrecht; tropische cultuur techniek: J. E. Blom, Meerkerk; tuin en landschapsarchitectuur: mej. D. J. Wiegman, Groet (N.-H.); plantenver edeling: A. M. M. de Regt, Luttergeest; plantenziektenkunde: A. K. Minks, I.eeuwarden; bodem- en bemestingsleer: C. O. v. d. Veen, Arnhem: landbouw- werktuigkunde: C. Bremer, Wagenin gen; J. M. Lange, St.-Hubert; land- bouwtechnologie: R. H. Smedema, Eenum; agrarische sociologie niet-wes- terse gebieden: G. P. Bus, Nw.-Vennep; landbouwhuishoudwetenschappen: mej. R v. d. Zijpp, Sneek Ingenieursexamen: akker en weidebouw: G. Wetstein, Nw.- Vennep; O. Koomans, Numansdorp; P. A. M. Kromwijk, IJsselstein; W. Prum- mel. 2e Exloërmond; H. A. v. Rheenen, Eindhoven; veeteelt: D. Minkema, Wijn- jeterp; B. El-Saman, Cairo (Egypte); Zuivelbereiding: A. J. Dijkman, Wijhe; tuinbouwplantenteelt: T. Hijwegen, Nij- kerk (met lof); mej. W. A. Jongbloed, Utrecht: C. Kaai, Alkmaar; mej. P. C. Riemans, Naarden: mej. C. W. Roosen- schoon, Utrecht: W G. Sombroek, Hei- Joo. W. Sytsema. Assen; landbouwhuis houdkunde: A. L. Brouwer, Dordrecht; landbouwhuishoudkunde tropen en sub- tiopen: H. A. Luning, Den Haag (met lof); cultuurtechniek: P. H. Bon, Wage- ningen; C. Dirksen, Leeuwarden (met lof); J. Th. Moormans, Rotterdam; A. Streutker, Ede: tropische cultuurtech niek: D. A. Rijks, Amsterdam; planten ziektenkunde: K. M. Sen. Berhampore (Indië): bodemkunde en bemestingleer: A F. A. M. El Kholi, El Menshah (Egypte): agrarische sociologie niet- Westerse gebieden: S. K. Sharma, New Delhi (Indië). LEIDEN. 24 april. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde up proefschrift „Photochemische reacties en luminescentie van cyclohexadieen-1 3. a-phellandreen, de provitaminen d en verwante verbindingen". R. J de Koek te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift „Isomerie van benzochinonmono- oximen en van enige derivaten". A. J. H. Umans te Voorburg. Doctoraal natuurkunde: H. van Bee- len. Den Haag, doet. Ned. recht: M. J. van Emde Boas, Oegstgeest. NIJMEGEN, 24 april. Docoraal ge schiedenis: H. F. M. Peeters (Venrayl cum laude. DELFT, 24 april. Kand. werktuigk. in genieur: J. B. Brug Drachten, H. M. C. Festen Leeuwarden, H. Hulshof. Nijver- dal, H. J. Lambert Rotterdam, A. de Lange Rotterdam, H. B. H. Meijer Ter Apei, J. F. Scheffer Naarden en H. A. M. Verhelst Westdorpe. Ingenieursexa men bouwk. ing.: A. J. H. Haak Heem stede. Ingenieursexamen werktuigkun dig ing. W. Bijster Haarlem, H. v. Dam Amsterdam. J. B. Fortuin Hilversum F. O. Gerdes Gorinchem P. G L. Gerrits 's-Gravenhage, L. Heemskerk Rotter dam, G. D. Heij Breda, P. Hoedemaker (met lof) Vlaardingen. A. H. Hoefsloot Wageningen, C. M. Kros Rotterdam, Liem Sion Sioe Rijswijk (Z.-H.), B. Los Pijnacker, B. E. A. M. Moolhuijsen Sit- tard, R. J. Moot Amsterdam, L. v. d. Muyzenberg Wageningen, J. K. Nieu- wenhuizen (met lof) Amsterdam, J. M. Reijnhard Voorburg, M. M. Romijn Nun- speet, R. Smulders Schiedam, J Strik- werda Poortugaal, M C. v. Veen Drie bergen en R. A. J. O. v. Witteveen (met lof) Delft. ROTTERDAM, 23 april. Economische wetenschappen: G. J. Aeyelts Averink, Rotterdam. Doet. ex.: B. Rachman, A. R. de Visser, A. L. M. Schweitzer, C. v. d. Panne, allen te Rotterdam. met het afstemmen van de prijzen op die van de betere produktiegebieden in het eigen land. Om te voorkomen, dat de ongunstiger werkende gebieden dan een te geringe inkomensgarantie krij gen, zouden de ondernemingen in deze gebieden een bedrijfstoeslag moeten krij gen. Door het doorvoeren van struktuur- verbeteringen zullen deze bedrijven op de duur een kostprijs krijgen, die meer overeenstemt met die van de econo misch verantwoorde bedrijven, waardoor de bedrijfstoeslagen dan van lieverlee lager kunnen worden. Het beleid dat door deze leden van de Raad wordt voorgestaan kan op de duur leiden tot een inkrimping van de oppervlakte cul tuurgrond. De tweede groep in de Raad meent, dat de oppervlakte cultuurgrond echter beslist gehandhaafd moet blijven. Deze leden staan er op, dat het garantiebe- leid bepaald blijft door de stelregel, dat een redelijk inkomen gegarandeerd moet worden aan de werkers op het sociaal en economisch verantwoorde bedrijf, het geen er op neerkomt dat de kostprijs niet in beginsel bepaald moet worden door de betere, de slechts economisch verantwoorde, bedrijven maar door de gemiddelde kosten van alle landbouw bedrijven hier te lande. Men moet, menen zij, uitgaan van de situatie zoals die in Nederland in wer kelijkheid is, hetgeen betekent, dat er vruchtbare en minder vruchtbare gebie den, grotere en kleinere bedrijven zijn, maar dat zij allen kunnen voldoen aan de tot nu toe gestelde norm, te weten, dat zij doelmatig ingericht en efficiënt geleid kunnen zijn. Zij menen, dat men het begrip „sociaal en economisch" ver antwoord bedrijf nog niet kan missen en dat men eerst met strikt economische normen kan gaan werken als de land bouw zich uit eigen kracht of met be hulp van overheidsmaatregelen in de richting van een optimale situatie be weegt. Öm deze redenen heeft deze groep principiële bezwaren tegen het toe passen van het systeem van bedrijfstoela- gen zoals dat door de eerste groep wordt voorgesteld. Als practisch bezwaar geldt verder, onder meer, dat zij dit systeem in de practijk niet uitvoerbaar achten, daar het toekennen van gedifferentieer de toeslagen al naar gelang van de aard van de produktiegebieden onoplosbare grensgeschillen zal opleveren. Zij menen daarom dat het garantiebeleid in hoofd zaak moet worden gevoerd door middel van het handhaven van de prijzen der produkten op een bepaald peil. Dit sy steem kan bezwaren opleveren bij de produkten, die dienen als grondstoffen voor verdere verwerking, aangezien op deze wijze de concurrentiepositie van de eindprodukten ongunstig kan worden beïnvloed. Voor die produkten zou dit deel van de Raad dan willen overgaan tot een systeem van vrije prijzen, met achteraf zo nodig een prijstoeslag per produkt. De Sociaal Economische Raad heeft gisteren in een vrijwel voltallige zit ting beraadslaagd over het advies, dat de regering zal worden uitgebracht over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-eco nomisch beleid. Dit advies is in sep tember j.l. door de regering gevraagd. In de late namiddag is de raad met het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de onderdelen van het advies, die onder meer betrekking hebben op de huurpolitiek, de consumentensubsidie op melk en eventuele loonmaatregelen, gereed gekomen. Zoals bekend werden de discussies gevoerd aan de hand van een pre-advies, uitgebracht door zijn commissie ontwikkeling nationale eco nomie, die onder voorzitterschap stond van wijlen de heer T. J. Twijnstra. Het voorzitterschap van de commissie werd thans waargenomen door prof. dr. J. Tinbergen. Aan de formulering van het advies moest nog een laatste hand worden ge legd. Men verwacht dat het vandaag of morgen aan de regering zal wor den aangeboden. De inhoud van het advies zal dan wel binnen enkele da gen openbaar worden gemaakt. Advertentie Wij g.v.n U hi.rm.de Mn beknopt overzicht van reizen, die in om pro- gramme voorkomen! 8 degen Rijn 8 dagen Seuerland 8 dagen Westerwoud 10 degen Oostenrijkj Vorarlberg 10 dagen Centraal Zwitserland 10 dagen Gardameerj RIVA 12 dagen Gardairwer fl. 100.— 92.— 100.— 11. 163.50 II. 180.— 11. 198.— II. 232.50 Hieruit krijgt U echter nog geen to tale indruk, wat Hotam U allemaal te bieden heelt. Vraag daarom ons reisprogramma aan. i,H«t bevat de reit die U zoekt"! VALKENBOSPLEIN 18a DEN HAAG tel. K 1700-392322* Elk oratoriumgezelschap van enige betekenis draagt graag het zjjne bij tot de Haydn-herdenking van dit jaar. Het is een dankbare gelegenheid om te grij pen naar een van 's meesters grote werken en dat Die Janreszeiten in deze bijzonder favoriet is, behoeft geen betoog. Het Amsterdamse „Zang en Vriendschap" en zijn dirigent Nico v. d. Linden hebben de viering zelfs bij zonder groots aangelegd. Om pompeus voor de dag te komen hebben ze enke le andere koren aangezocht en zo ston- uenvrijaagavonu met hen op net podium van de grote zaal te Amsterdam de koninklijke zangvereniging Aalsmeers Koor, de Alkmaarse oratoriumvereni ging en het Beverwijks katholiek ge mengd koor, in totaal omtrent 500 kous- ten, o.l.v. Nico v. d. Linden. Voor ai deze mensen is het uitvoeren van een werk als Die Jahreszeiten een gebeurtenis, want wie krijgt de kans om een goed orkest en sonstencorps te engageren. net versterkt Kunstmaandorkest te- geiiade gisteravond nogal eens wat on rustig. ik neb het wel eens accurater ge- nooru. Van de solisten vormaen de supraun Annette ue la Boe en de te nor Arjan manxen een unsiexena ouo. rocb móet ae zangeres zich er voor hoe,, aen dat ze niet ai te gemaniëreerd gaat zingen. Arjan isiamten zuigt ongerem der en maakte van de jonge boer Lu cas een gestaagde creatie. De bas Her man Huismann beschikt nog over een sonore diepte in zjjii stem, maai noog- te en kianksoupiesse heelt hu niet meer en daarmee raakte de genoeglijke par tij van de pachter Simon in het ge drang. net koor was in verhouding eigenlijk té groot voor tiet klankvolume van nel AUustmaanaorkest. Nico v. d. Linden dirigeerde rnet veel verve en oyzonaei suggestief om dit ietwat neterogeen ge- zeischap te kneden tot een eenneid. Het lukte hem redelijk goed, maar de fijnheid en charme die dit werk kan uitstralen konden de koren ZONDAG 26 april: 4e zondag na Pasen: eigen mis; 2 geb. H.H. Cletus en Marcelii- nus; credo; pref. v. Pasen; wit. MAANDAG: fl. Petrus Canisius, bisschop-belijder; mis In medio; credo; pref. v. Pasen: wit DINSDAG: II. Paulus van het Kruis, belij der: eigen mis; 2 geb. H. Vltalis; pref. v. Pasen; wit. WOENSDAG: H. Petrus, mar telaar: mis Protexisti; pref. v. Pasen; rood. DONDERDAG: H. Catharina van Siëna, maagd; mis Dliexisti; pref. v. Pasen: wit. VRIJDAG: H. Jozef, werkman: eigen mis: credo; pref. H. Jozef; wit. ZATERDAG: H. Athanasius, bisschop-belijder-kerkleraar; eigen mis (Den Bosch: 2 geb. voor bis schop, verjaardag v. keuze): credo; pref, v. Pasen; wit. Haarlem: Kerkwijding v. Kathedraal; mis Terribilis; credo; pref. v. Pasen; wit. ZONDAG 3 mei: H. Kruisvin ding; eigen mis; 2 geb. V. 5e zondag Fasen; credo; pref, v. H, Kruis; rood. nog niet opbrengen. Vaak waren zij In hun uitvoering te gretig van klank en verbruikten daarmee alle reserves van de moeiljjke momenten. Bjjv. een hoge passage fijn en voorzichtig inzetten, of in een machtige partij als het wjjnküor toch nog nuances aanbrengen. Men kon merken dat Die Jahreszeiten voor een goed deel van het publiek on bekend terrein was. Na elke solo en koorpassage een open doekje is wel rji- keljjk veel van het goede. Het concert begon om acht uur en eindigde vrij dicht in de buurt van middernacht. T.Vi. De Franse ambassadeur baron E. Petit de Beauverger zette vrijdagmid dag luister bij aan de ambtsaanvaar ding van prof. dr. Pierre Golliet, de opvolger -an prof. dr. Robert Garrlc op de leerstoel van de Franse letter kunde aan de r.-k. universiteit. „Les difficultés de la notion de sour ces littéraires", was de titel van de inaugurale rede, welke prof. Golliet hield en waarin hij op uitvoerige wij ze, aan de hand van voorbeelden bjj tal van schrijvers, naging, in hoeverre van ontlening dan wel van onwillekeu rige beïnvloeding kan worden gespro ken. In tegenstelling tot meerdere voor gangers in dit onderzoek, was prof. Golliet van mening dat de term „ont lening" mei voorzichtigheid moet ge hanteerd worden. Het is onmogelijk om precies aan te geven welk aandeel het eigen genie van een schrijver heeft gehad In zijn uiting en waar het aandeel van zijn meesters ligt. omdat hij zich in hun school heeft gevormd en omdat zijn eigen denkbeelden zijn uitgewerkt bin nen de cultuur welke hij aan hen te danken heeft. Het probleem ziet er anders uit dan Lanson en Péguy dit hebben gesteld. De originaliteit bestaat niet in een of ander element op zichzelf genomen, maar in de betekenis van het werk als geheel en in de wijze waarop de ver schillende elementen tot de samenstel ling daarvan bijdragen. De NTS bracht gisteravond een film reportage van de befaamde „Gala de l'union des artistes", zoals die enkele weken geleden in Parijs werd gehou den. Voor de 29ste keer in successie. Want, zoals men weet, is deze „gala" een hecht ingewortelde traditie. Vele beroemde Franse artiesten treden er belangeloos in op en de opbrengst van het festijn is bestemd voor degenen die wegens ouderdom uit het vak zjjn uitgerangeerd. Het gekke van het ge val is dan dat allen een nummer bren gen, dat helemaal buiten haar of zijn vak ligt. Degenen, die plegen te zingen dansen en hij die normaliter conferen ces houdt, komt met een jongleursnum mer. Natuurlijk zag men niet alles gister avond, want zo'n programma duurt, menen wij, meer dan vier uur. Maar wat de Franse televisiefilm liet zien, was zeker wel genoeglijk. Bepaald grandioos was het optreden van de pan tomimespeler Marcel Marceau, die na een koorddanser te hebben „uitge beeld", een nummertje letterlijk koord dansen weggaf dat diep respect af dwong. De commentaar, die Joop Si mons bij de film gaf, was voorbeeldig. varieerd zaterdagavondamusement met artisten uit binnen- en buitenland. Uit Nederland treden op Mieke Telkamp, René van Vooren, Dick Engelbracht en de „Weekend Show Girls", uit het bui tenland het Engelse humoristische duo „Oliver and Twist" met een op Dic kens geïnspireerd nummer, de „Manet- ti Twins" uit Italië met een acrobaten- nummer en vijf Amerikaanse vokale virtuozen, „The Delta Rhythm Boys". Later op de avond volgt de 29ste aflevering van Armand en Michaela Denis' „Ontmoetingen in Afrika", waarin het nijlpaard de hoofdrol speelt en tot slot voelt Mies Bouwman de deelnemers aan dé quiz „Van je fa milie moet je 't hebben" aan de tand. De Finse bas Kim Borg heeft met het Omroeporkest onder leiding van Maurits van den Berg op 11 februari De AVRO-televisie presenteert van avond weer de „Weekend Show", ge- te Groningen een concert gegeven, be staande uit werken van Smetana, Yrjö Kilpinen en Kodaly. Opnamen van dit concert kan men hedenavond via de KRO-microfoon beluisteren in de ru briek „Populaire Klassieken". In het amusementsprogramma „Tie relantijnen" treden o.a. op Catharina Houtdjjk, Jany Bron, Marcel Thiele- mans. Koos Huisman m de zanggroep „De Mikro's", Jan Blaaser met de ru briek „Onder collega's" en Kees Schilperoort met het spel „Eénmaal- Andermaal". Aan het concert, dat Cascade later op de avond onder leiding van Johnny Ombach geeft, werken mee Aukje Kar- semeyer, sopraan en Rudolf Kat, tenor. Na het amusementsprogramma „Plein 8 uur 13" zendt de VARA enkele gedeelten uit van het concert, dat het BBC Concert Orchestra geeft in het gebouw De Vereeniging te Nijme gen. De NCRV-televisie presenteert zon dagavond onder regie van Peter Koen een telerecording van „William Penn", een gedramatiseerde documentaire naar dialogen van de Engelse schrijf ster Lucie Street in de vertaling van Alfred Pleiter. Tot slot van de vond volgt de sportrubriek in een gezamenlijke uit zending van AVRO, KRO, VARA en VPRO. In het radioprogramma van de KRO kan men zondagavond luisteren naar „Wegwijs", het cabaret van Emile Lo pez en Jan de Cler en het Promenade Orkest onder leiding van Hugo de Groot met medewerking van Frances de Bossy, alt-mezzo. Later volgt „Een weerloze spion", het vierde deel van „Wie gaat er mee naar Engeland varen?", een op de ro man „Pied Piper" van Nevil Shute ge baseerd hoorspel-experiment van Lé- on Povel. Voor de AVRO-microfoon treden op het BBC Concert Orchestra en de BBC Singers onder leiding van Vilem Taus- ky en Sidney Torch, waarna het vijfde deel van het vervolghoorspel „De Maansteen" onder regie van Kommer Kleijn wordt opgevoerd. In de rubriek Muzikale Coryfeeën" krijgt men een keuze te horen uit het repertoire van de Engelse pianiste Da me Myra Hess, die werken van Beet hoven, Mendelssohn-Bartholdy, Brahms, Granados en J.S. Bacn speelt. De. minister van Zaken Overzee heeft donderdag de raad van bestuur van de stichting „Geologisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea" geïnstal leerd. Deze stichting heeft ten doel de orga nisatie en uitvoering van een algemeen economisch-geologisch onderzoek in Nederlands Nieuw-Guinea in samenwer king met de dienst Mijnbouw daar te lande. De minister gewaagde van de talrij ke problemen, waarvoor men zal ko men te staan bij het ondernemen van een algemeen geologisch onderzoek in eei. land als Nederlands Nieuw-Guinea waarvan vele gebieden niet of nauwe lijks zijn onderzocht. Hij meende dan ook te mogen constateren, dat met de oprichting van de stichting een nieuw hoofdstuk begint in de geologische ex ploratie van dit rijksdeel. De minister verklaarde nog, dat de oprichting van de stichting mede verband houdt met de verwachting, dat de Europese com missie het bij de Europese Economi sche Gemeenschap ingediende project voor een groots opgezet geologisch on derzoek in Nederlands Nieuw-Guinea zal goedkeuren, te financieren uit het ontwikkelingsfonds voor de landen en gebieden overzee. In Den Haag is gevormd de stichting „Nederlands danstheater". Dit nieuwe balletgezelschap zal bestaan uit zestien dansers. Het gezelschap is in Nederland gevestigd. Het ligt in de bedoeling verschillende buitenlandse tournee's te maken. DE ZONNETEMPEL by Uitgeverij Casterman Sk "Copyrtghl P. I- B. Bo* 6 Cóperitogtn MOCO Don Jordan heeft gisteravond Virgil Akins verslagen en daarmee zijn wereld titel weltergewicht behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4