Honderd jaar Rode Kruis Op 24juni herdenking in Solferino De eerste Conventie van Genève in 1864 getekend H m Vakantie- nieuws B.B.C. Concert Orchestra in Scheveningen Ook werknemers moeten breed, d.w.z. Europees, leren denken DE CARNAVALSMOORD mm- St. Laivrence Sea- way in gebruik genomen Philips Maarheeze, officieel in gebruik gesteld Werk voor 160 mensen Van nationale solidariteitj naar wereldsolidariteit Sociaal commentaar I MARTINI HET INITIATIEF VAN HENRI DUNANT HP. jSêÊf „Jonge Spaanse kunst" Nieuwe reddingboot voor de K.N.Z.R.M. MARTIN MONS Meer samenwerking Europese luchtvaart ZATERDAG 25 APRIL 1959 PAGINA 5 (Van een medewerkster) |p 24 juni 1959 zullen de twee en tachtig natio nale Rode Kruis-verenigingen, die de wereld telt, op het slagveld van Solferino in Noord-Italië door de inwijding van een monument de dag herden ken, waarop daar honderd jaar geleden het geboorte uur van het Rode Kruis sloeg. Vertegenwoordigers van de jonge generatie uit alle landen verenigen zich op die dag om er van te getuigen, dat zij vastbesloten zijn, overal waar het leed van oorlogs- en andere ram pen zich voordoet, de slachtoffers te hulp te snellen en mensenmin en naastenliefde te doen heersen dwars door alle scheidingen van afkomst, ras, stand en ge loofsovertuiging heen, die in het verleden de bron van zoveel vermijdbare ellende waren. Het denkbeeld tot oprichting van een internationaal erkende organisatie tot hulpverlening aan door oorlog getroffenen ontsproot aan de bloedige bodem van Sol ferino. Op 24 juni 1859 botsten daar in de mooie streek ten zuiden van het Gardameer tegen elkaar: een leger van honderdzeventig duizend mar. en vijf honderd kanonnen onder leiding van keizer Franz Joseph van Oostenrijk en een strijdmacht van keizer Napoleon III en Victor Emmanuel ter sterkte van honderdvijftigduizend man en vierhonderd zware ka nonnen. De strijd was kort, maar verbitterd. Toen de verslagen Oostenrijkers na vijftien uur terugtrokken, bleven er tachtigduizend mensen dood, stervend of zwaar gewond achter. In de hitte van het gevecht en de achtervolging bekommerden de strijdende legers zich niet in het minst om de gevallenen, zodat het slagveld bij het invallen van de avond een oord van huiveringwekkende verschrikking geworden was. Tien duizenden lagen daar in verlatenheid dood te bloeden, terwijl de gieren met krakende geluiden boven hun buit scheerden. Door een achteraf gelukkig gebleken speling van het lot was een Zwitsers burger "Henri Dunant die in Italië vakantie hield, temidden van de vechten de massa's terecht gekomen. Hij werd daarbij gecon fronteerd met zoveel hartverscheurende tonelen, dat hij geen rust meer kende, tot de beschaafde wereld in beroering kwam en de handen ineensloeg om het leed van de oorlog voor soldaten en burgers zoveel moge lijk te verzachten. -m Groot alles inbegrepen vliegvakanties tegen lager-dan-ooit prijzen! Hr Prof. dr. D. W. van Krevelen directeur A.K.U. Kostbaar geschenk Ligplaats te Zandvoort door Mr. Slotemaker bepleit: Ter vermijding van ver spillende concurrentie Jongetje door auto gegrepen V?' 11 Advertentie Jat 11 MMm®' Zo goed en zo kwaad als het ging, improviseerde Henri Dunant een he laas noodzakelijk te kort schietende hulp aan de gevallenen van Solferino. Ra deloos en tot onmacht gedoemd moest hy het aanzien, dat duizenden, die b\j een efficiënte hulpverlening te redden waren geweest, een smartelijke dood stierven. De beelden van verschrik king, die hij te aanschouwen kreeg, lieten hem daarna niet meer los. Of schoon geenszins een schrijver van ta lent besloot hij een beroep op de pu blieke opinie van de beschaafde volke ren te doen om een eind te maken indien al niet aan het gruwelijk krijgs bedrijf zelf dan toch aan de bar baarse nonchalance, waarmede al te vaak gevallenen aan hun lot werden overgelaten. In 1862 publiceerde Henri Dunant een klein boekwerk, waarin zonder al te veel omhaal van woorden verslag van de wreedheden, die de veldslag van Solferino hadden onteerd, werd uitge bracht. Deze „Souvenirs de Solferino" sloegen in en werden spoedig uit het Frans in alle Europese talen vertaald. Dr. J. H. C. Basting, lijfarts van ko ning Willem III en chirurgijn-majoor bij het regiment grenadiers en jagers, verzorgde de Nederlandse uitgave. Du nant beperkte zich overigens niet tot de taak van oorlogscorrespondent dreiging van een atoomoorlog in opti- ma forma. Op initiatief van het Inter nationale Comité van het Rode Kruis te Genève heeft de onlangs te New Delhi gehouden negentiende internatio nale conferentie van het Rode Kruis een ontwerp-verdrag geredigeerd, dat aan de regeringen is voorgelegd ter bespreking van de gevaren, waaraan de burgerbevolking in oorlogstijd is blootgesteld. Daarbij is de eventuali teit van een atoomoorlog in aanmer king genomen. et werk van het Rode Kruis heeft ongetwijfeld zegenrijke gevolgen gehad. Nog tijdens de Krimoor- log (1854-1856) stierf zestig percent van alle gewonden. In de oorlogen, die van 1864 tot 1900 zijn gevoerd, liep dit per centage tot minder dan tien terug. Uiteraard hebben de vorderingen van de medische wetenschap daartoe even eens aanzienlijk bijgedragen, doch zon der de voortreffelijke organisatie der geneutraliseerde Rode Kruisdiensten op het slagveld zou het niet mogelijk zijn geweest, het verbloeden van tal rijke gevallenen door het tijdig aan leggen van verband en vlugge afvoer naar veldhospitalen te voorkomen. Een nieuwe samenwer- king van de KLM met de erkende Nederlandse reis bureaus brengt deze zomer een vliegvakantie binnen ieders bereik. In sommige gevallen is nu zelfs de vliegreis plus het volledige verblijf in het buitenland niet duurder dan normaal het vliegen alleen! Toch bent U bij deze „alles-inbegrepen" vlieg reizen niet gebonden aan een groep. U bent een individuele passagier op de normale lijndiensten van de KLM, met alle hoffelijke service die daarbij hoort. Ook in Uw hotel of pension bent U een individuele gast. Iedereen kan van deze belangrijke besparing op een zorgeloze vliegvakantie profiteren. Elk erkend reisbureau zal U gaarne inlichten en Uw reis en verblijf voor U regelen. Vliegen verlengt Uw vakantie O N 'PI llldf IO<Mf»44«t 99 Henri Dunant was een apostel van de naastenliefde met veel praktische zin. Want toen hij in Europa van land koming van permanente organisaties tot hulpverlening met een internatio naal statuut in alle landen. Deze zou den b;j het uitbreken van oorlogen of andere grote rampen direct in actie Het door de Oostenrijkse beeldhouwer moeten komen om de nood te helpen Föderl vervaardigde beeld van Henri lenigen. Dunant, de stichter van het Rode Kruis. r. Door voorspraak van de Franse kei zer slaagde Dunant er in, tot de Oos tenrijkse en Duitse vorstenhoven door te dringen, waar hff met vuur zijn plan nen over de totstandkoming van een internationale organisatie tot hulpver lening aan gewonde soldaten bepleitte. Hij oogstte daarbij zoveel succes, dat reeds in 1864 bij internationaal trac- taat de eerste Conventie van Genève tot stand kwam. De keus van het em bleem der nieuwe organisatie een rood kruis op wit veld was tegelijk een eerbetuiging jegens Zwitserland, dat in zijn vlag een wit kruis op rood veld voert en Dunants humanitaire denkbeelden krachtig had ondersteund. ,"laaL_hÜ bepleitte vurig de totstand- tot land trok om dc oprjchtillK vaiI Ro_ de-Kruisorganisaties te bevorderen, be pleitte hij niet alleen het nut daarvan in oorlogstijd, maar raakte hij ook de gevoelige snaren van het directe eigen belang aan, door er op te wijzen dat Prof. dr. D. W. van Krevelen, chef van het centraal laboratorium der staatsmijnen, zal met ingang van 1 sep tember als directeur in dienst treden van de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem. Hij zal bij deze onderneming speciaal belast worden met de leiding over de research-werkzaamheden. Prof. dr. van Krevelen is 44 jaar oud. Hij is sinds 1 .januari 1940 bij de staats mijnen werkzaam. Sedert 1955 is hij chef van het centraal laboratorium. Van 1952 af is prof. van Krevelen buiten gewoon hoogleraar in de chemische technologie en de technologie der brand stoffen aan de technische hogeschool te Delft. De Spaanse ambassadeur in Neder land, de hertog de Baena, vicomte de Mamblas, heeft gisteren in het Haagse Gemeentemuseum de tentoonstelling ..Jonge Spaanse Kunst" geopend. Deze tentoonstelling, die door de Spaanse regering is georganiseerd in verband fnet het Spaanse festival, dat in mei in Amsterdam en Den Haag zal wor den gehouden, omvat een honderdtal werken, zowel schilderijen als sculptu ren en grafiek. Het is niet bij deze eerste Conventie gebleven. De bij de conflicten in Euro pa opgedane ervaringen, de lessen van nieuwe oorlogen en de ontwikkeling van de krijgstechniek leidden tot ver dere aanpassing en uitbreiding van de voorschriften. Telde de eerste Conven tie van Genève slechts zestien artike len, de Conventie van 12 augustus 1949 is een zwaarlijvig boekdeel, waarin vier overeenkomsten zijn samengebun deld: een tot verzachting van het lot der gewonden en zieken van de strijdmach ten te velde; een tot verzachting van het lot der gewonden, zieken en scheepbreukelin- gen van de zeestrijdkrachten; een inzake de behandeling van krijgs gevangenen; een tot bescherming van de burger bevolking in geval van oorlog. Na 1949 heeft men zich al weer be zig moeten houden met de gevolgen van een nieuwe evolutie, namelijk de Gisteravond fungeerde de Kurzaal te Scheveningen als studio voor het Fri day Night is Music Night-programma van het BBC Concert Orchestra. Een deel van het programma werd name lijk door de BBC rechtstreeks van Sche veningen uitgezonden. Het podium was feestelijk versierd met tulpen op de voorgrond. Aan de achterwand hing het BBC-wapen, geflankeerd door de vlaggen van de vier delen van het Ver enigd Koninkrijk: Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland. In de volle zaal heerste er onder de liefhebbers van amusementsmuziek een opgewekte stemming. De lichte muze streelde dan ook op een beminnelijke wijze de orep. Daar waren genrestukken in diverse arrangementen en daarnaast selecties bit South Pacific en Oklahoma van Richard Rodgers, uit Porgy and Bess van Gershwin en uit het hier voor het eerst uitgevoerde Mv Fair Lady van Frederick Loewe. Het orkest speel de deze muziek beurtelings onder lei ding van Vilem Tausky en Sydney Torch. Van de tweede dirigent Torch stonden er uitstekende arrangementen en een genrestuk op het programma. Deze en ook de overige muziek werd Pittig en aanstekelijk vertolkt. Voor on ze oren leek hierbij het koper wat aan de zware kant, maar voor het overige tvaren klank en ritme van dien aard dat men er af en toe moeilijk bij kon blijven stilzitten. Een belangrijke bij drage leverden het beschaafd zingende BBC Studiokoor en de sopraan Do- reen Hume, die met de sonore bari ton John Lawrenson optrad. Deze solis ten droegen telkens de toneelkledij die bij de gezongen operette-aria's paste. William Armond vertolkte zeer gevoe lig de Romance van Svendsen. De com- munity singing wilde aanvankelijk niet goed lukken. Er kwam pas vaart in bi) het ontroerend gezang van ..Daar bij die molen, die mooie molen". Toen lieten wij de molen achter om op de boulevard de frisse zeelucht eens extra diep in te ademen. h. y. k. Twee Canadese IJsbrekers, met aan boord premier Diefenbaker en de Cana dese minister van vervoer, George Hees, zijn vandaag een goede dertig koopvaar ders mt tien landen vooruitgevaren, door de St. Lambert sluizen dc nieuwe St. Lawrence Seaway op. Vijf jaar lang is gewerkt aan deze keten van kanalen, sluizen en vaargeulen, waarmee over een afstand van 175 kilometers een ver val van meer dan tachtig meter over wonnen wordi. De industriesteden aan de grote Cana dese en Amerikaanse meren hebben voor het eerst hun rechtstreekse ver binding met de Atlantische Oceaan. Achter de ijsbrekers „Libreville" en „mcLean" komen Canadese schepen. De rij van buitenlanders wordt aangevoerd door de gepavoiseerde „Prins Willem George Frederik", van de Rotterdamse ..Oranjelijn". Dit is echter nog maar een provisorische opening. De officiële ope ning zal plaats hebben op 26 juni. als koningin Elizabeth van Engeland haar bezoek aan Canada brengt. De Engelse vorstin zal, samen met president Eisen hower van de Verenigde Staten, het trotse werkstuk van de Canadezen offi cieel in gebruik stellen. naties ook in volle vrede kunneu wor den getroffen door rampen als wa tersnoden, aardbevingen, epidemieën enz., waarhij direct en doeltreffend in grijpen is vereist. Niemand, die zich thans veilig waant, kan er immers ze ker van zijn, dat hij niet morgen tot de slachtoffers Van een plotseling op doemend onheil zal behoren. Dunant heeft gedurende de oorlog van 1870 en de Commune te Parijs moeilijke tijden doorgemaakt. Hij be ijverde zich toen, vrouwen en kinde ren te doen evacueren en stond daar bij menigmaal aan het gevaar bloot, door een van de strijdende partijen als spion te worden gefusilleerd. Na de val van het Franse Tweede Kei zerrijk moest hij de machtige steun van Napoleon III ontberen. In Neder land was het vooral prins Frederik die de verwezenlijking van Dunants denkbeelen bevorderde. Bittere ar moede heeft deze goede Samaritaan der slagvelden gekend als gevolg van in Algerije opgezette koloniale onder nemingen. In 1896 bedroeg zijn ge hele inkomen één gulden vijf en twin tig cents per dag. Dit luttele bedrag werd hem door zijn familie welwil lend ter beschikking gesteld om hem in een hospitaal te Heiden-Appenzell (Zwitserland) onderdak te verschaf fen. Aan eerbetuigingen heeft het hem overigens niet ontbroken. Hij kreeg de eretitels van stichter van het Rode Kruis en promotor van de Rode-Kruis verenigingen, naast decoraties van al lerlei slag. inclusief het Legioen van Eer. In 1901 ontving hij de Nobelprijs voor de vrede, samen met zijn vriend, de Franse politicus Frédéric Passy, voorzitter van de Interparlementaire Unie. Toen Dunant in 1910 twee en tachtig jaar oud het tijdelijke voor het eeuwige verwisselde, kon hij vre dig heengaan in het bewustzijn, dat het Rode Kruis een wereldinstituut was geworden. Niemand vermoedde toen, dat dit instituut in verloop van nog geen halve eeuw de schokken van twee wereldoorlogen op te vangen zou krij gen en zich glorieus van deze immense taak zou kwijten. Maarheeze leek vrijdag vervroegd schepje „zout" in een vloeistof te gooien koninginnedag te vieren; lot in alle riep de burgemeester hierna een neve- hoeken van het uitgestrekte dorp vlam- I lige reactie op, waaruit tenslotte het de het rood, wit en blauw tussen hettindustriecomplex helder tevoorschijn frisse voorjaarsgroen en de zon spiegel- kwam. Hoe prettig de verhouding tus- de zich in het koper van rondtrekkende harmonieën. Het feest, dat heel de dorpsgemeenschap meevierde, gold de officiële start van de Philipfabriekcn, een indrukwekkend en zeer kapitaalin tensief complex, dat voor de Maarheeze- narcn echter vooral van betekenis is doordat het werk biedt aan 160 mensen die anders gedoemd zouden zijn naar elders te trekken. Burgemeester Van Schaik heeft dan ook niet voor niets heel veel moeite gedaan om deze vestiging voor zjjn gemeente te verwerven. „Ze hebben me wel eens verweten, dat de stunts die ik heb uitgehaald, niet strookten met de burgemeesterlijke waardigheid. Maar als ik uw illuster gezelschap hier voor me zie. komt die waardigheid wel weer aan haar trekken", zei de burgemees ter, glimmend van trots, voor het forum van de raad van bestuur van Philips, het halve college van Gedeputeerde Staten en tal van (jaloerse?) collega's. Yj?r iaar geleden is het eerste Philipsbedrijf in Maarheeze al ge- oPend, nl. de preparatenafdeling. In J9o6 volgde de fluorescentiepoederfa- Dnelc en vorig jaar de wolfram- en molybdeenfabriek. Met de overbren ging van nog enkele chemische activi teiten die tot voor kort in Eindhoven geconcentreerd waren, is het complex thans afgesloten. Het Philipscomplex, maar niet, zo hoopt de gemeente, de industrialisatie. Men wil nl. voorko- Ple!Lt'at de 5°n8e boeren die uit de landbouw worden uitgestoten, naar de stad trekken en dus zal men alle kernenpolitiek ten spijt bbJven proberen om bedrijven aan te De gunstige ligging van Maarheeze „in het centrum van de Euromarkt" en pal aan een Europese snelweg opent daarvoor goede perspectieven, zeker nu al zo'n be langrijke aanzet verkregen is. D® opening was een plechtigheid, Philips in Maarheeze waardig. Via de televisie konden de genodigden in de ontvangzaal de onthulling volgen van twee naamborden: op de dr. A. F. Phi- lipsweg en in de Jhr. mt. J. Th. M. Smits van Ooyenlaan deze laatste als hul de aan het ex-Gedeputeerde-Staten- Iid, dat de industrialisatie van het dorp mede gestimuleerd heeft. Door een sen Philips en Maarheeze is, bleek be halve uit de complimenten die de bur gemeester werden toegezwaaid uit het geschenk dat het bedrijf de gemeente aanbood: de aanleg van een voetbal veld, dat zeker zolang het gemeen telijk sportpark op uitvoering wacht in een grote behoefte zal voorzien. In aanwezigheid van vele autoritei ten is vrijdag in restaurant „Meerrust" te Warmond de reddingmotorboot ,,dr. ir. S. L. Louwes" overgedragen aan de Koninklijke Noord- en Zuidholland- se Reddingmaatschappij. De gelden voor deze boot zijn bijeengebracht door het agrarisch bedrijfsleven en aanver wante industrieën, de handel en het vis serijbedrijfsleven. De onthulling van de boot werd ver richt door mevrouw de weduwe Lou- wes-Westerhuis. De boot is genoemd naar haar overleden echtgenoot, die vooral tijdens de oorlogsjaren als voed- selcommissaris belangrijke diensten aan het Nederlandse volk heeft bewe zen. De voorzitter van de Koninklij ke Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij, jhr. E. F. J. Quarles van Ufford, dankte namens het bestuur voor dit geschenk. Hij deelde mee, dat het in de bedoeling ligt de boot in Zand voort te stationeren. De burgemees ter van Zandvoort, mr, H. M. Fenema, voorzitter van de plaatselijke redding commissie, toonde zich hiermee ten zeerste ingenomen. De boot heeft een teakhouten opstand is 10,30 lang en 2,85 meter breed. Hij heeft een diepgang van 65 centimeter, is uitgerust met een 50 pk perking die selmotor en heeft een maximum snel heid van 7,5 zeemijl per uur. De boot is gebouwd door de gebroeders Taat te Katwijk aan Zee. (Van een medewerker) De krachtige groei van de arbeiders vakbeweging is vooral te danken aan wat wel eens „klasseverbon denheid" wordt genoemd. Voorheen is het voorgekomen, dat een onrechtmatig ontslag in Tilburg leidde tot een sta king in Twente. En de sympathiesta kingen waren in die tijd een normaal verschijnsel. De periode van het sta ken is. naar we hopen en vertrouwen, voorbij. De kiasseverbondenheid heeft geleid tot maatregelen, die voor geheel de werknemersgroepering goiden. Be- schermende wetten, regelende wetten, verzekerende wetten. Er is. zij het met het nodige voorbehoud, ook sprake ge weest en nog van een ongeveer gelijk matige groei van het beschavings- en welvaartspeil. Ook nu de vakbeweging zich ten aan zien van het nationale sociale en econo mische gebeuren anders opstelt dan voorheen, doet ze toch nog steeds op nieuw een beroep op de onderlinge lots verbondenheid van de werknemers. „Wil de P.B.O. slagen, dan zal een sterk verantwoordelijkheidsbesef bij al le werknemers moeten groeien." „Wilt gij medebezitter worden van de produk- tiemiddelen, dan zullen allen een juiste bezittersmentaliteit moeten hebben." Dat zijn zo van die uitdrukkingen, die we steeds meer ontmoeten en met veel instemming begroeten in de ontwikke- lings- en vormingsprogramma's van on ze sociale organisaties. We moeten met het totaal veranderde en nog steeds veranderende beeld van de wereld der kleine mensen oprecht verheugd zijn. Want tenslotte is Neder land met zijn enkele tienduizenden vier kant kilometers en zijn elf miljoen in woners op de wereldkaart maar een spel- deprik. Zonder eigen bodemschatten, behalve wat steenkool, wat olie en wat zout. Een zelfstandig bestaan is voor Nederland een besliste onmogelijkheid. Foor elke gulden aan produkten. die wij hier voortbrengen, moeten we eerst voor 35 cent grondstoffen uit het buiten land importeren. Deze afhankelijkheid van andere lan den leerden we al heel jong „het feit van de solidariteit" te noemen. Het feit dus, dat we niet alleen nationaal, maar ook internationaal elkaar nodig hebben. Zulk een feit van solidariteit leidt even wel onweerhoudbaar tot de plicht van Advertentie per literfles f 6.95 per 7j literfles I 3.55 HOOFDSTUK IX Die avond tussen het rode trijp en de antimakas sars van juffrouw Derksens mooie kamer probeert Pieter Perquin de stukken van zijn legkaart ineen te passen. Daar is de hoofdfiguur van de vermoorde. Voor een psychiater om van te smullen. Een sterk min derwaardigheidscomplex, sadisme, machtswellust, ga manr dflfir TTn u.-in mavnn nnrfor» O mono „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, maar kan ik u dienen met een lekker kopje koffie?" „Koffie?" echoot opschrikkend Perquin en staart haast béte naar juffrouw Derksen, die, keurige ver schijning in haar eenvoudig zwart japonnetje, in de deur staat „Een lekker, warm kopje koffie," zegt ze aanmoe digend. „U is de hele dag weer in touw geweest, een kopje koffie zal u goed doen. U ziet groen van moeheid, 't Is zonde dat ik het zeg, maar het schijnt maar door. En wie waren onder 's mans medespe- dat er mensen zijn. die nooit iets anders brengen lprg in Vlft rfrnma rfot r»n rfo frannon trnn Vi af Iron rfan allAnrfa af vd nil lüVPn Flf Haar? TÏirt 22 „Ik meende dat notaris Rombouts u dat ook wel zou hebben verteld," zegt Pieter Perquin droogjes. Louwerijsse lacht weer. „Nee, de ouwe baas was helemaal in de war. Hij zei maar niets dan dat u mij van de moord verdacht, omdat ik Van den BroneV Radnor verkocht had. Ik begreep er al niets van. Maar nu gaat me natuurlijk een licht op." „Hebt u de kantonrechter op de avond van de moord nog gezien?" „Gezien?" talmt Louwerijsse. „Och, gezienHoe gaat dat op zo'n avond? Van de lui, die zich niet b|j ie clubje aansluiten, zie je zo nu en dan een flits. Ik kan me met de beste wil ter wereld niet meer herinneren, wie ik allemaal gezien heb en in welk gezelschap." Zijn toon wordt wat ongeduldig „Ik hoop, dat u het me niet kwalijk neemt, maar ik heb een afspraak, waarvoor ik al een stief ke- tierke, zoals ze hier zeggen, te laat ben." „Dan zal ik u niet langer ophouden. Als u soms nog iets te binnen mocht schieten dat van belang zou kunnen zijn „Dan snel ik naar u toe, inspecteur, zo vlug mijn wagen maar rijden kan. Met inachtneming van de wettfliik voorgeschreven snelheidsnormen natuurlijk Maar als ik arme leek een vakman een tip zou mogen geven: houdt u onze griffier in de gaten." Iers in het drama, dat op de trappen van het kan tongerecht eindigde, de grote rollen, wie de figu ranten? Hoe had het slachtoffer het kantongerecht nog kun nen bereiken, nadat hem een zo grote dosis vero nal was toegediend? Wie was de man, die had overgegeven op de cape van de vermoorde? Dat die man er geweest moest zijn. wees het laboratoriumrapport uit. Het braaksel bevatte andere bestanddelen dan die in de maag van het slachtoffer waren aangetroffen. Was die man er tegelijk met Van den Bronck gekomen? Of later? Als hij niets met de moord te maken had, waarom had hij dan geen aangifte gedaan van zijn lugubere vondst? Te dronken om te beseffen wat hij zag? Het was natuurlijk mogelijk. Inspecteur Perquin betrapt zich er op, dat hij luci fershoutjes doorbreekt en ze op hoopjes legt. Rechts, •lat zijn de leden van het clubje. Zo hadden de be roemde drie van brigadier Dekker, maar Pieter Auguste Perquin mag een zeehond zijn, als er onder dat groepje een is met de capaciteiten voor het in el kaar zetten van deze misdaad zonder fouten. Links, dat zijn de mensen, die te oordelen naar de gevonden correspondentie een motief hadden. Voor zover ze bjj ae Smeenks aan huis kwamen hadden ze ook toegang tot het middel. Blijft te bewijzen of een van dan ellende of ze nu leven of dood zgn. „Mensen, die ellendeWie bedoelt u daarmee? De vermoorde? Heeft u hem dan gekend?" „Ik ken mevrouw Ufkes, bij wie hij in huis was. Ze heeft nog by me in de klas gezeten." „Bij u in de klas gezeten? O, ja, dat is waar ook Ze lacht even. „Ja, ik ben hier meer dan vyftig jaar onderwy'zeres geweest. Van het ogenblik, dat ik mijn acte in mijn zak had. Zal ik u nu een kopje koffie brengen?" „Meer dan vijftig jaar. Dat is een hele tijd. Dan kan men wel zeggen, dat ieder, die niet ouder is dan achter in de vyftig nog by u in de klas heeft gezeten." ..Ja, en weet u, wat het gekke is, mynheer Per quin? Of moet ik misschien inspecteur zeggen?" „Zegt u maar wat u wilt. Maar u vroe^ weet u, wat het gekke is ..Wat het gekke is? O. ja, nu weet ik het al weer Het gekke is, dat die mensen sedert hun schoolja ren eigenlpk niets veranderd zijn. Nee, werkelijk Ik bedoel natuurlijk niet wat hun uiterlijke levens omstandigheden betreft, maar hun persoonlijkheid." „Legt u me dat eens uit." „Nu, daar heb je Jansen van Hilgersbeek. Wilt u wel geloven, dat die nog hetzelfde ontzag heeft voor hen ook de gelegenheid had. En dan is daar nog de Sint Odiiiënrodese deftigheid, dat hij had toen h« als outsider de hotelier, die de gelegenheid had, nog de kleine Kees uit het garen-en-bandwinkeltje was maar van wie hij niet kan zeggen of er motief en middel waren. Pieter Perquin wordt zich bewust, dat hij één luci fer nog steeds in de hand heeft en er strak naar Kijkt. Onder het kyken begint de lucifer de gedaante aan te nemen van Jules Louwerysse. Perquin knipt met de ogen. en het fijn vond als hij voor Jules Louwerijsse zijn sommen mocht maken? Geen ontzag voor de Haagse of de Parijse of de New-Yorkse deftigheid, die kunnen hem niets schelen, alleen maar voor de Sint Odi iiënrodese. Sint Odiliënrode is nog altijd zy'n waarde meter." de bereidheid, om met elkaar samen te werken. Met andere woorden, het feit van de solidariteit voert naar de plicht van de solidariteit. Al was er deze feitelijkheid sinds en kele eeuwen in groeiende mate, de er kenning ervan werd tegengehouden door ongezond nationalisme. In plaats van met elkaar verbonden te leven, pro beerde men steeds van elkaar te gap pen en rijker te worden. De macht van de ene staat over de andere, althans het verlangen daarnaar, is het typische ken merk geweest van een Europese poli tiek. die telkens opnieuw tot broeder- krijg en oorlog voerde. Na de laatste oorlog werd het steeds duidelijker, dat de afzonderlijke landen, zowel politiek als teehnisch-economisch te klein wa ren, om op eigen benen te blijven staan. Zo groeide de gedachte aan de Verenig de Staten van Europa en zo werd de grondslag gelegd voor de E.E.G.. de Europese Economische Gemeenschap, waarvan een aantal bepalingen op 1 ja nuari van dit jaar in werking is getre den. Voorlopig is de E.E.G. de vereni ging van zes Europese staten, gezamen lijk 165.000.000 mensen omvattend, wel ke staten zich verbonden hebben binnen twaalf tot vijftien jaar tot een grotere economische eenheid uit te groeien. Nu kan men natuurlijk proberen zo'n Europese' gemeenschap in stand te houden door afspraken tussen de staatshoofden en hun vertegenwoordi gers, de verantwoordelijke ministers. Men zegt wel eens, dat een wet. welke door het volk niet wordt begrepen, niet dient te worden aangenomen. En men bedoelt dan te zeggen, dat wanneer het volk met de wetgeving niet meeleeft, we terecht komen onder een dictatuur- vorm, wele steeds de kern van de zelf vernietiging in zich draagt. Zo zal ook de Europees Economische Gemeen schap niet alleen het geestelijk bezit moeten zpn van de verantwoordelpke bestuursinstanties, maar ze zal begre pen moeten worden door de arbeiders massa's, voorlopig van Italië en Ne derland, van Frankrijk en Duitsland, van België en van Luxemburg. Men zal moeten begrijpen, dat het niet langer aangaat, om een deel van de Europese arbeiders in diepe armoede te laten le ven, terwpl een ander deel een betrek kelijke welvaart heeft. Men zal moeten inzien, dat het onjuist is, dat grote ge bieden van Europa een massale struc tuurwerkloosheid kennen, terwpl zowel voor de voorziening van de levensbe hoeften als voor een juist bodemge- bruik nog zoveel arbeidskrachten zou den kunnen worden ingezet. Daarom is het zo verheugend, dat het Internationaal Christelijk Vakverbond enkele weken geleden een soort begin selverklaring heeft gepubliceerd, waarin nadrukkelpk wordt gesteld, dat de Europese Economische Gemeenschap geen uitsluitende technische en econo mische aangelegenheid is, maar dat de directe doelstellingen gericht moeten zpn op de verwezenlpking van het alge mene doel: het stellen van de mens bo ven de economische en sociale structu ren en het beschermen van die mens tegen de gevaren, die kunnen voort vloeien uit het nauwe samengaan an een steeds verdere vertechnisering \an het economische leven en daarmee ge paard gaande economische machtsvor ming. We begrijpen zeer goed, dat terwpl er in ons eigen land nog zoveel te doen is, terwpl we ook hier nog hebben te vechten voor „minimumlijders" en nog moeten worstelen in probleemgebieden, waar voor velen geen arbeid is te vin- den, het niet zo eenvoudig is wezenlijke belangstelling op te wekken voor de me taalbewerkers in de banlieu van Parps (kring van stadjes rondom Parijs), waar hemeltergend lage lonen worden verdiend, en voor de honderdduizenden die in Italië verplicht zpn onder het ze- delpk minimum te leven. West-Europa heeft een harde strijd te voeren om aan de technische vooruitgang van Sovjet- Rusland en Azië blpvënd het hoofd te kunnen bieden, zodanig, dat de koudt oorlog, welke volop aan de gang ij, niet op economisch gebied volledig door de communisten zal worden gewonnen. Dat zou West-Europa tot een onderont wikkeld gebied maken. Maar daarom zou het zo belangrpk zpn, indien veel meer dan tot nu toe het geval is, op de praatavonden van onze sociale organi saties. op de voorlichtingsavonden voor de leden, in de vaktpdschriften en in de dagbladen op deze kant van de zaak de aandacht zou worden gevestigd. We moeten breed, we moeten Europees leren denken. iiiiiiiiumiiiiiiiiiiimiiiiimiiimmiiimiiiiiiiiiiniiMiiiiHiiui De plaatsvervangende president-direc teur van de KLM, mr. L. H. Slotema ker, heeft gisteren tijdens het congres van de internationale Kamer van Koop handel te Washington aangedrongen op nauwere samenwerking tussen de lucht vaartmaatschappijen van Europa ten einde „verspillende concurrentie" te vermijden. Hij merkte op, dat er reeds bepaal- vormen van samenwerking bestaan zoa s de m oktober 1958 gesloten over eenkomst tussen de SAS en de Swiss- Er worden thans plannen voor nog verder gaande samenwerking, zoal! combinaties tussen Europese lucht- vaartmaatschappyen, bestudeerd, zo zei mr. Slotemaker. Hij verklaarde, dat de moeilijkheden wcrkinV dteTlij'ke vor»ien van samen werking te komen enorm zijn De delen, die kunnen worden behaald z echter nog groter. „De voordelen'v»„ ter yer,11U('ing van ver spillende concurrentie zijn zo duidelijk dat de regering nauwelijks kunnen weigeren dat hun luchtvaartmaat schappijen met die van andere landen samengaan aldus mr. Slotemaker. Enkele schooljongens staken vrijdag middag spelenderwijs de Viaductvoo?- vaangSheen de 7 .Ro.osengaal over. Een do 7-Jai'ige Schepers, werd h L eenT Personenauto uit Zee kind gegrepen. Ho was vrüwel op slag 'i6* j°nSetie zijn eerste dat Hp le d°en. Het tragische is rail„ erongelukte jongen de voor school t* h hoefde te passeren om de !L eiken- Er is terplaatse na- i secundaire weg onder het 2vfr...de spoorlijnen naar Zee- tor d„n f ®1®" Le jongens namen ech- norJlÜ °.weg' De bestuurder van de personenauto, voor vakantie zijn {W/%rAt IL22 v ^oor vakantie op wez Wordt vervolgd) 1 naar Duitsland, treft geen schuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5