nu the greatest show on earth Titanenduel met Sarrasani Gesticht en gebouwd om te binden wat gescheiden werd Direct betalen bij een verkeersovertreding DRAKENBURGHHET ZILVER Zweedse scholieren houden „school-volksstemming Tekenend aan de Discussie met politie uitgesloten PER 1 MEI OP BEPERKTE SCHAAL PAGINA 7 j\/i isschien is het een vooroordeel, ontsproten aan ■l tJL dierbare jeugdherinneringmisschien ook is het de naam, die de klank heeft van vorstelijke feesten, maar voor ons was Sarrasani altijd het sum mum van circusvreugde. De bonte oriëntaalse tempel- f a-gade, die bijna dertig jaren geleden aan het Sta dionplein in Amsterdam straalde van duizenden lam- Penguirlanden, kunnen wij in gedachte nog volkomen tot leven wekken met heel de ivoelige romantiek van de Einlasz, het moment dat de bezoekers begonnen binnen te stromen en het rumoer van de leeuwen en bét schelle trompetten van de olifanten in de half donkere stallen de geneugten van een avond rond de Piste al voorspelden. De naam Hans Stosch Sarrasani had magie, de show man en motor van de circusstad, overdag de alomte genwoordige circusdirecteur en 's avonds in stralend mit een Indisch vorst temidden van zijn 24 olifanten. Toch was diezelfde Hans Stosch Sarrasani al een verslagen man, toen hij Nederland overdonderde met zVn monster circus. Het duel met zijn onverzettelijke tegenstander Carl Krone om de eerste plaats in cir- eusminnend Duitsland was met een nederlaag geëin digd: de verslagen leeuw kivam naar Nederland om zijn toonden te likken. In een vertwijfelde poging °m zijn positie te herwinnen waagde hij nog een reis overzee naar Zuid Amerika, die een catastrophe werd. Dij stierf in Brazilië en zijn circus verdween met hem. Zijn eigen circusgebouw in Dresden ging in de ramp- Pacht van februari 1045 in vlammen op, een Götter- dammerung, die een epoche besloot. VIJF- OF ZESDAAGSE LESWEEK Kamerorkest van Belgische Omroep naar Nederland CIRCUS KRONE Zoals de naam Sarrasani verbonden Wijft met Dresden, Hagenbeek met Hamburg, Schuman met Frankfurt., Carré met Amsterdam, zo leeft de haam Krone in zijn Heimat München. "egenover het station van Frankfurt, Vvaar wij het circus deze week op door is naar Nederland zijn gaan zien, staat nog de uitgebrande pronkfagade J'an Schuman's winterverblijf. Frank- jt'rt, staalhard en modern uit de as herrezen, is vrijwel gereed met zijn ^'ederopbouw. Voor Krone was er al teen nog maar een plaats te vinden h? de Altstadt, een wat rommelig buur de bij de Main tussen de roestbruine üom, waar eertijds de Duitse keizers j^erden gekozen en gekroond en de herbouwde Römer. Het moderne Duits land dweept niet meer met het verle- ?®n en de huidige generatie van de Krones evenmin. Zij voelen zich thuis tassen de wolkenkrabbers en de beton- Sevela omdat zij onwrikbaar geloven 'j1 de toekomst van het circus. Zij heb ben circusdynastieën om zich zien vallen pn grote namen in de vergetelheid zien verdwijnen, maar hun weg ging steeds °h)hoog tot aan de eenzame top waar ,ZÜ nu staan. Enkele jaren geleden heeft John Ringling North van Bar- hüm en Bailey 's Greatest Show on 5;arth het reizen vaarwel gezegd en Zich teruggetrokken in een vast gebouw van veel bescheidener omvang. Van dat foment ging de titel, waar Krone en ?arrasani zo verbeten om gevochten hadden, naar het paleisachtige huis van .he Krones in München. De top was hereikt na een weg opwaarts van bij- ha een eeuw. Wie het programmaboekje van cir cus Krone in handen neemt, vindt daarin allereerst de foto van wijlen Carl Krone, de bouwmeester van de familie-reputatie. Men hoeft geen Psycholoog te zijn om in de stekende ogen en de krachtige mond de ener gie en de rusteloze voortvarendheid van de echte circusleider te herken hen. Het circusvak zat hem door tal loze familierelaties in het bloed. Zelf een befaamd dompteur trouwde hij Jhet Ida Ahlers, die al grote roem had geoogst met de grootste leeuwen- groep, die ooit door een vrouw werd gepresenteerd. Met onvoorstelbare energie bouwde dit tweetal een cir- cusbedrijf op dat bestand bleek tegen alle spelingen van het lot. In de jaren dat Krone zijn grootste concurrent Sarrasani velde, trok hij door Duits land met een bedrijf van 600 man. In de stallen stonden 285 paarden, ,i.jn tent kon 12.000 personen bevatten en het programma van één avond ver melde 120 nummers. Krone behoefde niet voor Sarrasa ni onder te doen in fantasie en vak manschap. Hij overtrof zyn rivaal ech ter verre op het stuk van zakelijkheid. Zijn liefde voor het vak en zijn dieren maakten hem niet blind voor de enor me financiële risico's van zijn reizen de onderneming. Met koele intelligentie bouwde hij een fortuin op, dat nu nog de buffer is, die het circus tegen de luimen van de conjunctuur beveiligt. Hef einde van ,,der Alte" was in overeenstemming met zijn statuur. In de nacht, na de première in Salzburg stierf hij alleen in zyn wagen nadat hij de gehele opbouw van het circus iifimiiitiiiiiimiiiiitiiiiimiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiii Over een maand komt circus Krone „the greatest show on earth" naar ons land voor een tournee langs onze steden. Een onzer redacteuren reisde naar Frankfurt om dit unieke bedrijf in ogenschouw te nemen, samen met de Amsterdamse kunstenaar Norbert Olthuis. Ondanks zijn jeugd heeft Olthuis al een grote circuservaring. Een ongetelde hoeveelheid uren heeft hij tekenend aan de piste doorge bracht. Paarden in hun karakteris tieke circusbewegingen pakken is zijn grootste eerzucht. Enkele schetsen, zo uit het spel gegrepen en d l'instant geboren, reproduceren wij bij dit portret van Zirkus Krone. en de voorstelling staande had aan schouwd. zonder een woord te spreken. Een nieuwe generatie trad in de lei ding, het enige kind uit het huwelijk, de dochter Frieda en haar man, Carl Sembach. Wij hebben ze beiden gezien zoals ze als circusmensen gezien en gekend wil len worden: in de piste tijdens een uitverkochte voorstelling. Frieda Sem- haeh-Krone heeft de allure van haar ouders geërfd. Wie haar in zwart fluweel, rustig en gedecideerd het oli fantennummer ziet presenteren, twij felt niet aan haar rang. Het is Frau Direktor op en top. Als de zes ge rimpelde giganten in carousel, de voorpoten op eikaars rug, om haar heen door de piste dreunen vraagi men zich af of hier de vrouwelijke wil niet het uiterste aan mannelijke kracht heeft bereikt. Maar als «1e vervaarlijke capriolen van het waggelende zestal zijn volbracht, liefkoost dezelfde domp- teuse haar olifanten als dierbare kin deren. Circus is het spel van een onde finieerbare vriendschapsverhouding tussen mens en dier. Wy hebben dat, bij ons weten, nooit aangrypender gezien dan op het mo ment dat de jonge en nog schuchtere Christel Sembach, het enige kind van Carl Sembach en Frieda Krone, hoge school reed op de volbloedhengst Ja- ro. Krone is wat de beste circussen bieden en nog tien procent méér," zei ons een kenner. Die tien procent zyn perfectie en schoonheid. Het solonum mer van Christel was een volmaakt geconcipieerde eenheid van mens en dier in haar edelste vorm, een tableau- vivant van Watteau in wit en blauw. Carl Sembach met zijn 24 Arabische schimmelhengsten vormde het waardi ge pendant van dit onvergetelijke tafe reel. Wij ontmoetten hem later in de stallen op een wandeling langs zyn 156 paarden. Sembach heeft het voorkomen van een gespierde, goedmoedige land jonker. Het kost hem moeite om tij dens de wandeling bij het gesprek te blijven. Telkens dwalen zyn ogen naar zijn Trakehnen, Lippizaners, Berbers, Arabieren, Oostfriezcn en Hongaren. Hij controleert het roskammen en \oe- deren, de toestand van het hooi en van de boxen. De perfectie, die het geheim is van circus Krone, bereikt in de paar denstallen haar hoogtepunt, een lustoord voor de liefhebbers. Een oude circusvriend vertelde ons dat hij Carl Sembach eens on. gemerkt had kunnen gadeslaan ter wijl hij in de wagen was, waarin de kostbare verzameling paardentuig wordt bewaard. Sembach had een zadel in dc hand, dat juist was ge reedgekomen. Hij streelde en betast te liet met de gevoelige handen van een kenner, snoof aan het leer, ge noot van de soepelheid Het circusleven is hard voor wie er hun bestaan in hebben, maar wie dat tafereel voor ogen heeft begrijpt iets van de onwrikbare trouw van de echte circusmensen aan het moei lijke bedrijf. Met het circus Krone komt een groep artisten naai- ons land, die men zonder overdrijving de edellieden van deze wereld mag noemen. Gilbert Houcke, de tijgerdompteur, is een telg uit een ge renommeerd geslacht van circusdirec teuren. Buiten de kooi is hij 'n gemoe- deiyke en charmante verteller, die zijn handen vol krassen en schrammen on gemerkt enigszins verbergt. In de om- traliede piste kent men hem rauwelyks terug: een formidabel gespierde Tarzan in een panterbroekje, die een gevaar Üik spelletje speeit met zün tien ..Dschungelkatzen". Edoardo Raspini is zijn tegenvoeter; een fijngebouwde springerige jongleur vol raffinement en grapjes, die zijn reputatie als opvolger van de legendarische Rastelli zorgeloos wegwuift. De Raspini's zitten al 200 jaren in het circusvak. Edoardo heeft de hele wereld al bereisd, zijn nummer is 'grandioos. De „König der Luft", Pierre Alizé, de flyer van het trape zenummer, is juist teruggekeerd van een reis door China. Met zyn twee en een halve salto mortale aan de vliegen de trapeze is hij thans ongeëvenaard in de hele wereld. De perfectie van zün nummer is een toonbeeld van vakman schap. Half mei ryden de drie treinen van circus Krone ons land binnen. De première in Utrecht wordt voorafge gaan door een parade. Bijna alle 100 dieren van de menagerie zullen in de stoet meelopen. Men hoeft er niet aan te twijfelen, dat dit evenement tot in de puntjes geregeld zal zijn. De 400 bewo ners van do ,,Stadt Krone" zullen bin nen zes uren het gehele complex op bouwen: de 120 wagens op hun voor geschreven plaats, de electrische cen trale in werking, evenals de waterlei ding en de brandweer, de centrale keu kens en de stallen cn voor alles de vier- mast chapiteau met zyn 3500 zitplaat sen, alles blinkend schoongemaakt voor de feestelijke Einlasz. Hoe zal Nederland op „the greatest show on earth" reageren? Carl en Frieda Sembach z.yn bezeten van het circus, maar zij zijn zich evengoed be wust dat zelfs dit Spei met zjjn tijd mee moet gaan. Circuskinderen als zy zijn, domineert voor hen het spel met de dieren, de clownerie en de acroba tiek. Maar zy geven ook nieuwe stro mingen hun kans. in het programma is een aam al showelementen opgeno men, die voor ons gevoel buiten de pure circustraditie staan. Wat ons betreft kunnen de balletten en zo ach terwege blijven als zijnde maar fran- jes aan het kleurige kleed. Zij versto- ren de eenheid gelukkig niet. De hoofd- zaak blijft het onversneden paardenspel in de piste van zand en zaagsel. B. Kr. Gemeenschapsoord en Katholieke Volkshogeschool tegelijk heeft Draken burgh" in de 25 jaren van zijn bestaan steeds een merkwaar dige positie ingenomen: opgezet door een paar jonge mensen wist het zich weldra de' onmisbare samenwerking te verwerven van een machtig lichaam als de K.A.B. Zich nadrukkelijk baserend op de Katholieke verworvenhe den werd haar aanvankelyk het recht betwist zich volkshogeschool te mogen noemen: eerst in een zeer recent verleden kwam er mede door het vriendschappelijke contact, dat er steeds was, ook een organisatorische vorm van samenwerking met „Bakke- veen" tot stand: dat moest ook wel zo komen, omdat de Katholieke Volks hogeschool een aantal niet-katholieke gasten telt, dat jaarlijks tussen de 35 én 40 pet van het totaal bedraagt. Indien ooit een instelling aan de oorspronkelijke beginselen trouw bleef, dan was het wel „Draken- burgh", dat gesticht en gebouwd werd om te binden, wat gescheiden werd. Steeds openstaand voor iedereen heeft de volkshogeschool door de persoonlijke contacten allerlei kleine bruggen geslagen tussen volksdelen, die destijds van elkaar dreigden te vervreemden. De Katholieke Volksho geschool heeft de overtuiging, dat de katholieke zich óók deel van het Nederlandse volk behoort te weten, telkens praktisch doen beleven en theoretisch gefundeerd. Zy heeft in bedrijfscursussen en anderszins werk gevers en werknemers tot de voor ve len hunner wonderlijke ontdekking ge bracht, dat zij met elkaar kunnen praten, ook over andere „zaken" dan over het bedrijf. Vijf en twintig jaren geleden, d.w.z. in de ergste economische crisis, die ons land in deze eeuw te verwerken kreeg, werd „Drakenburgh" gesticht; in een crisis die niet op de laatste plaats „een algemene vertrouwenscri sis was, in het leven geroepen door gescheidenheid en verbrokkeldheid", resulterend in een al te sterk op de voorgrond tredend eigenbelang van individuen en groeperingen „steeds meer gericht tegen elkaar en zelfs op eikaars vernietiging". En tegen ge scheidenheid en verbrokkeldheid heeft „Drakenburgh" in woord en daad ge daan wat het kon doen. Dat begon al in dat wonderlijke kamp van jeugdige werklozen, van waaruit het oord gebouwd werd: het werd geen werkverschaffing, maar in de volle zin van het woord een „Jeugdwerkgemeen schap", met volwaardige, uitermate deskundig geleide arbeid en met ten minste evenveel aandacht voor de tota le menselijkheid van de leden van die gemeenschap, zodat ook aan de gods dienstige en aan de esthetische scho- (Van een bijzondere correspondent) Alle vierhonderdduizend leerlingen van de Zweedse middelbare scholen nemen vandaag deel aan de .school-volks stemming", die antwoord zal moeten geven op de vraag, of de Zweedse scho len voortaan een vijfdaag se week zullen gaan invoe ren of dat de huidige zes daagse lesweek zal moeten worden gehandhaafd. Hoe wel het resultaat geen di- reet-beslissend karakter zal hebben dit is in Zweden by geen enkele volksstemming het geval za! de minister van On derwijs er wel zoveel mo gelijk rekening mee hou den bij het nemen van zijn beslissing in deze aangelegenheid. Het valt te begrijpen dat de schoolgaande jeugd en thousiast is voor deze „eigen" volksstemming, waaraan geen enkele bui tenstaander of oudere mag deelnemen, en die de leer lingen ook grotendeels zelf nebben mogen organise ren. zij het ook met hulp van leraren, pers en radio. Jeugdig-enthousiast en hard is ook de „verkie zingscampagne" die wordt gevoerd door de twee „partijen" van voor- en te genstanders van een vijf daagse schoolweek. Ze bombarderen el kaar en de scholen met geweldige hoeveelheden zelf-gestencilde pam fletten. Ze beleggen ver gaderingen. Ze houden propaganda-meetings. In enkele radio-uitzendin- gen hebben beide par tijen gelegenheid gekre gen hun standpunten te verklaren en te verdedi gen. Er worden open bare discussies gehou den, en hier en daar worden de scholieren zelfs vergast op „ver- kiezings-cabarets", uit sluitend en alleen om stemmen te winnen. De argumenten van de voorstanders van een vijf daagse schoolweek komen ongeveer hierop neer, dat de weekends beter benut zullen kunnen worden dan bij het huidige zes-daagse systeem. De scholieren, zo zegt men verder, zullen op de vrije zaterdag gelegen heid krijgen cm iets ex tra's te verdienen. Er zal meer gelegenheid zijn voor sportbeoefening en buiten leven, en gezinnen, waar van de vader al een vijf daagse werkweek heeft, zullen niet langer terwille van de schoolgaande kin deren het halve weekend thuis behoeven te blijven. De tegenstanders wijzen vooral op de consequen ties van een vijfdaagse schoolweek: de langere schooldagen, meer huis werk voor maandag, kor tere zomervacantie. en door dit alles grotere in spanning om het jaarlijkse leerprogramma door te werken. De nadelen die hieraan verbonden zijn wegen volgens hen en volgens de doktoren, die ze voor hun verkiezings karretje het* en kunnen spannen niet op tegen de voordelen van een vrije zaterdag. Aan de hand van enkele opinie-onderzoekingen is gebleken dat de tegen standers kunnen rekenen op een winst, die echter zo klein zal zijn, dat er maar heel weinig ver schuivingen voor nodig zün om de vóórstanders aan een overwinning te helpen. Het is dus begrij pelijk. dat de spanning on der Zwedens scholieren byna ondraaglijk is, en dat allen de avond af wachten, want dan wordt de uitslag van deze jeugd- volksstemming bekend ge maakt In extra-uitzendin gen van radio en televisie. Studiebijeenkomst op Drakenburgh. ling alle aandacht werd besteed. De bevordering van de goede smaak is een van de vele facetten van het Gemeenschapsoord-werk. Dat kon ook niet anders: onder leiding van Jan (en Tine!) Beerends moest wel een hard nekkige poging gewaagd worden om de grote, geestelijke waarden, die in het schone besloten liggen, uit te dragen naar de al te talrijke katholieken, die, van louter verrukking over de hemelse schoonheid, die zij hopen te bereiken, maar al te vaak de extase om de aardse schoonheid dreigen te vergeten. Het allereerste onderwerp, dat nog ver vóór de bouw van het oord op een reeks studiedagen ter behandeling gesteld werd, was de film: daar werd het eer ste „Filmfront" geboren. En wie beseft, dat de leider van het gehele werk zich als scribent voorname lijk uitte in periodieken als „Bouwen" en „Bouwblad", kon er a priori van overtuigd zjjn, dat gestreefd zou wor den naar een uiterst smaakvolle bouw en inrichting van het huis: „beter dan over zulk een omgeving te praten, is het zulk een omgeving te scheppen en daardoor praktisch te leren waarde ren." Bp bestuur noch raadgevende colle ges was er over dat punt sprake van enig verschil van mening. Maar toen na de oorlog de schade van de oor- logstpd zover was ingehaald, dat het oord voor het cursuswerk kon worden opengesteld, was juist de inrichting van „Drakenburgh" het onderwerp van me nige discussie: dat was toch niet de een voudige sfeer, waarin Grundtvig en de zijnen hun mensvormende werk hadden gedacht: dat Drakenburgh met zijn kleine slaapkamertjes in plaats van slaapzalen, centrale verwarming en vaste wastafels, stoelen in plaats van hardhouten banken, gedekte tafels en huiselpk tafelgerei, met zyn ruime za len, waarin ook met grote groepen ge werkt zou kunnen worden en dat alles zo, dat de goede smaak er niet door geschaad, doch veeleer bevorderd werd! Goede schilderyen en reproducties sie ren de wanden en de gangen, menig maal in een zin, die verre van conven tioneel genoemd moet worden. Voor de levenshouding van het Ge meenschapsoord is dit karakteristiek: dat men er jarenlang geen H. Hartbeeld kon vinden, omdat alle verkrijgbare modellen als een aanfluiting van de artistieke en van de religieuze zin ge kenmerkt dienden te worden: Beerends wachtte liever tot een goed beeld van pater Ratz zyn plaats kon krygen in een bescheiden nis in de grote gang. Vanaf het begin stond het natuurlijk vast, dat de Katholieke Volkshogeschool niet zou kunnen bestaan zonder 'n eigen kapel, waarin de verhandelingen over Liturgie en Liturgische Vernieuwing tot de praktische beleving geconcretiseerd en gesublimeerd zouden kunnen wor den. Aanvankelijk diende daarvoor de houten loods-kapel-van de Jeugdwerk gemeenschap; maar het duurde niet lang, of deze „kapel" moest als vol strekt onwaardig - voor - de - ere dienst worden afgekeurd. De kerkelijke vieringen werden verplaatst naar Aula of Conversatiezaal, waarin telkens een podium met een geïmproviseerd altaar moest worden opgebouwd. Het had de voordelen van intimiteit en ook wel van primitiviteit, maar het kon op de duur niet zo blijven. En ook nu werd rustig „gewacht" tot zich een kans zou voordoen om het ideaal te verwezenlyken: de bouw van een aparte ruimte, waarbinnen de hei lige handelingen zich met de gepaste statie zinvol zouden kunnen voltrekken. Men begrypt de trots van Jan Bee rends en de zynen, nu de opening daar van juist met de viering van het 25- jarig bestaan kon samenvallen. In 1934 moest er nog een rapport wor den uitgebracht over de vraag of door de stichting van „Drakenburgh" wel in een werkeiyke behoefte zou worden voorzien. Nu is al sedert jaren het oord praktisch dag in dag uit met gro tere of kleinere cursussen bezet. Het is typerend, dat, wanneer in de namiddag van 25 april „Drakenburgh" over stroomd zal worden door zijn talrijke vrienden, het gebouw nog tot in de och tend door een grote groep cursisten be zet is. Het Gemeenschapsoord en de Katholieke Volkshogeschool zyn uit de Nederlandse geméenschap niet meer weg te denken: het zegenrijke werk moge tot in lengte van dagen worden voortgezet. JOP POLLMANN Het kamerorkest van het N.I.R. (Bel gisch Nationaal Instituut voor Radio- omroep) zal op 28 april in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam onder leiding van zijn eerste diri gent, Jozef Vereist, een concert geven. Het zal de eerste keer zijn dat dit or kest, dat binnenkort zijn 25-jarig be staan zal .vieren, in het buitenland op treedt. (Van onze Haagse redactie) In enkele delen van het land zal 1 mei de betaalde waarschuwing wor den ingevoerd, officieel geheten „de transactie in handen der politie". In het Staatsblad is de betreffende alge mene maatregel van bestuur tezamen met een bylage en een nota van toe lichting verschenen. 1 mei treedt dan de wet in werking volgens welke in het wetboek van strafrecht het op de betaalde waarschuwing staande arti kel 74 bis werd ingevoegd. Volgens» dit artikel kan aan daartoe aan te wijzen opsporingsambtenaren de bevoegdheid worden verleend be paalde overtredingen op staande voet af te handelen door middel van het systeem van betaalde waarschuwingen. Bij algemene maatregel van bestuur zün nu de opsporingsambtenaren aange wezen die dit systeem in de praktijk zullen gaan toepassen in zaken betref fende een groot aantal verkeersovertre dingen, eveneens nu aangewezen. Wat voor een goede uitvoering nodig is, aldus de nota van toelichting, kan op den duur eerst in de praktyk blijken. Daarvan wordt de invoering beperkt tot enkele gebieden, onderdelen van de arrondissementen Breda, Rotterdam, Zwolle en Leeuwarden. De bevoegdheid met betaalde waarschuwingen: te wer ken is verleend aan de districtsver- keersgroepen van de rijkspolitie in de genoemde arrondissementen, de groe pen rijkspolitie in de gemeenten, beho rende tot het ressort van het kanton gerecht Zevenbergen, Zwolle, Steenwijk of Sneek, en aan de gemeentepolitie van Breda, Rotterdam, Zwolle, Kampen en Sneek. Voetgangers en bestuurders van twee- of driewielige fietsen zullen door betaling van een ryksdaalder straf vervolging wegens bepaalde verkeers overtredingen kunnen voorkomen. Be stuurders van een twee- of driewieli ge fiets met hulpmotor of een twee wielige motorfiets betalen vijf gulden. Bestuurders van motorrijtuigen op meer dan twee wielen betalen zeven gulden vijftig. Zo zijn dus uniforme transactiebedragen vastgesteld. De ervaring zal moeten uitwijzen of in de toekomst mogelük naar meer diffe rentiatie zal moeten worden ge streefd. De betaalde waarschuwing kan worden gegeven naar aanleiding van een groot aantal minder ernstige verkeersover tredingen. Hiertoe behoren o.m. het rijden op een fiets of bromfiets zonder voor- of achterlicht, bel of wit achter spatbord en ryfouten als het ryden in verboden richting, het volgen van een voetpad, het niet rechts houden met een fiets of bromfiets, het afslaan in ver boden richting en het veranderen van richting zonder dit tevoren kenbaar te maken. Het nieuwe systeem kan ver der onder meer worden toegepast voor het fietsen zonder minstens met een hand het stuur vast te houden, het als fietser meer dan een persoon boven tien jaar meevoeren, het bromfietsen op de rybaan als er een verplicht ry- wielpad is, het bromfietsen op een rij wielpad. waarop dat niet geoorloofd is, het niet op de voorgeschreven wyze stoppen en parkeren, het overtreden van stop- en wachtverboden en het stop pen op verboden plaatsen. Verder kun nen voetgangers met een betaalde waarschuwing worden verrast, by voor beeld als zij voetballen op de rjjweg, geen gebruik maken van het voetpad en de oversteekplaats, een fiets of bromfiets onbeheerd laten staan of ver keerd oversteken. Het nieuwe systeem zal geleidelijk aan worden geïntroduceerd op basis van de handhaving van een goede verstandhouding tussen politie en pu bliek en een onverdacht comptabel beheer. De uiteindelyke beslissing over de vraag welke ambtenaren de bevoegdheid zullen blijven uitoefenen, aldus de nota van toelichting, bljjft voorbehouden aan de officier van justitie. De aangewezen politieman nen zullen worden voorzien van kwi tanties met voorbedrukte geldsbedra gen. Discussie omtrent de vaststelling van de bedragen tussen de betrokken politieman en degene die de overtre ding heeft begaan, wordt bij voorbaat uitgesloten. Het toezicht op het uitoefenen van de zogenaamde transactiebevoegdheid ligt in handen van de officer van justitie. De kwitantieboekjes komen in beheer by de algemeen inspecteur van de rijks politie en by de daarvoor in aanmer king komende burgemeesters. Eenmaal per week moeten de geïnde gelden wor den afgedragen, en eveneens als het ont vangen bedrag meer dan vyftig gulden bedraagt. In het eerste stadium dei- uitvoering van de betreffende wet zal er veel mondeling contact moeten zyn tussen de betrokken politiechefs en de officieren van justitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7