Het Concertgebouworkest -in een moeilijke periode- Buridel eisen drukt op nieuwe leider II DAGPUZZLE Willem" eerste zee door St.-Lambert sluis Prins schip 's Lands Kroniek- W D ïT3r WIST U DIT? Luchtige Weekendshow William Penns lotgevallen en 1 WIE VOLGT VAN OP? Drakenburgli in liet zilver APPÈL 3 sr.-Lawrence seaway open CONTACT DRAADLOOS Plechtige feestzitting in de nieuwe kapel-aula Nederlands schip tracht ook liet eerst in Toronto te zijn JAN BEERENDS GEHULDIGD LUISTER GIRO 18 Schipper verdronken Zuster Elena Guerra zalig verklaard Stichteres van de Orde van de H. Zita Asyl voor Tsjechische diplomaat r. T.V.-biografie van Dulles Vanavond Russisch schip in de haven van Den Helder MAANDAG 27 APRIL 1959 PAGINA 5 Zweefvliegtuig maakt noodlanding 29 april radio 298 m. 20.05-21.15 uur. raadpleeg gratis TREKKINGSLIJSTEN Bestel reeds nu! Zijn schip gezonken Nafionaal rijtuigmuseum heropend - Collectie belangrijk uitgebreid - Het ^ponysjeesje van prinses Wilhelmina Paramount American Cigarettes een klasse beter voor dezelfde priis Paramount kost maar f 1.- per pakje American Cigarettes iiippiiiii m Voor operatie van een opvarende et plotseling overlijden van Edna ril van Heinum heeft het Concertgebouworkest achtergela ten met een samengesteld probleem, "at eensdeels liet instrument betreft, anderzijds de instelling. Het orkest is 'h de positie gekomen van een instru ment, dat een nieuwe meester nodig heeft; met één slag, terwijl de tijd ont broken heeft 0111 voldoende voorberei dingen Ie treffen. Dit is tragisch, omdat het tegendeel in d" bedoeling van tie "verleden dirigent gelegen heeft, en Venzeer van het bestuur van de stieh- t'ng, die het orkest beheert. Van Bei hum is geen man geweest, die vol maakt tevreden was met zijn. eigen glo rie en daarvan genietend niet verder daeht. Hij verkeerde niet 111 een ••apres-moi le deluge"-steniming. Hij "eeft gedaan, wat door verstand en Prudentie geboden werd om op een zo vroeg mogelijke termijn zijn opvolger gereed te hebben. Uiteraard voor zover het van hem kon afhangen. De positie Van eerste dirigent van het Concertge bouworkest is er niet een, waarvoor hien een cursus kan volgen, welke 11a Voltooiing met een brevet van be kwaamheid, recht geveilde op de func tie bekroond kan worden. Maar binnen de grenzen van het van hem uit moge- j'jke heeft van Beinum gedaan wat hij hon. Dat wij thans niet voor een com pleet vacuum staan, is het enige po sitieve gegeven, dat wij in handen heb ben, nu het lot alle menselijke bereke- h'ng doorkruist heeft. Nog afgezien van de vragen, wie Eduard van Beinum zoal misschien niet terstond formeel en compleet zal op- velgen, en hoe voorts de periode tot aan dat niet in een heel ver verwijder de toekomst liggende tijdstip over brugd zal worden, is het van oelang zich rekenschap 1e geven van het feit, dat de opvolger in ieder geval geen imitatie van Van Beinum zal zijn, doch een geheel ander mens, die men biede naar de standaard van zijn ge heel eigen persoonlijkheid en capacitei ten zal moeten nieten. Deze opmerking heeft in dit geval meer dan een voor de hand liggende zin. omdat het orkest pen unieke geaardheid bezit en een daarmee overeenkomende speelstijl, die het volledig kenmerken als een in strument. dat geheel en ai gevormd is door de zeer uitzonderlijke dirigent, die Eduard van Beinum is geweest. Dit °rkest bestaat uit honderd muzikanten, die het geleerd hebben te musiceren f ls een ensemble van evenzovele 111 tvezen zelfstandige individualiteiten, spelend in onderlinge saamhorigheid haar de incentieven, die zij ontvingen van hun dirigent. Diens incentieven wa- hen erop gericht om het uiterste aan vindingrijkheid van de menselijke geest in zijn spelers te activeren, zij waren er anderzijds op gericht wat ten nauwste verband hield met het eerste oogmerk een klank te produceren van de meest onstoffelijke helderheid, een klank, die niet geboren werd uit de oplegging van een wil, maar uit de bezieling van menselijke geesten. An ders gezegd: een klank, die niet ont stond onder een druk, maar uit een in blazing en die derhalve uit het ensem ble opveerde. Deze eigenheid i« het persoonlijke kenmerk van het Concertgebouworkest, en liet onderscheidt zich .juist daarin tan alle andere orkesten, omdat er rich onder alle als belangrijk bekende dirigenten slechts één bevond, dic_ baar Principieel en zo welbewust cultiveer de. Nu hij er niet meer is, moet men rekenen op een opvolger, die het fun damenteel anders zal doen, een ande re instelling op bet dirigeren, een ande re aanpak zal hebben. Daarmee wordt "iet gesuggereerd dat men een opvol- Rer van geringere kwaliteit moet ver dachten. Het ware dwaasheid te veron derstellen, dat er geen dirigent te vin den zou kunnen zijn, die de kwalificatie lm het Concertgebouworkest te leiden. Het verschil, waar het hier 0111 gaat 's niet in de eerste plaats een kwestie van kwaliteit, maar een verschil in "ard en dan natuurlijk daaraan be antwoordende techniek. Ombouw en verandering Maar het betekent wel, dat men er rich op voorbereid moet houden, dat er voor het Concertgebouworkest een Periode van ombouw en verandering Raat aanbreken, welke het orkest even zeer in de kern zal aantasten ais die d'elke het heeft ondergaan, toen liet b't Mengelbergs hand in die van Van Beinum overging. Alleen: dit is zeer geleidelijk gegaan, terwijl men nu naar "He waarschijnlijkheid met een plotse linge verandering rekening houden hioet. Tot op zekere hoogte vindt men een parallel in de veranderingen, die KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. vreemde munt - 4. oor- Raak 6. leervak op school - 8. landbouwwerktuig - 9. beve, - 10. wig - II- vertragingstoestei - 12. lengtemaat - 14. muzieknoot - 15. door smelting me- 'Men mengen - 18. inviteren - 19. onbep. v°orn.woord Verticaal: 1. rivier in Nederland - l. [Usthof - 3. klein meertje - 4. in orde brengen - 5. treiteren - 6. deugniet - 7. Plaats in België - 13. toespraak - 16. ^leefmiddel - 17. kippenloc^.. OPLOSSING 24 ArRIL 1- node - 2. odol - 3. doos - 4. Eist - 5- dame - 6. avei - 7. meet 8. erts - 9. stal - 10. tali - 11. Alie - 12. lier - 13. Pret - 14 rede - 15, eden - *6. tent. zich plegen te voltrekken bij de talrij ke gastdingenten, waarmee het orkest geregeld speelt. Ook dat levert telkens wijzigingen op in speelstijl en klankpro- ductie, die in dergelijke gevallen echter zonder veel bezwaren gepresteerd konden worden, omdat een goed or kest over wijde aanpassingsmogelijk- heden beschikt Vooropgrsteld na tuurlijk. dat de vreemde dirigent een goed orkest technicus' is, wat niet altijd voorkomt. Maar die veranderingen gingen altijd uit van een zeer bepaald wezen en werden door het orkest zelf ook zo verstaan. Tenslotte kwam men onder leiding van de eigen dirigent toch weer on de eigen aard terug. Dit is nu voorbij, en net verschil hoe het dan ook concreet zal uitpakken zal zich des te gevoeliger merkbaar maken, omdat juist eon orkest van een speelaard als het Concertgebouwor kest, zulk een hypersensitief instru ment is. Men kan het ook van de ande re kant bezien en dien: ons gehoor of de klanknormatiek van de vaste ge trouwen van dit orkest is zo hoog en verfijnd, dat veranderingen meestal door ons als achteruitgang in de klank kwaliteit worden ervaren. Toegegeven, dat daar een element van subjectiviteit gemengd zou kunnen zijn, heel vaak echter viel objectief aan te wijzen, dat die achteruitgang technische redenen had. Daar staan ook tegenover geval len van gastdirigenten, bij wie de veran deringen niet tot een minderwaardig resultaat leidden, maar uitsluitend veranderingen bleven op het niveau van een capaciteit, die tegen dit or kest was opgewassen. Die gevallen zijn echter zeer zeld- am gebleken. Alles welbeschouwd, gaat het Con certgebouworkest een onzekere en waarschijnlijk moeilijke periode tege moet, Hoe lang ilie periode zal duren valt evenmin niet zekerheid te voor zien als de omvang en de diepte, waar in de veranderingen zich zullen voltrek ken. Het eerste hangt af van de be schikbare mogelijkheden, het tweede wordt bepaald door de man, die liet or kest tenslotte in handen krijgt. Hoe het waarschijnlijk zal worden, daarover valt nu nog geen zinnig woord te zeggen. Veelzijdigheid en ondernemingslust De kern van het probleem, waar voor men staat, is de handhaving van de superieure kwaliteit van het orkest, zij het dan dat deze ten dele op andere karakterelementen zal steunen. Het voortbestaan van het orkest als instel ling hangt daarmee ten nauwste sa men, doch dit is een zaak, die ook nog andere aspecten vertoont. De tech nisch en muzikaal beste dirigent, vol doet om die redenen nog niet zonder meer op deze plaats. Daarvoor is ook neg nodig de praktisch gesproken uni versele capaciteit voor werken van de meest uiteenlopende culturen en stijlen, ine is in tegenstelling tot de mees te andere landen Nederlandse diri genten in het algemeen eigen. Eduard van Beinum bezat haar in een onge meen hoge graad. Ook in dat opzicht is hier een standaard gesteld. In de derde plaats geldt een eis aan de ondernemingslust, die een zich ver jongende vitaliteit moet vergezellen. Dit onderwerp lijkt voldoende voor een aparte beschouwing. Voor het ogenblik zij volstaan met dit: Het is geenszins zéker, dat de komende mees te 1 van het Concertgebouworkest zijn sltistieke bestaan nog voldoende zou rechtvaardigen door maar weer op zijn wijze het gangbare repertoire te gaan spelen. De nieuwe man moet zoals Van Beinum het in zijn tijd heeft ge- daan en vóór hem Mengelberg in de zijne vooruit, met verjongde energie, met overtuigingskracht en de moed om risico's te aanvaarden met betrekking tot de werken, die bij speelt. Hij heeft het daarbij aanzienlijk minder gemak kelijk dan zijn voorgangers: nochtans geldt voor hem de noodzaak tot expan- siviteit. Er moeten nieuwe werken wor den "uitgevoerd, niet altijd omdat het van tevoren zo waarschijnlijk lijkt, dat zij blijvertjes zullen worden, maar om dat zij in de actualiteit staan en ons in formeren omtrent de gang van zaken in de eigentijdse wereld. Ziehier enkele van de bundel eisen, die drukt op de positie van de toe komstige leider van het Concertge bouworkest. Vermoedelijk zal een ze kere overgangsperiode van voorlopi ge maatregelen onvermijdelijk zijn. Een snelle beslissing, die een be paalde mate van crediet zou inhou den. kan wel een zeker voordeel op leveren, maar is materieel Joch niet afdoende zolang niet duidelijk vast staat, dat het crediet werkelijk inge lost zal worden. Een periode echter, waarin het orkest geen meester heeft, doch van de ene in de andere gast- hand overgaat, kan slechts van korte duur zijn, of er begint zich een ver woestende uitwerking te openbaren. Dit is het beeld. Men kan zich niet verhelen, dat het er niet bijzonder op gewekt uitziet, doch men behoeft daar om nog niet aan de ondergang te gelo ven. Er staat minstens één talent bo ven de horizont, welks veelbelovend heid aanzienlij1." meer betekent dan een gemeenplaats Van de andere kant is liet aantal werkelijk belangrijke diri genten in de wereld om ons heen, in staat bovendien om een groot en veel zijdig repertoire overeind te houden, als gevolg van de funeste praktijk der gastdirecties onstellend gering. Men behoeft de leiders van de instelling het Concertgebouworkest niet le benijden bij de taak, waar zij nu voor staan. LEO HANEKROOT (Van onze correspondent) Tijdens een buitengewone zitting is zaterdagmiddag op plechtige wijze het zilveren jubileum van de stichting katholiek gemeenschapsoord en volkshogeschool Drakenburgh te Baarn gevierd. In de zojuist gereed gekomen kapel-aula sprak Bernard Verhoeven een feestrede uit voor de vele vrienden van het gemeenschaps oord en afgevaardigden van besturen en directies van organisaties en in stellingen, die in de loop der jaren met de stichting in contact kwamen. De plechtige zitting werd o.a. bijge woond door prof. dr. mag. J. B. Kors O. P., voorzitter van de stichting en zijn medebestuursleden, de burge meester van Baarn. mr. F. J. van Beeck Calkoen, de heer W. v. d. Donk, gedeputeerde van Noord-Hol land, pastoor I. Kaarsgaren uit Baarn en enkele leden van de Tweede Ka mer. Ingeleid door dr. Jop Pollmann stel de Bernard Verhoeven, dat de essentie van Drakenburgh het streven is 0111 be grip te kweken tussen verschillende gtoepen in Nederland die van elkaar dreigen te verwijderen, zulks op basis van de combinatie katholicisme en cul tuur. In een boeiend betoog schetste de feestredenaar vervolgens de historie van deze volkshogeschool en de nieuwe vorm van volksontwikkeling, zoals de ze op Drakenburgh wordt gedoceerd. Na een primitief begin is nu het rjjks- merk verkregen, een bewijs dat de op zet van de initiatiefnemers een bij zondere soort onderwijs als verweer te gen het intellectualisme van de derti ger jaren is geslaagd, aldus de feestredenaar. Hij gaf hierna een ka rakterschets van de grote stuwkracht van de Volkshogeschool, Jan Beerends, die hij schertsend Jan Drakenburgh noemde. Deze man is een ideaal-avonturier, een free lance met een levensdroom die uiteindelijk voor hem in vervul ling is gegaan. Toch was Beerends wel zoveel realist om steeds een mo dus le vinden tussen ideaal en wer kelijkheid. Drakenburgh staat thans op de drem pel van een nieuwe tijd. Er zijn al 225.000 mandagen met de uitvoering van de taak van de volkshogeschool, Do „Goevier" P H 181, een zweef vliegtuig van de Delftse Aerociub, heeft zaterdagmiddag een geslaagde „nood landing" gemaakt op het Kanaleneiland in Utrecht. De Goevier werd van Teriet naar Ypenbui'g getrokken door een Tiger. Boven Utrecht kreeg de Tiger een lich te motorstoring, waardoor hij snelheid verloor. De motor begon echter plotse ling weer op volle toeren te draaien en door de ruk begaf de verbindingskabel met het zweefvliegtuig het. De bestuurder van de Goevier, de 23-jarige Nijmeegse student A. Mustert slaagde erin het zweefvliegtuig zonder ongelukken op het zand van het Kana leneiland te zetten. Het toestel werd vrijwel niet beschadigd. het bevorderen var de menselijke open heid, gemoeid geweest. Namens het comité, dat geiden heeft ingezameld voor de verfraaiing van het kerkinterieur, sprak mej. Seys uit Purmerend. Zij bracht namens alle be zoekers en cursisten van het gemeen schapsoord hartelijk en oprecht de dank over aan de leider en zjjn mede werkers van de volkshogeschool voor het vele goede, dat zij tot stand heb ben gebracht. Hierna overhandigde zij de heer Beerends een cheque van f 2.720. Na het dankwoord van de heer Bee rends, waarin hij vooral zijn echtgeno te betrok, werd in de grote recreatie zaal van het oord gelegenheid gegeven tot feliciteren. De talrijke aanwezigen, die hiervan gebruik maakten, bleven nog geruime tijd deel uitmaken van het gezellig samenzijn dat hierop volg de. Advertentie Uitzending hoofdprijzen t vanaf 4 mei op verkoopadressen Ook verkrijgbaar door middel van „Appèl", Rotterdam f 0,25 Vrijdagavond is in de sluis te Born van het Julianakanaal het 180 ton metende s,cI?.'P ^>c0, Jfvante gezonken, vermoe delijk omdat het schip met het roer klem gezeten heeft onder de balk van de sluisdeur. De schipper-eigenaar, de heer Piaquet, kwam om het leven. Zijn echtgenote en zoon konden tijdig de Wal bereiken. Het jongste kind van het ge zin werd door een schipper van een na burig schip, dat eveneens in de sluis lag, van boord gehaald. De scheepvaart op het Julianaka naal is door het zinken van het schip totaal lam gelegd. De bergingswerken vergen enkele dagen. In de St. Pieter heeft gisterochtend de plechtige zaligverklaring plaats ge vonden van zuster Elena Guerra, de stichteres van de Zusters van de H. Zi ta. Na voorlezing der pauselijke docu menten waarin de paus de zaligverkla ring gelast, werd de beeltenis van de nieuwe zalige onthuld. Het grote schil derij was opgehangen in de zgn. Gloria van Bernini boven het Pausaltaar in de St.-Pieter. De St.-Pieter was met een reusachti ge mensenmenigte gevuld .onder wie zich talrijke groepen van pelgrims be vonden. Gisteravond om 6 uur begaf de paus zich naar de basiliek, waar hij de relikwieën der zalige Elena Guerra vereerde. Elena Guerra werd in 1835 in Lucca bij Pisa geboren. Als dochter uit een adellijke familie kreeg zij een strenge en exclusieve opvoeding. Uit de boeken van haar broer, seminarist, leerde zij zichzelf latijn, wiskunde, geschiedenis en astronomie. Haar opvoeding bestond officieel uit het aanljren van naaien, zingen en wat Frans. Van de H. Joan nes Bosco leerde zij haar roeping ken nen. Zjj begon een school voor meis jes. De hieruit voortkomende congrega tie heeft zij geleid tot 1906. Toen stelde de aartsbisschop van Pisa als voor waarde voor het voortbestaan van de congregatie, dat zuster Eiena de lei ding zou overdragen. Zjj heeft nog tal van andere vernederingen van de zij de der kerkelijke autoriteiten moeten verduren, daar deze het oor hadden geleend aan lasterpraatjes over het klooster dat zuste Elena leidde. Voor dat zuster Elena het schrijfverbod op gelegd kreeg, heeft zij zeer vee] ge schreven over de H. Geest. Uit haar contact met Leo XIII resulteerde de encycliek „Divinum iilud munus" van 1897. Op 11 april 1914 stierf zij. Een internationale armada van oude j voor dienst op de grote meren bestemd en nieuwe vrachtschepen heeft zater dag de Canadese ijsbreker „Dibber- ville" door de sluis in Montreal gevolgd en zich op weg begeven naar het hart van Noord-Anierika, door de nieuwe St. Lawrence Seaway, waarvan de aanleg een half miljard dollar heeft gekost. De tientallen jaren door Canadese en Amerikaanse waterbouwkundigen ge koesterde droom de grote meren met de Atlantische oceaan te verbinden, ging daarmee in vervulling. De eer het eerste schip te zijn dat door de St. I-ambert Sluis, de eerste van de St. Lawrence Seaway, ging, viel tc beurt aan de 36-jaar oude C'andcse vracht boot „Simcoe", een schip dat alleen Met een vliegtuig van de Air France is gisteren in Londen een Tsjechische diplomaat aangekomen, die naar men aanneemt Asyl in Engeland zal vra gen, aidus bericht Reuter. Hij was ver gezeld van zjjn vrouw en twee kinderen en reisde onder de naam Maier. Hij be kleedde een diplomatieke functie in Te heran en was via Parijs op weg naar 1 raag. Functionarissen van het Engel se ministerie van binnenlandse zaken hebben gisteren meegedeeld dat hij en zyn gezin toestemming hebben gekre gen drie maanden in Engeland te blij ven. i.j waanden ons zaterdagmid dag bezitter van het landgoed Nienoord uit het eind van de vorige eeuw, toen wij uitreden in een grootsteedse statie-berline. De paar den kiik-klakten over de brug, de koetsier trok de teugels strak, de palfrenier stond onbeweeglijk achter op. In matige draf werden we over het landgoed gereden, langs de stati ge oprijlaan, omzoomd door hoge bo men tot midden in liet dorp Leek. De dorpelingen keken nog wel belangstel lend toe, maar verdrongen zich heus niet langs de kant van de weg om dit romantisch uitrijden gade te slaan. Ze zjjn er aan gewend geraakt, sinds het vorige jaar het landgoed Nienoord is ingericht door de stich ting „Paard en Karos" tot nationaal rijtuigmuseum. Een prachtige col lectie oud gerij en een unieke verza meling van alle mogelijke voorwerpen, betrekking hebbend op het rijden in rijtuigen, is bijeengebracht in het daartoe gerestaureerde kasteel Nien oord eigendom van de gemeente Leek en de aan het koetshuis aan gebouwde wagenhai. vHet landgoed Nienoord is daarmee een belangrijke attractie geworden voor het toerisme. Het rijtuigmu- seum is uniek in ons land en trekt reeds vele buitenlanders. Daags na de heropening waren er al hoteliers uit vele landen de bestuursraad vergadering van de international ho tel Association die werden rondge reden ovei het terrein van het fraaie landgoed. Ook zij genoten van het na tuurschoon, de prachtige gazons vol kleurige bloemen, het hertenkamp, waarin jonge herten ronddartelen en kleurige pauwen plechtig voortschrij den, de vijver, waarin eenden en gan zen zich laten voortdobberen. e voorzitter G. Heikens van de stichting „Paard en Karos" heeft zaterdag in het oude koetshuis vele autoriteiten en geno- digden verwelkomd en dank gebracht aan de vele schenkers van inzendin gen. Ei is dit jaar een belangrijke inzending b\j gekomen van het Ko ninklijk Huis. De collectie is inmid dels zodanig uitgebreid dat de bouw van een tweede wagenhal de plan nen liggen kant en klaar urgent is, want ongeveer tachtig rijtuigen zijn nog elders in het land opgeborgen. Een pronkstuk van de tentoonstel ling is ongetwijfeld de statie-berline van het koninklijk huis van circa 1860. Verder staan er in de wagenhal o.m. een statie-coupé en een statie- berline van Koning Friedrich Wil helm IV van Pruisen (omstreeks 1850), beschilderde sjezen en een statie-coupé afkomstig van het Ne derlandse hof te Brussel (1820). We zagen allerlei rijtuigen met schoon klinkende namen ais „Napoleon", „Prins Albert", „Phaeton", „Utrecht se tentwagen", caleche en barouche. Men kan het ponysjeesje zien waar in prinses Wilhelmina als kind graag reed, een draagkoets uit 1752, in bruikleen afgestaan door het Ko ninklijk Oudheidkundig Genootschap, een arreslede van het Friese type met inleg van parelmoer en belegd met bladgoud en vervaardigd voor Koning Willem IX (1840). Prachtig is verder de diana-slede, een geschenk van Koning Wil lem I aan zijn tweede gemalin. Er is zó Veel te zien, dat men uur en tijd vergeet en er eerst aan her innerd wordt bij het aanschouwen van kostbare rijtuighorloges met speelwerk Van de statie-karos van koningin Marie Antoinette van Frank rijk resteren twee verzilverd ijzeren riemhouders. Het romantische beeld van weieei wordt gecompleteerd door oude afbeeldingen, schitterende tui gen, livreien, zadeldekken en zadels. was. Het Nederlandse vrachtschip „Prins Willem George Frederik" was het eerste zeeschip dat door de sluis kwam. Kapitein Teunis (Steve Aal- dijk, uit Rotterdam, glom van trots om deze prestatie. Een correspondent van United Press International, die zich aan boord van de „Prins Willem George Frederik" bevindt, heeft ons onder meer het volgende geseind: Kapitein Aaidjjk is in een race met schepen van drie naties verwikkeld om als eerste Toronto te bereiken. De „te genstanders" zijn een Duits, een Frans en een Brits schip. Hoewel de „Prins Willem" niet aan de kop van de armaaa ging, was aller belangstelling genent op cut schip van 1900 ton van ae Oranjelijn. Het feit dat kapitein Aaldijk voor zijn concurrenten door de sluis in Montreal ging, verzekert hem nog niet van de overwinning in de wed loop naar Toronto. De drie andere zee schepen die met de „Prins Willem" strijci wensen te leveren zijn de Duitser „Lahnstein", de Fransman „Charles L.D." en de Engelsman „Manchester Faith". „Alle drie zijn sneller dan wij zjjn", aldus Kapitein Aaldijk, „onze top snelheid is tussen tvvaall en dertien knopen, en de andere drie zjjn drie tot zes knopen sneller". Als de „Prins Willem" het eerst in Toronto arriveert, krijgt kapitein Aal dijk de traditionele zijoen hoed die ge geven wordt aan de kapitein van het eerste zeeschip dat daar arriveert. Ook zal hij zijn schip gratis kunnen laten schilderen. De „Prins Willem" had al le beschikbare vlaggen uitgestoken, toen het schip zaterdagochtend zijn lig plaats verliet. Kapitein Aaldijk stond in zijn beste unilorm op de brug. Roer ganger was de 24-.jarige derde stuurman Kees Blom uit Haarlem. Advertentie Johan Schmitz en Sigrid Koetse nd divertissement, dat de Neder landse televisie dit weekend bood, was wel weer van zeer uiteenlopende aard. Het bewoog zich tussen de polen van A.V.R.O.'s „Weekendshow" op zater dagavond en een „gedramatiseerde do cumentaire", William Penn, die giste ren door de N.C.R.V. op het beeld scherm werd gebracht. Om met de luchtigheid te beginnen: in de weekendshow steekt, naar de kwaliteit gezien, noch progressie noch achteruitgang. Zjj handhaaft het be proefde pèil van niet al te hoog timme rend amusement, zonder uitschieters en zonder verrassingen; maar zij duurt overigens nog steeds te kort om een werkelijk herkenbaar „fysionomie" te krijgen. Het blijft bij enkele losjes aan elkander geregen nummers. Het beste beviel ons het optreden van Dick Engel- bracht, die o.a. kostelijke imitaties van Lep Riemens en van bien étonnés de se trouver ensemble een „zingende" Hongaarse viool gaf. De avond verliep vervolgens via het sinds geruime tijd bestaande vaste pa troon. Men zat na de show dus weer ietwat onthutst door de schokkende overgang met „een luipaard op schoot", dat overigens voor deze keer vooral de gedaante van een nijlpaard had aange nomen. En tenslotte was er dan nog Mies Bouwman, die ons allerlei la cherige quiz-spelletjes liet meebele ven. William Penn, het kijkspel dat zondagavond door de N.C.R.V. werd uitgezonden, bood, zoals gezegd, weer. een heel ander soort vermaak. Het stuk was aangekondigd als „een gedramatiseerde documentaire naar dialogen van de Engelse schrijfster Lucie Street". Die kwalificatie leek ons juist al moet gezegd worden, dat de dialoogvorm van het geheel ons duidelijker aansprak dan het dramatische-in-toneel-technische zin ervan. Dat laatste bleef in een ge ringe opzet steken. In hoeverre het spel ook een docu mentaire en dus in overeenstemming met de historische werkelijkheid was, kunnen wij moeilijk beoordelen. Maar men zag dus de lotgevallen van zekere William Penn, de grondlegger van de V -V j Amerikaanse staat Pennsylvania, die in zijn dagen een befaamd Quaker en een fervent strijder voor vrijheid en verdraagzaamheid moet zijn geweest. Hij wordt door allerlei leed en onrecht getroffen, maar tenslotte vindt hij dan toch een zekere erkenning voor betoon de onbaatzuchtigheid en beginselvast heid. Johan Schmitz had van deze Wil liam Penn een gelukkig niet al te opge wonden heldenfiguur gemaakt en in sommige solo-acties wist hij bepaald wel iets suggestiefs te bereiken. Sigrid Koetse stond hem als Guli, zijn vrouw, waar nodig keurig ter zijde. De N.C.R.V. had het geheel ^,,om principiële rede nen" op de telerecording laten opne men: zjj heeft iets tegen toneelspelen op zondag. Dat zij er desalniettemin geen principiële bezwaren tegen heeft haar kijkers op zondag van toneelspe len te doen genieten, is haar zaak, maar de telerecording was slecht, en dat is ook een beetje onze aangelegenheid. Er was ook weer veel sport dit week end. Zondagmiddag kon men getuige zijn van de overwinning, die het Neder landse dameshockeyteam op het Cana dese behaalde en gisteravond leidde Jan Cottaar weer het N.T.S.-sportjour- naal. dat deze keer wel iets beter uit de verf kwam dan tot nu toe het geval is geweest. H. Hn. In plaats van de in de radiobladen aangekondigde film „Land en Water" (20.40-21.00 uur) zal de V.P.R.O.-televi- sie woensdagavond een documentair programma uitzenden, gewjjd aan de onlangs afgetreden Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. In deze biografische do cumentaire, met behulp van filmfrag menten samengesteld door Henk Hof land en Ben Klokman, spreekt o.a. zijn Nederlandse collega mr. J. M. A. H. Luns. het 1599 brt metende schip „Prins Willem George Frederik" van de Mij. Zee transport N.V. is zaterdag als eerste zeeschip bij Montreal de nieuwe St. Laurens Waterweg opgevaren. Het schip werd voorafgegaan door de ijsbreker „D Iber ville", een andere ijsbreker en vier Canadese binnenschepen. In het Radioscoop-programma van hedenavond richt de 'A.V.R.O. „De schijnwerper op Zwitserland. In dit pro gramma. dat wordt ingeleid door de ambassadeur van Zwitserland, Z. Exc. E. de Haller, kan men o.a. luisteren naar een causerie van mr. G. B. J. Hilterman over de plaats van Zwitser land in Europa, een klankbeeld over Zwitserse zeden en gebruiken en een Zwitserse orkestenparade. Aan het later volgende hoorspel „De man die vluchtte", dat werd geschre ven door de Zwitserse auteur Alfred An- dersch, werken o.a. mee Jan van Ees, Ineke Brinkman, Fientje Berghegge en Jan Apon. De regie is in handen van Bert Dijkstra. In het radioprogramma van de N.C.R.V. kan men luisteren naar het vierde en laatste deel van „De Apokrie- fe Haydn", een oorspronkelijk luister spel van Carl Lans onder regie van Wim Pauw. Later op de avond bespreekt Jaap Geraedts in de rubriek „Zwart op wit" de componist Maurice Ravel en z(jn werk naar aanleiding van diens per soonlijke geschriften. Zaterdagmiddag half een is de uit Moermansk afkomstige Russische kust vaarder Turinsk de Marinehaven an Den Helder binnengelopen. De kapitein van deze 1211 ton metende coaster had via de radio om doktersassistente ge vraagd. Hierop voer uit Den Helder do loodskotter Zeekoet uit, met aan boord dr. Ejjckman van de GGD. Deze consta teerde bij de 28-jarige Nicolai Jakovio- witsch Soetsjkow een ernstige darmver stopping, waarna het nodig bleek, dat de patiënt onverwijld zou worden ge opereerd. Voor dit geval kreeg men van de Kon. Marine toestemming de marinehaven binnen te lopen. Het schip kreeg een ligplaats toegewezen aan de onderzeebootsteiger. Er werd een aantal leden van het Marinebewakers- korps aan boord en op de kade ge plaatst teneinde te voorkomen, dat iemand het schip zou verlaten. Er wa ren 40 mannen en 2 vrouwen aan boord. Men heeft nog de uitslag van de opera tie kunnen afwachten en om vier uur werd de Helderse haven veriaten. De Russen hebben hun reis in ballast van Le Havre naar Kleipedu oortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5